STADSNIEUWS Nutsspaarbank in 1939 Afblijven AARZEL NIET EN KQQP FILMS voor deze Week: Oud-Amersfoort (339) JOH. BOT! INGA Veertig jaar notaris Politieke onrust was van invloed Burgerlijke stand SUPINATOR Medische Hulp OUDEGRACHT 34 - 36 NACHTEGAALSTR. 2-6-8 Voor de getroffenen Uit Stads Resolutie boeken 1770 (115) 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 15 JUNI 1940 Sinds Jan. 1940 vertoont het spaarderskapitaal geen noemenswaardigen teruggang a AN het verslag over het jaar ■f* 1939 van de hier gevestigde Nutsspaarbank ontleenen wij het volgende: „Het is vanzelfsprekend, dat van een zoo groote onrust op interna tionaal politiek terrein als 1939 te zien heeft gegeven, de -ontwikke ling van dit bedijf den weerslag heeft ondervonden. Toen op Donderdag 24 Augustus te kwart over vijf 's middags de voormo bilisatie bekend werd en Maandag d.a.v. te 1.15 uur de mobilisatie werd afgekondigd, had, dit uiteraard wel eenige meerdere toeloop naar het kan toor tengevolge, maar degenen die zich de reactie bij de spaat bankinleggers met de mobilisatie in Augustus 1911 herin neren, zullen hebben kunnen constatee- ren, dat van een paniekstemming, als destijds heerschte, geen sprake was. Toen evenwel begin November een belangrijk d,eel van de inwoners onzer gemeente door allerlei geruchten in een zenuwachtige stemming was geraakt, was het intrekken van de militaire verloven voldoende om een ongekende run op de instelling te ontketenen. Het werd dan ook wenschelijk gpoor- deeld met. ingang van 10 November ge bruik te maken van de desbetreffende bepaling in het inleggersreglement. Zoolang de angstopvragingen aan hielden, werden bijzondere opzegter mijnen toegepast. Toen in die dagen bovendien bekend werd, dat Amersfoort ingeval van nood voor evacuatie in aan merking zou komen, heeft men ge meend, dat het oogenblik gekomen was, om tot bekendmaking over te gaan van de voorzorgsmaatregelen, welke reeds eerder met het oog daarop wa ren getroffen. De geruststellende uit werking van de mededeeling, d.at ons bedrijf bij eventueele evacuatie zou worden voortgezet in het kantoorge bouw van de Nutsspaarbank te Alk maar, was van dien aard, dat reeds op 27 November tot de normale opzegter mijnen kon worden teruggekeerd. Brengen wij ten slotte nog in herin nering dat in December de inschrij ving openstond op de Staaisleening 19401, waarvoor de storting weliswaar per 2 Januari moest plaats vinden, doch waarvoor verscheidene inleggers reeds in de laatste dagen van het jaar hun te 6torten bedrag opnamen, dan zal liet niet verbazen, dat de terugbetalingen over het gehcele jaar de inlagen over troffen met een bedrag, als nog nim mer gedurende het bestaan van deze instelling is voorgekomen. Ingelegd werd (in ronde cijfers) ƒ6,7 millioen, terugbetaald /S.15 millioen, derhalve een meerdere terugbetaling van 1.45 millioen. Stelt men deze cij fers naast die van 1938, toen de inle-g ƒ8,4 en de terugbetaling ƒ8,15 millioen bedroeg, dan is het opvallend, dat de terugbetalingen in beide jaren gelijk zijn. De teruggang van het inleggers kapitaal vindt dus, vergeleken met het jaar tevoren, z;jn oorzaak geheel in het ten achter blijven van dc inlagen. Ne men wij hierbij in aanmerking, dat de normale inleg per maand gemiddeld 7 ton bedraagt en dat in 1939 vrijwel geen enkele rustige normale maand valt aan te wijzen, dan kan een totale mindere inleg over het geheele jaar van twee maandgemiddelden niet on gunstig genoemd worden. Het aantal inleggers vermeerderde met 186, zoodat het aantal inleggers per 31 December 21567 bedroeg. Met het oog op de abnormale omstan digheden werd van een herdenking van 31 October als Wercldspaardag dit jaar afgezien. Wel werd thans voor de derde maal, aan kinderen, welke door trouw* sparen uitmunten, hetzij bij de Jeugd- spaarbank Leusderkw artier, hetzij bij het schoolsparen, een boek met ooi kon de als premie uitgereikt. Respectiexe- lijk 41 en 96 jeugdige spaarders kwa men daarvoor in aanmerking. Het schoolsparen blijkt nog steed* een succes te zijn. lit het verslag blijkt, dat het aantal sparende leerlingen in 1939 klom van 791 tot, 850, het gespaar de bedrag onderging ten gevolge van het lijdelijk onderbreken door de mo bilisatie een kleine vermindering van ƒ4250,— tot 4043,—. Niettegenstaande de op verzoek van de zijde der ouders verplaatste zitting in het Clubgebouw van de Speeltuin- vereeniging Leusdcrkwartier van Woensdag- naar Donderdagmiddag blijkt evenwel dat deze verandering geen verbetering beteekent. Integendeel: •het aantal sparende kinderen en de be handelde posten vertoonen een terug gang respectievelijk van 336 tot 311 en van 7027 tot 6080. Het totaal tegoed bleef vrijwel constant op bijna 2000.—. Het aantal spaarbus.ies bleef ditmaal •vrijwel stationnair. Op 31 December 1939 hadden 2153 spaarders een busje in gebruik. Op deze wijze werd 43.371,99 gespaard. Het aantal uitgegeven Babyboekjes met een eerste inleg van 1.00 bedroeg 36?o van het aantal geboorten. Het aantal verhuurde kluisloketten vertoont een kleinen teruggang, n.l. van 594 tot 571. Bedrijfsresultaten De uit de beleggingen gekweekte ren te bedroeg f 228.986.37, aan inleggers werd vergoed f 160.281.06, zoodat een rentew inst behaald werd van 68.705,31 aan diverse baten werd ontvangen 2.842,99. De bedrijfsonkosten bedroegen 46696,25. voor afschrijvingen was een bedrag benoodigd van 3.048.04. hier na resteert een netto winst van f 21.804,01. Ingevolge het gereed komen van de verbouwing van het kantoor gebouw konden het met het oog daar op gevormde verbouwingsfonds ad f 10.000,en bet Fonds voor Uitbrei ding Kluisinrichting ad f 3000— weder worden opgeheven. Na afschrijving \an 6.045,71 op on roerende goederen werd een bedrag van 15758.30 overgebracht naar bet Re servefonds. De bijgeschreven rente bedroeg in het gewone spaarverkeer f 151.054 92 (obli go op 31 December f. 6 202.747,31). voor don afhaaldienet f 2.594,94 (obligo op 31 December 201.842.81). De Balans sluit met een bedrag van f 7.036397,46: De Verlies- en Winstreke ning bedraagt 71548,30. In de bestaande vacature in het be stuur werd voorzien door benoeming van den heer Tr. G. van Hille. De heer H. F. Keetell, periodiek aftredend, werd herkozen. 7 OOALS bet bestuur in een aan hpt verslag over 1939 bijgevoegd schrij ven meedeelt, is de tijdelijke verplaat sing van het bedrijf tegelijk met de evacuatie der bevolking van Amers foort. in alle opzichten bevredigend ver- loopen. Met bijzondere voldoening con stateert bet bestuur, dat de inleggers dc getroffen maatrogelen op de juiste waarde hebben weten te schatten en dat de geheele instelling door de pp- hecle evacuatie in geen pnkel opzicht aan vertrouwen bii de Amersfoortsche burgerij heeft ingeboekt. Dit blijkt al dus bet bestuur om. uit bet feit. dat van 1 .Tan. tot 1 Juni i.l. f 2.400.000 werd ingelegd, en f 2.404.000 werd terug betaald. zoodat bet spaarderskapitaal, dat 1 .Tan. f 6.400 000 bedroeg, geen noe menswaardigen teruggang vertoont.. Meegedeeld wordt nog dat in bet tiid- vak van 10 Mei tot 11 Juni f 295.000 werd ingelegd. Hoe te verduisteren en toch te verlichten De maatregelen tot voorkoming van lichtuitstraling behooren thans ieders belangstelling te hebben. Weliswaar zijn de dagen in dit tijdperk van het jaar zoo lang, dat men zonder extra vroeg naar bed te gaan het kunstlicht nog kan missen, maar binnenkort zal zal dit al veranderen. Intusschen kan men, voor zoover de lichtafscherming nog niet in orde is, overdenken, wat nog dient te geschieden en zijn maat regelen nemen. Men bedenke, dat, zoo lang de verplichting tot het verduiste ren van zijn woning blijft opgelegd, het dagelijksch leven in huis gewoon moet kunnen doorgaan. De vorenbedoelde maatregelen zul len worden besproken op een lezing, die, blijkens de heden in dit blad op genomen advertentie, de Afdeeling Amersfoort van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming aanstaande Maandag laat houden oxer het onder werp. aan het hoofd van dit artikel ge noemd. De lezing is ook toegankelijk \oor niet-leden van deze vereeniging. Wandeltochten voor de schooljeugd De Amersfoortsche Bond voor Licha melijke opvoeding organiseert voor leerlingen der hoogste leerjaren van lagere scholen wandeltochten. Aan de deelnemende jeugd zal het A. B. v. L. wandeldiploma uitge reikt worden. De tochten staan onder leiding van de heeren J. J. van der Linde en Barbillion. GEBOREN: Jan Cornelia, z. v. Jan Cor nells Boshuizen en Adriana de Snoo. OVERLEDEN: Heintje van der Hoef, oud 1 jaar. Hendrikje Pater, oud 12 jaar. Cecilia van Grootheest, oud 53 jaar. echt- genoote van Jan Christoffel van Bemmcl. Gerardus Lconardus Wilhelmus Veldhuis, oud 28 maanden. ALLEEN BIJ LANGESTRAAl 28 Behandeling door kundig Chiropodist Volgens afspraak PEDICUREN 90 ct. Groote voorraad TENNISRACKETS Een woord tot de Jeugd- I'7 ERMAAK Je als vroeger Met sport en met spel, Met Jan, Piet en Wimpje, Met Truus, Trees en Nel. Trek vroolijk naar buiten Met tent of met boot En lach er je wangen Karmijnroodig rood. Zoek rustig een plekte In heide of bosch En maak Ie eens even Van school-zorgen lós. 't Geeft kracht aan Je spieren. Aan lichaam en geest, Zoo'n dagje ,,er uit" is Nog altijd een féést! Maar als Ie daar buiten Een huls of zoo ziet. Als „Grootere Piet"; Als één, die vernuft heeft En moed bovenal, 't Is oorlogs-, géén speeltuig, Gevaórlijk geval. In bosch en in heide Ligt ..oorlogsrestant". Blijf af! Laat het liggen! Wees niet „bij de hand"! PHILIA. (Nadruk verboden). Zondag hebben dienst de volgende geneesheeren: H. J. Kolk, Utr. Weg 9, tel. 5924. J. J. Lubsen, Snouckaertlaan 12, tel. 4426. Hulp wordt alleen verstrekt voor ziektegevallen, die medische hulp drin gend noodig hebben. Zondag heeft dienst de apotheek: Jos Haan. Julianaplein 3, tel. 4609. Zondag hebben dienst de vroedvrou wen: Mej. H. A. v. d. Grient Breestr. 8 b, tel. 6830 en mej. M. A. J. de Leuw, Soesterweg 15, tel. 4973. FRUIT- EN GROENTEVEILING Prijsnoteering van 14 Juni 1940. Aardbeien 1226 ct.; Tomaten 14—16 ct.; Roode bes 23; Bospeen 1012; Gele komk. 5—11; Sjalotte 8; Dubb. Slaboo- nen 4046; Tuinboonen 1214; Snijboo- nen 52—59; Peulen 18—25; Doperwten 1720; Postelein 613; Rabarber 1523; Selderie 1320; Peterselie 59; Stoof- sla 5; Bloemkool 413; Look 810; Spinazie 1617; Snijbiet 11—12. De heer Johs. Knoppers herdenkt het 40-jarig ambtsjubileum T""\ ONDERDAG 20 Juni zal nota- ris Johs. Knoppers zijn 40-ja- rig ambtsjubileum herdenken. De heer Knoppers behaalde in 188S het brevet van candidaat-notaris. In 1S90 was hij werkzaam op het kan toor van notaris A. H. Drijfhout \an Hooff. wiens opvolger hij op 20 Juni 1900 werd. In 1901 werd de heer Knoppers tot bestuurslid gekozen ,van het Heem raadschap de rivier de Eem, heken en aankleve van dien. In het jaar 1914 volgde bii Koninklijk Besluit zijn be noeming tot Watcrgraaf in de plaats van nir. W. II. de Beaufort. De heer Knoppers zag zich op 3 Juni 1937 bij Koninklijk Besluit eervol ontslag ver leend uit zijn functie als Watergraaf, nadat hij 36 jaren onafgebroken zitting gehad had in het college der Heem raadschap. De jubilaris maakt deel uil van het bestuur der stichting „De armen de Poth", tevens is hij regent van bet St. Pieters en Blocklands Gasthuis, van de Hoefhamerstichting en van dc Thomas Scheltusstichting. Verder heeft de heer Knoppers zitting in bet bestuur der Anna Paulona Bewaar school en van dc Amersfoortsche Tuin- bouvvvereeniging, waarvan hij mede oprichter is. Van H. M. de Koningin ontving de heer Knoppers indertijd zijn benoe ming tot Officier in de Orde van Oran- je-Nassau. Het is zijn wensch, dat het jubileum stilzwijgend voorhij gegaan zal worden Wij wensclieri hem toe, dat bij het ambt, dat hij steeds zoo nauwgezet en met groote plichtsbetrachting heeft vervuld nog verscheidene jaren zal mogen waarnemen. KOOP MEUBELEN EN TAP IJ TEN BELEG HET G E L D IN UW INTERIEUR HUISELIJKE GEZELLIGHEID IS DE DUURZAAMSTE RENTE KOOP NU THANS !S ONZE SORTEERING NOG ONBEPERKT... DE PRIJZEN LAAG OVERTREDING DISTRI- BUTIEWET Twee marktkooplieden werden gever baliseerd wegens het overtreden dor dis- tributiewet. EXAMENS Aan de R.K. Universiteit te Nijmegen slaagde cum lande voor het doctoraal examen in de philosophic niet als hoofd vak psychologie onze stadgenoot dc heer P. J. D. Calon. Aan de Middelbare meisjesschool O.L. Vrouw ter Eem slaagden voor het Staatsdiploma dc dames A. Essers, Zeist; F. v. d. Hcydc, I-Ielmond; M. Raay. makers. Almelo; S. Sanders, Den Haag en B. Korte, Amersfoort. Do prentbriefkaarten van Coolsingel met raadhuis te Rotterdam en van Lan ge Jan en van het raadhuis te Middel burg, naar teckontngen van Jan Wil mink, zijn tbaiv verschenen en in tal van Amersfoortsche winkels verkrijg baar gesteld. Zooals wc reeds meedeel den komt een gedeelte van dc opbrengst ten bate van de commissie voor de door den oorlog getroffen personen. KAMER VAN KOOPHANDEL In de vacature ir. Iluygcn in dc afd. Grootbedrijf der Kamer van Koophan del en Fabrieken van de Geld. Vallei, alhier, is gekozen dc heer II. Nefkcns. Qrand-Théatre LIEFDESSPEL LIEFDESSPEL", de Nederland- sche weergave van „Battement de Coeur", is het sprookje van het meisje Arlette, dat ontvlucht uit een verbeteringsgesticht en trouwt met den diplomaat, Pierre de Rougemont. De manier, waarop Arlette het gelukkige einde van haar sprookje bemerkt, is avon tuurlijk cn bijzonder. Zij wordt zelfs leer linge op een school voorzakkenrollers, komt op een diplomatenbal, steelt het hor loge van een der gasten, maakt daar ken nis met Pierre de Rougemont; het spel om de liefde begint. Het is de film van Danielle Darrieux. Met al haar onvolprezen gratie en vrouwe lijke charme speelt zij de rol van Arlette. Zij nestelt zich met haar onschuldig lachend gebaar vertrouwelijk in iedere scène Zij laat ons lachen om haar onbeholpenheid, en we verheugen ons, wanneer zij tenslotte het hart van Pierre weet te veroveren, dat stevig afgeschermd was tegen haar bekoor lijkheden met het beton der conventie; Arlette komt immers uit het verbeterings gesticht. Onnoodig zal het zijn op te merken, dat deze film, komende uit een Fransche studio, een luchtige geestigheid in de dialoog en een treffende realistische typeering der personages draagt. Van de overige acteurs noemen wij Claude Dauphin, die als Pierre de Rouge mont met Danielle Darrieux het spel der liefde speelt. Dikwijls is er een woord van aanbeveling geschreven voor de Fransche film in het al- Danielle Darrieux in de film Liefdesspel (Grand Théètre). HET WATERVEER OP AMSTERDAM Deze maal gaat het over de beurtvaart op Amsterdam, een gewichtig watervcer, waarbij de buitenlandse handel sterk was betrokken. Uit West falen en nog van veel verder kwa men de koopwaren voor Am sterdam ons land binnen langs de Hessenweg, dwurs door de Achterhoek cn vervolgens langs Arnhem. Ede. Lanteren en Ach terveld. Bij Amersfoort eindig de de hoge grond cn daarmee de landweg. Dan ging het per schip over Eem en Zuiderzee naar Amsterdam, om vandaar de zeeweg te kiezen. Aan dc Koppel alhier was een flinke hefkraan gesteld. Bespanning cn voerlieden bleven in dc uit spanning de Hesscnkar, Bees tenmarkt tegenover de Kreu- pelstraat, wachten op retour vracht. Het Stadsbestuur was steeds vol zorg voor dit gewichtig waterveer en daarvan spreken volgende gevallen van 1769 en 1770. Jan Boll, koopman te Amster dam, was klagtig gevallen over de veerschippers, daar de lake- nen, die hij te Amersfoort deed fabricqueren, in het overbren gen werden gescheurd en mis handeld. Direct togen dc gecommitteer den van ons Schippersgilde aan het onderzoeken. Spoedig bleek, dat de averij aan de lakenen van den Amersfoortsen fabri- queur Smiiz, besteld door Jan Boll, was toegekomen door den Amsterdamsen besteller, die dan ook zijn excus had te ma ken cn de schade te vergoeden. Volgend geval kwam voort uit het verzeilen en zinken bij het binnenvallen van dc Ecmmond van Hendrik Nieuwlandt's veerschip. In verband hiermede zou onderzocht worden of de Lantaarn aan het einde van de Eem zou dienen verplaatst te worden of anderszins meer zichtbaar en facil voor dc schepen bü het binnenkomen. Bij dit geval waren veel koop mansgoederen beschadigd en bedorven. Bij hef schrijven der Amster damse expediteurs over dit ge val, kwamen dezen nog met een andere moeilijkheid voor de dag. De buitenlandse kooplie den konden moeilijk begrijpen, dat in ons waterland de expe ditiegoederen van Amsterdam uit Amersfoort verder par asch getransporteert werden. Aan het Stadhuisbestuur werd nu gevraagd dit vervoer per as te waarmerken. Dadelijk was onze Magistraat daartoe bereid. Dit stuk nemen u'C om verschil lende redenen in zijn geheel over „Wij Schout. Borgemeesteren, Scheepenen en Roeden der stadt Amersfoort doen cond en certificeren bil deeze ten ver zoeke van de respective Expe diteurs van koop mans goede ren, binnen Amsterdam reside rende, en in faveur der Waer- heidt, dat gemclte Expediteurs cn dcrzelvcr Praedecesscurs van onhcuggelijke tijden gewoon zijn geweest, zoo als ook nog zijn, de goederen door haerlie den nae Duytschlandt. Italicn en elders over deeze stad ge- cxpcdiccrt wordende van Am sterdam met de ordinaire Vheer of Beurtschepen over het Zuider meer. gemeenlijk dc Zuidcr Zee genaemt, nae her- waerds te verzenden ten eynde alhier door de bovenlandsche voerluiden opgeladen en alzoo verder Par Asch nae de Plaet- sen hunner desiinatie overge bracht te worden, zooals ook even gelijk de Expeditie goede ren uit Duytschland. Italien cn andere plaetsen alhier te Lande aangebracht, met voornoemde Vheer of Beurt Scheepen ver der langs den zeiven wegh nae Amsterdam worden vervoert en aan haer adres bestelt, dit alles noghtans met dezen ver stande, dat ten tijde van be- sloote waeter en dacr door ge- stremte Navigatie de boven landsche voerlieden gehouden zijn haere opgclaedene goede ren direct nae Amsterdam over te brengen, en ook wederom bij aanhoudende vorst, aldaar de Coopmansgoedercn van de Ex pediteurs te ontfangen, op te laden en geheellijk over Landt te vervoeren Al hetwelk de zuivere Wacr- heidt zijnde, hebben wij deeze niet willen kunnen noch mogen wcygeren, en in oirconde van dien onder Stads Secreet Zegel met signature van onze Secre taris doen uytgeven op dezen twaalfde dagli van dc maandf Februari des jaers 1700 en Sc- ventigh. HEUNKS. Binnenkort verschijnt als uit gave der drukkerij Patna een werkfe van onze hand „Histo rische gegevens over Amcrs- foortse Huis- en Straatnamen". Moge spoedig in elk gezin dit dunne boekje berusten. De prijs kan geen bezwaar opleveren; men zal heus met bekocht zijn. H. gemeen. „Liefdesspel" toont wederom, dat zulk een aanbeveling gerust gegeven kan worden. Danielle Darrieux' film beweegt zich volkomen hinncn de paden, die een film te bewandelen heeft. Mogen velen zich voornemen om dit vroolijk-ernstigc sprookje te gaan zien Het voorprogramma toont in het jour naal de plechtige kranslegging op de gra ven van hen, die bij de verdediging van Rotterdam vielen. Van het oorlogstoonccl zien we den opmarsch der Duitsche troepen in Belgio en Noord-Frankrijk. Een docu mentaire vertelt van de gouddelving in de Sierra's. Een muziekfilmpje vormt het slot van het programma voor dc pauze. City-Theater „HET LEGIOEN DER VER BANNEN PILOTEN PILOOT „Loop" Gillan begeeft zich naar Alaska, waar een aantal ont slagen piloten vereenigd zijn en het personeel van de vlieghavcn vor men. Zijn doel is contact te zoeken met Ralph Perry, een vlieger die verant woordelijk is voor eeir ongeval, waarbij verschillende personen den dood ge vonden hebben en waarvan hij (Loop) ten onrechte beschuldigd is. Bill Desert, de directeur weigert Loop echter in dienst te nemen, daar hij door de kranten op de hoogte is van Loops, repu tatie. Op dringend verzoek van Beef, een werk tuigkundige, die altijd zeer bevriend was met Gillan, krijgt deze toch een baantje, zij het dan voorloopig op den beganen grond. Verschillende gevechten met colle ga's zijn het gevolg van l.oop's verschij nen. Met het meisje van Bill Desert, Paula, kan hij het evenwel best vinden, maar zijn rehabilitatie blijft uit, omdat Perry weigert te bekennen, hoe het vliegongeluk zich toe gedragen heeft. De gebeurtenissen volgen elkaar snel op. Perry tracht in een vliegtuig gevuld met gouden staven, te ontkomen en stort in een ravijn. Het schijnt onmogelijk in zijn nabij heid te landen, maar Gillan slaagt er zoo waar in en vliegt met Perry in zijn machine terug. Onderweg dwingt hij hem de waar heid betreffende het ongeval te zeggen en dc bekentenis wordt door een radiostation opgevangen cn wereldkundig gemaakt. Nu Gillan van de op hem rustende blaam ge zuiverd is, staat niets zijn verdere carrière in den weg en als hij dan nog bemerkt, dat Bill niets meer om Paula geeft, benut hij zijn kans terstond. Dit is in het kort de geschiedenis die in deze spannende vliegersfilm verhaald wordt. De film bevat buitengewoon geslaagde op namen uit de vliegwereld en van begin tot einde wordt men geboeid door het inder daad sensationeelc verhaal. Als voorfilm wordt vertoond: „Alles op Ijs", een combinatie van revue- en speel film met eenige aardige momenten. Anna Neagle, Richard Arlcn en Andy in „Het legioen der verbannen piloten (City Theater).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5