HET MEIBOSCH schenkt ons nieuwe levensvreugd Een zingende natuur! AAN STRAND EN HAVEN IN OORLOGSTIJD Geen aflevering van veevoer IJMUIDEN'S VISCHVANGST LIGT STIL VOORJAARSBELOFTEN INSPIREEREN Bij een Veluwsch heidedorpje Bon 19 blijft geldig Geen groente meer naar de vaalt VOOR DE WERKLOOZE JEUGD DRIE MAN TEGEN TWEE HONDEN... DE ROTTERDAMSCHE DIERGAARDE Scheveningen maakt zich voor het ont vangen van de badgasten gereed VEEHOUDER OF FABRIKANT? EEN ONGESTRAFTE SCHELDPARTIJ EXAMENS DINSDAG 21 MEI 1940 ÊaJk BINNENLAND VELUWE, MEI '40. TEGEN een onwezenlijk schoon Meibosch van donkere stammen en een lichtend-groen dak uit maagdelijk frisch beukenblad opgetast, doorwonden met speelsche gouden zon nestralen, tegen dit kleurenparadijs, een hof van jongend groen en jubelenden vogelen zang, ligt het oude Veluwsche heidedorp met de huisjes verscholen tusschen grootsch lenteschoon. De oorlog heeft dit plekje haast onberoerd gelaten. Slechts enkele schoten vielen en de schaduwen van vele vliegtuigen kwamen over de heide aanglijden, gingen over de daken en de tuinen, maar lieten geen vernielende bommen achter. Toen het ge raas van de doortrekkende colonnes achter den draai in den grintweg over de golvende zandverstuivingen verstorven was, lag het dorpje weer te droomen, zachtkens te neuriën in een stralend lentegewaad, alsof er geen wanklinkend oorlogsgerucht bestond en God alleen den mensch geschapen had om te genieten van het schoons, dat het voorjaar in deze dreven brengt. De boschduif luidde met haar roep, zittend op een moeizaam uitloopende tak van een ouden dorpseik, den avond in en toen de uilen wonderlijk krioel den in het hooge beukebosch kwamen ook in dit gehucht verschillende droeve tijdingen van gevallen zoons en vaders, doch den volgenden prillen morgenstond toonde aan de menschen, dat de natuur haar bloeiend kleed niet verwisseld had met een droeven treur- sluier. Integendeel zij is onaangetast gebleven voor al het menschelijk leed en dit is ge lukkig voor de velen, die haar noodig hebben om dit leed te leeren dragen en weer nieuwe levenskracht te putten uit haar rijke bronnen van voorjaarsschoonheid. De vogels, de bloesems, het groen en het wild, het wordt alles geïnspireerd door de nieuwe verwar mende zonnestralen en het aanschouwen van al dit optimisme, van al deze opvlammende levensvreugden dopt goed en geeft ons het verloren evenwicht terug. Het Meibosch schenkt ons nieuwe levenslust en dat hebben wij noodig. I") F. wielewaal, het helgele mannetje met ■Lf. de zwarte vleugels, laat in de eiken- kruinen zijn wonderlijk melodietje hooren. Hij is weer terug van zijn reizen en zijn klanken zijn voor ons een bewijs van het vorderen van het voorjaar. De zwarte specht vormt bij tusschenpoozen de for- sche passage in het concert van vogelzan gen en zoo nu en dan geeft hij ook nog eeninummertje slagwerk weg, wanneer hij met, zijn forschen snavel aan een beuken stam hakt. Is het speelsche overmoed, of verruimt hij de toegang tot zijn nest hol? De staartmeezeh zijn er ook weer en houden de pimpeltjes en koolmeesjes ge zelschap in een opgewonden cacophonie van fijne sopraantjes. De kauwtjes zijn ook druk in de weer en geven vreemde klanken ten gehoore. De Vlaamsche gaaien laten het blauw wit van hun hoed-veertjes brutaal schit teren en toonen een ongelooflijke fanta sie'in het verzinnen van geluiden. Toch ikunnen zij hun hinderlijke gewoonte niet vergeten als wij naderen en hun schorre ikreton verjagen een sierlijk eekhoorntje, Idat op de dikkp mollige plakaten mos zat te peinzen. Al dit goed heeft hier een n££je gebouwd naar hun smaak en leeft in een wereld van onbezorgd en over moed. hun deel bijdragend tot de voor- jaarssynrphonie. Aan den rand van het woud zingt de zanglijster en de geur van de seringen ■uit het dorp komt naar ons toewaaien. De zon straalt op ons neer uit een zacht- blauwe lucht. De heide ligt in zoete och- rtëndwaas voor ons en hij den antieken grenspaal zit de oude jachtopziener met den' verweerden witten haard ons toe te lachen. „We staan er goed voor jong," zegt hij me, „twee zomers tegen eenen ■winter." Hij knikt wijsgeerig voor zich uit en 'kijkt over de heide naar een wulp, öievmet breede vluchten naar ons toe- Ikomt en vreugdevol fluit, zoodat de om geving trilt. Dan wil hij over den oorlog beginnen, maar ik snij hem den pas af; de verademing in dit schoone oord mag hierdoor niet ruw verstoord worden. De oude man begrijpt me en laat me rustig verder wandelen. Aan de heideplas is het 'n druk gaan en komen van kieviten en wulpen. Het hei gras geeft een groenen krans om dit diepe water, dat door een oerbank in den grond wordt tegengehouden en voor ver- zinkon in het dorre zand behoed. De heide is anders vrij dor dit jaar na den Bwaren winter. Bij de heideplas D IJ dc pias staan de sporen van reeën in het zand en wij volgen deze naar een, kleine vergeten vallei, waarin frêle berkjes als groene fakkels opduiken in een omlijsting van vloeiend blank stuifzand. Een soort kruipwilg is hier op geheimzinnige wijze terecht gekomen en nog iels verder gaat dit prachtige stukje natuurschoon plot seling over in een ruw moerastand, waar de dopheide weldra zal coquetteercn met haar bescheiden bloemkes. Een ruige begroeiing geeft hier veel beschutting voor het wild en een moer haas sluipt voor ons weg van haar leger. Een jong haas drukt zich weg en blijft tot op een motor voor ons zitten om dan met onbeholpen sprongen zijn moeder te volgen. Do wulpen zijn oproerig geworden en suizen evenals de kieviten met openhar tig imlsbaar om ons heen. Zij vertrouwen ons niet bij hun nesten en als ik omkijk naar de hoiplas zie ik door den kijker een eend met een toom kuikens rustig midden op het water laveeren. Meester lijk wist zij zich weg te houden toen wij do boorden passeerden en de zwarte kraaien met hun moordenaars-schreeu wen schijnen haar geen angst te kunnen aanjagen, hoewel het grootste deel van haar kroost stellig onder de onbarmhar tige snavelhouwen zal sneven. Maar de ochtend is nu te schoon om hieraan te denken. Wij volgen de rccénsporen en weldra vluch'. voor ons een forsche reebok weg, die een flink gewei heeft. Nadat in De cember dc stangen, zooals ieder jaar, van zijn kop vielen is zijn nieuwe tooi 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. De directie van Handel en Nijverheid maakt bekend, dat de geldigheidsduur van bon no. 19 van de rijksdistributie kaart. rechtgevende op 1 kg. suiker, wordt verlengd tot en met 30 Mei 1940. V-J Mededeeling van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende be kend. Met ingang van heden is alle afleve ring van veevoeder aan veehouders ten strengste verboden. Ook op witte bestel bonnen mag geen veevoeder worden af geleverd. Dc witte bestelbonnen zijn met ingang van heden ongeldig en kunnen evenmin tegen blauwe bonnen worden ingewisseld. Handelaren in veevoeder zijn evenwel verplicht de in hun bezit zijnde witte bonnen tot nader aankon diging te bewaren. Met ingang van 26 Mei 1940 zal een nieuwe voedertoewijzing worden vast gesteld. Veehouders kunnen daartoe vanaf dien datum bonnen van een nieuw model in ontvangst nemen bij de plaatselijke bureauhouders, voorzoover zij niet per post worden toegezonden. Op korten termijn kan een inventari satie van bij handelaren en mengvoe derfabrikanten aanwezige voorraden worden verwacht. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt verder be kend: Al degenen, die zijn belast met de uit voering van de landbouwinventarisatle, te houden van 1426 Mei 1940, wordt medegedeeld, dat deze inventarisatie is stopgezet. Binnenkort zal een nadere aankondi ging geschieden wanneer, de inventari satie zal worden gehouden. verkeersfederatie 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. De Alge- meene Nederlandsche Verkeersfederatie deelt mede, dat zij hare werkzaamhe den op het gebied der verkeerseconomie tot nader order blijft voortzetten in een zoodanigen omvang als de gewijzigde omstandigheden zullen toelaten, terwijl zij zich daarnaast ter beschikking van de overheid (heeft gesteld voor alle ver dere diensten welke zij in het algemeen belang mocht kunnen verleenen. HOE KLEIN EEN REEKALFJE IS. over zijn discipeltje gaan. De jachtopziener laat een wakend oogje voorspoedig gegroeid cn nu is hij zoover, dat de zachte huid, die deze nieuwe ge weistangen nog omvat, (de z.g. „bast") met ruwe bewegingen er af geschuurd wordt. De reebok ontziet hierbij het plantgoed niet en vooral sparretjes moe ten het ontgelden. Maar dit is dan ook. het ecnige nadeel van dit schoone dier, dat terecht do „prins der bosschen" ge noemd wordt. Het reekalfje TOCH is het me niet om dezen bok te doen, de geit heeft nu een verras sing voor mij en wel het teere fragiele reekalfje, dat als door een 'beeldhouwer geboetseerd zoo fijn lijkt. Voorzichtig dool ik door het groen en een patrijs is het eerste levende wezen, dat hier zijn aanwezigheid verraadt. Weldra hoor ik een zacht gekraak en dan vlucht een reegeit voor mij weg.. Na een kwartier zoeken ligt een voorjaars belofte van \erfijnde schoonheid voor mij: het reekalfje beweegt zich niet en negeert mij totaal. Hoewel het eigenlijk niet juist is neem ik dit diertje voor zichtig even op en dan klinkt een be nauwd roepend stemmetje: het kind dat do moeder roept. Gauw leg ik het weer terug en de reegeit komt reeds nader als ik een half uur later op een bergje zit uit tc kijken naar de konijnen, die tal rijk zijn, niettegenstaande de ongewone koude, die tientallen deed doodgaan van honger. Onkruid vergaat niet en daarom zijn ze niet uitgestorven, zooals de jacht opziener dacht en de houtvester, gezien hun schadelijkheid, hoopte... Als ik in de middaguren terugloop over de heide ligt het dorpje met de ronde daakjes in de zon. die zomersch warm be gint te worden, verscholen tusschen het groen. De kinderen zijn weer naar school cn alles ademt hier rust. de rust welke wij in deze dagen noodig hebben. De men sehen doen goed deze stilte in de natuur op te zoeken en zich door het aanschou wen van fauna en flora tc laten ont spannen! audiëntie commissaris der koningin in zuid-holland 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. Dc mi nister van Staat, commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, is verhinderd Donderdag 23 dezer audiën tie te verleenen. Nieuwe regeling in het West- land tot stand gekomen Naar de heer J. B. Barendse, voorzit ter van dc veilingvereeniging Poeldijk, heeft medegedeeld is een regeling tot stand gekomen, die in tuinderskringen niet zal nalaten grootc vreugde te ver oorzaken. Jarenlang heeft men het trieste beeld kunnen aanschouwen dat enorme hoe veelheden kostelijke producten, waar de tuinders luin zorg en hun geld aan besteed hadden, doorgedraaid werden en op de mestvaalt terechtkwamen, aange zien de export zeer gedaald was en de productie veel te groot is voor de Ne derlandsche markt alleen. Volgens de nieuwe regeling zullen alle producten, die niet noodig zijn voor hinnenlandsch gebruik, uit de markt genomen en naar Duitschland gezonden worden. Ook de producten, die in het binnenland geen kooper vin den, zijn in het vervolg bestemd voor den export. Bovenstaande geldt in het algemeen voor de zoogenaamde export producten, sla, bloemkool, tomaten, komkommers en poen. Men is thans hard aan het werk om de nieuwe regeling uit te werken, want zooals te begrijpen valt. is voor de tuin bouworganisaties thans ontzaggelijk veel te doen., Alle treinverbindingen zijn nog niet hersteld, zoodat aan de nieuwe regeling nog niet onmiddellijk gevolg gegeven kan worden Maar hoe het ook zij, aldus de heer Barendse, onze pro ducten zullen niet meer naar de mest vaalt behoeven te worden gezonden en voor doordraaien behoeven wij niet meer bevreesd te zijn. Tenslotte wees de hoer Barendse nog met nadruk er op, dat in ons land steed_s genoeg groente te verkrijgen zal zijn7 Het A.N.P. schrijft verder nog^üat bij opleving in den tuinbouw door aanmer kelijke exportverruiming naar Duitsch land, ook de Duitsche invoer belangrijk zou kunnen toenemen. Immers. Duitsch land leVort verschillende bestrijdings middelen voor plantenziekten aan do tuinders, glas en ijzer voor den West- Zooveel mogelijk wordt op den ouden voet voortgegaan •s-GRAVENHAGE, 21 Mei. Dc sccre- taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken, maakt bekend, dat de kampen voor mannelijke en vrouwelijke werklooze jeugd, de internaten voor dienstboden opleiding, de centrale werkplaatsen, do vakcursussen en de werkobjecten voor jonge werkloozen, alsmede do arbeid der jeugdregistratie, zoo ecnigszins mo gelijk, op den ouden voet rfioeten wor den voortgezet. Indien zich ten aanzien van deze voortzetting moeilijkheden mochten voordoen, gelieven de organiseerende in stanties zich te wenden tot de betrokken afdeeling van het departement van soci ale zaken, Bezuidenhout 65, telefoon 's-GTavenhage V.V.V. En de honden bleven tijdelijk overwinnaars 's-GRAVENHAGE. Op de van Alke- madelaan werd een bewoner van de Laan van Roos en Doorn aangevallen door twee groote bouviers, die wild wa ren geworden. De man retireerde in een tuintje, doch moest zijn rijwiel achter laten. Hiervan werd de voorvork verbo gen, terwijl een der honden de banden kapot beet. Even later verscheen een agent ten tooneele, die een poging zou wagen, rlen aangevallen man te ontzet ten, doch ook hij werd door de beide honden aangevallen. Uit lijfsbehoud los te hij twee schoten in de richting van de Tionden. Een schot was raak. do%ch niet doodelijk, waarop ook de agent de vlucht nam in een tuintje. Toen ver scheen een tweede agent, die echter op zijn beurt ook werd aangevallen door de woedende honden. Ook deze agent loste een schot, dat echter geen doel trof. waarop ook hij retireerde. Geluk kig had echter een der omwonenden het Dierenasyl opeeheld, en het personeel van deze instelling slaagde er in de beide honden te strikken, waarop ze werden meegenomen. De directeur is optimistisch over den wederopbloei ROTTERDAM, 21 Mei. Dr. K. Kui per, do directeur, van den Rotterdam- schen Diergaarde heeft medegedeeld, dat in totaal oj) den len Pinksterdag ongeveer 20 roofdieren zijn afgemaakt. Dank zij de krachtige hulp van do Goudsche brandweer kon een brand in het apenhuis worden gebluscht. Ook het houten olifantsgebouw kon behouden blijven. De menschapen zijn toen naar een leegstaanden winkel aan den Dier gaardesingel gebracht en van de beide olifanten werd de makste met kettingen aan een boom vastgezet. iDe ongevaarlijke exemplaren uit het apenhuis, die in vrijheid waren gesteld, zijn thans, op enkele uitzonderingen na, teruggevangen; de oerang oetan en do chimpansee zijn na de ramp levend aan getroffen. maar met verkoudheidsver- schijnselen, waardoor longontsteking mogelijk is. De vele dieren uit het afgebrande runderengebouw, die los door den tuin liepen zijn wederom opgevangen. De directeur, van de Diergaarde blijft optimist ten aanzien van de toekomst van de nieuwe Diergaarde, ook al is er veel van het bouwmateriaal, dat op het oude terrein was opgeslagen, verdwenen. Wanneer door eenige aanvulling van dc ievende have uit het buitenland deze weer op peil kan worden gebracht en ook financieel hulp wordt geboden, be hoeft aan den wederopbloei onzer Dier gaarde niet te worden getwijfeld. aflevering van lederwaren 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. Het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat afleve ring en verkoop van looistoffen, looi- materialcn, bereide en onbereide huiden en vellen, alle leder, schoenen, drijfrie men en lederwaren, anders dan door den detailhandel, uitsluitend geoorloofd is indien daarvoor schriftelijke vergun ning is verleend door den directeur van het Rijksbureau voor huiden en leder. Vergunningen kunnen worden aange vraagd hij genoemden directeur. Tevens wordt bekend ge<maakt, dat do directeur van het Rijksbureau voor hui den en leder bevoegd i6 verleende ver werkingsvergunningen in to trekken en nieuwe hc-werkingsvcrgunningen af te geven. rijwieldief gestraft 's-GRAVENHAGE, 21 Mei. De Haagsche rechtbank veroordeelde he den den 25-jarigen bankwerker M. van R., wegens diefstal op 21 October van het vorige jaar van een rijwiel uit een bergplaats aan de Kempstraat te dezer stede, tot acht maanden gevangenis straf. landschen kassenbouw en steenkool voor de verwarming der Westlandsche bedrijven. Ongetwijfeld zou hij- een op leving van den tuinbouw de behoefte aan deze materialen veel grooter wor den, zoodat beide partijen gebaat zijn met een belangrijke uitbreiding van den export van tuinbouwproducten te meer daar de Duitsche tuinbouw niet geheel in de behoefte van het Duitsche volk kan voorzien. fP EN hooge vierkante kamer, veel groo- ter dan men. gezien het lage huis in het doodloopende straatje verwacht had. De kasten, de tafel, de vloer alles glanst en blinkt vanwege de vaderland- sche boenwas. Een wandtckst roept ons het welkom toe: „God behoede u". De stoere, ronde vrouw, die voor ons staat, excuseert zich. omdat zij juist bezig is aan de wasch. De stevige bloote rechter arm wordt nog eens extra gedroogd aan den boezelaar. Overigens ziet deze Sche- veningsche er even helder en glanzend uit als dc kamer, waarin wij staan. Zij vertelt, dat haar man. die van het begin van den oorlog werkloos rondloopt omdat dc vis- scherij stillag, juist dezen ochtend weer aan het werk is gekomen. „Wordt er dan gevaren?" vraag ik ver baasd. „Nee. maar hij moet de loggers helpen teren voor het geval dc vlsscherij weer begint." De Scheveningsche reeders schij nen door een spoedig einde van den oor log niet verrast te willen worden. Het tegenstrijdige geval doet zich dus voor, dat terwijl de vi6schers, die alle afgeloopen maanden nog gevaren heb ben, de laatste dagen werkloos zijn ge worden, deze ééne juist nu weer werk heeft. Overigens moet ik er bij zeggen, dat zijn vrouw, te fier om van den „steun" te leven, al die maanden in Den Haag uit werken is gegaan, en zoodoende de eindjes nog heeft kunnen vastknoopen. Zoo iets te hooren stemt bemoedigend. De echte Nederlandsche aard kan niet verloren gaan zoolang er zulke vrouwen zijn. „God behoede u." IN de havens waar het kernachtig ruikt naar teer en visch liggen de „Anna Jacoba", de „Maria" en hoe zij alle heeten, schouder aan schouder, mast aan mast. De vele ijzeren loggers en de weinige houten worden als door een stevige magneet vastgehouden ann den wal. Een enkele visscherman is druk bezig de Hollandsche vlaggekleu- ren op den boeg wat bij te verven, een ander loopt met de teerkwast rond, en een oude collega staat soezend voor zich uit te staren op de leege troostelooze kade. Wij maken een praatje, en nadat het gerste wantrouwen uit do licht blauwe oogen is verdwenen de cenigo kleur in deze wit-zwarto verschijning vertelt hij van de emotie's der laatste dogen. Eigenlijke schokken heeft Sche veningen niet to doorstaan gehad, maar op don laatstcn dag. toen de vrede reeds was geteekend, hebben zich vreemde tooneelen afgespeeld. Welgestelde lie den, die nog naar den overkant van do Noordzee wilden, boden grooto sommen voor een klein schip. Doch er zijn geen schepen uitgevaren. Na oen poosje zit ik op het kantoor van den havenmeester. „U ziet het zelf, er vaart geen schip meer in of uit". De schepen die aan de kustvisschcrij deel genomen hadden, zijn Vrijdag cn Zater dag 10 cn 11 Mei binnengetoopenen sindsdien blijven liggen. Enkele trci- lers/die nog op zee waren, zijn even eens thuis gekomen, andere zijn de haven van iJmuiden binnengevallen. Men vreest thans, dat elk schip dat zee kiest, in Britsche handen valt. Van daar deze gedwongen werkloosheid. GELUKKIG bieden het strand en de bou levard een vroolqker aspect. Schevenin gen heeft al een paar mooie bedrijvige dagen gehad cn het had zich gespitst op Pink steren. Men weet waarom dit een misre kening werd. Overigens is men hier klaar om te ontvangen. De tentjes cn de bad stoelen zijn uitgezet, cn de winkel kraampjes worden in elkaar getimmerd voorzoover ze nog niet gereed zijn. In de branding ziet men al enkele zwemmers, die den konden Noordewlnd trotsecren, cn sportieve lieden spelen, het bovenlijf naakt, met een bal op het strand. Bij nader zien cn hooren blijken het Duitsche militairen, die onder leiding van een officier sport bedrijven. Elders spelen Hollandsche soldaten hetzelfde spel. Tal van Hollandsche jongens liggen zich te zonnen in het zand of zoeken be schutting tegen den wind onder een schuingezetten groen-roo'den strandpara- sol. Verschillende zijn, gelukkig, niet al leen Vrouwen en verloofden zijn ver nuftig in het zoeken van dc juiste adres, sen Duitschers, die met hun zware spijker schoenen den boulevard afslijpen, halen telkens hun photo-toestel voor den dag. Velen hunner turen geboeid naar het wa ter en de lucht. Misschien is het voor do eerste maal in hun leven dat zij zee zien Sommigen schijnen elkaar to be duiden: ginds ligt de kust van Duitsch- land's gehatcn vijand. Maar zij is verder weg dan het oog reikt, ook al is dc kim helder als het helderste kristal. De ruim te is ontzaglijk en ongerept Geen zeil, geen mast. De zee is ontvolkt. Alleen komt ergens hoven de branding het nie tige wrak van een vliegtuig uit Het blanke gevaarto van de pier steekt een eindweegs in zee, zooals zij al zooveel jaren gedaan heeft, maar het is altijd weer een vreugde om te zien. Duitsche militairen denken er ook zoo over en zwermen in groot aantal over Pisui^sc's befaamde „laster-allee". Langs den bou. levard zijn overal de café-terrassen be zet met tafels cn stoeltjes, maar weini gen vertoonen lust in den killen wind een kou op te doen. De Scheveningers zijn er op gekleed, en zij bevolken dan ook de banken die hier en daar qp het trottoir aan den zeekant staan... Het fietspad langs den onbeschrijflijk moioen Ouden Scheveningschen weg is verbijsterend druk, terwijl de rijweg schijnt uit te rustep. Ook dc cafó's in Den E^iag doen het nog kalmpjes aan, behalve enkele naar het Zuiden ge keerde café-terrassen in hot hartje van de stad. Voor een Utrechter is het een rare surprise Utrechtsche gomeentobus- son in het centrum van dc Residentie tegen te komen. Zij hebben gediend pm troepenonderdcelen van de luchtwacht te vervoeren. STAMPVOLLE treinen. Zij schijnen het er op aan te leggen zoo veel mo gelijk op tijd aan to 'komen. Do reizi gers hebben elkaar veel te verhalen. In deze dagen valt er inderdaad wat te ver tellen. Bloedrood steken do tulpenvelden af tegen het omringende groon. Haarlem. IJ m u i d o n. In tegenstelling met Sche veningen is hier wèl het een en ander gebeurd. Ook hier, aan dc haven, hebben velen toen de oorlog op onzen bodem woedde, nog gepoogd, het land te verlaten. Meer dan een liet zijn auto onbeheerd achter, sommigen schonken hem zoomaar weg aan een willekeurigen matroos. Het nieuwo Hoofdbureau van Politie vlak bij dc Velzer trcinhalte heeft nog nooit zul ke volumineuze „gevonden voorwerpen" geadopteerd TEGELIJK toen do vrede intrad werd de havenmond versperd, en uitvaren was piet meer mogelijk. Maar het invaren is nu eveneens ondoenlijk. Dus staat dc vlsscherij stil. Gistermor gen was er nog wat aanvoer doordat een Urkor botter en een Decnsch vaar tuig aan den buitenkant van do pier hun voorraad hebben afgezet, die per auto werden afgehaald. Een gevaarlijk karwei voor de schepen, dat alleen bij gunstig weer mogelijk is. Toch konden de ruime glazen vischkioskcn dio IJmuiden's straten hier en daar ornee- ren behalve gemarinoerde en gez.outo haring ook nog wat versoh gebakken scholvisch aanbieden. En op straat riep een oud mannetje achter een volgeladen kar in een onwaarschijnlijk Ilollandsch „Versche giernaalc" Op een der verwijdingen van de mooie Kennemerlaan had een Duitsch muziekcorps post gevat. Staande gaven zij een geanimeerd concert .weg, waarin vooral de jeugd belangstelling toomlc. Speciaal een instrument dat hier nog niet of althans nog weinig bekend is, een soort verticale xylophoon, versierd als schelleboom, wier tintelende hooge tonen hoven alles uitklonken, trok do aandacht. Principicele zaak voor het Amsterdamschc Hof AMSTERDAM, 21 Moi. Dc veehou der B II.K. uit Naardcn was in Maart van hot vorige jaar geverbaliseerd, om dat hij er geen arbeidslijsten op na hield en hij zich niet stoorde aan dc werk tijden van de arbeidswet. Yerd. was van oordeel, dat hij als veehouder onder de uitzonderingsbepalingen valt De Nnardensche politie ziet in hem echter een zuivclfabrikant, zoodat zijn. personeel, bestaande uit zijn acht kinde ren, onder do arbeidswet zou vallen De kantonrechter tc Hilversum had K. tot vijf hoeten van f 6.veroordeeld, de rechtbank te Amsterdam 9prak hem vrij. De Hooge Rand verwees de zaak naar het Amstcrdamsche gerechtshof. De pro cureur generaal vroeg bevestiging van het veroordeelend vonnis van rlen kan tonrechter, doch het hof achtte het on derzoek niet volledig en gelastte het hooren van den rijksaccountant T. S. Visser te Bussum op IS Juni n.s. Aandeel van man en vrouw kon niet worden vastgesteld AMSTERDAM, 21 Mei. In rlen nacht van 23 op 21 Mei van liet vorige jaar was het in de Blocdstraat rumoerig door de arrestatie van een dronkaard. Vijf politie agenten kwamen er aan te pas om den woesteling naar het politie bureau to transporteeren. Twee buurt- genootcn, een echtpaar, sloegen vanuit liet raam de gebeurtenissen gade en gaven luide hun ontstemming over de agenten te kennen. Later werd er tegen het tweetal proces verbaal opgemaakt wegens bcleediging van de politie. l>e politierechter veroordeelde den man, een varensgezel, tot f 10 boete en do vrouw tot 5. In hoogor beroep cischtc de Procureur Generaal verzwaring van straf, n.l. veertien (lagen gevangenisstraf tegen don mhn en f 25 boete togen de vrouw. Het hof wees heden arrest cn sprak de echtelieden vrij. aangezien niet vast was komen te staan wat ieder precies gezegd had, welk aandeel dus de man en de vrouw in do scheldpartij hadden. mededeeling legeronder- deelen Kapitein Bach deelt mede, dat het personeel van de lev 2o en 3e afdeeling van de 5e vliegtuiggroep van het 2e luchtvaartregiment, behouden^ de reeds aan de familie opgegeven verliezen, zich in goeden welstand te Rijswijk (Z.-H.) bevindt. Academische LEIDEN. Rijksuniversiteit. Ge slaafd candidaatscxamen Indisch recht dc heer L. C. Pcute. Zierikzcc.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3