Waarmee zullen we ons kleeden?" De Laatste Bus De verkoop van brandstoffen MVRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Slachtoffers van bomaanval op Haarlem begraven Contingenteeringen, die niet verlengd zijn Gedemobiliseerde werkkrachten moeten voorrang hebben Motorbrandstof voor rijkspolitie KINDERHOEKJE WILLY PÉTILLON schrijft voor onze lezeressen over: RECEPTEN Cecil Freeman Cregg 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 2 JULI 1940 Zeer groote belangstel ling op Noorder. en Alge meene begraafplaats HAARLEM. 1 Juli. Hedenmid dag zijn onder zeer groote belang stelling de vier slachtoffers van den Engelschen bomaanval op Haarlem naar hun laatste rustplaats ge bracht. Op de Noorderbegraafplaats werd het stoffelijk overschot van den agent van politie G. Quivooi ter aar de besteld, waarbij o.a. aanwezig waren de burgemeester van Haar lem. dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, de commissaris van po litie, de heer E. H. Tenckinck. als mede inspecteurs en collega's van den ontslapene In de aula sprak de burgemeester als hoofd van de politie en als vertegen woordiger van het gemeentebestuur en de burgerij een woord van afscheid tol den trouwen dienaar van de politie, die hij de uitoefe .g van zijn plicht ge vallen is. Namens het gemeentebestuur legde de burgemeester een krans on de 'baar. Mr. P. L. J. Reyinga sprak een af scheidswoord namens den Algemeenen Nederlandschen Politie .Bond en de heer P. D. Peters dankte namens de Haar- lemsche Politie Muziekvereniging den ontslapene voor het vele, dat hij voor deze vereeninging heeft gedaan. Hierna werd de haar door leden van de muziekvereniging en van den Alg Ned. Politiebond grafwaarts gedragen. Op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede geschiedde de begrafenis van mevrouw Kalf. haar dochter en haar schoonzoon, die bij den hominslag in hun woning om het leven waren ge komen. De schoonzoon van mevr. I\. was amb tenaar bij het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noord-Holland en namens het Provinciaal bestuur was aanwezig mr. A. Bruch, lid van Gedeputeerde Staten en voorzitter van den raad van toezicht op de provinciale bedrijven. Verder waren aanwezig ir. W. Men- sert, directeur van het Prov Waterlei dingbedrijf. ir. W. J. Burgersdijk, direc teur der N.Z.H.T.M. en de heer M. A. Reinalda, wethouder van Haarlem na mens het gemeentebestuur. In de aula sprak eerst ir. Mensert. •Hij zeide. dat de heer Stokman 21 jaar bij het waterleidingbedrijf werkzaam is geweest en zich heeft doen kennen als een ijverig en nauwgezet emnloyé, die bij collega's en vrienden zeer gezien was. Enkele weken geleden was ieder een verheugd dat na de bange dagen, die achter ons liggen, het geheele per soneel van het bedrijf weer voltallig was. Niemand kon toen vermoeden, dat de heer Stokman daarna zou vallen als slachtoffer van den grooten oorlog. Spreker besloot met enkele woorden van deelneming tot de familie, die door bet verlies van drie barer leden zoo zwaar getroffen is. Namens het gemeentebestuur van Haarlem vertolkte de heer Reinalda de gevoelens van innig medeleven van burgemeester en wethouders en de bur gerij. Hij hechtte een krans aan de baar van mevrouw Kalf. De heer Boelhouwer sprak namens de personeelsvereéniging een afscheids woord, waarna ds. J. M. Leendertz, Doopsgezind predikant te Haarlem, een slotwoord sprak. Hierna werden de drie kisten graf waarts gedragen 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. - De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de contingenteeringen van kunstmeststof fen. papier en papierwaren, rijst en rijst voodermeel, schroefbouten en isolator- steunen en weefsels van wol en halfwol. waarvan de geldigheidsduur op 30 Juni 1940 afliep, niet voor een nieuwe perio de werden verlengd. Invoer van de be treffende goederen zal derhalve na ge noemde datum zonder vergunning inge volge de crisis invoerwet 1937 zijn toe gestaan. Een moreele verplichting van de werkgevers 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. De af dacht wordt erop gevestigd, dat door samenwerking van de afdeelingen voor militaire zaken en de arbeidsbeurzen in de verschillende gemeenten, deze laatste de beschikking hebben over alle gegevens in zake nog niet gedemobili seerde werkkrachten, die voor den ar beid in loondienst in aanmeiking ko men. Werkgevers, die dus bii indienst- ctelling van nieuw personeel aan be schikbare gemobiliseerde werkkrachten den voorrang wenschen tc. verleenen. kunnen zich tot de organen van arbeids beurzen wenden, welke dan dp gevraag de krachten kunnen bemiddelen. Verwacht mag worden, dat vele werk gevers van deze bemiddeling gebruik zullen maken. Immers de moreele ver plichting welke de maatschappij tegen over het cremohiliseerrle de^l dei bevol king heeft, mag mei rpcht Joen ver wachten. dat de werkgevers hun aan deel in deze verplichting zullen nako men. door hij indienstneming van nieuw personeel aan beschikbare gemobiliseer de werkkrachten voorrang te verleenen Verkrijgbaar tegen inlevering van z.g. blauwe bonnen 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de voor Nederlandsche militairen in de rechtmatige uitoefening van hun dienst geldende uitzondering op het in de mo torbrandstofbeschikking 1940 no. 1 neer gelegde verbod tot het koopen en ver bruiken van motorbrandstof eveneens geldt voor de ambtenaren der rijkspoli tie. Deze ambtenaren kunnen 'cgen in levering van zgn. blauwe bonnen dc noodige motorbrandstof betrekken. 's-GRAVENHAGE, 1 Juli. - De secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, maakt bekend, dat, in verband met de intrekking van de brandstoffenbeschikking 1940 no. 1, als mede van alle tot dusverre verleende dispensatie^ en vergunningen, met in gang van heden tot wederopzegging aan handelaren, slijters en depothou ders in den zin van de brandstoffenbe schikking 1939 no. 1, zooals deze gewl|- zigd is hij beschikking van 2-i April 1910 no. 24011 N.f (Nederlandsche Staats courant no. 80), onder bepaalde voor waarden opnieuw dispensatie wordt verleend van het verbod tot het verkoo- pen en afleveren van vaste brandstof fen, bedoeld in artikel 7 lid 1 van laatst genoemde beschikking, en wel voor zoo ver betreft den verkoop en de aflevering van steenkolen, steenkoolbriketten, co kes, bruinkolen, bruinkoolbriketten en petroleumcokes. Voor alle overige vaste brandstoffen geldt voorloopig een alge meene dispensatie. De voorwaarden, waarop aan hande laren, alsmede aan slijters en depóthou ders dispensatie wordt verleend, zijn neergelegd in een circulaire, welke bij de kantoren van de plaatselijke distri butiediensten gratis verkrijgbaar is. Handelaren wordt in hun eigen be lang aangeraden, zich zoo spoedig mo gelijk op de hoogte te stellen \an bedoel de condities, aangezien niet nakoming daarvan intrekking van hun dispensatie tengevolge kan hebben. Slijters en de póthouders zullen omtrent de geldende bepalingen worden ingelicht door de handelaren van wie zij hun brand^lof- fen betrekken. Ruilverkaveling van den Zuid-Scharwouderpolder ZUID-SCHAR WOUDE, 2 Juli. ln een Maandag gehouden vergadering onder leiding van mr. M. Slingenberg, lid van Geel. Staten van Noord-Hol land, ten geineentehuize te Zuid-Schar- woude, besloten de ingelanden van den Zuid-Scharw ouder polder eenstemmig tot ruilverkaveling van dezen polder. Op de oppervlakte van 42 H.A. wordt een landwinst van 14 H.A. verkregen, ln dezen polder wordt een proefbedrijf gesticht door de provincie Noord-IIol- land. Er zal een bedrag van ongeveer 170.000,aan loon worden uitgekeerd bij dit werk. De arbeidsloonen komen geheel voor rekening van de overheid. De provincie Noord-Holland verleent een bijdrage van f 20.000,in de bij komende kosten, waardoor de ruilver- kavelingskosten op ongeveer f 200, per II A. komen, of f 10.— per jaar en per H.A. gedurende 30 jaren. OUDE MAN MAAKT DOODELIJKE VAL AMSTERDAM. 1 Juli. Een tachtig jarige man, die een perceel in de Pegas- sustra.-t bewoonde, is vandaag van den trap gevallen, waarbij hij zoo ongelukkig terecht kwam, dat hij aan de gevolgen overleed. Het stoffelijk overschot is naar de anatomische afdeel ine van het Bm ncn Gasthuis overgebracht. R. KOOLE EN ZOON' BANK N.V. ZIERIKZEE, 1 Juli. In de algemee- ne vergadering van aandeelhouders der N.V. R. Koole en Zoon's Bank werden de balans, en winst- en verliesrekening per 31 Decemher 1939 goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 3 procent De aftredende commissaris de heer J. S. L. Kortew eg werd herkozen. Tot mede directeur werd benoemd de heer E. J, Lu ne berg. MARKTBERICHTEN GRONINGEN. Kalf. en melkkoeien le srt. ƒ240—260, 2e srt. 190—220, 3e srt, 130170; vroegm. koeien le srt. 180200, 2e'srt. 130150; vare koeien le srt. ƒ140- 160, 2e srt. 111—130; vaarzen f 110—140; stieren le srt. 6264, 2e srt. 5658 et. per kg.; kalveren en pinken le srt. 60110; slachtvee le srt. 7375, 2e srt. 6264 ct., 3e soort 4315 ct vette kalveren le srt- 68 72 ct-, 2e srt- 6066 ct. p. kg.; melksohapen le srt. 1218; weideschapen le srt. 12 19; vette lammeren le srt. ƒ1012; vette schapen le srt. 2834. 2e srt. ƒ2024; biggen le srt. 1317, 2e srt. 2.202.60 de week; vette varkens le srt. 6064 ct., 2e srt. 5258 ct.; zouters le srt. 525-1 ct. Aanvoer runderen 959, kalveren 595, scha. pen 1266, varkens 556, biggen 220, paarden 14. Overzicht. Voor het kalf. en melkvee waren voor de beste exemplaren, de prijzen ruim zoo hoog. Voor de afwijkende soorten bleven de prijzen, evenals voor bet slachtvee en de stieren, onveranderd. Vette kalveren v/aren vrij goed te plaatsen en brachten iets meer op. Nuchtere kalveren werden verhan deld, met uitzondering van de zware soor ten, van 5 tot 10 gulden. Vette schapen en vette lammeren waren goed te plaatsen met onveranderde prijzen. Op de afdeeling var kens was veel animo voor de spekvarkena, welke dan ook vier cent per kg. meer op brachten dan de vorige week. De prijzen der zouters en die der biggen iets hooger. PURMEREND, 2 Juli Gemeentelijke kaasfoeurs, verhandeld 21 partijen, wegende 92.000 K.G. Handel goed. Hoogste 29. Kaasmarkt: gewicht 1109 K.G., handel goed. 4 kleine boerenkaas 27, pér 50 kilo. 1107 K.G. boter, 1.60—1.64 per kilo. Runderen, totaal 592 stuks. 290 vette koeien 8086 ct. per kilo, handel matig. 134 gelde koeien 140190, 115 melkkoeien 180280 per stuk. handel matig. 53 stie ren 60—72 ct. per kilo, handel matig. 18 paarden 225—400 per stuk, handel stug, 46 vette kalveren 5575 ct. per kilo, han del matig, 407 nuchtere kalveren voor de slacht 816, idem voor de fokkerij 14 22 per stuk, handel matig. 242 vette varkens voor de slacht 6567 ct per kilo, handel vlug.. 40 magere varkens 2646, 212 big gen 1224 per stuk, handel stug. 486 scha pen 1635 per stuk, handel matig; 42 'ookken 416 per stuk. handel matig, 474 lammeren 411 per stuk, handel matig. Kipeieren 44.50, eendeneieren 2.80 per 100 stuks. 1900 Noord-Hollandsche Blau wen (kuikens) 5052^< ct.. 5300 oude kip pen en hanen (wit en rood) 42)^—47^ ct., uitzonderingsprys 52 ct. en oude kippen en hanen (blauw) A~Y}50 ct., per kilo. Konij nen 0.30—1.60, 1800 eenden 0.150.30 per stuk. uitzonderingsprijs 35 ct.; duiven 40 ct. per paar.; 2400 jonge hanen (wit en rood) 4550 ct. per kilo. Coöp. Centrale Eierveilïng: 75.000 eenden eieren 3 153.30, 75.000 kippeneieren 3.60— .50. BODEGRAVEN. Aangevoerd 264 par tijen Goudsche kaas. totaal 11.880 stuks, we gende 106.920 kg. Prys le soort ƒ3537, 2e soort 3134, zwaardere tot 38. Handel matig. 1S7. Wonder boven wonder komt Peter met den koflei zonder ongelukken in zijn kamer. Daar doet hij 't ding vlug open. want Myra krijgt 't al benauwd. Wip ze springt er uil en valt Peter meteen om den hals van plezier. A'u zijn we weer bij elkaar roept ze. Als ze nu den koffer maar niet komen zoeken. Daar heeft Peter nog niet aan gedacht 1SS. En warempel, een oogenblikje later hooren ze iemand over de gang loopen en vlak bij de kamerdeur zegt een dame: Mijnheer, ik wil vanavond nog mijn koffer hebben, morgen moet ik verder reizen! De knecht gaat naar den zolder en komt verschrikt terug. Uw koffer is er niet. me vrouw! Zijn er dan dieven in dit hotel? roept de dame ver schrikt uit. n J-fCT is een merkwaardig, schoon menschclijk verschijnsel, dat wij onmiddellijk de ■*-* grootste behoefte krijgen aan iets op het oogenblik. dat wij het niet of niet ge makkelijk of slechts in zeer beperkte hoeveelheid kunnen krijgen. Dat hebben we ge zien de eerste dagen van de brooddistributie (de bakker vertelde van klanten, die vroeger altiid minder brood hadden gekocht dan hun nu bij het rantsoen werd toebe deeld en die in de eerste distributiedagen opeens hun volle pond verlangden tot het nieuwtje er af was en nu gaat alles weer gewoon). We hebben dit verschijnsel ook kunnen opmerken bij de eerste bepalingen van de textieldistributie er. zelfs nu de liin een stuk gevierd is en de zomerklceding plus een aantal begeerenswaardige artikelen werd vrijgegeven, zijn we er nog niet gerust op- HET is soms vermakelijk en soms min of meer irriteerend de kinder lijke en kwasikinderlijke protesten te hooren tegen de genomen maatregelen De verontwaardigde en min of meer verongelijkte vraag of het nu niét an ders kan? Waarom je niet in plaats van een paar kousen een jurk zou mo gen koopen? En wat iemand moet dra gen, die aan drie paar kousen per half jaar niet genoeg heeft? Dit uitgerekend volgens de redeneering, dat een paar kousen niet langer dan een maand duurt (Men zou haast zeggen: dat zijn er ook de kousen naar) en dat de tekort gedane over niet één paar in de kasl meer beschikt. Althans de uitkomst van het rekensommetje was dat zij dan drie maanden kousloos door het leven zou moeten huppelen. Wat, gezien dat het een paar jaar geleden de aller nieuwste mode was, zoodat het bijna indecent leek om kousen te dragen, toch niet zoo'n universeele ramp zou zijn. Het zou ook nauwelijks de moeite van het vermelden waard zijn, als er achter dergelijke protesten, heel of half of in het geheel niet ernstig le nemen, niet een bedenkelijke mentaliteit school. De mentaliteit van nog steeds niet willen inzien, dat wij moeten leven in een tijd, die te ernstig is, waarin te groote, de vitale belangen op het spel staan, dan dat wij ons dergelijke bou- deries kunnen permitteeren, stijl derde keizerrijk, toen het bon ton wa6 flauw te vallen om een nieuwen hoed en een zenuwcrisis te krijgen over een zomer- reisje. In de dagen van geweldige bewogen heid, die achter ons liggen, zullen er dunkt me maar weinig vrouwen ge weest zijn, die niet in stilte verzucht hebben: „als ik toch maar iets kon doèn!" We zouden toen tot de grootste offers bereid zijn geweest. En we kon den niet6 doen dan afwachten, stil en gelaten en de zelfbeheersching toonen, die noodig was om buiten paniekstem mingen te blijven. Daarna konden we iets doen door van wat ons bleef iets af te staan aan hen, die niets meer had den overgehouden. OF we daarmee nu onzen vollen plicht hebben vervuld? Of met deze bijdra ge onze verplichtingen tegenover de ge meenschap als gepuitleerd kunnen worden beschouwd? Of we, omdat we tot spon tane gróóte offers in staat waren, omdat we beseften dat het vaderland ook van ons iets vroeg. Ja dringend eischte, nu ontslagen kunnen worden geacht van de dagelijksche kleine offers (want wat be- téékent tenslotte een paar kousen of een lurk of welk begeerlijk kleedingstuk het dan zijn mag!) die zoo oneindig zwaarder te brengen zijn, de offers van onze ijdel- heid en koketterie? Me dunkt van neen. Juist hierin, bij het aanvaarden van deze beperkingen op het terrein, dat de vrouw zoo dier baar is, kunnen we toonen, dat het ons ernst is met de verzekering van be reidheid tot mee dragen wat te dragen wordt gegeven. Laten we toch beseffen, dat er ook hier nog lang niet geraakt wordt aan wat we werkelijk noodig hebben. Laten we niet vergeten, dat er behalve wij met de drie paar kousen en wat er verder mee samenhangt, zoo talloos velen zijn voor wie het klee- dingvraagstuk werkelijk het probleem is geworden van bedekking, niet van versiering. Aan het strikt noodige ontbreekt het ons nog niet, nog lang niet, en we hoe ven daarvoor nu nog geen angst te hebben. Wij hoeven niet te vragen: waarmee zullen wij ons kleeden? Voor loopig pa6t nog op deze vraag het ant woord, te vinden op ciezelfde plaats in den ouden bijbel, die nog altijd zoo veel antwoorden geeft op bezorgde vra gen: ziet naar de lelies van het veld... zij zijn bekleed met heerlijkheid... Een beetje moed, een beetje vertrou wen 't sal waerachtig wel gaan. Rabarber Men kan rabarber aanwenden op de volgende wijze: Smelt 2 a 3 stelen met olie of aard- appelnat. Daarna kan men eenvoudig ui of tomaat toevoegen naar smaak. (Eerst af laten koelen.) Men kan dc rabarberstelen goed was- schen (niet schillen), dan behoudt men meer suiker, daar de schil veel suiker bevat. Eerst af laten koelen voor men suiker toevoegt. De meeste vruchten hebben meer suiker noodig bij verhit ting. (Ingezonden) WIELRENNEN DE NATIONALE WIELERKAMPIOEN SCHAPPEN AMSTERDAM, 1 Juli. Naar wij ver nemen ligt. het in het voornemen van den N.W.U. de Nationale Kampioen schappen op 27 en 2-S Juli in het Olym pisch Stadion te Amsterdam te laten verrijden. Daar aanvankelijk door tien K.N.V.B. de wedstrijd JulianaBlauw Wit om het landskampioenschap was vastgesteld op 14 Juli, kwam het Olympisch Stadion op dien datum eveneens vrij voor de Natio nale Wikampioenschappen. De tijd van voorbereiding werd door de N.W.U. evenwel te kort geacht om deze belang rijke wedstrijden op dien datum vast te stellen. Daar de K.N.V.B. ook nog geen beslissing genomen heeft ten aanzien van Zondag 21 Juli, blijft de mogelijk heid nog bestaan, dat in onderling over leg de wielerkampioenschappen een week eerder worden vastgesteld. WEDSTRIJDEN OP DE VEKABAAN AMSTERDAM, 1 Juli. Maandag avond werden door de Federatie van Wielerclubs in Noord-Holland op de „Vekabaan" alhier wedstrijden gehou den, voor onafhankelijke», amateurs en nieuwelingen. De uitslagen waren als volgt: Sprint over 1 K.M. voor onafhankelij- ken en amateurs: 1. Van Gelder (A'dam) 2. Remkes (A'dam), 3. Van Hekken (A'dam), 4. Herbershof (A'dam). Wedstrijd over 10 K.M. voor onafhanke- I lijken cn amateurs: 1. Simonis 15 min. 15,2 sec., 2. Remkes, 3. Van Gelder, 4. Stern. Wedstrijd over 10 K.M. voor nieuwe lingen: 1. Erisman 15 min. 28 sec., 2. Overweg. 3. Maas. Afval wedstrijd voor nieuwelingen: 1. Maas (Amsterdam), 2 uur 41 min. 30 sec. 2. Erisman, 3. Dekker. DE KAMPIOENSCOMPETITIE K.N.V.B. AMSTERDAM, 1 Juli. Naar wij ver nemen zijn de volgende wedstrijden op 14 Juli a s. in de kampioenscompetitie van den K.N.V.B. vastgesteld: AmsterdamBlauw-WitHeracles. Spekholzerheide: JulianaG.V.A.V. FEUILLETON door HOOFDSTUK I Waarin Scotland Yard een brief ontvangt. Een groote, breedgeschouderde, ath- letisch uitziende man stapte haastig de groote toegangspoort van Scotland Yard binnen, terwijl hij met een glim lach en een achteloos tikje aan zijn hoed den groet van den agent op wacht beantwoordde. „Morgen!" „Goeden morgen, inspecteur!" Inspecteur Cutbhert Higgins stak vlug de binnenplaats over. Als altijd was hij weer onberispelijk gekleed. Al les harmonieerde met elkander. Hij leek meer op een welvarend city-man dan op hetgpen hij werkelijk was: de tective-inspecteur van de hoofdstede lijke politie. En toch. wanneer het nnorllof het eens anders beschikt zou hebben, mocht men hijna voor zeker aannemen, dat hij in elk beroep succes gehad zou hebben Meer nauwgezei dan hrillant huiverig voor intuitie maar toch niet bang een kans te wa gen; geneigd te wachten, liever dan tot een verkeerde conclusie te geraken, was hij bereid tof elk offer op het al taar van den plicht, welk woord hij altijd met een hoofdletter P schreef. Zijn haast werd niet veroorzaakt door het feit, dat hij te laat was hij was boven dergelijke kleinzielige be perkingen verheven doch het was karakteristiek voor den man. Hij be reikte zijn privékantoor, hing zijn hoed aan den kapstok, zette zijn wandelstok in den parapluiebak in een hoek van de kamer en terwijl hij langzaam zijn overjas uittrok, overzag hij de brieven, die op zijn schrijftafel lagen Na zijn jas onder zijn hoed gehangen te heb ben, ging hij aan het bureau zitten. Hij haalde zijn pijp te voorschijn, die hij lanezaam stopte, greep zijn auto- matischen aansteker en was verrasten merkbaar verheugd, toen zijn eerste poging al heloond werd met een aar zeiend vlammetje. Hij beschutte dit met de hand, als verwachtte hij een windvlaag, zoog haastig aan de pijp, welk tempo daalde naarmate de tabak beter ging branden, blies dan het vlammetje uit en trok zijn stoel wat dichter naar het bureau. Zijn dag was begonnen. Voorzichtig en methodisch sneed hij met een soort dolkmes dat zijn eigen historie had, achtereenvolgens alle en veloppen open. Daarna begon hij de brieven te lezen, waarna deze op ver schillende stapeltjes gesorteerd wer den. Plotseling stopte hij. terwijl hij een brief overlas welken hij uit een gele enveloppe met den opdruk „Dienst, portvrij" had gehaald Er stond geen datumstempel op het cou vert. Hij drukte op een belknopje. dat direct onder zijn bereik stond. In ant woord daarop verscheen een agent in uniform. „Deze brief van het postkantoor is hier afgegeven. Wanneer is die afge geven?" „Tien minuten voor u binnenkwam, inspecteur." „Merci. Schrijf voortaan den tijd van ontvangst van zulke brieven op het couvert. Stuur eh hoe heet die nieuwe ook weer?" „Summers, mijnheer?" „Dat is ie. Stuur Summers bij me." Hij knikte ten tceken dat de man kon verdwijnen en begon den bewusten brief opnieuw te bestudeeren. Even la ter werd er zachtjes op de deur ge klopt en op zijn kort „binnen" ver scheen er een man, die bescheiden af wachtend voor het bureau van den in specteur bleef staan. Een flink gebouwde vent van een jaar of vier en twintig, recht-op. zelf bewust, intelligent uiterlijk, hoewel onervaren. „U hebt naar mij gevraagd, mijn heer?" Inspecteur Higgins overhandigde hem den brief met enveloppe. „Lees eens en zeg me dan, wat je ervan denkt.'' De man nam het couvert en haalde er een brief met een andere enveloppe uit. Toen las hij: Aan de hoofdstedelijke Politie, Scotland Yard, S. W. 1. Mijne Heeren, Ingesloten schrijven, voorzien van Uw bovenslaand adres, werd in een andere enveloppe aangetroffen, welke wegens onvolledig adres door de afdee ling „Onbestelbare Brieven" is geo pend De brief was gezegeld en voor het geval bet een dringende zaak mocht betreffen, laten wij een en an der per specialen bode brengen. Hoogachtend. Afd. Onbestelbare Brieven. Voor den directeur, D. R. Daarop wijdde agent. Summers zijn aandacht aan de andere enveloppe, welke inspecteur Higgins reeds ge opend had en van welks inhoud hij bereids had kennis genomen. Aan de hoofdstedelijke Politie! Ik ga er een eind aan maken. Jullie kent me Henri Hamper. Ik heb er genoeg van. Ik heb spijt van wat ik gedaan heb, maar niet van wat ik ga doen. Het adres is Bulstroade's Buil dings. Kom niet met een onbeschermd licht binnen als je me niet reeds nu in dp hel wilt ontmoeten in plaats van over een paar jaar. Zien zullen we el kaar daar onherroepelijk! H. H. „Wel Summers, wat zeg je ervan?" informeerde Higgins, die den ander tijdens het lezen van den hrief scherp had gade geslagen. Summers moest eens weten, dat hij nu op de proef ge steld werd door den scherpzinnigen inspecteur, die altijd alle nieuwelingen aldus ongemerkt examineerde. „Ten eerste, inspecteur, is er de ori- gineele enveloppe. De onbestelbare schijnt hier niet bij te zijn." „Goed. De post heeft die niet meege stuurd. Verder." „Dan is „Onheroepelijk" verkeerd gespeld." Inspecteur Higgins knikte „Nog iets?" „Het schijnt een geval van zelfmoord te zijn, inspecteur." „H'm." De inspecteur scheen niet zoo ingenomen te zijn met de conclu sie van zijn ondergeschikte. „Is er geen alternatief?" Summers keek zijn chef even onder zoekend aan, toen zei hij: „U denkt toch zeker niet aan moord, mijnheer?" Inspecteur Higgins lachte kort. „Moord, natuurlijk, ja dat is een alter natief, maar is er geen kans, dat het niets anders dan een flauwe grap blijkt te zijn?" „Grap, mijnheer? Niemand zou het toch durven wagen „O neen?" viel Higgins den ander in de rede. „Zouden ze dat niet? Wan neer je net zoo lang bij de politie dient als ik. Summers, zul je beseffen, dat er een massa halve gekken rond- loopen, die het het toppunt van gees tigheid schijnen te vinden de politie voor den mal te houden." „Wilt u dat ik het ga onderzoeken?" „Ja. Bulstroade's Buildings is ergens in het East End. Kijk het maar na. Vraag dokter Pape of hij met ie mee gaat en mocht hij je eenigen raad ge- ven, wees er dan niet boven verheven dien op te volgen. Dat is alles." Summers stak brieven en couverten bij zich, boog voor zijn chef en ging naar de deur, waar hij op een woord van zijn chef bleef staan. „Een kleine waarschuwing. Neem mijn opmerking, dat het een brutale grap kan zijn, niet al te ernstig op. Ik zal verrast zijn als het niet zoo is. maar loop die kamer niet ineens bin nen met een brandende cigaret De man kan wel zelfmoord gepleegd heb ben door gasverstikking, zooals hij schrijft, en eh we willen dok- t» r Pape eh nog nie' missen, zie je." „Neen, inspecteur." Rechercheur Sum mers voelde zich eenigszins onzeker hoe hij dit gezegde van den inspecteur moest opnemen. Maar met een ernstig gezicht vervolgde hij: „In elk geval: ik rook niet, inspecteur." De deur ging dicht en met een glim lach hervatte inspecteur Higgins de lectuur van zijn correspondentie. De kwestie van dien brief was er een, welke een ondergeschikte, zelfs een onervaren ondergeschikte wel kon uit zoeken. Higgins was zich wel bewust van de waarde van zijn eigen tijd en hij werd betaald door den staat. Niet dat hij een overdreven idee had van zijn eigen belangrijkheid, maar enkel, dat hij eerlijk was. Hij geloofde niet in „het houden van ee^ hond en zelf blaffen". Nauwelijks had Summers het kan toor van den inspecteur verlaten of hij kreeg het gevoel, dat hij op de proef werd gesteld, dat zijn gedrag in. deze aangelegenheid den inspecteur bij alle vereïere kwesties steeds voor den geest zou staan. Hij nam zich voor het er in elk geval zoo goed mogelijk af te brengen. Een zelfmoord was nu wel niet zoo'n mooi geval, maar het was tenminste een begin. Bulstroade's Buildings. Dat moest zijn eerste werk zijn. Waar hingen die uit? Hij begon met een bezoek aan de bibliotheek. Van den beambte kreeg hij een adresboek van respectabelen omvang en gewicht. Vlug sloeg hij de bladzijden om. B....B....B.... Bu .Buchanan Gardens, Buckarest Road, Buckingham Gate Road Bunhill Row B Wel ver draaid! Die plaats bestond niet' Hij sloeg een paar blaadjes terug en be gon opnieuw. Hij had gelijk. Bul stroade's Buildings bestond niot. Hij kreeg een angstig voorgevoel bii de gedachle, dat er niets anrlers op scheen te zitten, dan nu al terug te kee- ren naar inspecteur Higgins. maar hij vermande zich. Dat nooit! Zijn eer ste opdracht nog wel. Hij raadpleegde deh beambte. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6