AMERIKA in de branding STADSNIEUWS ONZE VOLKSZANG IS EEN OUD ZEER Niet te hard! Land van het onverwachte' Zal Amersfoort samen zingen? VIII JRKWIKT Gemeenteraad Hoevelaken Heide-feestweek in Ede 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 21 AUGUSTUS 1939 (of wat er voor door moet gaan) Poging lot verbetering ZATERDAG A VOND werd ik onvrijwillig niet op de gewo ne mobiele, maar op de ook haast gewoon geworden acoustieke wij ze deelgenoot gemaakt van den „Standaard-marsch''. En het is naar aanleiding daarvandat ik mij eènigszins verplicht gevoelde vol gende aanteekeningen neer te pen nen, niet uit zucht tot critiek, maar om te helpen opbouwen. Uit mijn jeugdbewegingstijd herinner ik mij nog steeds met veel plezier en eën beètje trots die oogenblikken, als onze groep met een pittig en frisch ge zongen lied de oude verdroomde stad jes binnentrok, een lied uit jeugdige ke len, dat steeds weer opnieuw de men sohen uit de huizen lokte en vroolijk en lachend ons deed nazien. Helaas lokte mij Zaterdagavond niéts van mijn werktafel weg. De verschil lende groepen toonden zich in bet be zit van eèn droevige schat van liederen, mèestal schlagers, en galmden die dan nog op een manier, die niet voor een aësthetièch gevdel berekend was. Het was voor mij een opluchting, als éindelijk na al die „toffe jongens", „ti^- pérary's" èn „spinaziê-yello" een echt Hollandseh lièd als Dina Apeldorn's „Wie zingt er mee?" mijn ooren welda dig 6treelde, ofschoon hèt begeleidènde mondorgèl bij 't naderen in een ande ren toonaard bleek te spelen dan de zangers zongèn. Gebrek aan leiding Ook hier dus gebrek aan leiding. Waar anders de groepen keurig in 't gelid marcheerden, kan dat beetje gees- tèlijke discipline er zeker nog wel bij. Als ik goed onderwezen ben. beoogt de wandelsport naaötbèt nastreven van sportieve doeleinden hèt aankweekèn van liefde voor de natuur, door de men- schen uit de groote steden naar builen te brengen. Zorgt, men daardoor vooi een gezond lichaam, dan mag men toch niet langer blijven vergeten, dat dit ge zonde lichaam eerst zijn menschwaardi- ge beteekenis verkrijgt door een gezond verstand. We gaan dus eens den omgekeerden weg als de oude Grieken en Romeinen, die met hun ..mens sana in corpora 6ano", naast de geèstelijke ontwikkeling de lichamelijke niet wilden vergeten. Het is dus onze taak ook in deze, om de jonge menschen met de echte „volks verbonden" cultuur, zooals die Gode zij dank op 't platte land nog bestaat, in aanraking te brengen. Voor mijn gèvoel nu past óver 't algemeen een schlager, die in de kunstmatig verhitte en rookerige sfeer van de grootè stad thuis hoort, niet in de grootsche én rusti ge sfeer van de natuur. Omgekeerd toont eohter eén echt en gezond volkslied juist zijn kracht daarin, dat het in elke sfeer en omstandig heid, dié nog maar eènigszins „na tuurverbonden" i6, kan worden ge zongen om hart en ziel te verhef fen. Met het volkslied dragen wij, van bui ten komend, de gelukkige herinnering aan schoone oogenblikken in God6 vrije natuur weer binnen in de grauwè uren van ons dagolijksch leven, voor ons zelf en anderen eon blijvend genot en een blijvende verheffing. Ik weet zelf, hoe móeilijk het is, om zich ook maar voor oogenblikken vrij te maken van de op dringerige én ons door de radio luidruch tig ingestampte onbenullige mélodieën en teksten der schlagers, dié toch haast alle eendagsvliégèn blijken te zijn, ter wijl een volkslied ons steeds weer kan bèkoren. Niet arm Mén kan toch héuéch hiét meer zeggen, dat óns land arm is aan echte liedèrén. Naast „Kun jé nog zingen". „Jan Pierewit" en „Zang zaad". om maar de méést bekende en algemêene tè noemen, heèft Jaap Polman zijn „Blonde Riet" en „Lachend water" geplaatst, verrijkte onze stadgenoot Jaap Kunst ons met zijn op zijn zwerftochten door de vadèrlandsche dreven verzamel de bundel „Hét levende lied van Nedérlancl", en zijn anderen bezig om ons volk een nieuw op 't oude èebaseèrd lied te schenken. Er is dus iéts gaande in dén lande. Maar langzaam, té langzaam gaat dit pro ces van hérstel. Aangezien nu de wandelsport in den laatstcn tijd zooveel opgang heeft ge maakt én zij lot verderen bloei direct profijt kan trékken uit deze opleving van en niéuwe zorg voor het volkslied, zou zij daarnaast éen niet geringe cul- turéele taak kunnen heipén verwezen lijken door op ad hoe vastgestelde zang avonden (in de verschillende vereeni- gingen apart of op in gezamelijk over lég georganiseerde volkszang-avonden), o.l.v. bevoegde deskundige krachten, het echte Hollandsche volkslied te doen herleven. Dan zal op de komende mar- schen, die rond en door onze oude, schoone stad trekken, niet meer zoo hartverscheurend valsch en stembeder- vend worden geschreeuwd; dan zal men ook de kijkers langs den weg vreugde meebrengen van buiten in een frisch en pittig gezongen lied. dat in hen de wensch wakker roept, zelf ook met zóó'n lied op de lippen naar buiten te trekken en daarna met een blij gemoed lachend door 't leven te gaan. HANS M. SCHEIFES Wij kunnen met deze boutade van den heer Scheifes volkomen instemmen. Onze volkszang, of wat er voor door moet gaan, is een ,/jud zeer" en pogingen tot verbe tering zijn veelal pogingen gebleven. Toch is de verbetering van onzen volks zang een te belangrijk iets. om bij de pak ken neer te blijven zitten. Misschien is de klacht in bovenstaand artikel tevens een opwekking hier de zaak eens aan te pak ken en het voorstel, waar de heer Schei- fes mede eindigt, werkelijkheid te maken. Is er belangstelling? Om dit eens te peilen, verleenen wü gaarne onze tusschenkomst Laat ieder, die sympathiseert met het idee van volkszangavonden, eens een be richtje of zelfs maar een visitekaartje zen den. geadresseerd aan de redactie van het Amersfoortsch Dagblad en met op de adreszijde de vermelding „VOLKSZANG". Is de belangstelling aanwezig, dan gaat de rest vanzelf. RED. A. D. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 69 gr. F. of 20 gr. C. Het diploma werd behaald door Theo Hollander en Theo Geensen. PAARDENMARKT AMERSFOORT, 21 Aug. Op de paar denmarkt werden aangevoerd 15 werkpaar den, prjjs 160230. 8 Slachtpaarden, prijs: 110150. 20 Hitten, prijs: 100220. 12 Veulens, prjjs: 50125. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT, 21 Augustus. GEBOREN: Woutera Elbertha d. v. D. Niezen en T. Smid; Gerrit z. v. G. J. van Wilpen en J. C. Hagevoort; Mari- ïiUs Cornelis z. v. G. J. v. Wilpen en J. C. Hagevoort; Elisabeth Wilhelmina d. v. B. A. L. Jansen en J. M. vara Belkum. OVERLEDEN: Erna Marina Schild, 20 mnd.; Johannes Petrus Maria Ur- lings, 19 jaar ongeh. VRUCHTEN DIE STADSMENSCHEN VREEMD ZIJN A LS we in onze vacantie buiten logee- ren, komen we zoo dikwijls vruchten tegen, die we in de stad weinig of niet aantreffen, en dan blijkt het, hoe wei nig stadsmenschen over het algemeen van vruchten af weten voor zoover het niet de gewone soorten betreft, die in eiken vruch tenwinkel te koop zijn. Daar is b.v. de Japansche wijnbes, een gewas, dat het midden houdt tusschen de braam en de framboos, en waarvan de vruchten zoo op het oog de meeste over eenkomst vertoonen mei bramen, hoewel zij oranjerood van kleur zijn en meestal eerder rijp. De struiken groeien niet zoo erg wild, als we van bramen gewend zijn. Daarom leenen zij zich uitstekend voor het beplan ten van hekwerk of schuttingen. In elk val op een zonnig warm plekje waar de fraai gekleurde vruchten volop gelegenheid krijgen om te rijpen, waardoor ze 'n fij nen zoeten smaak verkrijgen. De plant zelf valt op door stevige rood bruin behaarde takken die tegen het groe ne blad aardig afsteken. Wanneer we bij het planten wat kalkpuin aan den grond toevoegen toont zij zich dankbaar door een snellen groei. Aangezien zij evenals braam en framboos haar vruchten aan het een jarige hout voortbrengt, is het wel het beste om ieder jaar de oude afgedragen scheuten bij den grond af te snijden en de jonge scheuten op te leiden en aan te bin den, waardoor de plant jong blijft en geen gelegenheid krijgt om te verwilderen Op een oude buitenplaats of tegen een muur van een ouderwefsche boerderij ontdekken wü zoo hiér en daar nog wel eens een moerbeiboom, die de meesten van ons slechts bü naam kennen, maar waarvan de ouderen zich nog best den smaak zullen herinneren. De vruchten ge- Ipken op bramen, zijn meestal grooter, sappiger en geuriger. Het bezwaar alleen om ze in een licfhebberstuin te planten is, dat ze eerst op ouderen leeftijd vruchten dragen. Aan een jongen moerbeiboom heb ben we dan ook niets, alhoewel we met een jonge zullen moeten beginnen om eens te kunnen genieten van een ouden boom, meestal een juweeltje van vórm met gril lige verweerde takken en gezellige zitjes. De jonge exemplaren zün nogal gevoelig voor vorst. Het beste groeien zij in voed- zamen grond, waaraan wat kalkpuin wordt toegevoegd. Bü kroonboomen wordt weinig gesnoeid, eigcnlük alleen wat uit gedund. Gebruiken we de moerbei echter als leiboom, dan is snoei wel noodzake- lük. De sporen aan het zwakke hout van stam en hoofdtakken worden sterk ge dund om te voorkomen, dat de vruchten onrüp afvallen. Open deurpolitiek "voor muziekliefhebbers j f ET komt op deze warme zomer- f-§ avonden nogal eens voor. dat de stilte op onaangename wüze verstoord wordt door een mengsel van radio- en gramofoonklanken. Nog steeds zün er klaarblükelük menschen, die er prüs op stellen anderen van hun muzikale geneugten te doen mee „genieten". Met wüd geopende ramen en balcondeuren vermeien zü zich in de klanken, voortgebracht door om- roepvereenigingen of ebonieten schijf. „Hoe harder, hoe mooier", schünt het slagwoord te zün. Welnu: hard klinkt het genoegMaar, hoewel er over smaak niet valt te twisten, menige ge kwelde buur. die vanwege de warmte eveneens alle ramen openzette, heeft dezer dagen de verzuchting geslaakt: .mooi is anders". Er zün dan ook zeer terecht den laatsten tüd verschillende-klachten wegens burengerucht op het politiebu reau binnengekomen. We meenen goed te doen, dit hier te vermelden ten ein de hen, die hun muziekapparaat tot i n „w d e n" om trek hoorbaar plegen te doen voortschallen. te waar schuwen. Tenzü men er een proces verbaal voor over heeft en eventueel ook „verschil van meening" met om wonenden. tempere men dus in deze dagen-van-dc-open-deur het geluids volume van radio of gramofoon J GRAND THé&TRE. Van Vrijdag 18 t.m. Donderdag 24 Aug. vertooning van de film „De Citadel". Voorstellingen: Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Eiken anderen middag en avond 2.30 en 8.15 uur. Vrijdag, Maandag. Dinsdag en Donderdag 2.30 uur: Shirley Temple in „Penny brengt uitkomst". CITY THEATER Van Vrijdag 18 t.m. Don derdag 24 Aug. vertooning van de film „De Big in het vreemdelingenlegioen". Voorstellingen: Zaterdag 2.30, 6.15 en 8.30 uur. Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Ahdere dagen 2.30 en 8.10 uur. STERHUIS. Beekenst.laan 6. Vooi alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur GILDEHU1S. A.K.G. Tentoonstelling 10—5 uur nam. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. R.R LEESZAAL. - Wjjeratraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35 MUSEUM FLEHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 1—4 uur, uitge zonderd Zondag:, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). KUNSTHANDEL VEENENDAAL, Langestr 33. Oranjetentoonstelling. CLUBLOKAAL SPEELTUINVÉR. SOESTER- KWARTIER. Iederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbeschermings dienst. afd. Soesterkwartiar. BOSCHTHEATER BIRKHOVEN. 20 Aug. Opvoering van het openluchtspel „Chris tus verworpen". 3 uur nam. VAN TECHNIKER TOT KOK Hand over hand nam de ontwrichting toe DEN volgenden morgen wachtte Hans mü stram correct in de hall van het Strattford hotel. Samen mar cheerden we zonder ontbeten te hebben langs de haven, waar het Columbus' schip de Santa Maria, lag en dan langs een landweg, waar we tot de enkels door de modderige brei der wagensporen voort- worstelden. In de verte zagen we de groote. nieuwe gewerenfabrieken der Remington Arms. half gereed en reeds in actie, half in aanbouw. Dit kon door 't bouwschema, de repetente H-vorm (zie teekening). 1 2 3 4 5 6 7 Na 't eerste gebouw zette men een tweede en verbond deze twee in het mid den en zoo steeds verder. Vóór de fabriek wachtte ons convooy. Een aantal onzer monteurs stond daar te praten met een stel kükers voor een tiendubbele draad versperring, een soort doolhof voor een groene keet, die men zoo slechts zig-zags- gewüs kon bereiken. Dit tegen eventueele bestorming door stakers of kwaadgezin- den. Onze dikke Ziegler grinnikte me vroolük toe van een der chauffeursplaat sen. Tegen den wagen leunde Cole, een volbloed Indiaan, afstammeling van een beroemd hoofdman, zoo zei hij. Op lettend keek hij naar een der „thugs", gewapend met een ploertendooder ach ter de versperring. „King" Cole zei tot mij; „Als die vent mij tikte sneed ik hem den 6trot af." Als Cole zei dat hij een barkas ging bouwen van 10 meter, dan deed hij dat en als Cole zei dat hij iemand levend zou villen, dan vilde hij hem levend. Ik vroeg den dikken Ziegler,. die voorman was, waar om hij niet' naar binnen ging met de mannen? „Just try", grinnikte Ziegler, „pro beert u eens". Ik vroeg den „thug" ach ter de draadversperring hoe wij binnen moesten komen. Hij wees op 't groene houten kantoortje. Langzaam kronkel de ik mij door de draadversperring en vroeg toegang. De man daèr telefoneer de. Na een tijdje bracht een .,thug" mij naar 't hoofdkantoor. Hier werden mijn bescheiden nauwkeurig onderzocht en men telefoneerde naar onze fabriek in Brooklyn om zeker te zijn, dat wij van Linz kwamen. Fk nam de gelegenheid te baat om ons kantoor te melden, dat ik een der vrachtwagens achter zou hou den als vervoermiddel. Daarna werden mij pas6en verstrekt, voor de monteurs paseen met zeer beperkte bewegings vrijheid, voor mij een met wat meer armslag om onze mannen te kunnen coratroleeren. Die passen, kartonnen kaarten, moeeten we zichtbaar dragen, bij voorkeur vóór in onze hoedband. Daarna werden onze wagens onderzocht en na een dik uur kon 't convooy naar binnen. Na 't afladen in een der nieuwe, nog leege gebouwen gingen we Bridgeport in, aten ergens staande aan een ruwe ge timmerde toonbank en vermaakten ons verder met een bezoek aan de Santa Maria, de stallen van Barnum en Bai ley en bezochten uit verveling ver schillende café's. 's Avonds laat. na strenge pascon- tróle, waren we allen ijverig, bezig in de Remington Arms. De meeste afdee- lingen werkten niet, maar 't geweer- velzen ging 's nachts geruischloos door met bijna geen bediening en ook don derden er ergens persen die bajonetten uitstampten. Op zeker oogenblik trok er een file van karretjes beladen met duizenden half af ge werk te bajonet ten ons voorbij. „Dat is om ons te doo- den," zei Hans. Ik gruwde. Dit, weinig slaap, een paar glazen bier, 't maakt* Hans alles prikkelbaar. In ieder der H. gebouwen werd een stel apparaten opgehangen en die werden onderling verbonden. Dit maakte dat Hans ieder oogenblik door een der verbindingsge bouwen moest loopen. Daar stond steeds een „thug" met een gummistok en die eischte plichtsgetrouw bij iedere heen en weergang de „pass" te zien. „Pass please". Wat er gebeurd is, weet ik niet precies, doch Hans moet geprikkeld iets gezegd heb ben; ik hoorde een zware pats, een schreeuw, ik schoot toe, Cole schoot toe, hij greep een stuk geweer. Er lagen er bij duizenden. Hij stortte zich onder Indianengehuil op den „thug", die zich wist te redden door zich in een der trappenhuizen met een vaart naar beneden te laten glijden. Ondertusschen kwam Hans, die bewusteloos geslagen was, weer bij. Volgenden morgen beklaagde ik mij bij Major Pennfield. Hij stapte juist uit een achterkantoor in 't al gemeen e kantoor, waar tientallen lieden werkten. Achter hem stond een groote man in 't wit, zijn body-guard, zijn lijf wacht. Als ik mij wel herinner ik kan mij vergissen droeg die man zichtbaar één revolver, misschien twee. Ik legde hem uit dat we zoo. niet konden werken. Op de klacht over Hans ging Pennfield niet in. Zoo'n „occurence" was daar dage- lijksch eten. Wel voelde hij voor mijn redeneering dat ieder onzer monteurs, als ik, een meer algemee- ne pas moest hebben, opdat ze steeds ongehinderd van apparaat tot apparaat konden komen. Hans wisselde zijn pas niet in. Hij wilde niet terug, want hij vertrouwde de „thugs" niet, over wie de wildste geruchten liepen. Het zij hier ge zegd dat die „thugs" werden be schouwd als beroepsmoordenaars uit de onderwereld, doch ik heb hier niet 't minste bewijs voor, daar ik wel waakzaam was uit hun vaar water te blijven. Te oordeelen naar hun gelaatuitdrukking meen ik dat de openbare meening hier juist was. En wat deed Hans? Hij leende van ons allen een paar honderd dollars, waarvoor hij een oud fornuis kocjit, wat borden en pannen, een karretje en wat planken en twee dagen later ver rees bij den ingang van Remington Arms Han's openlucht restaurant, 't Was eenvoudig, maar goed. Hans was 25 jaar geleden reeds de uitvinder van de „ein-topf'-maaltijden. Hans deed een „glowing", een gloei ende „business", voor een quarter a plate, een kwart-dollar het bord, en dat mocht je staande opeten aan een plank. Vallen kon je niet, want de be zoekers stonden enkeldiep in taaie modderechte zeeklei zeekust specie, lucht en regenwater vrij. Hans sloeg geld „coinde" money want die tik scheen zijn reclameader geopend te hebben. Op zijn kar stond: WE DON'T CATER TO NO THUGS. (We leveren niet aan geen „thugs") De Amerikaan drukt zijn ontkenning gaarne dubbel uit, maling hebbende aan taalkundige zuiverheid. Hij wil 't expressief zeggen. Daar ik dringend naar New York te rug moest, verdween Hans uit mijn gezichtsveld, Hans op weg naar rijk OORDEEL ZÉLF/ TOASTED AMERICAN CIGARETTES dom, en dat door een tik van een „thug"! Zelve bleef ik zelden langer dan een paar dagen op een karwij, juist lang genoeg om 't te beginnen en den voor man voldoende instructies te geven om verder te kunnen gaan. Dat was in Bridgeport ook zoo, doch deze korte tijd was mij voldoende een kijkje te krijgen op zeker soort Amerikaansche „arbeids- niethoden", als ik dit woord in liet door mij bedoelde breede verband mag ge bruiken. Bridgeport zag ik nog iederen dag voller stroomen met nieuwe arbeids krachten, met aannemersploegen, fa- brieksploegcn, ploegen „thugs",- ploegen agenten en ploegen „strikebreakers"; stakingsbrekers. Een „thug' is iemand uit de onderwereld en een „thug" speelt graag voor agent, voor een particuliere onderneming. Hij is vlug met mes, pistool, ploertendooder en boksbeugel. Op de bloo-te vuist is hij niets en een hui lende Indiaan met een bajonet drijft een heele bende „thugs" voor zich uit, een zoogenaamde „gang". De „strikebrea ker" is van ander materiaal. Hij kan van alles en kan niets. Hij is brutaal en sterk. Hij en zijn kornuiten doen het voorkomen alsof een leeggeloopen fa briek werkt. De assen draaien, de ma chines ratelen, de strikebreaker speelt ondertusschen kaart. Zijn de bootwerkers in staking en moet de strikebreaker het werk doen, dan rooft hij van alles en nog wat als betaling voor 't werk, want zijn normale betaling is voor het daar zijn, voor het doen alsof. De kapitein of stuurman die zich te fel tegen roof verzet heeft kans ee.n los schietende last op zijn pet te krijgen. Fungeert een strikebreaker als conduc teur dan haalt hij plichtsgetrouw de verschuldigde nikkels op (de stuivers) doch hij haalt nooit de registreerende belklok over. De nikkels zijn voor hem en dat mag ook wel. want zijn beroep is gevaarlijk en de strikebreaker wordt wel dikwijls gedwongen slag te leveren in 't open veld. Zoo'n slag maakte ik mee, mijn laat ste uur in Bridgeport. Ik had kort te voren de Remington Arms verlaten en ergens bij een andere fabriek zag ik een „thug" een man door de prikkel draadversperring slaan. Een politie agent buiten de omheining sloeg de man weer terug door de versperring. De man schreeuwde erbarmelijk. Ineens schoot een troep stakers of kwaadwil ligen of Duitschgezinden los op den po litieman. Er, was gefluit en geschiet. Jassen en zakken werden op het prik keldraad geworpen en een bende ging er over heen en wierp zich op den „thug". Strikebreakers schoten naar buiten, uit de fabriek, nieuwe politie agenten floten, patrouillewagens, ratel den nader. Eén wagen kantelde of werd gekanteld. Ik weet 't niet. Er vielen schoten. Er was gehuil. Ineens wa6 uit. De stakers, al6 bevangen door een panischen schrik, renden weg naar alle richtingen. Wezenloos stond ik te kij ken. Een agent met een pistool in de hand brulde mij iets toe. Ik verstond hem niet. Ik wees op de Remington Arms-fabrieken in de verte en op mijn actetasch onder mijn arm. Hij begreep mij en riep: „You better heat it, they start again." (Maakt u zich uit de voe ten, ze beginnen weer). Hollende langs een omweg bereikte ik den spoordijk en liep verder langs de winterstallen van Barnum en Bailey. De exotische beesten stonden rustig in hun stallen. Nat van zweet bereikte ik 't station juist nog op tijd voor mijn trein. Ik ver telde een medereiziger van 't gebeurde. »,Dat is niet6", merkte hij op, „in de mijnstreek zag ik de militairen bezig. Daar wordt 't uitgevochten op de rus gen der vrouwen en kinderen." De man had gelijk. De grootkapitalisten en de „bosses" (arbeidersleiders) streden nu om de macht, op verschillende punten en met de meest heterogene legers, want vele kapitalisten waren op den hand van de arbeiders en vele arbeiders waren 't eens met uitzuigende kapitalisten. Daar hoorde ik in 't voorjaar veel over in. een plaatsje aan de Hudson- rivier waar we onze Paaschvacaratie doorbrachten. Door ruimtegebrek slie pen alle vrouwen bijeen en alle man nen in een andere zaal. Bij 't opstaan zei een der mannen: „Geld natellen" Dit scheen mij typisch Amerikaansch. We telden allen na, tegelijk en allen zeiden „O.K.". Na 't ontbijt gingen we luisteren naar een prediker. Er zijn veel merk waardige predikers in Amerika; som migen krijgen den geest en anderen vinden praten makkelijker en winstge vender dan werken. Billy Sunday en een dame in de West hadden veel suc ces, vooral financieel. Onze prediker was een veldprediker die een enorm Christusbeeld aan een kruis had opge hangen aan den rand van een liosch. Hij sprak over de stakingen en daar door ontstond er een vinnig debat in ons heterogeen gezelschap tusschen een kapitalist en een beter soort arbeider. De arbeider wilde de zaak laten als zij was. Daar zat kans in hij wilde 't leven als een soort staatsloterij met hoofdprijzen voor enkelen. Later bleek mij dat vele arbeiders in Amerika er zoo over dachten. Na die Paaschvacantie werd Amerika steeds rumoeriger, ook door 't. drijven van Duitschers als Rintelen, die oorlog in Amerika voerden. Er kwam gebrek aan goede arbeids krachten. want de import van goederen en arbeidskrachten uit Europa werd steeds minder, de vraag naar goederen steeg en van de veiligheidsapparaten schakelden wij over op arbeidsbespa rende machines en utensilieën. Hieraan, knoopten zich voor velen, ook voor mij, nieuwe belevenissen vast, geflankeerd door rampen en alles wegmaaiende ziekten. De algemecne ontwrichting nam hand over hand toe, dank aan Europa van 1914-'18. Hierover de volgende maal. JAN SPAANDER. OMTREK Vandaag kwam do raad der gemeente Hoevelaken onder voorzitterschap van den burgemeester jhr. P. A. v. Eys, in vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken waren: a. Een schrijven d.d. 8 Aug. 1939 van den particulier secretaris van Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bcrnhard, waarin het gemeen tebestuur dank wordt overgebracht voor de gelukwenschen, aangeboden ter gelegenheid van de geboorte van Hunne Dochter; b. Een besluit van de Ged. Staten van Gelderland d.d. 12 Juli 1939, no. 93, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit tot verkoop van twee beekgedeelten; c. Een beschikking van de Ged. Staten an Gelderland van 11 Juli 1939, no. 93 houdende aanneming voor kennisgeving van de toegezonden stukken betreffende de verkiezingen van leden van den ge meenteraad van Hoevelaken. 2. Voorstel tot het verleenen van sub sidie aan de vereeniging „Het Groene Kruis" voor het jaar 1940. Bij adres d.d. 24 Juli j.l. verzocht deze organisatie voor het volgend jaar een subsidie van 250.—. De raad ging accoord met het gunstig advies van B. en W. 3. Aanbieding gemeenterekening, dienstjaar 1938. De rekening wordt aan geboden met de volgende cijfers: Gewone dienst: ontvangsten 41.065.52 batig slot 6.245,65 uitgaven: 34.819,84 Kapi taaldienst ontvangsten 2-100.45 uitgaven: 2400,45 4. Benoeming van een Commissie tot het nazien dier rekening. 5 Vaststelling der bedragen, bedoeld in art. 55 der Lager-Onderwijswet 192Q over het jaar 1938. B. en W. stellen voor om: a, het be drag der werkelijk gemaakte kosten voor het openbaar lager onderwiis voor het jaar 1938 voorloopig vast te stellen op 56S,09. b. het bedrag van het openhaar lager onderwijs, in verband met het gemid deld aantal leerlingen over het jaar 1938, voorloopig vast te stellen op 45X 10.— 450.—. c. het verschil voorloopig vast te stel len op 11S,09. Aangenomen. 6. Vaststelling van de bedragen der vergoeding over het jaar 1938 ten behoe- ve van de bijzondere school. 7. B. en W. stellen voor om: a. het bedrag der vergoeding voor de bijzon dere lagere school over 1938 vast te stel len op 218X 10 f 2183.33. b. het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven vast te stellen op 1868,69. Aangenomen. Bij de opening van de vergadering herdacht de burgemeester de geboorte van Prinses Irene. Tevens wijdde hij en kele woorden van afscheid aan wethou der Gerritsen en het raadslid Roozen- daal die hij bedankte voor de aangena me en prettige samenwerking. Beide heeren dankte -tenslotte den burge meester en den secretaris, den heer C» H. F. Bartelsman. Bij de rondvraag stelde de heer Rui tenberg voor, weer pogingen te doen om de gemeente voor de klassificatie Personecle Belasting niet meer in te declen in de 9e. maar de s sle klasse. Soortgelijke pogingen hebben vorig jaar gefaald. Do raad hechtte dit voor stel haar goedkeuring. Van 25 lot. en met 31 Augustus zal er in Ede wederom een heide-feest.week ge houden worden, onder auspiciën van de V.V.V. aldaar. Blijkens een advertentie in dit. num mer is er een zeer afwisselend pro gramma samengesteld. Vermaak \indt men cr in velerlei soorten. Op den eersten dag wordt de hcide- koningin ontvangen op luisterrijke wij ze. Voorts zal er dan in het openlucht theater een opvoering plaats vinden van „De Zot". Op de andere dagen vinden er onder meer zwem- en voetbalwedstrijden plaats, terwijl er ook een ballonnen- tournooi gehouden zal worden. Tenslot te vermelden we uit het programma nog den rondrit met autobussen langs den Gelderschen Vallcirand en de gecostu- meerde dorpswandeling. Zij, die een volledig overzicht wcnschen, verwijzen wij naar de. desbetreffende annonce. DOOI* WAND'LAARS ONVOORZICHTIGHEID RAAKT HOLLAND ZN NATUURSCHOON KW'JT

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11