BEWAAR UWHUISi Burgemeester De Vlugt uit waardeering voor burgerij der hoofdstad Het geslagen Zeeland herstelt zich Achttienduizend man aan het opruimingswerk in Rotterdam NOOD WINKELS OP DEN DAM TE MIDDELBURG WONINGNOOD IN MIDDELBURG WILLY PÉTILLON schrijft voor onze lezeressen over: Waarschuwing aan hen, die het erop gezet schijnen te hebben de rust en orde te verstoren RECEPTEN GLASTRA'S VISCHHANDEL 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 13 JUNI I94J VLISSINGEN GAAT DE TOEKOMST MET VERTROUWEN TEGEMOET MIDDELBURG, 12 Juni. Met het bezoek van den Rijkscom missaris Rijksminister Seyss Inquart aan de hoofdstad van Zee land, is de belangstelling voor onze provincie sterk gestegen. Men wil weten hoe de Zeeuw zich houdt na de slagen van den oorlog, die op zoo ongelukkige wijze voor dit gewest verlengd werd, zoo dat hier verwoestingen werden aangericht, toen bijna geheel Ne derland weer in vrede leefde De Zeeuw weet zich van ouds te weren en door rampen laat hij zich niet terneerslaan. Worstelend komt hij er weer boven op. Slechts een beperkt aantal getroffenen zal in een vast pand on derdak vinden en daarom kwam direct de wensch naar noodwin- kels op. Een der groote bekende kruideniersfirma's in Nederland gaf het voorbeeld en bouwde aan den Dam een flinke houten nood- verkoopplaats. Wellicht zullen andere groote zaken dit voorbeeld volgen, maar men denkt ook aan hen, voor wie dit financieel te zwaar zou zijn. Daarom is thans een plan in handen gesteld van den Regeeringscommissaris voor den wederopbouw, om van over heidswege op den Dam en op de kaden noodwinkels te stichten, die dan aan gegadigde „uitgebranden" tegen billijken prijs zullen worden verhuurd. Vele winkeliers wachten met ongeduld op de resultaten \-an deze plannen NIET alleen winkels Gingen in'groo te petalp verloren, maar nop meer woningen, zoodat aanvankelijk een groot aantal personen dakloos dreigde te worden. Bii andere stadgenooten en in de omliegcnde gemeenten vonden dez<? menschen onderdak voor korter of langer duur. Een zeker aantal kon een nieuwe woning huren, doch er blijft een proot gebrek aan woonruimte. Daarom zal men ook een plan voor bel stichten van noodwoningen aan den Regeeringscommissaris voorleggen. De teekeningen zijn al gereed. Vele personen zijn alles kwijt Behalve bedrijfsmogelijkheid en woning zijn vele personen ook naast voorraden, alle meubels, kleeren enz. kwijt. Een plaatselijk en een provinciaal comité zijn in volle ac tie om daarin voorloopig te voor zien. Zij zijn daartoe in staat door de eroote boeveelheden van allerlei artikelen, die niet alleen in Zeeland zelve, maar ook van ver buiten de provinciale grenzen, bijeen geza meld zijn of worden Wie een blik heeft kunnen slaan in de aange voerde voorraden, heeft eerbied en dank voor wat vooral de K.V V.'ers. de padvinders pn andere groepen of particulieren bijeen hebben ge bracht. Geldelijke steun komt van vele zijden binnen en te Middel burg werd op een dag bij een straat collecte ruim f 3000 opgehaald. Zooals men weet. heeft de gemeente bouwmeester, jhr. ir. de Ranitz, met den directeur van Gemeentewei ken. een voorloopig herstelplan gemaakt, waar bij met behoud van het tvpische karak ter van de stad. op velerlei gebied ver anderingen en verbeteringen kunnen komen. Zoo zal gezorgd worden, dat het her stelde stadhuis.nog heter zal kunnen worden bewonderd en dat het in een mper passende omgeving komt te staan. De ook voor herstel reeds aangewe zen abdijgebouwen met aangrenzende koor- en nieuwe kerk en abdijtoren zul len geheel vrij komen te liggen in pen passende omgeving van parken pnz Sommige geheel vernielde straten zul len ook in hPt belang van het verkeer een anderen loon krijgen, maar men wil voorkomen, dat men rechte breede boulevards krijgt, die zouden strijden met het oude karakter dpr stad. In Vlissingen /^OK Vlissingen heeft door den oor- log geleden, vooral het z.p. eiland hepft het. moeten ontgelden. Maar ook Vlissingen ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet Zoo heeft b.v de scheepswerf van de Schelde veel gele den. maar men kan doorwerken en al zijn er orders geannuleprd. men ver wacht daartegenover nieuwe opdrach ten: Voor de reeds eerder genoemde verloren schepen van den Provincialen Stoombonldienst. voor de vele verloren geganp of vernielde schenen van het Nederlandsche loodswezen, voor brug genbouw. alsmpdp voor schenen machi ne- en ketelinstallnties voor plders. Thans worden dan ook de arbei ders weer dagelijks in groenen aan genomen en men verwacht, dat spoedig de laatste man aan het werk zal zijn. De directie van den Prov. .Stoom- bootdienst tracht met alle middp- len. daarbij gesteund door de Duit sche militaire overheid zoo snel mogelijk de communicatie met Bres- kens en overig Zeeuwsch-Vlaande- ren te herstellen, daartoe zullen noodschepen worden gecharterd. In overleg met de betrokken instan ties ziin ook de wachtgelduitkeringen van het personpel der Stoomvaaitmaat- schapnij ..Zeeland" en het bunkersta tion der Steenkolen Handelsvereniging weer geregeld waarbij verwacht wordt dat nok die bedrijven den langsten tijd stil gelecen zullen hebben, vooral nu door de successen dpi Duitsche weer macht pn hei bezetten der gebpele Noordzeekust van Scandinavië tot Frankrijk er tusschen de Noorscbe Zweedsche. Duitsche. Nederlandsche er Belgische havens weer een druk scheep vaartverkeer mag worden venvacht voor het vervoer van producten, mate rialen en grondstoffen. Spoorwegverkeer nog steeds versperd TT ET personenvervoer der J_ J spoorwegen is nog steeds tot Bergen op Zoom versperd. Het verkeer met Brabant, Limburg en de Noordelijke provinciën ge schiedt per autobus via Goes. De goederendienst der spoorwe gen schijnt thans tot Kruiningen intact te zijn. Voor het personen verkeer is Zeeuwsch-Vlaanderen tot heden alleen door Zeeland be reikbaar over Goes via een boot verbinding Hoedekenskerke Neuzen. De openbare diensten van rijk, pro vincie en gemeente zijn vrijwel alle weer normaal in de eigen gebouwen op gang. Op lofwaardige wijze heeft het overheidspersoneel zich in deze zeer zware dagen van haar vaak bovenmen- schelijke taak gekweten. Thans vindt het werk daar onder hoogen druk plaats De samenwerking tusschen de Duitsche en Nederlandsche autoriteiten is heel goed te noemen: de grootst mo gelijke medewerking wordt ondervon den. Het aantal slachtoffers aan dooden en gewonden is. gezien de vreeselijke vernielingen en ravages, gelukkig op merkelijk klein gebleven en bedraagt ten hoogste vijf en twintig. Door het krachtig en practisch optre den van den wethouder voor sociale zaken, den hepr A Ronije. bijgestaan door den directeur van het distributie bedrijf met zijn «taf. is de levensmidde- lenvoorziening in al deze weken zelfs onder eeniare evacuaties door. uitste kend geweest. Tijdig getroffen maatre gelen. zooals het wegvoeren van voor raden uit eevaarliik gelecen winkels, alsmedp fiidie gedanp inkoonpn. bedden een langdurig gemis aan contact met overig Nederland kunnen doorstaan, vooral nu de landbouwproducten bin nenkort eveneens een goeden oogst be loven Tn een geest van goede saamhoorig- beid en een sterk sociaal eemeenschaps- hesef. heeft de bevolking van Walche ren aan de overkomen onheilen het honfd geboden. Bezield met dien zelfden geest, hoopt zij in vredige rust het werk van den wederopbouw zoo snel en krachtig mo gelijk te kunnen helpen bevorderen. N.V. DE NIEUWE STADSUIT BREIDING 's-GRAVENHAGE. 12 Juni. In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Bouw-. Exploitatie- pn Administratie Mij ..De Nieuwe Stadsuitbreiding", gevestigd te 's-Gravenhagp. werden de balans en verlies- en winstrekening over het boekiaar 1939 goedgekeurd. Bpsloten werd het winstsaldo ad f 2262.46 af tp hopkpn in mindering ven het verliessaldo van vorige jaren ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP TERBORG, 12 Juni. Gisteren is al hier de -12-jarige schoorsteenbouwer H. Bonder uit Enschede op het terrein van de N.V. Ijzergieterij en Emailleerfabriek „Vulcaansoord" van een steiger geval len. De man was op slag dood. Teneinde den tegenstand der in het centrum der stad verschanste geallieerde troepen te breken, werd Doornik door de Duitsche artillerie onder vuur genomen en door de luchtmacht gebombardeerd Gelukkig bleven het Belfort en de kathedraal gespaard ROTTERDAM. 12 Juni. „Er begint nu eenige teekening te ko men in het opruimingswerk in de Maasstad. Wel stelt de buitenge wone omvang van de werkzaam heden hooge eischen aan de orga nisatie. maar het werk vlot steeds beter aldus zei ons de chef van de opruimingswerkzaamheden, ir C. Franx, die ook vertelde dat thans niet minder dan achttiendui zend mannen bij de ruiming zijn tewerk gesteld. Het aantal vrachtauto's dat puin rijdt, wisselt dagelijks, maar beweegt zich toch orn de dertienhonderd! Waar schijnlijk zullen niet meer arbeiders worden aangenomen. Omdat men el kaar anders maar in den weg zou loo- pen. Bovendien worden alle arbeiders door tusschenkomst van de Arbeids beurs aangenomen, zoodat de Gemeen telijke Technische Dienst over deze kwestie geen zorgen heeft. Het puin-probleem Anders is het met het puinvraagstuk, dat binnen enkele weken een van de meest urgente moeilijkheden van Rot terdam is geworden. Op het groote terrein lange de Rochus- senstraat kan men niet onbeperkt blij ven doorgaan met puin storten De hoe veelheid puin, die per schip vervoerd wordt, is betrekkelijk klein, en de Scbie is vrijwel gedemnt. Aan de Korte Kade is men bezig met het versterken van de oevers van rlen Kralingschen Plas. maar in dien plas zelf kan geen puin worden gestort, zelfs wanneer men deze oplos sing. die van alle zijden protesten zou doen opkomen, zou willen gebruiken. Niet in de Kralingsche Plas De Bodem van den plas is im mers veen. en wanneer het zware puin daarop gestort zou worden zou de puinlaag stepd? itipt weg zakken, terwijl elders in den pla« de bodem steeds meer omhoog zou komen. Tiet zou dus een werk wor den waarmede men nimmer gereed zou komen en ir. Franx bevestigde, daf de Gemeenteliik-p Technische Dienst dit plan zelfs nimmer heefi gehad. Momenteel is men bezig met hel zoeken naar gelegenheden om hel puin kwijt te raken, maar van vast staande plannen is nog eeen sprake De geruchten, dat bij het ruimings- werk zooveel ongevallen zouden zijn voorgekomen, moeten naar het rijk der fabelen worden verwezen. Natuurlijk komt bet voor. wanneer men met bijna twintigduizend man werkzaam is. dat hier en daar eenige ongelukken plaats hebben. Publieke belangstelling Dat de belangstelling van het publiek voor het vraagstuk van het opruimings werk groot is, ondej-vindt de Gemeente lijke Technische Dienst dagelijks. Van verschillende zijden krijgt men advie zen om het werk te vereenvoudigen. Dergelijke adviezen worden allen door den chef van het werk beoordeeld, hoe wel de ongaven. die door de adviseurs behandeld worden niet allemaal zoo eenvoudig zijn als sommigen wel den ken. Een plan, bijvoorbeeld, om muren *e sloopen door middel van een heistel ling, waartusschen een zware slinger te gen de muren zou beuken de manier waarop in de geschiedenis tijdens oor logen stadswallen werden aangevallen is niet uitvoerbaar, omdat men dan niet weet naar welke zijde de muren zullen omvallen Nu men echter met ontplofbare stoffen werkt is echter het sloopen van zware stukken bouwwerk ten zeerste vergemakkelijkt. FA/T woord geldt niet alleen voor ons huis, maar voor alles wat er in is. öewaroi en sparen in den zin van ontzien en verschoonen is het parool van den da- Feller dan andcis zullen we marlen vechten tegen alles wat ons bezit kon sc/iadej"I In de eerste plaats legen de matten, dat spreekt. Die strijd is zoo oud, dat wc daahA reeds een zekere routine hebben gekregen. Maar verder ook tegen slijtage, tegen i-f/l val, tcgcji „den land des tijds" zelf. Meer nog dan vroeger moeten we m gedachten houden, dat een steekje intijds «.J groot aantal steken voorkomt. En dit niet alleen op het gebied van kleeding, ook oJ ander terrein. Denken wij bijvoorbeeld eens aan onze matrassen. Die vormen een mjl belangrijk onderdeel van onzen inboedel en ze zijn een waardevol bezit. Waarschijnliiiï zal zeer binnenkort de waarde van dit bezit nog stijgen, zal het ook niet meer 1 eenvoudig zijn, met alleen om nieuwe matrassen aan te schaffen, maar zelfs om ze lf laten rcparceren en opknappen. Het zon goed zijn om matrassen, die het werkelijk noodig hebben, nu te laten her stellen, bijvullen en in orde maken. Dir welke nog in goeden staat zijn, moeten we /(1 goeden staat houden, in de eerste plaats door een zorgvuldig onderhoud, in de tweeif door kleine mankementen zoo spoedig mogelijk zelf te herstellen. Is er bijvoorbceli een nop losgegaan, dan moet daarin dadelijk voorzien worden. Een flinke stopnaati een stevige draad, een bosje draadjes voor de nieuwe nop dat mag ongebleekt katoen zijn een paar steken en het kwaad is hersteld. Doen we dat niet, dan gaal de kapok op die plaats uitzetten, maakt andere noppen los en spoedig wordt de matru vormloos en onooglijk, zoodat de matrassenmaker er aan te pas moet komen. worden, opnieuw opgemaakt en ook wd bijgevuld. Laat men dit op tijd doen, dar. zijn de kosten betrekkelijk gering, wart er behoeft dan niet veel nieuw kapok im gebruikt te worden. De matras komt ré die kuur als nieuw terug en kan weer en heclen tijd mee. Is het overtrek verstelen, dan moet ook dit tijdig vernieuwd worden, het best natuurlijk tegelijk met het bijv* ten. j_T ET schijnt, dat wij, Hollandsche 1 huisvrouwen, nog niet precies met onze matrassen weten om te gaan zoo- als dat behoort. Dat wij er zelfs onoor deelkundig mee omgaan, zoodat er meer slijtage is dan er zou behoeven te zijn. Een vakman op dit gebied was over onze huisvrouwelij kc methoden al heel weinig te spreken en hij gaf eenige zeer duidelijke wenken, hoe het wèl en hoe het niet moest. Wenken, die ik onze lezeressen niet wil onthouden. De le vensduur van onze matrassen kan er door verlengd worden. „Matrassen" zoo vertelde mijn zegs man, lijden het meest door het sleepen er mee en het hangen over een balustra de of een trap. Daarmee nikt men op den duur de beste matras uit zijn mo del. Als dat wat veel gebeurt, dan lijdt zoo'n matras daarvan aanzienlijk meer dan door jaren lang beslapen. In de tweede plaats behoort een ma tras zelden on bij voorkeur nooit ge klopt te worden. Een matras mag niet geslagen worden, evenmin als een klein kind. Dan sla je den boel uit elkaar. L)e meeste huisvrouwen zijn niet gelukkig, als haar matras niet iedere week en toch zeker om de veertien dagen ge klopt wordt. Dat i« glad verkeerd Zij mogen alleen met een zochten borstel geborsteld worden. Er zijn van die din gen in den handel, speciale matrassen- kloppers noemen ze dat. Ik noem het speciale verniehverk tuigen, want de matrassen worden er eenvoudig mee uit elkaar geslagen. Meer dan eens gebeurt het, dat ik tegen klanten van een ma tras zeg: Die kan acht jaar mee, dat durf ik verzekeren. En dan komen ze na drie jaar hij me en hun matras is een vod. Die vijf jaar, dat de duur ver kort is, hebben ze er eenvoudig uitge klopt." Als derde vijand van den levensduur van een matras- noemde hij de zon. Als een matras uren in de zon wordt gelegd of gehangen „om te luchten", dan ver schroeit zoow el het tijk als het kapok er binnen. De draden en de vezels worden droog cn broos en worden nog veel ge makkelijker dan anders kapot geslagen en geklopt. Wil men de matrassen naar buiten brengen, dan dient dit met de noodige voorzichtigheid te geschieden en ze moeten don in de schaduw wor den neergelegd zóó, daf de geheele ma tras steunpunten vindt, bijvoorbeeld over een paar stoelen of een tafel en een stoel. DIJ goede behandeling is dc levensduur J-J van een matras, zonder dat er iets bij zonders aan gedaan hoeft te worden, een jaar of zes of acht; als de kwaliteit ten minste goed is geweest. Na dien tijd is hij niet versleten, nog lang niet. Maar don moet hij wel door een vakman nagezien AMSTERDAM, 12 Juni. Voor het afdoen van eenige voordrachten van B. en W. is Woensdagmiddag de gemeen teraad onder voorzitterschap van dr. W. de Vlugt, vrijwel voltallig bijeen gekomen. De burgemeester hield een korte ope ningsrede. waarin hij o. m. de aandacht vestigde op de houding onzer burgerij in deze voor haar zoo buil ongewoon ge wichtige tijdsomstandigheden. Welnu die houding, die rust en kalmte, waardoor zij zich in het alge meen heeft onderscheiden, aldus spr., heeft aanspraak op onze groote waar deering, welke uit te spreken spr. een behoefte is. Moge die houding haar ook in de dagen, die komen, blijven sieren. Aan voorspellingen waagt spr. zich niet en in de toekomst vermag hij niet te zien. Maar toch mag het oog niet Ge sloten worden voor het feit, daf on danks de bemoeiingen der overheid, om dil Ie voorkomen, moeilijkheden zwaarder dan thans te duchten zijn. moeilijkheden, dip ons thans reeds met zorg vervullen Spr. hoopt dat ook in moeilijker dagen dan wij thans beleven, dip rust en die zin. voor orde onze bur gerij in het algemeen zullen blijven kenmerken. Dan vooral zal het er om te doen zijn. Ie doen blijken, dat wij met moed en waardigheid den last te dragen weten, die ons is opgelegd. Verhelen wil spreker niet, dat er enkelen zijn, die het er op gezet schijnen te hebben, de rust en orde te verstoren. Enkelen, die boven dien van de gedachte schijnen uit te gaan, dat er verschil van inzicht bestaat tusschen de Duitsche auto riteit en de gemeentelijke overheid over hetgeen onder rust en open bare orde dient te worden verstaan. Die meening nu is, naar mij bij meer dan een gelegenheid is geble ken, volstrekt onjuist. En daarom meeent spr. die per sonen ernstig te moeten waarschu wen ten einde te voorkomen, dat zij, op voor hen minder aangena me wijzeer aan herinnerd wor den. dat het door hen ingenomen standpunt onhoudbaar en ontoe laathaar is. En eindelijk, voor wat den Raad \an Amsterdam aangaat, te veronderstellen dat hij in ziin vergaderingen geen reke ning zou houden met de omstandighe den, waarin wij verkeeren. ware ongp- rijmd. Dal de beraadslagingen hier nie! in overeenstemming zouden zijn met den ernst van deze tijden, eveneens. Juist in het voorbeeld, dat het ge meentebestuur geeft, zal de burgerij een krachtige aansporing zien, om in de houding, door haar in het algemeen aangenomen, te volharden. Wij heieven bange en zware tijden, aldus de burgemeester, maar hoe bang en zwaar ook, wij zijn ons klaar bewust van de taak. ons toevertrouwd, het be lang der gemeente met al onze krach ten te dienen en te bevorderen. Welnu, die taak honen wij in staat te zijn te blijven vervullen. Niet door een karakterlooze serviliteit te toonen, waarvoor niemand achting heeft, maar door een vastberaden plichtsbetrachting, die zich ook kenmerkt door stipte en getrouwe nakoming van hetgeen in de ver ordeningen van de Duitsche au tori teiten en in onze wet en verorde ningen is voorgeschreven of vast gelegd. Moge die vervulling onzer plichten dan steun en kracht vinden in de bede, dat het God be-hage. op onzen arbeid zijn onmisbaren zegen te schenken. Vervolgens werd overgegaan tot af handeling van de agenda. Besloten werd om in de Houthaven een haven voor binnenschepen te doen aanleggen. De Raad besloot tot het aanvragen van rijksvoorschotten, ten behoeve van den bouw van ten hoogste 396 ëemeen- tewoningen door de Stichting Bouw fonds Hand werkersvriendenkring. op terreinen in de Watergraafsmeer. De Raad verleende eervol ontslag aan prof. mr. P. A. J. Lqsecaaf Ver meer, die benoemd is tot lid van den Hoogen Raad. en aan dr. C Hazewin- kel als conrector van het Barlaeus- gymnasium. Aangenomen werd het subsidievoor -tol van i 10 000 voor tooneelgezclsriiap pen. die naad dan vasten hespplpr in fan Stadsschouwburg spelen. Hel crediet van can half millioen gul den. dat door R pn W. in verhand mol de buitengewone onistandieheden "ongevraagd op 10 'lei werd goedge keurd Tenslotte kwam lipt voorstel van B en W aan de orde om het aantal wet houders thans te bepalen op vijf Ook dit voorstel werd met algemeene stem men aanvaard. Tenslotte werd tot conrector van het Barlaeusgymnasium dr. M. de Vries be noemd. Het. overtrek is een modekwestie Vroeger waren de linnen overtrekken met witte of roode strepen algemeen ia gebruik. Later werd dit wat luxueuser en de dure matras6fn werden voorzien van een damast overtrek in plaats \an het oudenvetsche gesfreppte tijk. Dat was ook nog wel goed. Maar zooal; het met veel kostbare dingen gegaan 1« ging het ook hier. Fr kwamen gooi koopere uitgaven, uiterlijk hetzelfde, maar aanzienlijk' minder duurzaam. Ai? dat nu de stof betreft van een jurk o! een mantel, is het zoo erg niet. Die zijr. sterk aan mode onderhevig en men iviil 'och wel eens w nI nieuws hebben. Dat geldt voor dingen ale matraden] niet, moest er althans niet voor gelrler.II In den goeden ouden tijd kochten jon gelui, die gingen trouwen, de bedstellenj noodig voor hun huishouding „voor hurt leven". Daar lijkt het nu niet meer naar' Damasten overtrekken zijn veel spoedi-f ger versleten dan de éénvoudige ge streepte linnen uit den tijd van onze moeders en grootmoeders. De prijs ongeveer hetzelfde; het damast ziet e: mooier uit, maar het linnen is veel ster ker. Wie in dagen als deze werkelijk economisch te werk wil gaan, kan niet heter doen dan het eenvoudige te kiezen hoven het sierlijker patroon, het 16 veel duurzamer. Ook dekens verdienen n-u onze bijzon dere zorg, ze moeten wat voorzichtiger behandeld worden dan anders en vaker nagezien of er geen kleine herstellingen te doen zijn. Sommige dekens slijten aan de randen, terwijl ze verder non goed zijn. ITet, beste is dan den gehee- Ion rand opnieuw om te haken of ah dit Qiot gaat er resoluut een randje af te knippen, mot een scherpe schaar enl den nieuwen-, gaven rand stevig om leg haken. Wordt de deken over de heel? j oppervlakte dun. dan kan hij in de[ breedte worden dubbelgevouwen en doorgestikt. Hij kan dan nog uitstekend dienst doen als extra voetendeken of in een kinderledikant. Het is mogelijk, dat sommigen onderI ons in zoo bevoorrechte positie zijn. dad zij dergelijke hulpmaatregelen niet nooj iig hebben. Best. Doe het dan voor en-I deren. We kunnen nu nog niet wetenI hoe velen onze hulp noodig zullen heb-1 ben. Laten we doen wat we kunnen,I reeds nu. ITet is vaak prettiger om voor andf-l ren te werken dan voor zich zelf. En del versobering van levenswijze, die eenI natuurlijk gevolg is van de achter onsI liggende gebeurtenissen, zullen on? U meer vrije uren laten. Uren, die we I vroeger vulden met amusement, met in-1 spanning voor eigen genoegen. Laten wij ze nu vullen met arbeidt voor anderen. Dat zal misschien eenI nog grooter bevrediging schenken. Vischkoekjes Benoodigdheden: Vischresten, voo' f vier personen, ongeveer tweehonderd I vijftig gram, iets minder of meer, al I naar liet uitkomt. Iedere gekookte visch* I soort is goed. Dezelfde hoeveelheid kou-1 de gekookte aardappelen. Een paar eet- lepels heeft men meer dan is het ook goed in water gekookte rijst, een ei, wat gesmolten hoter en frituurvet om in te bakken. Verder peper, zout, wat fijn' M gehakte peterselie, loor wie er van I houdt een gefruit uitje. Bereiding: Ontdoe de visch zeer zorg- vuldig van alle graten en graatje* I Maak de aardappelen met een vork zeer fijn en vermeng ze met de rijs!, I het ei. de kruiden en de gesmolten bo- ter tot een goed samenhangende massa- Voeg er naar smaak nog wat zout of peper bij en misschien een paar drup pels aroma of pikante 6aus. Blijkt dc macssa te droog, voeg er dan wat melk j bij, maar zorg, dat hot niet tp nat wordt Vorm platte koekjes, zoo Groot als rijst kopkjes of drie in de pan en bak ze in frituurvet mooi bruin Bij gebrek aan frituurvet kunnen ze ook in de koeke- pan crebakkon worden in heetp olie I Zorg in heide gevallen, dat hot vel of dc olio goed boet is, anders trekt ze in de koekjes ph dat geef =>en onaangenamen smaak Laat de koekjes op een stuk grauw papier uitdruipen, dien ze zou warm mogelijk en garneer den schotel met takje*, peterselie. De benoodigde visch - even bestellen Alleen gevestigd Utr.straat 40, Tel. 4092

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6