LAATSTE BERICHTEN De verbinding Calais-Parijs verbroken TIEN JAAR GEEISCHT TEGEN EXPEDITEUR Stedelijk Gymnasium Amersfoort Verklaring van Canadeeschen senator Haig Japan's politiek De Amerikanen moeten Europa verlaten Versterking der Amerikaansche weermacht De Italiaansche onderscheiding voor Goering Sleutels en Sloten- reparatie Gedachten - wisseling uu van Berlijn en Tokio d over Nederl.-Indië moet herzien worden meent Japansch blad iet Duitsche verklaring n.a.v. de vernielingen door de Engelschen Hevige storm in haven van Valparaiso DE VREEMDELINGEN IN BOEDAPEST OVERVAL OP EEN OUDE VROUW DE MOORD IN DE VIJZELSTR A AT Hij stak in een aanval van woede zijn gewezen verloofde neer Radio-Programmas Advertentiën '•f Grafwerk dJDoe de stop! Wij helpen IA met aankoop en befahngt Nee yn een RADIO \/art P.Nierop Amersfoortsche Kunstkring UITGESTELD Fa. WiJK&Co. DOOR STORTINGEN IN CONTANTEN NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. Als de zaak rust werkt de Advertentie 19* le BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 23 MEI 1940 BUITENLAND ïan: uit NEW YORK, 23 Mei (D.N.B.). „Canada is zoo slecht voorbereid, dat het vóór 1941 of 1942 aan cle Ge allieerden geen troepenconlingenten en oorlogsvoorraden van belang kan doen toekomen". Aldus verklaarde de Canadeescho senator Haig in een toespraak te Ottawa, waarin hij bit tere verwijten liet hooren aan het adres van de Canadeesohe regeering, omdat zij zich, naar hij zeide, had latenverrassen door de snelheid van de oorlogsgebeurtenissen. BERLIJN, 23 Mei. (D.N.B.). •an De Japansche minister van buiten. landsche zaken, Arita, heeft voor icn eenigen tijd in de pers een verkla- [j?'; ring gepubliceerd, waarin het in standpunt van de Japansche ve to" geering ten aanzien van de kwes- z; tie van Nederlandsch-Indië be- !,r kend gemaakt werd. In het verloop vr- van een vriendschappelijke ge- dachtenwisseling, welke hierover orzi tusschen Berlijn en Tokio heeft 'cn. plaats gehad, heeft de Rijksregee- ilar'ring aan de Japansche regeering CK laten mededeelen, dat zij bij dit s v vraagstuk niet is betrokken. ar nd 'ent - 1 pol eweffl ïlin; wasfl em, uad, te' ►holl \u-; dl fi vol Jk of, ;emw en. in of d TOKIO, 23 Mei (D.N.B.). Het blad Kokoemin Sjimboen eischt he den, in verband met den nieuwen toestand in Europa, dat Japan zijn politiek van niet-inmenging in den Europeeschen oorlog zal herzien en nieuwe politieke richtsnoeren zal vaststellen op grond van het feit, dat de Europeesche oorlog verbon den is met de nieuwe ordening in Oost-Azië. Met China mag geen gedeeltelijke, doch uitsluitend een totale vrede geslo ten worden, en daarom moet het kabi- net-Yonai zijn afwachtende houding opgeven ten gunste van een positieve politiek, teneinde een permanente op lossing mogelijk te maken van den oor- 1 g in China. t I1 its t ijkhjl :heic ie zon-', n lq WASHINGTON. 23 Mei. (D.N.B.). Naar Associated Press meldt, heeft het departement van buitenlandsche zaken aangekondigd, dat de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers van de Yereenigde Staten in Griekenland, Roe menie, Hongarije. Bulgarije. Joego-Sla- vië, Turkije, Syrië. Irak, Palestina, Tu nis, Egypte en Tanger opdracht gekre gen hebben de in deze landen wonende Amerikaansche burgers te verzoeken met het oog op de mogelijke uitbreiding van den Europeeschen oorlog, naar dc Yereenigde Stalen terug te keeren. Het totale aantal van de Amerikaan sche burgers in deze landen wordt ge raamd fop ongeveer 18.000. De Ameri kaansche regeering heeft voorts beslo ten dej mailboot „President Roosevelt' naar Ierland le zenden, teneinde de in Europa wonende burgers terug te bren gen. Het schip vertrekt heden uit New York naar Galway. GTC; veiiJ d. I l« ,i 'i4 Of l\ o'b'l neml BERLIJN. 23 Mei. (D.N.B.) De Ge allieerde troepen, in het hijzonder de. Engelschen, vernielen in de gebieden, welke zij vluchtend verlaten, de voor raden levensmiddelen, alsmede de fa brieken. mijnen en dergelijke. Van Dnit sche zijde wordt te dien aanzien ver klaard, dat het Duitsche leger en het Duitsche volk in hun behoeften kunnen voorzien door de productie van de eigen industrie. Wat in genoemde gebieden wordt vernield, zal door dc plaatselijke bevolking worden gemist. Hel Duitsche volk heeft geen steenkool noodlg, doch de Belgische en Fransche gezinnen zul len deze missen. Hopelijk zal in don ko menden winter niet worden geklaagd over de gevolgen van een misdadigen •waanzin, waarvoor Duitschland niet verantwoordelijk is. WASHINGTON, 23 Mei (D.N.B.) De Senaat heeft Woensdag een crediet van 1823 millioen dollar voor het leger toe gestaan. Voor dit bedrag zullen 2506 vliegtuigen en een groote hoeveelheid luchtdoelartillerie, tanks en pantseraf- weergeschut worden gekocht. Het leger zal op volledige sterkte van 280.000 man worden gebracht. Het ontwerp is thans terugge zonden naar het Huis van Afgevaardig den ter behandeling van enkele amen dementen. De begrootingscommissie uit den Se naat heeft gisteren haar goedkeuring gehecht aan de marinebegrooting, wel ke voor het op 1 Juli beginnende nieu we dienstjaar 1458 millioen dollar be draae:t, inclusief de door president Roo sevelt in zijn onlangs gehouden leger- boodschap geeischte extrabedragen. De begrooting voorziet o.a. in een badrag van 200 millioen dollar voor de uitbrei ding van de marineluclitvloot en de aanschaffing van 1735 lesvliegtuigen, alemede 48.7 millioen dollar voor een verhooging van het personeel der vloot met 25.000 man tot 170.000 en van de marinetroepen met 0.000 man tot 31.000. De minister van landbouw, Wallace, heeft Woensdag na een bespreking me' president Roosevelt een nieuw pro gramma tot hulp aan dc boeren beken 1 gemaakt. Dit programma voorziet in leeningen aan de boeren, waarbij de in de schuren liggende oogst als onder pand zal dienen, met het doel hen door de moeilijkheden heen te helpen, welke zijn ontstaan door het verlies van de Europeesche markten tengexolge van den oorlog. De producten zullen worden opgeslagen tot weer vraag ontstaat, het geen na den oorlog te wachten ie. On- dertusschen zal worden getracht het binnenlandsch verbruik te bevorderen. MILAAN, 23 Mei. (D.N.B.) Alle Italiaansche bladen bespreken het feit, dat koning Victor-Emmanuel de orde van de Annunziata heeft verleend aan generaal-veldmaarschalk Goering. Re gime Fascista teekent hierbij aan, dat deze hooge onderscheiding opnieuw de gemeene. leugens- weerlegt, volgens welke de koning en de prinsen van het koninklijke huis de Duitsch-gezinde po litiek van Italië niet gaarne zien. Laat men niet de woorden vergelen, aldus het blad, welke graaf Ciano in Milaan gesproken heeft, dat „Italië op zijn ver plichtingen staat en niet afziet van zijn aspiraties". Als dit niet duidelijk genoeg is, dan zal in het vervolg nog duidelijker taal gesproken worden. SANTIAGO (CHILI), 23 Mei. (D.N.B.) De haven van Valparaiso 16 gister morgen door een storm geteisterd. Het eenige drijvende dok in de haven is met het zich daarin bevindende schip gezonken. Bovendien zijn verscheidene andere vaartuigen vergaan. Een deel van de kade werd vernield. De Chileen- sche kruiser „Latorre" liep lichte be schadiging op. Ook in andere deelen van Midden-Chili werd door storm en overstroomingen schade aangericht. Voor zoover bekend vallen echter geen slachtoffers te betreuren. BOEDAPEST, 23 Mei (D.N.B.) De laatste dagen heeft de politie in de Hon- gaarsche "hoofdstad Boedapest in ver band met de verscherpte controle op vreemdelingen verscheidene razzia's ge houden, waarbij ruim tweehonderd ver dachte personen, waaronder ook vreem delingen, in arrest zijn gesteld. Hierbij gelukte het een wijdvertakte buiten- landsohe propaganda- en spionnage- organisatie te ontdekken, waarvan de leden zich in hoofdzaak bezig hielden met economische spionnage en de voor bereiding van daden van sabotage. Ook ontdekte de politie een propaganda- centrale, welke zich bezig hield met de fabricatie van gruwelberichten voor het buitenland. De onderzoekingen der po litie worden nog voortgezet. GENERAAL VON XYLANDER f MÜNCHEN, 23 Mei. (D.N.B.) Op 84-jarigen leeftijd is hier na een kort ziekbed overleden de gepensionneerd generaal der infanterie Oskar Ritter von Xylander. In don Wereldoorlog 19111918 voerde hij liet eerste Beier- sclie legercorps in talrijke veldslagen van overwinning tot overwinning. Voor zijn bijzondere prestaties werd hij ge decoreerd met de militaire Max Joscph- orde en met de „Pour le Mérite". CANADEES WEGENS MOORD OP DUITSCHEN AMBTENAAR VEROORDEELD NEW YORK, 23 Mei. (D.N.B.) - De Canadeesche burger Ernest Kehler is door een rechtbank alhier wegens moord op den Duitschen consulairen secretaris dr. Engelberg tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld. VROUWENARBEID IN BRITSCHE INDUSTRIE LONDEN, 23 Mei, (D.N.BDe lioinl van ingenieurs en de bond van personeel hebben gisteravond een over eenkomst gesloten, krachtens welke thans tijdens den oorlog vrouwenarbeid in de zware industrie wordt toegelaten. "DLIJKENS het Duitsche leger-bericht van Woensdag 22 Mei is een hevige strijd ontstaan in Westelijk België en Noord-Westelijk Frankrijk tusschen de Duitsche troepen, die de lijn Antwer pen, Brussel. Arras-St. Quentin,Amiens, Abbeville hebben bereikt, en de Brit- sche, Belgische en Fransche troepen, die door de Duit- schers van de Fransche hoofd macht zijn afge sneden. Het viel te venvachten, dat de Geallieer de troepen tot het uiterste zouden pogen het onderling verband en vooral de verbinding tusschen Calais en Parijs over Amiens weer te herstellen. Voor de Duitsche weermacht-leiding komt het er op aan niet de situatie van 1914 maar die van 1870 terug te doen kee ren: geen slag aan tie Marne, maar splitsing en daarna vernietiging der af zonderlijke Geallieerde legergroepen. Deze splitsing is gelukt, toen dc Duit sche troepen over Amions bij Abbeville het Kanaal ten Zuiden van Calais be reikten. Thans gaat het er voor de Duitsche weermacht-leiding om, deze doorbraak te consolideèren en de afzonderlijke Geallieerde legers geen gelegenheid le laten zich meer of minder ongerept te rug te trekken hetzij door hcreeniging met de hoofdmacht in Frankrijk, het zij door inscheping naar Engeland. Voor de Geallieerden komt het er op aan, zooals gezegd, zoo mogelijk weder om een gesloten front te vormen, dat zou moeten yeiken van Gent tot Mont- médy. Daartoe zouden een verdere Duitsche opmarsch moeten worden voorkomen, cle verbinding tusschen Calais en Parijs over Amiens weer tot stand moeten worden gebracht, en de thans bij Calais Gent van het centrum van Frankrijk afgesneden Geallieerde troepen in hoofdzaak ongerept moeten blijven. HEVIGE strijd is ontstaan bij de po gingen der Duitsche en Geallieer de troepen om hun strategische doek einden te verwezenlijken. Terwijl wij dit schrijven is het Duitsche legerbe- richt van heden, Donderdag, nog niet hekend. Wel heeft de Duitsche legerlei ding in een niet-officieele verklaring er op gewezen, dat zij een situatie als thans is ontstaan heeft voorzien. Ver gelijkingen met 1914, zoo onderstreept men thans aan Duitsche militaire zij de, gaan in vele opzichten mank. Het. grootste verschil is wel gelegen in liet feit, dat Rusland thans niet als vijand tegenover Duitschland, maar als welwillend neutrale naast het Duitsche Rijk staat. De Duitsche weermacht-lei ding is daardoor in strfat al haar krach ten te concentreeren op het groote of fensief in het Westen, en fouten te ver mijden en voorkomen, die in 1914 heb ben geleid tot het min gunstig verloop van den slag aan de Marne. De Duit sche infanterie, die het door de stoot troepen binnengedrongen gebied blij vend moet bezetten, volgt deze stoot troepen volgens de jongste berichten over de militaire situatie op den voet en slaat tegenaanvallen en doorbraak pogingen van ingesloten Geallieerde troepen af. Gezien het snelle tempo van den hui- digen oorlog zal de toestand, wat de door de Duitschrers in den sector Gent Calais gcisoleerde Geallieerde troepen betreft, naar men mag aannemen bin nen afzienbaren tijd duidelijker zijn ge worden. In de algemeene pol11ieke en militaire situatie.is sinds den Duitschen doorbraak in Noord-Frankrijk geen wij ziging gekomen; Frankrijk moet onver minderd blijven rekenen met een in grijpen van Italië in het Zuiden, zoowel aan de Fransche Alpengrens als in Afrika. OPROEPING VAN RESERVISTEN IN ROEMENIE BOEKAREST. 23 Mei. (D.N.B). In een aanvulling op cle desbetreffende mededeeling vermeldt de Roemeensche generale staf, dat de oproeping per 23 Mei van reservisten voor opleiding, plaats heeft voor den duur van dertig dagen. VIJHONDERD FRANSCHE SPOOR WEGWAGONS IN DUITSCHE HANDEN BERLIJN, 22 Mei (D.N.B.). Naar het D.N.B. verneemt konden in de streek van Lauterburg, nadat de vijand hier had moeten terugtrekken, 500 Fransche s p oorweg'w a go ns geborgen worden. BINNENLAND Onderzoek naar geestes- vermogen van den verdachte 's-GRAVENHAGE, 23 Mei. Op 22 Maart jl. kort na middernacht was een 23-jarige drukker de woning van een alleenwonende 75-jarige dame te Mon ster binnengedrongen en bij die gele genheid had hij een beui's. inhoudende ongeveer 90 gulden, weggenomen, na dat hij de oude vrouw onder bedreiging met een dolkmes op haar bed had vastgebonden. Noor dit feit heeft de verdachte op 9 Mei jl. terechtgestaan en de officier van justitie heef toen een gevangenisstraf van drie jaren tegen hem geëischt. Heden in deze zaak voorloopig uit spraak doende, gelastte de rechtbank een onderzoek naar verdachtes geest vermogens. Een letterzetter uit Leiden, die in den buit gedeeld had en tegen wien een jaar gevangenisstraf werd geëischt, werd tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. AMSTERDAM, 23 Mei. In den ochtend van den 27sten De cember van het vorige jaar speel de zich in een winkel in de Vijzelstraat een liefdesdrama af. waarbij een jeugdige dienstbode het leven liet. Het meisje was eenigen tijd verloofd geweest met een 37-jarigen expediteur. Zij verbrak de verloving, doch de ex pediteur stelde alles in het werk om den omgang te herstellen. Zij weigerde echter pertinent zich langer met den man in te laten. Herhaaldelijk bedreig de hij haar en op den Zaterdag voor kerstmis kwam hij het meisje op straat tegen. Hij hield haar staande en liet haar een groot, scherp dolkmes zien... geheel overstuur kwam het meisje thuis en zij vertelde aan haar mevrouw, wat er gebeurd was. Deze gaf haar den raad extra voorzidhtig te zijn en goed op te letten. Dien-zelfden avond kwam de man aan de winkelzaak maar het meisje was er niet. Een paar dagen later voltrok het drama zich. Op den ochtend van den 27en December zette de dienst bode de vuilnisbakken buiten en van die gelegenheid maakte de af gewezen minnaar gebruik om den winkel binnen te dringen. Toen het meisje weer binnen was, viel hij haar onmiddellijk met het dolkmes aan. Hevig bloedende en luid gillen de vluchtte zij de straat op, achter volgd door den man. Op straat zakte zij ineen en enkele oogenblik- ken later overleed zij. De dader was intusschen gegrepen door werklieden van de stadsreiniging. Geen oogenblik bood hij tegenweer: „Laat me maar los, ik loop toch niet weg", had hij' gezegd. Vandaag stond de expediteur terecht, verdacht \an moord. Subsidiair had de officier van justitie mr. L. de B 1 e- court doodslag ten laste gelegd. De rechtbank werd gepresideerd door mr. NV. Don s, verdediger was mr. F. P a u- w e 1 s. De man gaf in feite het tenlaste ge legde toe: hij was met het meisje ver loofd geweest, tot zijn woede had zij den omgang verbroken. Hij had een dolk mes gekocht am haar angst aan te jagen. Voor zoover hij zich herinnerde, had hij haar slechts één steek, n.l. in den hals, toegebracht. De psychiater, dr. S. P. Tammenoms Bakker stelde een onderzoek in naar do geestvermogens van den man. Verdach te heeft psychopathische trekken, doch desk, heeft niet zulk een mate van ge brekkige ontwikkeling of stoornis in de geestvermogens geconstateerd, dat. daar bij in het vonnis rekening moet worden gehouden. Van gebrekkige ontwikkeling der geestvermogens is geen sprake, de man is geen psychopaath. Dokter J. Th. C. A. Leusden, die de sectie had verricht, verklaarde, dat het meisje was overleden tengevolge van verbloeding, ontstaan door de beide mes steken. De eerste steek was reeds doo- delijk geweest. Een lange rij getuigen verscheen voor het hekje. We hooren van werk lieden van de stadsreiniging, die hun werk in do Vijzelstraat verrichtten, dat plotseling uit den winkel luid gegil klonk. Do deur werd opengeworpen en hevig bloedende wankelde het dienst meisje naar buiten. Op het trottoir zak te zij ineen. Vlak achter haar was de dader huiten gekomen. Hij zwaaide met het mes, maar hij liet zich gewillig ontwapenen. Agenten vertellen, hoe zij enkele oogenblikken na de steekpartij ter plaatse waren geweest, het meisje bloedde erg en het was duidelijk, dat zij zeer zwaar gewond was. Enkele oogenblikken later overleed zij, ge leund tegen de armen van een agent. Een paar getuigen h décharge ver klaarden, dat het meisje niet altijd, even gemakkelijk in den omgang was ge weest, zij plaagde haar verloofde dik wijls. De bejaarde vader van den expediteur zeide, dat zijn zoon geen slecht mensch was, wel had getuige zich herhaaldelijk afgevraagd, of zijn zoon wel normaal was. Hij had dikwijls hevige driftbuien en wist dan niet meer, wat hij deed. Bij het slotverhoor houdt vercL vol, dat hij niet de bedoeling had gehad om het meisje te dooden. „Ik heb haar al leen maar willen dreigen, om haar bij mij terug te krijgen" zegt verdachte. Pres.: En toen u op dien Zaterdag het mes liet zien, hebt u toch gezegd. „Als je niet terug komt, ga je er aan?" Neen, beweert verd., ik heb haar al leen maar het mes laten zien. Pres.: Dus u dacht, dat. zij door drei gementen terug zou komen? Verd.: Ja, dat leek mij de ecnigc ma- nier. De officier van justitie mr. L. de Blecourt, noemde de zaak zeer eenvoudig. De verdachte is een egoïst, die een vermeend onrecht wilde wreken. Het is duidelijk, dat deze man de bedoeling bad om de vrouw te dooden. Eenige dagen te voren had hij haar immers nog ge zegd: „Als je niet bij me terug komt, ga je er aan". Spr. achtte den moord bewezen en requireer.de een gevangenisstraf voor den t lj d van tien jaar. De verdediger mr. F. Pauwels hesprak uitvoerig de psyche van den verdachte: een opvliegende, domme, egocentrische man, verwend in zijn jeugd en gewend zijn zin te krijgen. PI. bestreed, dat verd. het plan had het meisje te doo den. Door zware dreigementen hoopte hij haar over te halen bij hem terug te komen. PI. was voorts van oordeel, %|at niet alleen het kalm beraad en bet rus tig overleg, doch ook do opzet om te dooden ontbrak. Hier hebben we te maken met een liefdesdrama. Zeer zeker is deze ver dachte niet van schuld vrij tc pleiten, maar ook het meisje is niet vrij van schuld. Voor een ziekelijke wocleuitbar* sting zal men toch zeer zeker geen tien jaar gevangenisstraf kunnen op'oggen. PI. riep de uiterste clementie van do rechtbank in. Vonnis 7 Juni. Radio programma voor Vrijdag, 24 Mei V.A.R.A. Hilversum. 8.00 Tijdsein. 8.01 Nieuwsberichten van het ,-vige- mecn Ncderlandsch Persbureau, daar na gramofoonmuziek. 9.30 V.P.R.O. 9.50 Robert Casadesus (gram. muz.). 10.00 Rcgceringsmededeelingen, uit te spreken door het Algemeen Neder- landsch Persbureau. (Eventueel gra mofoonmuziek). 10.30 Benedict Silbermann, pianorecital. 10.50 Het Toppunt, voordracht door Ca re 1 Rijken. 11.10 Gramofoonmuziek. 11.30 Eddy Walis met Fantasia, zigeu- nermuziek. 12.00 V.A.R.A.orkest o.l.v. Hugo de Groot 12.45 Nieuwsberichten van het Algemeen Ncderlandsch Persbureau. 1.00 V.A.R.A.-strijkorkest o.l.v. Hugo dc Groot. 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zender. 2.00 Tijdsein. 2.01 Gramofoonmuziek. 2.45 Orgelspel door Johan Jong, met zang van Hans van Dalen. 3.15 Op kabeljauwvangst, voordracht door Elias van Praag. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis. 4.30 Residentie-orkest o.l.v. Frits Schuurman, met medewerking van Sam Swaap, viool. 5.10 Voor cle kinderen, kindervertellin gen floor Elias van Praag. 5.10 Eddv Walis en zijn Rosian orkest, 6.10 Kookt de melk, reportage door F. A Hof. 6.30 Regeeringsmededeelingen, uit te spreken door het Algemeen Néder* landsch Persbureau. 7.00 Eddy Walis met zijn Rosian or kest. 7.30 Orgelspel door Johan Jong. 8.00 Tijdsein. 8.01 Nieuwsberichten van het Algemeen Ncderlandsch Persbureau. S.15 Negende symphonic in D. kl. t. op. 125 van Ludwig Von Beethoven. Uit voerenden: Arb. Zangver. „de Stem des Volks", Amsterdam; Ankie van Wlckevoort-Crommelin, sopraan; An nie Hermes, alt; Michel Gobets, tenor; Otto Couperus, bas; Vtrechisch Stede lijk Orebest, bet geheel o.l.v. Antoon Krelage. 0.25 Gramofoonmuziek. 9.30 „Bravour en charme" door het no viteiten-orkest o.l.v. Benedict Silber mann. 10.00 Zaansch vrouwenkoor o.l.v. Frits Uvttenboogaard, aan de piano mej. Marie van Hoord. 10 30 Nieuwsberichten van het Algemeen Ncderlandsch Persbureau. 10.45 V.A R.A.-dansorkest ..The Ram blers" o.l.v. Theo Uden Masman. 11.15 Gramofoonmuziek. 1200 Tijdsein en sluiting. Morgen, 24 Mei herdenkt het Echtpaar G. W. OVEREEM D. OVEREEM— SCHREUDER den dag. dat zij voor 50 jaar in den Echt ver- bonden werden. ?C HUNNE KINDEREN, BEHUWD- en KLEINKINDEREN. Amersfoort, Leusderweg 17S. ;- Algemeene kennisgeving. i*#*###*-*## i. lieden overleed plotse ling op 62-jarigen leef tijd onze innig geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader AALBERT PLOEG Weduwnaar van ELIZABETH VAN BEEM in leven filiaalchef Drukkerij N.V.G.J. Van Amcrongen Co. Voorzitter der Leerlin gencommissie in de Typografie voor Amers foort en Omstreken. Amersfoort: E. M. RINK—PLOEG J. RINK. Hilversum: A. E. PLOEG. GR tv ADALBERT. Amersfoort, 22 Mei 1940. Ant. Mauvestraat 10 De begrafenis zal plaats hebben op 25 Mei 1010 op de Algemeene Be graafplaats aan den Soestcrweg te Amers foort. Vertrek van het Sterf huis 11 uur. Verzoeke geen bezoek en rouwbeklag. Op 13 Mei 1940 viel te Leersum, hij de vervul ling van zijn plicht voor hel Vaderland, onze lieve jongen en broer JAN DANIEL CAMER. LING HELMOLT, Arts Res. Off. v. Gez. 2e klasse in den ouderdom van 25 jaar. Amersfoort. D. A. CAMERLING HELMOLT C. CAMERLING HELMOLT—VAN KETWICH VERSCHUUR Zwolle. M. E. LIEFRINCK CAMERLING HELMOLT P. J. LIEFRINCK Batavia, P. S. FEIKEMA CAMERLING HELMOLT M. FEIKEMA Steenhouwerij R. VAN DIJK Arnhemscheweg 6 Tel. 5132 ARNHEMSCHE5TR.27TEl.3406 AMERSFOORT LANGESTRAAT 90-92 TELEFOON 3753 Koffers vragen uw aandacht? Wij zijn ruim gesorteerd in alle maten. Lederen koffers, Vulcanfibre koffers. Fibre koffers. Origineele Eng. week end-koffers. Onze prijzen zijn zeer billijk. SPECIAALZAAK H. E. WENSINK Langestraat 105 Tel. 5071 Secretariaat: Utr. weg 177 De jaarvergadering, wel ke op 28 Mei in Monopole gehouden zou worden, is tot nader bericht Uw Drogist cn Opticien. Arnb.straat 5. Tel. 3181 ADVERTENTIES ZIJN OOK NIEUWS Aangifte van nieuwe leerlingen vóór 10 Juni a s. Formu lieren op aanvrage verkrijgbaar aan het Gymnasium, tele foon no. 4940. Toelatingsexamen Dinsdag 25 Juni (Schriftelijk) en Vrij dag 5 Juli (mondeling). Spreekuur van den Rector: Maandag en Donderdag van 23 uur. De Rector, Dr.. B. KEULEN. kunnen wij nieuwe rekeningen openen, waarover Rekeninghouders de volledige beschikking hebben. De bepalingen van het z.g. Banken-Moratorium zijn hierop niet van toepassing. Kantoor Amersfoort, UTRECHTSCHEWEG No. 4 Telefoon Z444 (2 lijnen)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3