AMERSFOOMSCH DAGBLAD Nog is er hoop op een regeling UNIFORMEN LEYTAX „Oorlog niet noodzakelijk de eenige uitkomst' Rijtoer van de Koningin door Baam en Soest ORANJE-JUBEL ROND PALEIS SOESTDIJK Het mooiste geschenk: Vrede Fa. B. Ruitenberg Hzn. DE EEMLANDER Donderdag 31 Augustus 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 38e Jaargang No. 62 Moeilijkheden KOOPT NU UW HAARD Prijzen nog niet verhoogd TEL. 3086 iÜOR BlrtNEN- EN BUITENLAND LECSDERWEG 242 Rijtoer van de jarige vorstin werd een grootsche triomftocht STORMACHTIGE HULDE D KLEERMAKERS Licht op: uur 22 min. ABONNtKNiSPRIJS oer 3 maanden voor Amersfoort 1 95; per maand 0.65; per 11 week mei gratis verzekering tegen ongelukken) I 0.15 I - 'ann traru. oer post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS OER ADVERTENTIEN van 14 regels I 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 LONDEN, 31 Aug. (Havas). De toestand blijft ongewij zigd. Het feit, dat de uitwisseling van nota's tusschen Londen en Berlijn voortduurt, laat toe de hoop te behouden, dat de crisis nog op vreedzame wijze kan geregeld worden, aldus is de mee ning, welke in de Engelsche bladen van hedenmorgen tot uiting komt. De diplomatieke redacteur van de Times schrijft: „Er is geen positieve wijziging in den stand van de crisis gekomen. Hitier handhaaft zijn eischen jegens Polen en wij houden ons aan onze verplichting om dit land te helpen zich te verzetten tegen elke bedreiging van zijn onafhankelijkheid. Wij hebben de overtuiging dat een oorlog niet noodzakelijk de eenige uitkomst behoeft te zijn, hoe weinig verstand en matiging zich ook zou laten hooren. Dat is het Britsche standpunt, hetwelk wij blijven verkondigen, en dat wij gepaard doen gaan met de meest duidelijke waarschuwing aan Duitschland, dat Groot-Brittannië en Frankrijk aan de zijde van Polen zouden strijden, zoodra dit land zou moeten opkomen voor het behoud van zijn onafhankelijkheid." der Brifsch-Duitsche gedachtenwisseling DE moeilijkheden der Engelsch- Duitsche gedachtenwisselin- gen worden voorts naar voren ge bracht in een hoofdartikel van de Times, waarin wordt gezegd, dat de onderhavige vraagstukken niet alleen delicaat en ingewikkeld zijn doch twee essentieel verschil lende vraagstukken betreffen 'de regeling der huidige Duitsch- Poolsche moeilijkheden en de slui ting van een algemeene Engelsch- Duitsche overeenkomst waarbij noodzakelijkerwijze ook andere mogendheden betrokken zijn. Tot nu toe is het bij de gedachtenwis- selingen tusschen Londen en Berlijn nauwelijks mogelijk geweest af te dalen tot de bijzonderheden van eenige kwes tie, daar de voor rustige beraadslagingen noodzakelijke sfeer volkomen ontbreekt De geheele Britsche krachtsinspanning geeft een aanwijzing van het kader en den geest, waarin de eigenlijke onder handelingen zouden kunnen beginnen. Bij de voorbereidende correspondentie tusschen Berlijn en Londen was het een groote moeilijkheid, dat één der partijen een koortsachtige haast had. De ge dachtenwisseling werd ook belemmerd door den tegenzin van Hitler of mis schien de aangeboren ongeschiktheid om den volkomen bindenden aard te erken nen van de Fransch-Britsche verplich ting jegens Polen. Het Italiaansche standpunt HET Italiaansche standpunt wordt al dus geformuleerd door den diplo- matieken redacteur van Stefani die schrijft: „Politieke kringen te Rome die de dramatische ontwikkeling van de Europeesche crisis van uur tót uur vol gen, hadden Dinsdag een gunstig cle ment waargenomen, vooral bestaande in het feit, dat de onderhandelingen niet waren afgebroken. Het scheen, dat de mogelijkheid van een eerste positief re sultaat dezer onderhandelingen niet mocht worden uitgesloten. Doch reeds Dinsdagavond werd in berichten uit ver schillende bronnen de toestand als ver ergerd voorgesteld. Deze algeoieene indrukken hieven Woensdag bestaan. Het schijnt dus, dat de crisis als uiterst ernstig beschouwd moet worden en dat men, indien zich thans geen nieuwe elementen en onvoor ziene feiten voordoen, tot de slotsom zou moeten komen, dat er geen enkele mo gelijkheid meer bestaat tot vermijding van een conflict. Men wacht af. welk ant woord Londen geeft, op de voorstellen van Hitler, die volgens Italiaansch inzicht wettig steunen op het nationaliteitsbe- BOVENSTE FOTO: Op alle hoeken van de route waar H. Af. de Koningin bij haar rijtoer zou passeeren, hadden zich velen opgesteld die Haar hartelijk toejuichten. De auto met, rechts, Hare Majesteit, die buigend en wuivend voor, het huldebetoon dankte. ONDERSTE FOTO: Een duizendkop pige menigte bracht hedenmorgen voor. het paleis Soestdijlc aan H. M. de Koningin een stormachtige hulde. ginsel. Te Rome zijn Woensdag uitspra ken van Engelsche persoonlijkheden over Danzig en den corridor gepubli ceerd, die door deze personen na den vrede van Versailles geformuleerd waren Men was in Engeland toen van meening, dat er ernstige onrechtvaardigheden ge pleegd waren en dat hot in het algemee ne belang van Europa was, dat Duitsch land zijn gebied door een radicale her ziening terug zou krijgen. Zoo zal de wede van Versailles geformuleerd waren, uitgelokt hebben bij gebrek aan herzie-' ning". In opschriften op de eerste pagina schrijven de Italiaansche bladen heden, dat de spanning tusschen Berlijn en Warschau is toegenomen ingevolge van de algemeene mobilisatie in Polen, nu de diplomatieke onderhandelingen tus schen Londen en Berlijn voortduren. De bladen wijzen voorts op de verscherping der militaire maatregelen van verschil lende landen, waaronder Italië. In ant woord op de beweringen van Fransch-e bladen ten aanzien van de houding van Italië schrijft de Mesagero dat de posi tie van Rome dezelfde blijft. De vrede kan alleen gered worden door een her ziening van het verdrag van Versailles en slechts met toepassing van die ge rechtigheid. welke de eerste voorwaarde vormt voor het maatschappelijk leven. Indien men werkelijk vrede wil, moet. men gerechtigheid doen aan het Duit- sche volk. De „Popoio di Roma" schrijft, dat de besprekingen nog niet verbroken zijn, en dat men ondanks de algemeene mobili satie in Polen en ondanks de afkondi ging van den alarmtoestand in sommige departementen van Frankrijk, nog moet wenschen. dat een vreedzame regeling tot stand komt. Langestr. 90 TEL. 3753 (Van onzen specialen verslaggever) T"\E Baarnsche Brink met zijn lage huizen, zijn oude kerk en zijn J-/ mildgroene oude boomen is vervuld van die drukke, maar nooit luidruchtige, niet te omschrijven sfeer van den Koninklijken verjaar dag. Een verjaardag die heel ons volk voelt en doorvoelt als een plechtig feest, een feest dat het aangrijpt om in deze tijden nu het lot van de wereld in de balans ligt, van zijn aanhankelijkheid te getuigen. De Konigin is jarig, de Vorstinne die met Koning Leopold van België misschien de wereld voor een catastrophe zal sparen, die steeds voor Haar volk in den waren zin des woords een Lands moeder is geweest. Is het wonder dat de bewoners van Soest, Soest dijk en Baarn reeds langen tijd langs de wegen en pleinen van de route waarlangs Haar auto bij den rijtoer zal gaan staan te wachten in den stralenden zonneschijn, daar zij immers zich zoo mogelijk meer dan anderen één voelen met het. leven van de leden van het Koninklijk Huis? VOOR HET PALEIS VOL is het reeds op de 'Brink. Als H.M. nog nauwelijks vertrokken kan zijn, staan de kleurige mcnschen- massa's reeds in 'n langen gamecring6- rand langs de trottoirs, rustig wachtend en even rustig telkens door een politie agent weer op de trottoirs teruggedron gen, de rijweg moet vrij blijven. Tallooze auto's parkeeren kris kras dooreen het middengedeelte en de fietsen staan vier, vijf op elkaar tegen de boomen ge leund. Alles wacht, terwijl gestaag de menigte groeit en de wijze van de kerktorenk,lok langzaam, maar zeker naar elf uur toe kruipt. En zoo staan er de menschenrijen ook langs den rijks weg langs het paleis, de Prinselijke resi dentie, waar H. M. haar rondrit zal be sluiten. Over een afstand van ruim vijfhonderd meter is er voor de auto's, waarvan velen als teeken der tijden het mobilisatietée- ken, liet. requisitienummer dragen, leen met lange claxonnades een doorko men aun, de rijksvcldwacht heeft handen vol werk om de toeschouwers in het ge lid te houden. Bij de Naald, hij hel sta tion overal ziet men het oranje-gewemel, de sjerpen, linten, vlaggen, zelfs jongens- dassen in de nationale kleuren. De drie dorpen zijn tot een feestdorp tezamenge- grocid. AN slaat de kerklorenklok op de Brink, één heldere slag: half twaalf, het uur waarop de auto's Baarn zui len binnenrijden. Alles is als gegalvani seerd, een politiemotor veegt voor de laat ste maal den weg schoon,' een particuliere auto zoekt nog ijlings een goed heenkomen en dan ziet men het gewuif en klinkt op het gejuich uit de Brinkstraat waar de trottoirs plotseling veranderen in een kol kende vlaggenzee, Zij is het, H. Af. de Koningin, Wilhelmina. De open auto rijdt kalm de Brink op. fi.M. wuift zichtbaar ge troffen door de hartelijke toejuichingen haar Volk toe. De chauffeur wendt het stuur en het ge- ZWAAR van geruch ten en spanningen zijn de tijden. Evenals in 1914 is Europa, is ook Nederland onder de wapenen. Donkere wolken zijn samengepakt aan den gezichtsein der. De dagbladen staan vol be richten over militaire en economi sche voorbereidingen tot den door alle volkeren gelijkelijk verfoeiden oorlog. In afschuw van den oorlog gaat het Nederlandsche volk voor- 1. En in dezen afschuw wordt het Nederlandsche volk voorge gaan door zijn Koningin, onze Ko ningin, die heden verjaart. Er zal ditmaal geen feestgedruisch zijn; de ernst der tijden is niet te rijmen met feestelijkheden. Maar niette min zullen de gevoelens van alle Nederlanders vandaag uitgaan naar de Landsvrouwe, die Haar hooge en verantwoordelijke taak in deze verwarde tijden rustig en waardig, Haar volk ten voorbeeld, vervult Nog dezer dagen heeft Zij, gedragen door groot verant woordelijkheidsbesef, met den Koning der Belgen Haar goede diensten aangeboden tot behoud van den vrede. Onze Koningin is het moet thans met bijzonde ren nadruk worden vermeld in den meest edelen zin des woords eene vredesvorstin. En heden zul len dan ook al Haar onderdanen, die, naar Haar eigen woord, Haar landgenooten zijn, de plechtige gelofte afleggen, dat zij waar en wanneer noodig Koningin Wilhel mina hunne goede diensten zullen aanbieden tot het behoud van den vrede. Schooner geschenk kunnen wij onze Vorstin heden niet bie den, want ieder Nederlander zal uit den grond zijns harten zich scharen achter onzen wensch, dat Europa aan onze Koningin het be richt moge doen toekomen, dat de vrede bewaard blijft. juich hoort men zich voortplanten den Eem' nesserweg langs. Maar Zij zal terugkomen, en daarom holt alles naar de plaats voor het gemeentehuis waar op het bordes en voor de ramen de burgemeester en vele ambtenaren en hoogwaardigheidsbekleders staan te wachten. En het duurt niet lang of weer zwelt geroep en wappert gewuif. en voorafgegaan door een politieauto "rijdt de korte stoet opnieuw den Brink op. waar zoo mogelijk nog hartelijker de menigte haar Vorstin met een galmenden jubel ont vangt. BIJ hef paleis Soestdijk is de volte inmiddels onrustbarend geworden. De Braamgracht, de betonweg naar Bilthoven.cn de bennen van de weg naar Soest staan vol auto's van menschen uit den omtrek die bij bet spontane huldebetoon aan de vorstin niet wilden ontbreken. De rijen der toeschouwers zijn twin tig. dertigvoudig, en steeds komen nieuwe stroomen het terrein voor het paleis vullen. Ook hier is het weer een gebuig en gewring wie het eerst de auto's zal zien. Rijksveldwachters springen op den rijweg en brengen een stoet militaire auto's nog tot stilstand en onder waar lijk oor.verdoovend gejuich rijdt H. M. het Oostelijk paleishek binnen. Doch dan is de menigte niet meer te houden en de rijksveld wachters moeten berustenterwijl in een golf van jubelend oranje- gezwaai de rijen in een massalen ströom den rijweg overstormen om H.M., die uitgestapt is en nu op het bordes vriendelijk wuivend voor de hulde dankt nogmaals en nogmaals ongearticuleerd, maar warmer en overtuigender spre kend dan in de meest verzorgde rede, toe te juichen en van hun Hollandschen trouw te doen blij- Utr.straat 26 Tel. 3325 Weer verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur Zwakke veranderlijke wind. Helder tot gedeeltelijk be wolkt. Droog weer behoudens geringe kans op onweer. Wei nig verandering in tempera tuur. ken. Een kind raakt in het gedrang bekneld en begint te schreien, doch de moeder heft het hoog op en het zwaait weer blijmoedig naar die verre gestalte daar voor het paleis die het persoonlijk schijnt te dan ken. Zoo voelt men uit het kind de ontroering en de onuitspreke lijke emoties van de menigte rond om Een ijl maar helder Wilhelmus klinkt op, men wil niet heengaan zonder al thans iéts gedaan, iets gezegd te heb ben. (Men zie verder Laat6te Berichten)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1