Vrouw en kind geprest tot diefstal? Negentien verdachten staan terecht Zaandam's burgemeester Een roofpartij KUNSTHANDEL over de nieuwe verhoudingen Een lange rij Buitensporige inkoopen ANDERHALF JAAR TEGEN WERKLOOZE GEEISCHT op groote schaal te Hees VEENENDAAL HOF 7 Zorg voor oorlogs invaliden Brand in sigarenfabriek te Amsterdam „Het ware struisvogelpolitiek, wanneer wij de consequenties daarvan niet zouden willen zien" De diefstallen bij de spoorwegen te Rotterdam VOOR DUIZENDEN GULDENS AAN GOEDEREN IN EEN AANTAL MAANDEN VERDWENEN door gehuwde vrouw Xe BLAD PAG. 4 AMERSFOOKTSCH DAGBLAD Bij het bombardement op Den Helder door de Engelsche' luchtmacht zijn vele niet-militaire doelen getroffen. Het hoofdbureau van politie aan het Stationsplein werd geheel vernield AMSTERDAM, 2S Juni. Een controleur van een groot warenhuis in de hoofdstad betrapte op 4 Ja nuari j.l. een vrouw met haar doch tertje terwijl zij diefstallen pleeg den. Een jumper, een klomp bon bons, een blikje choclade en een boek was het vreemde allegaartje, dat de politie in haar tasch vond. Warenhuisdiefstallen komen veel vuldig voor, maar de verdediging, die de vrouw voerde was geen alle- daagsch verschijnsel in de rechts zaal. Zij beweerde n.l. dat haar man, een steuntrekker, haar en haar kind geprest had op roof uit te gaan in de grootc hoofdstedelijke magazijnen. Het klinkt wat Dic- kensachtig, maar de vrouw hield rekening houdende mét het gunstige rapport eischte het O.M. anderhalf jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Polak vond verd. geen misdadiger. Integendeel hield hij hem \oor een nobel mensch. Aanvan kelijk nam hij de schuld op zich om zijn vrouw uit de handen der politie te houden. Inmiddels stelde zij een eisch tot echtscheiding tegen hem in en dat was de reden dat hij zijn be kentenis terugnam. „De vrouw is niet waard, dat ik mij voor haar opoffer", vond hij. Naar het oordeel \an den verdedi ger is de vrouw onbetrouwbaar en slechts op haar verklaring kan verd. niet worden veroordeeld. Op deze gron den concludeerde pl. tot vrijspraak. De rechtbank wees het verzoek tot onmid dellijke invrijheidstelling af. Vonnis 9 Juli. haar verweer stijf en strak vol. ter wijl de man, die ook voor de recht bank terecht stond, hardnekkig ont kende. Het was een zielig verhaal, dat de vrouw in het verdachtenbankje deed. Zij was 22 jaar met den man getrouwd, zij had hem een weduwnaar door middel van een advertentie leeren kennen. Reeds jaren was het huwe lijk een mislukking, hij trapte en sloeg haar en haar kind en vooral den laat- sten tijd was er geen huis met hem te houden, vertelde zij. Tenslotte had hij haar en het kind geprest diefstal len te plegen De Officier van Justitie mr. B. Kist eischte, rekening houdend met de om standigheden een \oorwaardelijke ge vangenisstraf van acht maanden met een proeftijd van drie jaar. De hoofdschuldige in dit drama, echt genoot en vader, stond vervolgens terecht wegens uitlokking van diefstal door bedreiging. De vrouw kwam als getuige tegen haar man voor het hekje. „Hij dwong me er op uil te gaan en hij zei: „Je gapt maar wat je gappen kunt en wat ik op kan eten." „En die jumper dan?" vroeg de ver dediger mr R. J. Polak. „Och, alles wat ik thuis bracht was goed. Hij wilde zelfs, dat ik een para- pi uie voor hem meenam om te gebrui ken als hij ging visschen. Hii wilde zelfs niet meer stempelen. We moes ten er alle drie maar op uit „Wat ie zegt zijn groote leugens", repliceerde de verdachte kort en bondig. Pres.: „Maar voor den rechtcr-com- missaris hebt u toch een bekentenis afgelegd? Ja, dat moest verdachte toegeven, maar dat had hij uitsluitend gedaan om zijn vrouw te beschermen. Het reclasseeringsrapport luidde niet ongunstig. Verd. werd beschreven als een kalm en betrouwbaar mensch. De Officier van Justitie mr. B. Kist, vond de vrouw geen ideale getuige maar toch was hij er van o\ertuigd, dat zij in dit geval de volle waarheid sprak. Ook uit de aanvankelijke beken tenis van verd. blijkt dit duidelijk. Ge zien de groote ernst van de feiten, doch 's HERTOGENBOSCH. 2S Juni. De rechtbank te 's Hertogenbosch be handelde gisteren de strafzaak tegen zes verdachten, vier vrouwen en twee mannen, woonachtig te Hees, die op 13 Mei uit de militaire barakken al daar allerlei goederen hebben ont- M-eemd. zooals leesboeken, waschke- tels. matten, glazen, borden, gordij nen, lampen en schoenen. Deze goe deren zijn deels eigendom van den Staat en deels van de militairen per soonlijk. Alle zes verdachten legden een volledige bekentenis af. De president mr. Poerink zei tegen hen: „Wat jullie gedaan hebt, is schandelijk. In een tijd, dat soldaten hun leven op het spel zetten \oor jullie veiligheid, gaan jullie er op uit om de soldaten te beroo- ven. Dit is schandelijk." De Officier van Justitie mr. J. Dubois, zei in zijn reo.uisitoir, dat de zes verdach ten blijk hebben gegeven, er een minder waardige mentaliteit op na te houden. Uit louter hebzucht zijn zij als roovers opgetreden en hebben maar weggenomen, wat Q»' te nemen was. Dat was een roof partij op groote schaal. Wat zij hebben misdreven, aldus de Officier, is zeer mis dadig. Tegen ieder der verdachten eisch te hij een gevangenisstraf van zes maan den. Als verdediger in deze zaak trad op mr. E. van Zinnicq Bergman uit Vught. Deze pleitte clementie. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. SCHILDERIJEN KUNSTNIJVERHEID LIJSTENMAKERIJ Waar eens de praktijk vort een tand arts te Den Helder was gevestigd. Het bombardement verwoestte het huis. doch liet het naambordje onge schonden. 's-GRAVENHAGE. 2S Juni. Onder leding van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Sociale Zaken heeft op 25 Juni j.l. een vergade ring plaats gevonden ter bespreking van het vraagstuk van de medische en sociale zorg voor de militaire en burger lijke oorlogsinvaliden. Bij deze vergadering waren behalve functionarissen van het departement van Sociale Zaken bij welk departe ment de zorg voor de onvolwaardige arbeidskrachten berust ook tegen woordig vertegenwoordigers van het departement van Defensie, alsmede van de Nederlandsche verecniging tot bevor dering van den arbeid voor onvolwaar dige arbeidskrachten (A.V.O.). De medische zorg voor de militaire invaliden geschiedt geheel door den militair geneeskundigen dienst. Voor de medische zprg voor de burgerlijke inva liden worden door het departement van Sociale Zaken maatregelen getroffen. Voor de daarop volgende sociale zorg voor de militaire en burgerlijke oorlogs invaliden zullen nadere regelingen wor den voorbereid, waarhij het de bedoeling is, dat de A.V.Ó., die op dit gebied reeds over een groote ervaring beschikt, zal worden ingeschakeld. AMSTERDAM. 28 Juni Vanmorgen om halfacht is de brandweer uit de ka zernes Prinsengracht en Kattenburg, onder leiding van hoofdbrandmeester De Boer, uitgerukt voor een brand in de sigarenfabriek „Eba", in het perceel Pieter Jacohszdwarsstraat 17. Door hitte- uitstraling van een kachel bleek de voorraad tabak en sigaren, welke in dit perceel was opgeslagen, vlam gevat te hebben. De brandweer pakte het vuur "met twee stralen een langs de trap en een over een binnenplaats ria de achterzijde van een huis krachtig aan. Spoedig had men den brand onder de knie en kon het grootste deel van het materiaal weer inrukken. Het na- blusschcn vorderde echter nogal tijd. Pas tegen hal felf kon ook de laatste motorspuit naar de kazerne aan de Prinsengracht terugkeeren. De tweede etage van het smaile pand brandde ge heel uit, de derde etage gedeeltelnk. ter. wijl ook de zolder en de vliering, brand schade hadden opgeloopen. De geheele voorraad tabak en sigaren, welke gelukkig niet zoo groot was. ging verloren. Hoe hoog het bedrag van de schade is. kon nog niet worden vastge steld. Toen de brandweer arriveerde, was niemand in huis aanwezig. Men heeft de deur moeten forceeren. ZAANDAM, 28 Juni. In de gister avond gehouden vergadering van den Zaandamschen gemeenteraad heeft bur gemeester mr. dr. J. in het Veld een rede gehouden, waarin hij na eerbiedige hulde te hebben gebracht aan degenen die \oor het vaderland zijn gevallen en zijn dank te hebben vertolkt voor de groote plichtsbetrachting van het ge meente-personeel cn de luchtbescher ming woorden van waardeering sprak Aoor de houding der Zaandamsche bur gerij in de afgeloopen weken. „Wij sluiten onze oogen niet voor het feit, dat de ontwikkeling van de krijgs- gebeurtenissen geheel nieuwe verhou dingen schept in Europa en ons land dwingt tot een nieuwe orienteering. Het ware struisvogelpolitiek, wanneer wij de consequenties daarvan niet zou den willen zien. Het heeft spr. verheugd, uit den mond van dr. Seyss Inquart te mogen verne men, dat Duitschland voor ons volks karakter het juiste begrip heeft. Er is met het Nederlandsche volk heel wat te bereiken, als men het maar niet zet onder geestelijken druk. In enkele weken voltrok zich reeds een revolutie in de geesten. Er groeide een geest van saamhoo- righeid, die ons bezielt met de beste verwachtingen. Er is allerwegen een bereidheid tot krachtig aan pakken. Het bedrijfsleven, dat door de belemmeringen in het zeever- keer in moeilijkheden kwam, zoekt nieuwe wegen. De strijd tegen de werkloosheid staat in het middel punt der belangstelling. Ook. het gemeentebestuur doet in dit opzicht, wat in zijn ^rmogen ligt, en dat blijkt meer te zijn, dan spr. aan vankelijk meende te mogen verwachten. Ik vreesde, dat werken, waaraan bouw materialen te pas komen, geen kans zouden hebben, ervan uitgaande, dat de wederopbouw zal moeten voorgaan. Blijkbaar heb ik de bouwmaterialen- positie te somber ingezien, want niet alleen kregen wij onmiddellijk toe stemming tot voortzetting van alle on derhanden zijnde werken, maar daar naast werd ook toegestaan den bouw van ongeveer 35 nieuwe woningen en, wat ik heelemaal niet verwacht had, de uitvoering van ons rioleeringsplan. Wij hopen nu spoedig dit werk, dat, gelijk hekend, een belangrijke werkver ruiming zal brengen, te kunnen aan vatten. Deze gang van zaken geeft ons den moed, om ook met de voorbe reiding van verdere openbare wer ken voortgang te maken, waarbij wij met name het groote belang van een voldoende woningvoorzie ning niet uit het oog zullen verlie zen. Daarnaast had ook de werkverschaf fing de volle aandacht. Het aantal te- werkgestelden is in de laatste weken opgevoerd tot niet minder dan 700. Het zal ^u ongetwijfeld voldoening hebben gegeven, dat de gemeenteraden hun arbeid in het belang der gemeen ten kunnen voortzetten. Het moet u echter duidelijk zijn, dat strenge zelf beperking in de gedachtenwisseling daartoe noodzakelijke voorwaarde is. Dit beteekent niet, dat ik zakelijke dis cussie zou willen beknotten, daarvoor bestaat geen enkele reden. Maar van uitstapjes op binnenlandsch- en buiten- landsch politiek terrein zal geen sprake kunnen zijn en ten slotte hoop ik van harte, dat gii allen u slechts zult laten leiden door het belang onzer gemeente, daarbij meer ziende naar wat ons in deze moeilijke tijden vereent, dan naar wat ons scheidt. VAN EMPIRIE TOT WETENSCHAP IN DE RUBBERINDUSTRIE DELFT, 28 Juni. Vandaag heeft dr ir. A. van Rossem zijn intrede gedaan als bijzonder hoogleeraar in de rubber- technologie aan de Technische Hooge- school met een rede. welke tot titel had „Van empirie tot wetenschap in de rubberindustrie." ROTTERDAM. 28 Juni. De Rotterdamsche rechtbank, gepresideerd door mr. H. de Bie heeft de zaak in behandeling genomen van de uitgebreide serie dief stallen bij de spoorwegen te Rotterdam, waarvoor zich 19 personen moeten ver antwoorden. Gedurende geruimen tijd werden regelmatig vrachtgoederen ver mist, die per spoor naar Rotterdam waren gezonden en die aan het vracht- goederenstation Feyenoord-arriveerden, doch hierna niet aan de bedoelde adres sen bezorgd werden. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in, waarbij bleek, dat leden van het personeel van Van Gend en Loos, welke onderneming voor aflevering van de vrachtgoederen en eventueele verdere expedities zorgt, bij deze diefstallen waren betrokken. In een aantal maanden is voor duizenden guldens aan gloeilampen, radiotoestellen, mode-artikelen, lappen stof enz. gestolen. Mid den Februari konden 9 dieven en helers door de Rotterdamsche politie worden gearresteerd. Bij de verschillende helers werden sigaren, linnengoed, kousen, stoffen, cognac, doozen handschoenen, pakjes koffie, radiotoestellen enz. aange troffen, die waren bezorgd door vrachtauto's van Van Gend en Loos. In Maart werden wederom tien arrestaties verricht en vele gestolen goederen in beslag genomen, tezamen voor een waarde van ecnige duizenden guldens o.a. 12 Philips radiotoestellen van de duurste typen. Van deze tien mannen werden er zes in het huis van bewaring opgesloten en tegen vier proces-verbaal opge maakt. A LS eerste in de lange rij van verdach- ten stond terecht de 32-jarige L. K besteller bij Van Gend en Loos te Rot terdam. Deze man was ten laste gelegd, dat hij tal van goederen gedurende 1938, 1939 en begin 19ÏO had gestolen. Ilij haal de het uit een goederenloods op het sta- tionsemplacemcnt Feyenoord, laadde, wanneer 'hij de kans kreeg, goederen, die niet tot zijn bestelgoed behoorden, op een vrachtwagen en reed deze naar den in de Gaffelstraat wonenden 29-jarigen machi naal houtbewerker A. H. W. Deze W. moest terecht staan wegens heling, beide verdachten bekenden. De Officier van Justitie, mr. J. Meisch- ke, eischte tegen K. 1 Ys jaar gevangenis straf met aftrek \an de preventieve hech tenis en tegen W. eveneens. Van W. gingen de goederen, o.a. radio toestellen, sigaren kousen en dames- en heerenconfectie, stoffen, gloeilampen, kof fie enz. weer naar andere „afnemers", die ook wegens heling moesten terecht staan. Zij waren de 31-jarige broer van W., J. T. W., kleermaker van beroep, de 11-jarige schoenwinkelier T. M. S de 48- jarige electronionteur E. J. T.. de Ui-jari ge radiohandelaar J. M. en de 45-jarige loodgietersbaas FI. A. J. v. d. L. Tegen J. T. W. eischte de Officier 8 maanden gevangenisstraf met aftrek. T. M. S.. die ook goederen onmiddellijk van den dief l.etrok, hoorde IV2 jaar met' aftrek tegen zich requireeren. De eisch tegen E.*J. T. luidde 8 maanden gevan genisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. De president, mr. H. de Bie. wees tij dens de zitting op de zeer onvoldoende controle, die het mogelijk maakte, om zulke groote hoeveelheden goederen te ontvreemden. De hoofdcontroleur der Spoorwegen, de heer W. C. Veltkamp. antwoordde hierop: „Met een vroegere scherpere con trole hebben wij gebroken, omdat het zooveel geld kostte. Wanneer men al het geen dat gestolen is omslaat over de to tale waarde van wat per spoor \ervoerd wordt, dan is dit slechts een onbeduiden de fractie". President: „Dat is een eigenaardige op vatting van spoorweg-economie". Tegen J. M. en H. A. J \an der L. werd resp. 8 maanden met aftrek van de pre ventieve hechtenis en f 100.boete, subs. 50 dagen hechtenis, vermeerderd niet 3 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar gecischt De middagzitting Nadat de zitting gedurende ruim een uur was geschorst, heeft de Rotterdam sche Rechtbank de behandeling voort gezet van de zaak der spoorwegdief stallen. De achtste verdachte, die terecht moest staan, was de 46-jarige kleer maker H. de B., die van Th. M. S. een aantal klecdingstukken had ontvangen. Ter zake van heling werd acht maanden met aftrek tegen hem gecischt. De 25-jarige expeditieknecht hij van Gend en Loos J. F. B. had op het Feyen- oord-emplacement sigaren, schoenen cn cigaretten gestolen. Hiervoor luidde de eisch: zes maanden met aftrek. Acht maanden met aftrek eischte mr. Meinsehke tegen J. B., 33 jaar, chauf feur, die cigaretten en sigaren van J. F. B. had aangenomen en bovendien bij het Maas-station een aantal overhemden had weggenomen. G. B., 24 jaar, expeditieknecht. had de schoenen van J. F. B. voor 2.50 ge kocht. Ook had hij op het emplacement Feyenoord een pak cigaretten ont vreemd. Vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar luidde de eisch. De 41-jarige koetsier J. v. d. V. was reeds tien jaar bij van Gend en Loos in dienst. Ilij nam van J. F. B. een pak cigaretten aan, waardoor tegen hem ter zake van heling acht maanden, waar van vier voorwaardelijk, werd gecischt. De 33-jarige grondwerker A. J. ver kocht voor A. II. \V. dameskousen, kin dersportkousen, overhemden enz., een vloerkleed cn een japon had hij voor zichzelf behouden. De officier eischte anderhalf jaar gevangenisstraf. In den loop van 1939 had J. W., een 52-jarige rijwiel- en motorhersleller, twee damesmantels, een vloerkleed en een lap stof van A. J. in ontvangst ge nomen, waarvoor de officier zes maan den met aftrek requireerde. Een voorwaardelijke straf van zes maanden vorderde de vertegenwoordi ger van het O.M. tegen C. T.. 43 jaar. los werkman, die doosjes sigaren, wasch goed, overhemden en pen vloerkleed bij J. T. W\ had ontvangen. De 42-iarige radiohandelaar, J. Th. A. N., en de 43-iarige rijwiel reparateur H. P. hadden ieder twee radiotoestellen van E. J. T. ontvangen en weer verkocht. Tegen pik werd drie maanden gevange- nisstraf p'pëischt. In 1939 had de 4i-»ari0,e koopman N. T.die als laatste in de rii v an negentien vprdarhtcn terecht stond, een radiotoe stel. sigaren, regenmantels, thepdopken, fnndnasta en?; van S ontvangen. Eisch f 100of 50 rlanen hechtenis. Uitspraken 11 Juli. DOORVAART VERBODEN 's-GRAVENHAGE, 2S Juni. De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in de directie hoven-rivieren brengt ter kennis van belanghebbenden hij de scheepvaart, dat in verl and me, de herstelling van de spoorwegbrug over de beneden-Mervvede bij Baanhoek de noordelijke groote doorvaartopening dezer brug tot nadere aankondiging voor de scheepvaart zal zijn verboden. Gewezen echtgenoot door het gerechtshof van betalings plicht ontslagen 's-GRAVENHAGE, 28 Juni. Het gerechtshof deed uitspraak in een civiele procedure tusschen de N.V. Dameskleeding en Pelterijenhandel v.h. Heincman en Oostwald te 's-Gravenhage en mr. W. C. M., ad vocaat te Batavia. Deze is gehuwd geweest met mej. de B. Tijdens haar huwelijk met mr. M. heeft zij bij .voornoemde firma inkoopen gedaan, alleen aan bovenkleeding voor bij na 3000, daaronder was een vos van 6iö. Van die 3000 gulden werd maar een derde betaald, waarop de firma mr. M. in rechte aansprak, het ontbrekende bedrag te betalen. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft de firma niet ontvankelijk verklaard in haar vordering uit overweging, dat mr. M. aantoonde, dat hij in het betreffen de jaar een zuiver inkomen had van ruiim f 8000, bij welk inkomen de uit gaven der vrouw geacht moeten wor den de normale grenzen te buiten t« gaan. De lirma kwam hier van in hooger beroep. Het hof overwoog nu, dat een reeks van aankoopen, als door de echt- genoote gedaan, op zichzelf reeds als buitensporig is aan te merken en be zwaarlijk is op te vatten als vallende onder de gewone en dagelijksche uitga ven cener huishouding. Bovendien had de omstandigheid, dat de betaling niet vlot verliep, de firma tot voorzichtig heid moeten ma^en. daar dit. toch wees op financieele moeilijkheden. Het hof bevestigde dan ook het door de rechtbank gewezen vonnis. VERGUNNINGSSTELSEL VOOR HET VERVOER PER AUTOMOBIEL De Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland (B.B.N.) meldt ons, dat ieder, die inlichtingen wenscht te ontvangen omtrent het vergunningsstelsel, dat 1 Juli a.s. ook voor het geheele „beroeps personen-" en „eigen-vervoer" per auto mobiel in werking treedt, zich kan wen den tot den Inlichtingendienst van den B.B.N.Groot Hertoginnelaan 16, 's-Gla- venhage. Tel. 390010. Zwitserland interneerteen Eng eisch schip GENèVE. 27 Iuni (D.N.B.). Woensdagochtend is in de Zwitsersche haven Ouchy een schip voor anker ge gaan. dat van den tegenoverliggenden Franschen oever kwam. Het was een .plezierboot, die het eigendom is van een EngelschmanDe Engclschman be sloot aan den Zwitsersehen oever te ankeren. Een Zwitsersch nulilair vaar tuig, dat dezen oever bewaakt, enterde het Britsche schip. Zwitsersche solda ten hebben het daarna opgebracht naar de handelshaven van Ouchy, waar de Zwitsersche militaire autoriteiten het schip hebben gcinterneerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8