Kwakzalverij in Voorthuizen? STADSNIEUWS EXAMENS Bijeenkomst van den Raad van Voorlichting der Nederlandsche Pers WEINIG goedkoope woningen TE HUUR rijsopdrijving jitgesloten In onze stad zijn op het oogenblik GEEN WONINGNOOD Burgerlijke Stand Een Nationale Plicht Üqsmda Behandeling" had succes Ie BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 4 JULI 1940 rJET valt niet te ontkennendat X er op het oogenblik slechts trekkelijk weinig woningen in nze stad leeg staan. In vele geval- n overtreft de vraag naar huizen et aanbod verre. Weliswaar is er 'lukkig geen sprake van toestan enzooals die tijdens den wereld- orlog voorkwamen en kan men an ook nog geenszins spreken an woningnood, maar een feit is, men in een bepaalde prijs- lasse b.v. die der betere arbei- erswoningen van omstreeks f 30 er maand uiterst moeilijk een oed huis zal kunnen huren. Hier 'edt de markt op het oogenblik ker een tekort. En het ziet er iet naar uitdat dit binnen kor- tijd zal kunnen veranderen anf er zijn in onze stad nu een- \aal te weinig van dit soort pan en. Een verklaring voor dit verschijnsel niet zoo moeilijk te vinden. Het is elemaal niet, zooals men wellicht op eerete gezicht zou meenen, uitsluitend n kwestie van tijdelijken aard, d.w.z.: n de laatste tien maanden. Nog veel nder is het een zaak van prijsoprlrij- ng, want daartoe bestaat nu geen gelijkheid. Ook wordt het niet ver aard door een buitensporigen trek ar Amersfoort. De eerste en de laatste izer factoren spelen wel een min of eer belangrijke rol, maar de hoofd zaak schuilt feitelijk elders. De zaak flat men de laatste jaren minder edkoope woningen heeft gebouwd dan, jar nu zonneklaar blijkt, wensclielijk geweest. En ook die verschuiving van n bouw van goedkoope naar duurdere ïurhuizen was en is begrijpelijk. De verklaring schuilt in de sterke stri ng van den prijs der bouwmaterialen cle voor-oorlogsche crisisjaren. Dit aakte de kosten zoo hoog, dat de bouw- idernemcrs er voor terugdeinsden om t type-arbeiderswoning ter hand te men. Deze panden immers moesten wrlgedwongen in hun huurwaarde het mpel van den hoogen kostprijs dra- in en waren dientengevolge voorbe- md om tegen de in voorgaande jaren getrokken woningen niet of zeer cht te kunnen concurreeren. Dus ijdde men zijn aandacht aan andere jecten, die. grootere mogelijkheden in h droegen, en welke men inderdaad nd in den bouw van beter gewaar- erde middenstandswoningen. Dat men ,met de gebakken peren zit", is weer ns een van die symptomen, die er op jzen, welke sociale gevolgen er moes- n voortvloeien uit een toestand, geken- erkt door vrije prijsopdrijving etc., 'lke niet onopgemerkt aan ons land ocht voorbijgaan. TWf ET dit al ontwikkelde de \vo- ningbouw zich dus in een een zijdige richting, die zich op den duur wreken moest, daar klaarblijkelijk wel de bouw van, doch zooals men begrijpt niet de vraag naar arbei derswoningen verminderde. Integen deel: deze nam juist toe. Daar er immers in alle lagen van het volk een daling van het welvaartspeil in trad, ligt het voor de hand, dat er een marktverschuiving van de groote naar de kleinere woningen plaats vond. Wie even denkt aan de vele groote villa's en landhuizen, die ook in onzen om (rek leeg staan, zal daar een duidelijk beeld van hebben. Zoo konden dus de „betere midden standswoningen", die men in groo- ter aantal bouwde, slechts in be perkte mate het tekort aan „betere arbeiderswoningen" compenseeren. En ziedaar het beeld van heden! b>Tu bestaat er voorloopig gelukkig nog enerlei aanleiding tot ongerustheid, ant van werkel-ijken woningnood is 'k geen sprake, en als de voorteekenen et bedriegen, zal die toestand, zoo he cht uit de jaren 191 i tot 1918, ditmaal ct intreden. Prijsopdrijving is nu im- ers ten eenen male verboden. Oud/uvn |llen zich uit den wereldoorlog nog I herinneren, hoe destijds de huur- ijzen soms meer dan verdubbeld wer- n, hoe huizen soms in één week drie aal verkocht konden worden en hoe en tenslotte, om aan de onmogelijke Hirprijzen althans e enigs zins een eind maken, in ons land een huureommis- e in 't leven werd geroepen, die ten- 'nste eenige regelende kracht bezat. J ET is trouwens heelemaal niet uit gesloten, dat er binnenkort in alle 'ijsklassen een bepaald aantal wonin- n zal vrijkomen door de demobilisatie cr dienstplichtigen. Maar hierop moet men vooral niet stellig rekenen, want ofschoon er rond dit onderwerp velerlei geruchten gaan, vast staat er, voor zoo ver ons bekend is, nog niets. De demo bilisatie komt... maar of dit zal be tee kenen, dat er woningen vrijkomen? We weten het niet. Zelfs wanneer deze veronderstelling nochtans waar mocht blijken, dan staat daar tegenover, dat zich op 't oogenblik tcekenen voordoen, die doen vermoeden, dat er toch weer een grootere vraag zal komen. Sinds de laatste veertien dagen valt het bijvoorbeeld op, dat meer Dot terdammers dan vroeger belangstelling toonen voor huurwoningen in onze stad. Het is dus mogelijk, dat binnen afzien- baren tijd in onze stad voor de midden standswoningen hetzelfde zal gelden als voor de arbeiderspanden. Zoo kan men dus niet ontkomen aan de verwachting, dat er méér vraag en minder aanbod zal zijn. Hoe men de zaak ook wendt of keert, het valt niet te ontkennen. Men zal hiermee genoe gen moeten nemen, want in deze tijden schijnt het niet aannemelijk, dat men het tekort door nieuwbouw zal kunnen ondervangen. Er is nu eenmaal nog zoo- iets als materiaalschaarschte, en zij brengt begrensde mogelijkheden met zich mee. Nu wij het over de huurmogelijkheden gehad hebben, dwalen de gedachten ge makkelijk af naar de vraag, hoe staat 't met de kooplust. Deze is betrekkelijk groot. Het schijnt, dat velen tegenwoor dig gaarne hun bezit beleggen in onroe rende goederen. Maar juist de betrekke lijk groote vraag, doet de prijzen ietwat „stijver" worden. Men is minder vlot in dezen handel, ofschoon ook hier vanzelf sprekend van een prijsstijging ver boden! geen sprake mag zijn. Aan de R.K. Kweekschool O.L. Vrouw ter Eem staagden voor het examen Handwerken de dames: Kersten, Bus- sum: Molthoff, Bussum; Van Putten, Utrecht; Scheepers, Emmercompas- cum en Van Rijnsover, Zeist. Voor afdeeling A van het gymnasium alhier werd het einddiploma behaald door G. N. La miners, F. Lulofs, Theodo ra H. Mezger, W. M. v. d. Veen, M. v. d, Werff. Herexamen: één Voor het eindexamen gymnasium slaagde als leerling van het Baarnsch Lyceum onze stadgenoot P. A. C. Radix. Voor het Mulo diploma B slaagden: .T. de Vries, S. de Leeuw, W. Kelder man. Voor het. diploma A: N. P. Bos, leerlingen van de Chr. Nat. U.L.O., al hier. Voor het candidaatsexamen Philoso phic slaagde te LD recht onze stadge- noote mej. G. Nolst Trenité. DE A.V.R.O. BIJ DE AVOND- VIERDAAGSCHE Naar men ons mededeelt, zal de A.V.R.O. reportagedienst bij de Avond- vierdaagsche, welke 17, 18, 19, 20 (of 21 Juli) te dezer stede gehouden wordt, tegenwoordig zijn om indrukken vast te leggen op de ebonieten schijf. LICHTE HERSENSCHUDDING Op een grasveld bij de Nijverheid straat is een vrouw tijdens een stoei partijtje zoodanig komen te vallen, dat zij een lichte hersenschudding opliep. Zij is overgebracht naar het ^t, Èliza- bethgas thuis. KLEINE ZONDEN Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een venter, die zonder vergunning zijn waren aan den man trachtte te bren gen. Ook een fietser, die zonder bel reed, werd bekeurd. Voorts werd iemand aangehouden die bij controle nog drie dagen hechtenis te goed bleek te hebben. Het hem toe komende krijgt hij nu. Geboren: Lina Cornelia, d. v. H-endrika Karei van Halteren en Apolonia Meerman. Willemjjntje Hendrina, d. v. Peter Albertus van Wintarswyk en Hendrina van Zoest- Wilihelmina Cornelia Alberta, d. v. Cornelis Gtfsbertus Willebrordus Pijpers en Wilhel- mina Gerarda Johanna Korndewal. Wouter Theodorus Antonius, z. v. Cornelis Adriaan van den Eshof en Regina Joihanna Antonia Korndewal. Erik, z. v. Jan Jekel en Olga Beekman. Gehuwd: Marinus Jacobus Guldenberg en Gerarda Maria van Wü'land, Bernardus Ver hoef en Bernardina Versterre. Hendrik Met. selaar en Adriana Elisabeth Helsdingen. FRUIT. EN GROENTENVEILING AMERSFOORT, 3 Juli. Roode bessen 510, zwarte bessen 1718, kruisbessen 57, aardbeien 1329, perziken 1662, frambozen 1-129, kersen 1719, meloenen 22, tomaten 610, dubb. boonen 2534, snijboonen 1834, postelein 68, wortelen 610, sla 1831, andijvie 8, tuinboonen 78, peterselie 1115, seldery 1114, aard. appelen 4859, komkommers 48, doperw. ten 1523, uien 67, bieten 3952. spinazie 612, groenekool 57, look 1722, peulen 2038, spitskool 7, bloemkool 412. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's bad bedroeg hedenmorgen 72 gr. F. 22 gr. C. TJf UIS aan huis is men betrokken Bij het nationale leed, Dat in velerlei schakeering Zich bij ons gevoelen deed. leder een heeft mee te werken (leder naar zijn eigen kracht Tot herstel van de verliezen, Die zoo snél zijn toegebracht. Zij. die hun bezit behielden Bh dus nog bevoorrecht zijn, Zullen dubbel moeten helpen Op dit nationaal terrein Klinkt dit woord niet in uw ooren Als een overbodigheid? ledereen is toch doordrongen Van z'n plicht in dezen tijd! Het karakter der collecte Is uitzonderlijk gewis, 't Lijkt ons, dat een aanbeveling Feit'liik niet meer noodig is. Opent beurs of portefeuille. Reikt getroffenen de hand: Nederland voor Nederlanders, Neêrlanders voor Nederland! Geelt wat méér dan gii kunt missen, Méér dan disponibel ligt; Ja ontzegt u zelf er iets voor, Voelt den nat ionalen plicht! PHI LI A (Nadruk verboden) Grand-Thcatrc. Van Vrijdag 28 Juni t.m Donderdag 4 Juli vertooning van de film Congo Express. Voorstellingen: Zondag 1.45, 400. 6.15 en 8 30 uur doorloopend Andere dagen 8 uur. Zaterdags 6 en 8.15 uur. Zater dag- en Woensdagmiddag 2.30 uui matlnée CITY-THEATER. Van Vrüdng 28 Juni t-m. Donderdag 4 Juli vertooning van Tarzan's Verbanning. Voorstellingen: Zondag 1 45, 400, 6.15 en 8.30 uur doorloopend Andere dagen 8 uur Zaterdag 6.15 cn 8 uur doorloo pend. Zaterdag, en Woensdagmiddag 2.30 uur matinde REMBRANDT-THEATER - Vcrtooning van „De roos van de Rio Gran" en „De jonge politicheid". OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL Muurhuizen 9., BELLAMY-BIBLIOTHEEK (kosteloos). - Appelweg 6 MUSEUM FLEHITE Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur (Stadgenooten hebben 's Zaterdags vrijen toegang) STERHUIS Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjes lederen avond geopend des Zondags van 2 uur GILDEHUIS A.K.G Voorjaarstentoonstel ling. ST. JORISKERK. 4 Juli orgelconcert ten bate van het Nationaal Hulpcomité. 8 uur n.m. De openingszitting van de Duitscli-Fransche Wapenstilstandscommissie te Wies- baden. Aan den linker kant van de tafel is dc Duitsche legatie gezeten met in het midden de voorzitter, de generaal der Infanterie von Stiïlpnagclaan den rechter kant ziet men de Fransche legatie onder leiding van den generaal Huntzigcr KANTONGERECHT Een knappe jongen in Spaken burg, die toch op school blijven moet "C*BN juffrouw uit Voorthuizen leed geruimen tijrl aan ischias. Herhaaldelijk had zij doktoren ge raadpleegd, maar niets baatte haar. Op een goeden d<ag riep zij, op ad vies van een buurman, cle hulp in van een zekeren meneer T., van wicn het gerucht ging, dat hij wel eeiit»1 met succes genezend optrad. De buurman zorgde er voor, dat T. zich ten huize van de juffrouw ver voegde. Onmiddellijk zei hij, dat zij aan ischias leed. De kantonrechter, voor wien de juf frouw hedenmorgen als getuige ver scheen, informeerde met tact hoe alles toen verder in zijn werk gegaan was. Welnu, T. had gezegd, dat hij haaj* behandelen zou, maar wat hij nu pre cies met haar gedaan had, \v ïst getuige niet precies meer. Negen keer kwam hij bij haar en steeds behandelde hij haar een halve minuut. „Zoo, ging dat zoo snel?", vroeg de kantonrechter. Ja, maar masseeren deed hij niet. Wel maakte hij armbewegingen. Wat de kosten betrof, getuige mocht wat geven, maar dat hoefde niet. „En wat deed u toen?" „Aan geld gaf ik li en verder een doosje sigaren", antwoordde getuige. De behandeling bleek goed te zijn ge weest', de ischias verdween. Ook het zoontje van getuige was ziek, maar daarvoor had de heer T. geen hulp kun nen bieden. Hierna kwam een tweede getuige voor, juffrouw G. B., eveneens uit Voort- huizen. Zij had een stijven voet en weet dat aan suikerziekte. Zij liet ook T. roepen en na eenige verzoeken kwam deze inderdaad zijn hulp aanbieden. Hij zou haar wel van die kwaal afhel pen, had hij gezegd. Hij gaf tabletten en boorwater en prees voetbaden aan. Tenslotte bleef T. uit zichzelf weg en van kosten hoorde getuige niets meer. „En heeft 't geholpen?" vroeg dc kan tonrechter. Getuige meende van wel. Zij had ge dacht, als ik er maar vanaf ben, is 't goed. Of T. haar eigenlijk behandelen mocht, had zij zich niet afgevraagd en interesseerde haar ook niet. Wèl vond ze 't een eenigszin6 vreem den man, heel anders dan een dokter. Maar ja, aldus getuige, alle menschen zijn niet 't zelfde. Dat vond de kanton rechter ook. Ja, beaamde getuige, ik zag er ook zoo tegen op, om hier naar 't kanton gerecht te gaan. Maar 't valt nogal mee Daarbij keek zij goedkeurend om zich heen en zag niéts dan lachende gezich ten, wat haar blijkbaar zeer, op haar gemak stelde! Het O. M., waargenomen door mr. Al- berda, stelde voor de zaak uit te stellen om een derde getuige te hooren. Daar voor zullen dc heeren rechters naar Voorthuizen moeten gaan over 14 dagen, aangezien deze getuige, een 76-jarige vrouw, moeder van de eerste getuige, slecht ter been is. De moeilijkheid echter is, hoe daar te komen. Waarschijnlijk zal de fiets uitkomst brengen DE vischventer K. uit Spaken burg moest voor den kanton rechter verschijnen, omdat zijn zoontje Klaas niet naar school was gegaan. De jongen was liever en met instemming van vader de zee opgegaan om visch te vangen. liet was inderdaad een vervelend geval. De jongen is 13 jaar, heeft zeer goede rapporten au et allemaal zevens, achten en negens. Met glans is hij alle klas sen doorloopen. Maar nu is hij toch nog, krachtens de wet, leerplichtig. De vader begreep dat niet. goed. Oo'k de meester had gezegd, dat de jongen „uitgeleerd" was. De kantonrechter zei, dat er niets aan te doen was. De jongen moest dan het. geleerde nog maar eens repetecren. In November was de knaap ook al mee de zee op geweest en toen kostte dat schoolverzuim 1.50 De vader had dat toen gedaan, om dat zijn knecht gemobiliseerd was. Die is nu ook nog in dienst. Ilct O.M. vond bet jammer, maar moest toch 4 subs. 2 dagen eischen. Gelijkluidend werd de uitspraak. De vader deed een laatste poging: Ik kan 't niet goed begrijpen. Kantonrechter: Zoo is de wet nu een maal. Dc vader: Ik vind dc wet niet goed. Kantonrechter: Er zijn meer men schen, die de wet niet goed vinden... Twee venters, resp. M. uit Haarlem on B. uil Amersfoort, hadden met ga lanterieën gevent zonder vergunning, Zij wisten niet dat zoo'n vengunning noodig was. Uitspraak f 2 boete. Een smid, wiens werklieden te vroeg aan den arbeid gegaan waren, werd veroordeeld tot 2 X 2.50 subs. 2X1 dag. Twee inwoners van Scherpenzeel, die op den groot-en weg gefietst hadden, in plaats van op het rijwielpad, moeten voor die overtreding ieder 2 betalen. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 4 Juli. Te 's-Gravenhage heeft op uitnoodigi- ging van den raad van voorlichting der -Nederlandse he pers een koffie tafel plaats gevonden in de Oude Doelen. Aanwezig waren de leden van den road van voorlichting: dr. T. Goedewaagcn, A. Meyer Schwencke, drs. W. Goedhuys, P. J. van Megchelen, dr. Alb. van de Poel en mr. M Rost van Tonningen, en een 50-tal belangrijke figuren uit de landelijke en provinciale pers. Van Duitsche zijde gaven van hun be langstelling blijk de heeren Obcr- regierungsrat Hushahn, Pressede- zernent W. Janke en H. J. Sperling. Tijdens den maaltijd, die een zeer een voudig karakter droeg, werd een inlei ding gehouden door den voorzitter van den raad van voorlichting, dr. T. Goede waagcn (hoofdredacteur van De Waag) uit Haarlem, waarin hij doel en werk wijze van den raad uiteenzet te- Spreker begon met eraan te herinne ren, dat in de eerste weken na de capi tulatie, rle situatie der pers vrij moei lijk was, zoowel uiterlijk als innerlijk. Men zocht naar een houding, een pers pectief. Jaren lang Ihacl men zich in Nederland met miskenning der werke lijkheid eenzijdig ingesteld. Men leefde in een schijnwereld'van Britsche make lij, men wist niet wat er in Europa ge schiedde, welke wereldhistorische ge beurtenissen aanstaande waren. Men bekeek alles door den bril der Wester- scho machten cn was, toen de werke lijke situatie zich manifesteerde, zijn houvast, zijn houding kwijt. Juist in die dagen vond het initiatief plaats, waar van dc raad van voorlichting het gevolg was. Op den voorgrond van het streven van den raad stond van begin af aan het Nederlandsche belang, maar daarom tevens dc juiste cn met de werkelijk heid overeenkomende verhouding van ons land t.a.v. de Duitsche volksgemeen schap en haar cultuur. Tweede kernpunt was daarbij bet herstel der Nederlandsche pers, haar hervorming en opbouw. Spr. sprak er zijn vreugde over uit, dat dit initiatief door de Duitsche au toriteiten met zooveel begrip en waar deering is ontvangen en dat de raai haar moeilijken arbeid in het bezit dier volle sympathie kon aanvangen. Taak van den raad A LS taak van den raad noemde dr. Goedewaagen drieërlei: voorlichting onzer pers, bemidde ling tusschen haar en de over heid, mobiliseering van de wer kers der pers. Hoewel wij aldus spr. van mee ning zijn, dat de oude organisaties zooals zij geworden zijn, in den smelt kroes moeten, roepen wij de werkers der pers tot medewerking en samen werking op. En ziet: sneller en inten siever, dan wij verwachten konden, is ons die medewerking en samenwer king geworden. Ik kan u meedeelcn, dat in de luttele weken, dat wij aan d,en arbeid zijn en onze raad bestaat, reeds zeer veel werk kon worden verzet. Belangstelling cn medewerking van de zijde van de jour nalisten, zoowel als van die der uitge vers waren van dien aard, dat veel eer der, dan aanvankelijk verwacht, reeds tot uitbreiding van de werkzaamheden kon worden overgegaan. Het verheugde spreker zeer, dat hij de aanwezigen me- dcdecling kon doen van Giet feit, dat twee leidende vercenigingen van uitge vers van nieuwsbladen en periodieken n.l. de Nederlandsche Periodieke Pers en de vereeniging „De Provinciale Pers" over opheffing dier beide verecnigingen tot volledige overeenstemming zijn ge komen. Daarvoor in de plaats komt de „Vakgroep De Provinciale cn Perio dieke Pern" (P.P.P welke, als later de Nederlandsche perskamer tot stand is gekomen de belangen van all© niet da gelijks verschijnende kranten en allo vaktijdschriften en overige periodieken zal behartigen. Deze vakgroep is corpo ratief gedacht, als leider zal optreden de heer H. J. Kerkmeester, als plaats vervangend leider de heer B. Th. Roo senboom uit Cuyk, terwijl algemeeen secretaris wordt mr. M. J. C. Vrij uit Amsterdam. De vakgroep Provinciale en Periodieke Pers wordt onderver deeld in drie ondergroepen, n.l. die dei- nieuwsbladen, die der vaktijdschriften en die der overige periodieken Spreker meende een woord van lof te moeten uiten jegens de besturen Aan beide verecnigingen, die door deze daad blijk hebben gegeven den geest des tijds te hebben verstaan. Dr. Goedewaagcn voegde hier nog aan toe, dat ook van de zijde van uitgevers van dagbladen reeds plannen beslaan om tot stichting van de vakgroep „dag bladen" te geraken. Deze plannen had den den bijval van den raad van voor lichting, doch waar de reeds bestaande organisatie „De Nederlandsche Dagblad pers" tal van jaren nuttig werk heeft verricht, meende spreker, dat men deze vereeniging eerst in de gelegenheid diende te stellen zich zelf om te vor men en als vakgroep „dagbladen" bij den raad aan te sluiten. Dit. moet dan echter spoedig geschieden, daar wij nu eenmaal in een tijd leven, waarin het dynamische o\ erheerscht. ALS derde verrassing deelde de voorzitter merle, dat het initia tief was genomen voor de oprichting van een „verbond van Nederland sche journalisten". De belangstel ling voor dit nieuwe instituut, dat alle Nederlandsche journalisten van goeden naam als „vakgroep journa listen" zal vereenigen is zeer groot. Binnen' zeer korten tijd zullen na dere mededeelingcn hierover wor den gedaan en o.m. worden vermeld, uil welke personen de leiding van deze zoo uiterst belangrijke groep bestaat. Het verbond heeft o.m de taak een regeling te treffen tot verbetering van de sociale positie van den journalist, zoo zette in zijn boeiend betoog dr. Goe dewaagcn uiteen. Het is gebleken, dat de bemiddelende taak van den raad door dc bladen ten zeerste gewaardeerd wordt. Het uitvoerigst stond dr. Goedewaa gcn stil bij wat hij het einddoel van de voorbereidende werkzaamheden van den raad van voorlichting noemde: den opbouw eener Nederlandsche perska mer. Werkelijke ordening der pers is alleen mogelijk als boven alle particuliere be langen het welzijn van het geheele volk overweegt, wanneer een lichaam met publiekrechtelijke bevoegdheid op den duur daadwerkelijk dc geheele pers om vat. Zulk een lichaam zal met net volksbeginsel als uitgangspunt, de pers kunnen ordenen op een wijze, die tot nu toe als onmogelijk werd beschouwd. Deze ordening der pers zoo merkte spreker op is reeds van zelf aan den gang. Tenslotte kan niets worden opge legd, maar moet alles uit ons zelf ko men. De perskamer znl streng in haar oordcel omtrent bevoegdheid en be trouwbaarheid zijn een strengheid, die zij ontleent aan haar volksehe instel ling. Maar in die gebondenheid zal de man van de pers zich juist in zijn ware vrijheid voelen: zijn verantwoordelijk heidsgevoel zal hem sterker en vrijer maken, juist in de binding aan bet ge heel. Spreker eindigde met een beroep le doen op de werkkracht van ieder, die van goeden en vaderlandschen wille is. „Wat w|j in deze dagen doen is een zaak van onze vrijheid. Maar het is me de een zaak, waarin een hoogere macht, ons als haar, hopen wij edele, instru menten bestiert." (Toejuichingen). Het volksehe beginsel NA de rede van den voorzitter, sprak dr. Alb. van de Poel nog enkele woorden over het volksehe beginsel. Dit beginsel beteekent een teruggrijpen naar de natuur en haar Schepper, wel ke beide hooge waarden door de Fraji- srhc revolutie en de hierna komende tijden in discrediet zijn gebracht. Wij zijn kinderen van ons volk. Wat wij aan cullureele waarden bezitten hebben wij te danken aan ons volk; de taal die wij spreken is cle taal onzer moeders uit duizenden vorige geslach ten Naast die taal hebben wij onze ge dachten wereld en ons vólks-karakter, welke ons van onze geboorte zijn inge prent. Wij zijn krachtens dit alles en daardoor krachtens het volksehe ibe* ginsel kinderen van één volk, kinde ren van de Dietsche gemeenschap. Dit Dietsoho volk heeft in de middeleeuwen een leidende rol gespeeld; door ons ge brek aan staatsvormende kracht echter zijn wij niet geworden wat wij naar one wezen moesten zijn. De heer M. M. Rost van Tonnin gen, lid van den raad van voorlichting hierna sprekende, constateerde, dat de basis der samenwerking tusschen de Nederlandsche persorganen bestaat in cle volksehe verbondenheid, welke ten slotte het begrip der vrijheid ie. Wij zijn in den bloede aan elkander verbonden, \Vij moeten ons één groote familie voelen. De volksehe verbonden heid beteekent daarom, dat wij allen eerlijk streven naar dc eenwording van een gelukkig volk. Alles hangt daarbij af van de eerlijkheid onzer dienstvaar digheid. Alleen met volstrekte eerlijk heid van overtuiging kan men een volk veroveren. „Ik heb zooveel vertrouwen in ons volk, dat ik zeker ben dat deze roep weerklank, vindt." De beste van ons volk moeten aan de spits der natie marcheeren. Ik heb thans vele vroegere tegenstanders ont moet, maar wij moeten over het ver leden een spons halen. Het verleden heeft afgedaan, wij moeten vooruit zien. Uit liefde voor ons volk moeten wij daarom den eerlijken tegenstander van vroeger eerliik tegemoet treden. Wij die zoo verdeeld waren in cle Neder landsche pers, aldus spr., zitten thans aan één tafel. Fr zi'n zeer vele tinte lingen en botsingen van meeningen in het volksleven zij moeten er zijn, zij vormen wal V^vve^insr noemen. In eerlijkheid moet dc geheele Nederland sche pers eendrachtig samenwerken aan de tor mst van ons volk. De heer XV. Janke aan hei woord NA de toespraak van mr. Rost van Tonningen, nam als laatste Presse- Dezernent W. Janke het woord. De heer Janke dankte allereerst, mede uit naam van Oberregierungsrat Hushahn, voor de uitnoodiging tot deelname aan de zen maaltijd. In liet Ncderlandsch voortgaande zei de lieer Janke, dat hij reeds vele jaren liet geluk had gehad in dit land te mo gen wonen en met vele journalisten goede relaties heeft mogen onderhou den. Spr. zeide volledig begrip te heb ben voor de moeilijkheden cn zorgen, waarmede de Nederlandsche pers thans te kampen heeft. Maar verklaarde ook van zijn kant met de meeste intensiteit te zullen medewerken aan de oplossing dezer problemen, waarbij hij zich ech ter niet wilde mengen in zaken welke uitsluitend behooren tot het gebied der Nederlandsche pers zelf. Nieuwe organisatie-vormen moeten niet onder dwang of pressie maar uit innerlijke overtuiging geboren worden, die strookt met den niéuwen koers en den nieuwen tijd. Het doet spr. veel ge noegen te kunnen constateeren, dat de raad van voorlichting reeds zooveel te gemoetkoming en medewerking heeft ondervonden en hij vertrouwt dat de raad een volledig succes zal kunnen be reiken. De heer Janke besloot met cle hoop uit te spreken, dat cle taak dip de raad op zich genomen heeft vervuld moge wor den in een gezonde en zoo harmonisch mogelijke organisatie der Nederlandsche pers, waarin alle onderdeelen deel zullen hebben ook cle uitgevers daarin be grepen en tevens dat de raad moge bijdragen tot de goede verstandhouding tusschen het Duitsche en het stamver wante Nederlandsche volk.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5