Britsche en Fransche troepen naar België Chamberlain had gelijk Engelsche troepen op IJsland ontscheept Ook België en Luxemburg door Duitschers aangevallen Maatregelen zijn genomen voor hulp aan Nederland en België Geen ongeluk maar moord? Duitsche invasie maakt een diepen indruk in de Vereenigde Staten Luchtaanvallen der Duitschers Koning Leopold neemt bevel op zich Luchtaanvallen door de Britten afgeslagen Bijzonder kunnen wij U onderstaande Wijnen aanbevelen N. V. DE SNUIFMOLEN Roosevelt en zijn ministers confereeren België heeft onmiddellijk een beroep gedaan op de geallieerden op Londen en Parijs Duitsche luchtaanvallen op Brussel, Antwerpen en verscheidene andere Belgische steden AMERIKAAN SCHE VLOOTBOUW MAATREGELEN TEGEN N.S.B. IN INDIE Londen deelt mede: Amerikaansche regeering doet beroep op Duitschland om geen open steden te bombardeeren %a&pjes Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 MEI 1940 BRUSSEL, 10 Mei. (Havas) De ministerraad is te Brussel bijeen gekomen.Na de besprekingen zijn minister-president Pierlot en de minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, naar den Koning gegaan De Belgische radio heeft medegedeeld, dat alle soldaten zich onmid delli.ik moeten melden. Sedert vannacht een uur is de Belgische ministerraad bijeen geweest. Te 6.25 uur werden op het vliegveld Evere bij Brussel hommen geworpen. Aan de Belgisch-Duitsche grens is geschut vuur gehoord. België, dat zich aangevallen beschouwde, heeft on middellijk een beroep gedaan op Frankrijk, en Engeland, zijn garanten. Bevestigd wordt, dat ook Luxemburg is overweldigd. Vanochtend te 4.50 uur werd luchtalarm gemaakt in het gebied van Parijs. De alarmtoestand duur de tot 6.35 uur. Bij het aanbreken van den dag trad hedenochtend het luchtafweergeschut aan de monding van de Theems in ac tie. Vijf puitsche vliegtuigen, vermoede lijk Heinkel-bommenwerpers, vlogen bo ven de kuê-t en passeerden talrijke «te nen. Door het zware vuur van de artil lerie werden duizenden uit hun slaap eewekt en in allerijl gekleede personen heeaven zich op straat om iet« van de toestellen te zien. De ontploffende gra naten waren duidelijk te zien. Ook meer naar het Oosten zijn aanvallers gezien Sedert vanochtend halfvijf vlogen talrijke Duitsche vliegtuigen boven Antwerpen. De luchtdoelartillerie is met uiterste kracht in actie geko men. BRUSSEL, 10 Mei. (Reuter). Te Brussel is medegedeeld, dat Britsche en Fransche troepen in antwoord op het Belgische beroep zijn vertrokken. Na het door den Belgischen ambassadeur gedane beroep hebben de Fransche mili taire autoriteiten direct den op- marsch gelast van het leger, dat bestemd is om hulp te bieden aan België. Het spoorwegstation Jemelle in de Belgische provincie Luxemburg is door vijandelijke vliegtuigen ver woest. Nader wordt vernomen, dat het spoorwegstation Jemelles, op 40 K.M. ten Zuid-Oosten van Namen, dat vanochtend door de Duitschers- werd gebombardeerd, in brand staat. Naar den Britschen omroep ver neemt, heeft Koning Leopold het opperbevel op zich genomen van de Belgische strijdkrachten. Na zes uur vanochtend werden te Brussel hevige ontploffingen gehoord, afkomstig van het geschut der lucht- doelartillerie. Een belangrijk aantal Duitsche vliegtuigen, naar schatting meer dan honderd, vlogen boven de Bel gische hoofdstad. Op Brussel zijn bom men gevallen. Verscheidene huizen zijn verwoest. De Belgische ambassade te Parijs verneemt, dat Antwerpen door 37 vliegtuigen is gebombardeerd. Het mili taire hospitaal is verwoest. Vanochtend van vier uur tot halfzes hebben tal van vliegtuigen boven de stad Doornik gevlogen en werden ver scheidene luchtgevechten geleverd. Er werd zeer levendig op de vliegtuigen ge schoten. In verschillende deelen- van Brus sel zijn granaten neergekomen. Op verscheiden punten te Etterbeek, een voorstad van Brussel, zijn bran den uitgebroken. Een bom is neer gekomen op het Madou-plein, dicht bij het centrum van Brussel. Deze bom heeft brand veroorzaakt en schade aangericht. Naar gemeld wordt zijn er slachtoffer*#. Na een bespreking met Koning Leopold heeft de Belgische pre ssor Pierlot hedenochtend aan de pers verklaard, dat België door Duitschland was aangevallen. Het Belgische telegraafagentschap verklaart, dat Duitschland te Brussel vóór de aggressie geen stap had onder nomen. In ieder geval was om zeven Koning Leopold uur vanochtend niets bekend van eeni- ge Duitsche stap. De Belgische minister van buiten landsche zaken. Spaak, heeft van ochtend om kwart over acht uur den ambassadeur van Duitschland te Brussel, Von Bïilow, en den eer sten secretaris der ambassade, Von Bergen, ontvangen. Het onderhoud was om 8.40 uur geëindigd. De ver tegenwoordigers van Duitschland hebben den Belgischen minister van buitenlandsche zaken een memoran dum overhandigd, dat bedoelde de Duitsche aggressie tegen België te rechtvaardigen. In het memorandum aan minister Spaak biedt de Duitsche regeering Bel- eié aan zijn onafhankelijkheid te be houden en zijn nationale en koloniale grondgebied te garandeeren, alsmede de Belgische dynastie te handhaven, indien België doortocht zou verleenen aan de Duitsche troepen WASHINGTON, 10 Mei (Havas). De vlootcommissie van den Senaat heeft met algemeene stemmen goedkeuring gehecht aan een door het Hiiis van Af gevaardigden aangenomen wetsontwerp, waarin machtiging wordt gegeven tot uitbreiding met 11 pet. van de Ameri- kaansche oorlogsvloot. Het ontwerp is naar den Senaat gezonden. De genoem de uitbreiding vertegenwoordigt onge veer 166.000 ton, die verdeeld zouden worden over drie vliegtuigmoedersche pen, twee kruisers, veertien duikbooten en verscheidene hulpschepcn. Beperking van het vergader- recht en ambtenaren verbod BATAVIA 0 Mei (Aneta). Bij gouvernementsbesluit van 0 Mei is bepaald, dat de uitoefening van het vergaderrerht door de N.S.B. is on derworpen aan de beperkingen, be doeld in artikel 8a van de verorde ning betreffende vereeniging en ver gadering. Hierdoor is voortaan voor alle voor het publiek toegankelijke vergade ringen, alsmede voor vergaderingen die gehouden worden op in den regel voor het publiek toegankelijke plaat- sen, een vergunning noodig, die in casu niet zal worden verleend. Van het houden van besloten verga deringen moet tenminste vijf dagen van tevoren worden kennisgegeven aan het bestuur, hetwelk bevoegd is deze te ver bieden, behouden» beroep op den gou verneur resp op den resident. Vooralsnog ligt het tegengaan van vergaderingen niet in het voornemen. Teven? is het noodig geacht een verbod voor ambtenaren, inclusief militairen, om lid van de N.S.B. te zijn, uit te vaardigen. De regeering is niet van meening, dat het lidmaatschap van de N.S.B. op zich zelf zal mogen worden beschouwd als aanwijzing eener mentaliteit, welke on- vereenigbaar is met loyaliteit aan het gezag, doch zij meent, dat het voor amb tenaren. in het bijzonder in de huidige omstandigheden, ongewenscht is om deel uit te maken van een extremist) sche organisatie. LONDEN, 10 Mei. (Reuter). - Te Londen wordt officieel verno men, dat de noodige maatregelen om hulp aan België en Nederland te bieden direct door de Britsche regeering zijn ten uitvoer gelegd. Alle leden van het Britsche oor logskabinet zijn aanwezig geweest in de bijeenkomst van vanochtend, welke ongeveer 35 minuten heeft geduurd. De eerste zeelord, Sir Dudley Pound, heeft verklaard, voor hij Downingstreet binnen ging: „Wel, het is eindelijk begon nen!" - De chefs der generale staven van marine, oorlog en luchtvaart hebben de vergadering bijgewoond van het Britsche oorlogskabinet. Tijdens de vergadering vertrok generaal Iron side naar het departement van oor log. Toen Churchill vertrok, verklaar de hij aan de pers: „U zult wel be grijpen, dat er vannacht veel ge beurd is en dat er vandaag iets gaat gebeuren.'*' Vernomen wordt, dat Chamber lain vandaag een bezoek zal bren gen aan den koning in het Buck- ingham-paleis. Het Britsche ministerie voor binnen- landsche veiligheid deelt mede: „In het licht van de gebeurtenissen van dezen morgen in Nederland en België, is het dringend noodig, dat de geheele bur gerverdediging en de luchtbeschermings diensten paraat zijn. Het is noodig. dat het publiek gasmaskers bij zich draagt. De bevolking moet zich op de hoogte stellen van de ligging der schuilplaatsen en ambulances in de nabijheid. Huis eigenaren wordt aanbevolen hun voorbe reidende maatregelen tegen luchtaan vallen opnieuw te controleeren." Vanochtend vroeg werd gedurende 90 minuten aan de Zuid-Oostkust van Engeland geschutvuur gehoord. Men ge loofde, dat Duitsche vliegtuigen schepen ter hoogte van de Noordkust van Frank rijk aanvielen. In dienzelfden tijd werden ook tal van hevige ontploffingen gehoord, vermocde- lilk veroorzaakt door bommen. Sindsdien is er bedrijvigheid in de lucht van toe stellen van de Britsche luchtmacht bo ven het gebied van de Zuid-Oostkust. Van gezaghebbende Britsche zijde wordt nader vernomen, dat ge vechtsvliegtuigen der Britsche lucht macht Duitsche bommenwerpers boven de monding van de Theems en het Nauw van Calais hebben ver dreven. Te Dover werd gezien, dat -een aanvaller werd getroffen. JAPANSCHE WAPENLEVERANTIES AAN ROEMENIë? BOEKAREST, 10 Mei (Reuterj. Naar verluidt heeft de Japansche re geering aangeboden, om de Roemeen- sche regeering zekere wapens, in het bijzonder antitank- en luchtafweergê- schut, te leveren. Men gelooft, dat hot aanbod zal worden aanvaard, maar dat het contract wacht op opheldering door de Japansche regeering ten aan zien van de methoden van betaling. DE DUITSCHE VERLIEZEN IN DE LUCHT LONDEN, 10 Mei (Reuter). Sedert het uitbreken van den oorloe zijn tot en met 9 Mei boven of bij de Britsche eilan den 70 Duitsche vliegtuigen vernietigd, daaronder begrepen twee, die gisteren zijn neergeschoten. Twintig millioen schepel Amerikaansche mais aan Engeland verkocht WASHINGTON, 10 Mei (Keuter). Het departement van landbouw deelt mede, dat 20 rnillioen schepel mais aan Engeland verkocht is in het kader van een nieuw stelsel van subsidie voor maisuitvoer. De mais, die door parti culiere exporteurs verscheept zal wor den, wordt van de regeeringsvoorraden welke 86 millioen schepel beloopen, af genomen. Voor een puike, verfrisschende Moezel: WINNINGER 1936 1.50 per ilesch 64.per anker van 46 1L GRÓVER 1936 1.50 per flesch 64.per anker van 46 1L Voor een primavolle roode Bordeaux: Chateau La Croix Pomerol 1929 1.50 per flesch 64.per anker van 46 fl. Chateau Senilhac Graves 1929 1.40 per flesch 59.— per anker van 46 1L Chateau Lalibarde 1929 1.30 por flesch 55.— per anker van 46 fL v.h V\\ BFF.N P*n Tel. 3501 Kampstraat 2 h. Weverssingel Amersfoort Tel: 3501 BATAVIA. 9 Mei Aneta). De cor respondent van het „Soer. Handelsblad," te. Semarang meldt, dat achteraf ern stige vermoedens zijn gerezen, dat de heer H. E. van Heeteren Wedding, amb tenaar bij den nijverheidsvoorlichtings- dienst van het Departement van Econo mische Zaken te Bataria, die kort ge leden op de helling van de Pielen dood in zijn auto werd aangetroffen, niet door een ongeval, maar door doodslag om het leven is gekomen. Hiervoor zijn een tiental aanwijzingen van zeer be- denkelijken aard aangevoerd, o.a. een wonde naast de neus, die kennelijk ver oorzaakt is door een slag met een golok. WASHINGTON, 10 Mei. (Ha vas). Sedert middernacht zijn hooge functionarissen van het de partement van Staat zonder on derbreking in conferentie. De re- geerring der Vereenigde Staten heeft het beroep op Duitschland gedaan om geen open steden te bombardeeren. De Belgische re geering heeft verklaard, dat Brus sel een open stad is. Zij heeft alle maatregelen genomen, opdat geen troepen door de hoofdstad trek ken. De Duitsche invasie in Nederland, België en Luxemburg heeft in Washing ton een geweldigen indruk gemaakt. De commentaren zijn zeer êcherp en ver- oordeelen in krachtige bewoordingen de nieuwe Duitsche invallen, die niet te verontschuldigen zijn. De Amerikanen stellen vertrouwen in de voorbereidin gen van Nederland en België om den indringer te weerstaan. De Amerikaansche ambassadeur in Brussel, Cuhady, heeft gisteravond met president Roosevelt getelefoneerd en hem medegedeeld, dat het Belgische ka binet in zitting bijeen was en dat de autoriteiten geloofden, dat België vóór den ochtend zou worden aangevallen. Hij deelde mede, dat een Duitsche bur ger en een Luxemburger in Luxemburg gedood waren door aanzienlijke Duit sche luchtstrijdkrachten, welke zich bo ven Luxemburg bevonden. Cuhady zei- de voorts, dat zich vliegtuigen bevonden hoven België en Nederland. Voorts heeft Cuhady aan Cordell Huil meegedeeld, dat Duitsche troe pen waren samengetrokken aan de grenzen van België, Luxemburg en Nederland en onmiddellijk tot den aanval zouden overgaan, en dat de Luxemburgsche regeering, met uit zondering van den minister van bui tenlandsche zaken, het Luxemburg sche gebied heeft verlaten. President Roosevelt heeft een embar go afgekondigd op Nederland- s c h e, Belgische en Luxemburgsche gelden, zooals hij dat reeds gedaan heeft ten aanzien van gelden uit Dene marken en Noorwegen. Om 10.30 uur zal onder leiding van president Roo sevelt een vergadering plaats hebben, waaraan alle ministers en de legerlei ders zullen deelnemen om de midde len te bestudeeren tot handhaving van de Amerikaansche neutraliteit. De door Roosevelt genomen maatre gelen betreffende het embargo op N e- derlandsche, Belgische en Luxem burgsche credieten, zullen worden toe gepast door den minister \an finan ciën. Morgenthau, vóór de opening van de beurs. De conferentie in het Witte Huis, waaraan ook de minister van justitie zal deelnemen, zal maatregelen nemen om in de eerste plaats de neutrali teitspositie vast te stellen van de Ame rikaansche schepen en zich vervolgens bezig houden met het lot van de Ne- derlandsche en Belgische sche pen. die in Amerikaansche havens lig gen. Aan de vergadering zullen deel nemen Cordell Huil en Welles voor het departement \an buitenlandsche zaken, de attorney-general Jackson voor justitie, generaal George Marshal voor het leger en admiraal Stark voor de marine. BODEMKUNDIGE ONDERZOEKINGEN VOOR DE KOLONISATIE MEDAN, 9 Mei (Aneta). De „Su matra Post" verneemt, dat nieuwe ho- demkundige onderzoekingen zijn aange vangen voor terreinen bestemd voor ko lonisatie, o.a. in de Alasvallei en in het Troemontgebied. EERSTE KOLONISTEN NAAR DJAMBI SEMARANG, 9 Mei (Aneta). Uit Blitar wordt gemeld, dat gistermorgen 286 emigranten naar Djambi zijn ver trokken. De meesten hiervan zijn af komstig uit het onderdistrict Wlingi. terwijl 29 personen uit Blitar komen. Deze kolonisten, die de eerste emigran ten zijn voor Djambi vertrokken vanuit Blitar. Eensgezinc en vastbesloten TERWIJL Chamberlain in het Lage huis bloot stond aan critiek wegen; de terugtrekking der Geallieerde trot pen uit Midden- en Zuid-Noorwege: beraamden de Duitschers hun inval i; Nederland en BoJ Wal deze dag ons bracht gië. Zoowel Londen en Pari. als te 's-Gravet hage en Bruss? vermoedde met dat aggression plannen werdi gesmeed. Maar b e w ij z e n kon mi het niet, tot de Duitschers aan hu: plannen uitvoering gaven. Daarom ko Chamberlain zich tegen de critiek in h? Lagerhuis en elders niet zóó krac: tig verdedigen, als thans door de fciter': zelf geschiedt. De Britsche premier is in het gelijl gesteld. Hij kon gisteren en eergistere slechts voorzichtig aanduiden, dj er ernstige gevaren dreigden voor d Geallieerden, en voor totaal onschuld ge, volstrekt in hun recht staande ne, trale landen .Thans weten wij alle: hoezeer Chamberlain gelijk had, lo? hij zeide, dat de omstandigheden ed verdeeling der Geallieerde strijdkrac! ten niet wenschelijk maakten. Door de tijdige terugtrekking der G-* al lieerde troepen uit Midden- en Zuid Noorwegen kunnen de Geallieerd' thans hun strijdkrachten met uiters paraatheid en in vollen omvang inz« ten voor den oorlog aan het hoofdfro: en voor de hulpverleening aan Nede land en België. Onder den diepen indn van de rechtsverkrachtingen en me doogenlooze oorlogvoering der Duitse! strijdkrachten zijn in Engeland t Frankrijk evenzeer als in Nederland België alle ware vaderlanders eensj? zinrl en vastbesloten, de eer en vrijhei van hun land tegen alle gewelddadi? aanslagen tot het uiterste te verdedig* En het recht zal zegevieren. SIR KNATCHBULL-HUGESSEN TERUG IN ANKARA. ISTAMBOEL, 10 Mei (Reuter) D; B^sche ambassadeur in Turkije, S- Kriitchbull-Hugessen, is na zijn bezoel aan de Bulgaarsche hoofdstad Sok te Ankara teruggekeerd. LONDEN, 10 Mei. (Havas). Gemeld wordt, dat Engelsche troepen op IJsland ontscheept zijn ten einde de IJslanders tegen len Duitsche invasie te bescher men. Ten aanzien van de ontscheping van Engelsche troepen op IJsland deelt het Foreign Office mede: Sedert de bezetting van Denemarken is het noodzakelijk geworden rekening te houden met de mogelijkheid van een onverhoedsche aankomst van Duitsch land in IJsland. Het is duidelijk, dat deze aanval door de IJslandsche regee ring, welke te zwak is. niet zou worden afgeslagen en dat het land geheel in Duitsche handen zou vallen. De Britse) regcering heeft dan ook besloten df' mogelijkheid te voorkomen door zelf strijdmacht te ontschepen. De opera' werd vanochtend ten uitvoer gelegd. De regee-ing heert expliciete waarna gen gegeven aan de IJslandsche ree* ring, dat de strijdmacht, welke oê-ï scheept is om de veiligheid van eiland te verzekeren tegen een P' schen aanval, na afloop der viiandelife heden zou worden teruggetrokken. De Britsche regeering heeft aanj-> IJslandsche regeering doen beer»** dat zij 'geenszins de bedoeling heeft *!,,J te mengen in het op het eiland bestak de bestuur en dat zij bovendien betfj is met de IJslarjdsche regeering te derhandelen over een handel&overe* komst, welke, naar men verwacht. v°°l de bewoners voordeelig zal zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2