AMERSFOORTSCH DAGBLAD Berlijn en vinden Moskou elkaar ATTOLICO WEER NAAR ROME TERUGGEKEERD Het Duitsch-Russisch handelsverdrag LEYTAX biedt groote mogelijkheden DE EEMLANDER Maandag 21 Augustus 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 38e Jaargang No. 52 Polen zit danig in de knel Duitsche tegenspraak van gerucht over een „negatief antwoord" van Italië Chamberlain en Halifax weer in Londen De Duitsche pers toont levendige instemming Finland wenscht neutraal te blijven Drie millioen man voor het Chineesche leger MELKOORLOG IN NEW YORK De staf-besprekingen te Moskou hervat Conferentie der Oslo-staten te Brussel? TEL. 3086 VOOR BINNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 Zon schijnt weer te Tientsin Zionisten-congres in moeilijkheden Licht op: 8 uur 43 min. ABDWNtMEHlSPRlJS li imna tranti oer post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 oer 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER AOVERIENIIEN van 14 regels I 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, alke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van Jen prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent. elke regel meer 10 cent driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 ZOU in Moskou, nu de extreem revolutionnaire elementen op enkele uitzonderingen na geëlimi neerd zijn, de gedachte ontwaakt zijn, dat een goede buur minstens evenveel waard is als een verre vriend? Anders gezegd: Zouden de heeren in Moskou op het oogenblik de mogelijkheid onder de oogen zien van eene toena dering tot Berlijn? En staat Berlijn nog wel zoo volstrekt afkeerig van minder onaangename relaties met Moskou als in den aanvang van het Derde Rijk? Wie zijn oor te luisteren legt in tot oordeelen bevoegde kringen, zal geluiden vernemen omtrent de mogelijkheid eener wijziging van de Duitsch-Russische betrekkin gen. die zeer zeker tot nadenken stem men. Is het wellicht ook deze mogelijk heid, die de Britsche staatslieden aan leiding geeft om zoo luidruchtig en op bijkans onvoorzichtige manier te dingen naar Moskou's hand?" Dit schreven wij den 17en Mei 1939 in eene beschouwing, welke tot titel droeg: „Londen-Moskou dan wel Berlijn-Moskou?" Drie maanden zijn sedert de publicatie van die beschou wing verstreken; drie maanden, waar in de Britten onder Franschen druk steeds meer concessies aan Moskou deden en nochtans geen enkel tastbaar resultaat wisten te verwerven tijdens de ,anti-agressie-onderhande- lingen' in de Russische hoofdstad. De politieke besprekingen waren vastge- ïoopen. Geen nood! Een Britsche en een Fransche militaire missie trokken Ruslandwaarts. En terwijl voor Fran schen en Britten van eenig concreet resultaat in de Russische hoofdstad nog geen sprake is. komt het verras sende bericht uit Berlijn en Moskou, dat de tusschen Duitschland en Rus land bestaande politieke hinderpalen reeds voldoende uit den weg zijn ge ruimd om het sluiten van een handels- en credietovereenkomst van grooten omvang mogelijk te maken. Zaterdag j.l. is dit verdrag gesloten. En weder om rijst dan ook de vraag, die wij reeds den 17en Mei stelden: Londen- Moskou dan wel Berlijn-Moskou? YY7 ARSCHAU zal zeker niet met blijdschap hebben vernomen, dat er een Duitsch-Russisch commer cieel accoord is gesloten. Want van Duitsch-Russische samenwerking heeft Polen weinig goeds te verwachten. Het was, tegen het einde der XVIIIe eeuw, toe te schrijven aan het geza menlijk optreden van Pruisen, Oostenrijk en Rusland, dat Polen*! bestaan als zelfstandig rijk een einde nam. Indien in het huidig tijdsge wricht Berlijn en Moskou elkaar ook politiek en militair .zouden vinden', zou dit wel eens een aanloopje kunnen worden tot een vierde Poolsche dee ling. Berlijn begeert Danzig en den Corridor; Rusland denkt nog immer met wrok terug aan de inlijving bij Polen van deelen van Wit-Rusland. De Duitsche avances in de richting van het Kremlin zijn ongetwijfeld ge stimuleerd door de Britsche garantie aan Polen. Zal op deze garantie later het odium komen te rusten, dat zij het omgekeerde ten gevolge heeft gehad van wat zij beoogde? "P> E mogelijkheid van een Duitsch-Russisch vergelijk zou voor Londen wel eens in de zeer nabije toekomst aanleiding kunnen worden (althans indien de besprekin gen met Moskou mislukken) om te gaan verkennen of er met de Duit- schers misschien niet al te onvoordee- lige zaken zouden zijn te doen. De pu blieke opinie in Engeland is op dit oogenblik weliswaar afkeerig van een eventueel initiatief in de richting van Berlijn, maar de publieke opinie kan in korten tijd zeer snel wijzigen, ja, zelfs in haar tegendeel verkeeren. Hoe zal de Europeesche groepeering worden in den loop der komende maanden? Welke overeenkomsten zullen worden gesloten? Zal het een Britsch-Russisch een Duitsch-Russisch dan wel toch nog een Britsch-Duitsch verbond zijn, dat den loop der Europeesche geschie denis in de komende jaren zal bepa len?" Aldus schreven wij den 6en Juni 1939 in eene beschouwing, gewijd.aan het spel van de Russische kat met de Britsche muis. Duidelijk is het, dat ook op dit oogenblik die woorden nog gel den. Hitler is de man van de snelle en verrassende acties. De bezetting van Oostenrijk, de bezetting van Bohemen en Moravië hebben het geleerd. Waarom wacht Berlijn dan zoo lang met door te zetten inde Danziger affaire? Indien Berlijn werkelijk Dan zig weer bij het Duitsche Rijk wil voe gen en niemand zal hieraan op dit oogenblik twijfelen! dan heeft het geen zin om met de beslissing te wach ten en aldus aan eventueele tegenstan ders de gelegenheid te bieden om zich door het aangaan van allianties als anderzins te prepareeren op een gewa pend conflict. Meer en meer begint het er dan ook naar uit te zien, dat Polen danig in de knel zit en dat Ber lijn over sterke kaarten beschikt, welke het tot dusverre niet of nauwelijks be kend heeft gegeven. De hoop bestaat echter nog steeds, dat er eene .Dan ziger regeling' zal worden getroffen, die door Berlijn en Londen gelijkelijk zal worden aanvaard. En ten zooveel- sten male herhalen wij, dat een Duitsch-Britsch vergelijk op breede basis voor Europa de hechtste vredes- garantie zou beteekenen, die op dit moment denkbaar is. De spanningen in Europa zijn op het oogenblik zeer Ijroot. De zekerheid, dat de onzeker heid spoedig een einde zal nemen, kan den nerveuzen Europeaan tot, zij het schralen, troost strekken. Evenals het feit, dat de jongste berichten uit Mos kou en Berlijn niet duiden ojj de waar schijnlijkheid van een gewapend con flict, althans op een gewapend con flict van grooten omvang» in de nabije toekomst. ATTOLICO, de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, die Zaterdag te München heeft vertoefd, is Zondagavond weer teruggekeerd te Rome, waar ook de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano onverwacht arriveerde, daarbij zijn reis door Alba nië onderbrekend. Het Duitsche Nieuws Bureau wijst er op, dat van Engelsche zijde is bericht, dat Hitier den Jtaliaanschen ambassadeur Attolico zou hebben ontvangen, die hem een negatief antwoord van den Duce met betrekking tot de Duitsch-Italiaansche besprekingen te Salzburg zou hebben overhandigd. Officieel wordt thans te Berlijn medegedeeld, dat dit bericht geheel uit de lucht is gegrepen en van iederen grond is ontbloot. waar hij vanmorgen vroeg arri veerde. Graaf Csaky brengt aan Hongaarschen premier verslag uit CHAMBERLAIN, de Britsche minister-president, is heden morgen om 7 uur 45 met zijn echt- genoote uit Schotland te Londen aangekomen aan het station Eus- ton.-De premier zag er goed uit. Lord Halifax, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, die Zondagochtend naar zijn buiten goed in Yorkshire was vertrok ken, is Zondagavond weer van daar naar Londen teruggekeerd, Graaf Csaky, de Hongaarsche mi nister van buitenlandsche zaken, is Zondagavond te Boedapest gearri veerd, waar hij terstond aan zijn pre mier, Teleki, verslag heeft uitgebracht over zijn besprekingen met de Duit sche en Italiaansche staatslieden. Uit Fransche bron wordt vernomen, dat de as-mogendheden van Hongarije het recht van doortocht zouden hebben geeischt voor een militaire actie te- MOSKOU, 21 Aug. (Tass). Het telegraaf-agentschap der Sov jet-Unie bevestigt het bericht van het sluiten van een handelsver drag tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie en voegt hieraan toe, dat het Duitsche crediet van twee honderd millioen mark is ver strekt voor den tijd van zeven jaar met een rente van vijf pro cent. Het is bestemd voor den aankoop van Duitsche waren bin nen twee jaar na dagteekening van de overeenkomst. De Duitsche ochtendbladen van van daag aldus meldt het D.N.B. waar- deeren in hun commentaren de econo mische beteekenifr- der Duitsch-Rueei- sche handels- en crediet-overeenkomst. De Voelkischer Beobachter schrijft: ,.De handelsbetrekkingen tusschen Duitsch land en de Sovjet-Unie hebben sedert eenigen tijd een achteruitgang vertoond, welke in tegenspraak stond met de ver gaande ruilmogelijkhedcn, die in het handelsverkeer dezer beide groote eco nomische gebieden bestaan. Het thans gesloten verdrag beoogt den goederen ruil weer te vergrooten. De overeen komst ligt in de lijn der Duitsche han delspolitiek, welke streeft naar een goe de economische samenwerking met al le landen, die op economisch gebied Duitschland goed aanvullen en bereid zijn door een versterkte uitwisseling van hun producten tegen Duitsche wa ren de ontplooiing der eigen economi sche krachten te dienen." De Montag verklaart: „Sovjet-Rus land beschikt over onuitputtelijke grondstoffen en heeft een beleggings plan opgesteld dat op langen duur is be rekend. Duitschland biedt aan het Sov jet-Russische beleggingsplan, ook wan neer de Sovjet-Russische industrie zeke- vorderingen heeft gemaakt, speciale machines en producten van hooge kwa liteit. Tegelijkertijd heeft Duitschland een onbegrensde opnemingscapaciteit voor de producten, welke een eerste plaats innemen in den Sovjet-Russi* schen export. Het onderhavige verdrag kan er toe bijdragen een natuurlijk ruilverkeer tus schen de beide landen weer op geschik te wijze op gang te brengen." Welke mogelijkheden, aldus kan hieraan worden toegevoegd, het Duitsch-Russisch handelsverkeer in zich bergt, toonen de omzetten aan. die tusschen de beide landen in vroeger jaren bereikt zijn. Zoo voer de Duitschland in het jaar 1929 niet minder dan voor 426 millioen mark waren naar Rusland uit, terwijl het daar voor. 354 millioen kocht. In het jaar 1932 was de Duitsche uitvoer naar Rusland zelfs tot 625,3 millioen markt gestegen, tërwijl de import iets gedaald was. Sinds 1935 is er echter in dezen gunstigen toestand een algeheele verandering gekomen. De Duitsche importen bereikten in dat jaar nog een hoogte van 215 mil lioen mark, maar de uitvoer was op catastrofale wijze gedaald, n.l. tot 39,3 millioen mark. In de jaren 1936 en 1937 beliepen import en export slechts ongeveer 100 millioen mark. De onderhandelaars zagen zich dus gesteld tegenover een situatie, die ge kenmerkt werd door het feit, dat vroe gere ervaringen aantoonden, dat de bei de staten elkaar zeer goed kunnen aan vullen, terwijl anderzijds door vérschil lende oorzaken in de laatste jaren de omzetten aanzienlijk daalden. De eenige weken geleden door Molotof gesproken woorden, dat hij een uitbreiding van den handel met Duitschland wensche lijk achtte, zijn ernstig gemeend ge bleken. Ernstig bezwaar tegen de Britsch-Fransch Russische garanties HELSINKI, 21 Au* (Ilavas). Te, gelegenheid van her jaarlijksche con gres van Finsche uitgevers van dagbla den heeft de Finsche minister van bui tenlandsche zaken Erko. een rede ge houden, waarin hij de houding van Fin land ten aanzien van de buitenlandsche politieke problemen uiteenzette. Hij zcide. dat Finland zijn uiterste best doet om niet gewikkeld te worden in con flicten der groote mogendheden en zijn vrijheid te bewaren. Het zal zijn neu traliteit niet alleen door proclamaties handhaven, doch ook andere middelen moeten te baat worden genomen om aan te toonen. dat Finland zijn neutra liteit wil verdedigen tegen iederen aan- tl. van welke zijde deze ook komt. Het vraagstuk dpr Aalandseilaniien is slechts pen onderdeel en deze kwestie zal te gelecener tijd worden opgelost. Ten aanzien van de onderhandelingen welke te Moskou worden gevoerd, zeide de minister: „Wij kunnen de beslissin gen. welke ten aanzien van Finland worden genomen zonder onze toestem ming niet goedkeuren. De garanties zijn niet aanvaardbaar. Hoewel wij over tuigd zijn, dat de Sovjets deze garanties hebben aangeboden voor hun eigen vei ligheid, zijn zij toch niet te aanvaarden door de onnauwkeurigheid en dubbel zinnigheid. Zij zouden een verkeerde interpretatie kunnen uitlokken en con flicten kunnen veroorzaken." De insche minister zeide vervol gens, dat de opening van de onder handelingen tusschen Frankrijk en Engeland aan de eene zijde en de Sovjet-Unie aan de andere zijde no pens deze garanties onrust in Fin land heeft verwekt. Hij voegde hier aan toe, dat door den langen duur van de besprekingen de Westelijke landen tijd hébben gewonnen en den vrede in Europa hebben bewaard. Attolico, de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, die een belangrijke rol speelt bij de Duitsch—Italiaansche besprekin gen van het oogenblik gen Polen, Roemenië en/of Joego-Sla- vië, in ruil waarvoor aan Hongarije Kroatië zou zijn toegezegd, tèrwijl Italië dan Dalmatië zou annexeeren. Voorts doen tal van geruchten de ronde over conferentie-plannen en be- middelings- pogingen, waarbij vooral het Vaticaan een groote rol speelt. In hoeverre deze geruchten op feitelijken grondslag berusten valt niet uit te maken. Ook Koning Leopold III wordt bij deze 'geruchten genoemd als een figuur, die wellicht geschikt zou zijn voor het verleenen van bemiddeling, hoewel zeer betwijfeld wordt of hij zich daartoe zal leenen. LONDEN, 21 Aug. (Reuter) Uit Tsjoenking wordt gemeld, dat drie millioen man in opleiding zijn om zich te voegen bij de twee millioen, welke het Chineesche leger reeds telt. Bovendien heeft Tsjang Kai Sjek een opleiding van vliegers, ar tilleristen en technici georganiseerd. Men verwacht, dat wanneer deze opleiding voltooid zal zijn, Tsjang tot een groot offensief over zal gaan. HET PROTECTORAAT TWEETALIG PRAAG, 21 Aug. (D.N.B.). De regee ring van het protectoraat heeft een he- sluit over het taalgebruik gepubliceerd In het officieele verkeer -tusschen het protectoraat en de Duitsche rijks organen wordt het Duitsch gebruikt. In het officieele verkeer met andere sta ten wordt, zooals tot dusverre, het Tsjechisch uitsluitend of naast een an dère taal gebruikt, en ook het Duitsrh zal daar steeds gelding hebben. De or ganen van het protectoraat kondigen alle bestuurverordeningen in het Duitsch en het Tsjechisch af: MEISJE GESCHAAKT OPHEUSDEN, 21 Aug. Op verzoek van den commissaris van politie te Nij megen is gisteren te Opheusden aance- houden de 26-jarige kermisreiziger K die twee maanden geleden er niet het 19-jarige meisje V. vandoor is gegaan. Het meisje is eveneens - aangehouden. Tegen K. is proces verbaal opgemaakt UTICA (NEW YORK) 21 Aug. (Havas) - Bij botsingen met stakende melkboe ren zijn op straat en op hoeven in het Noordelijk gedeelte van den staat New York duizenden liters melk wegge spoeld. De 6takers, die de levering van melk wilden verhinderen, vielen de boe ren aan. Zij lieten de melk voor New York wegloopen of deden er petroleum in. De staking duurt al zes dagen. Slechts de helft der benoodigde melk wordt aan de wereldstad geleverd. MOSKOU, 21 Aug. (Havas) Na een onderbreking van drie dagen zijn de Engelsch- Fransch-Russische militaire besprekingen vanochtend om half elf in het Spiridonovka- paleis hervat. BRUSSEL, 21 Augustus (Belga). Minister-president Pierlot heeft in den vanochtend gehouden Belgi schen kabinetsraad een uiteenzet ting gegeven van den internationa len toestand. Hij heeft bij die gele genheid den raad voorgesteld de Oslo-groep, waartoe ook Nederland behoort, uit te noodigen binnenkort te Brussel een bijeenkomst te hou den om de verschillende vraagstuk ken van gemeenschappelijk belang onder oogen te zien. GENEVE, 21 Aug. (Reuter) De werkzaamheden op het Zionisten-con gres zijn va6tgeloopen. De groepen der algemeene Zionisten hebben gedreigd te zullen vertrekken, tenzij een besluit in zake de vertegenwoordiging der Pale- stijnsche Zionisten wordt herzien door een nieuw te vormen commissie voor de geloofsbrieven. De commissie had de klacht der oppositiegroepen, dat de re sultaten der verkiezingen voor het con gres in Palestina zouden zijn ver- valscht, onderzocht en mededeel ine ge daan van het besluit, dat 10.000 Pale st ijnsclie stemmen ongeldig waren er tien mandaten kwamen te vervallen, Het congres is niet bijeen. Men zoekt een oplossing. TSJECHISCHE BOND VAN SCHUTTERSGILDEN ONTBONDEN PRAAG. 21 Aug. (D.N.B.- De Rijks- protector heeft hij verordening den bond van nationale schutterswachten met al zijn onderafdcelingen ontbonden. Het vermogen van den bond is in be slag genomen; de protector zal de be stemming aanwijzen. Het water staat in de concessies van één tot drie meter hoog TIENTSIN, 21 Aug. (Reuter). De regen is opgehouden en de zon schijnt weer. Men verwacht nu, dat de ergste toestand, welke zich sinds tachtig jaar als gevolg van over stroomingen heeft voorgedaan, in de komende 24 uur zal voorbijgaan. Feitelijk staat de geheele stad thans onder water. Met inbegrip van de buitenlandsche concessies staat het water overal van één tot drie meter hoog. Het verkeer is alleen nog mo gelijk met bootjes en vlotten. Japansche militairen controleeren nog steeds het verkeer naar de Fransche en Britsche concessies, hoewel het water bij de barrière tot borsthoogte staat. Uit Peiping wordt gemeld, dat het normale verkeer tusschen Peiping en Tientsin thans ten gevolge van de ernstige over stroomingen geheel is ontwricht. Te Peiping zelf staat hef water meer dan anderhalven meter hoog. Weerverwachting Verwachting geldig van heden avond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk warm tot zeer warm Helder tot licht of half bewolkt, later wellicht toenemen de bewolking. Des nachts droog weer, overdag kans op plaatselij ke onweersbuien met geringe af koeling. Meest zwakke Oostelijke tot Zuidoostelijken of Zuidelijken wind. Buitenlandsch weeroverzichl Over Frankrijk vormde zich een vlak ke onweersdepressie, die zich langzaam in Noordwestelijke richting beweegt en hedenmorgen boven het kanaal lag. Van het gebied van hoogen luchtdruk in het Westen splitste zich een gedeelte af dat langs de Noorsche kust naar de Poolzee trekt. Tusschen IJsland en groenland ligt stationnair een depressie, die ver in het Noordwesten afkoeling en regen brengt. Een secundaire van deze depressie na dert Schotland. Het. uitgestrekte gebied van hoogen luchtdruk boven den Oceaan begint zich over Spanje en het Zuiden van Frankrijk uit te breiden. Bij dePyreneëen en aan de Fransche rivie- ra kwamen hevige regens voor en daal de de temperatuur. De Alpenstations melden betrekkelijk hooge, doch geen extreem hoogé temperaturen. (Saentis 7, Zugspitze 4 graden cclcius.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7