Moskou stelt Balkan aan de orde Hoe Parijs bezet werd De Kanaal- en Oceaan kust is geheel in Duitsche handen Boekarest in afwachting Het Pan-Amerikaansche verkoopskartel Voor 21 jaar: VERSAILLES Onderhandelen of vechten? ITALIAANSCH Roemenië staat vermoedelijk alleen tegen over de Russische millioenenlegers AMERIKA WAPENT ZICH De auto met Duitsche onderhandelaars werd onderweg nog beschoten ONVOORWAARDELIJKE OVERGAVE DOOR DE FRANSCHEN De Gaulle tegen Pétain Het Duitsche legerbericht KEERPUNT VOOR FRANKRIJK LEGERBERICHT Een persstem die zegt dat het mislukken moet Duitsche bladen herdenken het sluiten van den vrede van 1919 Weygand naar Syrië? DE DUITSCHE TROEPEN AAN SPAANSCHE GRENS Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 JUNI 1940 "D OEiMENIii is gisteren opeens in het volle licht der openbaailieid J-V verschenen. Gelijk men weet, heeft Roemenie na den oorlog van 1914-1918 zijn grondgebied ten koste van Rusland, Hongarije en Bu! garije aanzienlijk uitgebreid. Het nieuwe Groot-Roemenic beslaat een oppervlakte, die meer dan twee maal zoo groot is als de oppervlakte van het koninkrijk vóór 1914 Vooral Hongarije heeft nooit afgelaten om te wijzen op de Roemecnsche aanwinsten en heeft door de jaren heen steeds weer zijn eischen tot revisie der vredesverdragen kenbaar gemaakt Rusland is eerst de laatste jaren gaan spreken van de noodzakelijk heid eener nieuwe grensregeling ten koste van Roemenië met Roemenië. Er zijn oogenblikken geweest, dat een gewapend Russisch optreden tegen de Roemenen zeer nabij leek, doch steeds dreef de oorlogsbui tot dusverre af. Ook Bulgarije heeft den eisch tot resivie nooit laten rusten. Toch leek het. dat op den duur een minnelijke regeling van het Roemeensche vraagstuk mogelijk was. WASHINGTON. 28 Juni. (D.N.B.). - President Roosevelt heeft vandaag: de bijzondere defen-iebegrooling ondenee- kend, v\aarhij een bedrag van 1.7G8 mil- lioen dollar wordt uitgetrokken voor de versterking van leger en vloot. Oa. zullen 22 nieuwe oorlogsschepen op "stapel gezet worden e.n de bouw van meer dan 100 reeds op stapel staande oorlogsschepen zal versneld worden. De begrootirm voorziet voorts in de aan schaffing van duizenden legervliegtui gen. de bestelling van luchtdoelgeschut en het versterken van le kué-lverdedi gingswerken. Deze bijzondere begrooting is een aan vulling van de reeds goedgekeurde ge wone begrooting voor leger en viool, waarop voor het op 1 Juli beginnende begrootingsjaar reeds een bedrag van 2.S00 millioen dollar is uitgetrokken HET INTERVIEW VAN HITLER MET WIEGAND WASHINGTON. 28 Juni (D.N.B.). Op voorstel van afgevaardigde Thorkel- son is de tekst van het interview, dat Wiegand heeft gehad met den Fuehrer, afgedrukt in de Congressional Record, het officieele orgaan van het congres. Dit officieele blad wordt in vele duizen den exemplaren gedrukt en verzonden aan alle parlementsleden ambtenaren, de pers en openbare instellingen, bene vens aan een groot aantal particuliere abonné's. ISTEREN evenwel is bekend gege- ^"^ven, dat Moskou aan Boekarest ulti matieve eischen heeft gesteld. De regee ring te Boekarest heeft verzocht om over deze eischen te mogen onderhan delen. Op het oogenblik. dat wij deze regelen schrijven is het Riissische ant woord on dit verzoek ons nog niet he kend. Uit hot feit echler, dat koning Carol's regeering om onderhandelingen verzocht kon men afleiden, dat zij in principe bereid i? om althans een deel der Russische eischen in te willigen. Deze eischen omvatten den afstand van Bessarabië, van een deel der Boekovvi- na, alsmede het recht om Russische vlootbases aan de Roemeensche Zwarte Zee-kust te onderhouden. Opwekkend moet het vooruitzicht voor Roemenië hiervan niet zijn. Vooral niet, als men overweegt, dat ook Bulgarije en Honga rije popelen om hun Roemeensche eischen ingewilligd te krijgen. Zou Hon garije Zevenburgen herkrijgen, zou Bul garije een groot deel van de Dobroedsja weer binnen zijn grenzen gaan trekken, zou Rusland mai;inebases aan de Roe meensche kust erlangen, dan zou Roe menië weer gereduceerd worden tot een kleinen, onbeteekenenden Bal kan-staat. Rusland en Bulgarije onderhouden op het oogenblik gelijk ook trouwens vroeger zeer nauwe betrekkingen. Indien het hiervoren geschetste werke lijkheid wordt, dan wordt de toestand practisch zoo. dat Rusland en Bulgarije een gemeenschappelijke grens verkrij gen, en dat Roemenië .omsingeld' i6 door andere, het land niet zeer vriend schappelijk gezinde, staten. Wij kun nen ons dus zeer wel voorstellen, dat koning Carol en zijn raadslieden willen pogen om langs den weg van onderhan delingen met Rusland nog te redden, wat er misschien nog te redden i*. Doch met de voorbeelden van Finland en de Baltische 6taten voor oogen, zijn wij ten aanzien van het resultaat van eventu- eele onderhandelingen voor Roemenië niet optimistisch. MILITAIR is Roemenië een staat zonder noemenswaardige beteeke- nis. Het Roemeensche leger moge goede onderdeelen bezitten, bet is natuurlijk niet opgewassenlegen de millioenenle gers en het luchtwapen der Ritmen, eventueel vereenigd met de Bulgaarsche troepen. Daarenboven is de bevolking in tal van na de Balkanoorlogen en na den wereldoorlog verworven Roe meensche gewesten ontevreden met haar huidigen status. Bondgenooten heeft Roemenië niet of nauwelijks. Wel hebben Frankrijk en Engeland onge veer een jaar geleden Roemenie tegen aggressie gpgarandeerd, doch Frankrijk is als militaire mogendheid \oorloonig uitgeschakeld, terwijl Engelrnd Roeme nië in een eventueclen oorlog met Rus land alleen zou kunnen helpen door het zéfnden van oorlogsbodems en landings troepen naar de Zwartp Zee. Hiervoor zou het evenwel noodig zijn, dat ook TurküA met Rusland in oorlog zou ko men, iets, waarvoor de Turksche reeee- ring wel heel weinig zal gevoelen. Ook moet het ten zeerste worden betwijfeld, of Engeland bereid zou zijn om ter wille van Roemenië een oodog tegen Rusland te beginnen. Naar liet zich laat aanzien, staat Roemenië on dit oogen blik dus alleen tegenover de Russische eischen en, eventueel, de Russische le gers. Hoe Berlijn cn Rome over dRussische verlangens len aanzien van Roemenië, of, ruimer, over de oplossing van het Russisch—Bulgaarsch—Hongaarsch—Roe meensche vraagstuk denken, kan men slechts gissen. Italië heelt vóór het in den oorlog letrokkcn werd, heel veel gedaan om den Balkan rustig te houden. Vermot- dtlijk ware het Italië en Duitschland dan ook veel liever geweest, indien Rusland zijn Roemeensche desiderata eerst na liet einde van den DuitschllaliaanschBrit- schen oorlog aan de orde had gesteld Nu dit echter niet is geschied, laat het zich deuken, dat de diplomatic der as-mogend- heder er op gericht zal zijn om indien eenigszins mogelijk een gewapend con flict te voorkomen en zat het toch uit breekt hei binnen zoo nauw mogelijke grenzen te houden. BERLIJN28 Juni (D.N.B Hoe Parijs werd overgegeven, wordt in de „Deutsche Allgemeine Zeitung" beschreven door Oberleutnarit Dr. Ritter Avon Schram, die als ordonnans was toegevoegd aan dc Duitsche parlementairen. De schrijver geeft in zijn belangwekkend verslag eerst een beeld van de militaire operaties tusschen 11 en 13 Juni en vervolgt dan: Intusschen werden de aanduidingen veelvuldiger, dat de tegen stander zijn hoofdstad niet kon houden en haar tot open stad zou verklaren. Door de hransche radio was hierop trouwens reeds gezinspeeld. Geheel overeenkomstig zijn instructies besloot de Duitsche opperbevelhebber dporoni de onmiddellijke overgave van Parijs te eischen. De heeren van zijn staf hadden in de voorbereiding en de uit voering van z\ilk een opdracht reeds eenigc ervaring, omdat zij in Nederland cn België reeds in dergelijke situaties hadden verkeerd. Van den gouverneur van Parijs werd per radio verlangd Duitsche parlemen tairen te ontvangen. Als zoodanig wer den door het legercomniando, behalve de schrijver van dit artikel als ordonnans, een majoor van den generalen staf en een kapitein-tolk aangewezen. Deze drie heeren moesten per auto door de eigen linies tot aan de verst vooruitgeschoven Fransche voorposten rijden en zouden vandaar verder naar Parijs worden ge bracht, om de Duitsche voorwaarden aan te bieden. Overigens is de tocht niet geheel verloopen volgens de regels van het volkenrecht. Door omstandigheden, die nog nader moeten worden onder zocht, werd de kleine colonne parlemen tairen, die in een personenauto reed en zich, door het zwaaien met een witte vlag, reeds van verre kenbaar maakte van achter een, barricade nabij St. Denis beschoten met een infanterie-machincge- weer cn zelfs met granaten, zoodat het gezelschap gedwongen was terug te kce ren en onder avontuurliike omstandig heden zich moest heenslaan door ver spreide Fransche afdeelingen. De be schieting van de parlementairen hangt er misschien mee samen, dat juist op die plek weer negers waren gelegerd, die nu eenmaal geen beschaafde soldaten zijn en die bijna op bet laatste oogenblik een redding van de Fransche hoofdstad nog hadden belet. Dat de blanke Franschcn er alle belang bij hadden de veiligheid van de hoofdstad te verzekeren bewijst het feit, dat zij zelf, nadat een nieuwe ultimatieve eisch was ge steld, onderhandelaars naar de Duitsche linies zonden. Bij de Duitsche voorposten te Ecouen- een kleine stad ten noorden van Panic- verschenen in den vroegen ochtend van 14 Juni twee parlementairen van den gouverneur generaal van Parijs voor het in ontvangst nemen van dc Duitsche voorwaarden. Op dit punt van het front lag een kleine afdeeline verkenners, die intusschen al het fort, dat daar de om geving beheerscht, hadden ingenomen De practisch ontmantelde stad Parijs werd onvoorwaardelijk overgegeven. De ervaring, die men had opgedaan met enkele kleine staaltjes van de Duitsche luchtmacht was van dien aard. dat men alle oude en nieuwe verdedigingswerken opgaf en zoo verstandig was om van de vroegere „hoofdstad der wereld" geen tweede Warschau te maken en haar be woners schrik en ellende te besparen. Ook in de gesprekken, die tijdens een rustpoos bii de onderhandelingen, wer den gevoerd tusschen de Duitsche en Fransche officieren bleek, dat een nieuw inzicht in de juiste krachtsverhoudingen der Europceschc volkeren bii dc Fran- schen snelle vorderingen maakte. Over eenkomstig de voorwaarden van dc over gave maakten de Duitsche troepen op 14 Juni, om 9 uur 's ochtends, een aan vang met het binnenrukken van de Fransche hoofdstad. Dit binnenrukken voltrok zich echter niet als een militair schouwspel, maar als een trocpenbewc ging van zeer grootcn omvang, zooals Parijs cn dc wereld, die nog nimmer hebben aanschouwd. EGYPTISCHE KABINETS FORMATEUR BENOEMD CAIRO, 28 Juni (Reuter) Koning Faroek heeft den vroegeren Egvpti- srhen gezant en minister van defensie Hassan Sahrv Pasja belast met de vor ming van een nieuw kabinet. Het zal een kabinet van nationale samenwer king worden. LONDEN, 27 Juni (D.N.B.) Gene raai de Gaulle, die door de Fransche regeering is ontslagen en gedegradeerd heeft nog altijd gelegenheid om voor de Londensche radio beschuldigingen tegen maarschalk Pétain te uiten. In zijn laat ste uitzending stelt de Gaulle er maar schalk Pétain verantwoordelijk voor, dat Frankrijk geen goede pantser, en tank wagens heeft gehad. Weliswaar heeft Pctain in den wereldoorlog voor Frank rijk groote verdiensten gehad, maar nu heeft hij zich van zijn kleinsten kant doen kennen, den vijand een wapenstil stand aangeboden en Frankrijk in de slavernij gestooten. Pétain heeft de oor logsinspanning van Engeland als quan tité negligcable beschouwd. Te Londen en huiten Frankrijk worden intusschen legers gevormd, die Frankrijk in werke lijkheid zullen redden." aldus generaal de Gaulle. HERTOG VAN WINDSOR BLIJFT NOG IN SPANJE MADRID, 27 Juni (D.N.B.). De her tog van Windsor heeft vandaag tijden* zijn reis naar Portugal de vergunning voor het verlengen van zijn bezoek in Spanje gekregen. Dc hertog keerde on middellijk naar Madrid terug, teneinde daar nog enkele dogen te verblijven. EX-KONING ZOG VAN ALBANIË TE LONDEN LONDEN, 27 Juni (Reuter). Ex-ko ning Zog van Albanië is met koningin Geraldine te Londen aangekomen. TSJOENGKING WEER GEBOMBARDEERD TSJOENGKING, 27 Juni (D.N.B.) Ongeveer honderd Japanschfe bommen werpers hebben Woensdagmiddag we derom een aanval ondernomen op Tsjoenking. Van Chineesche zijde wordt in verband hiermede verklaard, dat geen militaire schade is aangericht. HOOFDKWARTIER v d. FüHRER, 28 Juni. (D.N.B.), Hei oppercommando der weermacht maakt bekend: Zooals in het wapenstilstundsverdrag was bepaald hebben onze in de kust strook optrekkende snelle afdeelingen gisteravond ten Zuiden van Ba.sonne de •^paanr-che grens bereikt. Daarmede Is de geheele kust van het Kanaal en den Atlanlischen Oceaan van Frankrijk in ons Jiechte bezit. Kapitein-luitenant Trien meldt bet tot zinken brengen van 40.100 ton vij andelijke koopvaardijtonnage. Gevechtsgroepen van het luchtwapen hebben ook in cl nacht van 28 Juni wapenfabrieken en haveninstallaties in Zuid- en Midden Engeland me- succes met hommen aangevallen. Ontploffingen en fel li branden werden \oor een deel nog lang na de aanvallen waargeno men. Op 27 Juni vlogen overdag op ver scheidene plaatsen van de Nerteriandsch Belgische kust Britsche vliegtuigen bin nen. Zij werden door onze jachttoestel- len aangevallen, waarbij op één plaats alle 6 naar binnen gevlogen toestellen neergeschoten werden. Twee ander* vlicgtuigen gelukte het, gedekt door laaghangende afwisselende vvolkban- ken door te dringen tot in de streek van Hannover en bommen neer te werpen. Er vielen verscheidene dooden cn ge wonden en er werd eenigo materleele schade aangericht. Ook in den nacht op 28 Juni vlogen wederom Britsche vliegtuigen West- en Xoord-Du itsch land binnen. Op verschei dene plaatsen, onder meer ook op woon huizen, werden bommen geworpen, waarbij verscheidene personen werden gedood of gewond. Onze nachtjagers schoten drie vijan delijke vliegtuigen neer. Bi| een aanvalspoging op hel vlieg veld StavaneerSola werd een En gel sch vliegtuig nog tijdens de nade ring boven zee neergeschoten. IIet luchtafweergeschut der marine haalde twee vijandelijke vliegtuigen neer. In totaal verloor de tegenstander op 27 Juni 12 vliegtuigen in luchtgevech ten en 4 door afweergeschut. Een eigen vliegtuig wordt vermist. De indruk in Turkije BOEKAREST, 28 Juni. (Stefani). - Het antwoord der Sowjet Unie werd in den loop van den ochtend met spanning verwacht. De Roemeensche bladen publiceercn groot opgemaakt het communiqué van den Kroonraad, waaraan /ij korte com mentaren toevoegen, welk" inhouden, dat het Roemeensche volk kalm de be sluiten van den koning af acht. Stefani meldt uit Istanboel: Het be richt over de door tie U. R. S. S. aan Roemenië, gestelde eischen is hier on verwacht gekomen en heeft grooten in druk gemaakt, evenals ecnige ongerust heid, die niet hcelemaal is weggenomen door de radiomededeeling. welke in hield, dat het Roemeensch-Russische conflict bezig is- langs diplomaticken weg geregeld te worden. Officieele krin gen en de openbare meening volgen met groote aandacht de houding van Bul garije, overwegende, dat Turkije door de Balkanentente met Bulgarije verbon den is. MITTELHAUSER KONDIGT STAKING DER VIJANDELIJKHEDEN IN SYRIË AAN LONDEN. 28 Juni (D.N.B.), Reuter meldt uit Jerusalem, dat de Fransche opperbevelhebber in Syrië, generaal Mittelhauser, de staking der vijandelijkheden in Syrië heeft aangekondigd. F.RGKNS IN ITALIË. 28 Juni (Stefa ni) Legerbericht nr. 17 van het Ita- linansche hoofdkwartier luidt nis volgt: Schitterende en Intensieve actie dei- luchtmacht in Noord-Afrika en lla liaansch Oost-Afrika. De gebieden ach ter het vijandelijke front en gemotori seerde Engclsche afdeelingen werden met succes gebombardeerd en bescha digd aan do grens van Cyrenaica. In luchtgevechten werd een Britsch toestel gedwongen te landen nabij As mara. De ongedperde inzittenden wer den gevangen eenomen. Bij Assab werd een toestel neergeschoten twee andere locstellen werden ernstig beschadigd. De meening van het Belgische blad „Volk en Staat" BRUSSEL. 28 Juni (D.N.B.). - De laatste redevoeringen van Maarschalk Retain en de van haat vervulde ant woorden van Churchill leveren den Bel gischen bladen stof voor beschouwingen over de toekomstige orienteering van de Fransche politiek. „Volk cn Slaat" is van meening. dat de afloop van den veldtocht in Frank rijk een algeheele nieuwe oriënteering van Frankrijk ten opzichte van zijn continentale buren tengevolge zal moe- ton hebben. Ondanks de schijnbaar gelijke lijn van de Engelsche en Fransche hulten- landsche politiek berustte hun samen werking niet op een natuurlijke nood zakelijkheid. Het bankroet van de En- gclsctigezinde politiek van machtheb bers nis Daladier, Mandel, Reynaud, die Frankrijk hebben verlaagd tot een hnig- gehoofd voor Engeland op het vaste land, heeft duidelijk bewezen, dat Frankrijk vóór allps goede buurbctrck- kingen met Duitschland en Italië moet nastreven. Frankrijk staat voor een keerpunt in zijn geschiedenis WASHINGTON, 28 Juni (D.N.B.). Dc United States News keert zich tegen het voornemen van president Roosevelt om aan de Pan-Amcrikaansche conferentie, die m de tweede helft van Juli in Havana zal bijeenkomen, dc organisatie voor te stellen van een Panainerikaanscli verkoopskartel. Dit plan, oldus het tijdschrift, zal mislukken, want Noord-Anierika zou om zijn uitvoerbelcmmermg ten uitvoer te kunnen leggen de Zuid-Amcrikaansche voorraden katoen, tarwe en petroleum moeten overnemen, hetgeen de Noord-Amcrikaansche economie nooit zou toelaten. Bovendien zou dal minstens een millard dollar per jaar kosten. Ten slolle zou men, evenals onder de binncnlandsche huishouding van dc New Deal, uiteindelijk moeien komen tot dwang maatregelen, zooals controle op de aflevering en den uitvoer, ja zelfs tnt beperkingen van dc Zuid-Amcrikaansche productie. LIMA, 28 Juni (D.N.B.). Dc leuze van Peru is samenwerking, maar niet onder werping, aldus schrijft de Prensa in verband met de economische plannen der regee- ring der Vereenigde Staten voor de beide Amcrikaansche continenten Hel plan tot o/b- koopen van de Amcrikaansche producten eischt dc meest voorzichtige bestudeering, Peru treedt in geen geval loe tot een kartel, dat geschoven wordt tusschen zijn pro ductie en zijn natuurlijke afzetmarkten. Ondanks dc huidige moeilijkheden 'zal het nooit de vrije beslissing over zijn economische cn staatspolitick opgeven. BERLIJN, 28 Juni. (D.N.B.). De Duitsche pers herdenkt, vandaag in hoofdartikelen den 21sten verjaardag der onderteekening van den dictaatvrede tusschen Duitschland en dc Entente-mo- gendheden in de spiegelzaal van het Kasteel te Versailles. Op 28 Juni 1919. zoo schrijft de Berli ner Boersenzeitung, vierde de Fransche politiek, die steeds de deeinoediging cn de onmacht van de Duitsche naburen als doel had gehad, haar hoogste triomfen. Uit den tijd van diepsten nood. die op Versailles volgde, verhief zich in harden strijd liet genie van Adolf Hitler. Hij opende de bronnen der Duitsche levens kracht, die ondanks de geraffineerdste berekeningen van Clemenceau en genoo- ten niet volledig gedempt had kunnen worden. Hoe krachtiger de Duitsche krachtbronnen stroomden, des tc geprik kelder keken de wachters van Versailles naar de ontwikkeling van het nieuwe Duitschland, welks jonge kracht den eenen keten na den anderen brak. Uit den starren wil om Versailles ondanks al les te redden, ontstonden do oorlogsver klaringen van Engeland en Frankrijk aan Duitschland. In den grooten Duitsch- BERN, 28 Juni (Zwits. tel. ag.) Uit Londen wordt gemeld, dat de Daily Mail in een bericht uit Jeruzalem mel ding maakt van hardnekkige geruchten, volgens welke Weygand zich een dezer dagen naar Syrië zou begeven. Ilct doel van de reis ligt in het duister. Hoe het ook zij, de Franschen in Syrië wei geren te gclooven, dat Weygand het leger zal komen dwingen, zich over te geven. De correspondent te Belgrado van Aftonbladet meldt, dat het in Syrië tot botsingen tusschen inheemsche en Fran sche troepen is gekomen. Men wacht niet spanning af, of generaal Mittel hauser de instructies der Fransche re geering zal opvolgen, dan wel aan En- gelands zijde verder z„l strijden. DE WERELDRUBBER-PRODUCTIE WASHINGTON. 28 Juni. (D.N.B.) - De leider van de bondsbank voor in- en uitvoer, Jones, heeft volgons Asso ciated Press in een persconferentie mee gedeeld, dat hij thans met Britsche en N e cl e r I an d se h e belanghebbenden besprekingen voert over den aankoop van enorme hoeveelheden rubber uit het Verre Oosten voor militaire doelein den De vertegenwoordiger van het in ternationale rubbercomité, John Ilay uit Londen, die de persconferentie bij woonde, heeft verklaard: „Ik heb niet Jones een plan besproken voor de ver hooging van de rubberproductie in de Engelsche en Nederlandse he ko loniën in MalakkÓ en Oost-Indiö." Asso ciated Press merkt hierbij op, dat deze besprekingen worden beschouwd als een aanduiding, dat de Amcrikaansche re geering haar belangen in den Pacific wil blijven behartigen. MADRID, 28 Juni (D.N.B.). Do avondbladen van Donderdag staan in het teeken der aankomst van Duitsche troepen aan de Spaansclic grens. De Duitsche vlag ,die thans aan den Fran schcn oever van de grensrivier Bidassoa waait, zoo schrijft „Alcazar", is den Spanjaarden zeer goed bekend. De vlag gen van Spanje en Duitschland vormen het symbool van twee volkeren, die door hetzelfde ideaal zijn bezield. De chef van het Duitsche bezettings leger in de Basses Pyrinées is Donder dagmiddag om 5 uur op de internatio na Ie brug aangekomen. Hij werd begroet door den Duitsche militairen attaché, kol. Bruns. Van af zes uur arriveerden in Hendaye de eerste gemotoriseerde colonnes van het Duitsche leger. De generaal van de zesde Spaansche divi sie, Lopez Pinto, heeft zich eveneens uit Irun naar de grens begeven. HERTOG VAN KENT TE LISSABON LISSABON, 2S Juni (Reuter). - De hertog van Kent. die den Koning van Engeland vertegenwoordigt bij de vie ring van de 800-jarige onafhankelijkheid van Portugal, heeft president Carmona gisteren een introductiebrief overhan digd. Vertegenwoordigers van andere landen overhandigden hun introductie brieven direct na den Hertog. De Hertog van Kent is ook door den Aartsbisschop van Lissabon ontvangen en heeft het noenmaal gebruikt met den Franschen gezant. WIJZIGINGEN IN HET FRANSCHE KABINET BORDEAUX, 28 Juni (D.N.B.) Po- maret heeft de portefeuille van binncn landsche zaken verwisseld met die van arbeid. Février, die tot dusver minister van arbeid was. wordt min!-ter van P. T. T. Frossard, tot dusver minister van openbare werken cn P. T. T„ be houdt de portefeuille van openbare werken. Minister van binncnlandsche zaken wordt Marquet, die reeds minis ter zonder portefeuille was. DE ENGELSCHE BOMMEN OP ZWITSERSCH GEBIED BERN, 2S Juni. (D.N.B.) Het mi nisterie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat in antwoord op den Zwitser- schen stap in Londen niet betrekking tot het luchtbombardement op Renen» cn Genève op 13 Juni de Britsche regee ring de volle verantwoordelijkheid voor de uitgeworpen bommen op zich heeft genomen. Zij heeft zich bereid verklaard zorg te drogen voor het herstel der ge leden schade. HERBOUW IN FRANKRIJK BERN. 28 Juni (D.N.B.) De com missaris voor den herbouw in Frank rijk, generaal Doumenc, heeft opdracht gekregen, onder toezicht van den minis ter van openbare werken alle verkeers problemen te regelen, die zijn ontstaan door den overgang van oorlogs- naar vredestoestand Het Is verder zijn taak, liet spoorweg- en wegennet te herstellen. Hij heeft bovendien de zorg voor dan terugkeer der vluchtelingen en voor de hervatting van de werkzaamheden der bestuursorganen. Franschen tweekamp is in hoogeren zin Versailles, welks verdediging parool en doel van Frankrijk was, vermolmd en be dorven gebleken, doch de jonge kracht van den Duitschen wil tot opbouw en vrij heid bleek van staal. Vóór 21 jaar werd het recht verkracht. In den „vrede" graaiden roovers bijeen, wat onder hun bereik lag. Het Duitsch land cn Italië van 1940 strijden tegen bet onrecht en voor het ware zelfbeschik kingsrecht der volkeren, d.w.z. voor do bevrijding van Europa van de dvvang- heerschappij der plutokratieën. Twintig jaar heeft Duitschland er naar gestreefd, aldus de Deutsche Allgemeine Zeitung, om klaar te komen met dit vre- desdictaat. Eerst toen Adolf Hitler met machtspolitiek de tegenstanders tege moet trad, gelukte do bevrijding. Ook München was slechts een episode, die door Frankrijk en Engeland slechts werd opgevat als een adempauze voor de voor bereiding van den oorlog, aan het eind waarvan een super-Versailles zou staan. Een militairpolitieke conceptie van reus- achtigen omvang, die met den terugkeer van Oostenrijk voor 21/» jaar begon, en die eerst liet door de plutocratieën ge droomde Oostelijke front politiek, vervol gens militair in Polen uiteensloeg en daarop in weergalooze veldtochten de flankcerings en opmarschplannen in het Noorden en Westen te niet deed, heeft in de groote aanvalsactie tegen Frankrijk' haar roemrijke bekroning gevonden. De tweede van de voornaamste tegenstan ders van 1919 en 1910, Engeland, staat thans voor een gelijk lot. BESTUURSCONFLICT IN INDOCHINA? TOKIO, 28 Juni (D.N.B Naar de „Tokio Nitsji Nitsji" en andere Japan- sche bladen uit Hongkong melden, zou do Fransche gouverneur generaal van Indochina, ondanks zijn vervan ging door vice-admiraal de Coux, die door de Fransche regeering zal worden benoemd, geweigerd hebben, zijn post te verlaten. In verband hiermee heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken, namens de Japansche regeering, de hoop uitge sproken, dat geen meeningsvcrschillcn tusschen den ouden en den nieuwen gouverneur van Indochina zullen nni- staan. zooals die, welke de pers thans mogelijk acht. Voor Japan beslaat slechts de rechtmatige Fransche regee ring, die zich in Frankrijk bevindt. AMERIKANEN MOETEN ENGELAND VERLATEN NEW YORK. 27 Juni 'D.NB.) - l it Londen wordt gemeld, dat de Amcri kaansche ambassadeur. Kennedy allen nog in Engeland gebleven Amerikanen heeft aangeraden met de Washington naar het vaderland terug tc koeren, daar dit naar alle waarschijnlijkheid de laatste gelegenheid is. Hot schip ver trekt 4 Juli van Galway in Ierland.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3