H AGESPRAAK DER N.S.B. TE LI NTEREN BROODDISTRIBUTIE EN BROODGEWICHT CH A E A «JX PALME ft J. A. SCHOTERMAN ZN. Ongerustheid De terugkeer van de Bredasche geëvacueerden In huis blijven tijdens luchtgevechten over 252 marechaussees Ir. Mussert sprak over de plaats van Nederland in het nieuwe Europa VLAGGENPARADE WEES VOORZICHTIG MET GRANATEN! Een uiteenzetting ten behoeve van de huisvrouw Per flesch f 1.35 Per anker f 5 U OVERVLOED VAN NIEUWE AARDAPPELEN Rooiverbod uitgevaardigd Het besluit beroeps- goederenvervoer DE DISTRIBUTIE VAN BROOD Mr. J. D. van Ketwich Verschuur t Liever geen oudbakken brood Radio-Programma's Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 24 JUNI 1940 ATERDAG hcefi de Nationaal-Sociulistische Beweging Itaar vijfde hagespraak op den Goudsberg te Luntercn gehouden. Reeds vroeg in den ochtend van dezen zonnigen Zaterdag, was het rond Ede en Lunteren te merken, dat er iets bijzonders aan de hand was. honderdtallen fietsers op den weg. tientallen autobussen extra- treinen. welke alle deelnemers aan de hagespraak aanbrachten Het waren menschep van allerlei rang. stand en Iccfiiid velen in N.S.B. uniform cckleed. In volmaakte orde reed en marcheerde alles naar den Goudsberg waar men zich op het uitgestrek te terrein, dat den vorm van een kom heeft neerliet. Het steenen gebouw van de N7S.B was versierd met N S B.-vlaggen Te vier uur in den middag toen de landdag eert aanvang nam waren naar schatting 30 a 40.000 personen adtiwezig Nadat het begin door klokgelui was aangekondigd, betrad ds Ekering het podium om mede te doelen dat het oude stelsel van radioverdeelinz had afgedaan. De leider, zoo zeide hij. heeft mij opdracht gegeven tot de stichting van een nationalen omroep. Dit nieuwe instituut zal nog even zijn plaats moeten hebben naast de vele omroepen maar straks zal het als de écne nationale omroep in Nederland zijn groote en ge wichtige taak hebben te vervullen in ons volksleven. Hij wekte verder op tol steun door toetreding als lid van dien omroep. Herdenking van de gevallenen IJl ERNA had de vlaggen-parade plaats. waarop een declamatie van den heer Van Hees volgde, door allen met de mees te aandacht aangehoord en aan het slot luide toegejuicht. Deze declamatie was gewijd aan de gevallenen. Na zijn voor dracht. werd. ter ecre van de gevallenen de vaandelgroet gebracht onder nationaal- socialistischen groet en met het luiden van de klok. Vervolgens sprak de lieer Van Geelker ken over de gevallen kameraden. Toen onze kameraden, aldus spr., (en grave werden gedragen, heeft een vlag allen gedekt en deze vlag is door onzen leider aangewezen als cerevlag van onze bewe ging. Plechtig werd daarop die vlag door de groote groep van deelnemers heen, bin nengebracht en begroet. De muziek speelt daarop Ases' dood. terwr'i allen staande de eere-vlag groe ten. De heer Van Geelkerken bracht hulde aan Mussolini, die den geest brak van communisme en materialisme. Gii zult hier, zoo zeide spreker, de Italiaansche vlag zien hijsch'cn, en als gij daarnaast de vlag van Duitschland ziet, gedenk dan Adolf Hitler, die het nieuwe Europa smeedt' (applaus). Ten slotte is nog de Spaansohe vlag geheschen. Hierna verscheen een Duitsche rijks vlag. welke door Diiitschers die in Ne derland gevangen waren geweest, gehe schen Wérd. Hiérbij hoorden allen staan de het Duitsche volkslied en het Horst Wessellied aan. Vervolgens werden de Vlaamsche. Zuid-Afrikaansche en de Nederlandsche vlag geheschen. Nog een vlag zal voor u verschijnen, zoo besloot de heer Van Geelkerken en die vlag is heLsvmbool van onze bloed verbon denheid. Daarna is onder het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmuslied dc Nederlandsche vlag geheschen.. Hierna kwam de leider van de N.S.B., de heer Mussert. aan het woord. Rede van Ir. Mussert Ir. A. Mussert hield een rede waarin hij er op wees, dat de N.S.B. ons volk jarenlang heeft voorgehouden, dat Euro pa van aangezicht zou veranderen. En het is veranderd. En toch zijn er nog zoovelen die niet begrijpen dat Europa va aangezicht verandert. Men denkt nog dat het oude Europa zal blijven bestaan. Wij hebben het als onze taak gevoeld om, naar ons "vermogen, ernaar te stre ven dat Nederland in het nieuwe Euro pa eeil eigen plaats zal innemen, geschikt voor ons Nederland. Spr. wees er op dat het oude Europa ton gronde is gegaan aan eigen ongerechtigheid. Nog is er geen gerechtigheid, maar wij vertrouwen: er zal gerechtigheid komen (applaus). De Nederlandsclie boer kan nog geen vier kanten meter grond zijn eigendom noe men: de arbeider is beschouwd als een verlengstuk van de machine. Niemand 'onzer die niet verheugd is dat er door'den oorlog in ons land zoo weinig vernield is. maar ook niemand die' niet beschaamd is, daar wij vierhon derdduizend man onder de wapenen hadden, er milliocnen en millioencn aan de uitrusting zijn besteed en dal het re sultaat was... vicr-en-een-hal ve dag. Wij zijn beschaamd en wij moeien thans de heeren in Londen vragen, waarom zij ons zoo onvolledig beschermd lieten, waarom onze jongens zoo slecht bewapend waren. Hadden zij hiertoe het recht? Neen. Het is nu te hopen dat zij genoodzaakt zullen worden van Londen naar Canada te gaan. Nog een gevaar is er: dat zij naar Indië zullen gaan. want als dat geschiedt, dan is Indic voor ons verloren. Thans begint het tweede tijdperk. Spr. zeide, dat in de nfgeloopen jaren de nat.- socialisten zich zelf zijn gebleven. De nationaal-sórialislische kracht werd niet gebroken. Zij die met ons waren, ble ven ons trouw, ook toen men tegen mis samenspande en zij blijven ons altijd tróuw..(Applaus). Maar die heeren die ons opsloten zul len nooit meer de kans krijgen ons ooit weer te belagen. En gerechtigheid zal geschieden. Vrijdag is spr. meegedeeld, dat twee officieren gearresteerd zijn, die sprekers broeder hebben vermoord. Toen heeft spr. gezegd: Zij zijn niet de ware schuldigen, die zitten in Londen. Met dni- vélsche slimheid hebben die heeren de zaak omgedraaid en gezegd dat wij ons land verrieden. Wij hebben zeker gescho ten toen wij opgesloten zaten in de con centratiekampen. Spreker wees er voorts op dat het nu de tpd is een nieuw volk te vormen en dat volk kan op-een-na. dc sterkste loot zijn van den Germaanschen stam Spr is er van overtuigd, dat niemand in het nieuwe Europa ons den volkschen grond slag zal ontnemen Wij zullen met elkan der een groot volk vormen indien aan drie voorwaarden wordt voldaan: 1. vrij v-van; jood.sche invloeden; "2. vrij van den invloed der Walen en 3. vrij van kerke- - lijke heerschzucht op staatkundig ter rein. Spr. betoogde dat het zaak is dat ons volk in het nieuwe Europa een plaats krijgt naar zijn willen en kunnen. Aan de regenten klasse moet de macht woi- den ontnomcii: het Nederlandsche \o!k moet leven als een goed vriend en een goede buur mei andere volken van Ger maanschen stam Volgens het staatsrecht zijn wij in oor log met Duitschland en zijn wij bondge noot en van Engeland en nu zeg ik: een dergelijk staatsrecht lap ik aan m'n laars Óp l i Mei was het voor ons afgc- loopen. Engeland, zoo zeide spr.. is driehon derd jaar lang onze eigenlijke- vijand ge weest. lederen nacht probeeren zii nog ons een bom op den kop te gooien: dat is Engeland De Duitschers zijn na lö Mei hier ee komen. Zij hebben ons overwonnen, maar zij hebben ons dit niet laten voe len. Zij hebben onze krijgsgevangenen teruggezonden lederen nacht beschot, men zij ons (Onder gejuich gaat op dat oogenblik juist een Duitsch vliegtuig over het terrein) Ik vraag u nu: acht gij u in oorlog met Duitschland? (geroep van neen). Acht gij u den bondgenoot van Engeland (luid geroep van neen). Hoe kunnen wij nu uiting geven aan onze dankbaarheid voor Duitschland? De N.S.B. klok naar Duitschland Wat is ons hier het liefste? Dat is onze klok, die wij door Amsterdam gezeuld hebben. Die is van koper en van tin. Dat heeft Duitschland noo- dig. Ik stel daarom voor, zoo zeide ir. Mussert die klok te schenken aan den schepper van de Duitsche lucht macht. Wij zullen nu voor het laatst voor ons de klok laten luiden. (Hier op werd de klok geluid). Spr. betoogde, dat de beweging ons volk te veroveren heeft voor het natio- n a al-social isme. De arbeiders moeten worden opgevoed tot eerlijke volwaardi ge volkseenooten. die hun plicht kennen, maar ook hun recht en dat is (lat zii bij ouderdom verzorgd zijn. Zoo zal dc nieuwe tijd zijn: Met een sterke knrak tervolle jeugd en me? ouderen die weten dat een rustige levensavond hen wacht W,j moeten samen een volk ztjn Ik vraag" u iederen dag en te allen tijde aldus eindigde de heer Mussert. bewust te zijn van uw roeping De voorzienig heid zal dan met u zijn. Leve het Nederlandsche volk. Leve Uoi nieuwe Europa (Luid applaus en lang durig houzee-roepén) De landdag eindigde met een défilé voor den leider. Alle voraanstannde functionarissen uit de N,SB. waren op den landdag tegenwoordig, alsmede ecnige Duitsche genuodigden. o.a dr Schüon. gevolmachtigde der N.S.D.A.P en kreisleider Weibier. De gehecle bii eenkomst verliep uiterst vlot. Dc verkeersregeling, welke stond on der leiding van den commissaris van politie te Ede, den lieer Hulsman, was evenals andere jaren, wederom prachtig in orde. Medewerking daaraan verleen den de rijksveldwaclit en de marechaus see. ROTTERDAM. 23 Juni. - Óndanks de vele waarschuwingen, welke zijn gepubliceerd ten aanzien van onont- plofte granaten, zijn er nog steeds mensohen, die hun nieuwsgierig heid niet kunnen bedwingen en daardoor ongelukken, niet zelden van zeer ernstigen aard, veroorz.a- ken Zaterdagmiddag omstreeks drie uur was de 21-jarige II. Tun- derman in zijn woning in de van Malsenstraat te Rotterdam bezig met het demonteeren van enkele granaten, welke hij een dezer dagen in zijn bezit had gekregen. Plotse ling ontplofte een van de granaten, waardoor den jongeman drie vin gers van de linkerhand werden af gerukt. Per auto van den G G en G.D. werd hij naar het Zuiderzie kenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. In de woning werd eenige schade aangericht. 's-GRAVENHAGE, 22 Juni. De Nederlandsche bakkerij stichting meldt ons het navolgende: Rekenmeesters zullen van oor deel zijn, dat 2000 gram gelijk is aan 2^X8 ons, en in dezen tijd, nu iedere huisvrouw een reken- meesteres is geworden en wel moet zijn, dreigen er conflicten tusschcn haar en den bakker. Immers, wan neer de bakker des morgens op 4 of 8 bons een half of een heel broodje komt afleveren, dan nemen sommige huisvrouwen de weeg schaal om te controleercn of zij we! voor haar gezin de volle maat krijgen. Daarbij kan blijken, dat een broodje een half brood, dat in de wandeling een brood van 4 ons genoemd wordt soms min der, soms ook meer dan 400 gram weegt. Teneinde de disputen, die daaruit zouden kunnen voort vloeien, te voorkomen, willen wij liet publiek op het navolgende wij zen. Brood is een product, dat, gelijk zoo veel voedingsmiddelen, voor een deel uit water bestaat. Dat beteckent dat het onderhevig is aan een uitdrogings- proces. zoodat het gewicht van epn brood nimmer constant is. Een stevig, goed doorbakken brood bevat minder water dan een brood, (zooals in som mige streken van het land door het publiek gewenscht wordt), dat hoog van vorm is en minder doorbakken. Aangezien de voedingswaarde, die een brood heeft, natuurlijk niet berust op het gewicht aan water, dat daarin zit, maar wel op het gewicht aan zooge naamde droge stof, is liet wegen van een brood geen nauwkeurige methode om vast te stellen do hoeveelheid voe dingsmiddelen, die erin aanwezig is. Toen de overheid voor ons dage- (ijksch brood eenheidsgewichten ging voorschrijven, is dit vanzelfsprekend ook in het oog gehouden. Vandaar dat het broodbesluit, dat op de warenwet berust, wel eenheidsgevvichten voor schrijft voor brood, maar die eenheden uitdrukt in een aantal grammen dro ge stof. Een half brood, d.i. een zooge naamd brood van 4 ons. moet tenmin ste 210 gram droge stof bevatten (voor bruinbrood is dit iets minder, voor roggebrood iets meer). Een heel Jirnod. een brood van 8 ons. moet derhalve tenminste 480 gram droge stof bevat ten, en zoo vervolgens. Dc naleving van dit broodbesluit door de bakkers wordt gecontroleerd door de keuringsdiensten en de ambte naren daarvan. Wanneer er dus in de couranten een berichtje verschijnt, dat deze of gene hakker bekeurd wordt en veroordeeld is wegens het verkoopen van te licht brood, dan beteekont dit niet. dat bij brood beeft verkocht, dat minder dan 100 of 800 gram woog, doch brood, dat minder dan 240 of 480 gram droge stof bevatte. Het is heel wel mogelijk, dat een brood van 750 gram meer droge stof bevat dan bet voorgeschreven minimum van 480 en dat een brood van 850 gram niet vol doet aan het minimum, Bij de thans ingevoerde rantsocnce- ring van brood heeft bet publiek dus weinig houvast aan de grootte van het dagelijksch rantsoen wanneer dat zou worden uitgedrukt in grammen. Ge makshalve wordt weliswaar gesproken van een vvokelijkscb rantsoen van 2000 gram, doch in werkelijkheid is daar mee bedoeld een hoeveelheid brood waarin voorkomt tenminste V/t x 480 gram droge stof. In dc verschillende circulaires, die van het centraal distri butiekantoor zijn uitgegaan, wordt dan voorzichtigheidshalve ook gesproken van een hoeveelheid van ongeveer 400 oi 800 grain, die men op 4. respectieve lijk S enkele bons kan krijgen. Het zal na het bovenstaande dui delijk zijn, dat de huisvrouw zich niet behoeft te bekommeren om liet gewicht van het halve of het hcel'p brood, dat zij krijgt. Indien zij maar zorgt, dat zij voor vier enkele bons een half broodje krijgt en voor 8 enkele bons een heel brood, dan kan zij er rustig van verzekerd zijn, dat zij dan inder- daar 'het rantsoen krijgt, dat haar toekomt. Dat er in het halve brood inderdaad dc voorgeschreven 240 gram droge stof zit en in het h( cle brood de hoeveelheid van 480 gram, daarvoor staan het broodbe sluit en het gcheele apparaat van de keuringsdiensten haar borg. Het brutogewicht aan brood, dat men ontvangt, zal in de verschillende deelcn des lands uiteenloopen en ook bij de eene broodsoort anders zijn dan bij de andere, doch liet nettogewicht, dat men ontvangt, is in alle gevallen hetzelfde. MurgUUX) Van het uitmuntende ocgstjaar 1934 Ao IS78 UT RECHTSCHEST RAAT 17 7 LLEFOON 3450 BEGRAFENIS VAN ENGELSCHE VLIEGERS Zaterdag zijn op de algemeene be graafplaats te Den Burg op Texel vier Engelsche vliegers, die tijdens een luchtgevecht Vrijdagmiddag het leven lieten, met militaire eer ter aarde be steld. De gevallenen werden door Duit sche militairen grafwaarts gedragen Drie kransen, respectievelijk van het ge meentebestuur, van de thans nog op Texel vertoevende Nederlandsche vlieg- officieren en van de Duitsche weer macht dekten de baren. De burgemeester van Texel woonde namens het gemeentebestuur de teraar dcbestelling bij. Aan het graf werd in het Engelsch ge sproken door ds. Gorter, doopsgezind predikant. Maatregelen voor hun ontvangst worden reeds genomen BREDA, 23 Juni. - tiet berioht dat een groot deel der nog vermiste geëvacueerden uit Breda en de randgemeenten zich in betrekkelijk goeden welstand in de omgeving van Bordeaux en Names bevindt, heeft vanzelfsprekend reeds groote ontspanning gebracht. De commissie voor de evacuatie te Breda heeft de mogelijkheden om lot een spoedigen terugkeer van de betrokkenen te komen reeds onder het oog gezien en zij overweegt daartoe een commissie naar Parijs te sturen, indien daardoor een be spoediging van de thuiskomst zou kunnen worden verkregen. Zaterdagochtend heeft de registratie commissie te Ginnekcn niet burgemees ter jhr. mi'. Th. E. Sorraris ten raad- huize vergaderd, teneinde dc maatrege- Ion te hespreken welke dienstig zouden kunnen zijn om de vluchtelingen naar het vaderland terug te brengen. Dc voorzitter der commissie zal zich naar Den Haag begeven, teneinde te trachten van de Duitsche autoriteiten vergun ning te krijgen om den terugtocht te oreaniseeren. Met medewerking van de vrouwe lijke vrijwillige hulp zijn te Ginneken leeds maatregelen getroffen om den plaatsgenoot-en bij hun terugkeer een warmen maaltijd te bereiden en hen in de gelegenheid te stellen een bad te nemen en zich van schoone kleeren te voorzien. Tenslotte zal te Ginneken ook een medische keuring voor de terug keerenden verplicht worden gesteld. Als gevolg van den grooten aanvoer van nieuwe aardappelen in alle centra van ons tand en de onmogelijkheid om dezen aanvoer geheel in eigen land af te zetten tegen de vastgestelde minimum prijzen, zijn ook in de laatste dagen weer groote hoeveelheden aardappelen onverkocht gebleven cn opgeslagen. Om den aanvoer nu binnen dc perken te houden, heeft de Groenten- en Fruit- centralc voor Donderdag een gedeelte lijk, voor Vrijdag en Zaterdag een to taal verbod van rooien afge- kondigd. Vele telers hadden trouwens uit eigen beweging het rooien reeds ge staakt. Het is voor het gewas niet bezwaar lijk, dat nog even met den oogst wordt gewacht, want op de meeste aardappel velden is de groei er nog niet uit, en be teckent enkele dagen wachten een rij keren oogst. Een langzame oogst zal cn den oogst èn den handel ten goede ko men. Er is nog geen beslissing getroffen ten aanzien van de opgeslagen voorra den doch dat deze zeer binnenkort in den handel gebracht zullen worden, staat vast. Welke organisaties erkend worden 's-GRAVENHAGE, 22 Juni. De se cretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van waterstaat, heeft voor de toepassing van de in het „besluit beroepsgoedcrenvcrvoer" ver vatte regeling erkend dc organisaties „Bond voor bcdrijfsautoverkecr in Ne derland", te 's-Gravenhage, cn de „Cen trale organisatie van het beroepsgoo- derenvervoer langs den weg" ic Am sterdam. Bij beschikking van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van waterstaat, is de in liet besluit beroepsgoedcrenvcrvoer ge noemde centrale commissie voor het beroepsvervoer samengesteld uit do heeren: dr. C. Beekenkamp, te Leiden; O. Kekedam, te Rotterdam; G. C. Buys, te Vlaardingcn; mr. J. M. Fuchs, te 's-Gravenhage: mr. G. K. M. Geelen, te 's-Gravenliagc: W. J. Kerksen, te Am sterdam; mr. J. Noten, te Amsterdam; E Saint Martin, te Amsterdam; Joh. Sincliam. te 's-Gravenhage: W. Vogt- schniidt te Amsterdam. Als voorzitter is aangewezen de lieei mr. J. Noten. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEA- RINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE. 22 Juni. Koersen voor stortingen op 24 Juni 1040 tegen verplichtingen luidende in; Reiéhsmarken 75.47. Turksche ponden 1,451.4 Deeuschc kronen 36,40 Noorsche kronen Hotels, enz., hebben ook deze week nog geen bon noodig De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt hekend. dat het vooreen goeden gang van zaken noodzakelijk is gebleken dc verstrekking van brood in hotels, restaurants, broodjeswinkels enz. ook nog do volgende weck toe to staan, zonder dat daarbij bonnen in ont vangst behoeven te worden geno men. Eerst met ingang van Maandag 1 Juli a.s. zijn de restaurants enz. derhalve ver plicht voor eiken maaltijd, waarbij brood verstrekt wordt, het met de verstrekte hoeveelheid brood overeenkomende aan tal bonnen van do bezoekers in ontvangst te nemen. Ten behoeve van dc restaurants enz. is bepaald, dat z-ii van Maandag 1 Juli tot en met Donderdag 4 Juli a.s. het brood nog hij hun leverancier (hakker) kunnen betrokken, zonder dat zij hiervoor bon nen behoeven af te geven. Te Berg en Dal is, 63 jaar oud, overleden mr. J. D. van Ketwich Verschuur, oud buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Koningin in Turkije en Bulgarije. De heer J. D. van Ketwich Verschuur werd te Zwolle geboren; hij liep het gymnasium te Leeuwarden af en stu deerde van 18961901 aan de Rijksuni versiteit te Leiden in dc rechtsweten schappen. Na zijn promotie was hij eenigen tijd in de advocatuur werkzaam. In 1902 werd hij adjunct-commies aan het departement van buitcnlandsche za ken, waar hij tot referendaris opklom In 1913 werd hij benoemd tot consul generaal to Pretoria, welke functie hij 7 jaar vervulde. In den oorloc is de lieer van Ketwich Verschuur belast geweest mot de waarneming van de Duitsche be langen cn de contróle over dc kaïnpen van krijgsgevangenen in Portugeesch Oost-Afrika. Na zijn vertrek uit Zuid- Afrika werd hij diplomatiek agent te Tangcr, welke functie hij drie jaar heeft vervuld; daarna trad hij on als zaakge lastigde te Oslo. Vandaar vertrok hij naar Buenos Aires, waar hij tot gezant was benoemd, tevens geaccrediteerd bil do regceringon van Paraguay en Uru guay. Zijn laatste functie was gezant in Turkije, tevens geaccrediteerd bij het hof tc Sofia. Zijn verdiensten werden door de re geering erkend door zijn benoeming tol ridder in de orde van den Nederland- schen leeuw. Ook was hij drager van verscheidene buitcnlandsche onderschei dingen. De begrafenis zal Dinsdagmiddag om 2 uur geschieden op het kerkhof van de Ned. Herv. gemeente te Beek bii Nij megen. AMSTERDAM, 23 Juni. Het hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Amsterdam dringt er bij de bevolking ten sterkste op aan tijdens het schieten van luchtdoelartillerie cn bii luchtge vechten dekking tc zoeken. Het is moge lijk, dat door rondvliegende scherven personen worden getroffen. Het is nood zakelijk in huis te blijven cn niet op straat te vertoeven. Zelfs kan ver blijf binnenshuis in dc nabijheid van vensters gevaar opleveren. Men is ver plicht dc bevelen der politie en dc aan wijzingen van de daartoe aangewezen vrijwilligers van den luchtbescher mingsdienst onmiddellijk op te volgen DUITSCHE PAARDEN VOOR DEN LANDBOUW Op 25 dezer zal te Breda, in de Ca- 'aleriekazerne, op 27 dezer te Leiden in de Artilleriekazerne en op 28 dezer te Utrecht in d c S y p e s t e y n- kazerne een verkooping worden ge houden van een tamelijk groot aantal Duitsche paarden, die voor den mili tairen dienst niet meer geschikt of we gens luolopseerin"? r:?i meer noorlis zijn. Voor het koopen van deze paar den komen landbouwers in aanmer king van wie paarden voor militaire doeleinden zijn gevorderd of die plach ten gebruik tc maken van motorwerk tuigen voor de bewerking \an hun land. welke door de bijzondere om standigheden niet meer gebezigd kun nen worden Béroepshandelaren zijn uitgesloten. Elke kooper, die een paard koopt, krijgt een eigendomsbewijs. Hij moet zich verplichten het gekochte paard ten minste een half jaar in zijn bedrijf te houden Wie in het bezit van militaire paarden wordt gevonden zon der tevens een eigendomsbewiis te heb ben. stelt zich bloot aan straf en ver beurdverklaring van de paarden. Dc N.R.C. verneemt van betrouwbare zijde dat uvi Hl groote onzekerheid verkeert omtrent het lot van 252 leden van het personeel der eerste divisie van het W apen der Koninklijke Mare- chaussées (gestationeerd geweest in Noord-Brabant). Óp den eersten oorlogsdag zijn do mannen van deze divisie naar de Zuid- Zuidwestelijke grenzen gedirigeerd. Sedertdien heeft men niets meer van hen vernomen, terwijl vage geruchten er op wijzen dat zij via België in Noord-Frankrijk zijn terecht gekomen. Er is een bericht dat een Nederland sche sergeant met manschappen der Bossche brigade zou hebben gesproken in Duinkerken. Deze sergeant wordt dringend verzocht zich hekend te wil len maken en hetgeen hem omtrent liet lot der maréchaussées bekend is, tc willen mcdcdcelen aan de bevoegde autoriteiten. Uit Genèvc heeft men intusschen \an het Roode Kruis omtrent enkele manschappen bericht ontvangen dat zij in goeden welstand zijn. Van de groote massa der divisie weet men overigens niets meer, zoodat de familieleden de zer mannen in groote ongerustheid ver- kcèren. Ieder die meent inlichtingen tc kunnen geven, wordt verzocht zich te willen in verbinding stellen mot den' wnd. kapitein districtscommandant in Den Bosch. WIJK BIJ DUURSTEDE. Door - do hakkers alhier werd besloten om maar vier keer per week brood te bakken, zoodat dc inwoners drie dagen van versch brood verstoken zijn. Dat dit nogal eens tot gemop per aanleiding geeft is te begrijpen, doch na één weck schijnt men reeds op dit besluit terug te komen, want deze week wordt er weer lederen dag gebakken. MAANDAG BEPERKTE VEILING VAN VROEGE AARDAPPELEN 's-GRAVENHAGE, 23 Juni. In te genstelling met de mededeejing aan de aardappel veilingen verstrekt, dat Maan dag 24 Juni geen vroege aardappelen ter \eiling zullen worden aangeboden, maakt de Nederlandsche groenten- en fruitcenlrale hekend, dat met het oog op de behoefte aan vroege aardappe len in het binnenland a.s. Maandag in beperkte mate ter voorziening in die behoefte aardappelen zullen worden geveild. DISTRIBUTIE VAN TEXTIEL PRODUCTEN WIJK BIJ DUURSTEDE. Ingevolge een aanschrijving van hot departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart wordt door den burgemeester bekend gemaakt, dat vastgesteld is een voorloo- pige regeling voor do distributie van textielproducten, welke tegen betaling bij den plaatselijken digtributiedienst verkrijgbaar is. DINSDAG 25 JUNI JAARSVELD, 4144 M. NCRV-Uitzon. ding. 8 00 Berichten ANP: 8.10 Schriftlezing en meditatie; 8.25 Gewijde muziek (gr-pl-); 8.35 Gram.muziek; 9.45 Revida.sextet; 10.30 Gram.muziek; 11.15 Zang met pianobegelei ding en gram.muziek; 12.00 Berichten; 12.15 Gram.muziek; 12.45 Berichten ANP; 1-00 Celesta.cnscmble en gram-muziek; 2.30 Vrouwomhalfuur; 3.00 Viool, piano cn gram., niuzick; 3.40 Gram-muziek; 4.00 Bijbellezing; 4.45 Gram.muziek; 5.15 De „Gooilandcrs" en gram.muziek; 6.30 VPRO: Jeugduitzending; 6 45 Orgelconcert; 7.30 Reportage; 8-00 Be richten ANP cn medodeellngen8.15 NCRV- orkest; 9.10 Causerie „Wat Uw hand vindt om te doen"; 9.30 Carillonbespeling (opn.); 9.45 Gewijde muziek (opn-); Hierna: Schrift, lezing; 10 00 Berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. KRO-Uitzending. 8-00 Berichten ANP; 8.15 Gram.muziek; 9.00 Berichten (Fransch); 9.15 Gram.muziek; 11.15 Berichten (F-ngolsch): 11-30 Gram.mu ziek; 12.00 KRO-orKest", tc 30 Berichten (Duitsch); 12-45 Berichten ANP; 1.00 KRO. orkest; 145 Beridhtcn (Fransch); 2.00 Be richten (Duitsch); 215 Rococo-octet; 2.35 Gram muziek; 2 45 Musiquette; 3.15 Be richten (Fransch): 3-30 Gram.muziek; 5.00 Berichten (Duitsch); 5.15 Gram.muziek; 5-30 KRO-orkcst en solisten; 6.15 Berichten (En gelsch); 6.30 Musiquette en solisten; 7.00 Gram-muziek; 8.00 Berichten (Duitsch): 8.15 Berichten (Engelsch); 8.30 Beridhten ANP; 8.45 KRO-Melodistcn en solisten; 9.15 Ba. richten (Engelsch); 9-30 KRO-Melodisten 9.55 W\j sluiten dan dag; 10.1510.25 Be richten ANP; 11.15—11.30 Berichten (Fr.). NIEUWSBERICHTEN: De uitzendtijden van de nieuwsberichten in het Nederlandsch, Fransch en Engelsch, op den zender Kootwijk. 1875 M., zyn als volgt: 8 008.16 nieuwsberichten van het A.N.P, 9.00— 9 15 berichten In hot Fransch. 11 15—11.30 berichten in het Engelsch. 12.30—12.45 berichten in het Duitsch 12 45—13.00 nieuwsberichten van het A.N.P 13 45—14 00 berichten in het Fransch. 14.00—14.15 berichten in het Duitsch. 5.1515 80 berichton in hei Fransch. 17 00—17.15 berichten In het Duitsch. Ig is18.30 berichten in het Engelsch. 200020.15 berichten in het Duitsch. 20 15—20.30 berichten in het Engelsch 20.3020.45 nieuwsberichten van het A N.P. 21.15—2130 berichten in het F.ngelsch 22-00—22 15 berichten in het Duitsch. 22 15—22.30 nieuwsberichten von het A.N.P. 22 3023 15 geen uitzending. 23 1523 30 berichten in het Fransch Tot nadei order zullen de zenders Jaare- veld en Kootwijk om 22 30 na de nieuwsbe richten van het ANP sluiten behalve dat. zooals uit bovenstaande opgavp blijkt. de zender Kootwijk om 23 15 terugkomt met be richten in het Fransch.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3