AMERSFOORTSCH DAGBLAD Nieuwe vrienden, nieuwe grenzen DE BRITSCHE AMBASSADEUR TE BERLIJN naar HITLER Overbrenger van boodschap LEYTAX der Engelsche regeering Polen had zich geen illusies gemaakt over Sovjet-steün DE EEMLANDER Woensdag 23 Augustus 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 38e Jaargang No. 54 Mogelijkheden van verre strekking, doemen op aan den horizon Hitler's rede te Tannenberg Polen maant de democratieën tot realisme PRINSES IRENE WORDT 14 SEPTEMBER GEDOOPT PRINSES JULIANA geheel hersteld H TEL. 3086 ifOOR BInNEN- EN BUITENLAND LEUSDERWEG 242 Licht op: 6 uur 33 min. ABONNfcMtHLVmJj» ocr 3 oiaanden voor Amersfoort 1 95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken! i 0.15 'i.-ann trai»r- oer post per 3 maanden 2.85 Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD DDI IC RFR AIWFRTFNTIFN van 1—4 regels I 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, utK nunmtniim qk LiefdaditJheids.advcrtcn,iën voor de heltl van Jen prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 1-4 UROPA staat aan den voor- avond van ernstige beslissingen. Von Ribbentrop is met 'n staf deskun dige en prominente medewerkers in de Russische hoofdstad. Nieuwe ver rassende berichten uit Moskou in de lijn van het Duitsch-Russische han- delsaccoord en het Duitsch-Russische niet-aanvalsverdrag behooren dan ook geenszins tot de onmogelijkheden. Zoolang de definitieve resultaten van Von Ribbentrop's besprekingen met de machthebbers van het Kremlin niet bekend zijn, is het echter niet wel doenlijk om een oordeel te vormen over de machts- en krachtsverhou dingen in ons werelddeel. Wel spreekt het vanzelf, dat Warschauondanks alle forsche verklaringen en demen ti's dezer dagen onder sterken druk wordt gezet. Het is bekend, dat Berlijn nog immer bereid is om, zon der bemiddeling van derden, met den kolonel Beek c.s. te onderhandelen. Al beseft een ieder, dat .onderhande len' eene tamelijk euphemistische uit drukking zou zijn voor zoodanige Duitsch-Poolschc besprekingen, toch neemt dit niet weg, dat gezaghebben de politieke kringen in Parijs het Polen euvel duiden, dat het voor zoover bekend tot dusverre hard nekkig weigerde om den weg van directe onderhandelingen te betreden. Zeker zullen de Polen kennis hebben gekregen van die Fransche opvatting. In welken vorm die kennisgeving is geschied, weten wij niet, al slaan wij de plank niet ver mis, als wij van een tamelijk scherpe redactie spreken. Londen maakt bekend, dat de Britten het been (vooralsnog) stijf zullen houden, al spreekt het naar wij gisteren nadrukkelijk van Britsche zijde hoorden verzekeren vanzelf, dat ook de Britsche regeering directe Duitsch-Poolsche onderhandelingen geenszins ongaarne zou zien en dat de Britsche regeering dit ook aan War schau heeft doen weten. De Roeme nen, door banden van bondgenoot schap met de Polen verbonden, ma ken zich gereed om zich .strict neu traal' te gaan gedragen, indien onver hoopt toch nog een gewapend conflict zou ontstaan. Het zwaartepunt ligt evenwel te Moskou, en wel in het definitieve resultaat van Von Ribben- trop's besprekingen aldaar. Indien, hetgeen niet ondenkbaar is, de Duitsch-Russische niet-aanvals-over- eenkomst uitgroeit tot een alliantie van nog wijdere strekking, dan zullen alle hoofdsteden opnieuw hare hou ding moeten bepalen. Er moge dan bij herhaling en in velerlei toonaarden verklaard worden, dat niets de houding van Berlijn, Londen of Parijs zal kunnen wijzigen inzake de Pool- sche quaestie, wie beseft, dat het gaat om de beslissing over oorlog of vrede en wie op de hoogte is van het .koele klimaat' in de regionen der internatio nale politiek, ziet in, dat zoodanige categorische verklaringen niet ernstig kunnen worden genomen, daar zij slechts oogenblikkelijke beteekenis hebben en in hoofdzaak dienen om zoowel naar buiten als naar binnen den indruk van vastberadenheid te vestigen. IRONISCH heeft een Fransch blad, naar aanleiding van het op han den zijn van een Duitsch-Russisch non-aggressie-pact, de vraag gesteld, of Rusland zich nu gaat aansluiten bij het Anti-Komintern-Pact. Er zou in derdaad alle reden zijn om de Duitsch- Russische overeenkomst, gezien de vele vervloekingen, welke Berlijn en Moskou in den loop der laatste jaren elkaar naar het hoofd hebben geslin gerd, in een wonderlijk licht te plaat sen, ware het niet, dat in Rusland zeil in den loop van het laatste jaar niet onaanzienlijke koerswijzigingen zijn uitgezet. Maanden geleden schreven wij reeds, dat de extreem-revolution- naire elementen door Stalin zijn geëli mineerd, terwijl ook op het stuk van het anti-semietisme Stalin een heel eind in Hitler's straatje is gekomen. Reeds vóór het bericht van de komen de Duitsch-Russische non-aggressie- overeenkomst werd ons door een goed kenner van Polen en Rusland gezegd, dat het er in Rusland op begon te lijken, dat het communisme plaats zou maken voor een .sociaal-nationalis tisch' stelsel. Deze typeering moge dan lichtelijk gechargeerd lijken, zeker is het, dat gelijk onze correspon dent te Warschau elders in dit blad schrijft in Rusland belangwekken de interne veranderingen plaatsvon den en nog op komst zijn. Mede aan deze binnenlandsche koerswijziging is het toe te schrijven, dat de Duitschers en de Russen in den loop der laatste maanden zoo betrekkelijk vlot konden onderhandelen. En mede op grond van dien „nieuwen koers" van het Kremlin is het verre van uitgesloten, dat er nog meer verrassingen met be trekking tot de Duitsch-Russische samenwerking in de toekomst op komst zijn. AAROM, zullen velen zich heb- ben afgevraagd, gaan de Fransch-Britsch-Russische stafbespre kingen te Moskou misschien toch door? De Britsche en Fransche opper- officieren zijn althans nog niet ver trokken. Natuurlijk wil geen der on derhandelende partijen gaarne het odium op zich laden, de besprekingen te hebben verbroken. Wijders is het geenszins ondenkbaar, dat de Russen geen enkel bezwaar hebben en vooral op dit oogenblik niet om bij zonderheden nopens de plannen en de sterkte van de Fransche en Britsche legers, vloten en luchtmachten te ver nemen, terwijl ook de Britsch-Fran- sche missie alles in het werk zal stel len om bijzonderheden nopens de Russische weermacht te vernemen, In afwachting van Von Ribben trop's resultaten zullen de officieren der Entente Cordiale dan ook ver moedelijk rustig te Moskou blijven logeeren. Moskou lijkt plotseling een gastvrije stad te zijn geworden, waar de Duitsche onderhandelaars welhaast broederlijk in hun slaap de naaste buren zijn van de Fransche en Brit sche officieren. Misschien komt het zelfs zoo ver, dat Stalin, die tijdens de besprekingen te München in Sep tember 1938 als quantité négligeable werd behandeld, ditmaal om alles weer ,goed te maken' eerlang als bemiddelaar tusschen Londen en Ber lijn zal optreden. De ongerustheid der Japanners zou in deze richting kunnen wijzen, terwijl Stalin misschien niet ongaarne de gelegenheid zou aangrijpen om Hitler's politieken hartewensch, eene DuitschBritsche verzoening, in ver vulling te doen gaan. Misschien werkt Hitier dan mee om Stalin's politieken hartewensch, terugkeer tot de gren zen van 1914, dus tot den status quo ante bellum mundi hetwelk zou impliceeren liquidatie van de jonge Baltische staten en misschien zelfs van Polen te verwezenlijken. Het lijkt een greep in de verre mogelijk heden, maar wie voor oogen houdt, dat een .renversement des alliances' in Europa zich aankondigt, beseft, dat er aan den horizon mogelijkheden van zeer verre strekking opdoemen. Er zullen, alvorens de hartewenschen der staatslieden in vervulling kunnen gaan, echter nog heel veel booze woorden over en weer moeten vallen. Want nog steeds bevindt ons wereld deel zich midden in de Poolsche crisis. Wie dit uit het oog zou verlie zen, zou onverantwoordelijk handelen. Immers, deze crisis kan hoe on waarschijnlijk zulks op dit oogenblik ook is uiteindelijk toch nog in een gewapend conflict ontaarden. LONDEN, 23 Aug. /^vFFICIEEL wordt te Londen aan Reuter bevestigd, dat Sir Neville Henderson, Britsch ambassadeur te Berlijn, vandaag een ontmoe ting zal hebben met Hitier. De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt in officieele Britsche kringen, dat na de gisteravond gehouden bijeenkomst van het Britsche kabinet instructies werden gezonden aan ambassadeur Hender son, om persoonlijk een boodschap van de Britsche regeering aan den Fuehrer over te brengen. Het verluidt, dat deze boodschap in de lijn lag van het na den gisteravond gehouden kabinetsraad uitgegeven communiqué. De regeeringen van Frankrijk en Polen worden op de hoogte gehouden. Gemeld wordt, dat Henderson vanochtend om halftien met een vliegtuig uit Berlijn naar Berchtes gaden is vertrokken. Sir \e\iUc Henderson j)u£tscjie Rijksminister van bui- tenlandsche zaken Von Ribbentrop is vanochtend om 7 uur 10 uit Koningsbergen per vliegtuig ver trokken op weg naar Moskou, waar hij om één uur is aange komen. De eerste Duitsch-Russische bespreking is op drie uur des middags vastgesteld. NAGGIAR, de Fransche ambassadeur te Moskou is gister avond door Molotof ontvangen. Naggiar heeft gisteren voorts bezoek ontvangen van den Poolschen ambassadeur en van Seeds, zijn Britschen collega, alsmede van den Turkschen ambassadeur. - De Britsche en Fransche miésies hebben gisteren géén bespre kingen gevoerd met de Sovjet-Russische missie. De Britsche ambassadeur Seeds heeft voorts gisteravond ook zelf een bezoek aan Molotof gebracht. Het doel van het onder houd, dat een uur heeft geduurd, wordt niet onthuld. Het werd volgens Reuter te Moskou mogelijk geacht, dat de Britsche en Fransche militaire missies gisteren bij een bezoek aan het Kremlin hooge Sovjet-autoriteiten hadden ontmoet. De officieele verklaring voor het bezoek is echter, dat de delegaties de historische gebouwen wilden bezichtigen en het museum wil den zien- Men gelooft, dat de missies vergezeld waren door de Sovjet-delegatie. „Duitschland moet wel zeer in het nauw zitten, dat het een pact met Moskou wil slu iten," is de Poolsche meening BERLIJN, 23 Aug- Reu ter heeft van gezaghebbende zijde vernomen, dat Hitier op Zondag 27 Augustus om elf uur 20 te Tannenberg zijn met spanning verwachte rede zal houden. De affaire-Mannheimer AMSTERDAM. 23 Augustus. Vandaag is door de rechtbank in raadkamer behandeld de faillisse mentsaanvrage van de nalatenschap van dr. F. Mannheimer. Daar het verzoek werd tegenge- sproken kwam de rechtbank met de behandeling van het request niet Re- reed. MaandaR a.s. zal over de aan- vraRe nader worden beslist. WARSCHAU, 23 Aug. (PAT) De Poolsche pers is eensgezind in de constateering, dat het Duitsch- Russisch niet-aanvals-pact een uitweg van tactisch karakter vormt in een wanhopig spel. dat op internationaal terrein wordt gespeeld. Het pact zou geen wer kelijk belang hebben, aangezien het naar Poolsche meening, in niets verandering brengt op het punt van de onderlinge verhou ding der strijdkrachten in Europa en geen enkele terugslag zal heb ben op de houding van Po'en en zi.Tn Westerschc bon^genooten Wat de redenen betreft, die Moskou en Berlijn er toe doen besluiten over te gaan tot een part, spréékt het regee- ringsorgaan Gazeta Polska de moo ning uit, dat de Sovjets door dit ge baar hun positie bij de onderbande lingen met Engeland en Frankrijk zul Jen versterken, doch vooral in hèt ge schil met Japan in het Verre Oosten Voor den Rijkskanselier is het vriend schappelijk gebaar jegens de Sovjets die met de algehcele kracht dei natio naal-sociaiistische ideologie zijn be streden, waarbij hun persoon als „an ti-christ" der moderne tijden werd aan gevallen, een niet geringe opoffering welke wordt ingegeven door een uitor ste diplomatieke noodzakelijkheid waarvoor geen andere uitweg bestaat Het betrof zeer zeker een nieuwe troe in den tegenwoordigen „zenuwenoor log", welke zonder zelfs een werke lijkc beteekenis te hebben psyehologi sche effecten zou kunnen opleveren. Dergelijke effecten zullen in Polen niet worden "bereikt. Het groote dagblad Express Po- rannj'i wijzende op de aankondi ging van het pact, zegt. dat deze een sensatie vormde. Het blad constateert, dat Polen nooit gere kend heeft op de mogelijkheid van eenige samenwerking met Rus land. Bij tal van gelegenheden werd de aandacht van de Wetter- •sche staten gevestigd op het feit, dat de Sovjets geen partners in de Europeesche politiek zijn, waarop men zou kunnen rekenen De feiten hebben deze those van de buiten- landsche politiék van Polén beves tigd. Naar het Oosten eindigt Euro pa in Polen. De Liberale Kurier Polski is van meening, dat het beter zou zijn indien de Engeischen en Franschen zich geen illusies zouden maken met betrekking tot Rusland, daar gevoel voor de wer kelijkheid in iederen oorlog, met inbe grip van den witten oorlog, de beste bondgenoot is. Gevoel voor de werke lijkheid zegt, dat de eenige mogelijk heid in Oost-Europa Polen is. De troef, welke Duitschland "!ch in den „zenu wenoorlog" heeft verschaft, zal een kort leven hebben. De radicale Kurier Poranny is van meening, dat het pact bewijst dat de toestand in Duitschland uiterst moeilijk is, daar dit land zijn heiligste beginselen mét voe ten treedt, mits dit Duitschland de hegemonie in Europa verzekert. Het pact zal op geen enkele wijze verandering brengen in de politie ke lijn van Polen, en zijn onher roepelijke besluiten. Wie daarop zou rekenen, begaat een ernstige dwaling. De Warszawski Dzicnnik Narodowy, bet orgaan der nationalistische oppo sitie, wijst er op, dat Rijkskanselier Hitler jaren lang een belangrijke plaats innam als bestrijder van het communisme, verdediger der Europee sche beschaving tegen bet bolsjewisme en zijn aanvallen in 193S tegen Tsje- cho-Slowakije nog -cchtvaardigde met de beschuldiging dat dit ..in het hart van Europa de agent was van het bolsjewisme." Na Münchcn heeft de Duitsche pers met veel uphef aange drongen op dc terugdringing van Rus land naar Azië. Ilct communisme en het Hitlerisrne stonden in Spanje te genover elkander. Stalin heeft alle voorstanders van samenwerking met Duitschland den dood ingejaagd. Mil le heeft Duitschers, die verdacht wer- rV'i van commnmsHsrbe symnnt'-'e 'n, verv-igd. Alles is thans echter omge keerd l Prof. dr. PI. T. Obbink uitgenoodigd den dienst te leiden V GR A VEN HA GE, 23 Aug. A] AAR wij vernemenbe- V staat het voornemen, de doopplechtigheid van Prinses Irene in de Nieuwe Kerk te Amsterdam te doen plaats vinden op Donderdag 14 Sep tember a.s. De hofprediker, profdr. H. T. Obbink, is uit- genoodigd dezen dienst te leiden. Prof dr. H. T. Obbink. die uitgenoo- I digd is de doopplechtigheid van Prinses I Irene te leiden Prinses Irene maakt het eveneens goed ET volgende bulletin werd aan het A.N.P. verstrekt: De gezondheidstoestand van II. K. H. Prinses Juliana is uitste kend. H. K. H. heeft thans weer het normale leven hervat. De zorg voor Prinses Irene, die het eveneens uitstekend maakt, is verder overgedragen aan dr. Car- stens. (w.g.) Dr J.DF CiROOT Soestdijk, 23 Augustus 1939. Naar wij vernemen is dit het laatste bulletindat uitgegeven wordt. Weerverwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 u."- Zwakke veranderlijke wind. Helder tot licht of half be wolkt. Droog weer behoudens kans op onweer vooral in hel Oosten. Weinig verandering in temperatuur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1