Naar politieke eenheid in Japan Veldtocht in Frankrijk geëindigd De Spaansche grens voor vluchtelingen gesloten LAATSTE BERICHTEN DE FINANCIERING EN DE WERKWIJZE De Duitsche pers over Churchill's politiek De oorlog voortgezet tegen Engeland Nieuwe partij op komst Commentaar van Vaticaanschen zender AMERIKA EN EUROPA Geen vlaggen op openbare gebouwen DE RAAD VAN STATE Prins Konoye afgetreden als voorzitter van den geheimen staatsraad Joris van Severen ter dood gebracht? Het Wederopbouwfonds Verschillende begrootingsposten komen hiervoor beschikbaar ,Een Britsche oorlog sverkla ring aan Europa Het Duitsche legerbericht Het Italiaansche legerbericht Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 25 JUNI 1940 TOKIO, 24 Juni (D.N.B.). - Prins Konoye heeft heden den ministerpresident Yonai zijn ont slag als voorzitter van den gehei men staatsraad aangeboden. Ministerpresident Yonai heeft den Keizer de ontslagaanvrage van Prins Konoye als voorzitter van den geheimen staatsraad ge rapporteerd. Hij beval den Keizer aan, den vroegeren vice-voorzitter Hara tot opvolger van Konoye te benoemen. Domei verneemt, dat Konoye besloten heeft zich bij de bewe ging voor de nieuwe politieke partij aan te sluiten. Hij zou tot het inzicht gekomen zijn dat de weg voor een politieke eenheids beweging thans vrij is. Prins Konoye heeft een verklaring ge publiceerd, waarin hij op de noodzake lijkheid wijst een sterke nationale poli tieke structuur op te bouwen om reke ning te houden met den gewijzigden binnen- en buitenlandschen toestand. Ik kan echter, zoo zegt Konoye, geen bewe ging steunen, die niet naar een princi- picele wijziging van het geheele partij wezen streeft. Ik hen daarom voorne mens alle krachten voor de verwezenlij king van een nieuwe politieke structuiii Ie gebruiken. In zijn ontslagaanvrage heeft Konoye voorts nadrukkelijk \asl- gcstcld, dat hij wil meewerken aan den ophouw van een nationale structuur. Do. mei voegt hieraan toe. dat dit feit eenig in zijn soort is en van de grootste be- teekenis geacht moet worden. Nader wordt gemeld: De stap van Ko noyc houdt waarschijnlijk verband met de actie tot vorming van een nieuwe, politieke partij op den grondslag van een sterkere samenbundeling van het partijwezen. De „Tokio Nitsji Nitsii" is van meening. dat do verandering in het voorzitterschap van den geheimen staatsraad reeds vandaag of morgen zal geschieden. Volgens dit blad heeft Ko noye in de afgeloopen dagen verschil lende besprekingen gevoerd met poli tieke leiders over de toekomstige samen, stelling van het partijwezen. Ook prins Sajonji heeft hij zijn inzichten meege deeld. De pers meent algemeen, dat de meerderheid der partijen bereid is, de leiding van Konoye te aanvaarden. Ook in Portugal worden ingrijpende maatregelen tegen vluchtelingen genomen MADRID. 2i Juni (D.N.B.l. Ten- gevolge van den toenemenclen stroom vluchtelingen uit Frankrijk bij de Portugeesch-Spaansche grens hebben de Spaansche autoriteiten Maandag de Fransche grens bij Irun gesloten. Alleen diplomaten en per sonen, die in het bezit van een door- reisvisum voor Fransch-Marokko zijn, mogen nog over de grens. Naar de vluchtelingen mededeelen, hebben, de Fransche autoriteiten maat regelen genomen tegen deze massa vlucht. Desniettemin zijn de vluchtelin- gencolonnes op de wegen van Zuid- Frankrijk niet geringer geworden. Het gebrek aan levensmiddelen wordt steeds meer merkbaar. Gcwetenlooze hande laars- maken van de gelegenheid ge bruik om oneerlijke zaken te doen en maken zich schuldig aan prijswoeker. Terwijl Zondag nog talrijke auto's aan de grens kwamen, is thans het autover keer wegens gebrek aan benzine geheel lamgelegd. Tengevolge van de gedeeltelijke slui ting der grens aan den Spaanschen kant is de stroom van vluchtelingen uit Frankrijk sterk verminderd, zoo meldt de speciale correspondent van het D.N.B van de SpaansCli-Fransche grens Den voormaligen Russisch en premier, Alexander Kerensky. werd een visum voor het binnenreizen in Spanje gewei gerd. Van welingelichte zijde verluidt, dot de Portugeesche consulaten in Zuid west-Frankrijk aan een groot aantal Jo den het reizen naar Portugal veroor loofd hadden. Daarop heeft de Portugeesche re geering. die het binnenreizen van buitenlandschc vluchtelingen ver biedt, deze consulaten gesloten en bevolen, dat. in de eerste plaats geen Joodsche vluchtelingen meer in het land mogen worden toegelaten. On geveer vijfhonderd Joden, die reeds eerder de Spaansch-Portugeesche grens hadden overschreden, zijn door de Portugeesche politie in con centratiekampen bijeengebracht. De Spaansche autoriteiten weige ren in verband met het verbod van Portugal aan alle vluchtelingen de doorreis naar dat land en laten al leen die personen over de grens, die een verblijfsvergunning voor Spanje hebben, of die in een Spaansche ba- ven scheep willen gaan. De Boliviaansche gezant in Londen, Carlos Victor Aramayo, is vandaag op Spaanschen bodem aangekomen. In het Baskische badplaatsje Zaraus hebben SOO Amerikanen overnacht, die vandaag near Bilbao doorgereisd zijn om van daar naar Amerika scheep te gaan. Het Spaansch-Poi tugeesche grenssta tion Vila i- Formosa is vol vluchte lingen, die uit Frankrijk komend, in Portugal een toevlucht zoeken. Honder den auto's met vluchtelingen wachten aan de grens op de toestemming orn door te reizen. De Zuid-expres komt ge regeld met vier uur vertraging en stampvol te Lissabon aan I-Iet aantal to Caldas da Rainha aangekomen gevluch te Kngelschen is vervijfvoudigd. Onder de vluchtelingen bevinden zich vele Amerikaansche en Fransche journalis ten en kunstenaars, evenals tal rijke hooge ambtenaren van de vroegere Poolsehe regeering en de Poolsche mi nisteries. Te Irun hield de stroom vluchtelin gen uit Frankrijk tot het uitvaardigen van het verbod steeds aan. Dagelijks kwamen bij Irun 000 lot 700 personen over de grens, in hoofdzaak Amerika nen, Belgen en Engelsehen Het meeren- deel zijn Joden, die in de voorname ho tels logecren en een leven leiden, alsof er niets is gebeurd. Vele vluchtelingen, die hun chauffeur niet over de grens konden meenemen, of die geen benzine konden krijgen, duwden hun auto's over de internationale brug naar Spanje. Vele vluchtelingen hadden gr.oote hoe veelheden sieraden bij zich, die zij in Frankrijk hebben gekocht, om het ver bod op den uitvoer van deviezen te ont duiken. Anderen, die ondanks dit ver bod, deviezen bij zich hebben, declareer den bedragen tot meer dan een millioen franken. Daar de Spaansche autoritei ten slechts 500 franken in pe#5ta's om wisselen en de hotels en restaurants in Spanje geen vreemd geld aannemen, bestaan c.y voor de vluchtelingen zekere betalingsmoeilijkheden. Amerikanen verlaten Europa Maandagochtend zijn op Spaan schen bodem 500 Amerikanen uit Frankrijk aangekomen, die hun reis naar Lissabon zullen voortzetten. Ook de Engelsche ambassade te Pa rijs met het geheele personeel is reeds te Irun aangekomen. Door den torpedojager „Herbert", die deel uitmaakt van het Amerikaansche eskader, dat te Lissabon i6 gestation- neerd, zijn Zondag ongeveer 50 Ameri kaansche burgers te Lissabon aan wal gezet. Deze Amerikanen waren afkom stig uit Casablanca en zullen hun reis naar de Vereenigde Staten voortzetten. Prins Xavier van Bourbon Prins Xavier van Bourbon heeft een vergunning aangevraagd om Spanje te mogen binnenreizen. De Spaansche autoriteiten deelden hem mede, dat hij als officier van een oorlogvoerende mo gendheid werd beschouwd en bij zijn aankomst op Spaanschen bodem zou worden geïnterneerd. Deze mededeeling is gegrond op de recente verklaring van den prins, dat hij zich voelde als mede strijder in bet Engelsche expeditiecorps. BRUSSEL, 24 Juni (D.N D.). - De vrees, dat zich onder de Belgen, die door de Franschen ontvoerd en dood geschoten zijn, ook de leider, van de Belgische üinasobewcging (Dictsche Nalionaal-Solidarisfen) Joris van Seve ren bevindt, schijnt thans definitief be vestigd te worden. Benige medewerkers van Van Severen hebben zich naar Ab beville begeven en daar de plek be zocht waar naast andere door de Fran schen gearresteerde vreemdelingen ook 26 Belgen gefusilleerd werden. Onder de aldaar liggende kleedinessiukken vond men den hoed van A an Severen alsmede den hoed van een ziiner mede werkers. Ryekhoff. Bovendien werden kleedingstukken van twee leden der communistische partij te Brugge ge vonden. LUCHTAANVAL OP TSJOENKING TSJOENGK1NG, 2t Juni. (D N.B.1 Honderd vijf en dertig Japansche vlieg tuigen hebben hedenmiddag in vier op ecnvolgcnde groepen do regeeringswijk van Tsjoengking aangevallen. Er ont stonden verscheidene eroote branden, die echter spoedig konden worden ge bluscht. Er werden ook strooibiljetten en pro-Japansche kranten uitgeworpen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat een zeer lievig luchtgevecht is ont staan, waarbij verscheidene Japansche vliegtuigen zouden zijn neergeschoten. ROME. 24 Juni. (D.N.B.) Zondag is voor de eerste maal in de catacomben van het Vaticaan aan het graf van den apostel Petrus een mis gecelebreerd voor den vrede, met het sneciale gebed, dat de nieuwe orde. die uit den huldi gen oorlog zal ontstaan, gegrondvest moge zijn op waarheid, gerechtigheid en naastenliefde. Deze mis, die iederen Zondag her haald zal worden, is door den Vaticaan schen zender uitgezonden en met een inleiding van commentaar voorzien. De spreker verklaarde, dat wat den tegen- woordigen oorlog aangaat, men moest toeeeven, „dat hij het droevige gevolg is van den wereldoorlog, die geen waren vrede heeft gebracht, omdat het geen vrede van God was". Dit feit is betreurd door de pausen van Benediclus XV tot Pius XI, die er op gewezen hebben, dat in het vredes verdrag God niet was genoemd en bo vendien, dal in zijn bepalingen de geest der menschelijkheid van het erbarmen en van de naastenliefde ontbraken. Het standpunt van de Repu- blikeinsche partij PHILADELFIA, 25 Juni (D.N.B.) Het program van den republikeinschen partijdag die hier vergadert zal, naar verluidt, de buitenlandsche politiek der Ver. Staten o.a. aldus kenschetsen, dat de Ver. Staten wel sympathie voor „onderdrukte volkeren" hebben en hen zullen helpen voor zoover het volkeren recht dat toelaat, doch dat de Ver. Sta ten strict buiten oorlogen in het buiten land moeten blijven. Aiherson leider der Europeesche afdeeling De minister van buitenlandsche zaken Cordell Huil heeft medegedeeld, dat de vroegere Amerikaansche gezant in Ko penhagen, Athcrson, den gezant Moffat die naar Ottawa verplaatst is, als leider der Europeesche afdeeling van het departement van buitenlandsche zaken heeft opgevolgd. Athcrson houdt den titel van gezant en wordt slechts voor- loopig benoemd. Voorts deelde Huil mede, dat de bij de Poolsche regeering geaccrediteerde Amerikaansche ambas sadeur Biddlc, die intusschen de Ameri kaansche ambassade in Bordeaux geleid heeft, opdracht heeft gekregen zich ter stond via Spanje naar den zetel der Poolsche regeering d.w.z. naar Londen te begeven. In zake den Amerikaan- schen ambassadeur te Parijs, Bullitt, zei de Huil nog geen besluit Ie hebben genomen. De verplaatsing van den ambassadeur Biddle beteckent echter geen verbreking der betrekkingen niet de Fransche regeering. IIull bevestigde, dat het personeel van de Amerikaansche ambassade in Bordeaux of bij eiken zetel der Fransche regeering zal blijven, en dat de oudste ambtenaar de zaken der ambassade zal behartigen. DE ONTBINDING DER GEALLIEERDE LEGERS AAN DE SPAANSCH-FRANSCHE GRENS, 25 Juni (D.N.B.). Vol gens berichten uit. St. Jean de Luz zouden Zondag dc ovcrblijselen van liet Engelsche expeditielcger in Frankrijk naar Engeland zijn terug gebracht. Verder verluidt, dat een heden van het „Poolsche legioen" ge weigerd hebben scheep te gaan om voor Engeland verder te vechten. 's-GRAVENHAGE. 25 JuniIn een persconferentie heeft vanmiddag de commis saris-generaal voor financieels en economische aangelegenheden. dr. Fischboeck, een toelichting gegeven op de verordening betreffende dc instelling van een londs voor den wederopbouw Deze verordening kan in twee deelen worden gesplitst. Een gedeelte, handelende over de wijze waarop de middelen worden verkregen, en een gedeelte bet rellende bet gebruik dezer middelen. In zijn rede in de Ridderzaal op 29 Mei heeft de Rijkscommissaris reeds de in stelling van een wederopbouwfonds aangekondigd en daarbij gezegd, dat het zoeken naar middelen ten behoeve van dit fonds als een even belangrijke zaak zou worden beschouwd als het bestrijden van militaire uitgaven. Bij hel samenstellen van de on derhavige verordening is dan ook als uitgangspunt genomen, dat de bcnoodigde mid delen onder alle omstandigheden beschikbaar moeten zijn. De verordening noemt als eerste groep van middelen de op de begrooting uitgetrokken bedragen, in het bijzon der die bedragen, welke als gevolg van de gewijzigde staatsrechterlijke verhoudingen niet meer voor hun oorspronkelijke bestemming aangewend kunnen worden. P)R. riSCHBOECK heeft in zijn toe- lichting eenige voorbeelden aange duid, welke bedragen hieronder gere kend moeten worden. In dc eerste plaats zullen bedragen vrijkomen, doordat de gewijzigde omstandigheden hun aan wending voor het oorrs pronk el ijke doel on nood ig hebben gemankt. Zoo zullen vele posten aan de defensie-begrooting vrij komen. Voorts komen er bedragen beschikbaar tengevolge van het vertrek der regeering naar het buitenland De Rijkscommissaris immers staat op het standpunt, dat regeringspersonen, die naar het buitenland vertrekken, ophou den in functie te zijn en daarom zullen de bedragen, uitgetrokken voor de ci viele lijst der Koningin, alsmede de sa larissen van ministers, niet worden uit gekeerd. Voorts wordt besparing ver oorzaakt door cLe uitschakeling der di plomatieke vertegenwoordigingen, aan gezien de Rijkscommissaris een verte genwoordiging van een in het buiten land vertoevende regeering, niet moge lijk acht. De tweede groep A LS tweede groep van middelen **noj8mt de verordening het batig sal do van het egalisatiefonds. Hieromtrent zeide de commissaris-generaal, dat cle Nederlandsche .regeering het ten on rechte juist beeft geacht belangrijke be dragen gouds van het egalisatiefonds naar het buitenland over te brengen. Er is reden tot bezorgdheid over het gevaar, dat Nederlanders, in het buitenland ver toevende. dezen goudschat zullen willen aanspreken. Al hoopt de Rijkscommissaris niet. dat zij zoover zullen gaan zich aan dit Nederlandsche volks vermo gen tc vergrijpen, zoo moet hij toch, voor het geval dat zulks onverhoopt zou gebeuren, aankondigen, dat de vermindering van den goudschat van het egalisatiefonds zal worden verhaald op de vermogensbeetand- deelen van degenen, die zich aan den goudschat zullen hebben ver grepen. Doch in het geval dal het fonds niet al te zeer door dergelijke handelingen wordt vermagerd, zal er een batig saldo moeten zijn. dat voor den wederopbouw zal worden bestemd. Als derde middel tot financiering van de uitgaven van het woderop- bouwfonds noemt de verordening vlottende schuld of geldlecningen. Dr. Fischboeck meent, dat deze fi nancieringsmethode, gezien de structuur van de kapitaalmarkt, gerechtvaardigd is. De werkwijze V\/AT nu de wijze betreft waarop de aldus verkregen middelen zullen worden besteed, stelt de Rijkscommis- 99 BERLIJN, 24 Juni (D.N.B.) Mei hoon voor het Fransche volk en zijn regeering heeft dc Britsche minister-president dc entente cordiale" beëindigd. Met deze woorden karaktcrisccren dc Duitsche avondbladen het antwoord van maarschalk Pctam, dat dc angst Churchill zijn woor den liccft gedicteerd, omdat hij thans voor zijn land het leed vreest, dat Frankrijk se dert een maand heeft moeten verdragen. ,In deze angst aldus de Deutsche Allgcmeine Zeitung laat de Engelsch- man zijn houding van gentleman varen Nog bij zijn laatste bezoek aan Zuid- Frankrijk beeft hij begrip gehuicheld voor de moeilijke positie van van Frank rijk. Thans is liet uit met zijn „faii play" en wel omdat hij daarmede niets meer kan bereiken. Daarom wordt het als een overbodige hallast over boord geworpen en in ziin koude angst toont de Engelschman al zijn naaktheid." Dat de breuk van Churchill met dp rcgcering te Bordeaux gelijk staat aan een Britsche oorlogsverklaring aan Europa, is de leidende gedachte van het Hamburger Frcmdenblatt, dat schrijft- „Als in het brandpunt van een lens wordt op dit oogenblik het noodlottig optreden van de Britsche interventicpo- litiek op het Europeesche vasteland zichtbaar. Na het opofferen van Polen, Noorwegen, Nederland. Belgie en Frank rijk, wil John Buil het vasteland nog altijd geen rust gunnen. De vermetel- beid van de Britsche blokkade bereikt haar misdadig hoogtepunt. De vloot en dc koloniën van Frankrijk zouden, in dien Engeland zijn zin kreeg, door Enge land, tegen den wil van de regeering en liet volk van Frankrijk, in den strijd tegen het vasteland van Europa worden meegesleurd. Het eiland heeft het tafel laken tusschen zich zelf en alle andere stalen van Europa doorgesneden. Het gelooft door schipiregeeringen. op hei vasteland verder te kunnen intrigeeren Het heeft dc onbeschaamdheid te mee- nen een land met een groote geschie denis als Frankrijk, voor ziin eigen be langen verder tc kunnen misleiden. Dit is het toppunt van alle Engelsche machtspolitiek. De vergelding zal niet uitblijven en liet zal een Europeesche vergelding zijn, voltrokken door Duitsch- land." In verband hiermede hechten de bla den er veel beteekenis aan. dat de opper, bevelhebber van de oorlogsmarine, dr. h. c. Raeder, intusschen de eenheden van de oorlogsmarine en de stellingen der marine aan de Nederlandsche. Bel gische en Noord-Fransche kust in oogen schouw heeft genomen, om. naar van officieuze zijde verluidt, zich van hun paraatheid in den strijd tegen Engeland te overtuigen. sa ris twee punten op den voorgrond: in dc eerste plaats moet de verleende steun snel effect hebben, en in de tweecLn plaats moet hij rekening houden met do sociale situatie. De uitvoering van het wederopbouwwerk is niet aan het de partement van financiën, doch aan dat van sociale zaken toevertrouwd, aange zien ambtenaren van laatstgenoemd de partement meer op de sociale behoefton, dan op de budgetaire problemen, bij de zen arbeid betrokken, zijn ingesteld. De Duitsche autoriteiten hebben door het verlecnen van de noodige bevoegdhe den dc voorwaarden geschapen voor een snelle uitvoering. Natuurlijk kan do wil tot snelle uit voering niet voorkomen, dat elk geval nauwkeurig zal moeten worden afgewo gen, en dat de onderlinge voorrang der gevallen niet het oog op het beschik bare budget zal moeten worden afge wogen. Dc commissaris-generaal ver klaarde over deze punten zeer gaarne de adviezen der Nederlandsche autori teiten tc zullen aanhooren, en stelde als beginsel, dat de steun, welke het fonds verleent in verband met dc schade, als gevolg van het oorlogsgeweld geleden, geen individueele steun zal moeten zijn, doch zal moeien worden verleend naai den maatstaf, dat het geheele volk er van zal moeten profiteeren. Dit begin sel zal leidend moeten zijn bij de be slissingen over de vraag wie en hoeveel er uit bet. wederopbouwfonds steun zal worden verleend. 's-GRAVEN'HAGE, 25 Juni. Ingevol ge het desbetreffend besluit van het Col lege van Secretarissen-Generaal is lot de verschillende diensten in Nederland door de betrokken waarnemende hoof den van de departementen van alge meen bestuur de volgende instructie ge richt: „Voorloopig zullen van dc open bare gebouwen geen nationale vlaggen, dc oranjevlag hieronder begrepen, worden uitgestoken. Ons volk rouwt om hetgeeu het verloor, om de velen dio sneuvel den, in dtn strijd verminkt weiden of vermist worden. In deze om standigheden past geen openbaar vreugdebetoon. Vertrouwd wordt, dat elke ambtenaar de van overheidswege aanvaarde ge dragslijn tot de zijne zal maken en door ziin voorbeeld er toe zal bijdragen, dat vlagvertoon of ander openhaar vreug debetoon achterwege blijft. Wordt door de openbare lichamen cn organen aldus voorgegaan, dan mag met grond wor den verwacht, dat ook het publiek zicjj naar dit richtsnoer zal gedragen." Afdeeling geschillen van be stuur blijft functionnee- ren 's-GRAVENHAGE, 25 Juni. Ter voorkoming van misverstand moge er op gewezen worden, dat inge volge de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied van 21 Juni j.l„ o.m. tot vaststelling van de werk zaamheden van den Raad van State, de werkzaamheden van de afdeeling van dien Raad voor de geschillen van bestuur niet blijven rusten cn mitsdien regelmatig voortgang hebben. De oproeping voor do openbare vergaderingen van de genoemde af deeling van den Raad van State blijven derhalve van kracht. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Juni. (D.N.B.) - Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: De veldtocht in Frankrijk is, na slechts zes weken geduurd te hebben, met een onver gelijkelijke overwinning der Duitsche wapenen geëindigd. Sinds van nacht 1 uur 35 zijn de vijandelijkheden gestaakt. Gisteren, op den laatsten gevechtsdag, zijn onze divisies aan de kust van den Atlantischen Oceaan, na het taaie verzet te hebben gebroken, tot aan de linie Royan (aan de monding van de Gironde) Angoulemes opgerukt. Aan het front van den Rijn en in Lo tharingen moest de vijand opn.~„\v vestingwerken prijs geven. Te Donon. in de Vogeze, is, zooals reeds in een extra bericht gemeld, een vijandelijke afdeeling van 22.000 man, onder wie zich een bevelvoerende generaal cn drie divisiecommandanten bevonden, geca pituleerd. Ten Zuid-Westen van Lyon werden St. Etienne en Annonay ingenomen. In Savoye gelukte het onzen troepen mei gebruikmaking van bergjagers, cle vij andelijke stellingen, waar taai verzet geboden werd, op verscheidene plaat sen te doorbreken. Aix les bains werd ingenomen. Tijdens de gewapende lucht verken ningen voor dc Fransche kust van den Atlantischen Oceaan werd een Britsch transportschip van 5.000 tot 6.000 ton met succes gebombardeerd. Andere ver- kenningsvluchten strekten zich uit tot deelen van dc Noordzee. In den nacht van 24 op 25 Juni onder namen Duitsche gevechlstoeetellen eeni ge vluchten naar midden-Engeland en bestookten vliegvpJden en installaties van de vliegtuigindustrie met bommen. Een Britsch vliegtuig vloog overdag naar het vliegveld van Stavanger, Sola. Alvorens het hommen kon uitwerpen werd het toestel door onze jagers neer geschoten. Ook in don afgeloopen naoht hebben Britsche vliegtuigen hun vluchten naar noord- en west-Duitschland voortgezet, zonder eenige schade aan militaire in sta Malies aan ie richten. De luchtdoelartillerie van onze oor- logsmarino aan de Noordzeekust heeft twee Engelsche vliegtuigen neergehaald. ROME, 25 Juni. (Stcfani). Legerbericht no. 14 van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt als volgt: Vannacht om 1.35 uur zijn als ge volg van het onderteckcnen van het wapcnstilstandsverdrag, dp vijan delijkheden tusschen Italië en Frankrijk aan alle Italiaansche cn ovcr- zeesche fronten gestaakt. Een Italiaansche duikboot heeft een vijandelijk schip van 8.000 ton tot zinken gebracht. Een andere Italiaansche duikboot, die in de Roode Zee opereerde is niet op haar basis teruggekeerd. Tijdens vijandelijke vluchten boven Tripolis, werden geen militaire objecten geraakt. De bommen vielen op huizen in de oude jodenwijk, waarbij een twintigtal slachtoffers viel. Vijandelijke vluchten boven Cag- liari waarbij een dertigtal bommen geworpen werd, richtten geen schade aan. Slechts werden enkele personen gewond. Twee pogingen om naar Palermo door te dringen, werden door Italiaansche jagers verhinderd, waardoor de vijandelijke machines op de vlucht moesten slaan. De oorlog wordt voortgezet tegen Engeland en zal worden voortgezet tot aan de overwinning.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3