Bij Pesie's bad ROTTERDAM WEER AAN DEN SLAG De Maansteen Sa [nzameling voor de getroffenen N.V. Ons Belang Wat ongerept bleef STADSNIEUWS GOED VOORBEELD F. J. Verwerf Burgerlijke stand De eerste snoekbaars Geen gevaar Steriel water Y)E communicatie met overig Neder- land? Heel gauw reden dc electri- sche treinen weer naar Den Haag en Amsterdam, en nu Vlaardingen, eerst nog het laatste stukje met. de locomo tief er voor gespannen, maar al weer sinds verscheidene dagen in oorspron kelijke formatie. De uitgang Spoorsin- e©l van het D P.-station was bruikbaar Dat werd de hoofdtoegang. JUNI 1940 V 'e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD "A werli naai. rde n ge. lrgd oli T_J ET comilé voor de inzameling ten "behoeve van de slachtoffers I van den oorlog heeft. Maandag 0 27 Mei direct de werkzaamheden ge- J regeld en een plan voor de inzame- 3* ling opgesteld. In de eerste plaats werd een circu- -^lire verzonden aan 400 stadgenooten an wie kan worden verondersteld, da: ii gaarne een oneer of minder belangrijk J% M Iff er kunnen brengen. Aan hen is v cr us I Jicht hun bijdrage te willen girecren ^■llan de Ned. Middenstandsbank te unersfoortf 'tvval 2' in de tweede plaats was al door hel riitrk estuur der voetluh orpoiiiffinc HA C. J5 'Werkt aan de organisatie van een voet- al wedstrijd Amersfoort-Hilversum. Deze wedstrijd is gisteren gehouden en P I fteeft ruim f 100 opgebracht, r I In de derde plaats is de heer J. de LLk1"!®®' secretaris der sociëteit Amicitia ;evrangd een bridge-drive Ie willen or v. aniseeren, hetgeen floor hem met de 'Veste welwillendheid is aanvaard. In de vierde plaats is de heer G. v. d. lurg uitgenoodigd een orgelconcert te [)P||§]cn geven, hij heeft deze uitnoodiging lICHfaarnc aangenomen. Aan heeren Kerk •oogden der; Ned. Herv. Gemeente is nu er. tevraagd voor dit concert de St. Jans- ;erk beschikbaar te willen stellen. Verder is den heer P. Schwerzel nog revraagd zoo mogelijk een tooneelvoor- |p willen organisceren. En ten shotte zal natuurlijk een alge- jieene inzameling langs de huizen vorden gehouden. Alle voorbereidende .verkzaamheden zijn daarvoor ver- •icht. Het komt er nu nog maar alleen ip aan. dat het Comité de beschikking ÏÏueeft over een groot aantal collectan- air en. Dames en heeren, die zich daar door beschikbaar willen stellen kun- len zich opgeven aan het kantoor van le Ned. Middenstandsbank. Opruiming van landmijnen De burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat de A(J landmijnen aan. de Ro«ffelaarskade Poos nabij Naltegat in de Gemeente Wou denberg [thans zijn opgeruimd. De opruiming der landmijnen, gelegen in het vak van het IVe Legerkorps (Roffelaarskade-IJeselmeer) is hier mede geheel voltooid. "KGRAND THéaTRE. Van Vrijdag 31 Mei t.m. Donderdag 6 Juni vertooning van hand* de film.,.Ninotchka". itr t' Voorstellingen: Zondag 1.45, 400. 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Andere dagen 8.15 uur. Zaterdags 6 en 8.15 uur. Zater dag- en Woensdagmiddag 2.30 uur matinée. Poort'ClTY-THEATER. Van Vrijdag 31 Mei t.m. - Donderdag 6 Juni vertooning van de film „Doodloopendc straat". i"j Voorstellingen: Zondag 1.45. 400. 6.15 en 8.30 uur doorloopend Andere dagen 8.10 u. Zaterdag 6.15 en 8.30 doorloo pend. Zaterdag- en Woensdagmiddag 2.30 uur matinée. REMBRANDT THEATER. Vertooning van „Donker Londen" en ,.Boot der ver schrikking". OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9., MUSEUM FÏ.EHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur (Stadgenooten heb'oen 'a Zaterdags vrijen toegang) BELLAMY.BIBLÏOTFIEEK (kosteloos). Appelweg 6. STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes icderen avond geopend, des Zondags van 2 uur. IN een dezer dagen gehou den vergadering van be stuur en feestcommissie der A.F.C. „Quick", is besloten de voorbereidende actie ter her denking van het 50-jarig be staan voorloopig stop te zet ten. Tevens werd spontaan het besluit genomen uit het „Halve-eeuw-Quick-Fonds", dat gedurende 3 jaar door middel van kleine bijdragen ge vormd werd, f 100,be schikbaar te stellen voor de noodlijdende bevolking van de stad en naaste omgeving. ZATERDAG overleed, na langdurige ziekte op 59-jarigen leeftijd de heer F. J. Verwer, directeur der N.V. de Moor. alhier. Dc heer Verwer werd in 1881 te Goes geboren, waar hij eenige jaren de lei ding had van het hotel „De Ivoren- beurs". Lange jaren heeft de overledene aan het hoofd gestaan van de N.V. de Moor, een bedrijf, dat in dien tijd tot g 1*00ten bloei gebracht is. Tengevolge van zijn ziekte, zag de heer Verwer zich echter gedwongen dc zakelijke leiding der fir ma meer en meer aan zijn zoon over te laten. In het opbenbare leven trad hij weinig op den voorgrond. Jarenlang was de overledene als pen ningmeester lid van het bestuur der Hanze. Verder maakte hij deel uit van de Kamer van Koophandel en was com missaris der R.K Spaarbank. In gezon de dagen was hii werkend lid der St. Vincentiusvereeniging. Met den heer Verwer is iemand heen- gpgaan, die vooral in R.K kringen zeer gemist zal worden daar zijn werken op hoocen prijs gesteld werd. De begrafenis zal Woensdag a.s op het R.K. Kerkhof, alhier, plaats vinden. Voor het herstel van drie omliggende gemeenten Naar men ons mededeelt is als Her stelbureau voor de gemeenten Hoogland, Leusden en Stoutenburg aangewezen het Technisch Adviesbureau der Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten Tesselechadelaan 4, alhier, waarvan di recteur zijn ir. J. P. Heederik en ir. B. A. Verhey. Als aestihetdsch adviseur, speciaal voor het herstel dezer gemeenten, is tij delijk aan dit Technisch Adviesbureau toegevoegd de heer G. Adriaans, archi tect. GEBOREN: Antonia, d van WillemHtf- manng en Hendrika Elisabeth Jacoba Kool; Jansje, d. van Gerrit Buyert en Jansje Dik ken. OVERLEDEN: Huberta Cornelia van As- peren. 62 jaar. cchtg. van Zweitse Pieter van Ve'en; Hendrika van Dekhuizen, 76 jaar, echtg. van Aalbert Walet. EXAMENS Te Utrecht slaagde voor het Tand arts-examen onze stadgenoote mevr. J. G. Beenhakker-van den Brink. KAASMARKT AMERSFOORT AMERSFOORT, 3 Juni. Aange voerd werden 2 wagons bevattende oOO kilo. Prijzen van 27.5029.00 per 50 kilo. Handel vlug. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's bad bedroeg hedenmorgen 66 gr. F. 19 gr. C. De resultaten der Maatschappij over 1939 Het verslag over 1939 vin de Levensver zekering Maatschappij Onn Belang alhier, vermeldt onder meer het volgende: De bruto productie bedroeg 3541 (v. j. 4528) polissen met 4,384,265 (4.855,7U9) kapitaal, waarbü de rcnrivcrzckeringen tot kapitaal ztfn herleid door vermenigvuldi ging met 10, Dc achteruitgang in de productie komt vrijwel geheel ten laste van ons Indische berlriif. Ondanks de groote productie der laatste jaren en hot ouder worden der portefeuille, waardoor een grooter verval kon worden vewacht, nam hot verval ten opzichte van 1938 slechts in geringe mate toe. Het ver val bedroeg 2352 (2550) polissen met 2,096,266 (2.035,145) kapitaal, waardoor de netto vooruitgang bedraagt 11S9 polissen met een verzekerd kapitaal van 2,287,998 (2.820,563). De verzekcringsstand per 31 December bedroeg daardoor 25,832.354 (23,544,354) verdeeld over 36713 (35,524) polissen. Het gunstige sterfteverloop blijft aan houden: het bedroeg volgons de verwach ting 197, in werkelijkheid 148. Voor de wiskundige reserve heeft in hoofdzaak als grondslag gediend de man- nentafel der gehorte bevolking, tijdvak 1921 1930. terwijl dc berekeningen werden uit gevoerd gedeeltelijk met een rentevoet van 3 \4, pet. en gedeeltelijk met ccn rentevoet van 3 pet. De wiskundige reserve bedraagt thans 4,440,571, a voor in her\erzekering gegeven posten f 161.921, blijft voor eigen risiico 4,278.646. Zij bedroeg op 31 Decem ber 1938 f 3,943,775. De toeneming bedraagt dus 334.871 Waar bü de berekening van de reserve voor de verzekeringen, gesloten vóór 1 April 1938, een rente van 3ji<f pet. en voor die. welke na 1 April 1938 tot 3tand kwa men, in het algemeen een rente van 3 pet. als grondslag werd genomen, stemt de in 1939 behaalde rente van 4.28 (4.34) pet. ze ker tot tevredenheid Er kwam in de beleggingen weinig ver andering. Tol dokking Tan de wis/kundige reserve ad 4,278,646 is aanwezig: effecten (volgens koerswaarde van 31 December 1939) 406.661. hypotheken 2,102.362. vas te goederen 538,515, Leeningen aan ge meenten op schuldbekentenis 707.326, lee ningen op polis 323.298. overige bcleggin gen 37.0S6, totaal f 4.415,751. Van de winst ad 22.000 (44.724) komt 5500 (10.000) beschikbaar voor de \erze- kerden; 3100 is bestemd voor dividend, 2750 voor tantièmes, f 3000 voor de alge meene reserve en 7650 voor de statutaire reserve. te Scheveningen SCHEVENINGF.N. 3 Juni. Ï-T EDENOCHTEND waren voor het 11 eerst in het nieuwe seizoen weer 'eenige partij Hes snoekbaars te Sche veningen aan de markt. Voor deze soort visch bestond heden vrij veel kooptust en er werd een goede priis op den afslag besteed. De snoek baars deed f 0.50 tot I 0.55 per kg. DE JEUGD VAN HEDEN BAARN. De politie, alhier, ontving bericht dat op de Laarder heide een 17-jarig meisje uit Baarn zwervend was aangetroffen en naar het politiebu reau te Laren was geleid. Het woningvraagstuk, dat een spoedige oplossing eischt, zal nog groote moeilijkheden oproepen ROTTERDAM, 2 Juni rp R is in de laatste paar weken in ons land veel over Rotterdam gesproken en er is ook veel gedaan, welk laatste vooral tot groote dankbaarheid moet stemmen. Onder dc omstandigheden waarvoor Rotterdam kwam te staan, was directe hulp van hoogc waarde en aan die leniging van nooden van het oogenbhk heeft het werkelijk niet ontbroken. Met welk een groote sympathie en opofferingsgezindheid zijn duizenden dakloos gewordenen in tal van plaatsen opgenomen, hoe spontaan schonk men het allereerst noodige. Het behoeft geen nadere uitlegging, dat de duizenden Rotterdammors die naar elders werden overgebracht, vol van het door hen beleefde, over hun stad hebben verteld. Maar niemand van hen kon toch eigenlijk ccn juist overzicht hebben van de gebeurtenissen. Het kan daarom zijn nut hebben om, nu de zake lijkheid van den Rotterdammer en ook ziin practische geest is terug gekeerd eenigen indruk te geven van de levensomstandigheden voor Rotterdam thans en dc hoop, welke dc stad voor de toekomst mag koesteren. O OTTERDAM is de eerste haven stad van Nederland, in hooge mat© en volgens sommigen veel te afhankelijk van zijn haven. Jaren lang heeft men er van vele zijden aangedrongen op veelzijdigen groei, zóó dat de 6tad niet volkomen af hankelijk zou zijn van haar haven. De positie bij het uitbreken van dpn Europeeschen oorlog was echter voor Rotterdam nog zóó, dat de in krimping van den zeehandel over de Rotterdamsche haven, zeer groote zorg veroorzaakte. Iedereen voelt echter, dat, hoe ook de toekomst zal zijn, de zeescheep vaart een zeer belangrijke rol zal blijven spelen en dus ook de natuur lijke haven in het mondingsgébied van den belangrijksten stroom van Europa, den Rijn. Welnu, de Rotterdamsche havens zijn met alles wat er onmiddellijk bij be hoort. gespaard gebleven. De groote wer ven in en bij Rotterdam verkeeren nog in den toestand als vóór den oorlog, ze werken en zijn bij machte op het eerste sein met volle honderd procent te draaien. Natuurlijk niet alle bedrijven, die rechtstreeks met de haven te ma ken hebben zijn er goed afgekomen, maar van de veemen bleven bijv. be langrijke opslagplaatsen als het koel- Onze reinigingsinstallatie i6 uitgebreid met een sterilisator. Dat betcekent absoluut kiomvri] glashelder zwemwater. Geen enkel gevaar voor besmetting of infectie van welken aard ook. Ook voor cabines, toilets, perrons etc. zijn en worden extra veiligheidsmaatregelen tegen mogelijke gevaren genomen ABONNEERT U THANS. Abopnementen voor het geheele seizoen van f 2 50 af. Vraagt vrijblijvend inlichtingen aan het bad, St. Anfridusstraat, Tel. 3768. huis aan de Prins- Hendrikkade, het pand St. Job, de boutopslag Keilehavcn, dc panden Molukken en Santos aan de Rijnhaven behouden. Komt men van beneden de rivier naar Rotterdam varen, dan is, met uitzonde ring van de actie in havens en op de rivier, welke echter al in de laatste maanden ontbrak, het beeld van Rotter dam geen ander dan het vroeger was. In de stad 1VT U de stad zelve. Is het niet merk- waardig, dat. zoo bijzonder veel, dat men onmisbaar moet noemen voor het bestuur der stad. staal en kan worden gebruikt? Op den eenigen boulevard van Nederland is de schepping van prof. Evers, het. stadhuis, intact, de stedelijke bestuursdiensten vinden er weer onge stoord voortgang. Het postkantoor er naast is in zijn ouden vorm volkomen le herstellen, de nieuwe beui's is gaaf. Nog een fraai gemeentegehouw, de groo te bibliotheek aan de Nieuwe Markt bleef ongerept. Het treft wel bijzonder, dat alles wat in Rotterdam tot den „hoogbouw" kan worden gerekend, of onbeschadigd nf herstelbaar is. Voorts is het oude Witte Huis rechtop gebleven, het torenflatgebouw aan den Kraling- schen Plas is onverlet, de wolkenkrab ber van het electriciteitsbedrijf evenzoo, dp hooge woningbouwwerken aan het Ungerplein en de Savornin Lohman- laan staan ook. Slechts de grijze St. Laurens, de beroemde groote kerktoren heeft zwaar geleden maar ook voor hem schijnt cr nog een kansje op voortbe staan te zijn. De voornaamste gemeentelijke bedrij ven: electriciteit, gas en water bleven gespaard. Natuurlijk konden ze niet normaal voortgaan met leveren: ka bels en buizen waren immers in een groot stadsdeel vernield. Maar reeds sinds vele dagen heeft iedereen in Rot terdam en de omliggende gemeenten die afneemsters van Rotterdam zijn, gas. electriciteit én water, in de meeste wijken is er slechts enkele dagen sto ring in de leverantie geweest. Ook het gemeentelilk vervoerbedrijf en de tram kon spoedig weer aan den slag. De verbinding met overig Nederland De verbinding met Utrecht kwam via de Ceintuurbaan tot stand en Maandag a.s. komt de oude route route weer aan de beurt met eind en beginpunt Maasstation. Ook de telefonische communicatie is weer mogelijk. Het telefoonbedrijf heeft FEUILLETON Door 'WILKIE COLLINS Nederlandsche bewerking van A. A. HUMME Jr. 21) I TWEEDE PERIODE DE WAARHEID KOMT AAN HET LICHT (1818—'43). Gebeurtenissen, vermeld door verschil lende personen. EERSTE DOCUMENT Bijdragen door juffrouw Clack, nicht van wijlen sir John Verinder. HOOFDSTUK I Ik zie in mijn dagboek dat ik op 3 Juli 1848 toevallig het huis van mijn tante Verinder in Montagu Square passeerde, en daar ik zag, dat de blin den verwijderd en de gordijnen open getrokken waren, besloot ik buccfd- heidshalve naar de familie te infor- meeren. Het meisje, dat opendeed, deelde mij mede, dat lady Verinder met haar dochter eeu week geleden was aange- I komen, waarop ik haar verzocht, haar meesteres mijn complimenten over te brengen en te zeggen, dat ik gaarne te harer beschikking was. Het meisje liet mij in de vestibule staan en kwam na eenige oogenblik- ken terug met de boodschap, dat lady Verinder mij gaarne den volgenden middag om twee uur aan de lunch verwachtte. Ik deed, of ik de onhebbelijke ma nier, waarop zij de boodschap over bracht, en haar brutalen blik niet op merkte, bedankte haar en vroeg of zij mij het genoegen wilde doen een trac- taatje van mij aan te nemen. Zij las het opschrift. „Is dit door een man of vrouw geschreven, juffrouw? Als het van de hand van een vrouw is, lees ik het toch niet, en als het van een man is. kan ik wel vooruit zeggen, dat hij er niets van afweet.'' Met deze woorden gaf zij mij het tractaat terug en deed de deur open. Wij moeten ech ter het goede zaad zaaien, wanneer zich de gelegenheid voordoet, dus wachtte ik tot zij de deur achter mij gesloten had en stopte het blaadje in de brievenbus en liet een tweede door dc tralies in bel souterrain vallen. Ik was toen lid van het Uitverkoren Comité, waarvan ik hier melding maak, omdat onze dierbare vriend Godfrey Ablewhite medewerkte aan het moreele en sociale werk, dat deze vereeniging zich ten doel stelt. Ik had verwacht hr-m dien dag op onze ver gadering te zullen zien, doch toen ik mijn verwondering uitte over zijn af wezigheid, vroegen de andere dames of ik het nieuws niet gehoord had, dat eigenlijk de inleiding vormt tot dit relaas. Den vorigen Vrijdag waren twee heeren, die geheel uiteenloopende maatschappelijke posities vervulden, het slachtoffer geworden van een bru talen overval, die in Londen 't gesprek van clen dag vormde. Eén van deze heeren was Septimus Luker, die in Lambeth woont, de ander was mijn heer Godfrey Ablewhite. Op Vrijdag, 30 Juni 1848, begaf mijn heer Godfrey zich naar een bank in Lombardsfrcel, om een chéque te ver zilveren. Bij het verlaten van de bank bevond hij zich tegenover een onbe kenden heer, die toevallig tegelijker tijd het kantoor wilde verlaten. Er ont stond een kort gesprek naar aanleiding van wie het eerst door de deur zou gaan. De onbekende stond er op, dat mijnheer Godfrey voor zou gaan, waar na zij op straat een paar beleefdheids- phrasen wisselden en ieder zijn eigen weg ging. Deze beleefde heer bleek mijnheer Septimus Luker te zijn geweest; wij zullen nu zien wat mijnheer Godfrey overkwam. Toen hij thuis kwam, vond hij in de vestibule een armoedig gekleed zwak uitziend ventje, dat op hem stond te wachten en hem een brief overhandig de, welke, naar hij zeide, hem door een hem onbekende oude dame was gegeven, die niet gezegd had. dat hij op antwoord moest wachten Dit was geen ongewone gebeurtenis in het le ven van mijnheer Godfrey die zich veel met allerlei liefdadigheidswerk bezighield. Hij liet den jongen gaan en opende den brief. De brief was geschreven in eer. hem onbekende hand en behelsde het ver zoek, zich binnen een uur tijds naar een huis in Northumberlandstreet te begeven, waar de schrijfster gaarne in lichtingen omtrent de „Vereeniging voor het verstrekken van kleeding aan moeders" zou willen verkrijgen, aan gezien zij van plan was, deze vereeni ging een ruime geldelijke bijdrage te schenken. Het speet haar, door haar kort verblijf in Londen niet in de ge legenheid te zijn hem, den welbeken den philanthroop, eerder kennisgeving van haar voornemen te doen gewor den. Mijnheer Godfrey begaf zich hierna onmiddellijk naar het opgegeven adres, waar hem werd opengedaan door een fatsoenlijk uitziend, corpulent persoon, die hem. nadat hij zich bekend had gemaakt, naar een achterkamer op de eerste verdieping bracht. liet viel hem op, dat er een zwakke geur van mus kus en kamfer in het vertrek hing, ter wijl er op tafel een opengeslagen Oos- tersch manuscript lag, prachtig geïl lustreerd met Indisch^ voorstellingen, dat als het ware om de aandacht vroeg. Hij bekeek dit boek, waardoor hij zijn rug moest keeren naar de gesloten por- te-brisée, die toegang gaf tot de voor kamer, toen hij, zonder door eenig voor. afgaand geluid gewaarschuwd te zijn. een arm om zijn nek voelde. Hij kon nog waarnemen, dat de arm bruin vin kleur was. voordat een doek voor zijn oogen werd gehonden, epn prop in zijn mond werd gestopt en hij achterover op den grond werd geworpen. Hij ver moedde. dat hij door twee personen was aangevallen, terwijl een derde zijn zakken aan een grondig onderzoek on derwierp en hem tot op de huid fouil leerde. Er was al dien tijd geen woord ge zegd, doch nu gaven zij in een hem onbekende taal uiting aan wat hem teleurstelling en woede toescheen. Hij werd opgepakt en met handen en voe ten in een stoel vastgebonden, waarna de drie schavuiten hem aan zijn lot overlieten. Na eenigen tijd hoorde hij voetstap pen nader komen en vervolgens een gil. Een mannenstem riep „Hallo" en hij hoorde nu zware stappen de trap opkomen. Kort daarop werd hij van blinddoek en prop ontdaan en hij zag een net geklecde heer en dame voor zich staan. „Wat heeft dit te bedui den?" bracht hij er met moeite uit. „Dat wilden wij u juist vragen" was het antwoord. Het bleek uit hun verklaring, dat een heer, volgens de beschrijving de gene, die mijnheer Godfrey had open gedaan, don vorigen dag beide etages voor een weck. bij vooruitbetaling, had gebuurd. Hij had hun verteld, dat do kamers bestemd waren voor drie Oos- tcrsche prinsen, vrienden van hem, die voor het eerst een bezoek aan Enge land brachten. Op den morgen van het gebeurde hadden deze heer en twee van de Oosterlingen hun intrek bij het echtpaar genomen. De derde zou spoe dig volgen, evenals de bagage, die nog ingeklaard moest worden Niet langer dan tien minuten voor de komst van mijnheer Godfrey, was de derde vreem deling komen opdagen en tot ongeveer vijf minuten geleden, toen zij de drie vreemdelingen, vergezeld van hun vriend het huis zagen verlaten en rus tig in de lichting van Strandroad za gen verdwijnen, was er niets bijzon ders voorgevallen. De hospita had gezien, dat er een be zoeker gekomen was, en toen zij het viertal huurders uit zag gaan en niet had opgemerkt, dat de bezoeker weer vertrokken was, besloot zij eens pools de zwaarste slagen te verduren gehad, het beschikte nog slechts over dc een trales west. noord en Schiedam, terwijl zuid spoedig in functie zou kunnen treden. Maar de voornaamste centrale waar alle nummers beginnend met 1, 2 en 5 thuis behooren. is niet meer. Al deze duizenden aangeslotenen die nen te worden geholpen en ze zijn voor een deel reeds geholpen door aanslui tingen op een der genoemde contrales, waarbij over eenigen tijd de zuidelijke gevoegd kan worden. Het woningvraagstuk I_J OE do Rotterdammer nu woont? A A Tienduizenden zijn onderdak ge bracht bij familie, kennissen en fami lies, die zich alles ontzeggen om andeicn Ie helpen. Vele duizenden konden el- dors woonstee verkrijgen. Maar natuur lijk is het woningvraagstuk niet opge lost niet offervaardigheid. De allergrootste spoed zal dienen te worden betracht niet het bouwen van nieuwe woningen op don nog aan Rotterdam in de buitenwijken rnsteerenden bouwgrond. Want in de binnenstad, hoe deze ook zal worden opgebouwd, zal vrijwel geen plaats zijn voor groote woonwijken. Juist uit die binnenstad, noemen we slechts de kwartieren ter weerszijden van den Goudschen Singel en bij den Schiedamschendijk zijn nu vele dui zenden verdreven, die onder omstan digheden woonden welke niet moderne gezondheidsbegrippen niet in oicreen- stemming zijn. Zij behooren tol de wei nig kapitaalkrachtigen en dit mank! het woningvraagstuk nog extra moeilijk op le lossen, want de gemeente staat nu voor do taak duizenden woningen be- schikbaar gesteld te krijgen tegen lage h ti ren. Naast de enorme taak van wederop bouw van dep hartader der stad is de oplossing van dit woningvraagstuk uitermate zwaar. ITr-t particulier initia tief bleek ook op dit punt besef te heb ben van hetgeen noodig is. een bou- worscombinaiie deed reeds het voorstel 1000 arbeiderswoningen te bouwen. Hoe leeft de Rotterdammer "V/T EN weet nu reeds vrij wat van 1VA zijn leven, immers opi-nbare diensten functionneeren vrijwel nor maal. Dat doen ook de iele particu liere verzorgers van hetgeen noodig is voor dagelijksch levensonderhoud. Ge lukkig is er geen stagnatie van betee- kenis geweest in den melkaanvoer, hebben de bakkers normaal kunnen hakken en zijn ook de groentehande laren en slagers in staat geweest hun afnemers en nieuwe klanten, die kwa men in hun wijken, te bedienen. Mis schien heeft Rotterdam éven iets meer gc-wetcn van geldschaarschte dan an dere steden, onirlat in de binnenstad heel veel groote financiéele instellin gen waren gevestigd en de bescheiden van zoo tal van zaken verloren waren of in kluizen en brandkasten, die toen onbereikbaar waren, lagen. Maar ook deze moeilijkheden bleken gelukkig van tijdelijkcn aard te zijn. We zijn cr in Rotterdam van door drongen dat. hef leven andere eischen aan ons stelt en zal stollen. Als sober heid cn hard* werken Rotterdam kun nen helpen bij den opbouw van een nieuw centrum dan zullen die factoren aanwezig zijn. De gezondheidstoestand in de stad is uitstekend. Groote voorzichtigheid werd betracht. Zoo werd dringend ge raden de melk te koken en voor een klein deel der stad. ook het. drinkwa ter. Het zwemmen in open water werd verboden en alom stelde de G G. en G D. inwoners in de gelegenheid zich tégen typhus te laten inenten. Voor zorgen, welke, naar men r.iag hopen cn vertrouwen, voorkomen zullen, dat de gezondheidstoestand der bevolking schade lijdt. Voor den G G en G D., die een bijzonder drukken tijd acht^r den rug heeft, zal het een troost zijn, dat het groote cent raio gebouw voor de volksgezondheid aan Baan en Vaste land, een ontwerp van ir. v. d. Steur, dat in eenigszins gevorderden staat' van uitvoering verkeert, volkomen on geschonden in de stellingen is blijven staan. DE SYPESTEYN LOOSDRECIIT. Het nationaal be zit aan kunstschatten wij kunnen daar niet dankbaar genoeg voor zijn! is voor de verwoestingen van den oorlog gespaard gebleven. Ook het mu seurn „De Sypesteyn" te Loosd recht stelt zijn zoo belangrijke verzamelingen, ongerept, weer ter beschikking. hoogte te nemen, met het reeds gemel de resultaat. Bij onderzoek in de kamer bieek de inhoud van mijnheer Godfrey's zakken in alle richtingen verspreid te liggen, doch er ontbrak niets, evenmin als aan de inventaris van l/t huis. Ze hadden echter niet vergeten hun Oostersch manuscript mee te nemen. Wat moest dit beteekenen? Men zou kunnen denken, dat mijnheer Godfrey liet slachtoffer was geworden van een vergissing; dat een complot onvermoed in ons midden gesmeed werd en dat onze geliefde vriend in de draden er van verstrikt was geraakt. Om op mijnheer Luker terug te ko men deze heer was, na zijn bezoek aan de bank, voor zaken naar ver schillende deelen van Londen gegaan cn had bij terugkeer in zijn woning een brief gevonden, die daar kort te voren door een jongen was afgegeven. Ook dit schrijven was in een hem on bekend handschrift gesteld, doch de naam, die in den brief genoemd werd, was die van een cliënt. De schrijver, die voorgaf in opdracht van dezen cliënt te schrijven, deelde hem mede, dat deze onverwachts naar Londen was geroepen en van de gelegenheid gebruik wilde maken, mijnheer Septi mus Luker over een belangrijke order te spreken. Hij had zijn intrek geno men in Alfred Place, Tottenham Court Road, waar hij mijnheer Luker gaar ne zou ontvangen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5