(STADSNIEUWS WIJDINGSA VOND IN DE ST. JORISKERK 31 Augustus Qjufsjondsw dqanda Toch feestelijke stemming in Indië Medewerking aangeboden Afscheid van Dr. M. v. d. Hoeve GOD'S BIJSTAND GEVRAAGD Chr. Nat. Scholen TELEGRAM AAN H.M. DE KONINGIN J Ned. Spoorwegen Bekendmaking Openbare lagere scholen Expediteur geverbaliseerd Ongekende drukte in de avonduren 1 G' Bij de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin HET OPENBAAR GEHOOR Voorziet U tijdig van VERDUISTERINGPAPIER Boekhandel G.G. Veenendaal Langestr. 33-Tel. 3232 EEN ONHEBBELIJK JONGMENSCH 2c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1939 A OOR liét eerst sinds vele jaren y f zal de 31 Augustus geen feestdag zijn in Nederland. Wij allen zijn bedrukt, ontdaan over zoovéél ménschelijk léed; over zoovéél ontzet tende rampen, losgelaten over Europa. Waar het international isme weent, kan het nationalisme niet lachen. Maar al vieren we geen feest, dé ver jaardag van onze Koningin zal er niet minder om herdacht, worden, de heil beden zullen er niet minder oprecht om zijn. Integendeel, wij geloovén. dat aller gedachten en wenschen op dezén dag inniger zullen uitgaan naar Ko ningin Wilhelmina dan ooit tevoren". Aldus de aanhef van ons hoofdarti kel op Maandag 31 Augustus 1914. wij hadden het heden letterlijk zoo kunnen neerschrijven. Ook thans geen feest in de stad, geen vroolijke zang, geen op tochten, geen muziek. Ernstig staan de gezichten, klein is de hoop, dat. wij ge spaard mogen blijven voor wat zich vóór vijf-en-twintïg jaar op dezen da tum alreeds voltrok. Maar statig neerhangende vlaggen, huis en huis. oranje op ieders borst, toonén aan hoe het leeft in de harten: Oranje en Nederland één! Dóór het dagelijksch bestuur van de afd. Amersfoort van den Bond van Klein handelaren in aardappelen, groentén én fruit in Néderland is een schrijven ge richt tot Burgemeester en Wethouders van onze gemeente met den volgenden inhoud: „Ondergeteekenden, L. Stolberg, H. W. J. ten Hoeve, Woestijgerweg 135 en G. van Doorn, resp. voorzitter-secretaris penningmeester, vormende het dage lijksch bestuur van bovengenoemde af- deeling, brengen te Uwer kennis dat de Commissie van Samenwerking dei- drie landelijke bonden van kleinhande laren, zich in een schrijven heeft gericht tot den Minister van Ëc. Zaken, waarin zij haar diensten aanbiedt teneinde in dezen moeilijken tijd, volledig mede te werken aan alle maatregelen voor de voedselvoorziening, wat betreft de ar tikelen van haar branche. Onze organisatie, als afdeeling van den landelijken bond stelt, zich geheel tot Uw dienst, wanneer Uw college eventueel van haar diensten gebruik mocht willen maken". Rede van ds. C. G. Blok DE traditie getrouw werd gister avond in de St. Joriskerk een wijdingsuur gehóuden, voorafgaan de aan dén Koninginnedag, met ds. Blok als voorganger. De onzekerheid in de internatio nale omstandigheden en de mobili satie als gevolg daarvan, waren oor zaak van 'n aanmerkelijk geringere opkomst van getrouwen der Kerk en belangstellenden, dan in vorige jaren. Als tekst had ds. Blok gekozen: Spreuken 8, vers 15. Spreker begon te zeggen, dat de ver jaardag van onze Vorstin ons raakt ook als gemeente van Christus. Nu alle luidruchtige vroolijkheid zwijgen zal, stijgt des te hooger in waarde het ver jaardagsgeschenk dat de kerk aan onze Koningin te brengen heeft: zij brengt haar gebeden voor den troon van God. En zij dankt, voor alles wat God in onze Koningin aan ons volk gaf. Eerst de dank: onze Koningin ook regeert door God. Dit wordt ook uit gedrukt in de- formule: „Wij Wilhel mina, b ij d e g r a ti e G o d s, Koningin der Nederlanden." Van Hem heeft zij haar hooge ambt ontvangen. Van Hem heeft het volk van Nederland deze Vorstin gekregen. Daarom danken wij Hem, omdat Hij haar weer een jaar spaarde. Maar wij bidden ook. QjPze Koningin regeert bij de gratie G^os; „door Mij regeeren de Koningen", spreekt God. God schept in deze woorden een af stand tusschen Hem en een aardschen vorst. In een tijd van zooveel valsch nationalisme is de boodschap van onzen tekst zeker niet overbodig: een aardsch vorst staat niet naast of in de buurt van God; een koninkrijk van menschen is geen onderdeel van het koninkrijk Gods. Als God ons in dat „bij Mijn gra tie" herinneren komt aan dat hemels- breede verschil, dan voelen wij iets van de ontzaglijk zware taak van onze Vorstin. Zij. is God gehoorzaamheid ver schuldigd. Zij moet zich in alle dingen laten leiden door Zijn gebod, Zijn wil, Dat zou een ondragelijke last zijn, als daar nog niet wat anders tegen over stond. Gratie is gunst, genade. Dat is het geheim van Gods bewo- In besloten kring heeft het personeel van den Gemeentelijken Geneeskundi gen Dienst van Dr. M. van der Hoeve, in zijn werkkamer, afscheid genomen. In een toespraak bracht zijn opvolger onder meer naar voren zijn bijzondere bekwaamheden op velerlei gebied, zijn groote bereidheid anderen te helpen en zijn nauwgezette plichtsbetrachting. Namens het personeel en de vroege re schoolzuster, werd een album met foto's aangeboden, welke ieder voor zich, een onderdeel van zijn werk in beeld brachten. Dr. van der Hoeve bracht hierna dank voor de prettige samenwerking, welke hij al die jaren met zijn mede werkers bij den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst heeft gehad. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 70 g'. F. of 21 gr. C. Het diploma werd uitgereikt aan Jan de Jager. (Buiten verantwoordelijkheid der Rod VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS Het bestuur van het K. V. V. ant woordt met een enkel woord op hét ingezonden stuk van den heer Ph. van dèr Land. Zeer zeker zou hét. bestuur gaarne alle vrouwen willen vereenigen, die béreid zijn in deze moeilijke tijden vrijwillige hulp te bieden. Het korps wénscht echter te werken geheél in aansluiting met het openbaar gezag en onderwerpt zich daar bij voorbaat aan. Het bestuur meende dus, dat dege nen, die dit volgens haar politieke overtuiging niet altijd wenschen te doen, bij deze vereeniging niet thuis behooren. De door den heer \an der Land aan gehaalde alinea en in liet bijzonder de laatste bepaling daarvan, heeft geen andere bedoeling dan te willen werken volgens de regelen door de overheid gesteld, opdat een goede en gemakke lijke loop van zaken verzekerd wordt. Geenszins is het de bedoeling iemand, wie ook, te kwetsen. Het bestuur van K. V. V. Ds. C G. BLOK genheid: Hij houdt, zich op een af stand en draagt ons toch. Hij is de God van verre, en toch ook de God van nabij. Hij veroordeelt en schenkt noch tans vergeving in Christus. En die gratie Gods, die gunst, die genade in Christus bidden wij af voor Haar, die morgen jarig is. Die genade Gods vragen wij voor Haar persoonlijk leven, en dan slui ten wij in. ons gebed ook in onze Kroonprinses, Prins Bernhard en de twee kleine prinsesjes. Gods genade en de bijstand van den Heiligen Geest vragen wij vooral voor de vervulling van de taak die God Haar gaf, aan het hoofd van ons volk, opdat Haar regeering tot zegen zij voor ons volk, tot zegen voor de gansche wereld zelfs. Dan denken wij vooral aan de poging die Zij met den Koning van België ondernomen heeft om te trachten de volken, die tot de tanden toe gewa pend staan, in vrede tot elkaar te bren gen. De God des vredes doe het Haar gelukken iets te mogen bijdragen tot het behoud van den wereldvrede. Laten wij overtuigd zijn dat onze Vorstin zich verheit^ in de wetenschap dat Haar volk met Haar bidt tot Hem, die het alleen waarachtig vrede maken kan. In zijn orgelspel na deze 'toespraak verwerkte de organist de zegenbede uit Psalm 134: „Dat 's Heeren zegen op U daal'." Tot slot werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Met uitzondering van de school aan de van Effenlaan, die Vrijdag om half liegen weer aanvangt, wordt dc vacan- tie aan alle Chr. Nationale Scholen ver lengd, omdat de gebouwen door mili tairen in beslag" zijn genomen. Bijzonderheden kan men vinden in een advertentie in dit blad. De thee wordt zorgvuldig gewogen voor het geurig kopje, dat voor de landsverdedigers wordt geschonken /N verband met den verjaardag van H. M. de Koningin heeft de Oranje Vereeniging Stad het volgend telegram aan Hare Majesteit te Soest- dijk verzonden: „De Oranje Vereeniging Amersfoort biedt Uwe Majesteit hare hartelijke gelulcwenschen aan op dezen dag, brengt Uwe Majesteit hulde voor Hare medewerking tot behoud van den vrede, geeft Uwe Majesteit de verzeke ring van onveranderde trouw en toe wijding en bidt Uwe Majesteit Gods zegen en wijsheid toe, tot heil van Vaderland en volk." Geen vervoer van burgers per trein op 1 en 2 September De Nederlandsche Spoorwegen maken per aanplakbiljet bekend, dat Vrijdag, 1 September en Zater dag, 2 September geen treinen zullen loopen voor burgers. BUSDIENST AMERSFOORT— AMSTERDAM De dienst AmersfoortAmsterdam, welke gereden wordt doqj- de A. T. 0.- bussen naar Laren en verder per Gooi- sche tram, zal morgen en overmorgen worden omgezet in een half uur dienst. De Burgemeester van Amersfoort deelt mede, dat voor zoover deze nog niet zijn afgehaald de enquête formulieren voor detaillisten (winke liers, enz.) in rijst, bloem en meel, grutterswaren, en dergelijke, gedroog de peulvruchten, suiker, jliën en vet ten, koffie, thee, cacao, zeep en kaar sen alsnog verkrijgbaar zijn op Vrij dag, 1 September 1939, des voormid dags van 9 tot 12 uur, in het gebouw naast het gemeentehuis (Westsingel 45). verzoekt deze formulieren uiterlijk op Zaterdag, 2 September 1939, des voormiddags van 9 tot 12 uur, inge- \uld terug te bezorgen te zelfder plaatse wijst er nogmaals op, dat iedere de taillist, die zijn formulier niet tijdig heeft ingeleverd, van de verstrekking van distributiegoederen kan worden uitgeschakeld. Amersfoort, 31 Augustus 1939. De Burgemeester van Amersfoort, v. RANDWIJCK. Voor zoover het onderwijs aan de Openbare lagere scholen op a.s. Maan- lag hervat kan worden, is hiervoor een peciale regeling noodig. Voor een op gave van de scholen, waar het onder wijs voortgang zal hebben voor de klas sen 2 tot 6 en de tijden waarop dit zal plaats vinden, verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer van ons blad. Tegen een expediteur hier ter stede werd proces-verbaal opgemaakt we gens het niet gevolg geven aan de vor dering van een vrachtauto. Militairen zochten afleiding in de stad MEER dan ooit, was het gister avond merkbaar, dat onze stad een groote garnizoensplaats is. Nu de mobilisatie haar voltooiing nadert en de militairen wachten om naar de plaats hunner bestem ming gedirigeerd te worden, trok ken duizenden landsverdedigers in afwachting daarvan in de avond uren naar de stad, om wat aflei ding te zoeken. Langzaam slenterde men door de hoofdstraten. Café's lunchrooms, auto matieken etc. maakten goede zaken. Voor velen was het een teleurstelling, dat een tapverbod voor militairen, dat ook heden van kracht is, was afgekon digd. Men bestreed don dorst nu maar met alcoholvrije dranken. Hoewel het druk was en enkele militairen pogin gen aanwendden om een populair lied in te zetten, bleven ordeverstoringen achterwege. Tegen tien uur trokken de soldaten weer naar hun kwartieren, zoodat spoedig de rust teruggekeerd was. De dag van gisteren was hoofdzake lijk bestemd om de gemobiliseerdén vertrouwd te makén met. het onderdeel waarbij zij zijn ingedeeld. De officie ren en onderofficieren hielden theorie over de verplichtingen der manschap pen. Het tenue werd in orde gebracht, terwijl de uitrusting compleet gemaakt werd voor de oorlogstaak. Inmiddels worden de laatste toebereidselen ge troffen om Amersfoort te verlaten en de plaats van oorlogsbestemming te gaan innemen. Morgen en Zaterdag vindt het vertrek plaats. Gelijk bekend hebben de spoorwegen op deze beide dagen het burgervervoer stop gezet. Nieuwe troepen zullen dan hun in trede doen in onze stad. Dit zijn man schappen behoorende tot do depóts. Hoofdzakelijk zijn dit ongeocfendcn. die verder opgeleid worden. Gisteravond kwamen reeds eenige honderden huzaren uit den Haag, die in een school werden ondergebracht, Hoewel de stemming goed was, waren deze Hagenaars weinig ingenomen met deze stedenruil. De depottroepen zul len spoedig de scholen en gebouwen verlaten waarbij ieder wapen zijn ei gen kazerne zooveel mogelijk zal be trekken. De dienst op den dag van heden is beperkt en bestaat veelal uit inspectie voor hen die gaan vertrekken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jcanetta Dorothea d. v. J, Janze en G. Sjaardema. Ursula Maria Wilhelmina d. v. J. M. Kosian en M. M. Spitzen. Marines z. v. G. J. G. Stuyfzand en E. T. F. Kuijpcr. Johanna Catharina d. v. W. Vernhout en N. d. Groep. Hciko Johannes z. v. A. H Elsinga en J. Uijtenhoudt. Overleden: Klaas de Vries 77 j. geh. m. C. Appel. Cornelis van Beek 84 j, wedn. 131 AUQUSTUS j _ËEN feestklank, geen trompetgeschal. Geen opgewekte stemming: De jaardag onzer Landsvrouw kent Hen pijnliike beklemming Het volk had zich graag opgemaakt Tot feestelijk herdenken. Doch kan men in een triesten tijd Aan vreugd nog aandacht schenken? Maar bovenal: zou 's Lands Vorstin Zulk feestbetoon waardeeren? Kan Nederland Haar niet het bést Dit jaar in stilte eer en? Men heeft geen oor voor vreugdeklank. Aan geen van beide zijden Zoolang de tucht nog is gevuld Met kwaad gerucht der tijden 1\/J AAR nu, juist mi wel L J Majesteit Beseffen wij de banden. Gevlochten tusschen Vorstenhuis En 't volk der Nederlanden. Uw woord vfl/j Maandag gaf de zorg, Die U hebt mee te dragen De extra-zorg voor Nederland In extra-zware dagen Al kan Uw volk zich Majesteit Niet als gewoonlijk uiten. Wat in het hart leeft, laat zich niet Door trieste lasten stuiten! Hoe sober ook Uw volk verlangt U tegemoet te treden: Nog menig jaar! In zonniger Bewindsomstandigheden! PHI LI A. (Nadruk verboden). KEUKENWAGEN OP HOL Gistermiddag omstreeks 6 uur sloegen twee paarden, gespannen voor een keu kenwagen, op bet parkeerterrein van de Infanterie Kazerne op 'hol. Enkele mili tairen slaagden er spoedig in de hollen de dieren tot stilstand te brengen. Een der paarden liep echter met zijn hoofd tegen een ruit aan, die hij indrukte. OOST-1ND1Ë BATAVIA. 31 Aug. (Aneta). T f OEWEL door het feit dat verschil- j~w lende officieele feestelijkheden, zoouls de parade, het galabal en het diner ten paleize. waren afgelast, de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin een geheel ander karakter droeg dan andere jaren, was de fcesteliike stemming er toch niet minder om. Dit kwam o.m. tot uiting het recordbezock aan den Pasar Gam bir op gisteravond, terwijl voorts allerwege zeer druk wordt gevlagd en ieder met oranje is getooid. De eenige plechtigheid, welke ge handhaafd bleef, was het openbaar ge hoor ten paleiza Rijswijk, dat zich dit maal mocht verheugen in bijzonder groote belangstelling, vooral van de zij de van particulieren. Tallooze vooraan staande figuren uit de handelswereld schaarden zich in de audiëntiezaal in lange rijen om de komst van den gou verneur-generaal af te wachten. Voorts waren aanwezig de leden van den volksraad, de commandanten van leger en vloot, directeuren der departemen ten en tallooze ambtenaren. Omstreeks half 11 werd de komst van den Gouverneur-Generaal aangekon digd, waarop even later Z.E. onder het Wilhelmus de zaal werd binnengeleid om dan op den troon plaats te nemen, aan weerskanten waarvan mevrouw Voorhanden inrollenvanlO M lang 1M breed f 0,65, van 10 M lang SOcm breed f 0,40 bi| Een jongmcnsch. van nog geen zes tien, uit het Vermeerstraatkwartier, bezorgde reeds lang zijn ouders veel last. Heden wilde hij naar Amsterdam, hetgeen hem geweigerd werd. Zijn hou ding thuis was van dien aard, dat zijn ouders zich genoodzaakt zagen politie- hulp in te roepen. Bij de komst, van een agent gooide het jongmensch een inmaakpot naar diens hoofd, welke ge lukkig geen doel trof. Bij een tweeden driftaanval beet hij den agent in diens arm en been. De jongeman werd ingesloten op het Hoofdbureau van politie. Voorloopig zal hij de ouderlijke woning niet weerzien. GRAND THéaTRE. Van Vrijdag 25 t.m. Donderdag 31 Aug. vertooning van de film „Sweethearts". Voorstellingen: Zondag 1.45, 6,15 en 8.J uur. Eiken anderen middag en avond "2.30 en 8.15 uur. Maandag en Dinsdag 2.30 uur jeugdvoorstellingen van ,De ge laarsde kat". CITY THEATER. Van Dinsdag 29 t.m. Donderdag 31 Aug. vertooning van de film „De Citadel". Voorstellingen Dinsdag en Woensdag 2.30 en 8.10 uur. Donderdag 1.45, 4, 6.15 en 8.30 doorloopend. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de films „Duistere machten" en „Het verraad van den halfbloed". STERHUIS Boekenst.laan 6 Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dag» van 2 uur OPENBARE LEESZAAL MEI JEUGDLEES ZAAL Muurhuizen 9. R.K LEESZAAL. - Wtferstraat 2 Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 85 MUSEUM FLEHITE, Westsingel - Geopend dagelijks van 10 12 en 14 uur. uitge zonderd Zondag: 's Zaterdags 1012 en 1.30--3 uur (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toeeang) KUNSTHANDEL VEENENDAAL, Langestr 33. Oranjetentoonstelling. CLUBLOKAAL SPEELTUIN VER. SOESTER- KWARTTER. lederen Dinsdagavond oefeningen van den Luchtbeschermings dienst. afd. Soesterkwartiar. AUTOMARKT Op de automarkt werden gisteravond 119 wagens aangevoerd. an Starkenborgh en de beide freule» gezeten waren. Onmiddellijk hierop sprak de voor zitter van den Volksraad, mr, Jonkman, zijn rede uit. Hierin herinnerde hij aan de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar, dat ons niet alleen de herdenking van het langdurig, zegenrijk bewind van onze vorstin bracht, doch tevens de kostbare ervaring te mogen luisteren naar de vermanende, bemoedigende woorden van H.M. de Koningin zelve, die in dezen tijd van nood. naar de traditie der Oranje-vorsten, ons blijft voorgaan tot ons behoud. Als derde ge beurtenis gedacht spreker nog de ge boorte van Prinses Irene. Van het wonder, ons geschonken in de twee-eenheid Oranje-Neder land, zijn wij ons innig, en steeds sterker en algemeener, bewust. In Oranje, aldus mr. Jonkman, zu'llen wij met Gods hulp bezieling vinden, wanneer het ooit er om zou gaan een buitenlandsche bedreiging te weerstaan. In dezen geest bood spreker de gelukwensehen aan van de ingezetenen van Nederlandsch- Indië. De Gouverneur-Generaal dankte in zijn antwoord voor den wederklank, die het koninklijk woord, onlangs gespro ken, in den boezem van den Volksraad heeft gevonden. Hij verklaarde, dat de regeering voorzieningen gelroffen heeft, opdat, in geval zulks noodig mocht zijn, met stiptheid de taak van onzijdige kan worden vervuld. Ook op ander gebied, in het bijzonder op economisch gebied, zijn maatregelen genomen. De waak zaamheid en voorzorg, die de regeering geboden acht, mogen niemand tot dc ge dachte voeren, dat de ramp, die allang reeds dreigend scheen, de menschlieid niet bespaard kan blijven. Integendeel, de wetenschap van die paraatheid moge de stemming wekken om met kalmte den loop der dingen af te wachten. F.en ieder hoede zich voor een onnoodig somberen kijk op het eiken dag wis selend samenstel der feiten. Het best dient hij zijn naaste en de gemeenschap, die met een rustige daadkracht zich aan den arbeid zet. Hij ook benadert het meest het voorbeeld van onze verheven souvereine, die bezielend voorgaat in serene plichtsbetrachting." De maafregeten Na afloop van het openbaar gehoor begaven velen zich weer naar hun werk, aangezien overal nog groote bedrijvig heid heerscht in verband met, de uitvoe ring der militaire maatregelen. Deze vinden wper hun weerslag in vele par ticuliere bedrijven. Zoo heeft de Kon. Paketvaart Mij. tijde lijk de opleiding van stuurlieden stopgezet, aangezien teveel personeel is opgeroepen. Dit is weer een voorbeeld van de maat regelen. welke op andere groote kantoren moeten worden genomen, waar sommige diensten tijdelijk onthand zitten en derhal ve nader moeten worden georganiseerd. Ook door den telefoondienst en den tele graafdienst werden bijzondere maatregelen genomen, o.a. ter verwerking van het veel grooter aantal aanvragen voor telefoonge sprekken, terwiil honderden regceringstele- grammen en particuliere verzoeken een uitbreiding van het verkeer veroorzaken. In verband met den beperkten dienst van het spoorwegverkeer heeft de binnenvaart druk werk met het verschepen der talrijke goederen zendingen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5