Dr. WOHLTAT NAAR ONS LAND DE DUITSCHE WIG IS VERDER INGESLAGEN DE EEMLANDEJR Radiorede van Attlee Lagerhuislid gearresteerd De toestand in Marokko BERICHT LOSSE NUMMERS 5 CENT ABONNEMENTSPRIJS oer 3 maanden voor Amersfoort 1,95; per maand 0.65; per Vrijdag 24 Mei 1940 Uitgave: VALKH0FF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 38e Jaargang No. 315 Ook andere Duitsche economen worden verwacht om aan den weder opbouw te arbeiden Het bombardement op Nijmegen en Waalwijk Toch nog een „Wonder aan de Marne"? Het frontbericht van het D.N.B. meldt, dat de eigenlijke strijd tegen Engeland naderbij is gekomen Het optreden van snelle Duitsche booten MEDEDEELING AAN ONZE ABONNÉ'S Geen overbelasting van de post KOORENS VOOR HET GERECHTSHOF Duitsche mijnen aan de Zuid-Afrikaansche kust De nieuwe ordening der wereld IS! fft AMERSFO ORIS CH DAGBLAD jJweek (met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Hod Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 iiij PRIJS 0£R AOVERTENIIEN van 14rc8els* LOS met inbegrip van een bewijsnummer, - _n ii elke regel maer f 0.25. Liefdadigheids-advertcntiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 hil 's-GRAVENHAGE, 23 Mei. STAATSRAAD DR. WOHLTAT, de ook in Nederlandsche krin gen van handel, nijverheid en industrie zeer bekende Duitsche econoom, komt naar ons land met het doel de economische verhou dingen tusschen Duitschland en Nederland te coördineeren en wel zoo, dat zij nog hechter zullen worden, dan zij tot nu toe in vredestijd reeds waren. Beide landen zullen de vruchten hiervan plukken. Tege- d>'« lijk met dr. Wohltat worden nog meer Duitsche economen in Neder land verwacht en in nauwe samenwerking met Nederlandsche instan- ,.J ties, als b.v. de Nederlandsche Bank en de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij en van sociale zaken, zullen zij arbeiden aan den wederopbouw van het economische leven hier te lande. Enkelen van hen zijn reeds in Den Haag aange- "D OVENSTAANDE mededeeling was J-' wel de belangrijkste, die den van- p avond op de persafdeeling van het Duitsche gezantschap verzamelde jour nalisten tijdens de-gebruikelijke dage- lijksche persconferentie door dr. W. Janke werd gedaan. Staatsraad Wohltat, die vele Euro- Tj peesche landen heeft bereisd en in het j bijzonder in Roemenië belangrijke over. 'eenkomsten op economisch gebied tus schen dit land en Duitschland heeft tot J' stand gebracht, zal als economisch j commissaris verhonden worden aan de Nederlandsche Bank. Zijn benoeming j is uitgegaan van den opperbevelhebber Van het Duitsche leger. General-Obersl n| ;Von Brauchitsch. Ziin naam zoo zei- dr dr. Janke is een waarborg voor een wederopbouw van het economisch leven in Nederland in even grooten als grootschen stijl. Voorts deelde dr. Janke mede, dat zich op enkele plaatsen in ons land bij de bevolking helaas wrijvingen hebben voorgedaan van hinnenland- schen politieken aard. Hij verzocht met nadrujc er bij het Nederland sche volk nogmaals op aan te drin gen, dat het ongewenscht is zich uit te laten over binnenlandsche poli tieke aangelegenheden. De bedoelde wrijvingen openhaarden zich in beleedigingen, hier en daar zelfs in mishandelingen, hetgeen dr Janke ernstig betreurde. Zouden deze feiten zich herhalen, dan mogen maat regelen daartegen tegemoet worden ge zien. Dr. Janke gaf uiting aan de hoop, dat de gesignaleerde wrijvingen uitzon deringen mogen blijken te zijn. I Weer Duitsche dagbladen A LS bewijs voor het Duitsche stre- ven een zoo ver mogelijk gaanden normalisatie van het leven in Neder land noemde de woordvoerder het feit, dat Duitsche dagbladen en tijdschriften met ingang van heden weer in Neder land verkrijgbaar zijn gesteld. Ook de verkeersrelaties tusschen Nederland en Duitschland, zoowel wat betreft de spoorwegen als het verkeer over deü weg, worden met deh dag beter. Aan verdere normaliseering op dit terrein wordtu hard gewerkt. De bomaanvallen op Nijmegen en Waalwijk 'EEN aanzien van het bombardement A op Nijmegen en Waalwijk door Engelsche vliegtuigen, waarvan het Duitsche legerbericht van heden mel ding maakt, merkte dr. Janke op. dat deze gebeurtenissen in heide bevolkings centra groote verontwaardiging hebben .gewekt. Ook de Engelschen weten, dat beide plaatsen niet alleen ver van de oorlogszone liggen, maar bovendien „open" zijn. De verontwaardiging is des te grooter nu is gebleken, dat de aanwezigheid van de Nederlandsche regeering in Lon den de Engelschen er niet van heeft kunnen weerhouden, vreedzame plaat sen op Nederlandsch gebied te bombar deeren. Dr. Janke was nog niet in staat het juiste aantal slachtoffers dat onder de burgerbevolking is gevallen, mede te deelen. Tenslotte vertelde de heer Janke. dat berichten uit Londen en New York mel den, dat door de Engelsche regeering voor een bedrag van 350 mill, pond aan' waardepapieren, hetwelk toebehoort aan Nederland en België en dat in het Britsch imperium is ondergebracht, ge bruikt is om wapenleveranties in de Vereenigde Staten te financieren. Hij noemde deze berichten een nieuw be wijs voor de Duitsche bewering, dat Engeland de kleine landen niet helpt, maar van deze alleen profijt wil trek ken. „Engeland moet thans al zijn hulpbronnen mobilisee- ren" LONDEN, 23 Mei. (D.N.B.) Minister Attlee heeft voor de radio gesproken en o.a. verklaard: Engeland moet thans al zijn hulp bronnen mobiliseeren en de grootst mogelijke prestaties verrichten. Daartoe moet de regeering de mogelijkheid heb ben, controle uit te oefenen over per sonen en eigendom. Elkeen moet zijn werk voortzetten, doch de regeering moet. het recht hebben, elkeen daar te plaatsen, waar het staatsbelang zulks vereischt en bedrijven, handelsonderne mingen. industrien en banken aan con trole te onderwerpen. Do productie van munitie en oorlogsmateriaal wordt aan een speciale controle onderwerpen. Zoo als aangekondigd, zal Greenwood het voorzitterschap op zich nemen van den productieraad. De Engelsche pers hoopt erop LONDEN, 23 Mei. (D.N.B.) De En gelsche pers houdt zich bezig met de verschillende beoordeelingen van den toestand. Vooral komt heden voor het eerst het inzicht van den ernst der si tuatie aan het front tot uiting. Tevens spreken do bladen de hoop uit, dat met den persoon van generaal Weygand een nieuw „wonder aan de Marne" ten gun ste van de Geallieerden zal geschieden. De Times noemt den toestand ernstiger dan ooit tijdens den wereldoorlog. Er bestaat weinig hoop den Duitschen op- marsch naar de kust tegen te houden, en men heeft in het geheel geen hoop de Duitschers weer van de kust te ver drijven. r~ De Rotterdamsche dakloozen, die in verschillende plaatsen van ons land zijn ondergebracht, krijgen een liefderijke verzorging. De Vereeniging Hulp voor Onbehuisden in Amsterdam doet haar naam eer BERLIJN, 23 Mei. HET frontbericht van 't D.N.B. meldt: De wig, die in Weste lijke richting eerst langs de Som- me en vervolgens Noordelijk tus schen de vijandelijke legers is ge dreven, is verder ingeslagen. De Duitsche troepen hebben zich in zekeren zin binnen dezen wig om gedraaid en treden thans op in Noordelijke richting, dus naar Calais. De Westelijke rand van het groote ingesloten gebied, waar in de Belgisch-Fransch-Engelsche legers zijn opgesloten, wordt daar mede systematisch gesloten. De ring om den tegenstander wordt steeds nauwer. Met het oog op het toe nemende gevaar der definitieye vernie tiging zijn ook gisteren weer door sterke vijandelijke strijdkrachten in Artois op een breed front met het zwaartepunt bij Kamerijk en naar het Oosten uitbraak- pogingen ondernomen, die leidden tot geringe plaatselijke successen van den vijand, maar vervolgens onder bloedige verliezen voor den tegenstander werden afgeslagen. Deze vergeefsche aanvallen hadden als eindresultaat den wil tot weerstand van den tegenstander te ver zwakken, aangezien na zekere aanvan kelijke successen weer een zware reactie intrad. Ook het verder oprukken van de Duitsche troepen in de. richting van Calais heeft de hoop op een doorbrak verder verminderd. Hel hoofdpostkantoor te Rotterdam Voor dit omvangrijk werk zijn een c?br wordt voorzien van nieuwe ruiten, zestal steigers aan het gebouw aan- acht Bij den afweer van de doorbraakpo gingen van gisteren werd het leger na drukkelijk uit de lucht gesteund, voorts onderscheidde zich het afweergeschut in de bestrijding van pantserwagens. Het boschterrcin ten Zuid-Oosten van Valenciennes is van vijanden gezuiverd. Het luchtwapen heeft ook de havenin stallaties van Dover gisteren aangeval len, terwijl de Engelschen een roep om hulp wegens de bedreiging van Calais hebben doen hooren. Naar het schijnt wijst thans de stoot van het Westelijke Duitsche leger in de richting Calais—Dover. Daarmede komt de eigenlijke strijd tegen Engeland naderbij. Allereerst moet echter het omsloten gebied in Noord-Frankrijk en België nog ge heel door Duitsche troepen worden bezet. Met het oog op de sterke strijdkrach ten, die hier ingesloten zijn, zal dat niet zonder zware gevechten geschieden Vergelijkingen met ervaringen uit den Poolschen veldtocht moeten aangepast worden aan de hier aanwezige omstan digheden. De ring is aardrijkskundig veel grooter. de vijand militair sterker en belangrijk heter uitgerust dan de Poolsche divisies bij Kutno. Gesteund op den frissclien aanvalsgeest der Duit sche troepen zal de Duitsche leiding ook deze taak zoo snel mogelijk tot oplos sing brengen. De gisteren gemelde aanval van snelle Duitsche booten voor de vij andelijke havens aan het Kanaal vormt, naar uit het legerbericht van vandaag blijkt, geen op zich zelf- staande actie. De uitbreiding van de Duitsche zeepositie om den Holland- schen kuststrook naar het Westen wordt dus reeds systematisch uitge buit. Na het veelbelovende succes van den oberleutnant ter zee Opdenhoff, die bij aanvang der Nederlandsch-Belgische operatie in de vrije Noordzeeruimte een Engelschen torpedobootjager tot zinken bracht, brengen de eerste aanvallen uit de nieuwe- vooruitgeschoven stellingen op de Fransche havens aan het Kanaal verdere successen en daarmede nieuwe bewijzen voor den aanvalsgeest der snelle booten ,die reeds voor Noorwegen waardevolle diensten hebben bewezen. Het tooneel der nieuwe successen is hetzelfde afs dat der eerste aanvallen van de snelle boot in de geschiedenis van haar ontwikkeling. De gebieden voor de Vlaamsche kust en voor de Kanaalhavens deden in den wereldoor log door hun aardrijkskundige toestan den en hun militair belang de gedachte opkomen aan een gebruik van snelle booten, zoowel aan Duitsche als aan Engelsche zijde. Verkenning van nabij en bestrijding van duikbooten werden toentertijd met succes door snelle boo ten uitgevoerd. Grootere successen tegen vijanderlijke oorlogsschepen waren den kleinen vaartuigen toen nog niet be schoren. Het gelukte slechts een van verre bestuurde snelle boot een En- Op grond van de nieuwe wet op de verdediging LONDEN. 23 Mei. (D.N.B.) Het La gerhuislid Captain Ramsay is heden morgen gearresteerd en in de gevange nis van Brixton ingesloten. Bij den aanvang van de Lagerhuis zitting heeft de speaker mededeeling gedaan van de arrestatie, die door den minister van binnenlandsche zaken was gelast. Ramsay is lid van de conservatieve partij, voor Peebles in Schotland zat hij in het Lagerhuis. Hij is op grond van de nieuwe wet op de verdediging ge arresteerd. welke de. regeering de be voegdheid geeft om zekere personen, die in contact staan met bepaalde organisa ties, te arresteeren. Tal van Italianen ge arresteerd ROME, 23 Mei (D.N.B.). Het Ita- liaansche Telegraafagentschap meldt, dat in het Fransche protectoraat Ma rokko de Fransche maatregelen tegen de Italianen plotseling hervat zijn. Zon der nadere verklaring zijn Italianen uit alle sociale la-gen in de gevangenis ge worpen of binnen enkele uren uit het protectoraatsgebied naar Tanger afge schoven. Zij moesten hun eigendommen achterlaten. In een vliegtuigfabriek werden Italiaanschc arbeiders gearres teerd onder het voorwendsel, dat daden van sabotage gepleegd waren. Een aan tal Italiaahsche onderdanen, welke wil den vertrekken met een schip, dat en kele uren later verwacht werd, zijn kort tevoren per trein naar de interna tionale zone van Tanger vervoerd, waar zij door de Fransche bestuursautoritei- ten worden vastgehouden. VLUCHTELINGEN IN GIBRALTAR ROME, 23 Mei. (D.N.B.) Het gewone postschip, dat op de lijn Gibraltar— Tanger vaart, en dat gisteren in Tanger de eerste vluchtelingen uit de Engel sche vesting Gibraltar aan land heeft gebracht is niet volgens de dienstrege ling naar Gibraltar teruggekeerd, maar doorgevaren naar Casablanca. VLEESCHLOOZE DAGEN IN GRIEKENLAND ATHENE, 23 Mei (Stef-ani). Be sloten is, dat het vleeschverbruik be perkt zal worden tot twee dagen per week, n.l. Donderdag en Zondag. gelsch pantserschip te beschadigen. I-Iet succes van Italiaansche snelle booten in de Adriatische Zee tegen een Oosten- rijksch slagschip was toentertijd verge makkelijkt door de bijzondere omstan digheden van weer en zee in het gebied aldaar, zooals ze aan de Vlaamsche kust nauwelijks te vinden waren. De thans behaalde successen der Duitsche snelle booten geven het recht vast te stellen, dat het gebruik, dank zij het hoogere prestatievermogen en vooral door verder ontwikkelde aanvalstactiek, groote uitbreidingen met zich zal bren gen. Door technische om standigheden zal ons Maandagochtendblad VOOR LOOPIG NIET VERSCHIJNEN DIRECTIE AMERSF. DAGBLAD 's-GRAVENHAGE, 23 Mei. Do opperbevelhebber van land- en zee macht, in overleg met den Duit schen bevelhebber in Nederland, deelt mede, dat, hoewel het post verkeer in alle onderdeden in ge heel Nederland, met uitzondering van ZoeJand, weder is hersteld, het verkeer niettemin nog groote moei lijkheden ondervindt, omdat lint met veelal gebrekkige middelen en langs allerlei omwegen moet wer ken. Het publiek wordt daarom ver zocht de post niet te overbelasten en vooral veel ruimte innemende zen dingen zooals postpakketten voor- loopig tot het allernoodzakelijkste to beperken. AMSTERDAM, 23 Mei. Naar wij vernemen heeft de Offi cier van Justitie, mr. L. de Blé- court hooger beroep aangetee- kend in de strafzaak tegen den Amsterdamschen hofmeester Koo- rens, die door de Rechtbank we gens doodslag, gepleegd op zijn vrouw, en het verbergen van het lijk, met de bedoeling om het te onttrekken aan de opsporing van de Justitie, was veroordeeld tot 15 jaar en zes maanden gevange nisstraf. LOURENCO MARQUEZ, 23 Mei. (D.N. B.) Aan de Zuid-Afrikaansche kust zijn tot dusverre acht Engelsche sche pen, uit Karatsji en Singapore komende op Duitsche mijnen geloopen en gezon ken. Slechts in drie gevallen kon de be manning in de booten gaan. 1-Iet zoeken der mijnen is moeilijk en gevaarlijk ge bleken. Reeds twee mijnenvegers zijn ten offer gevallen aan de Duitsche mij nen. In Walvischbaai zijn drie uit En geland verwachte schepen tien tot veer tien dagen over tijd. Uit Pretoria wordt gemeld, dat men aan Engelsche zijde door deze gebeurtenissen zeer getroffen is en bovendien slerk verontrust over de stemming der inheemsche bevolking. TOKIO, 23 Mei. (D.N.B.) Bij do ontvangst van een rcgeeringsdelegatio uit Nanking heeft dc voorzitter van den staatsraad en vroegere minister president. vorst Konoye, gewezen op de beteekenis van de aan den gang zijnde nieuwe ordening der wereld. Hij ver klaarde, dat er op het oogenhlik geen natie ter wereld is, die kan gelooven tegenover de omwentelingen in de ge- heele wereld haar heslaan volgens de oude wereldorde in stand te kunnen houden. Naties, die zoo doen, sluiten haar oogen voor het feit der evolutie der menschheid en moeten den bitteren beker der vernietiging ledigen. Daaruit wordt echter ook de wensch verklaard van de regeeringen in Tokio en Nan king om een nieuwe orde in het Verre Oosten te scheppen. Wij verzoeken onzen adver teerders er rekening mede te willen houden, dat voortaan in alle ons ter plaatsing aange boden annonces naam en adres van den inzender dienen voor te komen. Advertentiën onder nummer worden door ons niet meer aan genomen. DIRECTIE AMERSFOORTSCH DAGBLAD

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1