Qmpyrnxkn Het natuurbad Woestduin weldra gesloten? Minderjarigen op stap NOODLOTTIG OOGENBLIK G. G. van Everdingen Verkeersfouten en aanrijdingen Geen loonende exploitatie Fabrieksbrand in Leiden Koolmonoxyde in douche cel Auto tegen boom gereden Twee kinderen door den bliksem getroffen Mr. dr. A. Baron Röell wordt 75 jaar BURENRUZIE MET bloedigen afloop OUDE BRUG IN modernen weg Spoorwegontvangsten over Juni Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 21 AUGUSTUS 1939 Uit vrees voor zijn vader gaf een van de knapen eerst een valschen naam op HET politierapport vermeldt bij na dagelijks, dat hier min derjarigen aangehouden worden. Meestal zijn deze jeugdige avontu riers dan met een vrachtauto mee gereden, zonder dat zij zich afge vraagd hebben, wat hun lot wel zal zijn, als zij ontdekt worden. Wij wil len tenminste niet van het stand punt uitgaan, dat de reis aange vangen wordt met de aan zekerheid grenzende overtuiging, dat de politie toch wel zoo vriendelijk zal zijn, om voor een gratis retourtje te zor gen. Gisteren deed zich weer eens zoo'n geval voor. waarbij twee min derjarigen, resp. 13 en 14 jaar oud, in de veilige armen van de mannen van de wet vielen. v Zij vertelden op het bureau, dat zij in Arnhem thuis hoorden en met z'n tweeën op een fiets uit de Geldersche hoofdstad weggereden waren in de rich ting van Utrecht. Aanvankelijk ging al les goed, maar in de Domstad kregen «ij averij aan hun tweewieler. Goede raad was duur. Besloten werd, om de fiets ergens te stallen. Waar zij dat gedaan hebben, konden zij aan de politie later niet eens vertellen! Toen «ij de fiets kwijt waren, zijn zij met een vrachtauto naar Amersfoort gere den, alwaar de politie hen opgevangen heeft. Een van de knapen heeft het tijdens «ijn verhoor wenschelijk geacht om een valschen naam on te geven. Nadat men hem eenigen tijd afgezonderd had, kwam hij met zijn waren naam voor den dag. Toen de politie hem daarop yroeg, waarom hij nu eigenlijk een valschen naam had opgegeven, zei- de de knaap, dat hij dit gedaan had, omdat hij niet voor zijn vader wilde weten, dat hij onder politiehanden was geweestl De jongens zijn vol gens het bekende recept weer naar hun woning teruggebracht en daar zal een ouderlijke bestraffing wel niet op zich hebben laten wachten. Anderhalfjarig meisje dronk uit benzineflesch en over leed spoedig daarna Gietermiddag omstreeks vijf uur wa ren eenige kinderen van de familie S. aan den Hoogeweg in den tuin aan het spelen. Een twaalfjarig zoontje was be zig met het herstellen van een fietsband en gebruikte daarbij benzine. In een on bewaakt oogenblik heeft het ruim an derhalfjarig zusje uit het fleschje met de benzine gedronken. De kleine werd onwel en is onmiddellijk onder genees kundige behandeling gesteld. Deze mocht echter niet voldoende meer ba ten. In het ziekenhuis »,De Lichtenberg" is de kleine eenige uren later overleden. Booze bui van een Fries! Zeventien uur gefietst na oneenigheid met zijn vrouw en toen terug XATERDAGAVOND vervoegde zich op het politiebureau een wielrijder die een langen reis achter den rug bleek te hebben. De man. die afkomstig was uit een plaats in Friesland, had Vrijdagavond on eenigheid gtkrc.en met zijn cchtgenuote Hij was hierover zoo uit zün humeur geraakt, dat hij zijn fiets greep en weg reed Niet naar naaste familileden om zijn beklag uit te brengen, maar zoo maar in het wilde weg. Lang heel lang reed hij door. zonder zich rust te gunnen. Na een fietstocht van zeventient uur kwam hij tenslotte in onze stad terecht. De man was vermoeid en had sedert het verlaten van de echtelijke woning geen voedsel gehad. De politie heeft zich over dezen pe daalridder ontfermd en hem weer op krachten geholpen. Tijdens den maaltijd heeft men een kalmeerend en verzoenend gesprek met hem gevoerd, dat zijn uit werking niet miste. Want na afloop is de Fries op zijn fietsje gesprongen en heeft hfj den terugreis aanvaard Hoe hij thuis ontvangen is, weten wij niet RICHTINGSBORD Door den A.N.W.B. is op de Barch- man Wuytierslaan tegenover de Daam Fockemalaan een richtingsbord ge plaatst, wijzende in de richtinge Zwolle en Apeldoorn. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON Het is nu reeds meer dan een jaar geleden, dat de onprettige kwestie, Maatschappelijk Hulpbetoon betreffen de, aan de orde kwam en nog steeds wacht onze stadbevolking op de be kendmaking van den uitslag van het rapport van Wijngaarden. Onwillekeu rig wordt hierdoor in deze zaak wan trouwen gewekt. Zou iets meer voort varendheid in deze niet op zijn plaats zijn? M. v. d. SPAA. BINNENLAND Gep. luit.-genraal, oud-gouver neur der K.M.A. ARNHEM. Te Arnhem is op 68-jarigen leeftijd overleden gep.- luitenant-gcneraal G. G. van Ever- dingen. oud-gouverneur der Kon. Militaire Academie.. De heer Van Everdingen had van 18871890 den artilleriecursus te Delft gevolgd. In 1800 werd hij tot tweede luitenant benoemd, in 1896 werd hij leeraar aan de K.M.A. en negen jaar later adjudant van den gouverneur de zer instelling. Aan het militair onderwijs had hij zijn hart verpand. Van 1910—1913 was hij lid en secretaris van de Staatscom missie voor de reorganisatie van dat onderwijs. Na in dé mobilisatiejaren als adjudant van den Minister van Oor log en bij het 1ste en 3de regiment Vestingartillerie te hebben gediend, keerde hij in Maart 1918 als eerste offi cier bij de K.M.A. terug. Vijf jaar later werd hij gouverneur van de K.M.A. en tevens directeur van den naar Breda ovërgebrachten hoofdcursus. Onder zijn gouverneurschap is in 1928 het hon derdjarig bestaan van dc K.M.A. ge vierd. In Juni 1929 verliet hij den dienst met pensioen. Generaal van Everdingen is voorts o.m. lid van den Militairen Pensioen raad geweest. Hij was commandeur in de Orde van Oranje Nassau, welke onderscheiding hem bij het eeuwfeest van de K.M.A. werd verleend en Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Luit. gen. G. G. VAN EVERDINGEN OMTREK Doordat op het Stationsplein Zater dagmiddag een auto geen voorrang ver leende aan een motor, ontstond een bot sing, welke eenige materieele schade tengevolge had. Men koos den wijsten weg en regelde de averij onderling. Op de Kleine Koppel werd een motor carrier, beladen met melkbussen en eieren, door een vrachtauto aangereden. Eenige eieren doorstonden den schok niet, terwijl, ook een melkbus 6chade leed. Bij onderling overleg heeft men de onkosten van de botsing geregeld. Op den Soesterweg is Zaterdag een wielrijdster tegen een motor, welke in de richting Soest reed, op gebotst. Het ongeval liet zich aan vankelijk ernstiger aanzien dan het In werkelijkheid was. De wielrijd ster klaagde over pijn in den rug en in het hoofd en heeft vermoedelijk een spierkneuzing bekomen. Het rijwiel werd ernstig bescha digd. Op het kruispunt Snouckaertlaan— Utrechtscheweg had gi6teren een aan rijding plaats tusschen twee wielrijders en een auto. De schade is onderling ge regeld. VAN DE POLITIE Een gevolg van de warmte was. dat de politie twee waarschuwingen moest uitdcelen aan stadgenooten, die hun ramen en deuren zoo wijd opengezet hadden, dat men tot ver in den omtrek van radio en wat dies meer zij op mu- zikaal terrein kon meegenieten. Ook nu weer was er de gebruikelijke aangifte van diefstal van een rijwielbe- lastingplaatje. De vergadering van aandeel houders zal een beslissing moeten nemen DOORN, 19 Aug. NAAR wij vernemen, zal in de jaarlijksche vergadering van aandeelhouders van de N.V. Sportterrein „Woestduin" te Doorn in bespreking worden ge bracht het opheffen van het zwem- en natuurbad Woestduin en de daarmee in verband staande liquidatie van de N.V. zelf. Voor de insiders moge dit bericht niet onverwacht komen, voor de lief hebbers van de zwemsport in Doorn en omgeving zal het onge twijfeld klinken als een donder slag bij helderen hemel- Woestduin gesloten? Wij kunnen het ons nauwelijks realiseeren. Het natuur bad geniet alom in den lande een voor treffelijke reputatie, en terecht, want zuiverder water dan hier in Doorn is welhaast niet. denkhaar. Zooals men weet, worden de bassins gevuld met lei dingswater van de Doornsche waterlei ding, dat door de zon op temperatuur wordt gehracht. Voortdurend wordt bo vendien het water bacteriologisch on derzocht door het bureau van ir. Ek- steen, voor het kinderhad heeft men nog weer speciale zuiveringsinstallaties aangebracht, en zóó helder is het water, dat men zelfs in het diepe, bassin, waar meer dan drie meter water staat, nog den bodem kan zien. Dat Doorn met zijn belangrijk touris- tenverkeer van het natuurbad groote voordeelen heeft getrokken, staat als een paal hoven water. Het bad is de laatste jaren een der grootste attracties der gemeente geweest. uit Doorn en om liggende plaatsen kwamen steeds tal van logeerende families naar Woestduin om hier verfrissching te vinden. Niettemin is het bezoek de laatste jaren aanmerkelijk teruggeloopen, zóó zelfs, dat een loonende exploi tatie niet meer mogelijk bleek. Daarbij komt nog, dat men van ver schillende officieele instanties niet die medewerking heeft ondervon- Voorraadgebouw van een sigarenfabriek geheel vernield LEIDEN, 20 Aug. In den afgê- loopen nacht omstreeks kwart over een bespeurden twea arbeiders van de meelfabriek „De Sleutels" een vuurgloed achter de ramen van do nabijgelegen sigarenfabriek van do firma A. H. J. Wijtenburg, aan den Wijlsingel alhier. Zij waarschuw den onmiddellijk de politiebrand- weer, welke spoedig met een motor- spuit en een ladderwagen ter plaat se was. Kort na aankomst van de brandweer sloegen de vlammen hoog boven het dak uit, waardoor men genoodzaakt was een tweede motorspuit te r.equireeren, terwijl later nog een babyspuit op het ter rein van den brand arriveerde. De brand wa* ontstaan op een zolder waar groote hoeveelheden tabak lagen opgestapeld. Ondanks het feit, dat het vuur met twaalf stralen werd bestre den, duurde het tot vier uur vóór men den brand geheel meester was. Met het nablusschen was men vanmiddag nóg bezig. Dat het vuur zich tot de zolderverdie ping, welke geheel uitbrandde, heeft be perkt, wordt toegeschreven aan het feit, dat het brandende gebouw van het eigenlijke fabrieksgebouw gescheiden was' door 65 c.M. dikke muren en ijzeren branddeuren, welke kort na het uit breken van den brand door het ömelten van de loodcn zekeringen dichtsloegen. Ongeveer 50.000 kg. ging door het vuur. en door het blusschingswater verloren. De totale schade wordt op 80 a 100.000 gulden geschat. De firma was op beurs- polis verzekerd, ook voor bedrijfsschade. Daar alle voorraden bij den brana verloren zijn, zal het bedrijf gedurende ongeveer veertien dagen stopgezet moe ten worden. Het uit 550 man bestaande personeel had in de afgeloopen week vacantio. In het gebouw werd niet gestookt. De oor zaak van den brand is dan ook tot nog toe een raadsel, al is niet uitgesloten, dat een groote hoeveelheid poetskatoen, welke op den zolder was opgeslagen, is gaan broeien. Het onderzoek naar de oorzaak is met kracht ter hand geno- den, waarop men aanvankelijk meende te mogen rekenen. Gerul- men tijd heeft men do exploitatie nog gaande gehouden, maar thans acht de raad van commissarissen het tijdstip gekomen, om in te grij pen, en indien het niet anders kan, de zaak stop te zetten. Men kan ten slotte niet doorgaan met elk jaar weer geld bij te storten.1 De vergadering van aandeelhouders zal in deze hebben te beslissen. Zooals het op het oogenblik gaat, kan het niet langer.. Er moet iets gedaan worden. Sluiting, of... reorganisatie? Laat ons hopen, dat tot dit laatst zal worden be sloten. dat men nog een middel zal vin den, om tot een loonende exploitatie te komen, want het zou zeer te betreuren zijn, indien Woestduin haar deuren moest gaan sluiten. Ook uit sportief oog punt. want vooral de zwemsport werd in Doorn de laatste jaren zeer actief be oefend. Er werd een specifieke zwem- vereeniging „Woestduin" opgericht, waarvan vooral de dames snel promo tie maakten. Vorig jaar promoveerde dit zevental naar den K.N.Z.B., waar dezen zomer in de tweede klasse een goed figuur werd geslagen. Ook ds hee- ren beschikken over een goed team. In de thans plaats vindende zwemcompeti- tie blijkt Woestduin over goede baan- zwemmers en -sters te beschikken. Voor de zwemwercld zal de opheffing van dit natuurbad een groot verlies zijn. Jongeman bewusteloos geworden en later overleden MEPPEL, 20 Aug. Vanmiddag heeft zich alhier een geval van koolmono- xydevergiftiging voorgedaan, waarvan waarvan de ongeveer 23-jarige J. Kamm, tijdelijk ambtenaar bij de gemeente secretarie te Meppel, het slachtoffer is geworden. De hee»- Kamm wilde zich na een motorrit verfrisschen in de douche cel van zijn ouderlijke woning. Door on voldoende ventilatie ontwikkelde zich in de cel koolmonoxyde. Toen hij wat lang weg bleef, ging zijn zuster eens een kijkje nemen. Zij vond haar broer in de badcel bewusteloos op den grond lig gen. Een te hulp geroepen geneesheer paste langdurig kunstmatige adem haling toe, waarbij ook van een zuur stofapparaat gebruik werd gémaakt Men slaagde er evenwel niet in de le vensgeesten weer op te wekken. Vier gewonden ZEIST. Een personenauto, bestuurd door den heer C. M.. commies bij den gemeentelijken geneeskundigen dienst te Rotterdam, is op don Amersfoort- schestraatweg. onder de buuitschap Huis ter Heide (gemeente Zeist) tegen de langs den rijksweg staande boomen gereden. De bestuurder bekwam hierbij een hoofdwonde, terwijl enkele ribben wer- .den gekneusd. Bij diens echtgenoote werd een hersenschudding geconsta teerd, terwijl van de beide andere inzit tende dames de een eveneens een her senschudding bekwam en de andere een verwonding aan het been. Alle -patiënten werden naar het zie kenhuis te Zeist vervoerd.' De auto werd ernstig beschadigd. SINT OEDENRODE, 20 Aug. Vanmiddag omstreeks twee uur zijn de negenjarige Willem Klomp en de elfjarige Karei Schraven tijdens een kort en hevig onweer, dat zich om streeks dat tijdstip boven Sint Oedenrode ontlastte, door den blik sem getroffen en gedood. De beide jongens zaten met hun zusjes op een bank voor het huis van de familie Klomp. De bank werd weggeslagen, ter wijl het zevenjarig zusje van Karei Schraven bewusteloos tegen den grond sloeg. Door het toepassen van kunstmatige ademhaling werden de levensgeesten bij het meisje opge wekt. DE HEER C. VAN DOORN ERNSTIG GEWOND De algemeene secretaris van de coöpe ratie De Volharding, Chr. A. van Doorn, die voordien directeur van het uitge versbedrijf der Arbeiderspers was, is, naar Vooruit meldt, in het ziekenhuis te Lyon in Frankrijk opgenomen, als gevolg van een ernstig auto-ongeluk, dat hem Vrijdag overkomen is. De heer Van Doorn maakte met zijn vrouw per auto een vacantietrlp door Frankrijk. Hij stuurde zelf. Over den aard van het ongeluk is niets naders hekend. De linkerarm van den heer Van Doorn, die hij het ongeluk verbrijzeld werd, ls. blijkens een nieuw telegram, reeds afgezet. Mevrouw Van Doorn bleef ongedeerd. H.M. DE KONINGIN WEER OP DEN RUlGENHOEK 's-GRAVEXHAGE, 20 Augustus. H.M de Koningin is gistermiddag, komende van Soestdijk op den Ruigenhoek aan gekomen. Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland Heden is de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. dr. A. baron Röell, 75 jaar geworden. Baron Röell komt uit een ge slacht, dat talrijke beroemde en zeer bekwame mannen heeft voortge bracht en van hem zelf is het be kend. dat hij zijn groote bekwaam heden in dienst heeft gesteld van vier provinciën des lands en dat hij zich verder heeft gewijd aan vele be langrijke werken. Mr dr. A. BARON ROELL Baron Röell is geboren op 21 Augustus 1864 te 's-Gravenhage. Hij bezocht het gymnasium aldaar en studeerde vervol gens aan de rijksuniversiteit te Leiden in de rechtswetenschappen. Hij promo veerde in 1892 tot doctor in de rechts- vyetenschappen op een proefschrift, ge titeld: De wetgeving op de huisvesting van de arbeidende klassen. Een jaar later werd hij benoemd tot adjunct commies aan de Provinciale Griffie van Gelderland. Het jaar daarop vertrok hij naar Zwolle, waar hij afdeelingschef werd bij de Provinciale Griffie van Overijsel. In 1898 werd hij burgemees ter van Leeuwarden en zes jaar later, in 1904, werd hij burgemeester van Arn hem en van 1910 tot 1915 was hij burge meester van Amsterdam. Sedertdien is baron Röell Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Tijdens zijn ambtsperiode is het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf en he* Pro vinciaal Electriciteitsbodiijf tot stand gekomen. Zij hebben zich ontwikkeld tot bedrijven van groote beteekeni? voor de provincie en baron Röell heeft her haaldelijk bewezen zijn kennis en toe wijding voor de belangrijke diensten ter beschikking van de gemeenschap te hebben gesteld. Ook het handelsonder wijs, de bestrijding der tuberculose en de verpleging van geesteszieken hebben steeds zijn warme belangstelling gehad. Veel heeft hij ook gedaan voor de re geling der arbeidsvoorwaarden van het provinciaal personeel; den aanle/ van kanalen, wegen en de voorziening in verschillende sociale behoeften, gezond heidsdiensten, landbouw- en tuinbouw- belangen. De laatste jaren had vooral het vraagstuk der werkloosheidsbestrij ding zijn bijzondere aandacht. De naam van baron Röell ls onaf scheidelijk verbonden aan het Concert gebouw te Amsterdam, van welke ver- eeniging hij jarenlang voorzitter is ge weest. De beteekenis van zijn arbeid werd erkend door de toekenning van vele onderscheidingen. Zoo is hij ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau, terwijl hem voorts vele buitenlandsche orde-teekenen werden verleend, o.m. die welke hem bij goed keuring van den Duitschen Rijkspresi- dent in Januari 1932 werd toegekend: het eereteeken van het Duitsche Roode Kruis eerste klasse, onderscheiding, die slechts aan weinigen wordt verleend. HELMOND, 20 Aug. Ongeveer halfzeven vanavond heeft zich in de Smalstraat te Helmond een bloe dig drama afgespeeld. Een 40-ja- rige man is hiervan het slachtoffer geworden. Tusschen de buren K. en van B., die in deze straat wonen, heerschte reeds geruimen tijd oneenigheid en ook van middag kwam het weer tot een woor dentwist. Toen de beide mannen elkaar vanavond te ongeveer halfzeven in de gemeenschappelijke gang achter de woning ontmoetten, kregen zij opnieuw ruzie. Plotseling trok van B. een mes, waarmede hij zijn huurman een steek in den buik toebracht. Hevig bloedend zeeg het slachtoffer ineen. Geneeskun dige hulp. die spoedig aanwezig was, mocht niet meer baten. Het slachtoffer is korten tijd later overleden. De politie heeft den dader, die even eens ongeveer 40 jaar is, in zijn wo ning gearresteerd. Ongeval op den weg Nijmegen Den Bosch Zaterdagmorgen is 'n groote vracht auto vande fa. v. d. Scheur uit Apeldoorn in botsing gekomen met een brug over de Zuid-Willemsvaart in den drukken verkeersweg van Nijmegen over den Bosch naar Til burg en Eindhoven. Dit is een z.g. basculebrug; een der beide hameipalen waarop de bascule rust, werd finaal door middden gehro- ken. De auto vervoerde drie benzine tanks. Een daarvan is met een uitste kend gedeelte tegen de paal aangebotst en viel met dreunend geweld. Nadat men het obstakel met veel moeite weer op de auto gekregen had, kon het trans port voortgang hebben. De brug was echter onklaar geworden. De Rijkswater staat onderzoekt of door tijdelijke maat regelen de brug in bedrijf kan worden gehouden; daar gaan een paar weken mee heen, waarna een blijvende repa ratie zal worden uitgevoerd. De onderhavige brug dateert uit 1864. Het is een ophaalbrug met handbedie ning en zij past met de zeer geringe af metingen ten eenenmale niet meer bij het huidige verkeer. Men hoopt, dat de Rijkswaterstaat de gelegenheid zal aan grijpen om het wankele bruggetje te vervangen door een moderne brug. MOREELE Herbewapening George Eastman, oud-President der Kamer van Koophandel van Los Ange los, sprak in Juli j.l. tijdens de „Oproep tot de volkeren voor M.G.H." in Holly wood Bowl, Califomië, het volgende: „Velen van ons hebben jaren in de stad Los Angelos gewoond. Wij hebben haar zien groeien van een heel klein s.tadjc tot een wereldstad. Wij hebben deze stad haar plaats zien innemen in de wereld van handel en zaken en in dustrie onder de werkelijk groote ste den van de aardbol, en ik weet dat gij en ik onze stad hebben leeren bezien als een stad met een werkelijke bestem ming. Ik vermoed dat er vanavond hier onder dit gehoor geen Amerikaan is, die niet evenals ik gevoelt, dat God aan Amerika een zeer uitzonderlijke plaats iri dc wereld der volkeren heeft toege kend. Wij zijn in zulk een positie ge plaatst. dat wij ons niet noodgedwongen in een net van verdragen en dergelijke behoeven te verwarren. Wij zijn begif tigd met enorme economische voordee len en tot ons bezit behooren al die din gen, die ons levensbehoeften zijn. En ik ben overtuigd dat heden ten dage alle volkeren verlangend uitzien of Amerika een uitweg zal kunnen aan wijzen uit het moeras, waarin de wereld dreigt te verzinken en voor zal gaan in een nieuwen opbouw. Ikzelf ben diep overtuigd, dat wij hier in Californië de gelegenheid ertoe krijgen. Wij zijn jong, wij zijn sterk, ons volk heeft visie. Het heeft moed en ik geloof dat wij oogen- blikkelijk kunnen inzien welke gelegen heid ons hier geboden wordt en dat de mannen en vrouwen van Californië niet zullen terugdeinzen. Nog nooit is de be volking van het Westen bij een crisis in dit land in gebreke gebleven, en ten slotte, vrienden, staan wij niet. in vele opzichten middenin de grootste crisis, die het land ooit heeft doorgemaakt? We behoeven niet te wachten tot de oor log voor onze poorten staat, tot de ka nonnen bulderen en onze jongens naar het front marcheeren. Waarom niet nu terstond datgene gedaan, wat gij en ik kunnen aanpakken ten behoeve van den opbouw, een opbouw van een we reldmacht die zulke dingen onnoodig maakt. Ik ben overtuigd dat de ware vader lander niet noodzakelijkerwijs juist die gene is, die bereid is, wanneer het. alarmsignaal geblazen wordt; maar wel diegene die den moed en het verant woordelijkheidsbesef heeft om vóórdien aan zijn land te offeren alles wat hij heeft en alles wat hij hoopt te worden, om die verschrikkelijke noodzaak af te wenden. BOERDERIJ DOOR BLIKSEMINSLAG AFGEBRAND BEILEN, 20 Augustus. Tijdens een kort en hevig onweer, gepaard gaande met geweldigen hagelslag is Zondag avond omstreeks negen uur de bliksem ingeslagen in dc boerenhofstede, be woond door den landbouwer R. Brink man te Laag Halen. In korten tijd stond de boerderij In lichter laaie. Daar een dichte vonken regen gevaar opleverde voor de omge ving waarin verscheidene korenmiiten staan, werd de brandweer uit Bellen gewaarschuwd, die met een motorspuit uitrukte en verdere uitbreiding van den brand wist te voorkomen. De boer derij brandde evenwel tot den grond af. De schade wordt door verzekering ge dekt. De ontvangsten bedroegen over Juni 1939 in totaal 9.111.083,12 tegen f 8.520.377,41 over Juni '38. Een voordee- lig verschil dus van 590.7(0,71. Aan dit voordeelig verschil droegen alle baten bij, behalve de Postontvangsten, die 15.000 minder waren. De ontvangsten uit goederenvervoer en lev. dieren span den ditmaal de kroon met een totaal-be drag van 3.648.088,87 of 400.521,29 meer dan in Juni 1938. Dit lijkt wel be vredigend, maar men dient er rekening mede te houden, dat de ontvangsten in Juni '38 rond 225.000, lagen beneden die van Juni 1937. Uit deze meerdere inkomsten valt de gevolgtrekking te makon dat, waar inmiddels nog geen wettelijke bepalingen verbetering in den toestand brachten, de economische situatie iets moet zijn vooruitgegaan. De reizigers- en bagage-ontvangsten brachten 173.302,57 meer op, hetgeen eveneens bevredigend mag heeten, ge zien het feit dat Pinksteren thans in Mei en in 1938 in Juni viel, wat min stens een paar ton in inkomsten scheelt. De poet „Diversen"' ten slotte liet een meerdere ontvangst zien van 22.881,85. Over het algemeen blijven de spoor wegontvangsten in de laatste maanden dus stijgen, hetgeen naast de verbete ring in den handel, mede te danken zal zijn aan de vele voor het publiek gun stige maatregelen van het spoorwegbe- stuur in den laatsten tijd. De totale ont vangsten over het eerste halfjaar 1939 bedroegen f 50.913.309,09 tegen 46.568.862,30 in hetzelfde tijdvak van 1938, zóodat het totale voordeelig ver schil is gestegen tot 4.344.446,79 tegen een nadeelig verschil in Juni 1938 van rond 1.838 millioen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3