Meldt LJ aan bij den luchtbeschermings dienst De bezetting van Mo in Midden- Noorwegen Italië factor van belang in nieuw Europa Nieuwe wapens en beproefde strategie r Oproep tot vrouwen en gepensionneerden Waarschuwing MEDEDEELII Succes Tuin HET WESTELIJK FRONT Teraardebestelling A. Beeke Ctqsmda (pcA/cA (Bad Luchtbescherming W. Croockewit T Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 21 MEI lg. STOCKHOLM, 21 Mei (D.NB) Noorsche vluchtelingen, die Zaterdag over de Zweedsche grens zijn gekomen, hebben aan de Dagens \yheter het ver haal van den val van Mo in het district Ra na gedaan. Zooals men zich zal her inneren, is deze stad Zaterdagochtend door de Duitsche troepen genomen. On der de vluchtelingen bevonden zich vele soldaten, waarvan vier Engelsche, de militairen werden op Zweedsch ge bied ontwapend en geïnterneerd. De vluchtelingen deelden mede, dat de Duitsche hoofdmacht over het dorp Korgen, ongeveer 10 km van de Zweed- scho grens gelegen, is gekomen. Tus schen Korgen en Mo ligt een zeer moei lijk begaanbaar terrein en Britsche pa trouilles, welke voor eenigen tijd bij Korgen waren verschenen, hadden de moeilijkheden van dit terrein niet kun nen overwinnen. ^VOORWEGEN l ELVÈP.JH\ etsoAL ''HAMAR» •BERCEH".- Duitsche troepen hebben Mo in Mid- den-Nonrwegen bezet, waarmede zij dichter bij Narvik zijn gekomen, waar de Duitsche troepen zich handhaven. On bijgaande kaart ziet men gestip peld het door de Duitsche troepen be zette Noorschc gebied aangegeven. De vijand rekende er derhalve op, dat geen Duitsche aanval over Korgen zou kpmen. Niettegenstaande de moeilijkhe den is het Duitsche leger er in geslaagd zelfs zware infanterie-wapenen over Korgen te brengen en de Noorsche en Britsche troepen, welke in de stad ston den, te verslaan. Thans zijn de Duitsche troepen meester aan beide oevers van de diepe Rana-fjord. ROME, 21 Mei (Stefani). De Mes- saggero schrijft, dat in de formatie van Europa van morgen Italië een factor van het eerste belang wil zijn. moet zijn en ook zal zijn. Dit is de wil van het Ita- liaansche volk, dat wacht op de bevelen van den Duce. Het is niet noodig dit uit te leggen, aangezien alle Italianen dit reeds lang hebben begrepen. Graaf Ciano hc.eft te tyilaan geen ijdele ophitsende woorden gesproken. Hij heeft gesproken van actie en, zoo voegt liet blad hieraan toe, zoodra de Duce de Italianen weder om naar het veld van actie wil leiden dan zal hun moed en dapperheid weder om worden bekroond met de overwin ning. De Corriere della Sera schrijft over de rede van graaf Ciano, dat sedert den grootcn oorlog en het verraad van Ver sailles, de tegenstelling tusschen Italië en de Westelijke mogendheden funda menteel is geweest. Italië heeft steeds door middel van onderhandeling ge poogd te verkrijgen, waarop het recht heeft, teneinde don vrede te bewaren. Al zijn pogingen zijn evenwel vergeefs ge bleven. Het Italiaansche volk. dat zich de vreedzame en loyale politiek van Mussolini herinnert, kan de woorden yan graaf Ciano naar puiste waarde schatten. jVT ADERE bijzonderheden over den L snellen Duitschen opmarsch in Bel gië en Noord-Frankrijk bevestigen, dat de Duitsche weermacht-leiding hier in het groot moderne oorlogsmiddelen toe past, volgens de richtlijnen cener be proefde strategie. De voorschriften van strategen als Clausevvitz en von Sch lief fen worden ten uit- voér gelegd met behulp van een pantser- en een lucht-wapen, dat in staat blijkt zelfs den sterksten tegenstand te bre ken. Clausewitz schreef den legeraan voerders voor, te trachten om hun tegen standers in den rug aan te vallen, zoo dat deze rechtomkeert moeten maken met hun troepen. Dit heeft tot gevolg, dat in de achterhoede van den vijand groote verwarring en enorme vertraging ontstaat. Yon Schlicffen heeft vóór den We reldoorlog 1914-1918 deze tactiek nader uitgewerkt en de plannen opgesteld voor de groote doorbraak- en omsinge lingspoging, welke in Augustus 1914 begon. Thans neemt net groote offensief in het Westen een ander, veel sneller ver loop dan toen het geval was. Nieuwe strijdmiddelen worden toegepast op een ongekende schaal en hebben ver bluffende resultaten. In een tiental dagen zijn de Duitsche troepen in Noord-Frankrijk doorgedrongen in de richting van Amiens, Compiègne en Reims. Daarmede dwingen zij volgens het voorschrift van Clausewitz de Fransche troepen in de Maginot-linie, om zich tegen een vijand in hun rug te ver dedigen. Wederom als in 1914 heeft zich tusschen de Britsch-Fransche en de Duitsche troepen in Noord-Frankrijk en Westelijk België een „wedloop naar de kust" ontwikkeld. Het enorme tempp van pantsertroe pen en luchtmacht," waarbij de Duit- schers een overwicht op hun tegenstan ders blijken te bezitten, doet twijfel rij zen of de Geallieerden in staat zullen zijn om alsnog een weerstandlinie te vormen. Generaal Gamelin is ter zijde gesteld; de generaals Wcygand en Pétain zijn door Rcynaud en Daladier te hulp geroepen. Zullen zij in staat zijn te elfder ure de krijgskans te doen keeren? Men is er in Londen en Parijs niet gerust op De Geallieerde legers worden ernstig bedreigd. De Britten en Belgen rukken in hoQfdzaak naar het Westen, naar de Noord-Fransche en Belgische Kanaal- kust, de Franschen trekken, zich terug in Zuidelijke richting. Wanneer de Duit sche troepen Amiens zouden bereiken en zouden doorsfooten naar het Westen, dan zou de verbinding tusschen Enge land en Franknik vrijwel zijn verbro ken. Noch uit de Maginot-linie. noch uit het Zuiden, waar de Alpengrens bewaakt moet blijven, kunnen de Franschen veel reserves weghalen. De vorderingen, welke het Duitsche legerhericht eiken dag vermeldt, zijn zoo groot, dat dit offensief een geheel nieu wen vorm van oorlogvoerine blijkt in te luiden. Hetgeen men in Polen nog he- grijpelijk achtte, omdat daar vrijwel geen versterkte stellingen waren, maar voor het Westen uitgesloten achtte, is toch mogelijk gebleken. De forten van Luik en Namen, de Al- hertkanaal-stelling. de Dyle-stelling en de versterkingen in het verlengde van de Maginot-linie in Noord-Frankrijk ble ken niet bij machte om den Duitschen aanval te stuiten of zelfs maar enkele dagen te vertragen Nog steeds geldt, dat men op den afloop moet wachten Maar dat de berichten uit Londen en Parijs melding maken van een crisis stemming in deze hoofdsteden, behoeft niet te verwonderen. JAPANSCHE VRIENDSCHAPSMISSIE IN ITALIË NAPELS, 21 Mei (Stefani). Vanmor gen is hier een Japansche vriendschaps missie aangekomen onder leiding van den buitengewoon ambassadeur Naotake Sato, ter beantwoording van het bezoek, dat een Italiaansche missie onlangs aan Japan gebracht heeft. De minister van financiën, Thaon di Revel, verwelkom de de Japansche gasten namens do fas cistische regcering. IN DEN DE MAAND VAN DE BLOEIENDE HEESTERS Wanneer het weer een beetje meewerkt is de Meimaand inderdaad de mooiste maand van het jaar. met haar bloesem pracht van vruchtboomen en heesters, die in dezen overgangstijd van lente naar zomer vieren. Populaire heesters als Ribes, Sering, Gouden Regen. Rhododendron. Sneeuwbal. Deutzia en Jasmijn, prijken in eiken tuin, en we verheugen ons er over. als we hier en daar eens iets anders ontdekken, de im posante verschijning van een Magnolia, de bloesemweelde van een Prunus (Sierkers) of Malus (Sierappel) en de wuivende tak ken van een slanke Brem of de Spiraea ar- guta, gebogen onder haar sneeuwwitte bloemenpracht. Prachtig zijn de groepjes Azalea japo- nica (mollis), die we eigenlijk veel meer in kleine tuinen moesten zienHet blijven keurige struikjes, ze groeien vrij lang zaam. en wanneer ze in een mengsel van bladgrond. turfmolm en oude koemest ge plant worden, zullen we iedere Meimaand opnieuw volop in de bloemen zitten. Een combinatie van verschillende tinten is voor zoo'n groep wel het meest aantrekkelijk, b.v. de licht zalmgele Frans v. d. Bom tegen de oranjeroode Comte de Papado- poli en de goudgele Hortulanus HWitte. Op een muurtje ontdekken we een krui pende Bremsoort met crème vlinder bloempjes. genaamd Cytuus Kewensis. terwijl elders een Prunus triloba flore pleno over een vijvertje gebogen staat, een hoog slank stammetje met heel teere rose bloesemtakken. Bij een heestergroep valt een bruidsbouquet van sneeuwwitte Serin gen op tegen een purperrooden achter grond. gevormd door de Sering Congo of Andenken an Ludwig Spüth, beide opval lend donker getint en daarom bijzonder gezocht door liefhebbers. Over het onoogelijke schuurtje heeft de Clematis montana haar rose witte bloe menpracht uitgespreid, en reeds van verre trekken de tallooze sterretjesde aan dacht. Dat zoo'n mild-bloeiende klimplant het ook in halfschaduw zoo schitterend doet is een uitkomst voor vele stads tuintjes. waar onoo gelijke schuttingen en schuurtjes dringend om een bedekking vragen. Om een grauwe radiomast heeft zich ergens een Jasminum Beesianum gewon den. met haar welriekende roseroode bloempjes, en zoo ontdekken we dat er met behulp van bloeiende klimplanten en heesters veel te verfraaien valt. om van de vruchtboomen nog maar niet eens te spreken. Haar schoonheid trekt niet voor niets duizenden naar de bloeiende Betuwe, en dat lenteleest kunnen we. al is het in het klein, ook op eigen erf aanschouwen. EEN NIEUWE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGMOTOR NEW YORK, 21 Mei (Stefani). De Aviation Manufacturing Corporation heeft een nieuw type vliegtuigmotor aan gekondigd. Deze motor is plat en is be stemd om te worden geplaatst in de vleugels van het vliegtuig, waardoor de snelheid met 10 procent wordt opgevoerd en de actieradius met 15 procent. AMERIKA WIL GRONDSTOFFEN KOOPEN WASHINGTON, 21 Mei. (D.N.B.) President Roosevelt heeft gisteren het Congres verzocht onmiddellijk 35 milli- oen dollar ter beschikking te stellen voor den aankoop van grondstoffen, welke van groot belang zijn voor de landsverdediging, zooals mangaan, tin, chroom. Het Congres had voor dit doel reeds 12,5 millioen beschikbaar gesteld. Zeer snel zijn de Duitsche troepen tot diep in Noord- en Noord-West Frankrijk door gedrongen. Op bijgaande kaart ziet men met pijlen de voornaamste opmarschlinies der Duitsche legers aan gegeven Om de ontregelde Maatschappij weer op gang te brengen is nog veel hulp noodig "pv E luchtbeschermingsdienst in onze stad heeft dringend hulp noodig, hulp van ieder die maar hel pen wil. Men zit n.l. met de moei lijkheid, dat de personen die zich aanvankelijk beschikbaar gesteld hadden voor de verschillende dien sten, nu weer in het normale be drijfsleven hun plaatsen moeten in nemen. Deze oproep is dus vooral gericht tot hen die niet een of andere functie in het gewone leven vervullen zooals: ge pensionneerden, vrouwen e.a. Zij zullen, indien niet tot zwaar werk in staat, de lichte controle-werkzaamheden te ver vullen krijgen b.v. het posten bij door landmijnen gevaarlijke punten. Voor eventueele luchtaanvallen blijft dan het gewone luchtbeschermingspersoneel be schikbaar. Wat er gedaan is In de afgeloopen dagen heeft de luchtbeschermingsdienst gedaan, wat zij kon om het ontregelde maat schappelijk leven weer op gang te brengen. Nadat tot Maandagavond allen op hun post waren gebleven keerde een aantal van hen Donderdag reeds weer terug met het doel om roof te voorkomen. Terstond werd een aanvang gemaakt met het verzamelen van onbeheerd achtergelaten goederen, terwijl bij plaatsen waar landmijnen gevaar voor de burgerbevolking opleverden posten geplaatst werden. Het tweede punt, dat direct onder het oog gezien moest worden, was dB voed selvoorziening. Ook hiervoor heeft de dienst zooveel mogelijk gedaan om het publiek in te lichten en met maatrege len ter voorkoming van besmettelijke ziekten bekend te maken. Als derde en voornaamste zorg had men het op gang brengen der bedrijven in onze stad. Met behulp van de radio centrale werden werknemers in kennis gesteld van de tijden waarop zij weder om op hun werk verwacht worden. Tenslotte heeft de dienst vooral ook met hulp van de padvindersorganisaties krachtige hulp verleend bij het terug voeren der geëvacueerde bevolking, door auto's en menschen beschikbaar te stellen voor het vervoer van bagage en hulpbehoevenden. Laat ieder die over vrijen tijd beschikt dezen dus zoo spoedig mo gelijk ter beschikking van den luchtbeschermingsdienst stellen teneindB den omvangrijken taak van dezen dienst te helpen ver lichten; HET Amersfoort6che politiekorps heeft gistermiddag afscheid geno men van wijlen A. Beeke, agent van po litie. Beeke was een der slachtoffers, die tengevolge van een landmijnontploffing het leven lieten. Toen de baar de aula van Rusthof binnengedragen werd stond het corps in uniform opgesteld. Het orgel speelde Ps. 103 „Gelijk het gras is ons kortstondig leven". Ds. Pop ma had dezen psalmregel gekozen als tekst voor zijn lijkrede. Namens den burgemeester als hoofd der plaatselijke politie en namens den corpschef, den heer G. Goorhuis, sprak inspecteur H E. Overbeek, die het heengaan van Beeke beschouwde als het heengaan van een gezinslid. Evenals ds. Popma sprak hij eenige woorden van troost tot de we duwe. Toen de kist, die door collega's van Beeke grafwraarts gedragen werd, in de groeve neergelaten was, sprak ds. Pop- ma de geloofsbelijdenis uit. Het is hier reeds voorgekomen, dat, winkeliers niet geldige Duitsche bankbiljetten in betaling hebben aangenomen. Wij wijzen er met na druk op, dat alleen de Rechskredit- kassenscheine, waarvan wii gisteren afbeeldingen in ons blad opnamen, wettig betaalmiddel zijn. Men neme dus geen andere Duitsche Bankbiljetten in betaling aan. Met ingang van heden is heer J. Lambrecht, Pieter Pijp, straat 10, niet meer voor ons bi: werkzaam. Abonnementen du ten uitsluitend opgegeven w; den aan ons bureau Arnh. Poortwal 2 A. Directie Amersl. Dagbl GRAND THé&TRE. Van Maandag 2; t.m. Donderdag: 23 Mei vertoonir.j de film „Wie heeft Madeleine gekuirH Voorstellingen: Zondag 1 45, 400, i-'Jl cn 8 30 uur doorloopend. Andere iiA 8.15 uur. Zaterdags 6 en 8.15 uur Zi 'tj dag- en Woensdagmiddag 2.30 matinée. CITY-THEATER. Van Maandag 20 jM t.m. Donderdag 23 Mei vertoonin?[w de film „Brand op den Oceaan". Voorstellingen: Zondag 1-45 400.® en 8.30 uur doorloopend. Andere 8.10 u. Zaterdag 6.1S en 8.30 dw:- pend. Zaterdag, en Wocnsdagmr.RÏ 2.30 uur matinée. REMBRANDT THEATER. VertooniJ „Bleeke Bet" en „Kinderen der OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLZ'^ ZAAL, Muurhuizen 9., MUSEUM FLEHITE, Westsingel. Ge«;4i dagelijks van 1012 en i4 uur, c';' zonderd Zondag 's Zaterdags 10—lifJS 1 303 uur (Stadgenooten hef 's Zaterdags vrijen toegang), BELLAMY-BIBLIOTHEEK (kosteloos).» Appelweg 6. STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor; meisjes iederen avond geopend Zondags van 2 uur. GYMNASIUM Naar wij vernemen worden do Iff van het Gemeentelijk Gymnasium 1 derdagmorgen hervat. STADSBUSSEN RIJDEN WEER Bij informatie deelde men ons ros dat de stadsbussen voor zoover ze noodig zijn om terugkeerende ge? cueerden te vervoeren normaal diensten vervullen. Hét is echter m lijk dat op bepaalde tijdstippen h* stagnatie komt wanneer er nog tic met geëvacueerden komen. De Directie maakt bekend, dat onderdeel van het bad beschadigd zyn. Getracht zal worden, het bad einde dei week voor het publiek te openen. Abonnementen-verkoop gaat gewoon do: Kantoor geopend van) 9—9. Welke gedragsregels in acht te nemen zijn De Burgemeester van Amersfoort, in gevolge artikel 3 juncto art. 1 van de wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen belast met de uitvoering van de maatregelen tot beperking van de gevaren voor de bevolking voort vloeiende uit luchtaanvallen, daarbij lettende op de voorschriften voorkomen de in genoemde wet en de daarop be trekking hebbende Algemeene Maat regelen van Bestuur stelt vast de navol gende Algemeene en Bijzondere Ge- gedragsregels. Als hoofd van den Luchtbescher mingsdienst is door mij aangewezen de heer W. F. Engel. Ieder is verplicht aan de door het hoofd Luchtbeschermings dienst in het belang van de luchtbe scherming te geven bevelen of aanwij zingen onverwijld gevolg te geven. Vanaf beden wordt de straatverlich ting gedoofd en zullen ten behoeve van het verkeer richtlampen worden ge plaatst. Het uitstralen van licht uit alle ge bouwen enz. is verboden. Hetzelfde geldt voor lichtreclames, klokken, auto maten enz. Motorvoertuigen en voertuigen moe ten met afgeschermde lichten rijden. Lampen van rijwielen moeten met blauw papier of stof zijn afgeschermd. Bedreigen vijandelijke vliegtuigen Amersfoort, dan wordt de bevolking ge alarmeerd. Het sein „Luchtalarm" wordt door het hoofd Luchtbescher mingsdienst door middel van de Radio- Centrale uitgezonden, zoodat degenen die op het radiodistributienet zijn aan gesloten het sein rechtstreeks ontvan gen. Het sein bestaat uit sirene-signa len (janktoon). Zoodra wordt vermeend, dat het ge vaar uit de lucht voorbij is, wordt door het hoofd Luchtbeschermingsdienst het t-ein „Luchtalarm geëindigd" gegeven. Dit sein wordt op dezelfde wijze ge geven als het êein „Luchtalarm" en be staat uit een langgerekte sirenetoon. Bedrijven met sirenes en stoomfluiten zullen eveneens de seinen geven. Amersfoort, 10 Mei 1940. De Burgemeester, v. RANDWIJCK. P ?8-jarigen leeftijd is te dezer stede na een langdurige ziekte overleden de heer W. Croockewit W. Azn. De overledene werd 1 Maart 1862 te Amsterdam geboren en kwam al op jeugdigen leeftijd naar Amersfoort, waar zijn vader tot kantonrechter benoemd was. Onze gemeente is zijn woonplaats gebleven en het was vooral de geschie denis van Amersfoort, welke hem bij zonder aantrok. Oud-Amersfoort had zijn geheele belangstelling en menig oud gebouw is door zijn bemoeiingen gerestaureerd cn tot een sieraad onzer stad geworden. Geen wonder dus ook, dat de oudheidkundige vereeniging Flekite, waarvan hij tal van jaren voor zitter geweest is, op zijn volle medewer king kon rekenen. "VVat maar eenigszins op de geschiedenis van Amersfoort be trekking had, werd door hem bijeenge gaard en vond een plaats in het mu seum. Dat dit thans een bezienswaar digheid is, onze stad waardig, is voor een goed deel aan wijlen den heer Croockewit te danken. Hij was een gebo ren verzamelaar van oudheden en ook in zijn particuliere woning had hij veel antiek bijeengegaard. De begraafenis zal plaats vinden op Woensdag 22 Mei op de begraafplaats Rusthof. BENZINE Verboden is benzine van eigen voorraad te gebruiken zonder toestem ming te verkrijgen aan de Kamer van Koophandel, Arnhemsche weg 23. vanaf 21 Mei ^940 des middags 2 uur. VACCINATIE TEGEN TYPHUS In verband met het verhooi gevaar van typhusgevallen is 1' dringend aanbevolen zich te; typhus te laten inenten. Wendt U zich hiervoor tot huisarts. Zij, die geen huist' hebben, kunnen zich richten den Gemeentelijken Geneeskurs gen Dienst, Westsingel 45, Donderdag 78 uur namidda? De Burgeniees VAN RANDWIJ Amersfoort, 21 Mei 1940. E20.000 voor lingerie en kousen in 3 maande AYSER RON DOR LTD zullen dit voorjaar hun. grootste reclame campagne M ginnen in nationale en provin ciale dagbladen in Engeland Een bedrag van 20 000 voo' de eerste drie maanden werd hiervoor uilgetrokken Ook hier dus w'eer couranten re clame!

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2