Calvin Juristen bijeen r J. H. Veenkamp gehuldigd MYRA. HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Openingsrede van prof. dr. Anne Anema Uitreiking E.H.B.O.- diploma's Overspannen zenuwen VERKOOPINQEN Baarn Een nieuw regiment van de landmacht Radio-Programma's FAILLISSEMENTEN 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 3 MEI 1940 Dr. Joh. H. Scheurer bij accla matie als secretaris-pen ningmeester herkozen pvER gewoonte getrouw is de Calv. Jur. Ver. op den Woens dag vóór Hemelvaartsdag te Amers foort in het Berghotel in jaarver gadering bijeen geweest. Ruim 60 leden waren aanwezig, o.a. de min. v. Just. Prof. Dr. P. S. Gerbrandy en de oud-ministers Donner, De Wilde, De Vries e.a. Nadat de voor zitter, Prof. Dr. Anne Anema in gebed was voorgegaan en de verga dering geopend had, sprak hij de openingsrede uit, waarin hij aller eerst memoreerde, dat wat vorig jaar nog slechts dreigde, thans in den oorlog der volken wrcede wer kelijkheid geworden was. De on derlinge betrekkingen dier volken zijn beslissend voor de feitelijke en rechtelijke verhoudingen in ons van vaste grondslagen beroofd wereld deel. In dezen strijd botsen niet alleen politieke machtsverhoudin- op elkaar, maar ook opvattingen van rechtelijke natuur; aan de ééne zijde een zich blijven plaat^fë^óp het standpunt van bestap.Jktf il- kenrecht, zij het wel iioi"- -V if. v-;ati denkelijke vrijheden >-m sing, anderzijds sle«uitschlan on riot vnlL-oni.n*i^ maar nv hi'-^órn d we PL •eh esc hen '"4 ,1p C te- op dat volkénrei tische doeleindw. „n een eigen fcheschen A e wil komen ^r\ j0rSr recht. Over d^lt laatsteen zijn4 eenige opw* r/kïngen. jve £e Hoe dual^tisch en in zichjj^Q ten de na opvatting lonaal-socialistisc ook is, zij .vorn? sloten gehï el. Maar die opvar^.t^ ^ziin ïiog geens ms tot een rustpUf^reko- liien. Litte. <iuiur erover is er genoeg. Toch moe t men dadelijk zich ervoor - iwachten. .febstract-loeischp. conclusies erover te trrkken. Men zou zoo denken, dat dc raUsengesetzliche rechtsleer leidt tot het loocllenen van het bestaan van volkenrecht In de werkelijkheid is het. toch j niet aldus, al scheen het aanvankelijk wel zoo. De gelijkstelling van Duitscm uitwendig staatsrecht en [Volkenrecht! werd in Duitschland zelf van hoogerpand afgewezen. Het volk- is het uitgangspunt en middelpunt, de staat is etjn bijkomstige organisatie vorm. Naïef openhartig zei men in 1933, 'dat Duitschland in zijn toen nog zwak ke staatspositie het volkenrecht als bruikbaar aanvaardde als middel, om 6terkere staten te binden. Daarnaast openbaarde zich het streven naar „vol- kisehe Zusammenschlüsse" als conse quentie van de „rassêngesetzliche Bechtslehre" en ten behoeve der buiten- Jandscb'v nat. soc. politiek. De pogin gen (v^^ae kan men, ruim genomen, jn tweè elkaar opvolgende stroomingen zien. In den eersten tijd na 1933 zocht men wetenschappelijk zijn kracht in de ac centueering van het natuurrecht en de aan den staat toekomende grondrech ten. Dit geschiedde veelal door hoog leeraren. gerijpt onder het oude régime en de oude begrippenwereld. Zij maken zich los yan het, oude Duitsche positi visme; zij verklaren, dat alle positieve volkenrecht alleen geldigheid krijgt door overeenstemming met de gerech tigheid. Daarom achtte men het „on gerechtigd tractaat van Versailles" niet bindend. Er moet volkenrecht komen, gebaseerd op natuurlijke gerechtigheid. Daarnaast somt men dan de grond rechten op, die den staat krachtens de gerechtigheid dér statengemeenschap toekomen: Duitschlands recht op ge lijkheid, op bewapening, op onafhanke lijk bestaan, op passende levensruimte, op behoorlijke ontwikkelingsmogelijk heden naar natuurlijke wetten en fei telijke gegevens, enz. De wetenschap volgt hier de practische politiek. Toch spreekt men dan nog van staten en nog niet van rassen, die zich doen gel den. Bij de tweede strooming wordt de be schouwing consequenter doorgevoerd, uitgaande van het rechtsbewustzijn van het ras en een volksgemeenschap, ver buiten do staatsgrenzen zich uitstrek kende. Hier zijn veelal de jongere ge leerden aan het woord. Men ziet in de bestaande volkenrechtelijke begrippen geen ruimte toegekend aan de rassen tegenstellingen van het volksdom. In dien rassenkamp is alle pacifisme doodgewoon belachelijk. Eenerzijds wil men een nieuwe ge meenschap van staten, die elk de or ganisatievorm zijn van rassisch-völ- kiseh omgrensde groepen en daarom niet meer imperialistisch zullen zijn, hornogepn en zonder conflicten. Ander zijds staat daarnaast het pogen, om voor den enkelen staat tot het uiterste toe zijn souvereiniteit te handhaven. Daaronder voelt men vóór alles vrij dom van rechtelijke binding en vrij heid. om in p)k concreet, geval te han delen naar den eisch van den „völki- schen" levenswil. Dan wordt de oorlog als een altimaratio verheerlijkt. Wil dus. de eerste groep nog aan het be staande volkenrecht vasthouden de tweede heeft daarmede principieel ge broken. Ook hier voelt men het nauwe contact mef de nractische politiek, want na 1936 was het ideaal van „GleieKberechtigung" voor Duitschland in Europa. Het is niet aan te nemen, dat hier reeds een rustpunt in de ontwikke ling der ideeén is bereikt. Veel meer ligt het voor de hand dat do cisch van de rassentheoretische rechtsleer zal leiden tot het streven van de heerschappij van het „bes te" ras over de anderen en tot een volkenrecht, gegrond op de begin selen van den historischen eeuwi gen rassenstrijd; dan zal men wel laten vallen het vredesmotief van eenheid der rassenverzadigde sta ten naast elkaar. Reeds thans hoort men krasse uitspraken, die hierop wijzen. Zoo komt men ook steeds meer in overeenstemming met de binnen- en buitenlandsche practi sche politiek van het Nationaal- Socialisme. Werkelijkheid en we tenschap hangen daar nauw met elkaar samen. Als zoodanig zal de afloop van dezen oorlog hierin voor deze nieuwe rechstleer van groote beteekenis worden. In dit alles voelt men opnieuw de spanningen van enkeling en gemeen schap. In de volkengemeenschap tracht telkens de enkele staat zich los te ma ken van de normen, die de statenge meenschap hem stelt, om eigen wen- schen te bevredigen daar, waar die statengemeenschap hem daarin belem mert. Ook in de maatschappelijke samen leving zien wij dergelijke spanningen. Eén ervan willen wij vandaag in het vraagstuk der echtscheiding nader be handelen, inzonderheid in de proble men, die deze spanning geeft voor het rechtsleven. Het gaat bij dit alles om vraagstukken van overwegende betee kenis voor een moreel en gezond sa menleven der menschen, waarin' de verwoestende kracht van zelfzucht en zonde gebreideld moeten worden tot de minst mogelijke maat, welke het ons gegeven is, in deze altoos gebrekkige bedeeling te bereiken. Nadat spr. nog in hartelijke woorden de gemobiliseerde leden gedacht heeft, verklaart hij de vergadering geopend. De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing wegens pe riodieke aftreding van den secretaris- penningmeester J. H. Scheurer wordt de aftredende bij acclamatie herkozen. De rekening over 1939/40 en de be groeting voor 1940'41 worden vastge steld. Leden, die nog geen vijf jaar hun doctoraal examen achter den rug heb ben, zullen voortaan halve contributie betalen. Daarna worden de statuten herzien in verband met het besluit, de rechtspersoonlijkheid der vereeniging te vragen; het bestuur ontvangt hierbij de noodige machtigingen. Een verzoek van een oud-lid, om de mogelijkheid van donateurschap te cre- eeren, wordt afgewezen, als in strijd met den aard der vereeniging Men besluit lid te worden van den Ned Bond voor Strafrecht Daarna komt in bespreking het refe raat van mr. J. Verdam, te Amsterdam, over „Het vraagstuk der echtscheiding". Aan dp besprekingen hierover nemen rlee] de leden Bast, Dam, Diemer. mevr. PionierLindeboom, Donner, Visser, de F roe, Grosheide, de Lange, Schenke- veld en De Vries. In verhand met den vertrouwelijken aard der besprekingen, krachtens het karakter dezer studiever- eenigine. kan van één en ander geen persverslag gegeven worden. Nadat de referent de debaters uit voerig harl beantwoord en de voorzitter hem hartelijk dank gebracht harl voor referaat en de behandeling ter vergade ring wordt de vergadering gesloten, na dat de voorzitter in dankgebed is voor gegaan. LUCHTBESCHERMINGSDIENST Voor den luchtbeschermingsdienst zijn de volgende oefeningen vastgesteld. Vak I Soesterkwartier: Dinsdag 7 Mei 8 uur n.m.: Wijkbrand- weer Wijk c, opslagplaats O.W. Ane moonstraat. Woensdag 8 Mei 8 uur n.m.: Wijkbrand- weer Wijken a en b, opslagplaats O.W., Anemoonstraat. ii Vrijdag 10 Mei 8 uur n.m.: Vakbrari-- weer in de Brandweerkaz^e. Vak II Berg- en Leusderkwartier: Maandag 6 Mei 8 uur n.m.: Vakbrand weer in de Brandweerkazerne. Woensdag 8 Mei 81/* uur n.m.: Wijk- brandweer Wijken b en c, verzamelen Timor- hoek Bankastraat. Vrijdag 10 Mei 8 uur n.m.: Wijkbrand- weer Wijken a en d, verzamelen op slagplaats C.W., Vondelplein. Vak III Stadskwartier: Woensdag 8 Mei SVa uur n.m.: Vak brandweer in de Brandweerkazerne. Donderdae 9 Mei S1/* uur n.m.: Wijk- brandweer Wijk d, verzamelen wijk post Kinderzorg, Arnhemscheweg. Vrijdag 10 Mei 81/# uur n.m.: Wijk- brandweer Wijk E, verzamelen poli tiepost, Hoogeweg. Vrijwilligers voor de wijkbrandweer gelieven zich op te geven bij de wijklei- der of aan het hoofd Luchtbescher mingsdienst, Achter Davidshof 2. PALLAS ATHENE SCHOOL Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de tentoonstelling in de Pallas Athe- nè School, die alle stadia van den kin derleeftijd omvat. Er is werk van alle leerlingen tusschen 3 en 17 jaar. Al lerlei soorten werk. in overeenstemming met het individueele karakter der school wordt geëxposeerd. Dit werk werd onlangs geëxposeerd op de beide pedagogische congressen, die te dezer stede werden gehouden. De expositie is geopend a.s. Zaterdag en Zondag van 2 tot 5. TOONKUNST Het Zangkoor van onze plaatselijke Toonkunst-afdeeling zal op 30 Mei a.s. in Amicitia een uitvoering geven van Schubert's „Messe" in Es gr. t. en van „F Enfant prodigue" van Debussy. So listische medewerking wordt verleend door Louise Dentz (sopraan). Roos Boelsma (alt), Louis van Tulder (tenor) en Laurens Bogtman (bas). De begelei ding wordt verzorgd door het volledige Gooisch Symphonie-orchest. Het geheel staat onder leiding van Gerrit van den Burg. Feestelijke ouderavond in „Bethel" T N „Bethel" zijn Woensdagavond vele en hartelijke woorden ge sproken. Twee feestelingen werden er van verscheidene zijden gehul digd, de heer Veenkamp, hoofd der Chr. Nat. School aan de Linge- straat, met zijn 25-jarige onderwijs loopbaan en de school zelf wegens het 10-jarig bestaan. Ieder jaar komen de ouders der leer lingen op een ouderavond bijeen, die zooals de heer Veenkamp in zijn openingswoord opmerkte uit een prettig en een ernstig gedeelte bestaat, het laatste zoo bedoeld, dat de ouders dan de gelegenheid hebben om met het onderwijzend personeel over de belan gen der kinderen te spreken. „Deze avond zal," ging de heer Veenkamp verder, „alleen aan het prettige gewijd zijn, de ernst zal na de pauze volgen, die ditmaal lang zal duren, want we hopen over eenige weken weer bij el kaar te komen om dan over de toe komst van onze kinderen van gedachte te wisselen." Spreker gaf nu een overzicht van hetgeen in die afgeloopen tien jaar aan de Lingestraat gebeurd is, waarbij hij eenige. woorden van piëteit wijdde aan wijlen den heer Veis Heyn, die voor zitter van het schoolbestuur was, toen de heer Veenkamp tot hoofd der school benoemd werd. Uitvoerig stond spreker stil bij de groote voldoening, die eruit gaat van de groote, mooie taak, die den onder wijzer als opvoeder en leider der jeugd toebedeeld is, een taak, die slechts dan zijn volle schoonheid ontvangt, wanneer het onderwijs overglansd wordt door Gods liefde, zooals bij de opvoeding van het kind in Christelijken zin. In den aanvang van zijn toespraak verwelkomde de heer Veenkamp in het bijzonder het bestuur, dat in zoo groo- ten getale aanwezig had willen zijn. Namens dit college sprak de voorzit ter, mr. L. Stadig, die verklaarde, dat het bestuur zich volgaarne bij de hul de, die den heer Veenkamp en zijn school gebracht zou worden, had willen aansluiten. Sprekende over de benoeming van den jubilaris tot hoofd, 10 jaar geleden, zeide mr. Stadig: „Unaniem bent u toen door het bestuur benoemd en ik mag het nu wel verklappen, dat, wat vooral den doorslag gegeven heeft, is het enthousiaste van uw persoonlijk heid geweest. Dat gij tot een zegen voor het onderwijs gewerkt hebt bewijst, dat onze keuze een goede geweest is." Har telijke woorden sprak mr. Stadig tot mevrouw Veenkamp ,die haar echtge noot steeds op de juiste wijze in zijn taak heeft weten bij te staan. Mr. Stadig wees voorts op het belang van het Christelijke onderwijs en de gevaren, die er in binnen- en buiten land zijn te voorschijn geroepen door hen, die het khid willen opvoeden in een zin zonder gebod. Het was aan den heer H. Bijvank om de geschenken te overhandigen, van de collega's, een schemerlamp en van de kinderen een boekenkast. De heer Bij vank kweet zich daarvan in een gees tige toespraak. Mevrouw Veenkamp optiing een bloemenmand. De heer Spek, inspecteur van het Chr. Nat. Onderwijs, huldigde den heer Veenkamp voor de prettige en bijzon dere geest, die er in zijn school heerscht. Daarna volgde nog een bloemenhulde van de soldaten, die in Bethel een gast vrij tehuis gevonden hebben en van de Oranjevereeniging „Het Soesterkwar tier (.waarvan de heer Veenkamp voor- zi a- is. Namens deze vereeniging Vak de heer Koppenberg. De huldebetuigingen waren daarmee nóg niet ten einde. In een vroolijke, geestige samenspraak tusschen Jan en Kathrijn liet mej. Cia van Boort, de 10 jaren aan de Lingestraat voorhij- trekken. Zelfs de jubilaris verscheen op het tooneel van het poppenspel. Na de pauze volgde in het kleine theater de geschiedenis van Sneeuwwitje en de zeven dwergen. De avond van hulde, die voor den heer Veenkamp een bekrooning moet gevormd hebben van een tijdvak van 25 jaar van volijverig werken in dienst van het kind. werd met een dankge bed gesloten door den heer J. Stuurop, lid van het bestuur der Chr. Nat. Scho len. KINDERHOEKJE 97. De hond heeft al spoedig begrepen wat er te doen is en springt in het koude water. Myra zweeft mee van de eene schots op de andere. Kijk. 't dier heeft den armen jongen al beet en zwemt er mee naar het strand. Kom hondje, kom. zegt Myra en spoort het dier aan vlug te zwemmen. Want 't kind moet in de warme hut gebracht om beter te worden. 92. Nauwelijks is de hond weer op het strand of hij laat het kind in de sneeuw vallen en rent naar huis. De vader van Akita neemt het druipende jongetje op zijn schouder en volgt. Ach arm kind waar zijn je vader en moeder, ik zal je gauw beter maken, dan kun je weer naar Ie land te rug, zegt Myra en tranen van medelijden loopen over haar wangen. Even later stappen ze de verwarmde hut binnen. Het Amersfoortsch Tooneel Ensemble verzorgde den feestavond TT rOENSDAGAVOND werden in De Valk de diploma's uitge reikt van de Nederlandsche Vereeni ging „Eerste Hulp bij Ongelukken" afdeeling Amersfoort, waaraan zoo als gebruikelijk een feestelijk karak ter was gegeven. Tegen kwart over acht was de zaal al aardig gevuld en nam Dr. N. v. Nieuwenhuysen, voorzitter van E. H. B. O. afd. Amersfoort, het woord om allen hartelijk welkom te heeten. Spreker vond het prettig, dat ook nu weer de uitreiking van de diplo ma's van een intiemen feestavond vergezeld ging, hoewel er op het laatste oogenblik een kleine moei lijkheid dreigde, doordat de diplo ma's nog niet waren gearriveerd. Ge lukkig bracht de laatste post uit komst en kon alles ongestoord voort gang vinden. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. S Mei. Inboedel verkooping door not. mr. A. E. Schouten in de gebouwen Nieuwstraat 15, 10 uur v.m. 5 Mei. Publieke verkooping van het huis met tuin. „Hoogerlust" aan de Pen straat 67 door notaris A. Romer in „Het Kasteel van Antwerpen", 8 uur nm. Van den heer L. W. van Loon, in specteur L.O. was een felicitatie-tele gram ingekomen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Frans Nicolaas, z. van Matthijs Gerritsen en Amalia Winkler; Hendrika. d. van Maria Wilhelmus Jo hannes Elings en Sijtske Anema. ONDERTROUWD: Johannes Wouter- se en Rik je Bouwman; Carolus Marie van Barneveld en Maria Gertrud Hass- ner; Ruurdericus Andreas Petrus Vis ser en Dymphina Helena Maria Eb bing; Renger van Straten en Francisca Wilhelmina van Goor; Wouter Doorne kamp en Cornelia Willempje Gerarda Laseur; Simon van den Hoek en Ger rit je Meurs; Maarten Mooij en Elisa beth Gouw; Gijsbertus Willem van den Brink en Aloysia Adriana Klijn. GEHUWD: Antoon Verheuvel en Cor nelia Hooft; Leonard Henri Snoep en Wilhelmina Brinkhuis; Henricus Petrus Louis Bartels en Josepha Margaretha Maria Plomp; Evert Ebbenhorst en Jo hanna Wolters; Jan de Graaf en Corne lia Gijsbertje Mol; Arie Wiertz en Hen drika Merkenv; Arie Klok en Jannetje van den Brug; Dirk van Essen en Geer- truida Barbie: Petrus Johannes Vrees en Elisabeth Maria Johanna Klee; Hen- drikus Meeuwsen en Christina Klee; Johannes Stephanus Verhoeff en Rijntje van den Hoek; Pieter Johannes Karei Schnetz en Neeltje Johanna Maria de Heus: Rein Pieter van Veen en Gerritje van Putten; Piet Jacobus Nierke6 en Bastiaantje Hendrika van Barneveld; De getuigschriften waren nog niet van het hoofdbestuur ontvangen, zoodat de uitreiking daarvan later zou plaats vinden. Met het diploma werd tevens het in^ signe uitgereikt en Dr. van Nieuwen huysen wees nog eens extra erop, dat het diploma der E. H. B. O. meer en meer rechtsgeldigheid krijgt, vandaar dat het insigne eigendom van de Ver eeniging blijft teneinde ongeoorloofd dragen ervan te voorkomen. Over de examens zelf was Dr. Van Nieuwenhuysen niet. zoo heel erg tevre den. Weliswaar verliepen de cursussen niet zoo vlot als gewoonlijk, doordat de doktoren Kolk en Kok gemobiliseerd werden, doch daardoor aldus de voorzit ter, moest de medewerking van de le den nog intensiever zijn en moest men niet alles aan het bestuur overlaten. Degenen die nu niet waren geslaagd moesten het opnieuw probeeren en zich niet laten ontmoedigen. Hierna reikte Dr. van Nieuwenhuysen de diploma's uit. Deze waren behaald door: Mevr. P. Hardeman, Mej. M. Jansen, Mej. B. 't Veld, Mej. R. v. Doorn en de heeren G. Boshuizen, J. Snijder. J. J. Delforte- rie, J. Jans, W. Rellegert, H. G. Regte- ring, R. Schilling, E. A. Ramselaar. Het diploma werd verlengd voor: Mevr. W. C. CraanenCozijnsen, Mevr. L. C. v. Kempen—v. d. Helm, Mej. E. de Bree, Mej. C. v. d. Kaay, Mej. J. E. Reems, en de heeren W. Alblas. T. van Daal en P. J. Verwoerd. Het getuigschrift werd behaald door: Mevr. Hamburger, Mej. E. Korving, Mej. R. Voogd, Mej. J. Gerritsen, Mevr. G. C. BechtHuiskamp, Mej. H. Becht, Mevr. RuysLandweer, Mevr. Tap, Zr. Chr. Takken, S. Barendrecht, Mej. Mr. R. W. de Boer, Mevr. UngerRuys, Mej. R. Ruitenbeek, Mej. M. H. Donker, Mej. L. v. d. Glas, Mej. Éruinsma. E. v. d. Vis, Mevrouw Hoofd-Smink, mej. P. Mel- lenia, Mevr. A v. Dijk, Mej. E. v. d. Ak ker, Mej. E. Koppel, Mej. Kijk in de Vegte, A. Bruins—Slot, W. J. Koterus, Corn J. Pauw, E. Nienhuis, J. L. Wester ling. Vervolgens was het woord aan den 2en voorzitter, den heer A. Vonkeman, die speciaal een kort woord tot de hee ren Doktoren richtte. Door het ontbreken van Dr. Kolk en Dr. Kok heeft Dr. van Nieuwenhuysen alleen de cursussen moeten houden, waardoor de avonden langer dan nor maal waren en het werk zelf veel ver moeiender. Namens E. H. B. O. bracht spreker hem hiervoor dank en sprak de hoop uit dat Dr. van Nieuwenhuysen het werk ook in de toekomst niet dezelfde ambitlu voor de vereeniging zal doen. Als blijk van waardeering overhandig de hij Dr. van Nieuwenhuysen een porte feuille. Dokter Kok werd een sigaren koker aangeboden, terwijl het geschenk voor Dr. Kolk, die niet aanwezig kon zijn. in petto gehouden werd. De echtgenooten der beide doktoren kregen een bloemenhulde. Namens een groep militairen, die aan den cursus heeft deelgenomen overhan digde de heer Vonkeman nog een kun stig bewerkt tableau met rozen in een lijst aan Dr. van Nieuwenhuysen. Deze rozen waren vervaardigd door den heer Westerling, die daarbij alleen gebruik gemaakt had van hoefnagels. Dr. van Nieuwenhuysen dankte harte lijk voor deze hulde en beloofde het ta bleau een plaatsje in de huiskamer te zullen geven. Na dit officieele gedeelte was het de beurt van het Amersfoortsch Tooneel En semble om de rest van den feestavond te verzorgen. Voor de pauze werd een aantal lied jes ten gehoore gebracht door den heer Greeven en daarna door mejuffrouw Lagerwev met pianobegeleiding van den heer. H. Polak. Al spoedig werden de refreintjes door de aanwezigen meegezongen, waaruit wel bleek, dat er een prettige stemming in de zaal heerschte. Na de pauze werd door het Amers foortsch Tooneel Ensemble opgevoerd „Hannus wordt ingekwartierd" een klucht die de toeschouwers meermalen deed schateren van het lachen en aan het slot luiden bijval oogstte. De muzikale afwisseling was in goede handen hij het ensemble van den heer Polak. Tot besluit van dezen geslaagden feest avond volgde nog een gezellig bal met medewerking van de band van den heer Polak. R-K. SPAARBANK Maandoverzicht April 1940. Bedrag der inlagen f S028.05, bedrag der terug betalingen f 4818.58. Uitgegeven nieuwe boekjes 1, afbetaalde boekjes 5, aantal posten van inlagen 48, aantal posten van terugbetalingen 31. AUTOMARKT. Op den Woensdagavond gehouden automarkt werd enaangevoerd 186 wa gens. BINNENLAND Wilhelmina Antonius van Wageningen en Margrietha van Barneveld. OVERLEDEN: Susanna Johanna Smit, oud 74 jaar. echtgenoote van Pieter Ros; Anna Margaretha Antonia Kass, oud 57 jaar, ongehuwd. In tegenwoordigheid van generaal- majoor A. R. van den Bent is Woensdag, aldus de N.R.C., ergens in ons land een nieuw regiment van de Koninklijke Ne derlandsche landmacht opgericht, dat samengesteld is uit onderdeel en van twee opgeheven afdeelingen van het le ger. De militaire plechtigheid voltrok zich op een zonnige uitgestrekte heide vlakte in het bijzijn tevens van een aan tal militaire autoriteiten en genoodigde particulieren. Generaal-majoor van den Bent hield na^de inspectie van het regiment een toespraak, waarin hij de oprichting van het nieuwe regiment met ingang van Woensdag j.l. mededeelde en luit.-kol. D. A. Camerling Helmolt in de gelegenheid stelde, het commando daarvan te aan vaarden. Spr. vertrouwde, dat het nieu we regiment even voorbeeldig zich van zijn taak zal kwijten als de door deze oprichting opgeheven afdeelingen. Overste Camerling Helmolt. verklaar de de aanwezigheid van generaal-ma joor van den Bent op hoogen prijs te stellen. De opgeheven afdeelingen wer den een oogenblik met militaire eer her dacht. De oudste van de officieren van de opgeheven leger-afdeelingén overhan digde den standaard aan den nieuwen commandant. Deze laatste verklaarde zeer vereerd te zijn met de opdracht van commando. Spr. vroeg aller steun om het nieuwe legeronderdeel tot sieraad van de landmacht te doen zijn en be sloot met. een Leve de Koningin en Leve het regiment uit te roepen. Tot slot was er eenig gebruikelijk militair eerheton. WIJZIGING ONGEVALLENWET 1921 EN LAND- EN TUINBOUW- ONGEVALLENWET 1922 's-GRAVENHAGE, 3 Mei. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging van de ongeval lenwet 1921 en van de land- en tuin- bou won gevallen wet 1922. ZATERDAG 4 MEI HILVERSUM I, 1S75 en 414.4 M. KRO- Uitzending. 4.005.00 HIRO. 8.00 Berichten ANP 8 05—9.15 en 10.00 Gram muziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Musiquette. 12.45 Be richten ANP. mededcelingen, gram.muziek. 1.15 KRO-orkest 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gram.muziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Gram. muziek. 4.05 Causerie: „Triomfeeren wjj?" 4.20 Gram.muziek. 4.25 Lezing: „Het Neder landsche Jack London-Verbond en een nieu we wereldorde". 4.40 Gram.muziek. 4.45 Cau serie: „Prtisstyging en loonsvorming". 5.00 Gram.muziek. 5.15 Internationale sportrevue 5.30 Gram.muziek. 5 45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gram.muziek. 6.20 Journalistiek week overzicht. 6.45 Gram.muziek. 7.00 Berichten. 7 15 Geschiedkundige lezing. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8 00 Berichten ANP., mede- deelingen. 8.15 Meditatie met muzikale om lijsting. 8.35 Gram.muziek. 8.45 Gevarieerd programma (In de pauze: Gram.muziek). 10.30 Berichten ANP 10.40 Declamatie met muzikale omlijsting. 11.1012.00 Gram.-mu- ziek. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA-Uit- zending. 10.0010.20 v.m, en 7 308.00 VPRO. 8.00 Beridhten ANP., gram.muziek. 10.00 Morgenwijding, 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven 12.00 Gram.muziek. 12.45 Berichten ANP., gram.muziek. 2.00 Espe- ranto-uitzending. 2.20 Muzikale causerie. 3.00 Reportage, 3.30 VARA-orkest. 4.30 Vra- genbus. 4 50 VARA-orkest. 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 Friesche uitzending (opn.), 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Ka- lender. 7.04 Felicitaties. 7.09 'Politiek radio journaal. 7 30 „Mobilisatie-problemen", toe- praak.. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 De Ramblers. 9.10 VARA-Varia 9,15 Radio- tooneel. 9.30 Orgel en zang. 10.00 En nu... Oké! 11.15 Berichten ANP. 11.25—12 00 VAR A-Strijkorkest. ENGELAND, 391 en 449 M. Na 10.20 nam. ook 342 M. 11.20 Orgelspel. 11.50 Variété. 12.20 Berichten 12.35 Causerie. 12.50 Billy Cotton en zjjn Band, 1.35 Het Parker-Crook-trio. 2.05 Gevarieerd program, ma. 2.35 BBC-Schotsch orkest en solist. 3.05 Boekbespreking. 3 20 Gram muziek. 3.50 Le- ger-des-Heils-orkest 4.20 Berichten (Wels), 4.30 Wels programma. 4.40 Kinderuurtje. 5.20 Berichten. 5.35 Nieuws van het Weste lijk Front. 5.50 Vragenbeantwoording. 6.05 BBC-orkest. 6.50 Actueel en gevarieerd pro gramma, 7.20 Variété. 8.20 Berichten. 8.40 Causerie: „American Commentary". 8.55 Ge varieerd programma 9 35 Kerkdienst. 9.50 ScJhotsche berichten. 9.55 Radiotooneel. 10.35 Billy Cotton en zjjn Band. 11.20 Berichtend. RADIO-PARIS, 1648 M. 11.10 Fluitvoor- dracht. 11.20 Gevarieerd concert. 12.05 Pia novoordracht 12.35 Zang. 1.05 Viola da gam ba en cembalo. 2.20 Muzikale causerie, m. m. v. het Félix Raugel-koor. 2.50 Gevarieerd programma. 3.50 Zang. 4.45 Pianovoordracht 5.20 Opera-uitzending. 9 20 Radiotooneel. 10.20 Chansons. 10.35 Radiotooneel. 11.20 11.35 Lichte muziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gram.muziek. 11.50 en 12.30 Omroeporkest. 12.50 Gram.-muziek. 1.25 Muzikale causerie met illustraties. 2 20 Jeugdkoor m.m.v. so listen. 3 203.35 Gram.muziek 4.55 Het Om roeporkest m.m.v. soliste. 5.50 Gram.muziek, 7.20 Cabaretprogramma. 8.35 Folkloristisch programma. 8.55 Kamerorkest van Mechelen en solist. 9.30 Kamerorkest van Mechelen, i.5011.20 Selectie uit de opera „Rigoletto" (gr.pl.). 484 M.: 11.20 Gram.muziek. 11.50 en 12.30 Radio-orkest 12.50 en 1.65 Gram.muziek. 2.05 Zang. 2.20 Sympfhonie.concert m.m.v. so list (met toelichting). 3.50 Gram.muziek. 4.35 Radio-orkest. 5.35 Viool en piano 5 50 Gram.muziek. 6.05 Dansmuziek (gr.pl.). 7.20 Voor de soldaten. 7.50 en 8 35 Omroepsym- phonie-orkest en soliste 9.30 Dansmuziek. (gr.pl.). 10.2011.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 6 35 Omroepkleinorkest en solisten. 8.20 Berich ten. 8.50 Reportage 9-05 Hans Bund's or kest en solisten. 10.20 Berichten. Hierna: Nachtconcert. 11.2012.15 Berichten. Beëindigd De nalatenschap van J. F. van Essen, laat stelijk gewoond hebbende te Driebergen, cu rator mr. H. P. M Steenbergh te Utrecht. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkeering van 0.6727 pet. Uitgesproken J. J. Voogt, automobielihandelaar, wonen de te Zeist, Prof. Sproncklaan 17. Rechter commissaris mr. A. D. van Regteren Altena, Curator mr. J F. Drüghorn te Zeist. J. de Bleeker, handelaar in landbouwge reedschappen, wonende te Rietveld no. 49, post Woerden. Rechter-commissaris mr. A. D. van Regteren Altena, curator mr. J. Rom- bach te Utrecht. J. W. Houtzager, wonende te Utrecht aan de Hamburgerstraat 18. R.c. mr. A. D. van Regteren Altena, cur. mr. J. A. Kuneken te Utrecht. De Vennootschap onder firma van Delft en De Waal. medische instrumentenhandel, gevestigd en kantoor houdende te Amers foort, Lange Bergstraat 14. R.-c. mr. A. D. an Regteren Altena, cur. mr. dr. 31. Tyd* man te Amersfoort. Simon van Delft, wonende te Amersfoort, Lange Bergstraat 14, firmant van de Ven nootschap onder firma Van Delft en De Waal 3Iedische Instrumentenhandel. gevestigd te Amersfoort, R.-c. mr A. D. van Regteren Al tera, cur. mr. dr. 31. Tydeman te Amersfoort. Gezinus de Waal, wonende te Den Dolder, gemeente Zeist, Pleineslaan 88, firmant van de vennootschap onder firma Wan Delft en De Waal 3Iedische Instrumentenhandel, ge vestigd te Amersfoort, R.-c. mr. A. D. van Regteren Altena, cur. mr. dr. 31. Tydeman te Amersfoort.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6