STADSNIEUWS Prins Bernhard in het Sportfondsenbad TUIN- EN LIGSTOELEN PARASOLS NIEUW PARIJS Slot van de 1 viering Mei- Avondvergadering „Amicitia" in ZWEMFEEST EN DEMONSTRATIES VAN MILITAIREN Spannende polo wedstrijd Danswedstrijden in „de Valk" Langestraat 35 Tel. 4501 Amersfoort Rede van Mevrouw de Vries-Bruins - dqsnda 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 MEI 1940 HET gerucht, dat Prins Bernhard Woensdagavond in het Sport fondsenbad de militaire zwemwedstrijden en demonstraties zou komen bijwonen, was voor velen aanleiding zich reeds lang voor het aanvangsuur der wedstrijden naar den Bisschopsweg te begeven om de komst van Z.K.ff. Prins Bernhard te zien. Het lange wachten werd beloond: tegen acht uur reed de auto met den Koninklijken Standaard voor het Sportfondsenbad. Een luid gejuich steeg op, waarvoor de Prins lachend dankte. In het Sportfondsenbad, dat smaakvol ver sierd was, werd Z.K.H. ontvangen door het bestuur van de Stichting Sportfondsen. Plechtig klonk het Wilhelmus door de hall, waarna de Prins zich in gezelschap van zijn Adjudant luitenant kolonel Pfaff, naar zijn plaats begaf. De heer J. A. C. Spoel ge huldigd met een bloe menmand TTET zwemfeest van het tweede A bataljon van een regiment werd bijgewoond door verschillende autoriteiten. Wij merkten o.a. op Generaal A. R. v. d. Bent met zijn Adjudant-Majoor H. C. Berghuijs, Kolonel Jansen, Overste Voorwalt, Majoor Prakke, Majoor Thijs, den burgemeester Mr. J. C. Graaf van Randwijck met zijn echtgenoote, den Commissaris van Politie G. Goorhuis. den heer W. Peper (V.V.V.,) den heer P. de Kat Ange- lino (Burgercomité O. O.), Mr. Bierenbroodspot (Secretaris van de Stichting van de Nederlandsch© Sportfondsen) benevens vele hoofd en subalterne officieren. Overste Voorwalt sprak bij den aanvang een kort openingswoord waar in hij allen welkom heette in het bij zonder Z. K. H. Prins Bernhard. Vervol gens wees spreker op het nut van zwemmen ook voor militairen. Het doel is: „Iedere Nederlandsche soldaat zwemmer" tot uitvoer te brengen. Op dezen avond zullen 120 soldaten te wa ter gaan orn hun proeven van be kwaamheid af te leggen, zoodat dan het geheele tweede bataljon het zwem men machtig is. Om dit te hereiken is samenwerking noodig geweest. In het hijzonder dankte spreker hiervoor den heer J. A. C. Spoel, voorzitter van het Sportfondsenbad, Majoor Prakke, die het initiatief nam en korporaal v. d. Kamp, die een uitnemend instructeur bleek te zijn. Majoor Voorwalt hoopte, dat deze 120 mannen, die hun proeven zullen afleg gen, een voorbeeld zullen zijn. dat bin nen kort het geheele regiment zwem men kan. De heer Spoel spreekt Als voorzitter vèn het bestuur der Stichting, voerde de heer Spoel het woord, die zijn vreugde uitsprak, dat Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bern hard aanwezig was. Voorts verklaarde hij grooten dank verschuldigd te zijn aan den Majoor Prakke. Toen Majoor Prakke in de tweede helft van Decem ber 1939 te kennen gaf. dat alle niet- zwemmers van zijn bataljon zwemles sen zouden ontvangen, hebben wij dit dankbaar aanvaard. Onze inrichting, aldus spreker, neeft immers naast voortdurend streven om gezonde be drijfsresultaten te verkrijgen, een roe ping te vervullen. Deze roeping is dat iedere Hollander zwemmen kan. Door het zwemmen niet als een verplicht leervak op de scholen in te voeren, ont stond een leemte in de lichamelijke op voeding van onze bevolking. Deze leemte deed zich voelen, ook bij de mi litairen, als zij zich wekelijks in ons bad bevonden. Thans is hier een einde aan gekomen. Op 28 December 1939 be gonnen met de training, hebben zij in veertig lessen zwemmen geleerd. Voor dit werk richtte de heer Spoel zich spe ciaal tot den korporaal v. d Kamp die niets onbeproefd heeft gelaten om zijn enthousiasme voor de zwemsport over te brengen op zijn medegemobiliseerden Bii doorgezette training bleek, dat eenige. leerling tot grootere prestaties in staat, zouden zijn. Medewerking werd ingeroepen van den heer Hout man, instructeur van den A.R.B. die hen de eerste beginselen van het reddend zwemmen bijbracht, in samen werking met korporaal v. d. Kamp. Tenslotte vroeg spreker de speciale aandacht voor een patrouille die zich voor de noodzaak geplaatst ziet om, ten volle gevechtsklaar een water zwemmend over te steken. Namens het geheele bataljon hul digde Majoor Prakke, den heer Spoel met een grootèn bloemen mand terwijl hij tevens aan den maker van het programma Ser geant Westra zijn dank betuigde. Hierna verschenen de 120 militairen aan den start om hun proeven af te leggen. In ploegen van vier trokken zij hun baantjes 25 Meter gekleed zwem men, 50 Meter horstzwemmer, en 50 Meter rugzwemmen. Ter afwisseling gaven vier militairen eén demon stratie zwemmen met gasmasker 1 en 6 militairen een demonstratie zwem Ken met karabijn. .Vooral dit laatste nummer bleek zeer zwaar te zijn, doch het dient gezegd, dat op één na allen hun karabijn droog aan de overzijde brachten. Een prestatie welke mét een luid applaus beloond werd. Ook met het redden van drenkelingen bleken de militairen geen moeilijkheden te heb ben. Verschillende grepen, zooals kop- greep en bovenarmgreep, werden cor rect uitgevoerd. Het estafette zwemmen bracht natuurlijk spanning. Aange vuurd door hun kameraden trokken de afgevaardigden hun haantjes. De win nende ploeg had een ovatie in ont vangst te nemen. De polowedstrijd Het spannendste nummer vormde on getwijfeld de polowedstrijd tusschen de ploegen van twee regimenten welke wij A (witte mutsen) en B (zwarte mut sen) «uilen noemen. De score 01, 11, 1—2 (rust), 2—2, 2—3, 3—3, 4—3, 5—3 54, 55, 56 66 bewijst wel dat de panning niet ontbrak, zoodat na doel- vorpen een beslissing viel. De verte genwoordigers van regiment B. scho ten het beste, zoodat zij in het bezit kwamen van den zilveren beker. Over het spelverloop het volgende. Hoewel ploeg B. in het begin iets ster ker was, slaagde de verdediging van de tegenpartij er in het doelpunten te voorkomen. Voor een schot van Bakker moest de doelman echt-er capituleeren (01). Boomgaard beging dan een overtreding binnen de 2 Meter, waar voor hij het water uit moest. De strafworp zette v. d. Kamp onhoud baar om in (11). Nog voor de rust wist v. Essen na uitstekend samenspel met d. Sluijs zijn zevental weer de leiding te bezorgen (1—2). In de tweede helft maakte ploeg A spoedig gelijk. Veel hielp dat niet, want door een fout nam de andere ploeg weer de leiding (23). Het zevental der zwarte musten kreeg toen een inzinking. Spoedig: was de stand geluk waarna met twee voltreffers ploeg A. de leiding kreeg met 5—3. De ploeg welke achter stond gaf zich niet gewonnen. Zii bleek over hetere schut ters te beschikken. Twee felle schoten van v d- Sluijs troffen beide doel, zoodat de stand wederom gelijk was (55). De strijd om de leiding begon opnieuw. Boomgaard trok naar voren en zag zijn w erk beloond. Met een goed schot gaf hij zijn zevental de leiding (56). Kort voor het einde benutte de andere partij een vrijen worp. v. d. Kamp plaatste naar zijn rechtsbuiten die ongedekt lag en de balans weer in evenwicht bracht (6—6). Met dezen stand kwam ook het einde van een spannenden strijd, geleid door den heer Unkraut. Zooals gezegd werd een beslissing door doelworpen verkre gen, welke in het voordeel van ploeg B uitviel. Na den wedstrijd werden korpo raal v. d. Kamp en badmeester Teunis- sen door de zwemmers bii monde van sergeant Wallee gehuldigd. Z. K. H. Prins Bernhard die de de monstratie en polnwedstrijd met groo- te belangstelling volgde, vertrok hierna. Generaal A. R. v. d. Bent, sprak vervolgens een kort woord, wraarin Zijne Koninklijke Hoogheid ver zocht had, om mede te deelen, dat hij met bijzonder veel genoegen dezen avond bijgewoond had. Ook spreker had bewondering voor de militairen en was bovendien tot de conclusie gekomen, dat er goede krachten op verschillend gebied zijn. Voorts had de generaal groote waar deering voor de leiders in 't bijzonder den heer Spoel en majoor Prakke. Mevrouw van Randwijck en den bur gemeester dankte hij voor hun be langstelling. Tenslotte gaven nog eenige zwemmers een demonstratie schoonspringen, welke zeer op prijs gesteld werd. Na afloop werden de prijzen en diplo ma's uitgereikt door kolonel Jansen en overste Voorwalt. Rest ons nog te melden, dat luitenant. Bouscholte met de regeling belast was DE BETUWE STAAT IN BLOEI. De Betuwe graast, staan de boo vruchtboomcn dragen hun onvergelijkelii ken bloesempracht. Waar het vee in de men in prachtigen kleurenrijkdom, nu de bloesemtijd is aangebroken. Stichting „Ziekenhuisverpleging" v. Asch van Wijckstr. 10 Overzicht maand April 1940 Het aantal verzekerden is toegenomen met netto 147 en bedraagt thans 17355. Sedert 1 Jan. jl. is de netto toename 554. Opgenomen werden 69 patiënten, zijn de 61 in de ziekenhuizen alhier en buiten Amersfoort. Gemiddeld waren 43 patiënten per dag in verpleging. Vanaf 1 Jan. jl. zijn 2&5 patiënten op genomen. GISTERAVOND werden in „de Valk" onder auspiciën van de Ne derlandsche Dansliga danswedstrij den gehouden. De wedstrijden, die georganiseerd war ren door Bert Kamperman, hadden een vlot verloop en er werd over het alge meen goed gedanst. Van de 16 deelne mers die- voor het verkrijgen van het Liga Insigne ingeschreven hadden wer den 3 paar afgewezen. Kampioen van Amersfoort werd het paar J. Frankfór- den en A. Ausems. De tweede prijs werd verworven door J. H. v. VVamel en L. 1st terwijl P. Stroomberg en L. Rijnders op den derden prijs beslag -wis ten te leggen. De uitslagen van de wed strijden om het schoolkampioenschap waren als volgt: le. R. v. Bennekom N. Dirs. 2e. C. Nichting Nalda Durinckhof. 3e. M. J. Heins R. Verra. Naar wij vernemen is de heer Bert Kamperman gekozen tot leider van hét groote Dansfeest dat op Zondag 12 Mei a.s. in „Krasnapolsky" in Amsterdam gehouden zal worden alwaar de demi finale van het Nationaal Damkampioen schap der N.D.L. gedanst zal worden. De heer Kamperman zal met eenige leerlingen naar Amsterdam gaan om aan deze wedstrijden deel te nemen. Distributie - bonboekjes Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer voorkomende bekendma king van den distributiekring Amers foort. betreffende het afhalen van distributie-bonboekjes voor houders van stamkaarten, waarvan de nummers tusschen 26.000 en 31.000 liggen. JONGETJE VERDRONKEN Woensdagavond omstreeks halfacht geraakte het 21/2-jarig zoontje van den landbouwer C. v. d. Braak "uit. Zwarte- broek onder Tersehuur in de sloot langs den Leemweg. Hoewel het kind spoedig op het droge werd gebracht en kunst matige ademhaling werd toegepast, ble ken de levensgeesten geweken te zijn. en het militair muziekkorps o. 1. van den soldaat J. H. Moolenijzer, die met de zwemmers eerst nog een korten marsch door de stad gemaakt had, voor het mu zikale gedeelte zorgde. Het winnende zevental bestond uit de spelers: Gentenaar (Fuut) d.; Dolman (Fuut) en Boomgaard (Star) a van Lunteren (Star) m.; v. Essen (DK.Rj, Bakker (id.), v. d. Sluvs (Star) v. 9 Op het IJ te Amsterdam aan boord van de „Viacheslav Molotov" tij dens de proefvaart van dit voor Russische rekening bij de Ned. Scheepsbouw Mijgebouwde vaartuig. PERMANENTE EXPOSITIE VAN AL ONZE MODELLEN IN IEDEREN PRIJS! „In diepste wezen kunnen, will n de landen elkaar niet meer missen" h \T7 OENSDAGAVOND werd in „Amicitia" de 1 Mei-viering be sloten met een avond vergadering, waar o.a. het lid der 2e kamer der Staten Generaal, mevrouw A. E. J. de Vries-Bruins een 1 Mei-rede heeft uitgesproken. De voorzitter van de plaatselijke cul- tureele commissie, de heer v. Wijngaar den, opende de avond met een kort wel komstwoord waarin hij zeide dat. het een reden tot verheugenis was dat de vaan der vrijheid zich binnen onze landsgrenzen heeft gehandhaafd waar door de leden der Arbeiders Partij, hoe wel op kleiner schaal dan vorige jaren, toch in de gelegenheid zijn hun feestdag te vieren. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken dat de volgend.e 1 Mei-dag weer onder normale aspecten gehouden zou worden. Nadat het strijk-ensemble onder lei ding van J. Rector eenige nummers ten beste gegeven had en de A.J.C. volks dansen en liederen Qiad vertoond en ten gehoore gebracht zong het arbeiders zangkoor: „De Stem des Volks" onder leiding van den heer H. v. Rheenen 3 liederen, die wederom bewezen welk een uitmuntende krachten op vocaal gebied Amersfoort heeft. Vooral het Hirtenchor uit „Rosafnund.e" van Fr. Schubert ge tuigde van ernstige studie en volledige toewijding. Rede mevr. De Vries-Bruins Het voornaamste punt van den avond vormde de 1 Mei-rede gehouden door mevr. A. E. J. de Vries-Bruins, Jid der Tweede Kamer. Spr. ving haar rede aan met een korte terugblik op de afgeloopen 50 jaar waar in de voornaamste verlangens der ar beiders partij werkelijkheid geworden waren, zooals de 8 uren-dag, het alge meen kiesrecht e.a. Daarna waren er de eischen voor ontwapening en het. ver langen naar een blijvende vrede, beide ideeele verlangens die niet verwezenlijkt konden worden evenmin als de wensch naar internationale solidariteit en saam- hoorigheid. Spr. vroeg zich af wat er van die saamhoorigheid terecht gekomen is. GRAND THéATRE. Van Vrijdag 3 Mei t,m, Donderdag 9 Mei vertoonin.g van de: film „Das Lied der Wüste". Voorstellingen: Zondag 1.45. 4.00, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Andere dagen 8.15 uur. Zaterdags 6 en 8.15 uur. Zater dag- en Woensdagmiddag 2.30 uur ma- tinée. CITY-THEATER. Vrijdag 3 Mei t m, Maandag 6 Mei vertöoning der film „Slavenjaoht". Voorstellingen: Zondag 1.45, 4 00, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Andere dagen 8.10 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 doorloo pend. Zaterdag en Woensdagmiddag 2.30 uur matinée REMBRANDT THEATER. Vertooning der films „Muiterij op de Zwarte Havik" en „De geheimzinnige spoorwegagent". KORPS VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS. Aanmelding aan het gebouw Plant soen West 2. den eersten Woensdag v. d. maand, 35 uur; dagelijks per tel. onder no. 6613. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag; 's Zaterdags 1012 en 1 ^Ot-3 uur. (Stadgenooten hebben 's Za- ^„êbtjgs vrijen toegang) Gil- 17 April—16 Mei. Affiche,. narmaM]ing Amersfoortscho Kunste- WiM- JCornilHfK - o gapend, des Zon- Mevrouw A. E. J. de VriesBruins In plaats daarvan, aldus spr.. is er thans oorlog, strijd* en haat. Velen spreken het. woord neutrali teit met bitterheid uit. Velen den ken dat het. oneervol is om neutraal te zijn. Niets is minder waar, aldus spr. Een gespaard* gedeelte van Europa kan voor de geheele wereld zijn waarde hebben! Spr. vroeg zich af wat er zal moeten gebeuren na afloop van den oorlog. Heeft in 19141918 de strijd de uitslag gebracht die men zoo vurig gewenscht had? Neen. Versailles was geen bevre diging, voor den overwonnene niet, maar ook niet voor d.en overwinnaar. Het groote overwonnen Duitschland heeft het nooit willen, nooit kunnen dragen. Versailles droeg de kiem in zich vooi een nieuwen oorlog zoodat. de 25 jaren die tusschen de twee oorlogen liggen geen jaren van werkelijke vrede ge weest zijn, maar slechts een wapenstil stand. Wat er ook moge gebeuren: nooit meer als in 191S! Men moet dan echter de vraag stellen aldus spr.: Hoe dan wel? Het antwoord op deze vraag hangt voor een groot deel af van de uitslag van den strijd, van het. land dat over winnaar zal zijn. Eén ding is echter zeker: niet een geest van overwinnaar tegen den geknechte, maar een geest KOSTELIJKE HUMOR vindt ge in de boeken van Mr. Jaap Kunst. Het levende lied v. Neder land en: Terschcll. volks leven. Voorhanden bij: Boekhandel O. G. Veenendaal LANGESTRAAT 33. TEL. 3232. Mins A elm/il* .„.p.., ou AnlhsÜ a ST^Sha. (1. var, »t.' >'ts en Annano* r. in AlbertuH y v f Ol d. c?x— MoiX f.Ol d. r*S>- 4 MciX Feestavond der mpj «ortsche Voorwerkers van de J. PodvinfUoA-i a liur. 8 uur. 5 en 6 Mei. i'ndsche Padvindkrf f THENE SCHOOL, '-j o v, /.P£K stelling van het wt^rk der lcer- DE WrJ SnROEM. 7 Mey. Al«em< fe'dèwvergaderin? V.V.V 8.'15 uur. SIERKUNST. 7 Mei. Psychometrische sé- I. Algemeene ance. 8.30 uur. van opbouw, van werk.elijke saam- hoorigheid zal moeten oveifheerschen. In diepste wezen kunnen, willen de landen elkaar niet m£er missen. Het laatste woord mag, bij wijze van spreken, niet zijn aan het ka non, maar aan de gerechtigheid en het rechtvaardigheids gevoel van de menschen die moeten belissen over den overwonnenne. Spr. wees er voorts op, dat wij, ook' al blijven wij buiten den oorlog, toch moeilijke jaren zullen krijfcen. Wat is nu onze taak, aldus spr. indien wij buiten den oorlog blijven? Ten eerste: niet de oogen dicht doen, niet zeggen: er is hier niets te doen. onze strijd voor verheffing \an deJwfDeidei,-s- klasse voortzetten! Wij mogen niet eng^ hartig zijn, niet moedeloos worden! •i lichtpuntje Wij hebben ook een enkel lichtpuntje, aldus ging spr. verder, wij hebben twee vertegenwoordigers in onze regeering. Zij hebben begrepen dat zij niet altijd moeten kijken naar de gevaren, maar voort moeten zetten hun strijd voor de opheffing van het levenspeil van de ar beidersklasse. Zoo is Minister v. d. Tempel bezig met een wetsontwerp voor de regeling van de arbeidstijd in het landbouwbedrijf. Verder is de wettelijke regeling voor vacantie met behoud van loon in voor bereiding. Ook is er een wetsvoorstel in voorbereiding voor huispersoneel opdat dat ook onder de ziekte- cn ongevallen wet komt te vallen. Spr. besloot met. de opwekking tot de aanwezigen om te blijven werken, ver trouwen en moed te hebben opdat we na het einde der oorlog weer kunnen beginnen aan de opbouw. AANBESTEDING Heden werd door den directeur van Openbare Werken aanbesteed, het. ma ken A van een betonschoeiing langs een gedeelte van de Zwaanstraat en B van een houten beschoeiing langs een ge deelte van de Eem. Ingeschreven werd als volgt. Voor de massa: Th. Hollander 4572; H. v. d. Vijzel ƒ5320; J. de Bruin. Hoog land f5369; H. Barten Zn. f5480; W. Bunnik ƒ5900; C. van Zwol ƒ5900; J. de Boer, Bussum 6100; Th. d£ Jonge 6140; S. Mons'houvver, Zeist ƒ6456; C. de Gier, Zeist ƒ6600; Jac. van Gent ƒ7200; W. Wassink schreef in voor perceel B met ƒ3600. OUD-KATHOLIEKE EEREDIENST Tot hulpgeestelijke te Egmond aan Zee is door den bisschop van Haarlem benoemd onze oud-stadgenoot de heer A. Zwart, welke Zondag als zoodanig zijn eersten dienst heeft verricht. MARKTBERICHT AMERSFOORT, 3 Mei Hoendereie ren 3.504.10 eendeneieren 33.50 per 100 stuks: hooiboter 1.30 per kg.; hanen O.SO—1, zeugen, drachtige, 90—140, biggen f 19—26, per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 440.000 stuks hoendereieren, 1700 stuks eenden eieren, 20 kg. hooiboter, 3 zeugen, drachtige, 80 biggen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De heer C. Heger, die- Dinsdagavond op den hoek van de Batenburglaan en Postweg te Soesterberg met zijn motor fiets in een kuil terecht is gekomen, is gisteren in het St. Elizabethsziekenhuis te Amersfoort aan de gevolgen overle den.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5