WEST-BRABANT HEEFT ZICH WEER HERSTELD De verduisteringen van watten voor uniformen tijdvKocujt Kuitiye. \udzc De Maansteen Vele fabrieken werken al Geen welkom aan de grens Koffie of thee op bon 69 Alleen enkele plaatselijke vernielingen herinneren aan den oorlog O HF In de eerste dagen, toen overal lan-s do wegen het vernielde krijgs- materiaal lag leek de verwoesting gronfer te zijn dan zij in werkelijk heid was. Maar overal is aanstonds nipt groofe voortvarendheid hel op ril imings werk ter hand genomen en nu dit verricht is. blijkt, dat dp gron- te verwoesting in het gewest betrek- keliik is meegevallen. Slechts enke le plaatsen zijn in werkelijk ernsti ge mate getroffen. Vee-treinen van de groote markten TERUGGAVE DER BELASTING Voor de Amsterdamsche rechtbank tegen ieder der kleermakers drie maanden geëischt V 1 PI* 111 11 fl PTT begrip „speer" overtreden. Men heeft IC/1 lüaailUUll hipr te maken met verduisterd goed. Vdftl* een 8evan^enisstraf van drie maanden. Een Duitsch dagblad voor ons land De loomheid als reactie op de laatste gebeurtenissen, verdwijnt direct na 'n opwekkend a 45* N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO - HENGELO 3fc.G" p3 I van A. A. HUMME Jr. Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 6 JUNI 1940 BREDA, 5 Juni VER het West-Brabantsche land spreidt de zon een mil de [zomerstemming. Alles bloeit weer in dit land, dat drie weken geleden onder den oorlogsstorm lagl en er is maar betrekkelijk weinig, wat ons nog herinnert aan de enkele dagen van angst en ver schrikking, waarin de bewoners van dit gewest aan de ergste be proevingen waren overgeleverd.. Wp hebben hier op den eersten oor logsdag de Franschen zien komen, we hebhpn nerveuze dagen van voortdu rend luchtalarm doorgebracht, de tp ruggpslagpn Nederlandsche troepen heh- hen[ wij naar Zeeland zien trekken, we hébben daarna do dramatische vlucht vankde tachtigduizend bewoners van de agglomeratie Breda meegemaakt en toen wij daarvan terugkeerden, was de oorloe voor dit gewest voorhij De Frari- sche troepen waren van Tilburg af naar het Zuiden en Westen teruggedrongen en de wegen, sleden en dorpen droegen de lidteekens van den strijd, waarmede die [terugtocht is gepaard gegaan. In Breda zijn een groot aantal woningen, Voornamelijk tengevolge van de bomaanval len en daarop gevolgde branden vernield of zoo ernstig beschadigd, dat zij niet meer tc bewonen zijn. Ook Ei ten heeft zwoor onder bombardementen geleden, een dertigtal woningen zi/n er vernield. In Roosendaal zijn '90 woningen vernield. Het zwaarst zijn evenwel het stadje Zevenbergen en het grensdorp Putte getro,,~nIn Zevenbergen heeft een geweldige brand gewoed, die nicl minder don 125 woningen vernield heeft, en in Putte bleef vrijwel geen huis onbescha digd Voorts zijn er ook op den iveg van Breda naar Antwerpen in de dorpen Zun der t en Rijshcrgcn vele huizen ingestort. m Het onderbrengen van de gezinnen, (lie door deze vernielingen dakloos wa ren geworden, heeft vrijwel nergens moeilijkheden gegeven, dank zij de al- gemecne medewerking, die de bevolking gsgeven heeft. Overal zijn hulpacties ingesteld, die evenwel met uitzondering van die te Zevenbergen zuiver plaatse lijk zijn gehouden. Het door den burge meester van Zevenbergen opgerichte hulpcomité heeft ook naar huiten een oproep gedaan, die van alle zijden gel- dek ike hulp heeft opgeleverd voor de verzorging der eerste behoeften van dp talrijke gezinnen, d<e hun have en goed geheel verloren hebben. ■■Wat betreft de wederopbouw van de geteisterde gemeenten zijn nog nergens vaste plannen gemaakt en deze zal wel geheel aan het particuliere initiatief worden overgelaten, dat thans nog wacht op de medewerking, die daarbij van overheidswege zal worden gegeven. ■Inmiddels heeft overal in de streek het leven weer zoo ongeveer zijn nor male aanzien gekregen Het is stukje voor stukje gegaan. Eerst kwam de te lefoon plaatselijk weer in werking, toen werden de regionale netten ingescha keld en daarna konden we weer als van oud? alle deelen van het land per telefoon hereiken zij het dat men ook thans nog hef noodige geduld moet be trachten voor het tot stand komen van de verbindingen Telegraaf pti post heb- hen de isolatie van het Zuiden weer wat minder hinderlijk gemaakt, doch nog altijd blijft dp moeilijkheid van hpt ver keer over dp rivieren, dat nog wel ge durende langen tiid met dp noodige hin dernissen gepaard zal gaan. In Brabant zplf zijn de talrijke vernielde bruggpp met een bewonde renswaardige voortvarendheid weer hersteld en ook voor zwaar vervoer bieden de overgangen thans weinig moeilijkheden meer. Nadat de spoorwegen al vrij spoedig lokaaltreintjes hadden kunnen inleg gen. die alle stations op de lijnen van Bergen op Boom tot Pen Bosch en van Den Bosch tot Eindhoven aandeden, is ook het husverkeer weer op gang ge komen Met beperkte dienstregelingen kan men op het oogenhlik do meeste plaatsen van eenige beteekenis in West Brabant weer bereiken. Slechts enkele streken, waaronder de hoek van Baarle- Nassau. zijn nog van elk verkeer binten dat niet dp reddende fiets natuur lijk verstoken. TT ET bedrijfsleven is reeds vrij spoedig na de oorlogsdagen weer op gang gekomen en wan neer we de vanzelfsprekende moei lijkheden, die de toestand voor een aantal bedrijven met zich brengt, in aanmerking nemen, dan mag men zeggen, dat over de ge- heele linie weer een verheugende activiteit te constateeren valt. Uiteraard worstelen alle bedrijven tn de geheele streek met de transport- en verkeersmoeilijkheden, waardoor zoo wel afzet als aanvoer van grondstoffen verhinderd worden-. In Breda heeft men hiervoor terstond de hulpmaatregel van de collectieve transporten genomen. Daar komt hij, dat vele Bredasche fa brieken aanvankelijk een belangrijk deel van hun personeel moesten missen, daar dit nog niet van de evacuatie was teruggekeerd. Op het oogenhlik zijn er nog steeds enkele duizenden Bredanaars niet in hun woonstad terug. Een en an der heeft uiteraard in verscheidene be drijven geleid tot inkrimping van werk tijd en van personeel, doch daar staat tegenover, dat groote aantallen van bij dp arbeidsbeurzen ingeschrevenen kon den worden aan het werk gezet bij de npruimingswerken, terwijl nog dagelijks groepen van werklieden voor -allerlei werken worden eerequireerd Wat de hindernissen van de geheel op auto- transport ingesteld fabrieken en bedrij ven betreft, heeft men gegronde hoop, dat deze spoedig tot pen oplossing zul len kunnen worden gebracht, waardoor de werkgelegenheid over de geheele li nie in belangrijke mate zal stijgen Be moedigend is het dat enkele der groot ste bedrijven te Breda aanstonds weer op volle capaciteit aan het werk kon den gaan. Ook de in deze streken zoo belangrijke tuinbouw heeft in de eerste dagen na den oorlog met transportmoeilijkheden te kam pen gehad, doch aan de veilingen te Breda en Bergen op Zoom is nu het verbruik van voldoende benzine voor de aanvoeren toe gestaan, hetgeen vooral met het oog op de oogst van het zachte fruit, die dezer dagen zal beginnen en die overvloedig belooft tc zijn, van het grootste belang is. Toegangswegen naar Olden- zaal en Zevenaar ge sloten 's-GRAVENHAGE, 5 Juni. De kolonel-territoriaal bevelhebber in Overijssel en Gelderland. maakt hekend dat velen zich per trein, per rijwiel, te voet en met andere mid delen van vervoer hegeven hebben naar de gemeenten Oldenzaal en Ze venaar. teneinde aldaar hun fami lieleden. die uit Duitsche krijgsge vangenschap ontslagen worden, te ontmopien Op de toegangswegen naar deze ge meenten dreigen hierdoor ernstige ver keersstremmingen te ontslaan, boven dien worden de aldaar aanwezige Ne derlandsche troepencommandanten ern- «ig in hunne bewegingen belemmerd, terwijl tevens voedselschaarschte in die gemeenten dreigt te ontstaan door den toevloed van personen. waardoor voor de vrijgelaten soldaten onvoldoende le vens middelen zullen overblijven. De kolonel-territoriaal hevelhebber in Overijssel en Gelderland ziet zich hierdoor genoodzaakt alle toegangs wegen tot deze gemeenten door mi litaire politietroepen te doen afzet ten en lederen toegang van niet-in- wonenden dezer gemeenten met ge strengheid tegen te doen gaan. In het belang der vrijgelaten soldaten en mede in haar eigen belang wordt de Nederlandsche bevolking mitsdien ver zocht haar plannen tot vertrek naar de ze gemeenten op te geven, of zoo noodig van haar reis daarheen ten spoedigste terug te kceren. Alle maatregelen worden getroffen, opdat de vrijgelaten krijgsgevangenen in zoo kort mogelijken tijd naar hun haardsteden zullen kunnen terugkee- ren. Maatregelen der N.S. AMSTEBDAM. 5 Juni. Vanmorgen is een conferentie gehouden tusschen den dienst handelszaken en goederen vervoer van de Nederlandsche Spoor wegen, de Nederlandsche vereeniging tot bescherming \an dieren en de Ne derlandsche hond van veehandelaren Het resultaat van de besprekingen is, dat met ingang van Vrijdag as. marktdag te Leeuwarden tot afvoer van het gekochte vee een veetrein zal loopen van Leeuwarden en Zwolle over Deventer, richting Amersfoort cn be stemd voor Amsterdam. Utrecht. Lei den, Den Haag, en Rotterdam. Vertrek uit Leeuwarden pl.m. 15 uur. Ook van Groningen zal te beginnen met Dinsdag n.s. den dag van de Groninger markt, een veetrein loopen via AssenMeppel en verder over dezelfde route. Voor veevervoer over andere lijnen wachte men op nadere berichten. 's-GRAVENHAGE. 5 Juni. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat hnn fiO van het alcpmeen distributie honhoekje gedurende het tiidvak van Donderdag 6 Juni a.s. tot en mei Vrijdag 5 Juli a.s. recht geeft op het koopen van 2H ons koffie of Vi ons thee. Do aandacht wordt er op geves tigd. dat de bevoorrading van de winkeliers tengevolge van verkeers moeilijkheden vertraging kan on dervinden. De winkeliers zullen in verhand daarmede vermoedelijk niet onmiddellijk on alle bonnen, waarover hun klanten beschikken, koffie of thee kunnen aflpveren Men niopt daarom niet aanstonds op 6 Juni of volgende dacen alle bonnen, waarover men beschikt, hij zijn winkelier inleveren. Indien men zijn bestellingen over de pe riode van 6 Juni tot en met 5 Juli verdeelt, kan ieder er zeker van zijn dat hij in den loop van Juni de geheele hoeveelheid, waarop hij niet zijn gezin recht heeft, bij zijn kruidenier kan koopen. NU DE AUTO'S OP STAL STAAN Ook een billijke regeling voor degenen, die een beperkte vergunning hebben V-GRAVENHAGE. 5 Juni. De K.N. A.C. en de A.N W.B. deelen het volgen de mede. Reeds eerder werd door het ministerie van financiën bepaald, dat voor opgelegde motorrijtuigen terugbe taling zou kunnpn geschieden van voor uit betaalde motorrijtuigenbelasting van 1 Juni 1910 af tegen inlevering van de motorrijtuigen belastingkaart. Thans ontvingen bovengenoemde vereenigingen bericht van het mi nisterie van financiën, dat eveneens een zeer tegemoetkomende regeling is getroffen voor de motorrijtuighou ders, die van de daartoe bevoegde autoriteiten vergunning hebben gekregen slechts een beperkt aan tal malen of dagen met het motor rijtuig te rijden. Aan hen kan op hun daartoe strek kend verzoek teruggave worden ver leend van betaalde motorrijtuigenbelas ting in verhouding van het aantal cfa- gen, waarover de kaart loop tot het aan tal dagen, waarvan wordt aangetoond, dat zij niet met het motorrijtuig op den openbaren weg hebben kunnen rij den. Deze terugbetaling kan geschieden door de ontvangers na afloop van het tijdvak, waarover de belastingkaart loopt. Men beware dus zorgvuldig even- tueele bewijsstukken (bijv. tijdelijke ver gunningen van benzinedistribulie bu reaux) waaruit kan blijken, dat men ge durende bepaalde tijden niet op den openbaren weg heeft kunnen rijden. \ji als speer. Daarmede is de grens van het 1 i Wegens verduistering eischte spreker llvlvl in den loop van den dag stonden nog acht confectionnairs terecht, voor de zelfde feiten. Zij voerden hetzelfde verweer: Het was speer en het is een oud gebruik in onze branche, dat de opbrengst, daar van voor ons is. Tegen alle, verdachten eischte de officier van justitie een uni forme straf: drie maanden. ..Speer" in kolossale hoeveel heden verkocht AMSTERDAM, 5 Juni. - De vier de kamer der rechtbank heeft van daag een aantal strafzaken behan deld tejjen kleermakers, verdacht van verduistering van watten, be stemd voor de vervaardiging van militaire uniformen. Ook eenige op kooper9 stonden terecht, verdacht van heling. De eerste verdachte was een man uit Dieraen, bedrijfsleider van een confec tiebedrijf tc Amsterdam. Hem waren groote partijen stoffen en watten ter beschikking gesteld om dui zenden uniformen te vervaardigen. In de meeste gevallen waren te veel pak ken watten verstrekt en een aantal con- f.ectjonnairs, o.w. deze verdachte, be schouwde dit overschot als „speer". Speer is de rest van verstrekte stoffen enz., die door de kleermakers als hun eigendom wordt beschouwd. Verdachte zeide, dat hij de watten gehouden had, niet wetende dat hij een strafbaar feit beging. De watten had hij niet onttrokken aan de uniformen, daar zal voldoende in verwerkt. De officier van justitie, mr. P. 's Ja cob begon zijn requisitoir met de op merking. dat deze kwestie groot opzien in het. land heeft gewekt, maar zij dien de hier tot de juiste proporties te wor den teruggebracht. Verdachte beweert, dat wat hij heeft overgehouden z.g. „speer" is, dat de confectionnair mag behouden. Doch hij beschouwde mate riaal, dat heelemaal niet gebruikt werd Om de wille van de „speer". In den namiddag kwamen de koop lieden aan de beurt, die de watten had den opgekocht om ze langs epn omweg weer aan het rijk aan te bieden. Zij werden verdacht van heling, subsidiair schuldheling. De eerste koopman, had in tamelijk groote hoeveelheden niet slechts te Amsterdam, doch ook Ie Delft. 'wat ten opgekocht. Meestal kocht hij snip pers e.d. op. doch op zekeren dag bood men hem pakken watten aan. Hij ac cepteerde. De watten werden op klaar lichten dag opgeladen en geen oogen hlik had hij gedacht, dat de goed be kend staande firma hem verduisterd goed had verkocht. De officier van justitie achtte de schuldheling bewezen en requireerde een gevangenisstraf van vier maanden. De verdediger, mr. S. B. de Leeuw, vestigde er in zijn pleidooi de aandacht op. dat dit kleine koopmannetje onmo gelijk kon weten, dat de groote. goed- bekend staande zaken hem van mis drijf afkon e goed te koop aanboden. Pleiter achtte noch de heling, noch d schuldheling hew- en Uiterst' subsi diair drong hij op clementie aan. Ook tegen de andere verdachten die wegens heling terecht stonden eischte het O M. vier maanden gevangenisstraf. Vonnis 19 Juni. De „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" AMSTERDAM, 5 Juni. Heden is het, eerste nummer van de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" versche nen. Rijkscommissaris, rijkeminlstei Seyss Inquart stelt in een inleideno woord het blad tot taak een orgaan te zijn voor de Duitschers, die wonen in het bezette gebied en een schakel te vormen tusschen het bestuur en de be volking. In een hoofdartikel wordt het beginsel van het nieuwe dagblad als volgt, omschreven: „Wij Duitsche journalisten in de Ne derlanden willen op publiciteitsgebied de pioniers zijn bij het slaan van een brug van volk tot volk. De taak, welke ons wacht, zal verlicht worden door de verplichtingen van politieken. cultüree- len en cconomischen aard, alsmede door de noodzakelijkheid naast en met ei kaar vreedzaam te leven binnen een or ganische levensruimte, waarin de voor zienigheid ons plaatste, in een ccest van wederzijdsche achting en de onvoor waardelijke en onvermoeide offervaar digheid in den strijd van dan Führer, wien wij geheel zijn toegewijd. De „Deut sche Zeitung in den Niederlanden" de verst vooruitgeschoven publicistische voorpost legen Engeland, welker aard rijkskundige ligging niets zou beteeke- nen, ware het niet, dat wij haar als een factor in den strijd zouden zien. Ook voor de Duitsche soldaten zal het dag blad een brug zijn: hij is de schakel tus schen front en vaderland. Een onzer voornaamste opdrachten zal het zijn deze verbindende functfe duidelijk naar voren te brengen. Het blad zal den soldaten berichten géven over het vaderland en zijn onwrikbaren wil tot overwinnen. Het zal het vader land vertellen over Duitsche soldaten in den vreemde. Bovendien zal de Duit- scher in Nederland, die jarenlang een wekelijksch orgaan als zijn lijfblad heeft gehad, met dit dagblad een vurige wensch in vervulling zien gaan. Boe y/ecf voor voe ,bader< Vu'<P Voor .e\'<9«r 20* bade"1 ikVon- FEUILLETON Door WILKIE COLLINS Nederlandsche bewerking 24) „Wel, juffrouw Clack", riep hij uit, „wat is het laatste nieuws uit liefda dighei.lskringen? Hoe gaat het met uw vriend, mijnheer Godfrey Ablewhite, na het hardhandige optreden van die schelmen in Northumberlandstreet? Nou, op mijn club hoorde ik een mooi verhaal over dien weldoener der menschheid!" „Ik houd mij ver van de wereldsche zaken", antwoordde ik, „en ik bezit niet het voorrecht tot een club te be- hooren. Maar ik ken dat verhaal waar u op zinspeelt en ik weet ook, dat geen grover leugen ooit verteld is." „Ja, natuurlijk, juffrouw Clack. l> kiest partij voor uw vriend, maar hij zal de wereld niet zoo gemakkelijk kunnen overtuigen als een verzameling dames uit een liefdadighe'dscomité .De schijn is tegen hem. Hij bevond zich in het huis. toen de diamant ver dween, en hij was daarna de eerste om naar Londen te gaan. Dat zijn on gunstige omstandigheden, indien men ze beschouwt in het licht van latere gebeurtenissen. Men moet er uit aflei den, dat mijnheer Ablewhite evenzeer geïnteresseerd was bij 't juweel als mijnheer Luker, en dat de Indiërs, on zeker wie in het bezit van den steen was, geen anderen uitweg wisten dan hen beiden te fouilleeren." ..Laat ik u dan vertellen, mijnheer Bruff, dat mijnheer Godfrey Ablewhite nog geen twee uur geleden in dit huis was en dat juffrouw Verindc zelf zijn onschuld, wat betreft de verdwijning van den Maansteen, heeft bekend ge maakt." Het dred mij onuitsprekelijk genoe gen te zien, dat mijnheer Bruff door mijn woorden geheel uit het veld scheen geslagen. Ce advocaat nam zijn paperassen op, waarna wij ons zwijgend naar lady Verin der's kamer begaven. HOOFDSTUK IV De onderteekening van het testament nam veel minder tijd in beslag, dan ik had gedacht en toen mr Bruff weer vertrokken was, zei mijn tante, op het testament terugkomend: „Je moet niet denken, dat ik jou vergeten heb. Dru- silla. Ik was van plan, je het jou toe gedachte legaat persoonlijk te geven." Dit was een prachtige gelegenheid, die ik niet ongebruikt voorbij wilde la ten gaan. met andere woorden, ik deed direct mijn tasch open en haalde er het bovenste boek uit „Als u dit met aandacht wilt lezen, lieve tante, heeft u mij alles gegeven, wat ik van u wensch", zei ik, haar het boek overreikend, dat ik had openge slagen bij een zeer welsprekend hoofd stuk. De arme lady Verinder. die gedach teloos tegen de kussens van haar di van leunde, keek het boek even in en gaf het mij toen. blijkbaar in verle genheid gebracht, terug. „Ik vrees, Drusilla", zei ze, „dat ik moet wachten, tot ik wat beter ben, voordat ik dat kan lezen. De dokter heeft mij juist verteld, dat mijn toe stand vandaag minder goed is." „Misschien voelt u zich straks weer beter, of u zoudt morgenochtend kun nen ontwaken met het gevoel, dat u iets mist en dan zou dit boekje juist die leemte kunnen vullen. Ik zal het dus maar hier 'laten, tante. De dokter kan daar toch geen bezwaar tegen hebben." Met deze woorden schoof ik het hal verwege onder de kussens, dicht bij haar zakdoek en reukfleschje, zoodat haar hand, indien zij een dezer voor werpen zocht, met het hoek in aanra king moest komen en wie weet. zou het tenslotte een snaar in haar gemoed beroeren. Het leek mij nu verstandig, haar met haar gedachten alleen lp laten en ik nam afscheid met de belofte, den volgenden das terug te komen. Ik ging eerst nog even naar de bi bliotheek. waar ik op tafel twee boe ken zag liggen, zoogenaamd lichte lec tuur, die zeker door den dokter waren aanbevolen en die ik dan ook onmid dellijk door twee van mijn mecge brachte werken aan het oog onttrok. In de ontbijtkamer stond de kooi met de kanarie, die mijn tante zelf gewoon was te verzorgen. Ik legde een hoek tusschen het vogelzaad en vervolgde zoo mijn weg door de verschillende kamers. Ten slotte had ik nog één boek over en de badkamer was de eenige kamer waar ik nog niet was geweest Een innerlijke stem zei mij, niet terug te deinzen en ook hier het zaad uit te strooien. Ik zag een peig noir over een stoelleuning geworpen pn daarin een zak, waarin ik nu mijn laatste boek stopte. Nu kon ik naar huis gaan, een rus tig en tevreden mensch, overtuigd dat ik in het huis van mijn rijke tante den waren rijkdom had gebracht. Den volgenden middag keerde ik te rug, met de bedoeling naar den toe- siand van mijn tante te informeeron cn op den ingeslagen weg voort te gaan, en hooide van Samuel, den be diende, dat zij een onrustigen nacht had doorgebracht en nu probeerde, wat te slapen. Ik liep voorzichtig de trap op, naar de zitkamer en wilde luist hier binnengaan, toen er op de voordeur werd geklopt. Ik had geen Ijjd meer om in de bibliotheek te gaan, waar ik verondersteld werd te zullen wachten, doch bedacht, dat dit van geen belang zou zijn, aangezien mijn tante toch geen bezoek ontving. Het bleek echter een bevoorrecht persoon i" zijn, die eveneens zijn weg naar bo ven nam, zoodat ik niet beter wist te doen dan een zijvertrek in te gaan, dat in verbinding stond met een zitkamer en daarvan door gordijnen kon worden afgescheiden. Ik trok deze gordijnen dicht en verwachtte, dat de bezoeker, waarschijnlijk de dokter of mijnheer Bruff, niet langer dan vijf minuten zou hoeven le wachten alvorens bij de patiënte te worden geroepen. Ik had rnij hierin echter vergist en hoorde hem rusteloos heen en weer loopen en in zichzelf praten. Toen ik de zware gordijnen een weinig op zij schoof, hoorde ik hem zeggen: „Vandaag zal ik het doen." en de stem. die ik hoor de, was van mijnheer Godfrey Able white HOOFDSTUK V. Ik liet verschrikt het gordijn los. Wat zou hij van plan zijn? Zou hij ons in den steek laten met onze Kleeding voor Moeders, of zich uit het comité te rugtrekken? Deze twijfel werd zoo ondragelijk, dat ik juist van plan was uit mijn schuilplaats te voorschijn te komen om hem te smeeken, uit naam van alle dames-comité's in Londen, zich nader te verklaren, toen ik een tweede stem in de kamer hoorde, die mij onaangenaam in de ooren klonk die van Rachel Vorincler. „Waarom ben je hierheen gekomen, Godfrey"? vroeg zij. „Waarom ben je niet in de bibliotheek gegaan?" Hij lachte en antwoordde. „Juffrouw Clack zit in de bibliotheek." „Clack in de bibliotheek!" Zij ging meteen op den divan zitten. „Je hebt gelijk. Godfrey. Dan kunnen we beter hier blijven." Ik begon het benauwd te krijgen. Na wat ik juist gehoord had, was het on mogelijk om mij te vertoonen en ik kon mij evenmin verwijderen, daar er, behalve den schoorsteen, geen anderen uitweg bestond. „Ga niet naast mij zitten, Godfrey, maar neem een stoel", zei Rachel. „Ik zie de menschen graag tegenover mij, wanneer ik met hen spreek." Hij voldeed aan dit verzoek en nu kon ik. door een kier, precies zijn ge zicht zien, waarop ik. tot mijn afschuw, dezelfde verheerlijkte uitdrukking zag, waarmede hij in Exeter Hall, ten bate van duizenden ongelukkige mede schepselen, zijn pleidooi hield en waar door hij mij voor zich had gewonnen. Natuurlijk kon zij evenmin weerstand aan hem bieden en nu begreep ik de beteekenis van de woorden, die hij zich had laten ontvallen, toen hij zich al leen waande. „Heb je onze afspraak vergeten, Godfrey? De laatste maal, dat wij el kaar alleen spraken, in onzen tuin in Yorkshire, hebben we toch afgesproken dat wij niet meer dan neef en nicht voor elkaar zouden zijn." „Ik vergeet die afspraak iederen keer dat ik je zie, Rachel." „Kom dan maar niet meer hier." „Dat helpt niets. Het vergaat mij precies zoo, als ik maar aan je denk. O, Rachel! Gisteren heb je nog gezegd,- dat je een beter oordeel over mij hebt, dan je ooit tevoren had gekoesterd. Is het dwaasheid om daar luchtkasteelen op te houwen om te hopen, dat eens de d^g zal komen, waarop je hart gun stig jegens mij gestemd zal zijn! Als dit zoo is, zeg het clan niet! Laat mij tenminste de illusie, liefste, waarmee ik mij kan troosten, als je mij niets anders geven kunt!" Zijn stem trilde en hij bracht zijn zakdoek naar zijn oogen. Het leek wa rempel wel Exeter Hall. Alleen het pu bliek, het applaus en het glaasje water ontbraken! Zelfs haar hard gemoed scheen ge troffen. Ik hoorde haar tenminste op meer belangstellenden toon vragen: „Weet je zeker, Godfrey, dat je werke lijk zooveel van mij houdt?" „Absoluut, Rachel! Ik heb alle inte resse in het leven verloren en denk slechts aan jou. Geloof mij, zelfs het liefdadigheidswerk staat rnij tegen en als ik een damescomité zie, zou ik het liefst aan het andere eind van de we reld willen zitten."' (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3