ENGELAND HOUDT VAST AAN ZIJN VERPLICHTINGEN JEGENS POLEN Britsche regeering roept parlement bijeen en neemt uitgebreide militaire maatregelen Engeland en Frankrijk De „rechtsgronden" Russisch commentaar op het pact met Duitschland inf ormeeren bij Molotof voor Danzigs terugkeer naar het Duitsche Rijk DREIGENDE SPOORWEG STAKING IN ENGELAND „Een teeken van zwakte", Von Ribbentrop op weg naar Moskou Zionisten beeindigen „Polen zal niet aarzelen om te strijden" Duitsch-Russisch pact geen beletsel voor voortzetting der staf-besprekingen Minister Frank over „Duitsche bereidheid aan Danzig het recht tot zelf beschikking terug te geven" Het congres van Duitsche juristen geopend Hoogere loonen geeischt door arbeiders Japan vraagt aan Berlijn opheldering Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1939 LONDEN, 22 Aug. OFFICIEEL wordt te Londen bekend gemaakt, meldt Reuter, dat het Britsche kabinet heeft besloten, dat een Duitsch-Russisch niét-aanvals-verdrag op geenerlei wijze van in vloed zou zijn op de Britsche verplichtingen jegens Polen. Het parlement zal Donderdag bijeenkomen. Beide huizen zullen dan in alle stadia een wetsontwerp behandelen betreffende crisis-defensie-volmachten, ten einde de regeering in staat te stellen om alle noodige maatregelen te nemen zonder tijdverlies, wanneer de toestand zulks noodig mocht maken. Intusschen wor den voorzorgsmaatregelen genomen, zooals het oproepen van zeker personeel van vloot, leger en luchtmacht en van de luchtafweerdiensten en civiele defensie. Voorts worden regelingen getrof fen betreffende den uitvoer uit Engeland van essentieele materialen en producten. DE Britsche regeering is van meening, dat niets in de Duitsch-Poolsche moeilijkheden een rechtvaardiging zou vormen voor het gebruik van geweld, dat een Europeeschen oorlog met zich mede zou brengen. Er zijn geen kwesties in Europa, die niet vreedzaam kunnen worden op gelost, wanneer het vertrouwen wordt hersteld. De Britsche regeering is, zooals dat steeds het geval is geweest, bereid bijstand te verleenen om dusdanige omstandigheden in het leven te roepen. Wanneer echter, al haar pogingen ten spijt, anderen er aan vasthouden geweld te gebruiken, is zij bereid en vastbesloten om daaraan tot het uiterste weerstand te bieden. Het bovenstaande vormt den voornaamsten inhoud van een officieel communiqué, dat werd uitgegeven na de zitting van het Britsche kabinet van Dinsdagmiddag, die drie uur en twintig minuten heeft geduurd. Toen de ministers Downingstreet verlieten, zagen zij er opgewekt uit. Zij werden toegejuicht door de buiten wachtende menigte, vooral de ministers der defensie-diensten. De kabinetszitting werd door alle kabinetsleden bijgewoond met uitzondering van Lord Maug ham, die zich in Canada bevindt. ifieenen Polen REUTER'S diplomatieke corres pondent verneemt, dat de Sovjet-Russische opvatting is, dat het voorgestelde niet-aanvals-ver- drag met Duitschland niet nood zakelijk een nadeeligen invloed behoeft te hebben op de thans te Moskou gevoerd wordende onder handelingen tusschen Rusland, Engeland en Frankrijk, Het pact wordt beschouwd als een stap in de richting van den vrede van Europa. Men wijst er aan Russische zijde op. dat het pact geen agressief bond genootschap vormt en dat soortge lijke pacten met andere mogendhe den door Rusland zijn gesloten. Vroegpre niet-aanvals-verdragen, die door de U.R.S.S. zijn afgpsloten, zoo als dat met Polen, behelsden de clausule, dat wanneer een der con- tracteerende partijen een agressieve actie mocht inzetten tegen een der de, de tweede partij het recht zou hebben om zonder waarschuwing het pact op te zeggen. Voor zoover te Londen bekend was, worden de Fransch-Britsche besprekin gen te Moskou voortgezet. De Duitsche zaakgelastigde heeft des ochtends een bezoek gebracht aan het Foreign Office, doch hij heeft Halifax niet gesproken. De diplomatieke medewerker van Reuter verneemt, dat naar de Poolsche opvatting het voorgenomen Duitsch Russische niet-aanvals-pact niet meer is dan een nieuwe zet in den ..zenuwen oorlog" F,r wordt opgewezen. dat Polen reeds een niet-aanvals-verdrng met Rus land heeft. Men is aan Poolsche zijde niet van meening. dat deze zet op ceni- gerlel wtize verandering zal brengen in de poolsche houding jegens Duitschland of Rusland. De Poolsche houding blijft standvastig. Naar Poolsche meening zou de onder- teekening van een dergelijk pact door Duitschland een teeken van zwakte zijn. aangezien het een overboord werppn zou betrekenen van alle Duitsche ideologi ache beginselen. De besprekingen in het Britsche parlement Volgens het defensie-wetsontwerp op de crisis-bevoegdheden, dat Don derdag aan bet parlement zal wor den voorgelegd niet het verzoek het in Mn dag af te handelen, zal de regeering niet alleen in staat zijn om stappen te doen oin het hoofd te bieden aan luieren noodtoestand, maar tevens zal zij, zoo noodig, de bevoegdheid hebben om zonder raadpleging van het parlement te handelen. Op die manier zal de Britsche regeering in soortgelijke positie komen als de Fransche re- geéring, die thans beschikt over-wat men zou kunnen beschrijven als bij na dictatoriale volmachten. Er is geen twijfel aan of het ontwerp zal door het Lagerhuis worden aange nomen en op de vlugst mogelijke wijze de koninklijke goedkeuring verwerven. Dc regcering zal dan de bevoegdheid hebben om tot onmiddellijke actie over te gaan. Men verwacht, dat Chamber lain Donderdag een volledige verkla ring zal afleggen over dc crisis en de opvattingen der regcering ten aanzien van de Russisch-Duitsche onderhande lingen over een non-agressiepact. De oproep aan de leden van het par lement om zich naar Westminster te be geven is vanavond in de nieuwsuitzen ding van het nationale radioprogram ma opgenomen. Verwacht wordt, dat het parlement van dag tot dag bijeen zal blijven zoolang dc spanning en de ongerustheid voortduren. BERLIJN, 22 Aug. (Havas). Von Ribbentrop is Dinsdagavond van Salzburg naar Berlijn gevlogen, waar hij zich korten tijd ophield om zijn reis naar Moskou voor te bereiden. Medegedeeld wordt, dat von Ribbentrop reist in het particu liere vliegtuig van den Führer. Des ochtends heeft de Führer von Rib bentrop op den Obersalzberg ont vangen. Des avonds vliegt von Rib bentrop door naar Koningsbergen, waar hij den nacht zal doorbrengen om Woensdagochtend verder te vlie gen naar Moskou. In het gezelschap van von Ribbentrop bevinden zich de onder-staatssecretaris Gaus, de chef van het protocol von Doernberg. de gezant Schmidt, dc lega- ticraden Schnurre en Hencke, alsmede de leden van den persoonlijken staf. hun congres met spoed GENÊVE, 22 Aug. (Rcuterï. De Zio nistische executieve en het presidium van het Zionistische congres zijn bij eengekomen in een spoedvergadering waarin zij besloten, dat het congres zoo spoedig mogelijk moet worden beëin digd. Aangezien men het noodzakelijk acht. dat sommige leiders zich in Pa lestina bevinden, is het mogelijk, dat een aantal hunner vrijwel onmiddellijk per vliegtuig derwaarts zal vertrekken, terwijl, naar verluidt, delegaties der an dere landen zullen vertrekken z.onder het einr|p van het congres af tc wach ten. Er verluidt, dat het in de bedoe ling ligt om het congres op zijn laatst Donderdag te doen afloopen. Washington meent, dat Hitier een hoogen prijs betaalt aan de Sovjet-Unie WASHINGTON, 22 Augustus. (Havas). De onder-staatssecre taris van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft den Pool- schen ambassadeur te Washing ton, graaf Potocki, ontvangen. Na het onderhoud' verklaarde graaf Potocki aan de pers, dat hij niet verbaasd was over de berichten inzake het non-agressieverdrag tusschen Duitschland en de Sovjet Unie- Polen was reeds eenigen tijd op de hoogte, dat onderhande lingen daarover werden gevoerd. Hij voegde hieraan toe, dat Polen niet zal aarzelen te strijden, wan neer zijn onafhankelijkheid wordt bedreigd. In diplomatieke kringen te Was hington gaat het gerucht, dat de Duitschers niet meer zouden reke nen op een neutraal blijven van de Vereenigde Staten bij een gewapend conflict in Europa. Volgens deze geruchten, welke de Amerikaansche diplomaten met alle reserve weer geven, zou men er thans van over tuigd zijn, dat de Amerikaansche isolationistische gevoelens niet sterk genoeg meer zouden zijn om het vijandige gevoel jegens de as te overwinnen De Ver. Staten zouden zich noodwendig aan de zijde van Engeland en Frankrijk moeten scha ren De onderstaatssecretaris van oorlog, Johnson, heeft evenwel een radiorede gehouden, waarin hij zeide, dat de re geering vastbesloten is de Vereenigde Staten niet te laten meesleuren in een gewapend conflict, indien de vrede be waard kan worden tegelijk met de na tionale eer. Het staatsdepartement te Washington heeft zich tot dusverre van commentaar onthouden. Welingelichte kringen ech ter gelooven, dat Sovjet-Unie, die zoo'n hoogen prijs vroeg aan Engeland, nau welijks al haar onderhandelingsvermo gen kan hebben opgegeven door aan Duitschland de vrije hand te laten in Oost-Europa, waar een voortgezette Duitsche agressie nauwelijks in het be lang van Rusland zou kunnen zijn. Bo vendien heeft Hitier stellig een hoogen prijs betaald door de verzwakking van het anti-komintern-pact en door Japan bloot te stellen aan een sterkeren Rus sisch en en Chineeschen weerstand in het Verre Oosten. POOLSCHE AMBASSADEUR TE BERLIJN TERUG BERLIJN, 22 Aug. (Havas). De Poolsche ambassadeur te Berlijn is van middag na zijn bezoek aan Warschau te Berlijn teruggekeerd- BECK BERAADSLAAGT WARSCHAU, 22 Aug. (Reuter). Beek heeft heden de ambassadeurs ont vangen van Engeland, Frankrijk en Roemenië. Hij heeft langen tijd met hen beraadslaagd. ZWITSERLAND NIET TE BRUSSEL VERTEGENWOORDIGD BERN, 22 Aug. (Havas). In welin gelichte kringen bevestigt men, dat Zwitserland besloten heeft, niet deel te nemen aan de conferentie der Oslo-sta- ten, welke morgen te Brussel begint. MOSKOU, 22 Aug. (Havas). De ambassadeurs van Frankrijk en Engeland te Moskou, hebben vandaag stappen ondernomen bij Molotof, ten einde zich op de hoogte te stellen van den inhoud van het niet-aanvals-pact, waaroves op het oogenblik tusschen Berlijn en Moskou onderhandeld wordt. Na ontvangst van de rapporten harer ambassadeurs zullen de Fran sche en de Britsche regeering haar houding bepalen, o.a. wat betreft het voortzetten der militaire onderhandelingen met Moskou. Het schijnt, dat het sluiten van een Duitsch-Russisch niet-aanvals-pact geen beletsel zal vormen voor het voortzetten dezer militaire besprekingen. Gezaghebbende Russische kringen hebben verzekerd, dat de aankomst van von Ribben trop te Moskou, waar hij een niet- aanvalsverdrag met Rusland zal sluiten, geenszins onvereenigbaar is met een voortzetting der onder handelingen, welke tot nu toe zijn gevoerd tusschen de Fransche, Britsche en Russische militaire delegaties over de organisatie van verzet tegen agressie. Alle Sovjet-Russische bladen berich ten zonder commentaar, meldt Reuter, dat de Duitsche minister van buiten landsche zaken, Von Ribbentrop. naar Moskou komt. om het verdrag van non agressie tc ondertcekenen. Het bericht kwam nis een donderslag bij helderen hemel voor den doorsnee Sovjet-burger evenals voor de buitenlandcis, die geen idee hebben, welken invloed dit z.al heb ben op de Britsch-Fransch-Russische on- lerhandelingen. Dinsdagochtend zijn de besprekingen der generale staven niet hervat en des middags hebben de Fransche en Brit sche militaire vertegenwoordigers een bespreking gehouden in de Britsche ambassade. Von Ribbentrop zal te Moskou zijn in trek nemen in het gebouw van de voor malige Oostenrijksche legatie, dat na den Anschluss eigendom van Duitscn- land is geworden. Dit gebouw ligt naast dat. waar talrijke leden van de Fran sche en Britsche militaire delegaties hun intrek hebben genomen. Von Rib bentrop zou vergezeld worden door tientallen personen, die verdeeld zullen worden over de verschillende gebouwen, waar de Duitsche ambassade huist. On der degenen, die von Ribbentrop verge zellen. is ook de chef van den persdienst van het ministerie van buitenlandsche zaken. dr. Schmidt, hetgeen er op schijnt te wijzen, dat Duitschland een gro.Ae publiciteit aan het verdrag wil schen ken. Aangezien de Sovjet-Unie op hot oogenblik geen ambassadeur te Berlijn heeft (Merekalof is in Mei j.l. terugge roepen en sindsdien niet op zijn post teruggekeerd), veronderstelt men, dat de Duitsche ambassadeur te Moskou, von Schulenhurg. voor het grootste deel de voorloopige besprekingen heeft ge leid. DANZIG, 22 Aug. (D.N.B.). - In de groote zaal van het Kurhaus te Zoppot is vandaag het jaarlijks congres van Duitsche juristen ge opend,. Gouwleider Forster be groette de gasten uit Duitschland, in het bizonder rijksminister Frank. Vervolgens sprak minister Frank over de grondslagen van het recht in het licht van een we reldbeschouwing. Hierbij behan delde hij ook de kwestie-Danzig en hij zeide, dat den „Vrijen Stad met geweld het recht tot zelfbe schikking is ontnomen. Thans is Groot-Duitschland bereid aan Danzig dit recht terug te geven". De „rechtsgronden", welke Frank biervoor aangaf zijn de volgende: (1) Het verdrag van Versailles vvas een daad van geweld zonder eenigen rechtsgrond, een beroep op dit verdrag kan derhalve nooit rechtsgeldig zijn. (2) De gemeenschap der Geallieer den, die na het verdrag van Versailles Duitschland gedwongen hebben afstand te doen van het gebied der Vrije Stad, bestaat niet meer. (3) De Volkenbond is geen door Duitschland erkende factor in de ge schiedkundige ontwikkeling van deze zaak. Hij is geen partij van een verdrag en is niet competent een bepaalde rechtshouding van de Duitsche regce ring te verlangen. (4) Het tot stand brengen van den terugkeer van Danzig tot het rijk is het weer goedmaken van een onrecht, dat 400.000 Duitschers is aangedaan. Het is geen onrecht, een derde aangedaan. Dit geldt in het bizonder Polen. Een terug keer van Danzig tot Duitschland is geen schending van het Poolsche gebied. (5) De bevolking van Danzig ver- Dr. FRANK klaart zelf deel uit te maken van d« Duitsche rechts-gemeenschap en heeft hiermede beslist over het juridische feit, dat zij tot Duitschland behoort. De Duit" serie stad Danzig, zal eerst recht een „Vrije Stad" zijn, wanneer zij deel uit. maakt van de groote vrije gemeenschap van het Duitsche rijk. Minister Frank verklaarde verder, dat economische problemen hierbij geen rol spelen. De Danzigers zijn liever arm« Duitschers, dan door rijkdom omge kochte vijanden van Duitschland. Dit is het onderscheid tusschen het denken van Duitschers en van de internationale financiers. Vervolgens besprak de minister het vredesvoorstel van den Fuehrer tot op* lossing van het vraagstuk-Danzig en het hiermede samenhangende vraagstuk van de corridor. Dit voorstel is evenwel van de hand gewezen en thans is de be« slissing aanstaande. „Mogen allen, zoo besloot Frank" zijn rede, overal ter wereld die er iets aan gelegen is, dat een vreedzame gemeenschap van de kultuurvolken in de wereld zal worden mogelijk gemaakt, zich vrij maken van de hoop, dat Duitschland door dreige menten klein zal worden'gemaakt. De wil van het Derde Rijk van Adolf Hitler, het levensrecht van de volks- genpoteji te Danzig te doen zegevie ren, is sterker dan iedere bedreiging. In Danzig zal het Duitsche recht zegevieren, evenals in Keulen, Wee- nen, Praag en Memri." LONDEN, 22 Aug. (Reuter). Het comité van de vakvereeniging van machinisten, een der drie organisa ties van Britsche spoorweglieJen, heeft besloten, dat vanaf den ko menden Zaterdag te middernacht het werk zal worden neergelegd op de vier lijnen der vier voornaamste Engoische spoorwegmaatschappijen. Nader wordt gemeld, dat de nationale unie van spoorwegarbeiders heeft beslo ten voor het oogenblik geen slaking af te kondigen. De conferentie der gedele geerden heeft besloten opnieuw den eisch in te dienen van een manimum- salaris van 50 shillings per week bij de nationale rechtbank, zoodra dat moge lijk zal zijn. Het besluit van de vakvereeniging van machinisten en stokers is genomen door de executieve na bestudeering ge durende 614 uur van de weigering der vier voornaamste spoorlijnen om toe tc stemmen in een minimumloon van 50 shilling. Deze vakvereeniging heeft 56.000 leden tegen 366.000 leden van de nationale unie van spoorwegarbeiders, doch het zijn de mannen, die een sleu telpositie innemen, wier actie practisch dc spoorwegen zou stillegen, wat de an dere vakvereenigingen ook zouden be sluiten. JAPANSCHE EISCHEN IN SJANGHAI VERWORPEN SJANGHAI, 22 Aug. (Reuter). De autoriteiten der internationale neder zetting hebben de eischen van het on der Japansche controle staande stads bestuur, die gesteld waren in verband met een recente schietpartij tusschen Britten en Chineesche politie, van de hand gewezen. MILITAIRE MAATREGELEN SCHNEIDEMUHL, 22 Aug, (D.N.B.) De Polen zetten hun militaire maatrege len in snel tempo voort. Te Rostau en Stratow worden mitrailleurnesten ge bouwd en in de plaatsen langs de Netze zijn afdeolingen geniesoldaten aange komen. die in geval van nood de slui zen moeten openzetten om het land on der water te zetten. TOKIO, 22 Aug. (Havas). In een klaarblijkelijk ge ïnspireerde verklaring geeft Domei in de volgende be woordingen de reactie van de Japansche regeering op het Duitsch-Sovjet-Russische ver drag weer: Hoewel het sluiten van een non-agressie-ver drag tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie niet in strijd is met het anti-kominternverdrag is het toch te betreuren, dat de.Duit sche regeering een dergelijke stap heeft genomen, welke ge heel onverwacht kwam, gezien de vriendschappelijke betrek kingen, welke bestaan tus schen Duitschland en Japan. Het zal noodig zijn opnieuw den Europeeschen toestand te bestudeeren, teneinde de poli tiek van Japan aan te passen aan den nieuwen toestand, welke door dit verdrag is ge schapen. De Japansche regeering heeft besloten opheldering te vragen omtrent de bedoelin gen van Duitschland en on middellijk de conferentie der vijf ministers bijeen te roepen, teneinde Japans houding te bepalen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2