VOOR DE SCHOOL STADSNIEUWS SPANNING HEERSCHT NU OVERAL Jaarboekje K. v. K. NIEUW PARIJS DE OPENBARE Kennisgeving HET SPELLETJE POKER gaat aan onze stad niet ongemerkt voorbij Welvaartspeil: „redelijk wel" alle benoodigdheden Koninginnedag 1939 Laat ons dien dag vieren met vreugde Reorganisatie bij van Doorn? „Oproep aan Alleman" Man bewerkte vrouw met houweel BELANGRIJKE KONINKLIJKE BESLUITEN Voorziet U tijdig van VERDUISTERINGPAPIER Boekhandel G.G. Veenendaal Langestr. 33-Tel. 3232 D v. Houten-Bonbons Banketbakkerij VAN DAAL Vallende balen copra treffen terreinchef 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1939 "J E internationale crisissen beginnen een stuk van ons dagelijksch leven te worden. Ultimatatroepenbewegingen, incidenten aan verre grenzen en woorden vol van dreiging, die door onze luidspreker weerklinken, hebben ons gevoel voor politieke sensatie afgestompt. In de laatste vijf jaren, die een volkomen wijziging in de politieke constellatie van Europa brachten, zijn de „militaire avonturen" in alle deelen van de wereld, aan de orde van den dag gekomen. Noch nimmer na dien bef aamden dag in den zomer van 1914, is de internationale onweersdreiging zoo duidelijk uit ons veilig landje te zien geweest als thans Onze garnizoensstad is een der Nederlandsche militaire middel punten en als zoodanig een betrouwbare spiegel van de intense drukte, die met het overhevelen van een gedeelte van het Nederlandsche- volk uit de normale maatschappij naar het leger gepaard gaat. Onmiddellijk denken wij terug aan 1914. Aan één kant is er een sterke Over eenkomst aan te wijzen met dien nood- lottigen zomer: vrachtauto's dénderen langs de wegen; extra treinen boordevol soldaten vertrekken uit stad en dorp naar de garnizoensplaatsen, eindelooze transporten zijn (en waren in 1911) op weg naar de grens. De algemeene druk te, het afscheidnemen. de levendigheid van het stadsbeeld, verschilt niet veel van dé toestanden, zooals wij die in 1914 zagen. Er is echter cén zeer belangrijk ver schil. Toen verdrongen zich de men- schen in grooten getale voor de banken, de prijzen der levensmiddelen stegen onrustbarend, en het geheele economi sche leven werd in den loop van enkele dagen ontwricht. Nu is dat alles heel anders. De inter nationale geruchten, hoe onrustbarend ook, worden zelfs door de „man in the streef' met de noodige reserve aange hoord. Nergens is ook maar iets van een paniekstemming te bespeuren. Ze ker, de regeering heeft de maatregelen genomen die met het oog op onvoorzie ne omstandigheden noodzakelijk zijn, en de bevolking verleent alle medewerking voor de uitvoering daarvan.. Het econo mische leven gaat rustig verder. Zoo gc- leidelijkweg zijn wij getraind, de span ningen te verdragen, die binnenkort tol een climax zullen voeren. Nu is er ook spanning in Amersfoort. Natuurlijk. Angst en bange hoop trek ken voorbij of hebben zich dreigend ver zameld aan den horizon. Dreigend en donker, zoo ziet de hemel er uit na een en twintig jaren vrede van Versailles. Militaire vrachtauto's daveren door de straten in lange colonnes. Het vcld- grijs is een kleur, die men nu overal kan ontmoeten. Nabij de kazerneterreinen was gisteren een intense drukte te be speuren. Vreemd, maar de. tijd heeft ons al zooveel aanpassingsvermogen gege ven, dat eigenlijk niemand nog ge schrokken is van de voorbereidingen, welke daar getroffen werden. Burgers stonden langs den weg geschaard, keken toe, débatteèrden hoogstens wat. Maai de vraag „wat valt er eigenlijk nog te débattèeren?" hing in de lucht, en maak te de menschen zwijgend Aan -den Leusderweg'wêrd het te druk. Een saam- gedrongen menschenmassa belemmerde er het verkeer. Die belangstelling werk te storend op het verkeer en tenslotte hebben de soldaten het verkeer omge legd. Men moest zijn weg door de zij straten nemen. Zij, die in de nabijheid van het Sta tionsplein wonen, hebben vannacht in derdaad het oog niet dicht kunnen doen. Daar denderden treinen voorbij, die troepen en manschappen vervoerden. In den ochtend is het doorgegaan: Voormo bilisatie! Sommige vacanliegangers hebben hun verblijf buitenshuis vaarwel gezegd en zijn teruggekeerd naar hun woonplaatsen. Gelukkig waren dit er niet zoo veel. Men is immers gewend aan het va-banque-spelletje van den vrede. Straks misschien wanneer de waarschuwing „rien ne va plus" ge klonken heeft, is het nog tijdig genoeg om de vacantie te beëindigen. Zoo het tenminste noodzakelijk zou blijken. Gisteravond heeft Amersfoort zich verdrongen rond bulletins en luidspre kers. Niet alleen Amersfoort, maar heel Nederland. Niet slechts Nederland, maar gansch Europa. De „man in the street" heeft angstige verwachting geplukt uit de nieuwsberichten. De man in the street is de man-zonder-troeven. Hij weet niet waarheen het gaat. Hij ver moedt alleen, dat de kaarten al reeds geschud en gegeven zijn. Zijn lot ligt in handen van wie? Moge het lot hem gun stig gezind zijn! GENERALE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN Dinsdagmorgen a.s. zal te Sneek de Generale Synode der Gereformeerde kerken aanvangen. In de particuliere. Synode van Utrecht, welke op deze Ge nerale Synode vertegenwoordigd zal zijn, heeft ds. J. Popmo, zitting. WIELRIJDER KWAM TE VALLEN Gistermiddag omstreeks vijf uur is een wielrijder, die op de Utrechtsche- straat ter hoogte van het politiebureau voor een naderende auto ecnigszins wei felde, gevallen. Dc man, die uiterlijk geen verwondingen kreeg en ook niet met de auto in aanraking is geweest, is op medisch advies ter nadere obser vatie per brancard naar het R.K. Zie kenhuis overgebracht. Daar dit ongeval te midden van hét drukke verkeer plaats vond, ontstond gedurende een tiental minuten ecnige stagnatie. VAN het jaarboekje-1939. uitgegeven door de Kamer van Koophandel voor Amersfoort en de Geldersche Vallei, zijn verschillende interessante gegevens omtrent het bedrijfsleven te ontleenen. In dit boekwerkje weerspiegelt zich de teruggang, die over het, algemeen te constateeren valt in den markthandel hier ter stede. Een uitzondering vormt de weekmarkt op Vrijdag, die zich vrij wel handhaaft, hoewel er toch eenige teruggang valt waar te nemen, welke veroorzaakt werd door crisismaatregelen zooals teelebeperkïng. Maar de Zater- dagavondmarkt vertoont nog steeds een dalende lijn. Niet slechts kan men dit verklaren door de verminderde koop kracht. doch tevens zal het feit, dat de werkloozenuitkeering tegenwoordig op Woensdag wordt betaald en niet meer op Zaterdag hieraan wel ten grondslag liggen. Voorts valt er een teruggang te bespeuren bii kaas- en paardemarkt. ter wijl de automarkt vrijwel stabiel blijft (Het gemiddelde der aangevoerde wa gens bedroeg in 1936, 1937 en 1938 res pectievelijk 203, 217 en 192 stuks). Ecnige achteruitgang valt ook te be speuren bij het havenwezen. In Amers foort voeren in 1938 1272 schepen bin nen, tegen 1285 in het vorige jaar. De tonnage echter toont een belangrijker verschil: deze bedroep in het afgeloopcn jaar 168.441 ton, terwijl dit in 1937 186.058 was. Uiteraard wogen de stuk goederen in dit totaal het zwaarst, na melijk 46.374 ton. Hierna kwamen mais en lijnzaad met een gewicht van res pectievelijk 30.608 en 11.879 ton. Het laagst genoteerd staat de aanvoer van rdappelcn. waarvan slechts een hoe veelheid van 100 ton werd ingevoerd. Het jaarboekje dat het algemeene welvaartspeil onzer stad als „redelijk wel'' kwalificeert schenkt ook dit maal weer gegevens van feitelijkcn aard, welke den toestand dezer gemeen te op verschillende punten belichten. Over het algemeen verkeert onze be strating in vrij goeden toestand, steeds wordt getracht deze in bruikbaren toe stand te houden. De bestaande riolee- ring voldoet goed. Een plan tot riolee- ring van de geheele gemeente is in uit roeiing. De straatverlichting bestond in 1938 uit 1078 gaslantaarns en 299 elec- frische lantaarns. De verlichting ver keert: in goeden toestand. Aan de Gemeentewaterleiding zijn aangesloten 10921 perceelen. Het buizen net is 116733 m. lang en heeft 882 brand- kranen. Er is nog steeds vraag naar nieuwe woningen, waardoor meer oude percee len leec komen te staan. In 193S werden bebouwd 280 wonin gen, hoofdzakelijk tegen een huurprijs van 200 tot 800. In 1938 werden 94 woningen gesloopt of aan de bewoning onttrokken. Het peil van koop- en huur prijzen vertoont een neiging fqt stijging. De verhooging der prijzen van de bouw materialen zal aan een en ander wel niet vreemd zijn. Een statistiek van leegstaande wonin gen geeft het volcende beeld: op 1 Januari 1935 314 woningen 1 April 1935 1 October 1935 1 Januari 1936 1 Januari 1937 1 Januari 1938 1 Januari 1939 320 328 394 504 470 295 Ook aan het Handelsonderwijs worden eenige regelen gewijd. Men betreurt het, zoo lezen wij, dat van een nadere rege ling van liet Handelsdag- en avondon derwijs (dat in 1937 wel zijn wettelijk dak heeft gekregen) thans nog niets te bespeuren is. Toelating tot, leerplan en eindexamen van het Handelsdag- en avondonderwijs geschiedt vrijwel nog volgens de voorwaarden, dateerende uil het jaar 1923. De betrokken instanties hebben echter in uitvoerige rapporten haar wenschen aan den minister van O.K. en W. kenbaar gemaakt. Inmiddels hebben de abituriënten der Handelsscholen in 1938 volledige vrij stelling gekregen van het examen voor het Middenstandsdiploma. Pogingen om deze ook te verkrijgen voor bezitters van hel einddiploma Middenstandsop leiding, dat sinds 1 September 1938 ook ressorteert onder de gemeentelijke han delsavondschool, werden tot nu toe niet met succes bekroond. Het valt nog steeds te betreuren, zoo lezen wij in het verslag, dat de zgn. „Hoogerc Han delsschool" is opgeheven. Een vijfjarige school met een programma, waarvan Tasschen Etui's Schriften Passers Potlooden - Pennen, enz., enz. Het programma der oranjevereeniging 7 OG slechts enkele dagen schei- l\ den ons van 31 Augustus, den verjaardag van onze geëerbie digde Koningin Wilhelmina. In zijn voorwoord tot het officieel programma schriift de voorzitter der Oranjevereeniging over de ernstige dagen, die wij beleven als gevolg van den nog steeds dreigenden inter nationalen toestand. En zeker is de politieke sfeer, waarin Europa ademt, van buitengewone spanning. Dat alles echter accentueert nog de groote waarde van het bezit van een Vorstin als Koningin Wilhelmina. die aan Haar volk dringend heeft ge vraagd om in eendrachtigen zin als Nederlanders met Haar te streven naar geluk en vrede. En daarom past het ons. ook on der de gedrukte omstandigheden van het oogenblik. met vreugde den 31 en Augustus te vieren. De Oranjevereeniging heeft een at tractief programma samengesteld, waaraan wij onderstaande ontleenen: Woensdag 30 Aug.. 7.30 uur: Mu zikale wandeling met kleppermarsch waarna om 8.15 een Wiidingsuur aan vangt in de St. Joriskerk. Donderdag 31 Aug. wordt reeds om 6.15 uur voorm. begonnen met een muzikale reveille, door diverse stads gedeelten; om halfacht luiden der feestklokken, terwijl om 7.45 de stadsbeiaardier S. A. van Kalvccn Vaderlandsclie liederen op ons caril lon zal spelen. Om 8.30 uur is 't verzamlcen op en om het terras van Amicitiawaar onder leiding van den heer A. J. Bruijnooge de traditioneele samen zang plaats vindt. De morgen wordt verder gevuld door een groot bloemencorso, recla me- en kindcroptocht. Een drietal mu- ziekvereenigingen verleent medewer king. Van 12—1 uur is er andermaal ca- rillonbespcling. waarna de deelnemers aan de middagfeesten zich in optocht naar het feestterrein Leusderweg be geven. Daar concerteert „Wilskracht" en zullen „de Vcluwsche Boerendansers" het publiek gedurende cenigen tijd vermaken; een springconcours voor onderofficieren der bereden wapens vindt er plaats, alsmede de attractie van den dag: het opstijgen van een grooten luchtballon, waaraan 'n hoog- tescliattingswedsirlid verbonden is. Bijzonderheden hieromtrent vindt men in het officieel feestprogramma. Van 6—7 uur nogmaals carillonbe speling en om 8 uur aanvang van het avondfeest op het terrein. De Amersfoortsche Muzichvcreeni- ging concerteert, „de Faam" geeft een openlucht-bioscoopvoorstelling en de dag wordt besloten met een schit terend vuurwerk. Naar wij vernemen heeft het expedi tiebedrijf van Doorn in verband met de ernstige tijdsomstandigheden ingrijpen de organisatorische wijzigingen afge kondigd. Als gevolg hiervan zal het plm. 350 koppige personeel met ingang van Maandag 4 September niet. langer met bepaalden opzeggingstermijn, doch in dagdienst aan het bedrijf verbonden blijven. Deze verandering zal uiteraard niet van kracht worden, wanneer de inter nationale situatie zich zoodanig wijzigt, dat niet meer van een noodtoestand ge sproken kan worden. Op het oogenblik is de toestand zoo, dat het bedrijf op alle eventualiteiten voorbereid wil zijn. zooals wij van de di rectie vernamen. Zijn wij goed ingelicht, dan zouden er bij deze firma van Doorn reeds plm. 30 auto's gerequireerd zijn. SLUITING VAN GEMEENTEBUREAUX B. en W. brengen ter algemeene ken nis. dat op den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin de bureaux der gemeente-secretarie gesloten zuUe» zijn. Het Bureau van den Burgerlijken Stand zal dien dag geopend zijn van des voormiddags 8.309 uur, uitslui tend tot het doen van aangifte van ge boorte en overlijden. De hiervoor noo dige aanvrage moet geschieden ten «stadhuize mondeling of schrift-lijk uiterlijk tusschen 8 en 8.15 uur van dien dag. R.K. PAROCHIE ST. HENRICUS Kapelaan J. A. Vernooy, die door den aartsbisschop benoemd' werd tot kape laan aan de Utrechtsche parochie van den H. Gertrudis, wordt aan de St. Hen- ricuskerk (Soesterkwartier) opgevolgd door kapelaan J, J. Andriessen uit Doe- tinchem. MARKTBERICHT AMERSFOORT. 25 Aug. - Appelen 2.00—f 3.00; peren 3.004.00 per H.L. Hoendereieren prijs onbekend; eendeneieren idem; grasbfter 1.40 per K.G. Kippen f 0.60—f 0.80; jonge hanen f 0.400.60; tamme konijnen 1.00 f 1.30; jonge konijnen f 0.25—f 0.50: oude tamme eeneden f 0.15—f 0.25 per stuk zeugen, drachtige f 80.f 110; biggen f 14f 20. Zeugen guste f 55— f 65 per stuk. Aangevoerd waren ongeler: 15 II.T,. appelen; 10 H.L. peren; 280.000 stuks hoendereieren; 400 stuks eendeneieren; 20 K.G. grasboter; 5 zeuTcn, drachtige; "2 biggen; 3 zeugen guste. het onderwijs sterk handclseconomisch georiënteerd is, zou in de Geldersche Vallei cn dan gevestigd in deze ge meente als centrale plaats ongetwij feld zeer op haar plaats zijn en een groot aantal leerlingen trekken. Middeleeuwsch mysteriespel wordt opgevoerd in de Internationale school voor Wijsbegeerte Op a.s. Zaterdag zal in de Internatio nale School van Wijsbegeerte een op voering van het mysteriespel „Oproep aan Allemaal" (.Elckerlyc'), de Neder landsche bewerking van .Jedermann' van Hugo v. Hofmannsthal, worden ge geven. Muzikale medewerking van Al- hert van Doorn; aankleeding en belich ting speciaal voor dit werk ontworpen. Zooals men weet, was dit bekende middeleeuwsche mysteriespel, onder leiding van Rheinhardt, jaren achter een de groote attractie van de Salzbur- ger Feestspelen. Mevrouw Nel Oost hout heeft het werk reeds in verschillende plaatsen van ons land, zoowel als in België, uitgevoerd. 1-Iet Handelsblad schreef hierover naar aanleiding van een opvoering in Den Haag: „Een groote stijleenheid, zooals hij Charlotte Kohier, nu weer bij Nel Oost- hout. De prestatie, die zij met deze voor dracht heeft geleverd, is waarlijk be wonderenswaardig. Werk van een knap artiste, die onder de eersten meegeteld moet worden." Bij goed weer zal de opvoering bui ten plaats vinden. GEVONDEN VOORWERPEN 7 t.m. 21 Augustus 1 damestaschje, 2 armbandjes. 1 knip mes, 1 paar dameshandschoenen. 3 be- lastingmerken, 1 kosteloos belasting- merk. 1 kat, 4 honden, 2 ringetjes, 1 damesportemonnaie, 1 broekriem, 1 horlogeketting, 1 zadeldekjc, 4 groen- lenkistcn, 1 kampeermes, 1 paar regen pijpen, 1 jasje en muts. 1 heerenhor loge, 1 zonnebril, 1 muts, 1 autowieldop, 1 damestasch met inh., 1 vulpotlood, 3 rozenkransen, 2 heerenrijwielen, 3 over hemden. 1 paar waterlaarzen, 2 solda- tenmutsen, 1 Christusbeeldje, 1 porte feuille, 1 bril in étui, 3 sleutels aan ring, 1 nibbelen handle, 1 jongensjasje, 1 hondenbalsband, 1 medaille, 1 zilve ren sierspeld. 1 regenjas, 1 rijzweep, 2 ceintuurs, 1 actetasch met cape, 1 foto étui, 1 damesportemonnaie. 2 armband horloges. 5 portemonnaies niet inhoud, 1 paar hcerenhandschoenen, 1 zonne- scliermpet, 1 sleuteltje, 1 jongensover- jas. 2 jongenscolberts, 2 hamers, 1 auto- nummerbord. 3 kinderportemonnaies, 1 kussentje. 1 blauwe handschoen, 1 pa- rapluie, 1 boodscliappentasch, 1 badpak, 1 rugzak, 1 kruis, 1 hondenbalsband. 3 autosleuteltjes. 1 linnen kinderschoen- ijp. 3 sleuteltjes. Inlichtingen omtrent, bovenstaande zijn te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie te Amersfoort, afd. admi nistratie, van 9—12 v.m. en van 2—4 ri. m. BURGERLIJKE STAND 25 Augustus Geboren: Johannes Hubertus Adria- nus, z. v. A. Th. Verhoef en C. M. Terlingen. Overleden: Aizo Hendrik Hemminga 87 j. wedn. BINNENLAND RUITEN INGEGOOID BIJ JODEN Jongeman uit Winterswijk in hooger beroep tegen drie weken gevangenisstraf ARNHF.M. 25 Aua. Teneinde uitine ie geven aan ziin anti-semietische gevoe lens had de 19-iarige klompenmaker J. P. ie Winterswijk op 1 Maart j.l. een ruit ingegooid hij een Joodsch ingezetene van Winterswijk. P. was deswege door den Arnhemschen politierechter tot drie we ken gevangenisstraf veroordeeld, tegen welke veroordeeline hij in hooger beroep kwam. Hij stond gistermiddag voor het Amhemsehe gerechtshof terecht. De verdachte bekende het feit. Pres. mr. J. H, M. van dpr Grinten: „Eenige dagen tevoren had u hij den rabbijn te Winterswijk met een fietssleu- tel ook al een ruit ingegooid". De verdachte geeft dit toe. Hij werkte destijds in Duitschland, waar hij onder den invloed van het anti-semietisme was gekomen. Thans ziet hij het verkeerde van zijn daad in. Pres.: „Dan hebt u de ingeworpen rui ten zeker al vergoed?" Verd.: .Nee. daar is me niets van ge zegd." Pres.: „Dat moest men u niet hehoevpn te zeggen, dat had u uit u zelf moeten doen." De waarn. procureur-generaal mr. F. Couvee. eischte bevestiging van het von nis van dc rechtbank. De verdediger, mr. G. Couvret. uit Arn hem, merkte in zijn pleidooi op. dat de verdachte er thans wel van overtuigd is. dat hij een laffe streek heeft uitgehaald. Hij is opgewonden geraakt door anderen en heeft zich laten verleiden tot, een daad, die ernstig afkeuring verdient. PI. was overtuigd, dat de jongeman dergelijke dingen nooit meer zal doen drong aan op een clementere straf. Het Hof zal 7 September a.s. uitspraak doen. Twee jaar gevangenisstraf geëischt AMSTERDAM. 25 Aug. Een familiedrama, dat zich op 8 Mei j.l. in een woning in de Boomstraat af speelde, was oorzaak, dat vanmor gen een vrouw met haar twee zoons getuigen tegen den man. die terecht- stond wegens poging tot moord. Verdachte, een 46-jarige petroleum- venter, leefde gescheiden van zijn vrouw en twee kinderen, die hun intrek in een woning in de Boomstraat hadden ge nomen. Op 8 Mei kwam verdachte „afrekenen" met zijn vrouw, zooals hij dit vandaag tegenover de rechtbank noemde. Zij woonde op de eerste verdieping en daar hij verwachtte niet op legale wijze binnen te kunnen komen, had hij een laddertje mee genomen. Hij klom op het balcon, verbrijzelde met een kleine houweel een ruit en stapte de kamer binnen, waar hij zijn vrouw mishandel de. Deze vluchtte naar de derde ver dieping, doch op de trap gaf hij haar nog een paar slagen met het houweel. Toen kwam een buurman tusschen- beide. De man poogde in zijn opwinding zijn polsslagader door te snijden. Enkele oogcnblikken later waren politie cn G.G.D. ter plaatse. De vrouw was niet ernstig gewond en ook de opgewonden echtgenoot kon na verhonden te zijn naar zijn woning terugkeeren. De vrouw, die vandaag als getuige werd gehoord, weigerde aanvankelijk onder eede verklaringen af te leggen, later kwam zij op haar besluit terug en zij vertelde omstandig wat er dien och tend in haar woning was gebeurd, ver klaringen die door de kinderen werden bevestigd. Verd. was onderzocht door den psychiater dr. S. P. Tammenoms Bakker, die hem ernstig debiel noemde, zoodat eigenlijk plaatsing in een krank zinnigengesticht gewenscht zou zijn. Verdachte paf de feiten toe. hij ont kende echter de bedoeling te hebben ge had om zijn vrouw, waarvan hij thans gescheiden is, te dooden. Wegens poging tot doodslag, het sub sidiair ten laste gelegde eischte de offi cier van justitie mr. Bosch twee jaar ge vangenisstraf. De verdediger mr. Th. Eskens be pleitte clementie. Vonnis 8 September. 's-GRAVF.NHAGE, 25 Aug. Gisteren zijn afgekondigd: Het K.B. van 24 Augustus 1939, staats blad no. 183, betreffende de oproeping personeel voor-mobilisatie. Het K.B. van 24 Augustus 1939. staats blad no. 588. betreffende machtiging tot vordering van spoorwpgen en toehehoo- rend materieel in verhand met het be- lane van 's lands verdediging. Het besluit van 24 Augustus 1939, staatsblad no. 589. betreffende het on- brnikhaarmaken van spoorwegen met de daarop aanwezige bruggen, tele- cxaaflijnen en seintoestellen. in ver hand met dc belangen van 's lands ver lediging. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het. water in Pesie's had was hedenmorogen 72 gr. F. of 22 gr. C. Het. diploma werd behaald door Dick Teunissen en Henk Meester Tzn. GRAND THé&TRE. Van Vrijdag 25 t.m. Donderdag 31 Aug. vertooning van de film „Sweethearts". Voorstellingen: Zondag 1.45, 6.15 en 8.30 uur. Eiken anderen middag en avond 2.30 en 8.15 uur. Maandag en Dinsdag 2.30 uur jeugdvoorstellingen. CITY THEATER. Van Vrtfdag 25 t.m. Dinsdag 29 Aug. vertooning van de films „Pacific Liner" en „Nancy breekt drie harten". REMBRANDT THEATER. Vertooning van de films „Duistere machten" en „Het verraad van den halfbloed". STERHUIS. Beekenst.laan 6. - Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur GILDEHUIS. - A.K.G. Tentoonstelling 10—5 uur nam. 9PKNBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL Muurhuizen 9. R.K LEESZAAL. - Wüerstraat 2 Filiaal Uitleenbihliotheek Edisonstraat 35 MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 10—12 en 14 uur, uitge zonderd Zondag:, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang) KUNSTHANDEL VEENENDAAL. Langestr. 33. Oranjetentoonstelling. CLUBLOKAAL SPEELTUIN VER SOESTER KWARTIER. Iederen Dinsdaeavond oefeningen van den Luchtbeschermings dienst. afd Soesterkwartiar. Voorhanden inrollen van 10 M lang 1M breed f 0,65, van 10 M Ian; 50cm breed f 0,40 bi| E tekst van de buitengewone oproe ping, die gisteren door het gemeen tebestuur werd aangeplakt, luidt als volgt: Buitengewone oproeping. In werkelijken dienst van gewone dienstplichtigen, van reservepersoneel, van niet in werkelijken dienst zijnde vrijwilligers en van burgerpersoneel, bestemd voor de gemobiliseerde weer macht als voorzorgsmaatregel. V o o r-m o b i 1 i s a t i e. De burgemeester van Amerfsoort. roept, in opdracht van de regëering, al het personeel, aangewezen voor opkomst bij voor-mobilisatie, op om zich met spoed in werkelijken dienst te begeven. Tijdstip van opkomst: a. Voor hen, die onmiddellijk na aanplakking van deze „openbare kennisgeving" in werkelijken dienst moeten komen: onmiddellijk, dan wel per eerstkomende reisgelegenheid, indien van een openbaar middel van vervoer gebruik moet worden gemaakt; b. Voor de overigen op 25 Augustus 1939. Degenen, die om cenigerlei reden niet in het bezit zijn van een lastgeving (zie zakboekje), zijn verplicht zich te wenden tot den burgemeester van de gemeente, waarin zij woonachtig zijn of, indien zulks niet mogelijk is. tot, den burgemeester der gemeente, waarin zij verblijven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze „openbare kennisgeving" reclv tens voldoende is en derhalve dengene, die niet. aan deze oproeping voldoet, in verzuim stelt. Amersfoort, den 2-4 Augustus 1939. De burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK Die heerlijke krijgt U cadeau, WANNEER U VOOR 1.— KOOPT bi| KAPELWEG 58 TEL. 6576 Bij aankoop van 50 cent een heerlijke Vla, Slagroomgebakjes om van te watertanden 6, 8 en 10 cent. Op slag gedood ROTTERDAM, 25 Aug. In den afgeloopen nacht om drie uur is op het terrein van de firma W. H. MülIer en Co. aan de Merwehaven bij het lossen van halen copra uit het Duitsche stoomschip „Gneise- nau" een hijsch uit elkaar gevallen. De 55-jarige terreinchef, A. van Koutrik, gewoond hebbende Mathe- nesserdijk. werd door eon van de vallende halen getroffen en zoo zwaar verminkt, dat de dood onmid dellijk intrad. Het stoffelijk overschot is naar het bureau Parkkade overgebracht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5