Getroffen Duitschers worden geholpen De Laatste Bus MYRA, HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOEl Hulpcomité ingesteld Onderzoek naar gedrag van Wederopbouw van boerderijen Coloradokever moet uitgeroeid! burgemeesters gevraagd Publieke tribune werd ontruimd KINDERHOEKJE Provinciale Staten van Noord-Holland Steun aan getroffen kruideniers Radio-Programma's NIEUWSBERICHTEN: 3 KORTE BERGSTRAAT Damesconfectie Kleeding naar maat Kubler Kleeding Cecil Freeman Cregg 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 3 JULI 1940 Schade aan bezittingen wordt vergoed. Bemid deling voor geschikte werkgelegenheid VGRAVENHAGE. 2 Juli. Ook in Nederland is een systematische hulpactie aangevangen voor de Duitschers. die tengevolge van oor logsmaatregelen nadeel ondervon den. De vanwege de leiding van de buitenlandsche organisatie der N.S. D A.P. voor alle aangelegenheden van Duitschers in het buitenland bestaande N.S.V. (Nationaa. Socia listische Volkswelvaart) stelde met groote.i spoed een hulpcomité in met den zetel in Rotterdam, West- zeediik 145, telefoon 38865. welk co mité onmiddellijk de zorg voor de getroffen Duitschers op zich geno men heeft. De veelzijdigheid der vraagstukken maakte de instelling van deze organi satie noodzakelijk, teneinde ondersteu- ningsverzoeken te regelen, welke in verband staan met geheel of gedeelte lijke derving van inkomens van Duit schers in het buitenland, versoeding te verstrekken voor verloren geraakte kleedingstukken. linnengoed, schoenen, enz. en om daarenboven nog voldoende middelen voor nieuwe aanschaffingen ter beschikking te stellen. Ook met de gevallen, waarbij woning inrichtingen verloren gingen, wordt zoo danig rekening gehouden, dat de moge lijkheid beslaat van een voorschot op rekening van de later uiteindelijk vast te stellen schadebedragen. Ook aan herstel van de gezondheids toestand van Duitschers, welke tenge volge van de gebeurtenissen geschokt is, is gedacht door genezing in badplaat sen" sanatoria of speciale ziekenhuizen in Duitschland. Voor lichtere gevallen heeft men de beschikking over een rusthuis, dat kli- anatisch het best is gelegen in het schoonste gedeelte van Nederland, welk rusthuis in het bijzonder dienen zal voor een verblijf van eenige weken van Duitsche moeders met kinderen. Jon geren en kinderen, die een bijzondere ontspanning noodie hebben, worden ge durende 4 a 6 weken naar jeugdhuizen of familie-vernleeginrichtingen in Duitschland gezonden. Doch ook hier bleek uit ervaring de noodzakelijkheid een verdere mogelijk heid te scheppen voor die herstel be hoevende jongeren en kinderen, die tij dens de oorlogsmaatregelen hun kost winners of opvoeders verloren hebben, of wier ouders tijdens den ophouw van hun nieuwe beslaan onderbrenging van hun kinderen in het rijk wenschen. In deze gevallen is voor opneming in de N.S.V.-jeugdtehuizen of familie-verple- ging zorg gedragen. De reeds gemelde veelzijdigheid op het gebied der vraagstukken van het opgerichte hulpcomité omvat ook de bemiddeling voor geschikte werkgelegenheid voor zonder be staan gekomen Duitschers alsmede uitvoerige beroepsconsultatie in den geest van het Duitsche Arbeidsfront (D.A.F.). Het hulpcomité belast zich verder met de vaststelling van alle materieele schaden, welke tengevole van den oor log aan bezittingen van Duitschers in Nederland ontstaan zijn. bijv. verlies van huizen, zaken, woningen, voorra den enz. Deze vaststelling geschiedt mei het oog op de latere schadeloosstelling. Het adviesbureau van het hulpcomi té staat ter beschikking van alle Duit schers in het buitenland, zoodat iede- ren Duitscher wordt aangeraden zich lot. dit bureau te wenschen. teneinde raad en hulp te verkrijgen. De builen Rotterdam wonende Duitschers kunnen zich om raad wenden tot de afdeeling van de N.S.D.A.P. in hun woonplaats. Het hulpcomité is voor a 11 n Duitschers de eenige bevoegde instantie voor alle bovengenoemde aangelegenheden. Het heeft zich ten doel gesteld, iedere Duit scher ook hui ten de grenzen zooveel mogelijk zoo tp helpen, als voortsprui! uit den wil tot opbouw van het groot- Duitsche rijk onder zijn Führer Adolf Hitler. Voorstel van N.S.B.-leden van de Staten van Gel derland verworpen ARNHEM, 2 Juli. De Staten van Gelderland zijn heden in zomer- zitting bijeengekomen. OP de publie ke tribune waren talrijke leden van de N.S.B. in zwarte hemden aanwe zig Ook de Statenleden Koster en Konijnenburg droegen deze uniform. De heer Koster (N.S.B.) diende een voorstel in. mede namens de hee- ren Konijnenburg (N.S.B.) en Bouw man (Partij van de kleine boeren), ertoe strekkende, om door een com missie uit de Staten een onderzoek te laten instellen naar het gedrag van burgemeester in Gelderland van 10 tot 14 Mei en daarop volgende da gen. en daarover rapport aan de Staten uit te brengen. De heer Koster kreeg toestemming om dit voorstel in het kort toe te lichten, maar werd, toen hij opmerkte, dat er tegen burgers maatregelen waren ge nomen. waarbij burgemeesters zich heb ben misdragen, door den voorzitter in de rede gevallen, omdat er bezwaar is, dat hier personen worden aangevallen, die zich niet kunnen verdedigen. De heer Koster heeft in het vervolg van zijn rede er op gewezen, dat door burgerlijke autoriteiten in de dagen van 10 tot 12 Mei reeksen personen gevan gen zijn genomen en zijn geinterneerd. Er is zelfs een oud boertje uit zijn huis gesleept en kinderen van 17 en zelfs van 13 jaar onder het oog van de bur gemeesters weggehaald. Bij de evacuatie waren burgemees ters. die elk initiatief of organiseerend vermogen misten en daarbij alleen aan zichzelf dachten. Zij moeten ter verant woording worden geroepen. Wij willen geen persoonlijke wraak, maar recht moet er zijn. Toen op de publieke tribune bravo en houzee werd geroepen, werd de tribune- op last van den voorzitter ontruimd. De leden van de N.S.B. op de tribune gingen «-U^errtf heen. Het voorsTei-Koster werd daarna ver worpen. Alleen de onderteekenaar stem de voor. MEISJE OM HET LEVEN GEKOMEN ZUTPHEN, 2 Juli. Vanmiddag om streeks vijf uur was het zesjarig meisje Jantje Kale aan het spelen in de nabij heid van een goederentram van de Gel- dersche Tramweg Maatschappij. Toen de tram vertrok, klampte het kind zich aan een der wacons vast. Het raakte er onder en werd geheel vermorzeld. Districtsbureau is te Amersfoort gevestigd 's-GRAVENHAGE, 2 Juli. De regee- nngscommissaris voor den wederop bouw deelt mede, dat hij, in overleg met den regeeringscommissaris voor den ak kerbouw en de veehouderij de behande ling van zaken den wederopbouw van landbouwbedrijven betreffende tot nadei order heeft opgedragen aan het Bureau Ontruiming van het Regeeringscommis- sariaat voor den Akkerbouw en de Vee houderij. De leiding van den wederop bouw van landbouwgebouwen bij dit bu reau berust bij den heer A. D. van Eek, hoofd van de bouwkundige afdeeling van de directie van de Wieringenmeer te Alkmaar. Bij het opmaken van plannen tot wederopbouw van vernielde boerde rijen zullen door den heer van Eek te verstrekken algemeenc richtlijnen moe ten worden gevolgd. Omtrent de indee ling van de gebouwen zullen dwingende aanwijzingen worden gegeven. De eigenaar is vrij in de keuze van zijn architect, behoudens goedkeuring door den regeeringscommissaris. Het is de be doeling alleen die architecten toe te la ten, die bekend zijn met den bouw van boerderijen en hun aantal te beperken. Zoo zal het in die streken, waar vele boerderijen erden verwoest, gewenscht zijn, dat dezelfde architect opdracht krijgt voor verschillende, in eikaars na bijheid gelegen boerderijen. In dit geval zal de aanwijzing van architecten door den regeeringscommissaris kunnen plaats vinden. De gang van zaken zal ongeveer als volgt zijn: De algemeene richtlijnen en de afme tingen en indeeling van de gebouwen worden gegeven door of vanwege den heer van Eek, die in verschillende plaat sen een kantoor zal vestigen (bureau Wederopbouw Boerderijen). Het plan met kostenbegrooting kan door den ar chitect worden opgemaakt, waarna het door den dienst van den heer van Eek wordt beoordeeld. Bij de beoordeeling van het plan wordt tevens de waarde van het gebouw vóór de vernieling op genomen. Blijkt bij dezen dienst geen be zwaar tegen het plan te bestaan, dan wordt het door tusschenkomst van dezen dienst aan den regeeringscommissaris voor den wederopbouw ter goedkeuring aangeboden. Na diens goedkeuring zal het Bureau Ontruiming met de advies commissie vorderingen en de voor de oorlogsgeweldschade aan te wijzen in stantie vaststellen, welke schadeloostel ling of welk cridiet kan worden ver leend. Op basis hiervan wordt met den eige naar een overeenkomst aangegaan en kan op aanwijzing en volgens door het Bureau Wederopbouw boerderijen goed te keuren bestekken met de uitvoering worden begonnen. Teneinde de landbouwgebouwen met spoed te kunnen herstellen of herbou wen, hetgeen uit een oogpunt van de voedselvoorziening van belang is. zullen bij de burgemeesters der gemeenten for mulieren verkrijgbaar zijn. waarop de eigenaar mededeelingen kan doen om trent den aard der vernieling. Aan de hand van de ingezonden formulieren zal daarna de heer van Eek zoo spoedig mogelijk contact met de belanghebben den zoeken. Het hoofdkantoor van het Bureau We deropbouw Boerderijen is gevestigd te Utrecht, Maliesingel 12, tel. 16551. Het eerste bureau voor het district noorde lijk deel Grebbelinie is geopend te Amersfoort, Heiligenbergerweg 93, tel. 6955. NIEUW ARRANGEMENT IN HET MAURITSHUIS In het Mauritshuis te 's-Gravenhage zijn 26 van de tentoongestelde schilde rijen door andere vervangen. Hierbij be vinden zich verscheiden belangrijke kunstwerken die den bezoekers veelal ontgingen door hun plaatsing, zooals b.v. Caesar van Everdingen's voorstel ling van Diogenes, die een mensch zoekt, Flinck's Meisje bij den Kinder stoel, het zelfportret van Paulus Mo- reelse, het landschap met ruines van Aelbert Cuyp, en dergelijke meer. Het ligt in de bedoeling, dit arrange ment gedurende de zomermaanden on gewijzigd te laten. 1S9. Hoor je. Myra, ze komen den koffer halen. Ze gaan 't ding nu natuurlijk overal zoeken. En als ze jou hier zien moet je weer naar beneden, jammert Peter. Weet je wat, we vluchten den tuin in door 't raam. roept My ra en meteen trekt ze haar vriendje mee naar 't raam. Gauw. gauw. an ders worden we gesnapt. 190. Het zijn Peter en Myra 't raam uit of daar gaat dc kamerdeur open. Een politie-agent gevolgd door de dame en een hondje komen de kamer binnen. Het hondje begint meteen aan den koffer te snuffelen, alsof hij 't ding kent. Kijk eens aan. daar hebben we 't verloren schaap. Maar nu moeten we nog uitvinden wie de dief is, bromt de agent. Enkele raadgevingen van den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen WAGENINGEN. 2 Juli. De plan- tenziektenkundige Dienst te Wage ningen schrijft: Nu de bespuiting van alle aard appelvelden in het gedeelte van ons land ten Zuiden van den Rijn, de Lek, de Nieuwe Maas en den Nieu wen Waterweg met Calciumarse- naat, tusschen 1 en 12 Juli ter be strijding van den coloradokever is voorgeschreven, vestigt de Planten- ziektenkundige Dienst de aandacht van alle verbouwers erop, dat deze bespuiting noodzakelijk is en voor al ook, dat zij nauwgezet moet wor den uitgevoerd. Op verschillende plaatsen zijn thans kevers en larven van den coloradokever gevonden. Door een zeer zorgvuldige bespuiting, waarbij zeer zeker de volle hoeveelheid vloeistof, waarop gerekend n.l. minstens 750 liter per hectare, ge bruikt moet worden, kunnen eventueel aanwezige larven gedood worden. Wij weten allen, hoe gevaarlijk de aanwe zigheid van den coloradokever, niet al leen voor onze aardappelcultuur en -uitvoer, maar ook voor den uitvoer van andere tuinbouwproducten is. Alleen door zeer stipte uitvoering der voorgeschreven bestrijdingsmaatregelen zulen wij uitbreiding van het insect over ons land kunnen tegengaan. Laat men dus, ondanks de moeilijkheden, alle aandacht aan de beide voorgeschre ven bespuitingen wijden. Laat men ook tijdens de bespuiting goed opletten of men de aanwezigheid van het insect in het aardappelgewas kan vaststellen, n.l. of men den 1 c.M. grooten, ovalen, geelgekleurden kever met 10 zwarte strepen op de dekschil den of de roode larven op de bladers vindt. Als men gaatjes in de bladeren waarneemt, moet er op die plaats voor al met aandacht naar larven gezocht worden. Van elk geval, dat kevers of larven gevonden worden, moet mededeeling ge daan worden ten gemeentehuize, daar dan door den plantenziektenkundigen dienst nog krachtiger bestrijdingsmaat regelen op die plaats genomen zullen worden. Als iedere aardappelverbouwer zijn medewerking verleent, kan voor de uit roeiing van den coloradokever nog veel bereikt worden. Daarom: Spuit en zoekt Subsidie ten behoeve van de restauratie van de Groote Kerk te Alkmaar HAARLEM. 2 Juli. In de heden voortgezette zitting der Provinciale Sta ten van Noord-Holland werd op voor stel van den heer Hoogland besloten 200.subsidie te verleenen aan de Stichting Volksmuziek^chool te Amster dam. Ten behoeve van de voortzetting van de restauratie van de groote of St. Laurenskerk te Alkmaar werd een sub sidie toegekend van 78.000. Daar de totale kosten 520.000— bedragen zal het Rijk f 296.100 de gemeente Alkmaar 121.800 en de Nederluit*che Hervorm de Gemeente aldaar 20.800 moeten bij dragen. Voorls werden subsidies verleend voor restauratie van den voorgevel van het zeventiende eeuwsche pakhuis Oude Schans 39 te Amsterdam. Voor de res tauratie van het Ned. Herv. Kerkgebouw te Opperdoes en voor de instandhouding van de kerkruine te Bergen en het Bosch Wildrijk te Zijpe. Goedgekeurd werden een aantal wij zigingen van waterschapsreglementen Aan de Provincie Utrecht werd een bij drage verleend voor den aanleg van een weg door de Vinkeveensche plassen. Besloten werd tenslotte een geldleening aan te gaan van 5.600.000.tégen ten hoogste 6 procent rente, wegens kosten van uitbreidingswerken ten behoeve van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf AMSTERDAM, 2 Juli. De vertegen woordigers van de levensmiddelen branche hebben opgericht een comrnis sie tot. financieelen steun aan de getrof fen kruideniers. De commissie stelt zich tot taak de nood van de getroffenen zoo ver in haar vermogen is te helpen lee- nigen. Alle getroffen kruideniers, die ernstige schade hebben geleden gedu rende de periode na 10 Mei 1940 en rechtstreeks voortvloeiende uit den oor. log, worden verzocht hun naam en adres zoo spoedig mogelijk op te geven aan het secretariaat van bovengenoem de commissie, gevestigd Heemraadsin gel 190, Rotterdam. ENGELSCHE BOMMENWERPER NEERGEHAALD HEERHUGOWAARD. 2 Juli. Heden middag is een Engelsche bommenwer per boven de gemeente Heerhugowaard door twee Duitsche jagers neergehaald. Het toestel vloog in brand en kwam in een weiland terecht. De drie inzitten den kwamen om het leven. DONDERDAG 4 JULI. JAARSVELD. 414 M. NCRV-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, me. ditatie. 8.25 Gewijde muziek, (gr. pl.). 8.1 Gram.muziek. 9.15 Trioconcert en gram.mu- ziek. 10.00 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram.muziek. 11.15 Zang met pianobe geleiding en gram.muziek. 12.00 Berichten 12.15 Gram.muziek. 12.45 Berichten ANP. 1.05 Orgelspel en gram.muziek. 1.45 Gram.ma- ziek. 3.00 Chr. lectuur. 3.30 Spaarne-sex en gram.muziek. 5.00 Handenarbeid voor df jeugd. 5.30 Orgelconcert. 6.30 VPRO.: Cycli „Lezen in den Bijbel". 6.45 Gram.muziek. 7.0o Berichten. 7.05 Christ, liederen (gr.pl.). 7.2' NCRV-Harmonic.orkest (opn.). 7.30 Report: ge. 7.55 Propagandatoespraak. 8.00 Berich ten ANP. 8.15 Volkszanggroep van de Chr Oranjevereeniging „Juliana" met pianobese leiding. 8.50 Voor de jeugd. 9.10 Gram.mu ziek. 9.45 Bach-cantate (opn.). Hierna: Schriftlezing. 10.15 Berichten ANP., sluitini KOOTWIJK. 1875 31. VARA-uitzcndinc 11.1511.30 nam. berichten. 8.00 Berichten ANP., gram.muziek. 10.0 Orgelspel. 10.40 Gram.muziek. 11.15 Berichtei' (Engelsch). 11.30 VARA-orkest. 12.30 Berich ten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 Es meralda en solist. 1.45 Gram.muziek. 2.0-: Berichten (Duitsch). 2.15 Verkorte operetU „Die Fledermaus" (gr.pl.). 3.15 Berichte (Engelsch). 6.30 Gram.muziek. 6.40 VARA orkest. 7.15 Reportage. 7.35 Rosian-orke- (opn.). 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berich ten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. 8.45 Or gelspel en zang. 9.15 Berichten (EngelscW 9.30 Esmeralda. 10.00 Berichten (Duitsch) 10.15—10.30 Berichten ANP. 11.15—11.30 Be richten (Engelsch). De uitzendtijden van de nieuwsberichte! in het Nederlandsch, Fransch en Engelse! op den zender Kootwijk. 1875 M.. zijn volgt: 8.008.15 nieuwsberichten van het ANJ 9.009.15 berichten in het Fransch. 11.1511.30 berichten in het Engelsch. 12.3012.45 berichten in het Duitsch. 12.4513.00 nieuwsberichten van het A.N.P. 13.4514.00 berichten in het Fransch. 14.0014.15 berichten in het Duitsch. 15.1515 3U berichten in het Fransch. 17.0017.15 berichten in het Duitsch. 18.1518.30 berichten in het Engelsch. 20.0020.15 berichten in het Duitsch. 20.1520.30 berichten in het Engelsch. 20.3020.45 nieuwsberichten van het A.NJ\ 21.1521.30 berichten in het Engelsch. 22.0022.15 berichten in het Duitsch. 22.1522.30 nieuwsberichten van het A.N.P. 22.3023.15 geen uitzending. 23.1523.30 berichten in het Fransch. Tot nader order zullen de zenders Jann veld en Kootwijk om 22.30. na de nieuwsbe richten van het A.N.P., sluiten, behalve dat zooals uit bovenstaande opgave blijkt, i zender Kootwijk om 23.15 terugkomt met be richten in het Fransch W. K. VAN ROSSUM FEUILLETON door S) „Niet te vinden? O, dat was niets bij zonders. Misschien was de naam ver anderd misschien is er eens een misdaad gebeurd of zoo iets. Denk maar eens aan Crippen! Probeer het eens in een oud boek. Wacht ik zal u even helpen. Zeker pas hier. hé?" Zonder antwoord af te wachten ver dween de beambte, om even later met eenzelfde soort hoek terug te komen, dat er alleen meer gebruikt en ver kleurd uit zag. „Alsjeblieft m'n jongen. Probeer dit maar eens. Het is negen jaar oud." Summers nam het boek haastig aan en begon zenuwachtig de blaadjes om te slaan. Weldra slaakte hij een zucht van opluchting en voldoening omdat 'de Bulstroade's Buildings erin bleken te staan en omdat, hij den schrik van daare\en weer te boven was. Bulstroade's Buildings E 1. kaart O. 8 P. 9. Summers zocht de bewuste plek terstond op de kaart op. Hii maakte net een notitie omtrent de juiste lig ging, toen er van beneden geroepen werd: „Summers." Hij keek op en riep: „Ja?" „Dokter Pape is beneden. De ouwe zei hem. dat er een zaakje voor hem was en dat iii er op uit ging Dr. Pape wil weten wat er aan de hand is." „Goed. Ik kom." Hij volgde den ander uit de biblio theek en maakte van de gelegenheid gebruik om te vragen wat voor soort man de politiedokter was. „Pape?" meende de ander oneerbie dig. „Och, die is wel geschikt. Eén beetje een oue zeur weliswaar en hij haalde met een vage geweging de schouders op. „Merci!" Summers haastte zich thans naar heneden. waar hij een opvliegend heer van middelbaren leeftijd vóór de poort vond op en neer loopen. Een col lega vertelde hem. dat dit dr. Pape was. „Ik hen Summers, mijnheer! Bent u de politiedokter?" „Dat ben ik en dat weet je heel goed. Agent Harris heeft mij je juist aange wezen. Ik zag het! Laten we opschie ten!" „Zeker, dokter." Summers zette er direct flink den pas in, in de richting van de ondergrondsche. maar Pape hield hem tegen. „Niet zoo hard, Summers, niet zoo hard. Ik heb mijn auto hier." „Dan zie ik u zeker wel voor het ge bouw, mijnheer?" „Doe niet zoo gek. Stap in." Graag, dokter." De reis naar East End werd zwij gend afgelegd. Dr Pape scheen inge slapen, terwijl Summers niet wist wat hij van dr. Pape moest denken. Als hij geweten had. dat hij per auto naar Bulstroade's Buildings gegaan zou zijn, had hij zich de moeite van het op zoeken hebben kunnen besparen en dr. Pape zou niet uit zijn humeur heb ben behoeven te zijn door de kleine vertraging. De chauffeur zou dan de zondebok geweest zijn, dacht hij. Hij wist nog niets van de onovertroffen kennis van Londens straten en stagen, waarvoor dr. Pape's chauffeur be roemd was. De wagen stopte en de be stuurder opende het portier. „Bulstroade's Buildings, rechts eer sten hoek om, dokter. Halverwege dc straat." „Dank je wel." Dr. Pape knikte te gen den man en zei dan: „Kom mee Summers." Zij stapten haastig naar de aange geven plek, maar waren nog maar halfweg, toen Summers de straat over stak om hij een collega in uniform te informeeren. „Bulstroade's Buildings, hè? Probeer het eens aan Birkenhead Mansions. Die heetten vroeger de een of andere Buildings." „Merci." Birkenhead Mansions, ofschoon impo neerend door hun afmetingen, bleken allesbehalve aantrekkelijk van uiterlijk. Somber, eentonig, met kale, vervelooze muren en onaanzienlijke romen, welke op de benedenverdieping rekken had den, waarin armzalige planten een ver- geefschen strijd om het bestaan streden. De Mansions hodden betere dagen ge kend. HOOFDSTUK II. Waarin Summers zijn onderzoek begint. Hoewel het pand diverse woningen bevatte, scheen er slechts één ingang te lesfaan. Dit was een groote steenen poort, waarachter steenen treden naar omhoog voerden en onder welks bescherming tallooze kinderen van alle leeftijden, vuil, slordig en toch verbluffend vroo- lijk speelden. Dokter Pape en recher cheur Summers bestegen verwonderd de stoeptreden. Tegen den deurpost leunde een slordige vrouw, die Sum mers aansprak. „Woont Henri Hampers hier?" „Weet ik niet en 't kan me niet sche len De vrouw had troebele oogen, maar toch zag zij den harden trek wel, welke op het gelaat van den dokter was verschenen Zij bond wat in. „Probeer de volgende verdieping eens Hier wonen niets dan gezinnen." Zij klommen naar de volgende verdie ping en zagen tot hun verrassing, dat hun voortgang gestremd werd door een deur, waarop door een amateur geschil der wa.s: „Mevrouw Hicks. Kostgan gers." Summers klopte en drukte op een bel- knopje naast de deur. Eerst kwam er geen antwoord. Maar, nadat hij op nieuw gebeld had, hoorden zij een schuifelenden voetstap. De deur ging open. „Wel", klonk het onvriendelijk. „Woont Henri Hampers hier?" „Wat mot je van hem?" „Hij woont dus hier, hè" kwam de dokter rustig tuéschenbeide. „Dat heb ik niet gezegd." „Zanik niet langer. Wijs ons zijn ka mer." De vrouw aarzelde en was verloren. Zonder veel omhaal werd zij door Sum mers opzij geschoven terwijl dokter Pa pe volgde. „Zijn kamer?" „Tweede deur van links, de trap op maar hij geeft geen antwoord heb het ook al geprobeerd." Beide politiemannen keken elkaar veelbeteekenend aan. Zij haastten zich de trap op naar de volgende verdieping. De tweede deur link*, was van binnen gesloten en een klein eindje van een laneen, ouderwetschen sleutel stak naar buiten. Juffrouw Hicks was hen vol nieuwsgierigheid naar boven ge volgd. Summers sprak haar aan. „U hebt een tweeden 6leutel van die kamer? Haal dien dan." De vrouw slen terde weg. Summers boog zich voorover en probeerde door het sleutelgat te glu ren. Was het verbeelding of nam hij een ga6lucht waar? Met de toppen van zijn voorsten vinger en duim morrelde hij wat aan het uitstekende eindje van den sleutel, totdat deze vrij kwam te zitten. Daarop haalde hij een dun maar sterk zakpotlood te voorschijn en drukte te gen den sleutel, welken hij voelde be wegen. Het \olgende oogenblik viel deze rinkelend in de kamer op den grond. Een benauwd gehijg achter zich deed Summers omkijken. De hospita was terug gekomen en had den dupli caatsleutel gebracht. Zij was heele- maal buiten adem. „Die trappen" klaagde zij, „zijn nog eens mijn dood." Summers nam den sleutel en stak dien in het slot. Daarna keerde hij zich tot de wachtende vrouw. „Zoo is het goed, dank u." „O, is het toch waar! Het is mijn huis voor zoo ver ik weet. En wie bent u om mij in mijn eigen huis bevelen te geven? Dat zou ik wel eens willen weten!" Zij sloeg haar armen over elkaar en keek hem nijdig aan. Summers haalde een kaartje te voor schijn een officieel kaartje één van de honderd welke hij een paar we ken geleden had laten drukken en waarvan hij ér nog geên enkel had kunnen gebruiken: Edwin Summers. Hoofdstedelijke Politie. Crimineele afdeeling Scotland Yard. S W. 1. Eenvoudig en zakelijk. Het leerde niet al te veel. Volgens dit Kaartje kon hij zoowel commissaris als .agent zijn. Hij was verrast en verblijd door het resultaat. De vrouw was zichtbaar ge schrokken en week langzaam achter uit, alsof zij een te nauw contact me de politie schuwde. „Neem me niet kwalijk, heeren. Ik ga clan maar." En zij verdween. „Nu, Summers, je kunt beter voor zichtig zijn." Dr. Pape glimlachte on de verwarring van de vrouw. „Het za misschien het beste zijn, dat ik he eerst naar binnen ga om de ramer open te gooien en zoo, want „Neen, neen, dokter. Het is mijt taak, maar ik zal erom denken De politiedokter haalde zijn schou ders op. „Zooals je wilt, maar neem een raa< van mij aan: houd een zakdoek voo' je mond en neus, loop vlug naar bin nen, draai de gaskraan dicht, gooi d ramen open en kom clan weer zoo vlu( mogelijk naar buiten, de deur achtc je sluitend." „Dank u, dokter." Nu hij niet va: zijn privilege beroofd werd om he eerst de kamer te mogen binnen gaar was Summers een en al minzaamhei en wat had inspecteur Higgins ooi a! weer gezegd? Als dr. Pape je eet raad geeft, wees er dan niet boven ver heven dien op te volgen. Nu, dat zoi hij zeker niet en in ieder geval \va dit een raad, welke op het terrein vat den dokter lag. Hij haalde zijn zakdoek voor dc' dag en drukte dien tegen zijn gezich' zoodat neus en mond erdoor bedel «aren. De politiedokter deed hetzelfd' Summers draaide den knop van d deur om, voelde even en wierp dan d deur open, waarop ÏTij de kamer bin nensnelde. (Wordt \ervolgd

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6