Belastingontduiking op groote schaal Hartelijke ontvangst der kri j gsgevangen en Moderne riksja's te Amsterdam Nederlandsche krijgsgevangenen in ons land terug De straffen door het gerechtshof verlaagd Voorlichting op voedingsgebied Vinding van een garagehouder ALLE VELDPREDIKERS ZIJN BEHOUDEN Enschede leefde mee met onze soldaten, die den vaderlandschen bodem weer betraden 1000 ambtenaren in Rotterdam getroffen AMSTERDAM, 11 Juni. Het ge rechtshof heeft vandaag arrest go- wezen in de strafzaak tegen een Am- sterdamschen koopman en zijn pro curatiehouder, die het rijk voor grootc bedragen hadden benadeeld, doordat de koopman zijn inkomen en zijn vermogen volkomen onjuist hadden opgegeven. De procuratie houder had de aangiftebiljetten in gevuld en ter procuratie ondertee kend, wetende dat de aangiften on juist waren. De koopman, had reeds eenige jaren lang geknoeid. Voor het jaar 19341935 had hij als inkomen nihil opgegeven, ofschoon hij 40.000 gulden had verdiend. Het volgende jaar verklaarde hij 12.000 gulden te hebben verdiend, maar dat inkomen had hij moeten afschrijven om het verlies van 15.000 gulden van het vorige jaar te dekken, zooals zijn pro curatiehouder verklaarde. De werkelijk heid was weer geheel anders. Ilij had ruim een halve ton, namelijk 58.000 gul den verdiend. Bij zijn aangifte voor de vermogensbelasting had hij doen opge- ven, dat hij een vermogen van 7820 had in 1934. In werkelijkheid bezat hij 320.000 gulden. Het volgende jaar zeide hij nog minder kapitaal te bezitten dan het vorige jaar, doch toen was zijn be zit 370.000 gulden. De fiscus had hem 132.000 gulden boete opgelegd en de rechtbank veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf. De procura tiehouder. die op last van den koopman de onjuiste aangiften gedaan had, werd tot drie maanden veroordeeld. In hooger beroep voor het gerechts hof eischte de procureur-generaal tegen den koopman vier maanden en tegen den procuratiehouder twee maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Mul- ler-Massis bepleitte de uiterste clemen tie: een voorwaardelijke gevangenis straf, gecombineerd met een geldboete. Het hof, heden arrest wijzende, ver oordeelde den koopman tot een gevan genisstraf van zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De procuratie houder werd veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden, benevens een geldboete van 1000 gulden. 's-GRAVENHAGE, 11 Juni. Ten einde en zoo doelmatig mogelijke voe ding van onze bevolking te bevorderen, heeft een commissie uit den gezond heidsraad, voedingsraad geheeten, in samenwerking met de bij de voeding betrokken afdeelingen van de econo mische departementen, zich voorgeno men, op het gebied van volksvoeding leiding te geven en daarover zoo veel mogelijk inlichtingen te verstrekken. Deze inlichtingen worden opgemaakt in overleg met een sub-commissie, die samengesteld is uit op dat gebied reeds werkzame instellingen, n.l. het nijver heidsonderwijs voor meisjes, de stich ting voor wetenschappelijke voorlich ting op voedingsgebied, de stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande en de commissie voor huis houdelijke voorlichting en gezinslei ding. Op geregelde tijden zullen in de groote bladen en in de organen der ge noemde instellingen mededeelingen en wenken van den voedingsraad verschij nen. Het adres van den voedingsraad is Gezondheidsraad, Dr. Kuyperstraat 83, 's-Gravenhage. men nog water en andere levens middelen, welke door bemiddeling van het Duitsohe Roode Kruis wer den gegeven. Thans zijn na dagenlang wachten de eerste treinen in Nederland aangeko men en de komende dagen zijn nog ver schillende treinen in ons land te ver wachten, zoodat na verloop van een week wel alle Nederlandsche krijgsge vangenen uit Duitschiand in het vader land zullen zijn teruggekeerd. Behandeling was correct Met het eerste transport zijn Zondag ochtend in Enschede uitsluitend onder officieren korporaals en manschappen meegekomen. Onde" hen bevonden 38 matrozen van den kustwachfdienst van de eilanden Rottum en Schiermonnik oog. De beide vuurtorenwachters, die bij den kustwachtdienst waren inge deeld, behoorden eveneens in dit gezel schap. De wachter van Schiermonnik oog, die reeds 55 jaar oud is, was de vader" van de jongens en werd door allen op een bijzondere wijze bejegend hetgeen door de Duitsche officieren met groote voldoening was opgemerkt. De torenwachter was in 17 jaar niet van zijn eiland geweest en de eerste reis naar het -vaste land, waarop hij zich reeds geruimen tijd had verheugd, is thans een reis geworden, welke hij nimmer had gedacht te zullen maken. Thans was hij verheugd weer te keeren naar zijn eiland, waar hu zich beter thuis gevoelt dan op het vasteland. Met verschillende militairen heb ben wij gesoroken over het weken lange verblijf in Duitschiand als krijgsgevangene. Allen, die wij spraken, waren eenstemmig van oordeel, dat het optreden en de be handeling tegenover de Nederland sche militairen zeer correct was ge weest. De omstandigheden in aan merking genomen, was men tevre den. Het bericht, dat zij in tegen stelling met andere krijsgevange nen spoedig naar huis mochten, had in het kamp groote vreugde veroor zaakt. Een bewijs voor de waardeering van de zijde der Nederlandsche militairen tegenover de Duifscher was het oogen- blik, toen verschillende sergeants van morgen Hauptmann Foelckel de hand drukten en hem namens de' verschil lende groepen dank brachten voor de correctheid en den kameraadschappe- lijken omgan" welke door de Duitsche militairen aan den dag waren gelegd. Er zijn weer „taxi's" in Amsterdam, al zijn het clan niet de aloude bekende blokbanden. Een garagehouder heeft, zoo meldt „De Telegraaf", zich aan gepast aan den gewijzigd en toe sland en een nieuw vervoermiddel uit gevonden. Het is een fiets met een „aan hangwagen", wraarin twee personen zich op de leeren kussens kunnen neervlijen. Tegen den winter komen er kappen over, opdat de passagiers tegen regen buien zijn beschermd. Zooals'in een „taxi" past. is er een chauffeur, die u heenbrengt waar ge wilt. Deze doet echter meer dan sturen alleen, hij moet er bij trappen. Voor be pakte en gezakte reizigers komt er een bagagerek achter de zitbank, hetwelk plaats biedt voor enkele koffers. Momenteel zijn er drie taxi's gereed, waarvan er één meteen aan een dokter is verkocht, die met zijn eigen huis knecht-chauffeur er op uittrekt. Doch er wordt spoed gemaakt met den aan maak van een serie nieuwe exemplaren, zoodat binnen verloop van eenigen tijd een 24 van deze karretjes door de hoofd stad zullen kruisen. Ze worden stuk voor stuk met chauffeurs bemand, die deel uitmaakten van het garagebedrijf en dus dank zij deze nieuwigheid, voor ontslag worden behoed. Indien de zaak goed marcheert, zullen zelfs nieuwe chauffeurs in dienst worden genomen. De garagehouder poogt de toestem ming van officieele instanties te ver krijgen om zijn karretjes op verschillen de punten van de stad te stationneeren. De prijs is redelijk: 40 cent voor eiken stadsrit per twee personen. •s-GRAVEXHAGE, 11 Juni, De leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst deelt ons, in aansluiting op zijn vorig bericht, mede, dat thans van alle veldpredikers bekend is, dat ze behou den zijn. De reserve-veldpredikers dr. G. Barger, ds. \V. B. Bergsma, ds. .T. Ger ritsen, ds. M. Onnes en dr. W. L. Slot zijn met de Nederlandsche krijgsgevan genen uit Duitschiand teruggekeerd, ds. N. J. A. van Axel, die voor een voet ver wonding te Dorsten (Westfalen) ver pleegd wordt, zal zeker spoedig volgen. Ook ds. Ph. J. Greeven, die een schou derverwonding had opgeloopen, kon het ziekenhuis te Calais verlaten en bevindt zich als herstellend patient weer bij zijn gezin. Van Westervoort moest naar Arnhem geloopen worden. Di manschappen trekken over de noodbrug bij Westervoort Een ongewoon 'gezicht. Nederlandsche soldaten met baarden. Ze hadden vergeten hun scheergerei mee te nemen in gevangenschsM Lichtgewondendie moeilijk konden loopenwerden per autobiïl van Westervoort naar Arnhem ge bracht Verwelkoming onderwal busdiensten der neder landsche spoorwegen in het zuiden UTRECHT, 11 Juni. Gisteren zijn voor rekening van de Nederlandsche Spoorwegen busdiensten in beide rich tingen op de trajecten TilburgBoxtel Gennep en KruiningenIerseke Vlissingen ingesteld. Vandaag zal er tevens een busdienst Eindhoven GeldropRoermond bijkomen. Reizi gers kunnen van hun abonnementen en spoorkaartjes op deze trajecten gebruik maken. inventarisatie voorraden specerijen 's-GRAVEXHAGE, 11 Juni. In bekendmaking van het rijksbureau voedselvoorziening in orologstijd, waai* bij in verband met de voorgenomen i'-' ventarisatie van de ahnwezige voorra den specerijen enz. een'verbod van vee handelen en afleveren daaiwan is n?f?r' gelegd, wordt gesproken van „geïmP^ teerde, gedroogde en geconfijte v,,'c"' tenpulp". Dit dient als volgt te word*" gelezen: „geïmporteerde en gedroos^ en/of geconfijte vruchten, geïmporteer de vruchtenpulp". - 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 11 JUNI 194() j Het geheele personeel der gemeente staat 1 pet. der salarissen af ROTTERDAM. 10 Juni. L/p initia tief van de organisaties van gemeente- personeel is een comité gevormd, om door het inhouden van 1 pet. op de salarissen van het geheele gemeente- personeel, een tegemoetkoming aan de door den oorlogsramp getroffen amb tenaren der gemeente te geven. Daar thans gebleken is. dat het aan tal slachtoffers onder de ambtenaren niet minder dan 1000 personen be draagt, zal het op de bovenbedoelde wijze bijeen te brengen bedrag slechts toereikend zijn tot het toekennen van een zeer bescheiden tegemoetkoming. De aankomst van een trein met gerepatrieerden te W estervom Een genocgclijk tafereeltje in de open lu vangenen krijgen een (Van één onzer medewerkers). Nederjandsch-Duitsche grens, Zondagmorgen. In de vroege Zondagmorgenuren, toen de grensstreek nog geheel en al in nevel gehuld gïnc, kwam na dagen lang wachten het eerste transport vrij gelaten Nederlandsche krijgsgevange nen bij de Nee'erlandsche grens aan. Midden in den nachk het was precies 2 uur, arriveerde deze trein, welke be stond uit 45 wagons, te Gronau, waar hij tot halfvijf in den morgen bleef staan, om vervolgens de Nederlandsche „jongens" naar het vaderland terug te brengen. Het is een lange reis geworden; Zaterdagmorgen om 10.08 uur was de trein uit Berlijn vertrokken in de rich ting van Hannover. Onderweg hebben de onzen kunnen genieten van het Duitsche landschap. De deuren van de goederenwagens, welke wagens in Duitschiand voor troe- pentransnort gebruikt worden en voor dit doel speciaal met banken zijn uit gerust, zijn tot Gronau steeds geopend gebleven, zoodat de rei* hierdoor de ge legenheid bood. dat velen nog enkele V' elen van Duitschiand konden zien. Van slapen onderweg is niet veel ge komen en het is te begrijpen, dat de „jongens" zichde gelegenheid niet gaven om zoo in de directe omgeving van 's lands grenzen even te rusten. Toen de klok op het station te Gronau halfvijf aanwees, zette de trein z:ch in beweging en ging. zoo als wij het hoorden noemen, met een „akelig lakkegangetje" naar het vaderland. Vroolijk zingend reisden allen de grens tegemoet. Nimmer zal men langs dit baanvak een dergelijk enthousiasme uit een trein hebben zien oplaaien als thans het geval was. Alle bewoners werden uit hun slaap gewekt en kwamen in nachtgewaad naar bui ten om te zien wat er aan de hand was. Door de bekende, soms onvervalschte Nederlandsche klanken merkten allen spoedig, dat het de vrijgelaten Neder landsche krijgsgevangenen waren, waarop het wachten zoo lang is ge weest. Een kolossaal enthousiasme steeg overal uit de geopende ramen op en het was te zien, dat de grensbewo ners reoht tot in hun hart verheugd waren over de terugkomst van hen, die weken geleden geroepen waren om hun plicht tegenover het vaderland te doen. De vaderlandsche bodem was betre den en voor velen was dit een moment, dat zij nimmer in hun leven zullen ver geten. Eerst wanneer men zooals deze landgenooten ver van het vaderland is geweest en de oorzaak van dit verblijf krijgsgevangenschap heet, dan pas kan men zich een idee vormen van werke lijke vaderlandsliefde. Het greep mij hevig aan, zoo zeide ons één dezer stoere mannen, toen ik van verre het rood-wit-blauw van een toren in En schede zag wapperen. De aankomst te Enschede 5.07 uur De eerste transporttrein loopt het station te Enschede binnen. Het is nog vroeg in den ochtend. De bewoners van de stad zijn nog niet op en de straten liggen verlaten. De lange trein rolt langzaam binnen en uit de half geopende luiken van de wagons steken hoofden en armen. Op de gezichten van de soldaten vindt men het stempel gedrukt van de proote belevenissen van de laatste weken. Sommigen zijn ongeschoren. Op dc veldmuien zien wij de num- v ers van vc'" bekende Nederlandsche regimen-ten, die zich op dappere wijze hebhen verdedigd in de verschillende stellingen. Wij zien ook enkele grens- bataljons, kustwachtposten en depotaf- deelingen. Het rangeeren van den trein neemt eenige minuten in beslag en als de wagons op het eerste spoor bij de los plaatsen zijn echracht. kunnen de eerste twee wagon;- worden geopend. Ongeveer 100 man stelt zich vijf \i»f achter elkaar op. Ten ad ministrateur noteert de 1 legeronderdeel waartoe de militai ren behooren. en het adres. Als dit gereed is. kan afgemarcheerd wor den. dit te Enschede: teruggekeerde krijgsge- kappers-behandeling. Intusschen hebhen vele Enschedeërs, die door het zingen en roepen van de vrijgelaten krijgsgevangenen zijn ont waakt, zich in de nabijheid van het Volkspark opgesteld. Uitbundig be groete'n zij de mannen, die thans weer den vaderlandschen bodem betraden. De politie onder leiding van den heer Faber moet uitgebreide ordemaatrege len treffen om het publiek op een be paalden afstand te houden. Het enthou siasme laait zienderoogen op en bet gaat vaak op een ovatie lijken, welke de Enschedeërs de Nederlandsche sol daten brengen. Velen zijn ook ontroerd door dit moment. Sommige vrouwen konden zich niet meer beheerschen. Wie weet welke gedachten deze vrouwen bezig hielden. Steeds meer militairen marcheeren voorbij. Onder hen bevinden zich ver tegenwoordigers van bijna alle wapens van de land- en zeemacht. In nog geen anderhalf uur zijn de 1760 militairen allen op de terreinen van het Volkspark bijeen. De groepen Enschedeërs, die getuigen zijn van deze aankomst, worden steeds groot er. Een onafzienbare menschenmenigte heeft zich na verloop van tijd voor den ingang van het Volkspark, dat door de politie is afgezet, opgesteld. Hauptmann W. Foelckel was de begeleider Het eerste transport stond onder lei ding van Hauptonarm Walter Foelckel. Het was hem een groote vreugde ge weest, zoo zeide hij ons, de Nederland sche jongens weer naar hun vaderland terug te brengen. Het verblijf in het kamp Luckenwalde, dat 50 K.M. ten Zuidwesten van Berlijn gelegen is in een boschrijke omgeving, is wel niet direct comfortabel geweest, doch de Duitsche autoriteiten hebben alles ge daan om den toestand zoo gunstig mogelijk te doen zijn. Reeds spoedig genoten de Neder landers door hun correct optreden het volledige vertrouwen van de Duitschers, met het gevolg dat onze landgenooten over volledige vrij heidsbeweging in het groote kamp beschikten. Het krijgsgevangen kamp was te midden van uitge strekte bosschen gelegen; hierdoor kregen de militairen volop de ge legenheid zich te verpoozen. Haupt mann Foelckel zeide ons, dat hij de Nederlandsche soldaat heeft leeren kennen als een eerlijk en open man, hetgeen een compliment is voor onze „jongens", die zoo'n lan gen tijd daar hebhen vertoefd. „Der Niederlander an der Spitze", al dus Hauptmann Foelckel. In tegenstel ling met andere krijgsgevangenen zon gen de Nederlanders reeds aanstonds allerlei liederen en werden godsdienst oefeningen georganiseerd. Do Duit schers onderhielden zich op volkomen kameraadschappelijken voet met de Nederlanders, hetgeen in geen geval met andere krijgsgevangenen is ge schied. Tegenover de Nederlanders en Vlamingen hebben de Duitschers steeds sympathiek gestaan en meer dan ooit tevoren zal dit gehandhaafd blijven, omdat het olkeren zijn van één stam. Nimmer is Hauptmann Foelckel in ons land geweest. Veel hebhen onze joncrens hem ervan vertelld, toen zij in het kamp waren. Thans, zoo verze kerde de heer Foelckel ons, hoop ik eenige dagen de gelegenheid te hebben dit land, waarvan ik zooveel goeds ge hoord heb. te bezoeken. De reis duurde 19 uren Zaterdagmorgen is deze eerste trans porttrein uit Berlijn vertrokken. Enkele uren daarna vertrokken nog twee trei nen eveneens met de bestemming Ne derland. De route ging over Hannover. Met de korte ononthouden meegere kend. heeft deze reis precies 19 uren geduurd en in dien tiid werd een af stand van meer dan 580 K.M. afgelegd. In verschillende plaatsen stopte de trein. In de stad Wittenberg, be kend geworden door den Hervor mer Maarten Luther, die aldaar zijn bekende stellingen aanplakte, werd het eerst stilgehouden. Hier werd den militairen soep verstrekt voor het verdere gedeelte van de reis. Op een ander station verkroeg Hoewel het comité met erkentelijkheid gewag maakt van tot dusverre reeds ontvangen giften van huiten de Rotterdamsche ambtenaarskringen staande personen en organisaties, zul len verdere vrijwillige bijdragen het comité zeer welkom zijn. Het heeft zich daarom gewend tot de besturen van verscheidene gemeenten met het verzoek te willen bevorderen, dat ook onder het personeel dier gemeenten een organisatie tot stand zal worden gebracht, waardoor aan de spontane actie, die door het Rotterdamsche ge- meentepersoneel is insrezet, daadwer kelijke steun kan worden geboden. Nogmaals zij onder de aandacht ge bracht, dat eventueele bijdragen ten kantore, van dejn ontvanger der ge meente (stadhuis) kunnen worden ge stort of overgeschreven kunnen wor den op postrekening no. 7552 ten name van den genoemden ontvanger, onder bijvoeging van de vprmelding „Ge meente-ambtenaren-nood-comité Rotter dam 1940".

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6