Met de auto van Danzig naar Gdynia ^Laai&tc (BcJiisJnism De Polen toonen moed en kalmte Londen nog in afwachting Nieuwe vredes poging van den Paus Drukke conferentie van Henderson De concentratie van volmachten Spoorwegverkeer wordt uitgebreid Jaarbeurs wordt uitgesteld Busondernemers ontevreden Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 42 TELEF. 6777 GLASTRA'S VISCHHANDEL Oranje-jubel rond Paleis Soestdijk Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1939 (Van onzen eigen verslaggever) DANZIG, Woensdag. MEN kan nog zooveel van de Polen zeggen en de Duit- sche bladen zeggen er ontzettend veel over, alleen geen woord goeds één ding zal men als eer lijk en objectief oordeelend mensch moeten toegeven: lafaards zijn de Polen zeker niet. Zij staan voor een vrijwel hopelooze taak, zij worden aan de wereld voorge steld als een horde barbaren en vandalen, maar wij weten allen, dat dergelijke berichten uit Duit sche bron zacht gezegd nu niet heelemaal de waarheid dek ken! DEZE mishandelingsverhalen, waar op wij ieder,en dag weer opnieuw worden vergast, zijn dat kan men veilig aannemen voor een deel overdreven, hetgeen niet wil zeggen dat er door de Polen zachtzinnig zou worden opgetreden. Maar en hier spreek ik uit naam van neutrale be oordeelaars wie deze berichten zon der meer zou vertrouwen, heeft een ten- eenenmale scheef beeld van den toe stand en het is Welbeschouwd met deze propaganda net precies als met de po litiek: in menig geval bederft zij de ka rakters en verleidt dikwijls tot minder waardige daden. Het doel heiligt de middelen de Polen moeten aan het Duitsche volk als een bende schavuiten voor oogcn wor den gesteld. Gisteravond las ik een aar dig verhaaltje, dat tot opschrift droeg: „De Poolsche propaganda heeft pech. Zij schijnt te overdrijven." Och kom.... Wie zegt dat? In elk geval iemand, die met de beteekenis van dit werkwoord zelf zeer wel op de hoogte is. Men leest de Duitsche krant en gooit die weg ze is niet meer te lezen, wie het er al te dik oplegt, schaadt tenslotte zichzelf méér dan hij het den ander wensoht te doen. DANZIG prijkt nog steeds in vlag gen versiering en rijken „Schmuk"» V avonds zijn de torens met flood light overgoten en uit de luidspreker^ op straat schalt vroolijke muziek. Ook werd de rede van Daladier uitgezonden en naarstig beluisterd een kloeke en eerlijke rede van een man, die weet wat hij wil en het niet in groote woorden probeert te vinden, waarvan wij de maag meer dan vol hebben, de maag die hier overigens ondanks allerlei voor zorgsmaatregelen geenszins' tekort komt. De menschen zijn hier rustig men wéét immers dat Danzig tot het Rijk te rug zal keeren -— men verwacht het om zoo te zegen ieder uur, en misschien zijn ook daarvoor wel de redenaarstribunes opgeslagen want op zoo'n tribune hoort toch een spreker te slaan en het is door den heer Forster de laatste maal gezegd dat wanneer hier wederom het woord zou morden gevoerd dit onder gansch andere omstandigheden zoü zijn. Er is dus iets op komst en het eenige wat men kan doen is wachten- Men verwacht, dat Danzig voor dé Po len verloren zal gaan dat i s het trouwens al maar men verzekert ook, dat de Polen de havenstad Gdynia zou den verdedigen zoolang dat maar cenigszins mogelijk is en ook den Cor ridor zou bloed kosten. IK was gisteravond in Gdynia. Overal werden door mannen, vrouwen en kin deren loopgraven aangelegd. Door de Poolsche militairen wordt, men daar toe met geweld gedreven aldus de Duitsche pers maar ook hier past een stevige dosis nuchterheid. In elk geval, men was druk bezig. Loopgraven ook in de stad zelf, in do tuinen, op stukken land, .overal waar maar gegra ven worden kon. In dn stad heerschte •groote bedrijvigheid, de café's zaten vol, men zou niet. denken dat er toch zeer waarschijnlijk groote dingen te gebeuren staan. Wij hadden de gelegen heid op te merken, hoe weinig Poolsche soldaten men ziet. wij-zagen ook hoe weinig de bewaking was achter de Poolsche post, waar wij eergisteren wa ren geweest en de Duitsche versterking is hier oneindig grootcr. F.r werd mij vandaag van neutrale zijde nog eens op gewezen, dat de Po len ongelooflijk veel zelfheheersching toonen, al zijn er natuurlijk uitzonderin gen, maar een mensch is per slot van rekening ook niet van ijzer en de kran tenberichten persen hen het bloed on der dc nagels weg. 7.ij zullen, vertelde men mij, niet beginnen en den Duit- schcrs de eer van liet offensief laten daarmee den Duitschers als zijnde de aanvallers qualificeerend. Intusschen hoopt vrijwel iedereen fanatiekelingen daargelaten dat er NIET geschoten zal behoeven te worden maar dat wil geen oogenblik zeg gen cn men boude daarmee reke ning dat de Polen toe zullen geven, waneer zij onder dwang worden gezet. Dan zal het zijn er op of er onder. V OORZOOVF.R banden van vriend schap tusschen Duitschers en Polen ooit mogen hebben be staan, zijn zij thans volledig verbro ken, daar ontbreekt niet het minste of geringste aan. Polen ziet men te Dan zig maar zeer weinig en zij vertoonen zich zoo min mogelijk in het openbaar. Laat onder de Danziger bevolking twee percent Polen zijn. Polen intusschen die hier nog altijd niet onbelangrijke betrekkingen bekleeden, dan is het veel. En gister werd mij verteld dat het aantal Joden hier de tweeduizend niet te boven gaat. Ook die vertoonen zich weipig of niet; velo café's en andere zaken zijn voor hen verboden. Verder leest men hier dingen, die men ook in Berlijn leest of las1 ik zie bij mijn kapper dat men den arbei der dient te eeren en den arbeid op waarde moet schatten. Een ietwat overbodige waarschuwing voor een fat soenlijk mensch. Vreemdelingen zijn hier weg ik hoorde ook toen ik in Zoppot was dat zij hals over kop waren vertrokken en toen wij gisteren zwommen in het Poolsche badplaatsje Orlovo heerschte daar een stemming des doods. Eenzaam en verla ten lagen de hotels op den ver in zee reikenden steiger was geen sterveling te zien en het eenige waardoor deze doo- de dingen nog eenig leven kregen was te danken aan eenige menschen, die in de golven hun bad namen. Wij hadden een Poolsch visum een Litausch collega en schrijver dezes Eenige jongens, die wel degelijk Duitech verstondon, weigerden hardnekkig ons in deze taal te antwoorden en informeer den oogcnblikkelijk of wij dan mis schien Duitschers waren. Tenslotte kwa men wij op het politiebureau terecht, waar een Poolsche agent, die vrijwel geen stom woord Duitsch, maar wel Rus sisch sprak, onze passen niet al te best. begreep. Hij bleek niet de eenige te zijn, ettelijke lieden die ons boos aankeken bestudeerden onze papieren, negeerden de mededeeling van mijn collega, dat wij al vaker de grens waren overgereden, en hun wijsheid culmineerde in do woor den: „Het mag niet het mag niet". Ein delijk slaagden wij er in den heeren aan het verstand te brengen, dat zij wijs zou den doen een commissaris te laten aan rukken, en ziet, na een kwartiertje ver scheen deze dan ook. Trok zich in zijn kamer terug, bestudeerde de papieren en verontschuldigde zich toen men had ons voor Duitschers gehouden Nu droeg onze auto een Borlijnsch nummer, maar niettegenstaande dit in een Poolsche plaats minder wenschelijk geval, weiden wij door niemand op straat ook maar een oogenblik lastig gevallen. Dc.menschen keken, maar daarmeo' was het uit. Tot wij moesten tanken in Danzig krijgt men geen benzine meer en ziet men vrijwel geen particuliere wa gens en er alweer, een agent opdook die ons vriendelijk verzocht mee naar het bureau te gaan! „Wij komen er net vandaan," zeiden wij! „Nou goed," zei de man, „dan maar verder." TUSSCHEN Danzig en Gdynia ziet men overal versperringen, op Poolsch gebied is men koortsachtig in de weer loopgraven aan te leggen cn door de velden, ter weerszijde van den weg, ziet men overal draadversperrin gen aangebracht, vaak zoo primitief dat men er overheen kan springen zonder erger schade dan een scheur in zijn broek. Maar wat daarachter in de bos- schen verscholen is, ja, dat ziet men na tuurlijk niet. Het leven hier in Danzig blijft intus schen van schokkende gebeurlijkheden gespeend. Dc journalisten geen En- gelschon en geen Franschen wachten en wachten, klimmen op een fiets ook ik huurde zoo een vehikel voor den prijs van om cn de bij de dertien Hol landse!) c guldens en toeren wat in de omgeving rond. Voor dit bedrag kan men geen hooge eischen stellen cn het vervoermiddel deed mij denken aan een exemplaar uit minstens veei'tig jaar te rug. Levensmiddelenkaarten zijn inge voerd, maar wij merken daar weinig van sommige winkels zijn dicht andere blijven open veel menschen vertoonen zich in de feestelijk versier de straten, men ziet hier betrekkelijk weinig militair. Verder ontdekt men de Duitsche hulppolitie dikwijls hrave oudere lieden in groene uniformen met een geweer over den schouder, maar daarbij blijft het dan ook. En nu ik dit tik hoor ik door de luidsprekers, die overal staan opge steld „Die Wacht am Rein" schallen. Es braust ein RulMaar wij wach ten vooralsnog op den Ruf uit Berliin! Het laatste grapjehier is dat de eerste Partijdag van den Vrede in Warschau zal worden gehouden In het Russische Warschau weltever staan. voegt een Finsch collega er aan toe. En het eenige wat ik U kan vertellen is. dat Polen nog altijd niet verloren is. HONGAARSCHE DEFENSIE MAATREGELEN BOEDAPEST, 31 Aug. (Reuter). Luchtafweergeschut is aangebracht op dc bruggen alhier cn de omringende heuvelen. De Hongaarsche regcoring gaat voort een houding in acht te ne men van strikte neutraliteit. De pers toont over het algemeen hoop op een vreedzame regeling. EVACUATIE VAN PARIJSCHE SCHOOLKINDEREN VOLTOOID PARIJS, 31 Aug. (Reuter). De eva cuatie der schoolkinderen uit Parijs, waar gisteren een aanvang mede werd gemaakt, zal, naar verwacht wordt, van middag voltooid worden. DUITSCHERS VERLATEN GRIEKEN LAND ATHENE, 31 Aug. (Reuter) Alle Duitschers onder den leeftijd van 45 jaar, welke in Griekenland verblijf hou den, keeren naar Duitschland terug, daar zij zijn opgeroepen voor den mili tairen dienst BUITENLAND Britsche regeering ontving nog geen antwoord van Berlijn en evenmin van Warschau LONDEN, 31 Aug. (Reuter). Officieele Brit9che kringen hebben den diplomatieken cor respondent van Reuter er van in kennis gesteld, dat tot nog toe van de Duitsche regeering geen antwoord is ontvangen op de laatste mededeeling der Britsche regeering, noch eenig formeel commentaar van de Poolsche re geering, aan welke gisteren ken nis is gegeven van de mededee ling van Hitier en het Britsche antwoord daarop. Het verluidt, dat van de Pool sche regeering binnen een of twee dagen een mededeeling wordt verwacht te Londen. Ook meent men te Londen, dat een nieuwe nota van de Duitsche regeering aan de Britsche regee ring kan worden verwacht. VATICAAN, 31 Augustus. (Havas). De Paus heeft een nieuwen stap ondernomen ten gunste van den vrede bij de voornaamste betrokken mo gendheden. Hedenmorgen heeft de kar dinaal-staatssecretaris, mgr. Maglione, een langdurig on derhoud met den H. Vader gehad. Terstond nadat hij in het Vaticaan was teruggekeerd, liet de kardinaal de bij den H. Stoel geaccrediteerde am bassadeurs ontbieden van Frankrijk, Italië, Duitschland en Polen, alsmede den gezant van Groot-Brittannië, die hij na elkander ontving en wien hij een geschreven nota over handigde. BERLIJN, 31 Aug. (Havae). De Britsche ambassadeur te Beflijn, Henderson, heeft vandaag reeds tweemaal den ambaf«adeur van Ita lië ontvangen, eenmaal om 8 en een maal om 10 uur. Het laatste onder houd duurde een halfuur. Voorts ontving Henderson den Griekschen gezant. Men gelooft, dat hij in den loop van den dag nog andere be langrijke conferenties zal hebben. BERLIJN, 31 Aug. (Havas). In ge zaghebbende Duitsche kringen ver klaart men, dat hot decreet van Hitier tot instelling van een ministerraad voor de defensie ten doel heeft een „concen tratie en samenwerking van alle natio nale krachten op militair, economisch on financieel gebied". Het is „een voorzorgsmaatregel" voor het geval van ernstige gebeurtenissen". De raad be staat uit Gocring nis voorzitter, Hess als ondervoorzitter, Friek, Funk, Keitel en La mmers. Reuter meldt uit Berlijn, dat de nieu we ministerraad voor de defensie elke wet kpn afkondigen zonder dc regco ring of den Rijksdag te raadplegen en zonder verwijl belangrijke verordenin gen kan uitvaardigen zonder de hand- teekening van Hitler. In politieke krin gen legt men er den nadruk op, dat in den nieuwen raad de militaire en poli tieke maclvten geconcentreerd zijn. VERBOD VAN OPENBARE VERGADE RINGEN IN BULGARIJE SOFIA, 31 Aug. (Havas). De minis terraad heeft- besloten tot nader order in geheel Bulgarije alle openbare ver gaderingen en bijeenkomsten te verbie den. Overigens deelt de generale staf mede, dat nog twee nieuwe lichtingen voor den duur van twintig dagen zijn opgeroepen. BINNENLAND Een uurdienst op de geëlectri- ficeerde baanvakken met ingang van Maandag a-s. De directie van de Nederland- sche Spoorwegen deelt, na beko men machtiging van de militaire autoriteiten mede, dat het in het voornemen ligt met ingang van Maandag, 4 September a.s., op alle geëlectrificeerde baanvakken een uurdienst te onderhouden. Dat is dus AmsterdamDordrecht, AmsterdamAlkmaar; Haarlem— IJmuiden; Velsen'IJmuiden Oost- Uitgeest; Haarlem—Zandvoort; Rot terdam—Hoek van Holland; Am sterdam—UtrechtEindhoven en Rotterdam/Den HaagUtrechtArn hem. Op de lijn Rotterdam Hofplein Den Haag H.S.—Scheveningen Kur- haus, zal met ingang van Maandag a.s. de dienstregeling van 15 Mei 1939 worden hervat. In aansluiting aan de dienstregeling van de geëlectrificeerde baanvakken, zal op alle overige belangrijke baanvakken een twee uur-dienst met stoom- en die- seltreinen worden gereden, eventueel versterkt op het forensentraject Amster dam—Amersfoort. Dit betreft dus in de eerste plaats de verbindingen van Am sterdam, Den Haag en Rotterdam met Groningen, Leeuwarden, Twenthe en Maastricht, alsmede de verbinding Leeuwarden Arnhem Den Bosch, Roosendaal—Vüssingen. Op alle boven genoemde trajecten wordt weer met de groote snelheid van de normale dienst regeling van 15 Mei van dit jaar gere den. Op de grensbaanvakken Oldenzaal Bcntheim, Zevenaar—Emmerik, Nijme genKleef, MaastrichtVisé en Roosen daalEsschen zal waarschijnlijk een pendeldienst worden gereden. De internationale D-treinen D 7S en D 77 tusschen Vlissingen en Keulen vice versa blijven rijden. Het vervoer van bagage en rijwielen zal in beperkte mate weer mogelijk zijn. Ook wat het goederenvervoer betreft konden belangrijke maatregelen geno men worden. Het goederenverkeer zal in den nacht .van Maandag op Dinsdag na melijk in beperkte mate worden, hervat. Stukgoederen worden Maandag weer ter verzending aangenomen. Het vervoer van wagenlaclingen zal van dien dag af op beperkte .wijze plaats hebben. Aan vragen tot het beschikbaar stellen van wagens kunnen thans weer worden in gediend, Wat de hestelling betreft kun nen wij mededeélen, dat deze in den regel op normale wijze zal plaats heb ben. Waar zulks nog niet mogelijk zou zijn, zullen de geadresseerden per kennisge ving van aankomst mededeeling van de aankomst der goederen ontvangen. Het bovenstaande geldt, z'oowel wat het personen- als het goederenvervoer aangaat, onder de volgende twee beper kende voorwaarden: In de eerste plaats hebben militairen cn goederen voor militaire doeleinden onder alle omstandigheden den voor rang. In de tweede plaats kan deze dienstregeling zonder voorafgaande ken nisgeving. te allen tijde geheel of gedeel telijk worden opgehevpn, indien militai re belangen zulks noodzakelijk maken. UIT DE STAATSCOURANT 's-GRAVENHAGE, 31 Augustus. Bij K.B. van 29 Augustus 1939 zijn, te re kenen van 25 Augustus 1939, tijdelijk benoemd en aangesteld, bij het reserve-personeel der land macht, bij het wapen der genie, met bestem ming voor den veldpostdienst a tot reserve-majoor, de heeren G. B. Knoppien, C. F. L. A. Zandee, G. W. Adriaansens en T. J. H. Venverloo, allen referendaris der Posterijen, Telegraphie en Telefonie, alsmede J. H. Gasau en L. A. van Hoe ve. beiden referendaris der 2e klasse der Posterijen, Telegraphie en Telefo nie, b. tot reserve-kapitein, de heeren A. Dieperink, P. van den Berg en J. W. van Schaik allen refe rendaris der 2e klasse der Posterijen, Telegraphie en Telefonie, alsmede A. W. P. Arts en G. P. Visser, beiden ad junct-referendaris der Posterijen, Te legraphie en Telefonie. TRAWLERS NOG NIET UITGEVAREN IJMUIDEN, 31 Aug. Hoewel in IJmuiden een tiental trawlers gereed ligt om naar zee Ie gaan, is er nog geen enkele vertrokken, doordat er niet voldoende personeel beschikbaar is. Van de. zeven Poolsche trawlers, die in IJmuiden liggen, zijn inmiddels vier Vertrokken, drie andere konden nog niet vertrekken daar ook zij. niet voldoende personeel konden krijgen. INLICHTINGEN OP INDUSTRIEEL GEBIED De Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat", Lange Vijverberg 3 te 's-Graven- hage, meent goed te doen er op te wij zen, dat haar afdeeling ..Blnnenland- sche Indué-trieele Voorlichting" gaarne kosteloos alle inlichtingen op industrieel gebied verstrekt. LIJK OPGEHAALD NIJMEGEN, 31 Aug. In de Waal voor Nijmegen is vandaag het lijk opge haald van zekeren J. R.. uit Nijmegen, die sinds Maandag vermist werd. De man ié- vermoedelijk door de duis ternis misleid te water geraakt en ver dronken. Thans van 12 t/m 21 September De raad van beheer der Ko ninklijke Nederlandsche Jaar beurs heeft naar aanleiding van het feit, dat de vervoersmogelijk heden, speciaal per spoor, in de eerstvolgende dagen niet verbe terd worden, zoodat het aanvoe ren van de goederen ernstige ver traging ondervindt, besloten de openingsdatum van de Jaarbeurs één week uit te stellen. De Jaarbeurs zal derhalve thans gehouden worden van Dinsdag 12 September tot en met Donder dag 21 September a.s. Aan de welhaast idyllische samenwer king tusschen de Nederlandsche Spoor wegen en de verschillende particuliere autobusondernemers, welke, zooals men weet gisteren van 7 tot 10 uur een aan vullenden uurdienst hebben gereden op de ingekrompen dienstregeling der spoorwegen tusschen Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Dordrecht, is een abrupt einde gekomen. Naar wij ver nemen is er namelijk een ernstig mee- ningsverschil gerezen tusschen de bus ondernemers en de spoorwegdirectie over de grootte van de door de Spoor wegen te betalen vergoeding met als ge volg, dat twaalf Rotterdamsche en Haag- sche ondernemers, onder wie de aller grootste eenstemmig besloten hebben met onmiddellijken ingang hun wagens niet langer ter beschikking te stellen, al dus de Telegraaf. De ondernemers beroepen zich op een uitspraak van prof. Goudriaan, die indertijd, toen de wilde bussen voor 1.75 retour reden van Rotter dam naar Amsterdam, zoil hebben medegedeeld, dat dit tarief dumping beteekende, omdat het beneden den kostprijs der autobusondernemers lag. Waar de Spoorwegen thans slechts 60 cent willen betalen, dus nog 1.15 min der, moet het naar de meening der bus ondernemers toch wel zonneklaar dui delijk zijn, dat een dergelijk tarief dan toch zeker beneden den kostprijs moet liggen. Bovendien wijzen de busonderne mers er op, dat de Spoorwegen den rei ziger- voor een retour RotterdamAm sterdam per autobus het normale tarief, dat anders voor den trein geldt, name lijk ƒ2:85, in rekening brengen, zoodat de Spoorwegen van eiken passagier, die vandaag van de autobussen gebruik maakten, ƒ2.25 overhouden, terwijl de busondernemers slechts 60 cent krijgen. Bovendien heeft de Rijksverkeersin spectie als minimumtarief voor autobus sen vastgesteld een bedrag, dat bij een totalen rij-afstand van minstens 400 K.M. per dag, neerkomt op 20 cent per kilo meter. De busondernemers meenen dan ook, dat zij door thans voor omstreeks 9 cent per K.M. te rijden zelfs aanzienlijk bene den de door de Rijksverkeersinspectie als minimumtarief vastgestelden prijs rijden, zoodat zij zelfs in strijd met de wet zouden handelen door tegen dit ta rief te blijven rijden. BUITENGEWONE MINISTERRAAD •s-GRAVENHAGE, 31 Aug. Morgenochtend zal weder een bui tengewone ministerraad worden gehouden. MEVROUW DIEPENBROCK OVERLEDEN AMSTERDAM, 31 Aug. Woensdag avond is te Amsterdam in den leeftijd van 71 jaar overleden mevrouw W. E. P. C. Diepenbrock, geb. jonkvrouwe de Jong van Beek en Donk. Zij was de weduwe van den oomponist Alphons Diepenbrock, dien zij steeds bij stond in zijn arbeid en wiens muzikale en schriftelijke nalatenschap zij met groote zorg beheerde. NIEUW BESSENSAP FRAMBOZENSAP FRAMBOZEN-BESSENSAP BOSCHBESSENSAP ZWARTE BESSENSAP. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Vischschelpje. Bereiding: Kook één mootje visch van circa pond gaar in water met zout. Verwijder de graatjes en maak ze fijn. Doe er 4 5 koude fijngemaakte gekook te aardappelen door, 1 eetlepel gehakte peterselie, 2 eetlepels gesmolten boter, een snufje mosterd en peper, en een eet lepel slaolie cn azijn. Bedek met dit mengsel kleine schelpen of glazen scho teltjes. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gekookte tarbot met. peterselie-saus, worteltjes en aardappelsla. Variillevla met vruchten- De benoodlgde visch even bestellen Alleen gevestigd Utr.straat 40, Tel. 4092 (Vervolg van pag. 1) Doch het wordt plotseling afge broken door een orkaan van gejuich, Prinses Beatrix in haar. witte jurk je is naast H. M. verschenen en wuift vol kinderlijke aandoenlijk heid. Doch dan gaan de groote bor desdeuren dicht, en enkelen uit de menigte willen heengaan. De chauffeur, die met zijn bus vol vlaggenzwaaiende schoolkinderen juist start om zijn vehikel door het wilde ge woel heen te werken, wordt echter dan weer door een luid gejubel tegengehou den: door de gang van den zijvleugel van het Witte Huis heeft men beweqg zien gaan; zal, zooals zoo vaak in de spannende dagen voor de geboorte van Prinses Irene. Beatrix daar opnieuw verschijnen? Doch de verrassing is veel groo- ter nog, de deuren gaan open en mét H.M. de Koningin treedt weer de kleine Beatrix naar voren, par mantig heen en weer huppelend kennelijk verheugd door het kleu rig huldebetoon. En staan daar niet Prins Bernhard en Zijn Ge malin? Oorverdoovend is het en thousiasme, een nieuwe golf van gedrang bedreigt de tuinhekken en opnieuw klinkt inniger nog het Wilhelmus uit de duizenden kee- len Maar dan worden ook de deuren van den zijvleugel gesloten, de menigte blijft nog even in haast angstige spanning om geen glimp te missen, wachten, doch het blijft stil achter de palei6ramen en men gaat uiteen. De rijtoer is voorbij. OOST-INDIË ITALIAANSCH SCHIP VERMIST BATAVIA, 31 Aug. (Aneti). Naar aanleiding van het feit, dat het Italiaansche s.s. Conté Bianca Mano Nederlandsche passagiers, bestemd voor Indië, vervoert en van dit schip reeds in 58 uur geen bericht is ge kregen, sedert den dag waarop het Bombay zou' aandoen, neemt de on gerustheid in Batavia toe. Betrokkenen vragen zich af of deze Italiaansche stoomer wellicht doorgegaan is naar een haven in Indië als Sabang of wellicht naar een Italiaansche haven als Massawa. ERNSTIG ONGELUK BIJ PONY-RAGES SOEBANG, 31 Aug. (Aneta). De feestelijkheden ter gelegenheid van 'den verjaardag van H.M. de Koningin wer den hier Afgelast, toen tijdens de pony races de 34-jarige civiel-ingenieur Price van zijn paard viel en tegen een boom sloeg. Hij bekwam inwendige kneuzin gen en is weldra hieraan overleden. SPORT EN SPEL Nederlandsche Spoorwegen sportvereeniging Naar wij vernemen bestaan er plannen om te komen tot. een alge- mccne sportvereeniging bij de Ne derlandsche Spoorwegen in den vorm van de Philips Sport Vereeni ging te Eindhoven. Deze plannen worden momen teel nader uitgewerkt. Zooals bekend bestaan er momenteel voor het N.S. personeel enkele sport- vereenigingen o.a. de voetbalclubs Blauw Zwart en N.S.U., de wandel sportclub N.S., enz. enz. Er schijnt sprake van te zijn, dat al deze vercenigingen zullen worden opge lost in een groote organisatie. Gezien het begin stadium waarin deze plannen verkeeren. kon men ons momenteel geen nadere inlichtingen verstrekken. VOETBAL VOETBAL IN ENGELAND LONDEN, 30 Aug. De uitslagen van de wedstrijden, welke heden voor de Engclsche League werden gespeeld, luiden: Eerste afdeeling. ArsenalBlackburn Rovers 10 Chelsea—Manchester United 11 Derby County—Portsmouth 2—0 Leeds U.Charlton Athletic 01 Liverpool—Middlesbrough 41 Preston North EndSheffield U. 00 Sunderland—Huddersfield Town 1—2 Tweede afdeeling Birmingham—Leicester City 20 BradfordLuton Town 03 Manchester CityBury 11 SouthamptonSwansea Town 13 ENGELSCHE VOETBAL WEDSTRIJDEN UITGESTELD LON'DF.N. 30 Aug. (A.N.P.) De En- gelsche Voethal Bond heeft besloten om alle wedstrijden der eerste afdeeling van de League voorloopig uit te stel len. PAARDENSPORT DRAVERIJEN TE HILVERSUM GAAN NIET DOOR HILVERSUM, 30 Augustus. De dra verijen, welke, georganiseerd door de paardensportvereeniging „Hilversum" op Donderdag 31 Augustus zouden wor den gehouden, zullen geen doorgang vinden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3