De hulp van Amsterdam aan Rotterdam Bredasche vluchtelingen hadden bange dagen in Antwerpen Wie was de schuldige? Ter beschikking stellen van binnenschepen Distributie van vloeibare brandstof DE VOEDSELVOORZIENING IN DE HOOFDSTAD IS VOLDOENDE Dr. W. de Vlugt heeft hulde en bewondering voor onze Weermacht S WAT AMSTERDAM - VOOR ROTTERDAM DEED II Geen vrachtauto's meer Individueel Onderwijs GEBREK AAN VOEDSEL 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 23 MEI 19-10 AMSTERDAM, 22 Mei. Ware hedenmiddag de raadszitting doorgegaan, dan zou ik gezegd hebben zoo zeide burgemeester De Vlugt hedenmiddag in een persconferentie ten stadhuize dat, willen wij met waardigheid het lot dragen, wij met groote zelfbeheer- sching, met volle kracht en met den inzet van onze geheele persoon lijkheid, ons dagelijksch werk moeien verrichten. Ik zou in de zitting van den raad een woord van hulde en be wondering tot onze weermacht hebben gesproken en ik herdenk met groote droefheid en deernis hen die vielen, in dienst van het vader land; den gewonden wensch ik een spoedig herstel. Hulde bracht de burgemeester hen, die hem in de zware dagen trouw ter zijde hebben gestaan, aan de hoofdambtenaren, de ambte naren, de werklieden, van hoog tot laag verried hun kalmte en be reidheid de groote krachten, waarover zij beschikten. Een woord van lof sprak Dr. de Vlugt ook tot de vrijwilligers van de Luchtbe scherming, die hun plicht moeten blijven doen. Laat een ieder even nauwkeurig zijn plicht blijven vervullen, het zou mij aldus dr. De Vlugt zeer spijten van de wettige dwangmaatregelen gebruik te moeten maken. Met groote waardeering sprak de eerste burger van Amsterdam ook over de houding van politie en burgerij. Een dringend beroep deed de burgemeester nogmaals op de burgerij om de orde strikt te handhaven en nauwkeurig de voorschriften en verordeningen op te volgen. 7Ö0pBA de koerier van het hoofd van de gemeente Rotterdam in de hoofdstad was aangekomen, is de hulp verleening met alle kracht aangepakt. Ei In de eerste plaats werd een motor- I spuit van de gemeentelijke brandweer met volledige bemanning, benevens I' dertien spuiten van de gemeentelijke luchtbescherming, -eveneens met. be manning naar de Maasstad gezonden Voorts verfrokkpn de heer Padhuis. in- specteur van P.W pui driehonderd werk lieden met hun gereedschappen. Zij bleven tot Zondag te Rotterdam. Ook gereedschappen en herstelwagens van de hoofdstedelijke gemeentetram, be ambten. werklieden en materialen van waterleiding en gem. gasbedrijf, werden naar het getroffen gebied te Rotterdam 5fl| gezonden. OOi Maar ook op het gebied van de le- uillvensmldi#lenvoorziening werd op rui me schaal hulp verleend. 0600 bussen Pit: vleesch 1 k.cr. lono k g. boter. 1600 k g hb gezuiverde melk. $000 k e kaas on 20550 >lfct I brooden voorzagen in den eersten nood aai Ruiten het gemeentebestuur om. doch evi deels met medewerking van Publieke filLjWerken, ziin 2000 daklooze Rotterdam- ij- mers tijdelijk te Amsterdam ondergo- 3|„ bracht. Foor onrust of vrees geen reden OOR onrust of vrees is ook in de gewijzigde omstandigheden geenv.enkele reden. Men handhave in de toekomst even voorbeeldig de orde als dit tot heden is geschied. Dankbaar is burgemeester De Vlugt de Duitsche autoriteiten en de Duit- scheillegerleiding voor de samen werking en de verleende medewer- j( king. Tenslotte deelde de burgemeester nog mede, dat zeer binnenkort een landelijk comité zal worden opgericht tot hulp- Dgt.'j verleening aan de getroffen gebieden in ons land. Het presidium zal worden chfl toevertrouwd aan dr W de Vlugt. Pb! Dank aan burgemeester De Vlugt et' ;t h De wethouder voor de levensmiddelen leo' voorziening, de heer F. van Meurs, die e,de persconferentie bijwoonde, sprak een bewogen woord van dank namens de burgerij tot den burgemeester. Hij gaf fel' uiting aan zijn diepe bewondering voor na? het werk \an den Amsterdamschen bur gemeester. die dag en nacht, tot heil van Amsterdam en haar goede bevol- *i' king, zijn groote werkkracht beschik- rM baar stelde. Bewogen drukte hij den ak: burgemeester de hand. g1 r» De levensmiddelenvoorziening Wethouder Van Meurs deed over de levensmiddelenvoorziening van de hoofdstad geruststellende mededeelin- gen. B i en W. zijn in voortdurend con tact, zoowpi met den groot- als den kleinhandel. Brood. melk. boter, is in voldoende mate aanwezig of wordt vol doende aangevoerd. Dit kan ook van de vleeschvoorziening worden gezegd. Nog maals legde de wethouder er den na druk op. dat alle melk goed ge kookt moei worden. Wat. betreft kruidenierswaren, is do toestand goed. Er wordt niet gehain sterd. t a van schoenen is er een rege ling gekomen. De voorziening van le vensmiddelen zal deor landelijke distri butil Ivor den geregeld. Voor het vervoer moet een schema worden gemaakt om de waren met an dere vervoermiddelen, b.v. per schip, ter plaatse te krijgen. 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. De bur gemeester van Rotterdam maakt he kend, dat wegens het groote aanbod van vrachtauto's tot nader order voor het oprui mi ngswerk in Rotterdam geen auto's meer kunnen worden aangeno men. DE VOORBEREIDENDE SCHOLEN WEER OPEN AMSTERDAM, 22 Mei. De burge meester van Amsterdam maakt bekend, dat aan vele openbare voorbereidende en aan alle bijzondere voorbereidende scholen op Donderdag 23 Mei a.s. de leer lingen weer kunnen worden toegelaten. De ouders van de leerlingen der open bare voorbereidende scholen zullen ver standig doen er zich ter plaatse Nan te overtuigen of de school hunner kinde ren weer begint. Op denzelfden dag zullen de leerlin gen van alle scholen, welke dien dag beginnen of reeds begonnen zijn, met uitzondering van de leerlingen, die scho len, gelegen in het landelijk gebied be zoeken, als roerei weer aan de kinder voeding kunnen deelnemen op de door bet hoofd hunner school aan te wijzen plaats, mits zij reeds te voren tot de voe ding werden toegelaten. EXAMENS VEREENIGING TER VER EDELING VAN HET AMBACHT AMSTERDAM, 22 Mei. Het bestuur van de Vcroeniging ter Veredeling van het Ambacht maakt bekend, dat dezen zomer de mogelijkheid voor inschrij ving voor de te houden examens voor „gezel" en „meester" is verlengd tot 1 Juni. Op dien datum dienen inschrijvings biljet en inleggeld in het bezit van den penningmeester der vereeniging te zijn. 14 dagen voorwaardelijk geeischt, tegen chauffeur die een jon gen zou hebben aangereden AMSTERDAM, 22 Mei. Op 29 Juni van het vorig jaar gebeurde op de Stadhouderskade in do buurt van het Rijksmuseum een verkeersonge luk, waarbij een wielrijder door een auto werd aangereden en ernstig gewond. De chauffeur, een Bussummer, was naar het oordeel van de Recht bank de schuldige van dit ongeluk; hij werd veroordeeld tot veertien dagen hechtenis. De chauffeur ech ter stond op het standpunt, dat de jeugdige gewonde, een 16-jarige kap persleerling. het grootste aandeel in de schuld had. De eerste teekende hooger beroep aan en vandaag dien de de zaak voor het Gerechtshof. De chauffeur verklaarde, dat hij met een kalm gangetje vanaf het Vondel park langs de Stadhouderskade in de richting Ferdinand Bolstraat reed. Voor hem uit fietste de jeugdige kapper, die herhaaldelijk ver naar links uitweek, zoodat hij vlak voor de au(o reed. De chauffeur riep hem vanuit de cabine een forsche waarschuwing toe, maar het hielp niets. Bij het passeeren van een paar wielrijders op het oogenblik, dat de wielrijder nog het gele stoplicht wilde passeeren reed de vrachtauto hem van achteren aan. Met een hals wervelblessure werd de jongen naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij bijna drie maanden moest worden verpleegd. Een getuige De man, die naast den chauffeur in de cabine van de vrachtauto had geze ten, was als getuige gedagvaard en ook hij verklaarde, dat de wielrijder uiterst gevaarlijke capriolen uithaalde en peen acht had geslagen op de waarschuwing van den autobestuurder. De procureur-generaal mr. J. Versteeg, zeide in zijn requisitoir, dat het hier er niet om gaat of de wielrijder óók schuld heeft, maar of er schuld ligt hij den verdachte. Het is menschelijk en begrij pelijk, dat deze verdachte de 6chuld tracht te schuiven op het slachtoffer. Dit slachtoffer behoort blijkbaar tot de „lastige fietsers", die gevaarlijk en hin derlijk voor automobilisten zijn. In dit geval heeft de chauffeur noch zijn vaart verminderd, noch is hij ver genoeg uitgeweken om den wielrijder te ontkomen On plaats daarvan roept hij iets uit de cabine en verliest zelfs het stuur, doordat hij zich uit het linker portier buigt. Het slachtoffer is waar schijnlijk voor zijn leven ongelukkig, daar hi| het hoofd niet kan draaien. Rekening houdende met alle omstan digheden vorderde spreker een voor waardelijke hechtenisstraf voor den tijd van 14 dagen, met een proeftijd van 3 jaar. Arrest 6 Juni. VOORSCHOT OP PENSIOENEN 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. De direc teur der gemeentelijke leen- en voor schotbank te Rotterdam, tijdelijk ge vestigd aan de Nieuwe Binnenweg 135 aldaar, maakt bekend, dat do uitbela- 1 incr van voorschotten op Nederlandéche en Indische pensioenen aan buiten Rot terdam woonachtige personen zoo spoe dig mogelijk op normale wijze per post cheque zal plaats hebben. INFORMATIEBUREAU ROODE KRUIS 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. De op perbevelhebber van Land en Zeemacht, in overleg met den Duitschen bevelheb ber in Nederland, deelt mede, dat het algemeen Informatiebureau van het Roode Kruis instede van 8.0022.00, slechts van 8.00—21.30 zal geopend zijn. Kostelooze taken be schikbaar 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. De se cretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, maakt, in aanslui ting aan punt IV van de bekendmaking inzake de hervatting van het onderwijs hekend. dat het instituut voor indivi dueel onderwijs (Ivio), Westeinde 13 te Amsterdam, de volgende series taken kosteloos beschikbaar stelt. A. Voor het (M)ulO, M.O., en voorb. H.O.; Nederlandsche P.T.T. (praktisch toe gepaste taalkennis); Nederlandsch B; Nederlandsch C (inleid, handelscorr.) Nederlandsch CI en CII (handels corr.); Vreemde talen A (beginners). B (ge vorderden). C, Cl en CII (handels corr.) Aardrijkskunde D (economische aard rijkskunde Nan Europa): Geschiedenis (Nederland); Staatsinrichting, Economie, Algebra, Meetkunde, Handelskennis, Boekhou den. Handelsrekenen. E.H.B.O.. Steno grafie. B. Voor het Lager Onderwijs (5e, 6e en 7e kl.) en het nijverheidsonderwijs kunnen voorloopig dienst doen de se ries: voorloopers (10 taken, welke ver trouwd maken met schriftelijke op drachten) Nederlandsch inleidend (5e kl.); Ne derlandsch A (6e en Te kl.); Aardrijks kunde A (Nederland); Aardrijkskunde B (Indië); Aardrijkskunde C (Euro pa); Rekenen inleidend (5o kl.); Reke nen 1 f'6e en 7e kl.); Gezondheidsleer: Huishoud, beroepen (meisjes): Land- bouNv, tuinbouw en bemestingsleer. Bestellingen kunnen gedaan worden bij het Ivio. Westeinde 13 te Amster dam. dat ook verder alle geNvenschte di- daktische inlichtingen en adviezen geeft. OPROEP VOOR PERSONEEL DER lie COMP. PIONIERS 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. De op perbevelhebber van Land- en Zeemacht in overleg met. den Duitschen bevelheb ber in Nederland deelt mede, dat het personeel der 11e comp. pioniers, dat de mijnen bij Berendal, Doesburg en Dieren heeft gelegd, naar de Koning Willem Ill-kazerne te Apeldoorn moet gaan. Dus niet dat van de le comp. ZIEKEN TE ROTTERDAM 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. De bur gemeester van Rotterdam verzoekt di recties van ziekenhuizen, alsmede par ticulieren. die op ll dezer patiënten, af komstig van de Rotterdamsche zieken huizen aan den Coolsingel en aan de Raampoortstraat hebben opgenomen, hiervan ten spoedigste mededeeling te doen aan den geneesheer-directeur van deze ziekenhuizen, p.a. hospitaalsche pen. Parkhaven te Rotterdam onder op gave van de juiste namen dier patiën ten. BEKENDMAKING AAN PRODUCEN TEN VAN ZUIVEL- EN MELKPRO DUCTEN 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. Het Rijks bui eau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, brengt ter kennis van pro ducenten van zuivel- en melkproducten, dat de zuivelstcunregelingen voorloopig onveranderd doorloopen. Ten einde voorts dezen producenten de voldoening van hun financieele ver plichtingen tegenover hun melkleveran- ciers te vergemakkelijken, zullen door de Nederlandsche Zuivclcentrale maat regelen worden getroffen, welke spoedig zullen worden bekend gemaakt. Voorts kan uorden medegedeeld, dat voor onze zuivel- en melkproducenten, zoowel voor de nieuwe productie als voor reeds aamvezlge voorraden, afzet aanwezig zal zijn. Een en ander is gebaseerd op den wensch. om de productie op gang te houdlen en ook de melkprijzen te hand haven op het vóer 0 Mei 1910 bestaande peil. Ll ET Bredasche vluchtellngenleger is op den terugweg van Antwerpen naar zijn eigen woonplaats. De voorhoede heelt de stad reeds bereikt en daardoor zijn wij in de gelegenheid gesteld om uit den mond van burgemeester Van Slobbe en van enkele anderen, die de leiding van dezen uittocht hebben gehad, een relaas over de vlucht en het verblijf in Antwer pen te vernemen, aldus het „Dagblad voor Noord-Brabant"waaraan we het volgen de relaas over de vlucht der bevolking van Breda naar Antwerpen en den terugkeer, die. dank zij de medewerking der Duit sche autoriteiten, zeer spoedig kon ge schieden. ontleencn. Aanvankelijk was het tijdstip voor het vertrek der burgers bepaald op Maandagochtend, maar toen Zon dagmorgen het bericht kwam, dat de Duitsche troepen Tilburg reeds waren gepasseerd, moest de bevol king op bevel van den Franschen commandant hals over kop dc vlucht nemen. De leiding had besloten, dat alien naar Antwerpen zouden gaan via Zun- dert en Hoogstraten en in verband daarmede is burgermeester Van Siobbe, toen de meeste Bredanaars reeds op weg waren, naar Antwerpen gegaan om daar contact op te nemen met de stads bestuurders. Hij vond daar veel Hulp vaardigheid en kreeg aanstonds de Lce- s temming, dat de scholen zouden Nvor- den gereserveerd en dat voor voldoende stroo, voor E H.B.O. e.d. zou worden ge zorgd, terwijl aan het Roode Kruis op dracht. werd gegeven om de voedsel voorziening te regelen. Troepen op den terugtocht Evenals de menschenstroom, die in de richting Zundert ging en het door den overhaasten loop der gebeurtenissen niet verder dan deze eerste etappe be hoefde te brengen, is ook de karavaan, die den weg over Hoogstraten nam, vrij wel voortdurend blootgesteld aan het gevaar uit de lucht, dat voortvloeide uit de omstandigheid, dat met hen ook de Fransche troepen den aftocht blie zen. Van Breda tot aan AntNVerpen wa ren voortdurend Fransche, Belgische en ook restanten van de Nederlandsche troepen in het gezelschap van de vluch telingen. Via Meerseldreef en Minderhoudt kwam het grootste deel der vluchtelin gen ten getale van ongeveer 20.000 je Hoogstraten aan. Achter hen zagen zij vuur en rook opstijgen uit de bosschen in de richting van dc Galdcrsche heide. Een klein gedeelte is in Meerseldreef en andere plaatsen achtergebleven. De hoofdgroep arriveerde van vijf tot zes uur in den avond van Eersten Pinkster dag in Hoogstraten. Hier moest voor den eersten nacht onderdak worden ge zocht, maar toen de stroom aankNvam, vonden de menschen geen stoel om op te zitten. Alle cafés en hotels waren gesloten. In het zusterklooster konden eerst eenige tientallen Nvorden gehuis vest, toen kon het. geheele complex der strafkolonie worden ingenomen en na besprekingen met den burgemeester \an Hoogstraten Kreeg de leiding ge daan, dat ten minste een hotel werd opengesteld, tenvijl in een naastgelegen bioscoop ook nog een honderdtal men schen een plaatsje op den harden vloer kregen. Verder op de vlucht Op Tweeden Pinksterdag om zeven uur 's morgens kwam plotseling het bevel: op nieuw oprukken en een onafzienbare massa intusschen hadden zich ook de Belgische vluchtelingen aangesloten vloeide op den weg naar Lier over Oost- malle en Masscnhovc aan het Alberlka- naal. Over het kanaal trok men in de rich ting Antwerpen en eerst In Broechem, waar ook weer rond het dorp gevochten werd. vond men de elcctrische tram ge reed staan, die een klein deel van den enormen stoet naar Antwerpen kon ver voeren. De groote massa moest blijven loopen tot aan Deurne. Hier was eindelijk een goede rege ling getroffen, da nik zij den onvet moei den zorgen van Schepen De Boev. In scholen en hij particulieren konden vluchtelingen de stroom die Antwer pen binnenkwam Nvordt op honderddui zend geschat worden ondergebracht. Dinsdagmorgen werd het laatste stukje naar Antwerpen afgelegd en daar was voor de Nederlandsche vluch telingen een twintigtal scholen in ge reedheid gebracht. Ér N\as water, eerste hulp en koffie. Stroo was in niet vol doende imate te krijgen en spoedig liet ook de voedselvoorziening te wensehen over. De menschen kwamen in zooda nige troepen aan. dat elk overzicht ver loren ging. Er is onder leiding van burgemeester Van Slobbe, Nvethouder mr. Struvcken, mr. Ph. van Woensel e.a. nog getracht om de Bredasche menschen te registree- ï'en en daartoe Nvas in de Sdhoonheyt- slraat zelfs een bureau ingericht, maar het bleek onbegonnen werk. Bovendien verschenen, juist toen men met het werk bezig Nvas, op de hoeken der stra ten r!/> politiemannen, die alarm belden en het bevel verspreidden, dat vanaf Vrijdagmorgen 8 uur tot Zondagmorgen 8 uur niemand de woningen mocht ver laten. Zoodoende moest er onmiddellijk, zoo goeden zoo kwaad hot ging, worden gezorgd Noor levensmiddelen In verhand met de waarschijnlijkheid, dat Antwerpen belegerd zou worden, en met de overige moeilijkheden, is een deel van de Bredanaars weer verderop gezonden. Een groep van 3000 ging on der leiding van den heer Asselbergs naar ZceuNvsch-Vlaanderen, terwijl rond 6000 menschen verspreid werden over verschillende dorpen aan den weg Ant werpenBrugge. Een aantal is voorts op eigen gelegenheid., meestal per fiets, verder Belgie ingetrokken. Een leege stad Vrijdag en Zaterdag bood de 9tad Ant werpen, die bij de aankomst der vluch telingen nog een vrij normaal aanzien had en vol leven en vertier nvhs, een on heilspellende!} aanblik. De stralen en boulevards waren leeg en angstig klonk er onophoudelijk het geweld van de ka nonnen. Zaterdagmorgen om S uur klonken op nieuw de politicbellen door dc straten. Tot kwart over negen mocht men zlcli op straat begeven om opnieuw het noodzake lijke le trachten te verkrijgen, daarna zou men weer tot Maandagmorgen binnenshuis moeten blijven. Het gebrek cn de ellende in de tehuizen der vluchtelingen stegen met het uur, vooral daar water- cn elcc- triciteitsvoorziening niet meer werkten en het was dan ook een ware opluchting, toen men plotseling Zaterdagavond om S uur de eerste Duitschers in de stad zag bin nentrekken. Den gchcelcn nacht duurde de intocht cn toen dc menschen Zondagmor gen weer uit de deuren kwamen, was Ant werpen een Duitsch legerkamp. Zondag heeft burgemeester Van Slob be onmiddellijk het contact, opgenomen met de Duitsche autoriteiten, met het gelukkige gevolg, dat onmiddellijk alles in gereedheid kon worden gebracht voor de terugtocht van de vluchtelin gen. Reeds in den loop van Zondag zijn velen op éigen gelegenheid den langen tocht, die door de metsten te voet moest worden afgelegd, begonnen door een streek, die door het oorlogsgeweld zeer geteisterd was. Vooral Polygoon, het bekende militaire centrum, had zwaar onder bombardementen geleden. Duitsche hulp De geregelde terugkeer is Maandag morgen vroeg begonnen. Hij geschiedt in groepen van 100 tot 150 menschen, ten einde het militaire verkeer op den Nveg geen hinder te bezorgen. De Duitsch* militairen hebben zich tegenover de vluchtelingen zeer correct en behulpzaam gedragen en dank zij de medevverking van den Ortscommandant te Breda is Dins dag een aantal Monopole-bussen en legerauto's naar Merxem gezonden, ten einde de ouderen, gebrekkigen en kinderen den langen voettocht, die voor velen immers te zwaar zou zijn, te besparen Ettelijke wagens zijn gisteren met op geluchte en blijde gezichten en met on bezorgd kindergezang in de stad terug gekeerd. De intocht der Bredanaars zal intus schen nog Nvel enkele dagen aanhouden, daar de menschen, die voorbij Antwer pen zijn gegaan, uiteraard wel enkele dagen zullen noodig Ihebben om het tripje te volbrengen. 's-GRAVENHAGE. 22 Mei. De opper bevelhebber van Land- en Zeemacht, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland, opvoordracht van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Waterstaat, gehoord de regeeringscommissari9 voor den weder opbouw, besluit al9 volgt: Artikel 1 Het ter beschikking stellen van een in Nederland thuisbehoorend binnenschip ten behoeve van vervoer of opslag dan Nvel voor het verrichten van sleepdien sten buiten de grenzen van Nederland is slechts geoorloofd aan hen. die aan gesloten zijn hij: hetzij de stichting Nederlandsche par ticuliere Rijnvaartcentrale: hetzil de vereeniging Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart. Artikel 2. Onder binnenschepen, die in Neder land thulsbehooren. worden verstaan die. welke voor meer dan de helft toe behooren aan Nederlanders of Neder landsche rechtspersonen. Artikel 3. Eigenaren van 1 tot en met 3 schepen moeten zich aansluiten bij de stichting Nederlandsche particuliere Rijnvaart centrale: eigenaren van meer dan 8 schepen bij de vereeniging Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart en eigenaren van 4 tot en met 8 schepen naar hun keuze bij een van beide orga nisaties. Eigenaren, dip bij het in werking tre den van dit besluit reeds lid Nvaren van e^n der beide organisaties, kunnen dit lidmaatschap behouden, ook wanneer dit niet in overeenstemming zou zijn met het bepaalde in het eerste lid van dit artikel. Eigenaren die reeds Nan beide orga- nisatis lid waren, kunnen slechts het lidmaatschap behouden van die organi satie. waarbij zij behooren krachtens het eerste lid van dit artikel. Artikel 4. Ingesteld wordt een commissie, be staande uit tNvee vertegenNvoordigers van elk der hierboven genoemde organi saties, onder voorzit terschap van het hoofd van de afdeeline Nervoerwezen van het departement van Waterstaat, NNelke commissie tot taak heeft het be vorderen van een juiste behandeling van Rijnvaartaangelegenheden. Burgemeester van Amsterdam maakt regelingen bekend AMSTERDAM, 22 Mei. De burge meester van Amsterdam maakt be kend: 1. Met ingang van Donderdag 23 Mei 1940 is elke afgifte van vloeibare brand stoffen, tot het in beweging brengen van motoren en voor industrieels doel einden, t.Nv. benzine, ruwolic, gasolic, pe troleum, benzol, spiritus, dieselolie, enz. verboden. 2. Aan ondernemingen van particu lieren, daartoe gerechtigd door of na mens den burgemeester va» Amsterdam, wordt ontheffing van dit verbod ver leend, indien de bovenbedoelde brand stoffen worden afgeleverd tegen ont vangst van de daartoe strekkende distri butiebons en op vertoon van een geldi ge benzine-dlstributiekaart. 3. Het afleveren van brandstoffen als onder 1 genoemd, zonder daartoe ge rechtigd te zijn, heeft onmiddellijke in beslagneming der voorraden tot gevolg en tevens een voortdurende ontzegging tot aflevering. 4. Het betrekken van eenige der bo vengenoemde brandstoffen, anders dan tegen afgifte van daartoe strekkende distributiebons, eveneens verboden en heeft inbeslagneming der voorraden, het voertuig, of het vaartuig, c.q. stop zetten van het bedrijf tot gevolg. 5. Voor elke kwantum af lo leveren brandstof moet een evenredig aantal bons worden afgegeven, welke door den leverancier (pomphouder) op een hem daartoe verstrekte bonnenkaart moeten worden opgeplakt, terwijl tevens door den leverancier de namen en adressen nauwkeurig moeten worden genoteerd van den persoon aan wien brandstof Nvordt verstrekt. 6. Onderhand6cho verkoop of afgifte, in welken vorm ook, is verboden en heeft inbeslagneming als bovengenoemd tot gevolg. 7. Verkoop boven den normalen prijs heeft eveneens inbeslagneming van den geheelen voorraad tot gevolg. 8. Het distributiekantoor voor het vervoerwezen te land is gevestigd: Bu reau Verkeerswezen Overtoom 37/43, al hier. 9. Het distributiekantoor voor het vervoor te water, is gevestigd: bureau van den havenmeester, Sohreierstoren, Prins Hendrikkade, alhier. 10. Het distributiekantoor voor in- dustrieele doeleinden i6 gevestigd: hoofdkantoor der Stadsreiniging, Kwa- kerstraat 1, alhier. In Verband hiermede wordt medege deeld, dat op de tot nu toe uitgereikte vergunningen geen benzine of andere vloeibare brandstoffen mag worden af geleverd, doch uitsluitend op bovenbe doelde distributiebons. Bovenstaande distributiekantoren zijn tot het afgeven van distributiekaarten en bonnenkaarten voor leverancier* (pomphouders) geopend, ingaande Don derdag 23 Mei 1940, op werkdagen van 9—18 uur. a. Aan het bureau verkeerswezen worden op Donderdag 23 Mei uitslui tend distributiebons verstrekt aan hen, die vervoeren: versch vleesch, en vet, versche groenten en aardappelen, melk, boter kaas en eieren, meel. gist, en olie voor bakkerijdoeleinden, versche visch, versch gevogelte, brandstoffen voor bak kerijen. pharmaceutlsche artikelen (en- gros en aan doktoren, ziekenvervoer- ondernemingen (ambulance-auto's) en begrafenisondernemingen (voor lijk- en volg-aufo's). Geen distributiekaart, wordt afgege ven aan hen. die niet in het bezit zijn van een rijvergunning. b. Voor vervoer te water worden op Donderdag 23 Mei slechts distributie kaarten afgegeven ten behoeve van tleepbooten, waarvoor kan worden aan getoond, dat onmiddellijk sleepen nood zakelijk is en ten behoeve van vracht- booten voor het vervoer van levensmid delen, brandstoffen en aanverwante ar tikelen. c. Voor industrieele doeleinden wor den op Donderdag 23 Mei uitsluitend be handeld de gevallen betrekking hebben de op de bedrijven als onder a bedoeld. HUWELIJKEN VAN PERSONEN IN MILITAIREN DIENST 's-GRAVENIIAGE. 22 Mei. Versche- nen is een besluit van den opperbevel hebber van Land- cn Zeemacht van 21 dezer, houdende voorzieningen betref fende huwelijken van personen, die in militairen dienst zijn. Daarin wordt be paald. dat voor de toepassing van de artikelen 105 cn 131 van het burgerlijk wetboek (resp. inzake de aangifte en de voltrekking van het huwelijk) met betrekking tot personen in militairen dienst onder „Nvoonplaats" mede wordt verstaan de plaats des werkelijken ver- blijfs. Indien ingevolge het vorengenoemde een hUNvelijksaangifte heeft plaats ge had in de gemeente, waar de aanstaan de echtgenoot, zijn werkelijk verblijf houdt, geschiedt huwelijksafkondiging uitsluitend in die gemeente. STAANPLAATSEN IN AUTOBUSSEN TOEGELATEN 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. De in specteur-generaal van het Verkeer maakt bekend, dat tot nader order in autobussen, in afwijking van het ver melde op de keuringsbewijzen, staan plaatsen worden toegelaten. Artikel 5. Beslissingen van deze commissie, voor zoover zij financieele gevolgen hebben voor dc aangeslotenen, behoeven de goedkeuring van of vanwege den regee- i ingscommissaris voor den Nvederop- boUNv. Artikel 6. Dit besluit treedt in werking na af kondiging door middel van de radio.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7