POLITIEKE ONTSPANNING MAAKTE ACCOORD POOLSCHE CRITIEK OP PROF. BURCKHARDT Berlijn-Moskou mogelijk Hiranoema brengt verslag uit aan den Keizer LAATSTE BERICHTEN Sovjet-pers verwacht verbetering der Duitsch-Sov j et-Russische diplomatieke betrekkingen Japan wenscht vast te houden aan de overeenkomst van Arita en Cr aigie Japans politiek jegens de as Rome-Berlijn HOFMEESTER K. WAS IN DE IJSELSTREEK Soldaat schoot meisje dood Baron Röell 75 jaar EEN GEESTELIJKE HERBEWAPENING NOODZAKELIJK Het onderhoud met Hitier wordt den Volkenbondscommissaris te Warschau zeer kwalijk genomen POLEN WENSCHT GEEN CONFERENTIE Minister Bolkestein wil zich beraden De wereld-beteekenis van pluimveeziekten Van Urk naar Lemmer te voet MILITAIRE AUTO BOTST TEGEN MOTORRIJDER Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 21 AUGUSTUS 1939 moskou, 21 Aug Hoofdartikelen, weikc de Izvestia en de Prawda wijden aan de Duitsch Ru-sische handelsovereenkomst, doei blij ken dat deze overeenkomst moge lijk is geworden door een ontspan ning in de politieke betrekkingen tusschen Duitschland en de Sov jet-Unie- Zoo schrijft de Iz-estia, dat het duidelijk is. drt de Sovjet- Unie zonder een dergelijk» poli tieke ontspanning met tct het sluiten van een dergeliike vèr<trek kende economische en handels overeenkomst met Duitschland zou zijn overgegaan als ttians te Berlijn is geteekend. De Izvestia schrijft: „Molotof heeft in de derde zitting van den oppersten Sovjet der Unie sprekendp over den internationalen toestand en de bui- tenlandsche politiek der Sovjet Unie, o.m. melding gemaakt van onderhan delingen over handels- en crediet- kwesties, die toen gaande waren tus schen Duitschland en Sovjet Rusland. Deze onderhandelingen waren begon- npn op initiatief van do Duitsche re geering en zij waren met verscheiden onderbrekingen sinds begin 1938 voortgezet. Thans zijn de onderhandelingen tot een gunstig besluit gebracht. Duitschland had ten gevolge van de gespannen politieke be trekkingen met Sovjet Rusland in feite de Sovjet-markt verloren. Verscheiden jaren geleden bezette Duitschland de eerste plaats in den buitenlandschen handel met Sovjet-Rusland. Duitschland moest die plaats prijs geven; in 1938 kwam het pas na de Vereenigde Staten, Groot-Brittannië, België en Neder land. ITet feit, dat de Duitsche handel van de eerste plaats tot de vijfde zakte op een uitgebreide en stabiele markt als die der Sovjets, kon in Duitsche handels- en indus triekringen en bij de Duitsche re geering slechts ernstige bezorgd heid wekken. Duitschland verleent thans aan de Sovjet-Unie een crediet tot een bedrag van 200 millioen rijksmark voor den aankoop in Duitschland van verschei den producten, in hoofdzaak machine- gereedschappen en andere machinerieën binnen een tijd van twee jaar na de onderteekening der overeenkomst. Bin nen deze zelfde periode zal Sovjet-Rus land aan Duitschland verscheiden goe deren leveren tot een bedrag van 180 millioen rijksmark. In verband met deze overeenkomst heeft de Duitsche regeering een aantal verplichtingen aangegaan. In het bij zonder heeft het zich verplicht de han- delsverlegenwoordiging der Sovjet-Unie in Duitschland bij te staan bij 'het plaatsen van orders op de Duitsche markt. Dit beteekent. dat de Duitsche regeering de Russische handelsverte genwoordiging zal bijstaan bij de on derhandelingen met individueele fir ma's en er naar zal streven voor de Sov jet-Unie gunstige voorwaarden te ver zekeren voor de uitvoering der Russi sche bestellingen en dat de te leveren machines en ondcrdeelcn van 'hooge hoedanigheid zullen zijn. Tezelfder tijd zal de Duitsche regee ring, hoewel het de handelsvertegen woordiging van Sovjet-Rusland de mo gelijkheid verschaft de te koopen goe deren contant te betalen, het aan de S<\vjet-Unie verleende crediet tot een bedrag van 200 millioen rijksmarken volle waarborgen. Dit verleent het nieu we Duitsche crediet in feite de betee- kenis van een financieel crediet. Dit al leen maakt een tastbaar verschil tus schen het nieuwe Duitsche crediet en dergelijke in het verleden verstrekte credieten. Het crediet wordt gegeven tegen een jaarlijksche rente van 5 pCt., hetgeen aanzienlijk lager is dan bij vroegere cre dieten het geval was. Het nieuwe cre diet is voor langer tijd toegestaan dan vroeger het geval was. De gemiddelde termijn van het nieuwe crediet is ge steld op 7 jaren, terwijl 30 pCt. binnen 6J4 jaar zal worden betaald. 40 pCt. in zeven jaar en de overige dertig pro cent in 7J4 jaar. Op deze wijze verbetert dc han dels- en credietovereenkomst de omstandigheden van den Duitsch- Russischen handel in zijn geheel. Het is niet noodig hier aan toe te voegen, dat deze tastbare verbete ringen der credietvoovw irden tevoren noodig maakten de poli tieke hinderpalen uit den weg te ruimen, die den weg tot een han dels- en credietovereenkomst ver sperden. Het is duidelijk, dat de Sovjet-Unie zonder een dergelijke politieke veibetering er niet in zou toestemmen op groote schaal orders in Duitschland te plaatsen en van dat land geen credieten zou aanvaarden. Verwacht kan worden, dat de nieuwe Duitsch-Russische handels en crediet overeenkomst op aanzienlijke wijze zal bijdragen tot een verbetering der econo mische betrekkingen tusschen de heide landen en feitelijk kan helpen nieuw leven te geven aan den ruilhandel tus schen de beide landen. De Prawda beschrijft den loop der onderhandelingen en geeft de hoofdzaak weer van de op 19 Aug. onderteekende overeenkomst. Het blad besluit: „De nieuwe handels- en credietovereenkomst tusschen Sovjet-Rusland en Duitschland, ge boren in een atmosfeer van gespan nen politieke betrekkingen, is er toe bestemd deze atmosfeer te doen ontspannen. Zij zou een belangrijke stap kunnen zijn voor een verdere verbetering, niet alleen in de eco nomische, doch ook in de politieke betrekkingen tusschen Sovjet-Rus land en Duitschland. TOKIO, 21 Aug. (Domei). Minister-president Hiranoema is door den Keizer te Hayama ont vangen. Na het onderhoud heeft de premier een gesprek gehad met Kurahei Yuasa, den grootzegelbe waarder, wien hij rapport uit bracht over de Engelsch-Japan- sche conferentie, welke feitelijk mislukt is en ook over de politiek der regeering tegenover den nieu wen toestand in Europa. Welingelichte Japansche kringen spreken de meening uit, dat de over eenkomst, op 22 Juli tusschen Arita en Craigie gesloten over algemeene kwesties, welke den achtergrond vormen van het geschil te Tientsin, blijft bestaan, zelfs indien de loo- pende Engelsch-Japansche bespre kingen mislukken. In dezelfde krin gen wordt uiteengezet, dat aan Ja- panschen kant zal worden aange drongen op een volledige inachtne ming van bedoelde overeenkomst voor elk geval, dat zich in de toe komst zou kunnen voordoen. De eindbeslissing van Japan in zake zijn politiek tegenover de as- mogendheden zal, naar men ge looft, worden genomen in de in- ter-ministerieele conferentie, wel ke volgens de Kokomin Sjimboen morgenmiddag onder leiding van Hiranoema zal worden gehouden. Het Japansche standpunt Het Japansche Gaimusho (ministerie van buitenlandsche zaken) publiceert een communiqué, waarin wordt uiteen gezet. dat de conferentie te Tokio „op verzoek van Groot-Brittannië werd be legd". De Engelsch-Japansche overeen komst van 22 Juli was het gevolg van onderhandelingen, waarbij de Japan sche regeering rekening hield met het goede begrip van de Britsche regeering ten aanzien van den achtergrond van het problccm-Tientsin. De nota somt de verschillende Japansche eischen van politiekcn en cconomischen aard op, waarvan de oplossing onmisbaar wordt genoemd voor de handhaving van den vrede en de orde te Tientsin en de vei ligheid der Japansche strijdkrachten in China en betwist vervolgens dat Enge land niet alléén de kwesties, met name ten aanzien van dc munt en het zilver, zou kunnen bestudeeren en herhaalt dan do Japansche klachten dienaan gaande. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat „het ook duidelijk is, dat de plaatselijke vraagstukken met betrokking tot Tientsin kunnen worden opgelost cn dat over dergelijke onderwerpen zeer zeker een overeenkomst kan worden tot stand gebracht. Er moet niet worden vergeten, dat het Engelsche voorstel tot onderhan delen te verstaan gaf, dat do Britsche rogeering rekening hield met de mili taire. politieke cn economische behoef ten in China" F,r wordt verder op gewezen, dat dc Rritsche rcgcerine treen bezwaar maak te togen dc bespreking van economische nrobiomen. hetgeen er on duidt, dat de regeering te Londen de/.o kwesties niet hesohouwt als buiten het kader der con ferentie vallend, hetgeen haar niet ver hinderde te beweren, dat dergelijke pro- -a., rrnrtl»-. v' r»-<»e>net hii de eindreeeling van het Chineesch-.Tapan- *ehe conflict. F.r is hier een duidelijke ♦erensprank van de zijde van Groot- Brittannië. Tenslotte werd herinnerd aan de reeds door Japan aaneenomen houding met hetrekking tot het verdras der negen I mogendheden, waarop Engeland een be-l roep doet. „Indien de Britsche regeering voornemens is de inmenging van derde mogendheden uit te lokken, kan de Ja pansche regeering er slechts op wijzen, dat zij nimmer een dergelijke poging zal toestaan. Het zou slechts tot resultaat hebben, dat de toestand wordt gecompli ceerd en de zaak wordt vertraagd." Het Britsche standpunt Het Britsche ministerie van buiten landsche zaken heeft eveneens een ver klaring gepubliceerd over de Britsch- Japansche besprekingen, waarin wordt gezegd, dat de meeste voorstellen, welke door de Japansche regeering naar voren zijn gebracht als basis voor be sprekingen, politie-maatregelen betref fen, waaromtrent reeds een belangrijke vooruitgang naar een overeenkomst is gemaakt. Verder heeft de Japansche re gcering voorstellen gedaan, welke niet bleven beperkt tot Tientsin, doch hadden betrekking op andere economische en fi- nancieele vraagstukken in Noord China, hierbij ingesloteri maatregelen tot beper king van den handel, waaromtrent niet alleen de Britsche regeering. doch ook de regeeringen van andere mogendhe den hun inzichten hadden kenbaar ge maakt aan de Japansche regeering. Het was derhalve duidelijk dat de Britsche regeering, zelfs als zij dit wilde, geen tweezijdige overeen komst kon sluiten, welke andere mogendheden zou kunnen raken, zonder toestemming van deze mo gendheden. Dc Britsche regeering is tot de conclusie gekomen, dat zij geen voorstellen kan doen of aanne men in aangelegenheden, waarbij derde mogendheden betrokken kun nen zijn. Zij heeft derhalve aan de Japansche regeering voorgesteld geen economische vraagstukken te hespreken, aangezien dit niet tot een doeltreffend resultaat kan leiden op een zuiver-Japansch-Britsche basis. Reeds in haar nota van 14 Januari 1939 aan de Japansche regcering heeft de Britsche regeering duidelijk gemaakt, dat zij do bestaande verdragon niet als BINNENLAND DEVENTER, 21 Aug. Het is geble- ken, dat de hofmeester K. de verdachte van den moord op zijn vrouw, wier lijk in een koffer hij Terschuur is gevonden, met de vermiste koffers per auto door de IJselstreek is gereden. Hij gaf op 25 Juni te Deventer bij zijn familie voor, naar Amsterdam te willen rijden, doch kwam terecht in een café te Wijhe. Hij deed zeer zenuwachtig. Of 'hij toen de twee vermiste koffers nog bij zich had, is niet bekend. Drie maanden gevangenisstraf 's-HERTOGENBOSCH, 21 Aug. Op' 8 Juni van dit jaar heeft te Vlagtwedde 'n schietongeval plaats gehad, dat aan een jong meisje het leven heeft gekost. De twintigjarige soldaat A. M., dienstplichtige bij een grens- bataijon, stond dien dag te Vlagtweddc op post, nabij een mitrailleursnest. In de nabijheid daarvan stonden eenige kinderen. De soldaat bemoeide zich met hen en om hen bang te maken, trok hij zijn dienstpistool. Hij manoeu vreerde daarmede, er niet aan denken de, dat het, met scherpe patronen gela den was. Plotseling ging een schot af. Het meisje J. K. werd door een kogel in het hoofd getroffen en overleed vrij spoedig. Vanochtend stond de soldaat terecht voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch wegens het veroorzaken van dood door schuld. Hij bekende de feiten. De auditeur-militair mr. Van der Kun. was van meening, dat de roeke loosheid, waarmee de soldaat met het pistool is omgegaan, grenst aan het misdadige. Hij eischte een gevangenis straf van vijf maanden. De krijgsraad, uitspraak doende, heeft den soldaat wegens het veroorza ken van dood door schuld, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. HAARLEM, 21 Aug. De Commis saris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. A. Baron Röell, viert heden zijn 75sten verjaardag. Hij heeft zich echter aan alle huldigingen onttrokken door op reis te gaan naar het buitenland. Niettemin werden vanochtend aan de ambtswoning aan de Nieuwe Gracht al hier, vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen uit Nederland en den vreemde afgeleverd. eeuwig beschouwt en dat zij bereid is opbouwende voorstellen van de Japan sche regeering in overweging te nemen inzake wijzigingen, welke in de huidige verdragen gebracht moeten worden. Zij acht het evenwel noodzakelijk, dat alle partijen van het negen-mogendheden- verdrag, alsmede van de andere verdra gen, welke den toestand in China rege len, te gelegener tijd in dc gelegenheid zullen worden gebracht hun opvatting naar voren te brengen en zoo een rege ling tot stand te brengen, welke voor alle betrokkenen billijk ie. 'e-GRAVENHAGE, 21 Aug. Bij de sluiting van het jubileum-congres der interparlementaire unie te Oslo, Zater dagavond, is een verklaring aan de pers verstevkt, waarin er op werd gewezen, dat de bloei van de geestelijke herbe wapening de tegenwoordige spanning kan oplossen. De verklaring is uitge gaan van graaf Carton de Wiart, voor- malig-preeident van België en voorzit ter van dc unie, en de hoeren I. Lvkke, leider der Nodrsche- delegatie en voor zitter van het congres en C. J. Hambro, voorzitter van het Noorsche parlement. De verklaring is geteekend door verte genwoordigers van alle 21 landen, die aan het congres deelnamen, waaronder zich bevinden de hecren dr. E, G. M. Rooi vink, Th. F. M. Schaepraan cn mr. T. A. van Dijken, lódën van de statbn- generaal. Het eenige gezag, dat het respect van ieder natie kan afdwingen, is het gezag, dat voortspruit uit de absolute zedelijke normen van rechtschapenheid en on zelfzuchtigheid, aldus de verklaring. De integriteit der menschen is de waarborg voor gezonde instellingen. Het is de plicht van het voorrecht der parlemen ten niet alleen de zaken der volkeren te behartigen, doch ook leiding te geven bij het. bouwen van een nieuwe wereld. Geen dringender zaak kan doox* de par lementen worden volbracht, dan de geest van de geestelijke herbewapening uit te dragen over de, gcheele wereld door haar eerst in hun eigen landen in practijk en beleid toe te passen. Geestelijke herbewapening, die niet het voorrecht van een bepaald systeem is, doch een noodzakelijk eerste vereisch- te voor iedere goede regcering, ver schaft het gemeenschappelijke terrein, waarop de hoogste aspiraties der gehee- le menschheid elkander kunnen ont moeten. MEISJE DOOR MOTORRIJDER AANGEREDEN. AAN VERWONDINGEN BEZWEKEN ALMELO, 21 Aug. Het 10-jarig meisje J. Klomp is gisternamiddag door een motor met zijspan, bestuurd door den heer J. de G. uit Amsterdam, op den weg AlmeloWierden aangereden, do rdat zij plotseling van achter de boomen kwam. Het kind werd ernstig gewond en is in het ziekenhuis opgeno men, waar het is overleden. Volgens ooggetuigen zou den motor rijder geen schuld treffen. GENUA-EXPRESS AMSTERDAM, 20* Augustus. De N.V. Stoomvaart Maatschappij Neder land meldt, dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het d.d. 25 Augustus a.si van Genua vertrek kende m.s. Chr. Huygens, Donderdag morgen 24 Augustus te 11.21 van den Haag S.S. zal vertrekken. Vertr°k van Utrecht C.S. 12.17, van Arnhem 13.05 van Nijmegen 13.36. Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht: van Amsterdam C.S. 10.54 of 11.33, van Am sterdam W.P. 11.43. De aansluitende .trein van Rotterdam (Maas) vertrekt 'om 11.23. Aankomst te Genua Vrijdag morgen a.s. te 8.50. (Van onzen correspondent) WARSCHAU, 21 Aug. f\jlDELIJK teekent zich in de Poolsche pers teleurstelling af over de rol en ambtsopvattingen van deri Hoogcn Commissaris van den Volkenbond te Danzig, profdr. Karl J. Burckhardt, en openlijk wordt in sommige bladen critick geleverd op zijn beleid. Het te Krakau verschijnen de blad Jlustrowany Kurjcr Codzien- ny", dat de grootste oplage in Polen be zit. schrijft, dat hij voor de instand houding van het innerlijke evenwicht van de Vrije Stad niets gedaan heeft, doch dat hij daarentegen de onophou delijke aanslagen op de vrijheid van Danzig van de zijde der nat. socialis ten heeft geduld. „Zijn gansche optreden wordt geka rakteriseerd door zijn gemis aan vast beradenheid, wat het gevolg is van de geringe belangstelling, die deze Zwit- sersche diplomaat en geleerde voor Dan zig heeft. Het onderhoud tusschen Hit Ier en prof. Burckliardt, zoo vervolgt het blad, vond plaats op een tijdstip, waar op de kwestie van Danzig zich van dag tot dag verscherpte. Het gesprek, dat de Volkenbondscommissaris met Hitler had, droeg een strikt particulier karak ter, doch dit doet niels af aan de om standigheid, dat prof. Burckhardt al meer dan twee jaar een soepele rol speelt." Tenslotte verwijt het blad den Volkenbondscommissaris dat deze reeds tweemaal woorden van waardeerinp uit den mond van den Duitschen Rijks kanselier heeft vernomen. (In April van dit jaar nog noemde Hitler hem een man van builengewonen tact). Prof. Burckliardt heeft door bemidde ling van den Poolschen algemeencn com missaris to Danzig de Poolsche regeering op de hoogte gebracht, van zijn onder houd met Hitier, dat eerst gevolgd is na een uitnoodiging van Duitsche zijde. Daar Prof. Burckhardt geen opdracht van welke regeering] ook had, betrof het oen privé-hezoek. Resultaten zijn.hieruit niet voortgevloeid. En te Warschau .is men dan ook van meening, dat dit on derhoud hoegenaamd geen nieuwe perspectieven heeft opgeleverd. AAR nnnleiding van het bezoek, dat de Volkenbondscommissaris aan Hitier bracht, schrijft do „Dziennik Poznanski", een orgaan van liet receeringskamp, dat Polen het recht heeft haarfijn te weten, welke plannen de Hooge Commissaris koestert. In iedei geval is hij niet op zijn post aangewe zen, om achter den rug van het Poolsche N' volk om intriges te epirmen, Veeleer is het zijn plicht ervoor te waken, dat de internationale overeenkomst betreffen de de Vrije Stad wordt nageleefd. Wat het onderhoud met Hitier betreft, zoo wordt te Warschau opgemerkt, dat Polen geen bemiddelaars noodig heeft inzake kwesties, die dit land zelf be treffen, en dat de nadruk moe>t worden gelegd op dc omstandigheid, dat alleen de leider van do Poolsche buitenland sche politiek persoonlijk de leiding heeft van de buitenlandsche vraagstukken van Danzig. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat prof. Burckhardt bij deze bespreking de Poolsche belangen niet heeft vertegenwoordigd. Het blad geeft voorts uiting aan de bezorgdheiddat de Volkenbondscommissaris op eigen gelegenheid, heeft willen bemiddelen met het oogmerk, om Polen tot grootere toegevendheid te bewegen inzake de Duitsche vorderingen. Pogingen van zijn kant, om Polen tot grooter soepelheid te brengen inzake de kwestie van Dan zig, zijn volkomen nutteloos en krach tens zijn functie beeft hij daartoe ook niet het recht. Polen's standpunt blijft onveranderd cn dit kan ook niet anders liet geval zijn. De Volkonbondscommissaris to Dan zig. die enkele maanden geleden nog zoowel door Polen als door Duitschland otn zijn loyaliteit en zijn groote belang stelling voor economische en finajioieele vraagstukken werd geprezen, dreigt thans dus in Polen liet vertrouwen te gaan verliezen. Tezelfdertijd wijst men in Polen uitdrukkelijk het denkbeeld af, om aan een internationale conferen tie deel te nemen, die tot doel zou heb ben te onderbandelen over eenigerlci toezeggingen ten gunste van liet Derde Rijk. „De Poolsche levensrechten mogen niet de geringste beknotting ondergaan. Zij zullen verdedigd worden met alle krachten, die ter beschikking staan", al dus schrijft de „Czas". Maar Polen blijft bereid aan elke actie ter versterking van den vrede in Europa mede te werken, mits deze gebaseerd blijft.op het. recht vaardigheidsbesef. Als onderwerp van discussie komen dc Poolsche rcehten cn belangen in Danzig echter niet in aan merking, zoo verklaart men te War schau. Jongste spellingsbesluiten niet in werking voor 1 September a.s. 's-GRAVENHAGE, 21 Augustus. Heden, 21 Augustus 1939, is uitge geven Staatsblad no. 375, besluit van 10 Augustus 1939, tot wijziging der Koninklijke Besluiten van S Juni 1939, (Staatsbladen nos, 36*5, 366, 367 en 368) inzake de schrijf wijze dor Nedcrlandsche taal. Hot besluit heeft de strekking de inwer kingtreding van bovongenoemde Ko-, ninklijke Besluiten van 8 Juni 1939 vast te stellen op een nader te be palen dag. De besluiten van 8 Juni, welke de spellingsregeling van minister Slo- temaker de Briiine inhielden, zou den op t Sept. bij den aanvang van het nieiiwe schooljaar, in werking treden. Naar wij vernemen is de datum van inwerkingtreding verschoven om dat de nieuwe minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. Bolkestein, zich over het vraag stuk der spelling in het algemeen wil beraden. Ook in verband met de vraag of een wettelijke regeling van de spelling niet de voorkeur ver dient. Men meldt ons uit New-York: Prof. dr. Berger dio op het wereld- pluimvcecongres gehouden te Cleve land. Ohio. V.S.- N.-Amerika het inter nationaal bureau voor besmettelijke veeziekten gevestigd te Parijs, verte genwoordigde. heeft voor een groot auditorium dat met groote belangstel ling luisterde, in een rede een toelich ting gegeven op zijn rapport over „de wereld beteekenis van besmettelijke pluimveeziekten en hun bestrijding". Na met cijfers en feiten dc beteeke nis der pluimveehouderij in al haar geledingen te hebben aangetoond, wees spreker op de noodzaak van de bestrij- dingen der ziekten, waarbij de dieren artsen een belangrijke rol te vervullen hebben, deugdelijke kennis der voe- dingshygicne en toepassing van ratio- neele voeding naast hygiënische ver pleging wordt gevergd. Door te in tense productie en het ontbreken van hygiënische maatregelen wordt een gunstig terrein geprepareerd voor ae ontwikkeling van ziektemakende lage re organismen. Sprekers rapport moet bezien worden in het licht van twee omstandigheden: de bestrijding voor ieder land afzon derlijk en de internationale samenwer king om de ziekten over de geheele wereld te bestrijden. Met betrekking tot de internationa le bestrijding gaf prof.Berger een uit eenzetting over doelstelling en werk wijze van het internationaal bureau voor besmettelijke veeziekten waarbij 4i landen zijn aangesloten, 27 in Euro pa. 17 daarbuiten. Ilij wees er met na druk op dat het van het grootste be lang voor de bestrijding van alle be smettelijke veeziekten is. dat de Ver eenigde Staten van N.-Amerika zich alsnog bij het office in Parijs aanslui ten cn deed een beroep op de betref fende autoriteiten van dit land. Hij hoopte eveneens dat Canada eerlang ook er toe zou overgaan. Naar verluidt is het beroep in be voegde kringen zeer gunstig ontvan gen. Naar wij vernemen is men met den aanleg van den dijk van Urk naar Lemmer thans zoover gevor derd, dat hij in November a.s. vol tooid kan zijn. Dan zal het dus mogelijk zijii vap Urk naar Friesland te wande- Ion. OMTREK Bestuurder van motorrijwiel zwaar gewond DE BILT, 21 Aug. Hedenmorgen c.a. 10 uur had op den hoek van den Amcrefoorte-cUcst raa t weg - Ut rechtsche- weg een ornslfg verkeersongeval plaats. Van af Zeist naderde met snelle vaart de. motorrijder T. Boer uit Apeldoorn. Tegelijkertijd naderde van uit Utrecht een militaire auto, die naar links den Amersfoortschestvaatwec opdraaide. Op dit kruispunt reden beide voertuigen met kracht tegen elkaar op, waardoor de motorrijder met zijn motor op den wegberm terecht kwam. Bij onderzoek bleek dat het linkerbeen van den motor rijder totaal was verbrijzeld, terwijl ook zijn nnkerafm gebroken was. De eerste hulp werd verleend door dr. Steijns uit Utrecht, die jiiist, passeerde, even later bijgestaan door dr. H. K. Lette vair de Bilt. met eenige leden van de E.tUR.O. Per ziekenauto is B. vervolgens naar' de Rijksklinieken vervoerd. De politie re gelde ter plaatse het zeer drukke ver keer, terwijl zij naar de oorzaak van het ongeluk een onderzoek instelde.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9