Rotterdamsche Raad bijeen voor het eerst na de oorlogsgebeurtenissen De uitzending naar den van kinderen Ostmark De Engelsche bomtreffers te Haarlem en den Helder Offerbereidheid en energie zijn vereischt Distributie-vrije textielwaren De uitnoodiging Een deviezen- verordening afgekondigd Het vijandelijk vermogen in Nederland van den gouwleider van Boven-Oostenrijk Een paniek onder den Helder's burger bevolking Een Zeeuwsch notaris failliet verklaard 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 28 JUNI 1940 BINNENLAND Burgemeester Oud: „Van ons wordt gevraagd bereidheid om den komenden tijd met open oogen tegemoet te gaan" ROTTERDAM, 27 Juni. In den raad van Rotterdam, die van middag voor de eerste maal na de oorlogsgebeurtenissen bijeen kwam, heeft de burgemeester, mr. P. J. Oud, een rede gehouden. De 'gevolgen van den oorlog, zoo zei hij, zijn onze stad niet bespaard gebleven. Het is niet mijn voorne men daaraan een uitvoerige be schouwing te wijden. Het is thans geen tijd voor lange redevoerin gen, doch voor handelen, zonder veel woorden. Toch mag een enkel woord van den voorzitter van den Raad niet ontbre ken. Dit is allereerst een woord van eerbiedige herdenking van hen, die ge vallen zijn bij de uitoefening van hun plicht. Burgemeester Oud herdacht ook de slachtoffers onder do burgerbevol king. De militairen hebben zich eed ra gen öp een wijze, die ook do eerbied van hen, tegen wie zij streden, heeft verworven. Wij bidden den nabestaan den toe, dat hun de kracht zal worden gegeven om het verlies, dat zij geleden hebben, te dragen. Ik moge U verzoe ken aller nagedachtenis, zoo van mili tairen als burgers, een oogenblik in stille te herdenken. Nadat wij aldus uiting hebben gege ven aan onze gevoelens van rouw, past ons het spreken van een woord van groote dankbaarheid aan dv velen, die hulp hebben verleend om den eersten nood te lenigen. Het zijn er te velen dan dat het mogelijk zou zijn iemand 3dij name te noemen. Wij denken aan de prachtige prestatiès uit onze burgerij, in en buiten de leden van het gemeen tebestuur. Wij danken niet minder de tallooze autoriteiten, colleges, organisaties en particuliere personen buiten Rotter dam, die ons niet slechts hun bewijzen van medeleven hebben gegeven, doch die ook op de krachtdadigste wijze heb ben geholpen. Er was aldus in den lande een eensgezindheid en een soli dariteit, waarover wij ons niet genoeg kunnen verheugen. Niet blijven stilstaan. Wij moeten weer vooruit" Wij mogen intusschen bij het ver leden niet blijven stilstaan. Wij moeten weder vooruit. Het belang van onze stad en haar inwoners vordert, dat wij alles doen wat in ons vermogen is, opdat het clagelijk- sche leven weer zoo spoedig moge lijk worde hersteld. Dat dit in Rot terdam beseft wordt, is in de achter ons liggende weken reeds terdege gebleken. Ik vertrouw dat U daar bij de overtuiging hebt gekregen, dat ook het college van Burgemees ter en Wethouders niet in gebreke is gebleven. Het eft vuio en ingri ndc beslui ten genomen, waaronder er waren, die in normale omstandigheden vooraf ter goedkeuring aan den Raad hadden moeten zijn voorgelegd. Wij hebben ge meend ons ervan verzekerd te mogen houden dat liet uw instemming had, dat het college ditmaal heeft gehandeld zonder vooraf dio instemming te vra gen, gelijk wij er mede van verzekerd rneenen te mogen zijn, dat de Raad ons de bekrachtiging der door ons genomen besluiten, die van U zal worden ge vraagd. niet zal onthouden. Er ligt thans voor ons allen een groote taak. Wij zullen ons met al onze krachten hebben te wijden aan den wederopbouw van hetgeen verloren ging. Het is juist de kerr onzer stad, waar vanouds het zakencentrum was gevestigd, die het zwaarst is getroffen. Dat deze zaken voor de stad behouden blijven is voor haar een levensbelang Niet genoeg kunnen wij hot daarom aardperen dat vele dezer ondernemin gen met den meesten spoed elders, zij het tijdelijk, een kanfoor of winkel heb ben geope..d. Onze Rolferdamsche za- k -olieden verdam bii hun streven ons aller steun. Wij kunnen dien al dade lijk hierdoor v 'ecnen, dat wij hen, die Ons vroeger steeds goed bediend heb ben. trouw blüven. nok al zijn zij thans minder goed geoutilleerd. Naast het herstel van het zakencen trum zullen w'i onze aandacht bhen te geven aan h' vraaffs' «c der woon gelegenheid in de oude stad.Rat in den ouden stadsdriehoek de woontoestanden niet m 'er waren vnn oircn tiid, behoef ik U nie' »o zeggen. V'M zullen thans moeten zorg dragen, dat wij in oud- Rotterdam zullen komen tot denzelfden socialen en hvciënischer toestand, die ons in de nieuwere wijken der stad met vreugde en trots vervult. Reden voor vertrouwen op een goede toekomst Wij zullen dit alles kunnen berei ken, indien wij de handen ineen slaan. Aan energie heeft het de be volking van Rotterdam nimmer ontbroken. Ook in de moeilijkste omstandigheden heeft zij haar ver trouwen in de toekomst barer stad behouden. Dat vertrouwen wordt geschraagd door de wetenschap, dat harr natuurlijke ligging aan een der hoofdaderen van het Europce- sche verkeer, haar. als straks nor malere verhoudingen hersteld zul len zijn, opnieuw een belangrijke plaats zal moeten doen ten deel val len. Wanneer wij over de toekomst spre ken, dan weten wij dat ons daarbij een groote reserve past. Wat de toekomst brengen zal, weten wij menschen nim mer. maar er zijn oogenblikken in het leven van de menschheid. dat wij dit dieper beseffen dan ooit. Wij staan thans op een keerpunt in de geschie denis. Er is een tijdperk afgesloten, en een nieuw gaat betfinnen. Daarvan heb ben wij ons goed te doordringen. Wat van ons gevraagd wordt, is be reidheid om den komenden tijd met open oogen tegemoet te gaan, ons los to maken van iedere gedachte alsof straks, els r' vrede zal zijn hersteld, de draad zou kunnen worden aange knoopt op de olaats, waar hij door den oorlog is afgebroken. Ik durf dit wel uitspreken, dat het ons land en onze stad beter zal gaan. naarmate wij er ons meer van doordringen, dat het thans voor alles aankomt op of ferbereidheid. Die offerbereid heid heeft ons volk in vroegere moeilijke perioden van zijn ge schiedenis in staat gesteld den juisten weg te vinden. Wanneer zij ook thans niet zal ontbreken, dan mogen wij blijven hopen en ver trouwen op een gelukkiger toe komst in een herboren Rotter dam. Voor welke textielproducten vrijstelling van distributie bepalingen geldt 's-GRAVENHAGE, 27 Juni. De directeur van hot. Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, deelt ons mede. dat de volgende artikelen in overleg met de desbetreffende autoriteiten zijn vrijgesteld van de beperkende bepalingen van de distributierege ling voor textielproducten van 14 Juni 1910. Vrijgesteld zijn echt bont en daaruit vervaardigde artikelen, verduistering- stof en daarvan voor verduisterings- doelelnden vervaardigde artikelen, pa rapluie-foudrnlen. alle soorten zonne schermen, doozen, é-tui's, beurzen e. d., zwabbers e. d., slofzuigerzakken. slaap sokken, wollen lijfgordels, buik-, borst en kniewarmers. veters, poetsdoeken vlaggen, vlaggeties, en vaandels, kunst bloemen, haarnetten e. d.. hangmatten shawls, hoofddoeken en omslagdoeken voorzoover daarin geen wol is verwerkt, linoleum en dergelijke vloerbedekking lampekappen, lampekappenstof en glanscrelonne, pitten en petroleum- hranders e. d., visseherii-artikelen (geen z.g. visschersgaren"). Voorts pop- penkleeding, speelgoederen en onder doelen daarvan, voorzoover bestaande uit textiel, echt zijden en kunstzijden garen in eiken opmaak, echt zijden en kunstzijden kleedingstoffen en kleeding uit deze stoffen vervaardigd, voor zoo ver het betreft bedrukte en in pastel kleuren geverfde stoffen en artikelen, welke kennelijk bestemd zijn voor zo merklceding. Lamé en broc atweefsels en daaruit vervaardigde klceding. lederen kleeding gummi- en gegummcerdt regenjassen bruidskleedin«r. kap- en bedrnanteltjes, misgewaden. klecR^o- voor koorknapen en kerkelijke paramenten, alsmede rtnh«skle<,d;n'v voor de rechterlijke macht, riihrooken en specifieke rijklee- ding, avondjaponnen, avondcapes, avondmantels, heerensmokings en rok- costuums, rokhemden en witte vesten. Tensions specifieke zomerkleeding voor dames en heeren uit linnen, ka toen, wollen en halfwol vervaardigd voor zoover deze als zoodanig afge werkt en gereed is. Niet toegestaan aan den winkelier is dus het verder aanmaken op voorraad of op bestelling van deze zomerklee ding, welke vrijgesteld is van distribu tie. Circulaire tot burgemeesters in getroffen gebieden en van groote steden 's-GRAVENHAGE, 27 Juni. Dc volgende circulaire is gericht tot de burgemeesters van alle havensteden (in liet bijzonder de getroffen plaat sen) eiland-gemeenten en andere streken waarvan bekend is dat zij in meerdere of mindere mate getrof fen zijn, alsmede tot de steden van meer dan 20.000 inwoners. De gouw-leider van Boven-Donau (Boven-Oostenrijk) heeft aan den rijks commissaris \oor de Nederlanden de uitnoodiging doen toekomen G000 kinde ren, voor wie voor herstel van gezond heid uitzending naar buiten noodzake lijk of wenschelijk is, in den ouderdom van 8 tot li jaar in den Rijksgouw Bo- vcn-Donau voor den duur van 2 tot 3 maanden in kinderherstellingsoorden en welgestelde gezinnen onder te brengen. Hiervoor is een centrale Duitsehe in stantie in het leven geroepen genaamd „kinderaktion Nicdcrlancle Ostmark". Deze leeftijdsgrens kan moeilijk lager gesteld worden, aangezien jonge kinde ren de lange reis van Nederland naar Oostenrijk niet zonder bezwaar kunnen Tnaken. Voor de verzorging der kinderen zijn op allerlei wijze de noodige voor zorgen getroffen. Ieder kind staat onder de persoonlijke bescherming van den gouwleider Eigruber van den Boven- Donau. Ik verzoek u in uwe gemeente ten spoedigste te doen nagaan, welke kinde ren voor uitzending in aanmerking zou den komen. Hiervoor ware onverwijld contact te zeken met eventueel in uwe gemeente bestaande organisaties voor kinderuitzending. Ecne opgaaf van de voor uitzending voor te dragen kinderen behoort met spoed te worden gezonden aan de door mij daarvoor aangewezen centrale in stantie nl. de commissie van samenwer king (C.O.S.A.). Secretaris van deze commissie is de heer II. van Mens, die zijn bureau heeft Ie mijnen departemen te, Binnenhof 19, telcf. intercummunaol letter T. Deze commissie is steeds belast geweest met kinderuitzending van Ne derlandsche kinderen in Duischland en heeft de noodige praktijk. De commissie heeft, zooals gezegd, haar bureau op mijn departement en alle cor respondentie behoort door u derhalve tot genoemd bureau te worden gericht Belanghebbenden in uwe gemeente be- hooren zich echter uitsluitend met u en/of de door u in uwe gemeente aange wezen persoon of instantie in verbinding te stellen. Zooals vanzelf spreekt moeten de kin deren allen geneeskundig worden onder zocht. Hiertoe kan een formulier, waar van een aantal exemplaren z.al volgen worden gebruikt. Het formulier is in de Duitsehe taal gesteld, aangezien het bij aankomst van dc kinderen in Oostenrijk eveneens dienen moet. Het bureau der C.O.S.A. ziet uwe op gave ten spoedigste tegemoet en wel uiterlijk binnen een week. Wordt de zaak niet ten spoedigste ter hand geno men, dan verloopt dc tijd en komt de uitzending niet tot haar recht. Ik zou gaarne zien, dat uwerzijds alle medewerking werd verleend, opdat de uitzending kan slagen. Ik leg er nog den nadruk op. dat de uitsluitende bedoeling van deze uitzending is, leed te verzachten en de kinderen door een goede verzorging, verpleging en lucht- verandering, een prettige en rustige va- can tie in een heerlijke natuur te laten genieten. Voor een veilige overtocht, eveneens voor rekening der Duitsehe autoriteiten wordt ten volle zorg gedragen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken. STORTINGEN VOOR DE NA TIONALE INZAMELING 1940 's-GRAVENHAGE. 27 Juni. De voor het gehcele land op 6 Juli a.s. Vastgestelde nationale inzameling wordt gehouden onder auspiciën van den secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, met medewerking van den Commissaris der Koningin in de onderscheidene provinciën. De ontvangs'. kan ge stort worden op gironummer 38S000 (en name van de „nationale inza meting'' te 's-Gravenhage terwijl ook de verschillende bankinstellin gen en bladen zich ongetwijfeld gaarne met het incassccren van bij dragen zullen belasten. Het burean van de Nationale Inzameling is ge vestigd ten kan'oi-p van het Natio naal Fonds voor Bijzondere Noo den Koningskade 17. Den Haag. telefoon 721892 en 775455. INSTELLING VAN EEN DEVIEZEN- INSTITUUT Het Verordeningenblad van 27 Juni bevat een verordening van de secrelarissen-gpneraal van de de partementen van financiën, van justitie, van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en vis- scherij, en van koloniën betreffende de regeling van het deviezenver- keer. Volgens deze verordening zijn inge zetenen, zoowel natuurlijke als rechts personen binnen het bezette Nederland- sche gebied, verplicht om de navolgen de waarden, die hun .bij de in werking- (reding van deze verordening in eigen dom loebehooren en welker waarde het bedrag van vijf gulden te boven gaat, rechtstreeks of door tusschenkomst eener deviezenbank aan de Nederland- sche Bank aan te bieden en op verlan gen te verkoopen en over te dragen: a) goud, b) edele metalen, c) buitcnlanrlsche betaalmiddelen, d) buitcnlandsche geldswaardige pa pieren. De aanbieding moet geschieden bin nen veertien dagen na de inwerkingtre ding van deze verordening. De koopsom wordt door de Nederlandsche Bank be paald op grond van door de Nederland sche Bank in overeenstemming met den secretaris-generaal van het departe ment van financiën vastgestelde koer sen. Voorts kan de secretaris-generaal van het departement van financiën bepalen dat ingezetenen bij door hem aan te wijzen instellingen aangifte moeten doen van de navolgende hun in eigen dom toebehoorende waarden of groepen dezer waarden: a) buitenlandsche effecten, b) buitenlandsche vorderingen, c) andere buitenlandsche onlichame lijke zaken, d) roerende goederen, buiten het be zette Nederlandsche gebied berustende dan wel binnen het bezette Nederland sche gebied, doch niet in het vrije ver keer ingevoerd: e) buiten het bezette gebied gelegen onroerende goederen. Over bovengenoemde waarden mogen ingezetenen slechts met vergunning van het deviezen-instituut beschikken dan wel deze bezwaren, en/of ver vreemden. Ook de uitvoer der bovenge noemde waarden is slechts geoorloofd met vergunning van het deviczcninsti tuut. Dit deviezen-instituut wordt bij deze verordening ingesteld. Een ieder is verplicht aan dit instituut alle ge- wenschte inlichtingcr te verstrekken, Aan overtredingen van deze verorde ning, welke overtredingen voor een deel worden beschouwd als misdrijven, zijn straffen verbonden en wel gevangenis straf van ten hoogste vier jaren of geld boeten van ten hoogste hot tweevoud der waarde van de bij het delict betrok ken zaken. Aan de, ambtenaren, belast met de opsporing van overtredingen der deviezenverordening. worden mime be voegdheden toegekend. Deze verordening kan worden aange haald als „Deviezenverordening 1910". Voor den vol ledigen tekst dezer ver ordening verwijzen wij naar het avond blad van heden. TIENTALLEN DOODEN ZIJN TE BETREUREN 's-GRAVENHAGE, 27 Juni. Zooals reeds gemeld is, heeft Den Helder in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. blootgestaan aan een hevig bombarde ment door de Engelsche luchtmacht, waarbij vele dooden onder de burgerbe volking te betreuren zijn. Deze voorma lige Nederlandsche marine-basis wordt iederen nacht door de Britsche bom menwerpers bezocht, doch ook andere plaatsen zonder strategische betceko- nis hebben van deze bomaanvallen te lijden. Zoo is I-Iaarlcm in den nacht van Woensdag op Donderdag het slachtoffer geworden. De Nederlandsche pers is in de gele genheid gcsield zich ter plaatse to over tuigen van de door deze bommen aan gerichte schade en van de gevolgen, die deze heeft gehad voor de bevolking. Van oe beide genoemde steden is Haarlem er niet zoo erg aan toe als Den Helder, dat thans door vrijwel de geheele bevol king verlaten is. In Haarlem vielen vier bommen, waarvan twee in de weide of in de Leidsche vaart en een op het weg dek. Deze vernielde de tramtrails en het riool, terwijl talrijke ruiten sprongen^en groote vernielingen werden aangericht door de uiteenspattende scherven. Vele kleine neringdoenden zijn materieel zwaar getroffen. De vierde bom echter had ernstiger gevolgen. Deze trof een woning aan de Edisonstraat dicht bij de Leidsche vaart. Het huis is vrijwel van dc aarde weggevaagd en de aangrenzende huizen zijn onherstelbaar gehavend. Helaas zijn bij dezen inslag menschen levens te betreuren. Een tragische bijzonderheid is, dat de omgekomen zoon en schoon dochter van de bewoners, waarvan de vrouw eveneens is gedood en de man zwaar gewond, met vacantie bij hun ouders vertoefden. Bij dezen bominslag is een surveilleerende agent van politie KINDEREN UIT GETROF FEN GEBIEDEN IN GRO NINGEN AANGEKOMEN GRONINGEN, 27 Juni. Na een lange reis arriveerden hedenmid dag om halfvijf, onder zwaar on weer en regen, in vier groote auto bussen, de eerste groep kinderen uit de getroffen gebieden, aan bet Ge dempte Zuiderdiep bij het eethuis „W.E.E.V.A.". De algemeene leiding berustte bij den heer If. S. van der Waals uit Rotter dam. Ter begroeting waren verschillen de autoriteiten aanwezig, onder wie de heer H. Roelfsoma, secretaris van de Groninger Gemeenschap. In totaal ar riveerden 107 kinderen, met een leeftijd van vijf tot zestien jaar. Hiervan zijn 78 jongens en 29 meisjes. E' meesten van hen belijden den Roomsch-Katho- lieken godsdienst en worden in de stad Groningen ondergebracht. De overigen vertrekken morgenoch tend, onder leiding van hun pleeg ouders, die vanmiddag in Groningen ar riveerden, naar de verschillende plaat sen in de provincie. Nadat den kinderen, die zingend en juichend de bussen verlieten, in de „W.E.E.V.A." brood en melk was ver strekt, allen een bad hadden genomen en een ansicht naar hun ouders hadden gezonden, werden zij aan hun pleeg ouders toevertrouwd. Een en ander is gpschied in overleg mei de commissie voor de burgerbevol king in Den Haag. Het ligt in het voor nemen. dat de kinderen drie vier maanden in bet Noorden zullen vertoe ven MAJOOR BREUNESE LEIDER VAN DEN OPBOUWDIENST 's-GRAVENHAGE. 27 Juni. Als leider van don in te stellen ophouw- dienst zal, naar wii vernemen, op treden majoor J N. Breunese, o.a.. bekend door zijn leiding van de jaar- lijksche vierdaagsche afstandsmar schcn. door bomscherven eveneens omgekomen. Veel ernstiger is de toestand in Den Helder, dat iederen nacht aan Britsche bombardementen bloot staat. Het he vigst hebben stad en bevolking te lijden gehad in den nacht van Maandag oji Dinsdag van deze week. Van tien minu ten over halftwaalf tot vier uur is de stad geteisterd door de schijnbaar zon der doel neergeworpen bommen, die voor een groot deel de arbeiderswonin gen troffen en paniek zaaiden onder de vrouwen en kinderen van de Nederland sche zeelieden, die thans op de Neder landsche vloot in Engeland dienst doen. De stad biedt met haar wijd en zijd verspreide vernielde en verbrande huis jes, gebouwen en winkels een trooste- Joozen aanblik, die nog versterkt wordt doordat het plaatsje vrijwel geheel door de bevolking verlaten is. Op den weg naar Alkmaar spoeden zich groepjes be woners op fietsen en viachtauto's met het huisraad en de eerste levensbehoef ten, die zij hebben kunnen meenemen, weg uit hun woonplaats, die door de aanhoudende bombardementen te veel levensgevaar biedt. Ook zijn vele bewo- ners naar Texel vertrokken. Het onverwachte bombardement op de bebouwde kom van Maandag op Dinsdag veroorzaakte een vreeselijke paniek. Tot dengeen, die het hoofd koel hielden behoorde, naar men ons ver klaarde, ook de burgemeester, die het blusschingswerk op verschillende pun ten van de stad bijwoonde. Het aantal dooden in dien nacht gevallen, is helaas groot: zes en der tig inwoners der stad hebben bij het bombardement het leven verloren, terwijl twee en twintig gewond wer den. In den afgeloopen nacht heb ben bovendien bij een luchtaanval op Julianadorp zes burgers het le ven gelaten. Zooals begrijpelijk i6 de stemming on der de weinigen van de Heldersche be volking, die hun woonplaats niet heb ben willen of kunnen verlaten, niet al leen zeor zenuwachtig, doch ook uiterst verbitterd jegens hen, die tot een der- gelijken willekeurigen aanval op een wecrlooze burgerbevolking hebben kuff- nen overgaan. VERORDENING AFGE KONDIGD Het Donderdag verschenen Veror deningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, betref fende de behandeling van vijandelijk vermogen. Als vijandelijke staten moeten worden beschouwd: Het Vereenigd Koninkrijk van Groot Brittannië en Noord-Ierland, met de overzeescho bezittingen, kolo niën, protectoraten en mandaatsgebie- den, e\enals de Dominions. Canada, Australië. Nieuw Zeeland en Zuid-Afri- ka met hun niandaatsgebieden, voorts Frankrijk met inbegrip van zijn bezit tingen, koloniën, protectoraten en nian daatsgebieden, Egypte, de Soedan, Irak en Monaco. Het is verboden direct of indirect be talingen aan vijanden buiten het be zette Nederlandsche gebied, in contan ten, in wissels, of cheques, door giro of op andere wijze te verrichten. Het zich in het bezette Nederlandsche gebied be vindende vijandelijke vermogen moet worden aangegeven. Dc aanmeldingen moeten binnen een week bij de 'Deutsche Revisions-und Treuhand A. G.. kantoor 's-Gravenhage Alexanderstraat 22, onder luiste opgave van het vijandelijk ver mogen geschieden. Aan deze instantie moeten op verzoek over alle zakelijke aangelegenheden inlichtingen worden verstrekt. Evenzoo moeten haar de boe ken cn bescheiden ter inzage worden voorgelegd. Over het zich in liet bezette Nederlandsche gebied bevindende vijan delijke vermogen mag niet worden be schikt, behoudens te verleenen uitzon deringen. Door den commissaris-gene raal voor financiën cn economische za ken kunnen in bepaalde omstandighe den beheerders worden aangesteld. Met gevangenisstraf van ten hoogste 5 jaren en niet een geldboete van ten hoogste f 100.000.of met een van deze beide straffen wordt gestraft degene, die artikelen dezer deviezenverordening of een op grond dezer deviezenverordening uitgevaardigde bepaling overtreedt, voor zoover dc handeling niet \olgens een ander voorschrift met een zwaardere straf is bedreigd. Degene, aan wiens schuld dergelijke overtredingen zijn te wijten, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste 1 jaar of met een geldboete van ten hoogste f 10.000. Deze strafbare handelingen worden als misdrijf beschouwd. Verbeurdverklaring van de waarden, waarop de strafbare handeling betrekking heeft, kan worden uitgesproken. Voor de procedure betref fende het toestaan van uitzonderingen kunnen leges van f 5.tot f 1000. worden geheven. De commissaris-generaal van finan ciën en economische zaken zorgt voor de uitvoering dezer verordening, welke in werking treedt op den dag barer af kondiging, 27 Juni 1910. Voor den letterlijken tekst dezer ver ordening verwijzen wij naar het avond blad van heden. ADRES CORRESPONDENTIEBUREAU ROODE KRUIS 's-GRAVENHAGE; 27 Juni. - De aan dacht wordt erop gevestigd, dat liet adres van het correspondentiebureau \an het Nederlandsche Roode Kruis is- C.nrel van Bylandtlaan 10, te 's-Graven hage. GOES, 27 Juni. Door de rechtbank van Middelburg is het faillissement uit gesproken van den heer H. Jonkers, no taris te Goes. De heer Jonkers, die in Goes een druk ke practijk had, is in het begin van den oorlog, op Zondag 12 Mei, van Hoede- kenskerke naar Zeeuwsch-Vlaanderen vertrokken en vandaar per auto verder gereisd. Zijn tegenwoordige verblijf plaats is onbekend. Toen men de brand kast. opende, bleek dat de contanten, welke zich daarin moe6ten bevinden, waren verdwenen. Dc effecten der cliën ten waren nog aanwezig. Later heeft men een schrijven van den notaris ont vangen, waarin hij mededeelde, dat hij de gelden meegenomen had om deze cldors in veiligheid te stellen. In het openbaar belang heeft de Of ficier van Justitie het faillissement aan gevraagd, hetgeen door de rechtbank is uitgesproken. Door den voorzitter van den raad van toezicht is tot waarne mend notaris benoemd de candidaat- notaris, mr. M. R. Krans. Rechter-commissaric.' is mr. .J. H. F. Bloemers te Middelburg, terwijl tot cu rators zijn benoemd mr. H. C. J. Zaaijer en J. Meijling, candidaat-notaris te Goes. ALS DANK VOOR HET AANGENAAM VERPOOZEN ROTTERDAM, 27 Juni. De politie te Rotterdam beeft aangehouden en in bewaring gestold de drie gezusters K. resp. 22, 19 en 17 j. oud, wegens diefstal van verschillende voorwerpen en klee ding uit een villa aan do Vijverlaan. Op den 14den Mei was de familie K. haar huis en inboedel kwijtgeraakt, en door bemiddeling van de politie vond zij onderdak in een villa aan dc Vijver laan, die wel gemeubeld doch tijdelijk onbewoond was. Gedurende twee weken hebben de menschen daar gewoond en toen vonden zij zelf een woning, zoodat zij het gast vrij onderkomen verlieten. De drie gezusters waren evenals de ouders door het gebeurde al hun eigendommen kwijt, en toen zij de villa moesten verlaten hebben zij zich vergrepen aan het bezit van den eigenaar van het huis. Uit de kasten werden kleeding en verschil- lendo andere voorwerpen genomen en buiten medeweten van de ouders naar de nieuwe woning vervoerd. Toen de eigenaar van de villa de ver missing echter ontdekte, volgde aangif te bij do politie, die de meisjes spoedig aanhield. Zij zullen naar het Huis van Bewaring worden overgebracht en daar ler beschikking van de justitie worden gesteld. COLLECTIEF CONTRACT SIGAREN- INDUSTRIE 's-IIERTOGENBOSCH. 27 JunL De werkgevers- en werknemers organisaties in de sigarcninduslrie zijn op Dinsdag 25 Juni te den Bosch hiicen geweest tot het voeren van besprekingen. Door alle partijen is besloten, het col lectief contract voor de sigarenindustrio ongewijzigd te verlengen tot 1 Juli 1040. J VAN LUTHERSCHC JONCEN'S AMSTERDAM. 27 Juni. - De l tul van Luthci'sehe jongens zal ock .i>i mar 1111 zomerkamp to Errtmlo bonden Dc knir iijd is gesteM van 21 Juli nn en met 3 Augustus 1940.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6