opteVedhaal cXcmtójfe BoJiickhm VERBITTERDE WEERSTAND ONZER TROEPEN Bekendmaking Loudon's bezoek aan Reynaud Bevolking in de Vesting Holland Deviezen - nood maatregel afgekondigd Verklaring van de Britsche regeering Burgerwachtvan Amsterdam gemobiliseerd Koning Leopold bij Belgisch hoofdkwartier Fransch leger- bericht Luchtalarm in Frankrijk Sterke reactie in Washington EEN GOEDE RAAD AAN DE BEVOLKING Het bij Oudenrijn neergeschoten Duitsche vliegtuig OOK DEN HAAG VERDUISTERT MAATREGELEN IN AMSTERDAM DUITSCHERS IN INDIE GEÏNTERNEERD BETELANGEVÏNNERS 1 I le BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 MEI 1940 binnenland Vier Duitsche pantsertreinen buiten gevecht gesteld 70 Duitsche vliegtuigen neergehaald 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. Nederlandsche grenstroepen bie den verbitterd weerstand aan IJs- sel en Maas. Ondanks krachtige Duitsche aanvallen handhaven onze troe pen zich in Delfzijl. Vier Duitsche pantsertreinen zijn buiten gevecht gesteld, waar van één tegelijk met de spoorbrug bij Venlo, in de lucht vloog. Bij luchtaanvallen op onze vlieg velden en bij landingspogingen in het binnenland, zijn tenminste 70 Duitsche vliegtuigen neergescho ten. Zwakke in het binnenland ge lande vijandelijke afdeelingen trachten zich te handhaven, doch worden door onze troepen met verbetenheid aangevallen. Van verschillende plaatsen wordt gemeld, dat Nederlandsche krijgsgevangenen door Duitschers als dekking worden gebruikt. Dringend beroep op moed en kalmte der bevolking BIJ nadering van den vijand blijve de niet onder de wapenen geroepen burger rustig in zijn woonplaats en be scherm e door zijn tegenwoordigheid huisgezin, have en goed Door het verlaten van zijn woonplaats stelt hij zich aan het gevaar bloot om tusschen de strijdende partijen te gera ken en loopt hij groote kans elders noch voedsel, noch onderdak te vinden. Het overschrijden van rivieren zal in den regel onmogelijk blijken. Ook bij gevaar voor aanvallen uit de lucht blijve de bevolking rustig en neme zij nauwkeurig in acht de bij „openbare bekendmaking" voorgeschre ven gedragsregels voor geval van der gelijke aanvallen. De regeering verbiedt aan alle Ne derlanders, die niet behooren tot de krijgsmacht van den staat, met de wa penen aan den strijd deel te nemen. Aangezien de burgerwachten uit sluitend bestemd zijn voor het ver richten van politiediensten en zij ook overigens niet behooren tot de krijgs macht van den staat, is het ook aan de leden hiervan ook al zijn zij in uniform gekleed uitdrukkelijk verbo den met de wapenen aan den etrijd te gen den invaller deel te nemen. Hoe loffelijk ook uit een oogpunt van vaderlandsliefde, een deelneming aan den strijd door daartoe onbevoegden, kan onze rechtvaardige zaak slechts schaden en zou den vijand er toe kun nen brengen om over te gaan tot het nemen van vergeldingsmaatregelen. Ieder zorge, dat bij de nadering van den vijand alle in zijn bezit zijnde w ij- nen of andere alcoholhouden- de dranken t ij dig worden vernietigd. Niemand late zich door woord of be dreiging overhalen om trouw te belo ven «aan den vijand, om inlichtingen te geven over onze strijdkrachten of om arbeid te verrichten, waardoor hij aan de krijgsverrichtingen tegen zijn va derland zou deelnemen. De vijand heeft niet het recht daartoe "te dwingen. Ieder blijve zooveel mogelijk rustig aan zijn gewone bezigheden, blijve trouw aan de eigen regeering en volge stipt haar bevelen op. De Voorzitter van den Raad van Ministers. 's-Gravenhage, 10 Mei .1910. 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. Men meldt ons van militaire zijde: De oorlog woedt thans binnen onze grenzen. Ieder dient daarom in al zijn gedragingen te toonen. dat bij ten volle doordrongen is van den gruwel ij ken ernst van den nieuwen toestand. Elke verplaatsing van personen, die niet strikt noodzakelijk is. of niet door dé autoriteiten wordt bevolen, moet vermeden worden. Tracht niet u naar verwanten of vrienden, die elders ver toeven. te begeven. Blijft zooveel moge lijk in huis. en verlaat u op de door de overheid voor uw veiligheid getrof fen voorzieningen. Bedwing uw nieuwsgierigheid als het ooit in uw woonplaats tot een intocht van den vijand mocht komen, dit is in het belang van uw eigen veiligheid. ,0 Vertrouw er echter op, dat de Neder landsche weermacht in staat zal zijn u te behoeden. PARIJS, 10 Mei. (Havas). De ge zant van Nederland te Parij6 was de eerste der diplomatieke vertegenwoor digers van de drie aangevallen lan den. om zich tot Rcvnaud te richten met een verzoek namens zijn regeering aan Frankrijk om hulp. Terstond daarna ontving Revnaurl den ambassadeur van België en den zaakgelastigde van Luxemburg. Het is duidelijk, aldus Ilavas, dat tot den Duitschen aanval besloten werd iri de hoop, dat de binnenlandsche politie ke toestand van Engeland en zijn weer slag in Frankrijk in de landen der Ge allieerden eenlge verwarring zou stich ten. De Britsche regeeringscrisis is ech ter op het tweede plan komen te staan. De oorlog bevindt zich thans aan de grenzen van Frankrijk en het geheele land, zich meer dan ooit bewust van den ernst van dit oogenblik. is eensgezinder dan ooit ten aanzien van de komende actie. Mag de stad niet verlaten 's-GRAVENHAGE, 10 Mei - Ter open- hare kennis wordt gebracht, dat op last van het Militair Gezag, het der bevol king verboden is vanaf heden de ge meenten, gelegen in het gebied van het oostfront van de vesting Holland in westelijke richting eigenmachtig te ver laten. De bevolking wordt aangemaand tot volstrekte kalmte en wordt gewezen op het gevaar waaraan zij zich blootstelt indien zij niet vertrouwt op de voor de veiligheid getroffen voorbereidingen. Maatregelen van het departement van Financiën 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. In verband met de doelmatige voorziening in de behoefte aan de viezen, is het noodzakelijk geble ken, eenige conservatoire maatre gelen te treffen. Bij K. B. van 10 Mei 1940 is daar om afgekondigd een deviezen- noodmaatregel. In gevolge de bepalingen van dit K. B. zijn practisch alle buiten- landschc valuta-transacties verbo den. Bankenmoraiorium In verband met de tegenwoor dige buitengewone omstandighe den is voorts heden een K. B. afge kondigd, bekend als „Besluit Ban- kenmoratorium", teneinde de vrije beschikking over de bij banken en soortgelijke instellingen uitstaan de gelden voorloopig aan zekere beperkingen te onderwerpen. Tengevolge hiervan wordt de vrije beschikking over deze gelden beperkt tot drie procent per maand van het totaal van hun met ingang van 10 Mei 1940 opeisch- baar tegoed of over tenminste vijf tig gulden per week. Deze beperkingen zijn niet van toepassing op de navolgende beta lingen: Betaling van loonen, sala rissen, pensioenen e.d.. huren, pachten, belastingen en andere be talingen aan publiekrechterlijke lichamen, alsmede verzekerings premies. LONDEN, 10 Mei. (Ilavas). De Britsche regcering publiceert de volgen de verklaring: „De regeering van Zijne Majesteit en de Fransche regeering ne men terstond maatregelen om België met alle ter beschikking staande mid delen te hulp te komen. Evenwel moet erkend worden, dat Duitschland zich opnieuw van een militair voordeel ver zekerd heeft door het initiatief te nemen in een aanval op de neutrale landen. De Duitschers hebben zich moeite ge geven dien daad van aggressie te recht vaardigen door te beweren, dat N e- d er land en België hun neutraliteit niet in acht hebben genomen. Die be wering is natuurlijk volkomen valsch. Integendeel, elkeen weet, dat Ne derland en België besloten waren een politiek van strikte neutraliteit te vol gen en hardnekkig elk overleg met de Geallieerden hebben geweigerd over de militaire maatregelen, welke zij voor hun verdediging zouden nemen. Niette min brengen de Geallieerden, die alle mogelijke schikkingen getroffen hebben met het oog op die mogelijkheid in ge val van nood, thans met groote kracht en snelheid die schikkingen ten uit De overblijfselen van den totaal vernielden Duitschen bommenwerper, die heden morgen nabij Oudenrijn is neergeschoten. 's-GRAVENHAGE, 10 Mei Op last van den burgemeester van 's-Graven- hage zal deze stad voorloopig des avonds verduisterd zijn. Den bewoners wordt in hun eigen be lang aangeraden de ramen goed af te schermen. Hofjes- en portiekverlichting moeten worden gedoofd en voorloopig niet wor den aangestoken. AMSTERDAM, 10 Mei. De garni zoenscommandant van Amsterdam heeft den commandant van de Amsterdam- 6che Vrijwillige Burgerwacht bevel ge geven, tot mobilisatie van de Amster- damsche Burgerwacht. Burgerwachters worden onmiddellijk verwacht aan de centrale markthallen. AMSTERDAM, 10 Mei. De burge meester van Amsterdam vestigt er de aandacht van het publiek op, dat er geen vrees behoeft te bestaan voor prijs opdrijving. daar een dergelijke, handel wijze, evenals hamsteren, op grond van de prijsopdrijvings- en hamsterwet op straffe verboden is. Voorts brengt de burgemeester van Amsterdam ter openbare kennis, dat alle openbare vermakelijkheden des avonds tot nader order zijn afgelast. In verband met de huidige omstan digheden behoeft tot nader order des avonds door de werklóozen van Am sterdam niet te worden gestempeld. VOORSCHRIFTEN OMTRENT EFFEC TEN- EN GELDZAKEN AMSTERDAM, 10 Mei. Krachtens de bepalingen van de Beurswet en de Beursvoorsehriften, wordt vastgesteld, dat ten aanzien van d.e afwikkeling van prolongaties, voorschotten in rekening courant of andere leeningen, welke voor 10 Mei 1940 loopen en waarvoor fondsen tot onderpand zijn gegeven, onverschil lig of die leeningen al dan niet ter beur ze werden gesloten, alsmede voor pre mie-affaires en tijd-affaires, gesloten voor 10 Mei 19-10. voorschriften zijn vast gesteld, welke bij d.e Vereeniging voor den effectenhandel verkrijgbaar zijn zul len. TANDJONG PRIOK, 10 Mei. (Aneta). De te Tandjong-Priok aanwezige Duit schers werden door militairen met den bajonet op het geweer gevangen geno men en voorloopig in het immigratie kantoor. geïnterneerd. Ook te Soerabaja zijn alle Duitschers geïnterneerd. SEMARANG, 10 Mei. (Aneta). Te Xgawi is men druk bezig om hét fort van Den Bosch te transformeeren in een interneeringskamp. Het wordt ge heel omgeven door prikkeldraad, terwijl electrisch licht wordt aangebracht. Een detachement van 80 man politie of militairen zullen eventueel de bewa king vormen. CHERIBON, 10 Mei (Aneta). Ook hier zijn alle Duitschers geinterneerd. Onder hen bevinden zich een hoofdin specteur van politie en de directeur van de Ned. Ind. Gas Mij. buitenland BRUSSEL, 10 Mei (Ha\as). Koning Leopold heeft zich hij het Belgische groote hoofdkwartier ge voegd. Voorts wordt vernomen, dat alle te Brussel wonende Duitschers zijn gearresteerd. Met het oog op de gebeurtenissen is de Kamer tegen vanmiddag twee uur en de Senaat tegen drie uur bijeenge roepen. In een speciaal communiqué worden alle burgemeesters uitgenoo- digd in de centra hulpposten in te rich ten voor eventueele gewonden. Om 1 uur is de ministerraad bijeen gekomen om kennis te nemen van den tekst der verklaring, welke Pierlot vanmiddag in de Kamer en den Senaat voorleest. Ten gevolge van het luchtbombarde ment is het krankzinnigengesticht te Mortsel in brand gert.akt. Bij den aan\al op Brussel is van daag een bom neergekomen bij de Duitsche ambassade in de Wetstraat. Vele Duitsche vliegtuigen bij aanvallen in Noord-Oost- Frankrijk neergehaald PARIJS, 10 Mei (Havas) Het Fransche legerbericht van 10 Mei luidt: „In de vroege ochtenduren van den tienden Mei zijn Duitsche troepen begonnen Nederland, België en Luxemburg binnen te dringen. De Fransche legers waren in den loop van den nacht gealarmeerd. De belanghebbende regeeringen hebben een beroep op de regeeringen der Geallieerden gedaan. Bovendien heeft de vijand lucht bombardementsacties in het Noor den en het Oosten van Frankrijk ondernomen. Verscheiden vijandelij ke vliegtuigen, hun aantal staat nog niet vast, zijn neergeschoten door luchtdoelgeschut of jachtvliegtui gen." LONDEN, 10 Mei (Reuter). Vol gons te Londen van de Briische ambassade te Parijs ontvangen be richten zijn verscheiden Fransche steden gebombardeerd. Bij een aan val op Nar.cy werden zestien per sonen gedood en dertig gewond. Het waren voor het meerendeel burgers. Er zijn bommen gewor pen op het vliegveld Bron bij Lyon. Een Duitsch vliegtuig werd om laag geschoten. AMERIKAANSCHE AMBASSADEUR BIJ CIANO ROME, 10 Mei (Havas). De am bassadeur der Ver Staten. Phillips, werd met spoed naar het Chigi-Pa- leis ontboden, waar lij een onder houd heeft gehad met Ciano. Er wordt over en weer hierover de meest strikte discretie in acht geno men. Krachtige verklaring van den Nederlandschcn gezant jhr. Loudon Vérstrekkende gevolgen ook voor de Ver. Staten NEW YORK, 10 Mei. (Reuter). De Nederlandsche gezant in de Vereenigde Staten, de heer Lou don, heeft vanochtend voor de radio gezegd: „Onze land- en luchtstrijdkrachten zijn in con tact getreden met den vijand en verscheidene vijandelijke vlieg tuigen zijn neergehaald. Dc lan dingen van parachute-troepen zijn nutteloos gemaakt". In een verklaring aan Router's correspondent heeft de heer Lou don gezegd: „Door mijn land bin nen te vallen, is Duitschland zich opnieuw als beschaafde staat te buiten gegaan. Er valt niet veel te zeggen. Het Amcrikaanscho pu bliek is verstandig genoeg om zijn eigen conclusies te trekken en zal zich niet laten misleiden door do gebruikelijke Duitsche leugens en door deze schandelijke methoden van oorlogvoering". President Roosevelt heeft vannacht twee telefoongesprekken gevoerd met den Amerikaanschen ambassadeur in België, Cudahy. Welingelichte diplo matieke kringen voorzien vérstrekken de vraagstukken \oor do Vereenigde Staten in de Orient en in het Weste lijke halfrond alsmede in Europa, als gevolg van de uitbreiding van den oor log. Men zcide in deze kringen, dat de Ver. Staten waarschijnlijk de andere Amerikaanschc republieken zullen raadplegen om vast te stellen, of eeni ge stappen genomen dienen te worden tot garandeering van den status-quo der Nederlandsche bezittingen in het Westelijk halfrond. Ambtenaren in Washington be schouwen dc invasie in Nederland als een der belangrijkste econo mische ontwikkelingen waarbij do Ver. Staten betrokken zijn. Dc to tale handel van dc Ver. Staten mot Nederland en de Nedcrlandscho bezittingen bedroegen in 1939 ruim 300 millioen dollars. Nederland al leen, zonder zijn ovcrzeeschc bezit tingen, was de zesde beste afnemer van do Ver. Stalen. f-J ET viel niet meer te ontkennen, ze 1 -1 waren spoorloos verdwenen. Met een kwaad gezicht en haastige bewe gingen doorzocht Hetty reeds een half uur verscheidene kasten en doozen. „Hoe lang bent U eigenlijk bij mij?" vroeg plotseling midden in haar venvar- de gedachten de stem van den eigenaar van den winkel achter haar. „Al 9 jaar," antwoordde ze zacht, en haar lief gezicht kwam vuurrood achter een kast te voorschijn. „Hm 9 jaar merkwaardig, en er is nog nooit zoo iets voorgekomen! En juist het model, dat ik nog wel na had willen laten maken. Het is te erg! Ik begrijp niet, hoe het kan bestaan." „Ik ook niet! Ik herinner mij echter, dat zich voor dit model een zeer opvallende dame interesseerde, met bij zonder lange vingers en knal-roode na gels, met hei-rood haar. Het is hoog stens een uur geleden. Ze jDaste en zag veel modellen, maar niet een vond zij zoo mooi als deze. Ten slotte, vroeg ze mij, haar ook nog uit de etalage een paar te laten zien. Maar ze kon niet beslissen. Ja, nu valt het mij in, dat ze plotseling zeer gehaast deed." „Dus, toen U naar de etalage ging. stond U met Uw rug naar de dame toe?" „Ja, zeker voor een oogenblikje." „Hm, dat schijnt inderdaad een aan- knoopingspunt te zijn. Maar het. is voor vandaag genoeg, het is al 7 uur, gaat U nu maar naar huis, juffrouw Mettv. Morgen zullen we de zaak wel verder onderzoeken." Een paar minuten later zat Hetty in de autobus. Mechanisch nam ze plaats, zonder van de menschen om haar heen notitie te nemen. Ze tobde en combi neerde, welke mogelijkheden er waren, om de dievegge op het spoor te komen. Naast haar waren intussehen een dame en een heer gaan zitten. Een aantal pak jes en een paar handschoenen legde ze tusschen haar en Hetty in. Ze sprak luid met haar metgezel zoodat de aandacht van verschillende passagiers getrokken werd. Ook Hetty keek op en wendde automatisch haar gezicht naar de spreekster. Op hetzelfde oogenblik schoot het haar te binnen: dat was ze toch, de dame met het roode haar en ze keek naar haar handen met de lange vingers en de vrecselijk opvallen de nagels. Daarna had ze ook de hand schoenen bespeurd. Instinctief groep ze er naar. Natuurlijk, ze waren het. de gestolene. Maar ook haar buurvrouw had de beweging van Hettv bemerkt en eveneens naar dc handschoenen gegrp- pen. Ze had daarbij Hetty's handen aan geraakt. De beide dames keken elkaar voor een oogenblik strak aan. De een wilde de ander de handschoenen uit de handen trekken. Maar voordat de rood harige zich zoover gereed gemankt had, om haar verontwaardiging te luchten en met een woordenvloed Hettv te over bluffen, had Hettv de handschoenen reeds naar zich toe getrokken. Opge wonden sprong de roodharige dame met haar begeleider op. „Mevrouw!" riep Hettv. terwijl de roodharige dame haastig haar pakjes greep en zich naar de uitgang begaf, „U hebt niet alleen lange vingers, maar zooals ik zie ook „lange vingers"! Maar U kunt morgen vroeg om 9 uur in de zaak I w handschoenen terug ha len. Of ze de laatste woorden nog ge hoord had? Misschien de heer, die nog eens naar Hettv keek. Met een luide zucht leunde Hetty achterover en sloot voor een oogenblik haar oogen. Deze te lange vingers waren haar van het eerste ooprenblik af al onsympathiek geweest. Den volgende morgen het was nau welijks 9 uur en de kleine winkel was juist door Hettv geopend gaat de deur open en met een verlegen lach ie treedt binnen de begeleider van de roodharige dame van gisteren. Hii sta melt. een niets-zeggende verontschuldi ging en pakt. zijn portefeuille „Laaf TI maar, mijnheer, de dame hoeft de handschoenen niet te koonen Ze passen haar heelemaal ni^t. U hebt gisteravond gehoord waarom!" „Oh ja. juffrouw. IT was heel slag vaardig. Ik heb T in stilte bewonderd Maar nog beter bevalt me V\v netheid Fn daarom wil ik U een plezier doen Aan Uw mooie honden zitten de hand schoenen natuurlijk als gegoten, is het niet? Behoudt TT de handschoenen tor herinnering en als een aandenken aan on^e kennismaking. .Ta. doet TT het?" Een bfietip in de war over de^e onver wachte uitspraak, kon ze zoo vlug niet antwoorden. Moest zij nu deze hand schoenen dragen? Haar oogen begonnen gelukkig te glinsteren. De heer bekeek haar lachend. „Ik vind U erg aardig, kunnen we el-» kaar nog niet eens zien?" Ze knikte slechts, want op dit oogen blik kwam dc eigenaar van den winkel binnen. „Goeden morgen! Wat, de hand schoenen? Waar waren ze nu, juffrouw Hetty?" „Ik had ze" ze aarzelde, wat zou ze nu zeggen? „Neemt U mij niet kwalijk," viel de vreemdeling in. „Ik heb zoo juist do handschoenen terug'gebracht. Door een vergissing nam een dame gisteren do handschoenen moe. Natuurlijk zijn zo nu direct betaald. Daar ze. de dame toch niet. goed passen, heb ik ze de winkel juffrouw gegeven ter vergoeding van de schrik die ze ervan gehad heeft." „Zoo zoo, dan is alles in orde. Nu juf frouw Hettv, nu heeft U tenminste die chique model-handsrhoenon. Dat is dus prachtig afgeloopcn." De beide jonge menschen keken elJ kaar stil aan. E. Luitenant-kolonel W. A. Boswijk, sar- nizoenscommandanl in Amsterdam, is in verband met den staat van beleg belast met de uitoefening van het mi litair gezag in de hoofdstad. BERICHT AAN HET PERSONEEL ARTILLERIE-INRICHTINGEN HEMBRUG AMSTERDAM, 10 Mei. Aan het per soneel wordt bekend gemaakt, dat he den, 10 Met, de tusschenploegcn van het drie ploegcnslelscl en de nachtploegen niet naar d.o fabriek aan de llcmbrug moeten komen. Voorts wordt medegedeeld, dat op Za terdag, 11 Mei de volledige dagydoeg zich melden moet aan de fabriek aan cte Hembrug vóór den aanvang van den normalen werktijd. Vervoer zooveel mo gelijk per rijwiel. Verder per booten van de Alkmaar-Packct, steiger nummer 12, De Ruyterkade. Vertrek te 6.50 uur. Morgen, 11 Mei moet tevens het perso neel van het drieploegen-stelsel en van de gewone nachtploeg zich op dezelfde wijze en hetzelfde uur melden aan de fabriek Hembrug voor de uitbetaling van loon. OPROEP AAN DE STUDENTEN AMSTERDAM, 10 Mei. De commis sie voor de luchtbescherming in Amster dam heeft een dringenden oproep tot alle docenten en studenten aan de Ge meente-Universiteit te Amsterdam, ge richt, waarin deze worden aangespoord zich Zaterdag 11 Mei om acht uur of om twaalf uur 's morgens in het gebouw aan de Oude Manhuispoort te melden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3