Nieuwe regeling voor de distributie van motorbrandstof Scheveningsche visschers varen weer uit Neder Jandsche militairen uitgezonderd Noodwinkels in Rotterdam Geleide van een patrouille vaartuig Begrafenis van drie Engelsche militairen Twee moeders procedeeren om een baby VANAF 1 JULI EEN SCHRIFTELIJKE VERGUNNING NOODIG Vernieling in N.S.B.- Kringhuis Nonchalant op de fiets? 's MORGENS UIT, 's AVONDS THUIS EN DRIE MIJLEN UIT DE KUST Arbeidsvoorwaarden DINSDAG 18 JUNI 1940 s-GK AVKNi l.AGIi, li Juni. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat een nieuwe regeling is ontworpen voor de distributie van motorbrandstof, waaronder wordt verstaan motor benzine, motorbenzol en gasolie voor snelloopcnde dieselmotoren. Ingevolge deze regeling, de motorbrandstofbeschikking 1940 no. I, welke is opgenomen in de Ncderlandsche Staatscourant van Maan dag 17 Juni 1940. is het met ingang van 1 Juli a.s. verboden, zonder schriftelijke vergunning, af te geven door den plaatselijken distribu tiedienst. motorhradstof te koopen of te verbruiken. Op dien datum vervallen alle andere voorschriften en regelingen ten aanzien van het afleveren en verbruiken van motorbrandstof, alsmede de op grond daarvan afgegeven vergunningen. Deze vergunningen blijven der halve tot en met 30 Juni van kracht. Er mogen echter vanaf heden geen nieuwe vergunningen meer worden afgegeven. Van het bovenvermelde verbod tot het koopen of verbruiken van motorbrandstof, zijn uitgezonderd Nederlandsche militairen, in het bezit van bonnen, afgegeven door een door het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart aan te wijzen instantie. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat bij het verbrui ken van motorbrandstof, in ver band met de zeer geringe hoeveel heid, welke hier te lande beschik baar is, de grootst mogelijke zui nigheid moet worden getracht. Vergunningen zullen dan ook 6lechts worden afgegeven voor ge ringe hoeveelheden hij uiterste nood zaak en uitsluitend aan die perso nen en ondernemingen, die in ver band met de uitoefening van hun beroep of bedrijf, naar het oordeel van de tot uitreiken bevoegde in stanties, daarvoor in aanmerking komen. Het maken van ritten voor particuliere doeleinden is derhalve verboden. Een uitzondering hierop zal worden gemaakt voor invalide- wagentjes, voorzien van een klei nen motor met zeer gering verbruik. Afgifte van vergunningen De plaatselijke distributiedienstcn mo gen 'een vergunning slechts afgeven aan die verbruikers, die in het bezit zijn van een machtiging tot het in ont vangst nemen van een dergelijke ver gunning. De beslissingen ten aanzien van het verlecnen van machtigingen ten behoeve van personenvervoer an ders dan door middel van taxi's, huur auto's en autobussen, behoeven de goed. keuring van den directeur van het Rijks bureau voor aardolie-producten. Aan vraagformulieren tot het verkrijgen van een machtiging zijn gratis te bekomen bij de plaatselijke distributiekantoren. Deze formulieren moeten volledig inge vuld en onderteekend wofden ingediend door: a. verbruikers van benzine, benzol of gasolie, dienende voor de voortbewe ging van motorrijtuigen, bij den rijksin specteur van het Verkeer van het dis trict, waarin zij woonachtig of geves tigd zijn; b. verbruikers van benzine of ben zol, dienende voor de voortstuwing van vaartuigen of de aandrijving van hulp motoren aan boord van vaartuigen bij de secretarissen of dp daaronder ressor- téeendc agenten van de bevrachtings commissies: e. verbruikers van benzine of benzol als brandstof voor tractoren of station- naire motoren voor land- en tuinhouw- doeleinden. bij den directeur van af- deeling 2d kunstmeststoffen van het Rijksbureau Voedselvoorziening in oor logstijd. Alexanderstraat 19. 's-Graven- hage; d. Verbruikers van benzine of ben- zol als brandstof voor tractoren of sta- tionnaire motoren voor andere dan land- of tuin'boiiwdoeleinden. hii den directeur van hef Rijksbureau voor aardolieproducten. Zeestraat 100—104, 's-Gravenhage; e. verbruikers van benzine, benzol of gasolie. dienende voor andere doelein den dan als motorbrandstof, bij den di recteur van het Rijksbureau voor aard olieproducten Geen losse coupons aannemen De vergunningen, welke slechts gel dig zijn gedurende een door den secre taris-generaal. wnd. hoofd van het de partement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart aan te wijzen tijdvak, zijn ▼oorzien van een aantal coupons, welke In dat zelfde tijdvak recht geven op het koopen van een daarop aangegeven hoe veelheid benzine, benzol of gasolie bü pomphouders. De pomphouder mag geen coupons in ontvangst nemen. losse doch moet de coupons eigenhandig van de vergunning knippen en de ont vangen coupons op onnlakvellen plakken, welke bij het Rijksbureau voor aardolieproducten, alsmede bij de benzinemaafschappijen verkrijg baar worden gesteld. Tegen afgifte van de opgeplakte coupons, zoome de van de bonnen, ontvangen \nn militairen, kan de pomphouder zijn voorraad weder aanvullen bij den leverancier. Een afzonderlijke regeling is getrof fen voor die verbruikers, hoofdzakelijk grootverbruikers, die over een aftapin richting voor eigen gebruik beschikken. Deze categorie ^an verbruikers welke dc motorbrandstof rechtstreeks van den leverancier betrekt, heeft hiervoor geen vergunning noodig, doch een door of vanwege het Rijksbureau voor aardolie producten af te geven bestelbon. Deze bestelbonnen moeten worden aange vraagd bij een der onder a. tot en met e. genoemde instanties. De bestelbonnen waarop moet worden aangegeven de hoeveelheid motorbrandstof, waarop de verbruiker recht heeft, zijn eveneens slechts geldig gedurende een door den secretaris-generaal voornoemd aan te wijzen tijdvak. Als tijd van geldigheid van vergun ningen en bestelbonnen als bovenbe doeld. is aangewezen het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 Juli 1940. Pomphouders en leveranciers, welke de ontvangen coupons, bonnen of be stelbonnen niet aanwenden tot het nan- vullen van hun voorraad, zijn verplicht deze gedurende ten minste zes maan den te bewaren en op eerste aanvrage aan de met de controle belaste ambte naren te vertoonen. Gevangenisstraffen opgelegd HAARLEM, 17 Juni. In den och lend van den tienden Mei zijn voor het X.S. B.-kringhuis te Zandvoort ongeregeld heden ontslaan Na een kastje, dat in den tuin van hel lutis stond, vernield te hebben, eischten eenige personen, dat bet embleemschild van de N.S.B. boven hel halcon verwijderd zou worden. Iemand, die in hel gebouw aanwezig was, haalde bet schild weg, doch intus- öclien hadden twee personen de deur in getrapt en waren naar boven gegaan. Zij bemachtigden het schild en sloegen liet benoden op dc punten van een tuin hek in stukken Terzake van vernieling en huisvrede breuk stonden heden de onderwijzer L. en de caféhouder S. voor den Haarlem- schen politierechter terecht. Er werden vier getuigen a charge gehoord, doch hun verklaringen liepen nog al uiteen. Op grond hiervan achtte het O.M. de ten laste gelegde vernieling niet bewe zen, doch wel de huisvredebreuk. Dc eisch tegen beide verdachten luidde twee weken Gevangenisstraf. Zoowel de onderwijzer als de café houder betuigden hun spijt over het ge beurde. De onderwijzer zeide, dat hij zich onder den indruk van de gebeur tenissen van dien ochtend, een oogen- blik niet bad kunnen beheerschen. De politierechter achtte cle feiten zeer ernstig en veroordeelde beiden tot veer tien dagen gevangenisstraf, met toewij zing van de civiele vordering ad. 2.50, wegens het vernielen van liet slot in ae deur. Voorts stonden icrechi dc garagehou der V. en de varensgezel K., die het kastje met propaganda-matcriaal had den vernield. De varensgezel had boven dien een postbode, die „Volk en Vader land" bij het kringhuis wilde bezorgen, gedwongen het blad aan hem of te ge ven, waarna hij hel verscheurd had. Het O.M. eischte tegen deze verdach ten tien dagen gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde heiden tot zeven dagen gevangenisstraf en be taling van de civiele vordering van 20.— wegens vernieling van het kast je. Drie dagen loopen! Sedert eenigen tijd treedt de politie te Amsterdam met de uiterste streng heid op tegen verkeerszondaars, in het bijzonder tegen wielrijders. Vooral de politic op het bureau Stadhouderskade was zeer actief. Ruim veertig wielrij ders moesten hun nonchalante verkeers manieren met het verlies van hun fiets bekoopen. De oogst was zoo groot, dat in het. bureau geen plaats meer was voor de in beslag genomen rijwielen. De overtreders zullen behalve een be keuring, welke een stevige boete in- houdft, hun rijwielen gedurende den tijd van drie dagen moeten missen. Het hoofdpostkantoor tc Rotterdam is weer geheel in bedrijf. Ten gerieve van het publiek werden telefooncellen aan de buitenzijde van het gebouw aangebracht. De telefoons zijn er, maar van een eet kan men nog niet spreken In het centrum zullen er 80, elders 250 worden ge bouwd Tien noodrestaurants ROTTERDAM. 17 Juni. - ln het kader van den wederopbouw van hel door oorlogsgeweld .zoo zwaar getroffen centrum van Rotterd-an), zullen particulieren, wier zaken zijn verwoest, in drie stadsgedeelten iri de gelegenheid worden gesteld nood winkels, noodrestaurants en derge lijke inrichtingen te bouwen en in te richten Deze plaatsen* zijn in Dijkzicht (een stadswijk begrensd door den ouden Westzeedijk en het Binnenweg-kwartier), in Bleydorp en aan den Coolsingel. Wet houder J. Brautigam heeft ons deze mededeeling venochtend verstrekt. Hij voegde er aan toe, dal de voorberei dende maatregelen zich reeds in een vergevorderd stadium bevinden. Op ge noemde drie plaatsen komen in totaal ongeveer 80 noodzaken groote- en middelgroot© winkels, restaurants en?. waarvan ongeveer 60 op den Cool singel en in Bleydorp en ongeveer 20 iii Dij kzicht. Aan nlle aanvragen van gegadigden voor groote zaken heeft men kunnen voldoen. Niet echter aan alle aanvragen voor noodrestaurants en andere dcygp- lijke inrichtingen, welk aantal vrij groot was. Het ligt in de bedoeling, dat totaal 10 noodrestaurants worden gebouwd. De grootste ruimte, waarop men voor één zaak beslag mag leggen, is vastgesteld op 600 vierkante meter. De heer Brautigam deelde voorts nog mede, dat de bouw van deze 80 nood zaken geheel voor rekening is van hen, die haar straks zullen betrekken en die zijn aangewezen door een commissie, welke de Rotterdamsche Kamer \an Koophandel en Fabrieken daarvoor in het leven heeft geroepen. Terwille van een zekere eenheid zullen zij hij clen nouw overleg moeten plegen niet de centrale van architecten en met toekom stige buren. Naast deze 80 noodzaken, zal de ge meente elders 250 kleine noodwinkels plaatsen. Deze zullen worden verhuurd. De aanbesteding van dit complex ge schiedt Donderdag a.s. Wonneer al deze noodinrichtingcn in gebruik zullen kunnen worden geno men, is uiteraard moeilijk te zeggen. Met den bouw wordt echter den groot sten spoed betracht. Aangezien hier sprake is van urgenten bouw, worden geen moeilijkheden bij den aanvoer van materialen verwacht. iniiï»CH G£ L GENH^\/nr^ Een „wachtkamer" op een der Rotterdamsche stations. Om dc reizigers tegen stortregens te behoeden, is een spoorwagen als wachtkamer ingericht 's-GHAVENIlAGE. 17 Juni: In de vroegte, om half vijf, hebben vanoch tend, 15 kustvisschcrs, onder geleide van een patrouillevaartuig, het ruime sop gekozen. De kust visschers, in dit geval schokkers en botters, zullen he denavond vóór het invallen van de duis ternis in hun „nest", de tweede binnen haven, terugkeeren. Dit uitvaren is mogelijk geworden doordat verscheidene particuliere vis schers zich tot de Duitsche autoriteiten hebben gewend met het verzoek een be paald aantal schokkers weer de moge- lijkhed te geven om tc vissollen, aldus lezen we in het Vaderland. Veertien dagen hebben deze onderhandelingen geduurd. De regeling is nu aldus getroffen: De schokkers en botters mogen zich alleen in zee bevinden wanneer het licht is, zij moeten zich onder controle stellen van een patrouillevaartuig, waarop zich bevindt een Duitsche autoriteit alsmede een Scheveningsche schipper. Het pa trouillevaartuig van hedenochtend was de Sch. 202. met als schipper Arie de Graaf. Ook bij de garnalenvisschers, die nu reeds gedurende een week het zee gat uitgaan, is een dergelijke regeling getroffen. Drie mijlen zijn de kustvaartuigen uit de kust gegaan. Van den Boulevard af waren zij. dank zij het heldere weer. uitstekend te zien Bezwaren Hoewel het uitvaren van de schok kers en botters natuurlijk hoopvol stemt, rijzen er in de huidige rege ling toch nog vele herwaren. EersT is er het bezwaar, dat de visschers alleen overdag kunnen visschen. 's Nachts immers, is het de beste tijd om te visschen op de vischsoor- ten, die de schokkers zoeken, schol e.d. Ook is er de moeilijkheid, dat de schepen slechts drie mijlen uit do kust mogen varen. Vroeger was de afstand, die men voor de schok- kervisscherij noodig had om van de kust tot plaatsen te komen waar het vischrijk was, tien. twaalf tot twin tig mijlen. Het gevaar dat bij drie mijlen uit de kust varen bestaat, is dat er veel „puf" gevangen zal worden ..Puf" zijn kleine vischsoorten, die voor de consumptie minder geschikt zijn dan de schol e.d. Ook het visschen op ..tong", een zoo ge liefkoosde vischsoort in de groote ste den. zal met de nieuwe regeling onmo gelijk zijn. Dit houdt weer verhand met het feit van het alleen over dag vis schen 150 Liter olie Natuurlijk zijn het niet alléén bezwa ren, die zich bij de huidige kustvaart- visscherij-regeling voordoen, integen deel, de Scheveningers zijn zeer ver heugd dat een gedeelte, weliswaar een klein, weer werkgelegenheid heeft ge vonden. „Voor schuilkelders den gehee- len dag te staan Is ook niet je ware" zoo zei één van de thans wer-klooze schipners ons Tiet ic dus begrijpelijk lat de mannen er naar snakken om de zeer weer onder hun schip te kun non voelen. Voor hen echter, die op de haring loggers werken, zal er voorloopig wel geen werk aan den winkel zijn Annals reeds gezegd stemt het feit dat er weer schippers konden uit varen, hoonvol Een begin is in ïedr-i geval gemaakt. Vermelding verdient het feit. dal de visschers voorloopig tot 159 liter olie hebben gekregen. De olie. die op de schokkers en botters verstookt wordt, is een mengsel van smeerolie en benzine. Ook hebben de visschers vandaag, be halve dezen meohanischen factor, een natuurlijken factor, den wind aan hun zijde. „De winü is i tuchtig meneer", zoo luidde het algeincene oordeel in Scheveningsche vissoherskringen Ook is het zeer belangrijk, dat het zeewater „groezelig" is. gelijk dat in Scheveningsche termen heet. Eén ding is echter nog niet zeker, n.l hoe het met de warmte van het water gesteld is. „Hoe warmer water, hop heter de vangst" zeggen de Scheveningers. En zij kunnen het weten. Niet optimistisch Vele visschers waren niet erg opti mistisch ten aanzien van de resultaten van deze uitvaart. Hun pessimisme is eenigszins te rechtvaardigen, wanneer men bedenkt dat de visschers het vorig jaar om dezen tijd niet wilden uitvaren, omdat de kans op een goede vangst zoo uitermate gering was. De prijs van de visch zal in dit geval de kosten van de uitvaart en alles wat daarmede verband houdt, moeten dek ken, aldus luidt het oordeel van de Scheveningsche visschers. Of hun pes simisme gerechtvaardigd is? We zullen zien. Plechtigheid te Vlaardingen VLAARDIXGEN, 17 Juni. Vanmor gen zijn op de algemeene begraafplaats te Vlaardingen teraardebesteld drie En gelsche militairen die op 11 -Mei in de nabijheid van Vlaardingen het leven lie ten. Het waren J. A. Corrie Hill, com mander; T. Hiigt en T. Goshawk, ma trozen. De plechtigheid werd bijgewoond dooi den heer M. C. Siczen, burgemeester van Vlaardingen; C. J. Noell, vertegenwoor diger van dc Arnerikaansche legatie,-wel ke de belangen van Erigelschen behar tigt; fregatten-kapitein Tribb, als verte genwoordiger van de Duitsche marine bevelhebber in de Nederlanden, admi raal Arnauld de la Periere; adjudant P. Cool, vertegenwoordiger van den chef der Nedcrl. marinestaf; overste van Suchtelen van de Ilaare, directeur van hel Loodswezen te Rotterdam; P. D. N. .tonckhecr, voorzitter van het Roode Kruis te Vlaardingen en zuster D. M. It- jeshorst, directrice van het ziekenhuis te Vlaardingen. De drie kisten waren gedekt met de Engelsche vlag en een drietal kransen nl. een \an de Duitsche marine, waar aan 2 roode linten met het hakenkruis en hel ijzeren kruis, een van de Konink lijke Nederlandsche marine en een van hel Roode Kruis. Nadat dc kisten in een gezamenlijk graf waren neergelaten las de. Groeneu- berg, Ned. Herv. predikant te Vlaardin gen. die gekleed was ln ambtsgewaad, in het Engelsch een gedeelte uit den bijbel voor, waarna hij in het Nedey- landsch een woord van afscheid sprak. Spreker eindigde deze plechtigheid met het uitspreken van het „Onze Va der" in de Engelsche taal. DE HOTELS EN DE BROODDISTRI BUTIE 's-GRAVENHAGE, 17 Juni. - De se cretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat in afwij king van hetgeen betreffende de brood dis tri bul ie reeds is gepubliceerd, dc ho tels, café's, restaurants enz. tot en met Zondag a.s. 23 Juni, nog brood aan hun gasten kunnen verstrekken, zonder daar bij bonnen in ontvangst te nemen. Zij zijn derhalve eerst met ingang van Maandag a.s.. 24 Juni, verplicht bij het verstrekken van broodmaaltijden de noodige bonnen in ontvangst te nemen. Bij w ijze van overgangsmaatregel zul len voorts de hotels, café's enz. van Maandag a.s., 24 Juni, verplicht bij het verstrekken van broodmaaltijden de noodige bonnen in ontvangst te nemen. Bij wijze van overgangsmaatregel zul len \oorte. de hotels, café's. enz. van Maandag 24 Juni tot en niet Donderdag 27 Juni a.s. het brood nog bij hun leve rancier (bakker) kunnen betrekken, zonder dat zij hiervoor bonnen behoeven of te geven. *e kwestie van het bloed- groeponderzoek Heteekenis van vorm kenmerken Naar aanleiding van het geding usschen twee moeders om een baby uilen velen zich hebben afgevraagd <f er geen objectieve, wetenschap pelijke methode bestaat om de iden- iiteit van het omstreden kindje met zekerheid vast te stellen. Met name aan bloedgroepenonderzoek zal daar bij gedacht zijn en het is daarover en over nog een andere onderzoeks- mogelijkheid, dat wij onze lezers thans willen inlichten, aldus het Va derland. In het onderhavige geval gaat het om een kindje A, dat door twee ouderparen A en B voor het hunne wordt gehou den. En nu ligt de zaak zóó. dat een kind niet alle bloedgroepen, die ook de ouders hebben hoeft te 'bezitten, maar dat het anderzijds geen andere bloed groepen k&n bezitten. Met andere woor den; Wanneer komt vast tc staan, dat liet jongetje, dat thans bij de ouders Van der Winden berust, een bloedgroep bezit, die de ouders Van der Winden niet en die de ouders Steinmetz, die het kind opeischen, wel bezitten (hetzij één van beiden, hetzij allebei) dan staat daarmee volkomen vast, dat het kind niet van de familie Van der Winden kan zijn en dus van de familie Stein metz moet zijn. Bezit het omgekeerd een bloedgroep, die niet voorkomt bij de ouders Steinmetz en wel bij de ouders Van der Winden, dan is het jon getje daarmee ook onomstootelijk als hun zoontje geïdentificeerd. Onderzoek naar lichaamsvorm De andere onderzoeksvorm, die nog mogelijk is ter vaststelling van de af komst van het kindje is deze. Men zou een zoo groot mogelijk aantal uiterlijke vormkenmerken van het kind moeten verzamelen. De voetvorm, de tongvorm. de oorvorm, de vingerafdruk, de huids kleur, de neusvorm, de haarkleur, de haarvorm enz., enz. Nemen wij om de gedachte te bepalen aan, dat men aldus een twintigtal gegevens zou verzame len. Wanneer dan 8 van die gegevens over een zouden komen met kenmerken, die dc ouders A bezitten, en 12 met die welke bet ouderpaar B bezit, dan is een conclusie uiteraard niet gewettigd. Zou echter de verdeeling zoo zijn, dat bij voorbeeld IS kenmerken met die van het ééne ouderpaar overeen kwamen en 2 met die van het andere, dan zou zulks zekerheid omtrent, de afkomst geven. Ter verkrijging van die zekerheid zal het uiteraard geboden zijn zoo veel mo gelijk kenmerken te verzamelen. Hoe de verdeeling moet zijn om be wijskracht te krijgen, dat uit te maken zal men aan de deskundigen over moe ten laten. Ten slotte verdient het feit de aan dacht, dat deze onderzoeksvorm meer zekerheid biedt, naarmate het kind, waarop hij wordt toegepast, ouder is, omdat van heel jonge kin deren de vormen nog weinig be paald en sterk aan verandering on derhevig zijn. Hoe ellendig het voor de beide ouderparen ook zijn zou het zou wellicht overweging verdienen om hij zulk een onderzoek een nader onderzoek, na bijvoorbeeld één jaar te gelasten. Laat ons daarom hopen, dat het bloed onderzoek, dat hoogstwaarschijnlijk wel ingesteld zal worden (de ouders, die het kind thans onder zich hebben, maken daartegen n.l. geen bezwaar) een be wijskrachtig gegeven zal opleveren. voor meubelmakers en behangers Do Algomecne Xedcrlandsche Bond van Meubelmakers, Behangers, Hout bewerkers en aanverwante vakgenoo- ten heeft zich samen met cle Katholieke en Christelijke vakbonden in deze be drijven in verbinding gesteld met de werkgeversorganisaties. Naar aanlei ding biervan is een bespreking gehou den met een commissie in het meubi- leeringsbedrijf, samengesteld door den Bond van Meubelfabrikanten in Neder land en de R.K. Patroonsvereeniging „St. Reinoldus". Daarbij zijn de arbeids voorwaarden in bespreking gekomen en is overeengekomen, dat de collectie ve arbeidsovereenkomst van kracht blijft. In verband met de inkrimping Aan den arbeidsduur zal een verande ring in liet voorschrift betreffende de va ca n ticbons i 111redcn Was oorspronkelijk dc regeling dat de vacantiobon een waarde moest heb ben van i pet. van 48 uren loon, thans is besloten dat de vacantiebon tot na der orde een waarde zal hebben van 4 pet van liet werkelijk \erdicndc week loon. De minimum werktijd voor behan gers, die voorheen niet korter mochten werken dan 40 uur per week is thans teruggebracht op 36 uyr. Er zal voorts getracht worden een commissie te benoemen uit de vier pa troonshonden en de drie arbeiders or ganisaties, die verschillende algpineene zaken, liet belang van het bedrijf be treffende, zal behandelen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6