FRANKRIJK LEGT DE WAPENS NEER EEN CONFERENTIE HITLER-MUSSOLINI om gezamelijke actie te bepalen Geweldige geestdrift te Berlijn RADIO-TOESPRAA K VAN PETAIN TOT HET FRANSCHE VOLK Italiaansch commentaar op de Fransche capitulatie CHATEAUX PALMER J. A. SCHOTERMAN ZN. Roeien met de riemen De vesting Metz in Duitsch bezit De reactie in Amerika Radiorede van Churchill De verhouding van Frankrijk tot Engeland Mussolini uit Rome vertrokken HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 17 Juni (D.N.B.) De minister-president der nieuw gevormde Fransche regeering, Maarschalk Pétain, heeft in een radio-toespraak tot het Fransche volk verklaard, dat Frankrijk thans de wapens moet neerleggen. Maarschalk Pétain wees daarbij opeen doorhem reedsondernomenstapomdeRijksregeering van dit besluit in kennis te stellen en de voorwaarden te ver nemen, waaronder het Duitsche Rijk bereid is te voldoen aan de Fransche wenschen. De Fuehrer zal een ontmoeting hebben met den Italiaanschen minister-president Benito Mussolini, voor een gedachten- wisseling, waarin de houding der beide staten zal worden vastgesteld. De motorbrandstoffen in Duitschland Per flesch f 1.35 Per anker f 53.- rA WILLY PÉTILLON schrijft voor onze j lezeressen over: J RECEPTEN Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 18 JUNI 1940 BERLIJN, 17 Juni. (D.N.B.) Het bericht, dat Frankrijk als gevolg van de ongelooflijke Duitsche militaire successen de wapens heeft moeten neerleggen, verspreidde zich in de middaguren in Ber lijn als een loopend vuur. Even voor vijf uur werd door de rad.io.aan- gekondigd, dat een speciaal bericht van verstrekkende politieke en militaire beteekenis uit het hoofdkwartier van den Führer te ver wachten was. In een oogwenk kwam daarop voor de openbare luid sprekers en radio-maatschappijen een dichte mcnschenmenigte bij een en wachtte vol spanning op het sensationecle bericht. Arbeiders en bedienden, die op den thuisweg waren, sprongen van tram en autobussen af en renden naar de luidsprekers. De open bare telefooncellen werden compleet bestormd, ieder wilde zijn fami lieleden zoo snel mogelijk op de gebeurtenissen opmerkzaam maken. Toen de radiospreker met het bericht uit het hoofdkwartier van den Führer begon, heerschte er een ademlooze spanning. Spontaan werden de nationale hymnen door de bijeengekomen menigte meegezongen, die na het bericht door de radio werden ge speeld. Nadat de eerste verbazing was geweken, die de mcnschen be ving door de voor hen bijna niet te geloovcn ineenstorting van Frank rijk, brak een geweldig gejubel los, dat in geestdriftige betoogingen voor den Führer en de weermacht tot uiting kwam De beteekenis en de gevolgen van deze gebeurtenissen werden in levendige gesprekken besproken. Uit alle gesprekken bleek een stemmig de trots en bewondering voor de prestaties van de Duitsche soldaten, die het Fransche besluit hebben afgedwongen. Kort na de verspreiding van het speciale bericht door de radio verschenen reeds de eerste extra-edities der groote BeiJijnsche bladen die den vetkoo- pers letterlijk uit de handen werden gegrist. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 17 Juni (D.N.B.). De vesting Metz heeft zich Maandagmiddag overge geven aan een Duitsche afdeeling. Op het zelfde oogenblik dat een Duit sche pantserdivisie het station van Be- sanQon bezette, reed daar, volgens de dienstregeling, een D-trein uit Marseille binnen. Vele vacanliegangers, onder wie talrijke hooge Fransche officieren, wa ren op het verschijnen van de Duitsche troepen zoo weinig voorbereid, dat zij de Dnitschers voor Engelschen aanza gen. Zij werden gevangen genomen. Tijdens epn van de afgeloo'»en dagen is het een Duitsche infanteriedivisie ge lukt om bij een vertwijfelden, door pant serkrachten ondernomen Franschen te genaanval, van de 20 aanvallende pant serwagens er 15 te vernietigen. De Franschen waren bij hun wilde vlucht op verschillende plaatsen niet meer in staat om hun oorlogsmateriaal mee te nemen Zoo zijn bij Sens, ten Zuid-Oosten van Parijs. 7 spoorwegka nonnen buit gemaakt In den loop der jongste operaties heeft de reeds eens in het Duitsche legerbe- richt genoemde commandant van een •chuttersrcgiment. oberstleutnant Balck het vliegveld en de stad St. Didier door een koenen overval genomen. I-ïi.i ver nietigde daar verscheidene vliegtuigen en maakte verder een groote buit. Een pantserregiment, onder leiding van zijn commandant, oherelleunant Eberbach. bezette op het laatste oogenblik een uiterst belangrijke brug over de Seine, voor deze door den vijand opgeblazen werd. De Führer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft op voorstel van den opperbevelhebber van het lucht wa pen, generaal veldmaarschalk Goering, het ridderkruis van hel IJzeren Kruis verleend aan kapitein Wilhelm Baltha zar en oberleutnant Harras, die zich bei den bijzonder bii den strijd in de lucht hadden onderscheiden. BERLIJN. 17 Juni. (D.N B.) - De al gemeen gevolmachtigde voor het mo- torverkeer in Duitschland heeft in een onderhoud de voorziening van Duitsch land met motorbrandstoffen buitenge woon bevredigend genoemd. Al is ook wat de bedriifsbehoeften betreft, de voorziening van Duitschland, zelfs voor een oorlog van zeer langen duur, verze kerd. toch dient op dit gebied spaar zaamheid te worden betracht, want de besparingen van thans, en de wellichl nog grootere besparingen, dip nog zul len plaats vinden, hebben op het gebied van het motorverkeer de groote Duit sche reserves voor doeleinden van den eersten rang nog vergroot. WEDEROM EEN LUCHTAANVAL OP TSJOENGKINS TOKIO 17 Juni (Domei). De Ja- pansche luchtmacht der marine heeft volgens een telegram der strijdkrachten Ie velde Zondag voor de twaalfde maal dit jaar een luchtaanval ondernomen op Tsjoèh'gking, waarbij groote schade werd veroorzaakt. OPROEP TOT DE FRANSCHE BEVOL KING GENEVE, 17 Juni (D.N.B.). De Fran sche radio heeft hedenavond na een her haling van het besluit van maarschalk Pétain de bevolking aangespoord „ge duld en koelbloedigheid" tc bewaren en de aanstaande gebeurtenissen met de grootste kalmte af te wachten. AlJe Franschen moeien thuis blijven en niet tehoop loopen op de landwegen, tenein de een desorganisatie van het geheels ^eukeersnet te vermijden. .De regceripg en de autoriteiten zijn vast besloten de rust en de discipline te'handhaven en zullen dit met alle middelen doorzetten. NEW-YORK 17 Juni (D.N.B.) - Met reusachtige letters en onder op schriften als „Frankrijk buigt zich" e.d. hebben de New-Yorksche bla den Maandag de verklaring van maarschalk Pétain gepubliceerd dat Frankrijk de wapens moet neerleg gen Dit bericht leidde op de New- Yorksche effectenbeurs direct tot aanzienlijke koersdalingen, die uiter aard in het bijzonder ondernemin gen met Fransche bewapenings- opdrachtcn golden. In economische kringen te New York wordt onomwonden verklaard, dat door den stap van Frankrijk het vraagstuk der gewapende interventie van de Ver- eenijde Staten heeft afgedaan, want „een verstandig koopman zal geen aan deel nemen in een reeds failliete onder neming." Volgens United States News begint thans voor de Vereenigde Staten „een tijdperk van gewapende isolatie", die tot uiting zal komen in grootere Noord- Amerikaansche belangstelling voor Spaansch-Amerika en de politiek van goede nabuurschap bij de regeling der vraagstukken, welke thans acuut wor den. op de nroef zal stellen. LONDEN, 17 Juni (D.N.B.). Churchill heeft hedenavond een kor te radiotoespraak gehouden, waarin hij allereerst opmerkte, dat de be richten uit Frankrijk zeer slecht wa ren. Vervolgens sprak hij enkele woorden van deelneming naar aan leiding van het ongeluk, waarin Frankrijk is gestort. Dit ongeluk, zoo vervolgde Churchill, is van geen invloed op het Briteche doel. Enge land zal thans als eenige voorvech ter, „d.e zaak der wereld" verdedigen. Tenslotte sprak Churchill de hoop Hit, dat tenslotte voor Engeland al les nog een goed einde zal nemen. ROME, 17 Juni. (D.N.B.) - Frankrijk legt de wapens neer", Frankrijk capituleert"De nieu we Fransche regeering verzoekt om een wapenstilstanddeze en dergelijke opschriften plaatsen de Romeinsche avondbladen over de geheele breedte van hun édities, waarin de aankondiging van maar schalk Pétain voor de Fransche radio wordt gepubliceerd. Frankrijk, zoo schrijft de Giornale d'Italia, ziet tegenover den totalen oor log, dien de beide verbonden as-mogend- heden in koenen strijd voeren, zijn alge- hcele politieke en militaire systeem in eenstorten. Dit systeem was gegrondvest op vier hoekpijlci*-: de Maginotlinie, waardoor de mogendheden tot een lang- durigen oorlog moesten worden gedwon gen, de ontzaglijke imperiale en finan- cicele reserves, liet bondgenootschap met Engeland en ten slotte de politieke en militaire hondgenootschappen mei de mogendheden in het Oosten en Zuid oosten van Europa. Deze bondgenoot schappen, aldus gaat Gayda verder, zijn de onmiddellijke aanleiding er toe geweest, dat Frankrijk in den oorlog werd meegesleurd. Het zelfde kan men zeggen van het bondgenootschap met G root-Brittan nië. De italiaansche bladen wijzen er op, dat de plotselinge politieke ver anderingen in Frankrijk niet alleen kunnen worden verklaard uil den militairen nederlaag, maar vooral ook uit de geweldige golf van haat tegen Engeland, waardoor geheel Frankrijk is aangegrepen. Onder den druk van den militairen nederlaag, die reeds den omvang van een catastrophe aannam, hebben ook de politieke gebeurtenissen een snel ver loop gehad, zoo steil de Popoio di Rouia vast. Revnaud. rle woordvoerder van de Engelsche oorlogsophitsers, is gedwon gen af te treden na een aantal verijdel de manoeuvres, waarbij hi.i ondersteund werd door Churchill, die gepoogd heeft 7.iin tvrannie staande te honden over hei Frankrijk, dat reeds voor Engelsch eigenbaat zijn bloed had geofferd. Voor iedereen is het nu wel duidelijk, dat Frankrijk, evenals Polen, Noorwegen, België en Nederland, op het bloedige al taar van de Angelsaksische dernopluto- civaten i6 opgeofferd. De Tevcre verklaart, dat nu echter Engeland aan de beurt js. De sleutelpo sitie van Engeland is de Middelland- sche zee, waar de taak van Italië ligt in dezen oorlog. Bij deze krachtmeting is de houding der Egyptische regeering ge geering geheel onmogelijk. Zij heeft verklaard tegen Italië te wil len oprukken, indien Egyptische plaat sen zouden worden gebombardeerd of Italiaansche troepen het land zouden binnendringen. Tegelijkertijd heeft zij echter in tegenspraak tot de verdragen, toegestaan, dat Egypte tot een basis voor operaties tegen Cyrenaica en Alex andria tot een steunpunt van Engelsche offensieven tegen Italië is gemaakt. Het R. Kath. dagblad Auvenire valt als volgt don militairen toestand samen, welke de ineenstorting van Frankrijk heeft veroorzaakt. De leidende klac-6e in Frankrijk, die schuldig staat aan de op offering van de solidariteit van het vas teland aan de buitcn-Europeesche eilandhegemonie van Groot-Brittannië, is aangekomen aan den pioloog van hef onverbiddelijke lot. dat zich reeds «Ree- kende in den nacht van 5 op 6 Juni, toen Revnaud weigerachtig bleef tegenover president Lebrun en den door Laval aangeboden reddingsboei afwees. Rey- naud en zijn troep vergaan onder de ruines van hun vaderland, zonder licht van grootheid en onder het sinistere schijnsel van den volksafschuw. De Fransche generale staf, verraden en besmeurd door de beschuldigingen van Reynaud. neemt wraak, en de oude maarschalk Pétain vond de moreele kracht en de mogelijkheid tot redding van de eer door het einde af te kondigen van de nuttelooze slachting. Dat heeft Leopold III ook reeds gedaan, waarbij hij vergeefs een voorbeeld gaf aan Frankrijk,, terwijl hij van verraad werd beschuldigd door Revnaud. den vluch teling van Parijs, van Tours, van Bor deaux. die zich gereed maakt om naaj Washington te vluchten. Deze beschuldiging Is herhaald door Churchill, die mei Eden het gewicht draagt van de verantwoordelijkheid voor de spoedige ineenstorting van Groot-Brittannië. Engeland zal thans geen volkeren meer vinden, die bereid zijn om zich voor zijn belang op fe offe ren De Nieuwe Wereld is nog niet zoo oud gcvwprrlen, dat zij niet de noodzake lijkheid begrijpt van een overeenstem ming met het nieuwe Europa. ROME, 17 Juni. (D.N.B.) Onmiddel lijk na liet bekend worden van de laat ste berichten uit Frankrijk zijn de Ita liaansche minister van huitcnlandsrhe zaken, praat Ciano en de minister voor de volksopvoeding. Pavolini. per vliee- luip naar Rome terupeekeerd. Terstond hielden rij een hesprekine mei den Dn ce in het Palazzo Vcnczia. De ciief van den peneraicn slaf der Italiaansche weermacht, maarschalk Badoplio is Maandacmiddae door den Duce voor een laneduriee hesnrekinp over den militairen toestand nntvanpen Mussolini is Maandagavond om 20 uur 30 uit Rome vertrokken voor een nieuwe ontmoeting met den Führer en rijkskanselièr, Adolf Hitier. Zijn vertrek ge schiedde in particulieren vorm van een nevenstation in Rome. De Duce wordt begeleid door den mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. door zijn kabinets chef Segastianini. en door den plaatsvervangenden chef van den generalen staf, generaal Rotta. Voorts verluidt, dat tijdens de reis nog verdere persoonlijkheden, onder wie ook de chef van den ge neralen staf der geheele Italiaan sche weermacht, maarschalk Ba- doglio. in den trein zullen stappen Teizelijk met den Duce is ook de Duitsche ambassadeur! von Mackensen naar Duitschland vertrokken SOVJET RUSSISCHE OORLOGS SCHEPEN IN REVAL AAN GEKOMEN REVAL, 17 Juni (D.N.R.). - Behalve gemotoriseerde Sovjet-Russische troe pen die vanmorgen reeds hier waren aangekomen, zijn in den loop van den dag ook Sovjet Russische oorlogssche pen met het slagschip „Oktjabrskaia Rewolucja" hier binnengeloopen en op de reede voor anker gegaan. (Jiue cru Murzuux) Van het uitmuntende oogstjaar 1934 Au 1875 UTRECIITSCHLST RAAT 17 TELEFOOS 3450 FAN het begin van de week is de broodrantsoencering een feit geworden en we staan nu voor het geval en moeten er van maken wat er van te maken is. Wij zullen dat uiteraard doen ieder naar eigen aanleg en aard. De een zal mopperen over de opge legde maatregelen, een ander zal zich opstandig verzetten met tegen de maatregel want daar valt geen verzet tegen te plegen maar zelfs tegen iedere poging om een uitweg tc zoeken; weer een ander zal zuchtende over al den last, die wordt veroorzaakt, toch maar de hand aan het werk slaan en misschien ontdekken, dat het toch wet mee valt en nog een ander zal met moed en opgewektheid zoeken naar middelen en wegen cn zal die vinden ook. Want altijd nog geldt de oude waarheid, dat wie heeft (moed) die zal gegeven worden (goede invallen). Al deze verschillende reacties worden weer gegeven in brieven, die ik van lezeressen ontvang en met allen kan ik meevoelen en meeleven. Alleen écn ding is er, waar niets aan te veranderen vatl cn wat niet dik wijls genoeg herhaald kan worden: wij moéten hier doorheen en zoo lang er nog niet direct gebrek en hongersnood is, moeten wij het als onzen eersten plicht rekenen de genen, die van onze huishoudelijke leiding afhankelijk zijn niet alleen zoo goed mo gelijk te voeden, maar ook nog om hun die voeding zoo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Dus niét met een martelaarsgezicht den warmen schotel op tafel brengen, maar „frisch en vroolijk" en dienstbereid deze uitbreiding van onze taak op ons nemen. CP EN lezere- meende, dat warme maaltijden onmogelijk zouden zijn in plaats van brood, om verschillende re denen en het lijkt me goed die even on der de loupe te nemen. Ie. Wanne maaltijden kosten gas en wij moeten 30 pet besparen. Juist stond dezer dagen in de krant, dat voor de zéér kleine gasgebruikers soepelheid betracht zal worden. Wie roeds uiterst zuinig was, kan niet nog zuiniger worden. Maar bijna in ieder gezin kan nog wel iéts gevonden wor den, dat helpen kan. Bovendien, wat het zwaarst is moet hei zwaarst wegen, dus we zeggen: eerst het gas voor wat absoluut noodig is. d.i. het eten. De rest komt later. Bovendien kunnen resten van den vorigen dag zeer goed dienst doen en die kan men, mits er wat meer tijd voor gerekend wordt op 'n theelicht worden gewarmd. Verder kunnen we verschil lende gerechten in de hooikist of in kranten gaar laten worden. Rijst ma caroni, erwten en boonen, enz. *2e. Voor pannekoeken is behalve gas ook vet of olie en meel noodig. Zal de overheid ons naar goeddunken meel la ten koopen. als het brood gedistribueerd wordt? Neen. Maar wi zullen ook niet ge heel zonder meel zijn. Bovendien is er nog boekweitemeel en kan bloem ver mengd worden voor pannekoeken met custardpoeder; ook is ei nog rijstebloem en anders hakken we ecen pannekoe ken maar kleine, dus gemakkelijk ban teerbare koel van griesmeel, rijst, havermout of aardappelen. En we ge bruiken het vet. we gebruiken kun nen. Als er liPelemaal niets meer zou zijn. >a. dan zijn we natuurlijk aan de boomschors toe. Ook hoeven we niet dagelijks nanne of andere koeken te eten. En we kunnen probeeren ik zei he reeds, cxnerimenteeren in de keu ken hééft charmes om iets te bakken dat inplaats van brood zou kunnen ko men Als .11 vu Hing natuurlijk en niet dagelijks. 3e. Rauwkost-chotels in verband met f nhusgevaar niet aan te bevelen Dat heb ik ook reeds opgemerkt, maar dat tvphusgevaar zal waarschijnlijk niet ",00 lang blijven als de brooddisiri- bufie en als men wél aardbeien durft eten na ze in kokend wr r gedoniT'd 'e hebben, dan kan dat ook niet groen ten. Rijst is er nog en we houden ons alleen bezie met wat we nog wél heb ben Het heeft geen zin om nu reids te jammeren o- zr wat de toekomst mis schien en misschien ook niet hreivzen zal Met ..het \1 wel zus er het zal wel zoo" komen we er niet. ke De vrouwen, die te veel te doen hebben om m ti'd aan het eten te besteden, die toch al hoven hun krach ten werken Ik zou zeggen, dat wat het zwaai «L is het zwaarst moet wegen, en dat, als het puntje bij het paal tje komt, de bewoners moeten gaan vóór het huis. Overigens zie ik nog steeds niet in. dat wat over het heele vasteland van Europa wél kan in Nederland niét zou kunnen. Alleen, we moeten van goeden wille zijn. Ook heb ik geen uitgebreide en ingewikkel de maaltijden bepleit. Laat ieder vol gens eigen kr '.ten en middelen doen wat zij kan: hel beste is altijd goed ge noeg. D.w.z. hel beste van ijver en toe wijding en plichtsh .rachting en daar aan ontbreekt het onzen Hollandschen vrouwen niet Overigens heb ik met zoo veel woorden reeds eerder er op ge wezen, dat alle resten van den vorigen dag op smak "Hike, voedzame en weinig tijdroovende wijze kunnen worden op gediend. Zijn er géén resten, dan ko men de erwten-, boonen, rijst-, maca- •i- en andere schotels aan de beurt. 5e. Warme maaltijden zijn te duur. Dat is men het inricht. Boven dien gaat het er om of een broodmaal- tiju dagelijks gegeven kan worden, zoo dat er immers weinig keuze is. Als een gezin kan toekomen met het rantsoen, zoo -/pel te boter. Maar in de meeste gevallen zal er geen keus zijn. Een an der maal zullen wij wel eens uitrekenen of de o rsehilleo isschon een brood- •ri-iHirj en een stevige warme schotel werkelijk zoo <?root behoeven te zijn. LUNCHSCHOTEL Benoodi.gdhe len: Koudt gekookte aardappelen. Op iedere 500 gr. daarvan een half ons geraspte oude kaas en een ons pikante orst (cervelaat- rook- of lu.ichworst) o* als men niet van worst houdt even veel fijn gesneden schou- dt-rham. Boter of margarine. Wat melk. Bereiding. Snijd de aardappelen aan olakjes leg ze in een gesloten laag in een vuurvasten schotel, waarin men een st-K' boter of margarine heeft laten smelten. Bestrooi ze met geraspte kaas en leg daarop een laagje worst of ham; dit mag wat ruimer gelegd worden. Dan weer een gesloten laag aardappelen, een laagie kaas. een laagie worst en zoo verder tot alles gebruikt is. De boven ste laag moe uit aardappelen bestaan en mpn moei ipfs kaas achterhouden om ze er me t bestrooien. Giet over hef geheel wat melk. oodat het niet te droog wordt, leg 00 de bovenste laag een klontje boter cn laat den schotel in den oven .or en dodF.heet en bruin worden. Wil men gepn oven gebruiken, dan zet mt. den schotel op het fornuis cn keert er een veel groot er pan over heen. Onder dc-rp n~r> vormt zich dan meestal ook een korstje.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2