„De feiten van het rapport zijn onaantastbaar" VAN NEW YORK NAAR MARSEILLE IN TWEE DAGEN De heer Walrave Boissevain verdedigt den arbeid van de commissie De ïr. aanval op de Graaf De heer Jacobson vertelde van zijn vlucht met de Clipper Een rustige tocht Amerikanen met spoed terug „naar de overzijde Geen vrijstelling van briefport voor militairen Haarlem gaat geld leenen HET AANLEGGEN van loopgraven in werkverschaffing Tarwe mag niet als veevoeder gebruikt worden Reductie voor militairen Hulde en dank aan de Koningin Een beroep op artsen Grenspapieren van gevorderde motorrijtuigen 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1939 De erfpachtskwestie Een motie der communis tische fractie AMSTERDAM 30 Augustus. De gemeenteraad van Amsterdam heeft heden de behandeling van het rapport inzake de uitgifte van gronden in erfpacht voortgezet. De heer W ij n k o o p (Comm.) acht het noodig dat duidelijk ge constateerd wordt wat de wethou der van publieke werken in het rapport precies verweten wordt. Dat zijn slechts twee dingen: zijn houding in het algemeen en het feit dat hij B. en W. niet voldoen de heeft ingelicht- Dat zijn twee ernstige beleidsfouten. Nergens wordt den heer De Miranda corruptie verweten en daarom leek de rede van den heer Matthijsen wel wat onmatig. Het rapport acht den heer Gulden uitsluitend ongeschikt al9 raadslid omdat deze wel eens geld leen de van bouwers en leveranciers van bouwmaterialen. Nergens staat in hel rapport, dat de heer Matthljsen niet geschikt is als raadslid. De heer Mat thiisen heeft mere uit het rapport ge haald dan er in staat. Duidelijk staat in het rapport: geen corruptie, noch bij de drie ge noemde heeren. noch bij den dienst van publieke werken. Het uitge bracht rapport is geen oordeel, geen vonnis, maar een instructie aan den raad. Deze kan nu pas tot een oordeel komen. De beleidsfouten van den heer De Miranda maken hem geenszins onge schikt voor het uitoefenen van een pu blieke functie. Als juist is. wat de heer Matthilsen heeft medegedeeld om trent den directeur van publieke wer ken, ir. De Graaf, dan had openlijk de strijd tegen dezen directeur aangebon den moeten worden. De teneur van het rapport is niet zooals de heer Matthljsen zei valsch maar integendeel sober, billijk en rechtvaardig. Aangezien spr. de door den heer Van der Velde ingediende Soc- Dem.- motie niet ten volle kan onderschrij ven, dient hij namens de communisti sche raadsfractie 'n motie in, waarin de raad o.m. wordt uitgenoodigd als zijn oordeel uit to spreken dat voor eenige beschuldiging van corruptie in ver band met de erfpachtuitgifto en den verkoop van gemeentelijke terreinen ten aanzien van personen, tot het ge meentebestuur of tot de ambtenaren van den dienst der publieke werken behoorende. geen grond aanwezig is bevonden, dat in een aantal der in het rapport genoemde gevallen beleidsfou ten en andere fouten zijn gemaakt. Dat deze eehter niet van een zooda- nigen aard ziin, dat de betrokkenen van uitoefening van hun publieke functies hehooren af te zien. behoudens in het geval Gulden, waarbii de raad zich aansluit bij de conclusies der com missie. Nadat nog verschillende loden ge sproken hadden was het woord aan den heer .Wal rave Boise vain (Lib.) voorzitter van do commissie van onder zoek. Sprekers fractie had de moeilijk heden. waarvoor men thans staat, voorzien en daarom voorgesteld een commissie van drie prominente perso nen huiten den raad te benoemen. De raad heeft evenwel ander9 beschikt Het is merkwaardte. dat alleen de sociaal-democratische fractie felle cri- tick op het rapport en de conclu sie» er van heeft. De commissie had geen aangename taak en had liever geconstateerd, dat er heelemaal niets aan de hand was. Maar nergens wordt gezegd, dat er rorniptie gecopstatcerd !s. De heer Matthiisen heeft, zijn ver dediging gphaseprd op het svsteem. dat de aanval do besto verdediging is. De feiten van het rapport zijn onaantastbaar, en daarom richtte de heer Matthilsen zijn aanval op den heer De Graaf, die zich hier niet verdedigen kon. en over diens hoofd heen op commissie, die als schoothondje uit de hand van den heer De Graaf zou hebben gegeten. De directeur heeft het materiaal waarover hij beschikte, samengevat in monografieën, die echter geenszins volledig waren, omdat B. en W. over meer gegevens beschikten dan de dienst De commissie heeft de monogra fieën met deze gegevens aangevuld. Het geheele onderzoek heeft geen an kele bezwarende omstandigheid tegen den dienst van P. W. aan het licht ge bracht De verschijning van het eerste deel van het rapport kort voor de verkie zingen. was geenszins een aanval op de S.D.A.P. Het dagblad ..de Telegraaf' had wethouder De Miranda beschul digd van rorruntie. Het rapport con cludeert. dat daarvan geen woord waar Is. Als een daad van rechtvaardigheid hebben de commissieleden dat v«VSr de verkiezingen willen publiceeren. Spr. protesteerde met klem tegen de wijze, waarop de heer Matthlj sen het rapport heeft gediscrimi neerd en tegen de bewering, dat de leden der commissie zich door voor- oordcel zouden hebben laten lei den. Met vertrouwen ziet spr. de stem ming over dit rapport door den raad tegemoet. Spr. hoopt, dat de motie de S.D.A.P. niet zal worden aangenomen, want dat zou al het goed. dat. het rapport heeft gedaan, ongedaan maken en het is spr. een een bittere teleurstelling, dat met uitzondering van den heer Wou denberg de geheele Soc.-Dem. fractie voor deze schoonwasch-motie zullen stemmen. Ook de heer Seegers (Comm.) protes teerde als lid der commissie tegen het oordeel van den heer Matthiisen. De commissie heeft zich nooit laten lei den door den inhoud der monografieën van ir. De Graaf en heeft voortdurend rekening gehouden met de subjectivi teit daarvan. De beleidsfouten, die in het rapporf worden geconstateerd, staan vast en berusten op feiten. Te. half zes werd de vergadering onderbroken. In de avondvergadering hebben nog verschillende leden der commissie van onderzoek uit den raad het woord ge voerd. De heer Dingemans (R.K.) verweet den heer Matthljsen te hebben gesproken over de „monografieën" van den directeur van P.W., die geheim wa ren. De heer Crucq (wild) eischte, dat de hoer Matthijsen zijn oordeel over het rapport zou terugnemen. De heer Ter Haar (C.H.) toonde zich verontwaardigd over den aanval van den heer Matthijsen op de commissie en op den dienst van P.W. Spr. wijst de motie van den heer van den Velde af en ook die van den heer Wijnkoop, hoe wel deze laatste een zeer goede rede heeft gehouden. Maar het voorstal-Wijn koop houdt in, dat de betrokken raads leden, met uitzondering van den heei Gulden, weer in den Raad kunnen te- rugkeeren. Daarmee is spr. het niet eens. De heer Matthijsen verklaarde diep teleurgesteld to zijn over het feit, dat men hier heeft beweerd dat hij geen feiten zou hebben gegeven, terwijl zijn rede van gisteren uit niets dan feiten bestond. De voorzitter, burgemeester dr. W. d e VI ugt wil zich slechts even in de dis cussie mengen, omdat de heer Wijnkoop er aan heeft herinnerd, dat in het rap port wordt geconcludeerd, dat B. en W. beneden hun taak zijn gebleven, alvo rens deze conclusie neer te schrijven, had de commissie het college van B. en W. dienen te hooren. Dat is niet ge beurd. Daarom zullen de leden van het college van B. en W. zich van stemming over de heide ingediende voorstellen onthouden. De heer B. F. Franke (Soc.-Dem.) legt een korte verklaring af, dat de Soc.-Dem. fractie tegen de motie-Wijn koop zal stemmen omdat daarin, in af wijking van de motie-Van der Velde, niet tot uiting komt, dat de conclusies onjuist zijn en niet gedekt worden door de feiten. De stemming De wethouders en de heer Matthij sen verlieten voor de stemming de raadszaal. De heer Woudenberg, die zich gisteren had losgemaakt van het door zijn fractie ingenomen standpunt was vandaag niet aanwe zig. De motie-Van der Velde werd ver worpen met 22 tegen 10 stemmen. Alleen de aanwezige sociaal-demo craten stemden voor. De motie-Wijn koop werd verworpen met 24 tegen 8 stemmen van Je communisten en de heer Kitsz (Rev.-Soc.). Op voorstel van den burgemeester besloot ten slotte de Raad het rap port voor kennisgeving aan te ne men. Afscheid van den ouden Raad Alvorens de vergadering te sluiten heeft burgemeester De Vlugt met een kort woord afscheid genomen van den ouden gemeenteraad. Het gebeurt niet dikwijls zoo zei.ie hij dat de Raad in Augustus bijeen is, maar het geeft spr. gelegenheid af scheid te nemen van die leden, die nM meer in den nieuwen Raad zullen ver schijnen. Daar is de nestor van den raad, de heer Ter Haar. 38 jaar raadslid en ne gen jaar wethouder. Namens de ge meente brengt spr. hem dank. Daar is verder de heer De Miranda. 28 jaar lid van den Raad en 16 jaar wpt- houder. Driemaal heeft spr. hem toe gesproken bij vorige gelegenheden en ook op het oogenblik aarzelt spr. niri te wijzen op het vele. dat de heer De Miranda voor de gemeente heeft ge daan. Spr. voegt hieraan toe zijn oeste wenschen voor het herstel van de ern stige ziekte, waaraan de heer De Mi randa thans lijdende is. Spr. dankte voorts den scheidenden wethouder Baas, verder dr. I. H. J. Vos. en de andere aftredende raadsleden, waarna de zitting werd gesloten en deze Raad voorgoed uiteen ging. HAMSTERAARS BETRAPT Rotterdamsche politie neemt 115 K.G. thee in beslag ROTTERDAM. 30 Au 1. GISTERAVOND bemerkte een agent van politie, die op post stond voor het gebouw van het Duitsche consulaat aan het West plein alhier, dat in een naburige laan een vrachtauto van een theehandel een drietal kisten aflaadde. Hij hield den chauffeur aan en waarschuwde het bureau. De politie kwam bij onder zoek tot de ontdekking, dat de kis ten een hoeveelheid van 25 kg. thee bevatten, welke partij op het punt stond om gehamsterd te worden. Bij het nazien van de bescheiden bü Je bewuste firma kreeg men de adressen van vijf andere personen, die in den loop van den dag een hoeveelheid thee hadden gehamsterd Al deze voorraden met een totaal gewicht van 115 kg. werden in beslag geno men. Tegen handelaar en koopers werd proces-verbaal opgemaakt. 's-GRAVENHAGE, 30 Aug. De heer H. Jacobson, verbonden aan de Koninklijke-Shell groep, is verleden week Donderdag met een Clipper over den Atlantischen Oceaan gevlo gen en Zaterdag in Marseille aange komen. Over dezen buitengewoon snellen tocht heeft de heer Jacob son aan een verslaggever van het Algemeen Nederlandsch Persbureau eenige mededeelingen gedaan. De heer Jacobson, die voor zaken in de Vereenigrie Staten reisde en wegens den spannenden politieken toestand graag zoo vlug mogelijk naar Den Haag terug wilde, heeft niet zonder moeite 'n plaats aan boord van den Clipper kun nen krijgen. Het was hem niet mogelijk een passage te boeken voor den snelsten dienst, die van Port Washington, de luchthaven van de Glippers op Long Is land via Canada, New Foundland en Ierland naar Southampton vliegen. Met deze verbinding vertrekt men 's och tends om halfacht uit Port Washington en is den volgenden dag om 1 uur in Southampton. De minder snelle route gaat van Port Washington via de Aazoren en Lissa bon naar Marseille. Nu was het den heer Jacobson gelukt een plaats te krij gen aan boord van den Clipper, die de laatste route vliegt, voor Woensdag 23 Augustus. Toen hij od den ochtend van het vertrek tegen twaalf uur op Port Washington aankwam, deeldo men hem mede. dat de weerberichen zoo slecht waren, dat het niet verantwoord werd geacht uit te vliegen. De Clipper zou vermoedelijk 24 uur vertraging hebben. Deze voorspelling kwam uit, want den geheelen dag bleef de radioverbinding zoo slecht, dat men niet wenschte te vertrekken. Wel een bewijs, dat men veel voor de veiligheid van de passagiers over 99 Extra trein met passagiers voor de „Johan van Oldenbarnevelt" AMSTERDAM, 30 Aug. F AN AVOND te zeven minuten over zes arriveerde met een vertraging van ruim een uur een extratrein uit Parijs aan het Centraal Station te Amsterdam, waar mede ruim 250 Amerikaansche toeristen aankwamen. De vacantiegattgers „van de overzijde" die door de tijdsomstandigheden zoo spoedig mogelijk Europa wilden verlaten om naar het land van de .Etars and Stripes" terug te keeren. konden geen plaats meer krijgen op Fransche booten. Ook de HollandAmerika lijn was vol geboekt. doch deze maatschappij charterde eergisteren de „Johan van Oldenbarne velt" van de maatschappij „Nederland" voor een reis naar Amerika. Het schip Is ge heel volgeboekt en vertrekt vanavond te ell uur met 650 Amerikanen van de Javakade. Behalve de extra trein uit Parijs kwa- men ook te half zeven en hall negen nog een groot aantal Amerikanen per trein van de gewone dienstregeling uit de richting Rotterdam voor de „Oldenbarne velt" aan. Het gronte contingent, dat met den Parfjschen trein aankwam, was van morgen te negen uur uit de lichtstad ver trokken. Op het eerste perron waar de trein voorreed, waren de heeren Oderkcrk van den passagedienst van de maatschappij „Nederland" en directeuren van Reisbu reau aanwezig. Groot borden gaven aan. waar de pas sagiers zich op het perron moesten ver zamelen voor hun vertrek per taxi naar de Javakade. Twee dozijn witkielen zorg den voor een vlugge expeditie van den machtigen voorraad koffers en hutkoffers. De stemming onder het eezetsehap was uitstekend, maar men was NU een snelle en goede reisgelegenheid naar het vader land te hebben getroffen. 's-GRAVENHAGE. 30 Augustus, Er wordt nog eens de aandacht op geves tigd,. dat alleen briefkaarten en couranten aan en door militairen, echter alleen beneden den rang van officier, vrij van port kunnen worden verzonden. De briefkaarten mogen alleen mede deelingen van particulieren aard bevat ten. terwijl de couranten niet zwaarder mogen zijn dan honderd gram. Brieven aan en door militairen verzonden zijn dus niet vrij van port. heeft. Den volgenden dag waren de weerberichten beter en om 1 uur taxiede de vliegboot door de baai van Long Island. Na 10 minuten steeg hij op om na een korte vlucht over Long Island het land achter zich te laten. Behalve de bemanning waren er op deze vlucht 12 passa giers. Er kunnen op een vlucht over den Oceaan 40 passagiers mee. maar vele Amerikanen hadden hun vertrek uitge steld. nu het in Europa romanelde. De machine is zeer ge riefelijk ingericht Er zijn twee nieuwe compartimenten, een rooksalon en een uitstekende slaap, gelegenheid, die gelijk staat met het comfort, dat men in Amerikaansche Pullman-cars heeft. De stemming aan boord was allergezelligst en de gezag voerder kwam af en toe een praatje met de passagiers maken. De heer Jacobson was de eenige Nederlander, de overige passagiers waren Amerikanen. Engel- schen. Franschen. Denen. Polen en Boli- vianen. Het eten, waarvoor twee stewards zorgden, was zeer goed. Het lawaai, dat de vliegboot maakte, was in het geheel niet storend, men kon even goed met elkaar praten als bijvoor beeld in een Douglas van de K.L.M. De nacht verliep heel rustig en den volgenden ochtend vroeg, om 7 uur, kwamen de Azoren in het zicht. Zoo ge leidelijk daalde de vliegboot op het wa ter, dat do passagiers van doofheid, zooals in een landvliegtuig nog al eens voorkomt, in het geheel geen last had den. Na een uur oponthoud In Horta vloog de machine door naar Lissabon, dat om 5 uur 's middags bereikt werd. Na in Lissabon in een hotel te hebben overnacht steeg de Clipper Zaterdag ochtend om halfnegen op cn om half- vier in den middag kwam hij in Mar seille aan. Van Marseille vloog de heer Jacobson mot de Air France naar Pa rijs. waar hij 's avonds om acht uur aankwam, net te laat om van Le Bour- get nog denzelfden avond naar huis te vliegen. Daarom nam hij den nacht trein voor het laatste traject van deze buitengewoon snelle reis van New York naar Den Haag. „Zoudt u deze reis nog wel eens wil len maken?" „Zonder twijfel", was het antwoord, „het is me uitstekend bevallen." En de heer Jacohson besloot met een frappante vergelijking tusschen de moeiliike reis, die hij in 1914 maakte en den vlotten tocht, dien hij nu juist ach ter den rug heeft, In 1914 was de heer Jacobson met vacantie in Nederland. Zijn standplaats bij de Koninklijke was toen Boekarest en bij het uibreken van den oorlog moest hij onmiddellijk naar Roemenië terug. Ook toen deed hij Lis sabon aan. echter met een boot. die hij in Port Said verliet om vandaar over land via Alexandria, Constantinopel en Constanza naar Boekarest terug te kee ren. „Toen was ik vier weken onderweg en nu drie dagen" Een leening van 1.800.000 en een van 700.000 HAARLEM, 30 Aug. De gemeente raad van Haarlem besloot hedenmiddag twee geldleeningen aan te gaan, n.l. één van 1.800.000 gulden bij de Rijkspost spaarbank te Amsterdam a pari, ren tende 3procent voor den tijd van twintig jaar en een leening van 700.000 gulden bii den postchèque en girodienst te Den Haag a pari, rentende 334 pro cent. voor den tijd van tien jaar. Deze Ipeningen ziin bestemd ter aflossing van een kasgeldlcening, groot 234 millioen gulden. Werkloozenzorg wordt ingeschakeld 's-GRAVENHAGE. 30 Aug. - In overleg met zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken heeft de mi nister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen schriftelijk mede gedeeld. in het algemeen bereid te zijn goed te keuren, dat de werk loozenzorg wordt ingeschakeld bij het maken van schuilloopgraven voor de burgerbevolking. In het daarbij verloonde bedrag kan, indien een bepaalde gemeente daar voor ingevolge de desbetreffende bepa lingen in aanmerking komt, subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds worden verkregen. Het aanleggen der loopgraven kan dus, bij wijze van werk verschaffing. geschieden tegen het voor de gemeente vastgestelde basis-uur loon. waarbij zooveel mogelijk „in ac- coord" gewerkt dient te worden. In verband met het spoedeischende karakter dezer voorzieningen noodigt de minister in zijn schrijven de ge meentebesturen uit 'hunne plannen, welke in het algemeen zoo eenvoudig mogelijk gehouden dienen te worden, rechtstreeks te zenden aan of te doen bezorgen bij den Rijksdienst voor de Werkverruiming te 's-Graven- hage. Door de zorgen van genoemden rijksdienst zal over de plannen zoo noodig overleg gepleegd worden met de rijksinspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanval len. Ter beoordeeling der plannen zal tenminste over de volgende gegevens beschikt dienen te worden: 1. Een plattegrond der gemeente, waarop is aangegeven de plaats, waar de loopgraven zullen komen en waar bij eveneens dient vermeld te worden of in de nabijheid gebouwen voorko men, die uit een oogpunt van lucht- gevaar van beteekenis zijn; 2. de grondwaterstand t.o.v. de hoogte van het terrein; 3. een eenvoudige schets betreffen de de constructie der loopgraven; 4. een raming der kosten, gesplitst in loonen en andere uitgaven. De normen voor toewijzing van krachtvoeder 's-GRAVENHAGE. 30 Augustus. Het Veevoederbureau van het rijks bureau voorbereiding voedselvoor ziening in oorlogstijd maak bekend, dat met ingang van 29 Augustus het vervoederen van andere dan gedena tureerde tarwe verboden is. De normen voor toewijzing van kracht voeder zijn voorloopig als volgt vastgesteld: Rundvee nihil; werkpaarden In het weidebedrijf nihil; in het bedrijf met minder dan 75 pet. grasland 1 k.g. per dier per dag; dekhengsten idem; drach tige zeugen en zeugen bij de biggen idem; dekbeeren idem; varkens van 20— 90 k.g. 1.75 k.g. per dier per dag; varkens boven 90 k.g. 3 k.g. per dier per dag; hoenders en eenden 100 ftr. per dier per dag. Veehouders worden er op gewezen, dat zij bij voedering uit eigen voorraad, bo venstaande normen in acht moeten ne men. Aan hen zal geen nieuwe toewij zing voor veevoeder verstrekt worden, voor den datum, waarop zij, naar bere kening volgens bovenstaande normen, het veevoeder gebruikt kunnen hebben, Om te komen tot een spoedige oprui ming van oudere hoenders en een den. mag bovenstaande norm bij de toewijzing slechts gerekend worden voor 80 pet. van het geïnventariseerde aan tal. Aan bedrijven, waar deze dieren in hoofdzaak of geheel voor eigen gebruik worden gehouden, alsmede de bedrijven, waar minder dan 25 stuks nut-pluimvee aanwezig is. mag geen krachtvoeder worden toegewezen. Maatregel van den Neder- landschen Bioscoopbond AMSTERDAM, 30 Augustus. Het hoofdbestuur van den Neclerlandschen Bioscoopbond heeft heden gebruik ge maakt van zijn bevoegdheid ingevolge de bestaande prijzenreglemcnteering voor het Nederlandsche bioscoopbedrijf door aan alle leden van den bond. dat zijn alle Nederlandsche bioscopen, bij wijze van voorloopigen maatregel, voor den duur van de week van heden tot en mot Donderdag. 7 Septemher a.s. toe stemming te verleenen om aan mili tairen heneden den rang van onderoffi cier een reductie op de toegangsprijzen der bioscopen van maximaal 50 pet. toe te staan. WIELRIJDER DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN EN GEDOOD DORDRECHT. 30 Aug. - Op het kruispunt Dubbeldamscheweg—Tou- lonschelaan is vanavond om half zes de Amsterdamsche koopman Van Dam. die per rijwiel in de richting van het station reed. door een vrachtauto aan gereden. Het.rijwiel werd zwaar be schadigd De* man, die oogenschijnlijk geen let-sel had gekregen, wandelde na het ongeluk weg. doch zakte dicht bij het station in elkaar. Een ontboden ge neesheer kon slechts den dood consta- teeren. In verband met het bemid- delingsaanbod ROTTERDAM, 30 Augustus. De besturen van verschillende vrouwen vereenigingen alhier hebben een brief opgesteld en onderteekend. wel ke morgen aan H.M. de Koningin zal worden gezonden. Hierin wordt onder meer gezegd: De Nederlandsche vrouw voelt zich gedrongen U op dezen dag kracht en zegen toe te wenschen op uw aanbie ding van bemiddelend optreden in de huidige crisis. De senaat der rijksuniversiteit te Gro ningen heeft het volgende telegram ge zonden aan H.M. de Koningin: „De senaat der rijksuniversiteit heeft met groote voldoening varnomen, dat Uwe Majesteit tezamen met den' Ko ning van België bemiddelend wil optre den en gevoelt zich gedrongen Uwe Ma jesteit daarvoor zijn warme dank te betuigen". Voor de geneeskundige ver zorging van de burger bevolking 's-GRAVENHAGE, 30 Aug. Aange zien in de vervanging van vele gemobi liseerde artsen niet kan worden voorzien, wordt nogmaals een beroep gedaan op. alle artsen, die in de gelegenheid zijn om als vervanger vooral ten plattelande op te treden. Ook hun, die in vacantie- waarnemingen zijn. wordt verzocht zich aan te melden. Aanmeldingen worden ingewacht bij het bureau van den Geneeskundig hoofdin specteur van de Volksgezondheid te 's-Gravenhage. Moeten ingeleverd worden 's-GRAVENHAGE, 30 Aug. De A.N.W.B, en de K.N.A.C. deelen me de, dat onafgeteekende grënsdocu- menten voor gevorderde motorrijtui gen per ommegaande aan de ver- keersvereeniging, welke het docu ment afgaf, dienen te worden inge zonden, teneinde de vereeniging in .staat te stellen opeisching van ver schuldigde invoerrechten te voorko men. door het document langs ad ministratieven weg te zuiveren. In tegenstelling met voorgaande me dedeelingen is voor deze zuivering noo dig: a.. Voor de groep motorrijtuigen, wel ke sinds 11 April in gebruik zijn gevor derd en thans in eigendom van het rijk zijn overgegaan, een opgave van het onderdeel, welks commandant destijds de vordering heeft gelast. b. Voor de groep motorrijtuigen, wel ke bij de voormobilisatie op 25 Augustus of de mobilisatie op 28 Augustus in eigendom gevorderd zijn, opgave van datum der vordering en nauwkeurige opgave van het terrein, waar de vorde ring plaats had. Indien deze opgaven nauwkeurig ver strekt worden, zijn A.N.W.B. en K.N.A.C, dank zij de medewerking der militaire autoriteiten vermoedelijk in staat het lid van zijn uit het document voort vloeiende verplichtingen te ontstaan. DAGORDER VOOR DEN KONINGINNEDAG 's-GRAVENHAGE, 30 Augustus. De commandant van het Veldleger, luite nant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, heeft een dagorder uitge vaardigd aan al de onderdeelen van het Veldleger, van den volgenden inhoud: „Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten. „Ten volle vertrouw ik dat leger en vloot onder alle omstandigheden hun plicht zullen doen.'' Uit deze woorden, gesproken door Hare Majesteit de Koningin in de radio rede op den dag, dat de algemccne mo bilisatie werd bevolen, blijkt dat de Koningin reeds bij voorbaat haar volle vertrouwen in u allen heeft gesteld. Dit Koninklijk vertrouwen zult gij niet beschamen. .Hqis en hof hebt gij verlaten om uw plicht te vervullen nu het vaderland u noodig heeft. Evenals uw voorgangers tijdens den grooten oorlog staat, bij thans met het geweer bij den voet op wacht, ons grondgebied beschermend en beveiligend tegen aan randing door vvlen ook en van welke zijde ook komende. En zoo waakt gij voor onze hoogste goederen, onze vrijheid en onafhanke lijkheid nabij de plek waar gij zijt ge boren en opgegroeid en velen uwer een gezin vormden. Maar gij zult alleen dan wat u dier baar is kunnen „handhaven", volgens de fiere spreuk van ons Vorstenhuis, in dien gij u volledig bekwaamt in het ge bruik der wapenen, die u zijn toever trouwd en in een goede tucht en met een opgewekte geest u die samenwer king in al uwe rangen eigen maakt, die het wezen en do kracht van een goede weermacht uitmaken. Gemobiliseerde officieren, onderoffi cieren, korporaals en soldaten van het Veldleger, ik reken er op, dat gij allen en ten volle zult voldoen aan hef ve»*- trouwen dat de Koningin in u stelt. Geeft daarop op den geboortedag van uw Koningin uiting aan uw vasten wil daartoe, door u allen te vereentgen in den uitroep Lang leve Hare Majesteit onze geëer biedigde Koningin".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6