LOOPGRAAFOORLOG BIJ NARVIK DELFTS BLAUW RECLAME Er was geen verraad op groote schaal De Maansteen De gevechten in China Het verlies van de Afridi Veel verliezen geleden Lagerhuis heden bijeen Noorsche troepen houden nog stand tusschen Roeros en Stoeren, meldt Reuter DUITSCHLAND EN ZWEDEN Neutraliteit gehandhaafd V erdedigingswerken in Estland D.N.B. MELDT: ENGELSCHE „TOERISTEN" IN ROEMENIE DE STRIJD IN DE LUCHT RANTSOENEERING IN ENGELAND BIJ RAMSELAAR tot en met 15 Mei a.s. KOHT ZEGT: Het beste deel van het Noorsche leger zet den strijd voort, verklaart hij HOOG BEZOEK BIJ DEN PAUS Kabinet zal het zwaar hebben A. A. HUMME Jr. I» £LAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 7 MEI 1940 LONDEN, 6 Mei. (Reuter), Het Britsche ministerie van oor log deelt mede, dat uit 't gebied van Narvik niets te melden is. Ech ter volgens de laatste inlichtingen uit betrouwbare militaire bron te Londen over den strijd bij Narvik naderen de Geallieerde troepen de stad steeds meer. De weersomstandigheden zijn zeer slecht, voort durend woeden sneeuwstormen Naar schatting bevinden zich onge veer 4000 Duitschers in het gebied, doch nauwkeurige cijfers zijn niet bekend. Men wijst er op, dat men geen snelle operaties in dit gebied moet verwachten, aangezien het een soort loopgraaf-oorlog is, welke hier wordt gevoerd. „Aftonbladet" verneemt van de Noorsche grens, dat fel wordt Bestreden tusschen Rognes en Singsas, ten Zuid-Oosten van Stoeren. De Noren verklaren de Duifschers in een net te hebben, dat zij thans tTachten te sluiten. Voorts meldt het Britsche Bureau Beuter: De Noorsche troepen houden nog stand in hot woeste Gul-dal tusschen Boeros en Stoeren. aldus hef Noorsche Telegraafapontschap Zii hebben stel lingen in de bergen Ingenomen. Eon detachement van ongeveer 250 Duit schers is vandaag door Boeros getrok ken op weg naar het Guldal. Buiten hef telefoonkantoor te Rnr»ros staat een Noorsrh sprekende Duitsche soldaat gepnefrerd. Het i<* een van de duizen den Gostenriiksehe en Duitsche kindp- ren. die na den vorigen oorlog in Noor tvegen ziin verzorgd.. Gemeld wordt dat de Duitschers vele Noorsche bur gers gearresteerd behben. bewerende, dat zij de Noorsche troepen hebben bij gestaan. De Noorsche frQepon te Trvs* sil, ten Noord-Oosten van Flverum zijn teruggetrokken op grond van bevelen dio zij ontvangen hebben na de evacua tie der Geallieerden Men gelooft, dat de troepon uiteen rullen gaan Het Duitsche Nieuwsbureau meldt' Duitsche troepen hebben volgens Stock holm Tidningen de Noorsche stedpn Mosjoen en Mn on ongeveer 250 K.M. ten Noorden van Dronthcjm bezet. Gezonken forpedojagers Officieel wordt te Londen mede gedeeld. dat de Poolsche torpedo jager „From" tijden» operaties voor de Noorsche kust als gevolg van een bomaanval is gezonken. Een offfri<»P en 65 manschappen worden vermist. Het aanbod der Britsche regee ring. den torpedojager te vervangen door een.'die thans op een Britsche werf in aanbouw is. is door de Poolsche autoriteiten in dank aan vaard. Het Fransehe Bureau Havas meldt: De Fransehe admiraliteit deelt mede ..Op 3 Mei is eenen in convooi varend troepentransport op de Noordzee door vijandelijke vliegtuigen aangevallen Geen der schepen van het geallieerde convooi werd getroffen. De torpedojager ..Bison", die tot het escorte behoorde, is echter ge zonken. Een groot deel der opva renden kon gered worden. De ver wanten der slachtoffers zijn ge waarschuwd." Generaal Ruge Beuter verneemt, in gezaghebbende kringen, dat generaal Buge. de Noor sche bevelhebber, aan boord is genomen van een Engelsch oorlogsschip, dat op zijn eigen verzoek tot zijn beschikking .was gesteld en niet. znoals door Duit sche radioberichten werd gezegd, prac- tlsch als gevangene aan boord van het oorlogsschip wordt gehouden. De feiten zijn, dnt generaal Buge's bewegingen bepaald zlfn door zijn eigen wenschen en dat hij zich thans op Noorschen bo dem bevindt. Toen hij aan boord kwam van het Britsche oorlogsschip, was hij vergezeld van zijn staf Briefwisseling tusschen Koning Gustaaf en Hitier BERLIJN, 6 Mei. Het Duit sche Nieuwsbureau bericht: In de tweede helft van April hebben de Koning van Zweden en de Fuehrer schriftelijk van gedachten gewisseld over den politieken toe stand. Deze gedachtenwisseling heeft naar de Duitsche en Zxveedsche regeering openlijk hebben ver klaard de volledige overeenstem ming inzake de toekomstige poli tieke houding van beide landen jegens elkaar bekrachtigd. Het Zweedsche ministerie van buifenlandsche zaken bevestlcrt de Duitsche mededeeling over een briefwisseling tusschen den Koning van Zweden en Hitler over den po- lilleken toestand. Bil deze gelegen heid heeft Zwaden opnieuw met klem verklaard naar alle zijden neu traal te willen blijven, terwijl van Duilache zijde de verzekering werd gegeven, dat deze neutraliteit ge handhaafd zal worden. De Russen leggen er ver sterkingen aan STOCKHOLM, 6 Mei. Het Fransehe Bureau Havas meldt: Russische troepen leggen verdedigingswerken aan in het district der stad Hapsal. waar veel Zwe den wonen, aldus meldt 'een telegram uit Tallinn. Verder wordt gemeld, dal onlangs het besluit genomen is, het stadje Odinsholm te versterken, waar na de beurt, zal komen aan de plaatsjes Nucko en Bikullo, Tusschen de dorpen Osterbij en Skatanes zal een Russisch vliegveld worden aangelegd. Aan de Estlandsche kusten herstellen de Rus sen de verdedigingswerken, die er tij dens den oorlog van 1914 zijn aangelegd. De bevolking van de beide eilanden Bago zal eerder moéten vertrekken dan oorspronkelijk het plan was. Elk oogenblik kunnen groote operaties verwacht worden in Zuid-Honan TSJOEXGKING, 6 Mei (Havas). In verband met de concentratie van 40.000 man Japansche troepen in de buurt van Sinyang, in ZuidHonan, verwacht men elk oogenblik groote militaire operaties in het gebied, dat aan de beide provincies Honan en Hoepeh grenst. De eerste aanval die de Japanners in het Westen op Toengpo en Mivang hebben onder nomen, is door de Chineeache troe pen afgeslagen. De Japansche troe pen leden /.eer zware verliezen. In het «dal van de Han komen voort durend Japansche versterkingen aan, op weg naar Tsjoenphsiang, dat de Chineesche luchtmacht Donderdag j.l. met succes gebombardeerd heeft. Japan sche minutie- en benzine-opslagplaatscn werden getroffen en mijlen in den om trek waren de vlammen zichtbaar. BDe Chineesche bommenwerpers keerden alle behouden terug. In Allhwei hebben de Chineesche troepen liet op 50 K.M. ten Zuiden van VVoehoe gelegen Nanling en het op 80 K.M. ten Z.W. van Poekau gelegen Hansjan heroverd. Uit Tokio meldt het Japansche Bu reau Domei omtrent do operaties in Zuid-Honan en Noord-Hoepeb, dat vol gons Japansche militaire rapporten on geveer 500.000 Chineesche soldaten om singeld zouden zijn, en dat ieder oogen blik de val van Toengpeh wordt ver wacht. Engeland heeft thans volgens Reuter 11 torpedojagers verloren LONDEN, 6 Mei (Reuter). Het communiqué van het Britsche ministe rie van marine over het verlies van do „Afridi" luidt: „De minister van marine betreurt te moeten berichten, dat zijner majesteit „Afridi" is gezonken, nadat de troepen uit Namsos teruggetrokken waren. Do Britsche oorlogsbodems, waarbij de „Afridi", haddon opdracht het troepen transport te beschermen tegen aanval len van vliegtuigen en onderzeeërs. Bij het aanbreken van den dag deed de vijandelijke luchtmacht ononderbro ken aanvallen op het convooi, doch het vuur van de luchtdoelartillerie was zoo krachtig, dat de transportschepen niet werden getroffen. Tijdens deze actie werd zijner majes teit „Afridi" door bommen getroffen, zoodat het schip zonk. Twee vijandelij ke vliegtuigen zijn omlaag geschoten. De nabestaanden van alle omgeko menen hebben bericht ontvangen." LONDEN. 6 Mei. Het Britsche Bu reau Reuter meldt: De torpedojager „Africi", welke bij Namsos door een vijandelijke bom werd getroffen en ver nield, behoorde tot de „Tribal-klasse". Het schip mat 1870 ton en was uitgerust als flotille-leider. De bemanning telde 219 koppen. Het schip was in 1938 ge reed gekomen. De bewapening bestond uit acht stukken van 12 c.M. en zeven stukken van lichter kaliber, alsmede vier torpedolanceerbuizen van 53 c.M. De Britsche marine heeft thans sedert het uitbreken van den oorlog 11 tor pedojagers verloren. Hierbij zijn inbe grepen de „Duches", welke na een bot sing is getroffen en de „Hardy" welke bij Narvik aan den grond is gezet. BOEKAREST, 6 Mei. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Talrijke Engel- sche „touristen" houden zich den laat- sten tijd niet alleen in de Roemcensdhe havens aan -zee en aan de Donau, bene vens in het oliegebied op, maar ook in de Noordelijke deelen des lands. In Czcrnowitz duiken ondanks de nieuwe, strenge bepalingen betreffende controle op de buitenlanders steeds nieuwe En- gelschen op, die zich nu eens uitgeven voor journalisten, dan weer voor han delsreizigers Zij ondernemen uitgebrei de autotochten door de geheele Boeko- wina en het aangrenzende Noordelijke Bessarabië. Zij toonen speciale belang stelling voor de via Czernowitz naar Duitschland vertrekkende transitotrei- nen door Rusland. Een Britsche berekening van de wederzijdsche verliezen LONDEN, 6 Mei. Het Britsche Bu reau Reuter meldt: Een bestudeering van alle ter beschikking staande inlich tingen, toont aan, dat in de afgeloopen 4 weken de verliezen der Duitsche lucht macht veel grooter zijn geweest dan de Engelsche, ondanks de grootere gevaren, waaraan de R.A.F. en het vlootlucht- wapen blootgesteld waren tijdens de Noorsche campagne. De Britsche verliezen aan alle fronten bedroegen in totaal 48 machines. Duitschland daarentegen heeft volgens de berekeningen zeker 138 toestellen verloren, terwijl 97 machines waar schijnlijk vernield of voor eenigen tijd buiten gevecht gesteld zijn. Bij deze gp- tallen moeten de vliegtuigen worden opgeteld, die op don grond zijn vernield of op zee tijdens de. Engelsche aanvallen op vliegtuigbases. LONDEN, 6 Mei. Het Britsche Bu reau Reuter meldt: De minister voot de voedsel-voorziening, Lord Wool ton, heeft vandaag in een verklaring aan do pers gezegd, dat de bevolking zich erop moet, voorbereiden, dat binnenkort de distributie van boter zal worden beperkt tot de hoeveelheid, welke bij het begin van don oorlog word verstrekt, aange zien thans geen boter uit Dericmarkon moer wordt ingevoerd. De minister ver klaarde tevens, dat de distributie van suiker moet worden beperkt, wanneer hij niet de absolute zekerheid heeft, dal later in het jaar voldoendo voorraden aanwezig zul en zijn. Op het oogenblik bedraagt de hoeveel hcid boter, welke men per week per persoon kan krijgen een half Engelsch pond (ruim V/x ons Ned.). Bij het begin van den oorlog kreeg ieder een kwart Engelsch pond per week. De hoeveelheid suiker welke men per week per persoon krijgt toegewezen be draagt op het oogenblik driekwart En gelsch pond. Minister Wooltop zeide verder, dat do koelhuisruimte niet voldoende is om het hoofd tc bieden aan de meest slechte omstandigheden. Daarom is men op acht verschillende plaatsen in het land be gonnen met het bouwen van koelhuizen. FRANSCH LEGERBERICHT PARIJS, 6 Mei (Havas), Het avond- legerbericht luidt: „Niets belangrijks te melden. Eenig schieten van "de artillerie in den beneden-Elzas". LONDEN, 6 Mei. Het Britsche Bureau Reuter meldt: De Noorsche minister van buitenlandsche zaken Koht heeft vanavond in een vraag gesprek verklaard, dat ihet Noorde lijke leger van Noorwegen, het best uitgeruste en geoefende deel van zijn strijdmacht, nog steeds onaan getast is en bereid en gereed om met de hulp van de Geallieerde troepen den strijd tegen de Duitsche inval lers voort te zetten. Koht, dio de sterkte der Duitsche troepen in Noorwegen op 50 tot 100.000 man schatte, zeide, dat het Noorsche le ger in het Noorden de noodige oefening heeft gehad en goed uitgerust is. Het eenige wat wij noodig hebben, zoo ver klaarde de minister, ie vliegtuigen en luchtafweergeschut. De Geallieerden moeten omtrent do toekomst beslissen, doch ik ben ervan overtuigd, dat zij ons zooveel mogelijk hulp zullen bieden. Wij moeten geduld oefenen en wij kunnen niet verwachten, dat. alles ineens ge schiedt. De vrijheid van Noorwegen zal niet verzekerd zijn, voor de oorlog voor bij is. Omtrent den strijd der laatste we ken zeide Koht: wij hebben groote verliezen geleden. Een groot aantal onzer soldaten is gedood, verjaagd of verdwenen en het is duidelijk, dat een groot deel van onze strijd- - krachten verloren is gegaan. In middcn-Noorwegen hebben onze sol daten gevochton tot zij uitgeput wa ren, Zij moesten terugtrekken en het was hun onmogelijk, dit als geheele eenheden te doen. Koht verklaarde, dat de verliezen der Noren in het Zuiden het grootst wa ren geweest in het. Gudbrandsdal en het Oesterdal, doch hij lachte om het denk beeld, dat de Noren opgeofferd waren om den terugtocht der Britsche troepen te dekken. Gevraagd naar de activiteit van de nazi's in Noorwegen, antwoordde Koht, dat er nazi's waren, die zeer actief waren, doch zij waren ook zeer gering in aantal. Koht was het er niet mede eens, dat in het begin van den oorlog op groote schaal verraad was gepleegd. Wij hebben, zeide hij, geen enkel dui delijk bewijs van verraad in ons land kunnen ontdekken. De Duit- ge hers zijn ons land gemakkelijk bin nengekomen, geholpen door het ele ment van verrassing. Gij kunt ons er een verwijt van ma ken, dat wij hen niet verwachtten, doch ik geef er de voorkeur aan, de waar heid te vertellen en te zeggen, dat wij dezen inval niet venvacht hadden. Koht zeide, dat Noorwegen zich niet om hulp tot Zweden heeft gewend en dat in Noorwegen niet de wensch be staat, dat Zweden in den oorlog wordt betrokken. Er is in Noorwegen genoeg ellende en wij willen niet, dat Zweden zoo zal lijden als wij. Wij hebben niet getracht Zweden in den oorlog mee te sleepen. HET OORLOGSCOMITE BIJEEN PARIJS, 6 Mei. (Havas). Vanmid dag is onder voorzitterschap, van pre sident Lebrun op het Elysée het oor logscomité bijeen gekomen Het Italiaansche kroonprin selijke paar in het Vaticaan VATIC AAN, 6 Mei (Stefani). Hedenmorgen om 11 uur heeft de paus den Prins en Prinses van Pie- mont in plechtige audiëntie ontvan gen. Vergezeld van den Italiaan- 6cben ambassadeur bij den H. Stoel, Al fieri, kwam bet kroonprinselijk paar kort voor 11 uur bij het Vati caan aan. Na de militaire eerbewij zen te hebben ontvangen, werden de vorstelijke personen tot den Paus toegelaten. Het onderhoud van den Paus met het Italiaansche kroonprinselijk paar heeft 35 minuten geduurd. De Paus schonk aan de Prinses van Piemont een zilve ren Madonnabeeld en den Prins een gou den medaille*. Na (het bezoek aan den paus begaven de Prins en de Prinses zich naar den kardinaal-staatssecretaris met wien zij eveneens een bespreking hadden en ten slotte gingen zij naar den Sint Pietor, om te bidden. Bij het verlaten van den Sint Pieter werd hot prinselijk paar luide toege juicht Veel belangstelling voor de komende zitting LONDEN. 7 Mei. De parlementaire redacteur van Reuter deelt mede. dat groote belangstelling bestaat voor de debatten in het Lagerhuis over de oor logvoering in Noorwegen, welke van daag zullen beginnen. Veel zal bij het verloop van de debatten afhangen van de openingsrede, welke minister-presi dent Chamberlain zal houden De drie ministère van de landsverdediging zul len eveneens het woord voeren. Chur chill zal waarschijnlijk Woensdag spre ken. doch wanneer een felle critiek zal worden uitgeoefend, is het mogelijk, dat hij reeds vandaag het woord zal nemen. Reeds zijn een aantal vragen bekend, welke over den militairen toestand zul len worden gesteld tijdens het vragen uur. dat voorafgaat aan het debat, o.a.: „Zijn dp in Noorwegen gebleven troe pen voldoende uitgerust tegen zon, sneeuw, regen en vliegers? Wanneer werd het eerste bericht van den Duit- schen inval ontvangen en was er eenig uitstel eer handelend werd opgetreden? Ts de blokkade in de. Middellandsche Zee doeltreffend?" ONDERHOUD VAN MUSSOLINI MET DEN KROONPRINS ROME. 6 Mei (D.N.B.)Mussolini heeft heden een onderhond van ruim ©en uur gehad met den kroonprins over mi litaire zaken van het gebied, waar de Kroonprins het oppercommando uit oefent. FEUILLETON Door WILKIE COLLINS Nederlandsche bewerking van 5) HOOFDSTUK V. Zonder iets van mijn gevoelens te la ten blijken, verzocht ik hem voort tw gaan. „Je herinnert je nog wel den tijd, zoo vervolgde mijnheer Franklin, toen miin vader probeerde zijn recht op den titel, verhonden aan dat ongelukkige hertogdom, te bewijzen. Mijn vader ont dekte, dat zijn zwager papieren bezat, die hem in deze zaak van dienst kon den zijn en hij bracht den kolonel een bezoek, zoogenaamd om hem welkom in Engeland te heeten. Deze liet zich echter niet om den tuin leiden en deel de mijn vader ronduit mede. dat hij ongetwijfeld iets van hem wilde hebben daar hij anders niet 2ijn reputatie in de waagschaal zou hebben gezet, door hem Pen bezoek te brengen. Mijn vader gaf dit toe en vroeg om de bewuste do cumenten waarop <ip kolonel hem be loofde den vólgenden dag ziin ant woord te zullen geven. Dit antwoord was vervat in een eigenaardig epistel, dat mijn vriend, de advocaat, mij liet lezen. De kolonel begon met te zeggen, dat hij wenschtc. dat miin vader hem een dienst zou bewijzen. De oorlogs kan», zooals hij het noemde, had hem in het bezit gesteld van een van de grootste diamanten op aarde en hij bad reden om aan te nemen, dat noch hij, noch het kostbare .juweel, in eenig huis, waar ook ter wereld, dat zij sa men deelden, veilig zouden zijn. Hij had daarom besloten, den diamant aan de hoede van een ander toe 1e vertrouwen, welke persoon hierdoor geen risico zou loopen. aangezien hij den steen in een juweliers- of bankierskluis zou kunnen opbergen. Hij, of zijn vertegenwoordi ger, zou ieder jaar op vastgestelde tij den aan een van te voren te bepalen adres, een mededeeling ontvangen, ten bewijze dat de kolonel nog in leven was. Zou op een dier dagen dit bericht uitblijven, dan zou dit een zeker bewijs zijn, dat de kolonel vermoord was, in welk geval een verzegeld couvert met instructies, dat den diamant zou ver gezellen, moest worden geopend. De daarin vervatte aanwijzingen moesten nauwkeurig worden gevolgd. Indien mijn vader deze vreemde opdracht wil de aanvaarden, zouden dp documenten te zijner beschikking zijn. Zoo luidde de brief." „En wat heeft uw vader toen gedaan, mijnheer?" vroeg ik. „Gedaan?" herhaalde mijnheer Frank lin „Hij liet zijn gezond verstand wer ken en kwam tot de conclusie, dat de kolonel op een van ziin zwerftochten oen «=»fuk bergkristal bad gevonden, dat hij voor een diamant versloet. Wat be treft het gevaar, dat li ij vermoord zou worden, en de voorzorgsmaatregelen, die hij noodig oordeelde om zijn leven en zijn stuk kristal te beschermen. wel, hij hoefdp slechts naar de politie te gaan. De kolonel was al sedert jaren aan opium verslaafd en als de eenige manier, om aan die documenten te ko men, gelegen was in het toegeven aan door opium veroorzaakte hereenschim- men, dan wilde mijn vader hem graag ter wille zijn te meer, daar hij er persoonlijk geen last van had. De dia mant en de verzegelde instructies ver huisden naar een safe-loket bij de bank en de brieven van den kolonel, dio dc mededeeling behelsden, 'dat hij nog leefde, werden ontvangen en geopend door onzen familie-advocaat, mr. Bruff, die. door mijn vader als zijn vertegen woordiger was aangewezen. „Mijn vader verkreeg de papieren, die hij noodig had en zag zijn zwager niet meer. Op regelmatige tijden wer den de brieven van den kolonel ont vangen, die onveranderlijk de zakelijke mededeeling bevatten: „Mijnheer. Ik verklaar hiermede, dat ik nog in leven ben. Laat den diamant waar hi| is. John Herncastle.." Dit had vele jaren geduurd, totdat ongeveer zes maanden geleden de inhoud van ziin brief an dere luidde. 11ij had namelijk geschre ven: „Mijnheer, Men heeft mij ge zegd, dat ik niet lang meer te leven heb, IJ gelie\e hier te komen en mij te helpen met het opmaken van mijn testament." Mr Bruff voldeed aan dit verzoek en begaf zich naar een kleine afgelegen vil la, waar de kolonel sedert ziin terugkeer uit Indië alleen gewoond had. Het testa ment was zeer eenvoudig en he\atte slechts drie clausules. De eerste had be trekking op het onderhoud van ziin die ren, de tweede betrof de stichting van een leerstoel in de chemie aan een der universiteiten in het Noorden van het land en de derde vermaakte den Maan steen als een verjaardagsgeschenk aan zijn nichtje, op voorwaarde, dat miin vader als executeur-testamentair wilde optreden. Mijn vader weigerde eerst, doch gaf later toe, overwegende dat hij hierdoor geen moeilijkheden kon krij gen en doordat mr. Bruff opperde, dat de-diamant misschien toch wel iets waard zou kunnen zijn en Rachels be langen hiermede dus gediend waren. „Het was nu noodig den steen te laten schatten, waarbij alle geraadpleegde juweliers, eenparig van oordeel waren, dat het een der grootste diamanten ter wereld was. De waarde bleek evenwel moeilijk te bepalen door de uitzonder lijke grootte en kleur, terwijl zich bo vendien in het hart van den steen een fout bevond; doch zelfs met dit effect bedroeg liet bedrag van dn laatste ra ming nog twintigduizend pond. Te kunt Je de verbazing van miin vader voor stellen! Hij had bijna geweigerd a's executeur op te treden en dit juweel voor de familie verloren lalen gaan. Hij nam nu ook kennis van de verzegelde Instructies, wrik document mij door mr Bruff, tegelijk met de andere paperas sen, getoond werd en waaruit ik meen den aard der samenzwering, die het leven van den kolonel bedreigde, te kunnen afleiden." „U gelooft dus. dnt er Inderdaad een complot bestond?" vroeg ik. ,.Ik geloof nu zeker, dat zijn leven bedreigd werd." antwoordde mijnheer Franklin. „De verzegelde instructies geven, naar mijn mpening. de verkla ring van het feit, dat hij een natuur lijken dood stierf. Bij het uitblijven van den gebruikelijkon brief, duidende op een gewelddndigen dood, moest mijn vader den Maansteen naar Amsterdam zenden, om daar in vier of zes afzonder lijke steenon gespleten en geslepen tc worden. Na verkocht tp zijn. moest de opbrengst dienen voor de stichting van dien leerstoel in do chemie, waarvoor thans in het testament een bedrag be schikbaar is gesteld. Hij had dus het. bestaan van den dia mant in zijn geheel afhankelijk gesteld van de omstandigheid niet door moor denaarshand te zullen sterven, want ware dit het geval geweest, dan zou de diamant hebben opgehouden te be staan." „O juist," beaamde ik. „Dat zou de waarde van den steen aanzienlijk heb ben verminderd, waardoor die kerels zichzelf in de vingers zouden hebben gesneden." „Wel neen, integendeel", verbeterde mijnheer Franklin. „Ik heb dat nage vraagd en mij werd verteld, dat vier of zes gehpel zuivere diamanten moer waard zouden zijn dan de steen in zijn geheel, waar een fout in zit." „Wal is dat dan voor een samenzwe ring?" vroeg ik verbaasd. „Een complot, gesmeed door de In diërs, die vroeger -dit juweel bezaten en dat gebaseerd is op een oude Hindoe- legende. Met idee. dat eenige uitverko ren volgelingen \an een oude traditie, alle moeilijkheden en gevaren ten spijt, geduldig op een gelegenheid wachten om een heilig juweel te heroveren, schijnt mij volkomen in overeenstem ming met hetgeen wij gehoord hebben over het geduld van een Oosterscli volk on den invloed van hun godsdienst. Maar wat mij nu interesseert, is de vraag of het complot, waarvan dc Maansteen hpt middelpunt vorint. den dood van den kolonel heeft overleefd en zoo ja, of de kolonel wist, dat. dit het geval zou zijn, toen hij den steen aan Barhei naliet „Ik voelde er weinig voor, topn ik de geschiedenis van den Maansteen kende, de persoon te zijn. die hem hier moe^t brengen. Maar mr. Bruff mprkte op. dat iemand de nalatenschap aan mijn nicht ter hand moest stellen en dat ik dat evengoed zou kunnen doon, als iemand anders. Toen ik den diamant uit de bank had gehaald, meende il> door een donker, schunnig gekleed individu ge volgd te worden. Toen ik in mijn vaders huis terugkeerde, vond ik daar een brief, waardoor ik genoodzaakt was mijn vertrek uit tc stellen. Ik bracht daarop den diamant naar de bank terug cri zag weer denzelfden man. Vanmor gen. toen ik den steen weer haalde, zag ik den man voor de derde maal. slaag de er in hem te ontloopcn en vertrok met den ochtendtrein, om hem geen ge legenheid te geven miin spoor weer te volgen. Nauwelijks hier aangekomen, is het eerste nieuws, dat mij Ier oore komt, dat'drie Indiërs vandaag hier ziin ge weest en dat mijn komst uit Londen en een voorwerp, dot ik bij mij moet heb ben, het onderwerp van hun speciale be langstelling uitmaken, zoodra zij zich onbespied wanen. Moet ik hier nu uit afleiden, dat ik te veel waarde hecht aan wat slechtsrioeval kan zijn, of is dit pen bewijs, dnt de Indiërs inderdaad op het spoor van rlen diamant zijn, van het oogenblik af, dat ik hem uit. de veilige bewaarplaats in de bank Heb wegge haald Geen van ons beiden scheen deze mogelijkheid gaarne onder de oogen te willen zien. Wij keken elkaar eens aan en staarden vervolgens naar het Beef- zand. „Waar denk je aan?" vroeg mijnheer Franklin plotseling. „Ik dacht", zei ik, ..dat ik den diamant het liefst in dat. drijfzand zou willen gooien, om daarmede _een einde aan de geheele zaak te maken." (Wordt vervolgd"4.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2