Franschen, leren, Turken en Russen Een slechte indruk Maisky's besprekingen met Halifax en Churchill FRANKRIJK'S BREUK MET ENGELAND Geheim verdrag tusschen Britsche regeering en de Jewish Agency Fuehrer heden weer in Berlijn De aankomst van den Fuehrer te Berlijn De evacuatie van schoolkinderen Blokkade van Martinique door de Britten? Plannen voor een Joodschen vrij staat Judaea HetGroene Eiland' trekt in vele hoofdsteden door zijn positie en strijd de aandacht NOORSCH-ZWEEDSCH VERVOER VRIJ uit de kustgebieden Zware straf bedreigt Franschen, die strijden tegen Duitschland of Italië PRINS PAUL ONTVANGT REGEERINGSLEIDERS r DE GOUDSTROOM naar de Ver. Staten DE POSITIE VAN IERLAND Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 JULI 1940 IN voor de realiteit is in wezen een eigenschap geweest, die het Fransche volk sierde, al zijn er ook in de achter ons liggende jaren episoden te noemen, waarin werkelijkheidszin niet de meest op den voorgrond tredende karaktertrek der Franschen leek te zijn. Men behoeft slechts het woord .Volksfront' op de lippen te nemen om een conglomeraat van politieke dwalingen en sociaal-oeconomische fouten, in Frankrijk begaan, voor oogen te zien. Doch het verleden blijve hier rusten, de toekomst van Europa, de toekomst van Frankrijk is belangrijker. Dit beseft ook de Fran sche regeering, getuige de door haar beraamde maatregelen om Frankrijk's toekomstige positie en interne structuur reeds nu voor te bereiden. Terug naar het land, eene goede bevolkings politiek, een open blik voor nieuwe mogelijkheden; aldus kan men ongeveer het program samenvatten. Het is ten zeerste te hopen, in het belang van Frankrijk en van Europa gelijkelijk, dat het Fransche volk over de noodige regeneratieve krachten zal blijken te beschikken om na den oorlog de hem toekomende plaats in ons werelddeel met eere in te nemen. PYUITSCHLAND's voorbereidingen voor den grooten aanval op Engeland gaan rustig en gestadig verder. De voor postengevechten, als hoedanig men de vrij groote activiteit der Duitsche lucht macht kan aanmerken, berokkenen En geland reeds groote schade, doch de eigenlijke strijd is toch nog niet ontke tend. Velen zijn van meening dat Ierland in dien strijd een factor van heteekenis zou kunnen worden De Iersche Vrijstaat heeft zich gelijk men weet van het begin van den oorlog af als neutraal land gedragen. In Noord-Terland Ulster dat nog onder direct Britsch bestuur slaat, ligt echter voor de Vrijs-taters en inzonderheid voor de fanatieke elemen ten onder hen een begeerenswaard ge. bied, dat naar hun stellige overtuiging deel behoort uit te maken van don Vrij staat. De ITlsterianen. gesteund door de Britsche autoriteiten, zijn van meening, dat de Vrijstaat aan Engeland's zijde in den oorlog tegen Duitschland zou moeten gaan, althans, dat het gebied van den Vrijstaat beschikbaar wordt gesteld als operatiebasis voor de Britsche zee- en luchtstrijdkrachten. Zelfs gaan er stem men op. die pleiten voor een Britsche be zetting van den Vrijstaat zoolang de oor log duurt. Vermoedelijk als preventieve maatregel hiertegen heeft de president van den Vrijstaat gelast om eenige Vrij- sfaathavens door Iersche soldalen te bewaken, ten einde voor verrassingen be hoed te zijn. Zal het nog zoover komen, dat deze oorlog tevens een einde zal ma ken aan het Iersche drama, aan den eeiuvenlangen strijd der Ieren voor een zelfstandig en vereend Tersch territoor? In Rome en naar wii ten stelligste ver trouwen ook in andere hoofdsteden volgt men met meer dan gewone belang stelling den gang van zaken on hel .Groe ne Eiland', daar openlijke conflicten tus- schen de Vrijstaters eenerzijds en de Brit ten en Ulsteriancn anderzijds tot militai re gevolgen zouden kunnen leiden, die van groote heteekenis zouden zijn voor het verdere verloop van den .grootcn' oor log. TT IT de reacties, welke de Duitsche publicatie van eenige documenten betreffende de betrekkingen tusschcn Tur kije en de vroegere geallieerden te Moskou heeft gewekt, mag men afleiden, dat de Russen nos steeds een open 002 hebben voor de mogelijkheden, welke de Balkan biedt. Hoewel door een non-ag- gressie-pact met de Turken verbonden, heeft Rusland moeten ervaren, dat de Turksche regeering toestemming had ge geven tot liet gebruiken der Turksche vliegvelden door de Britsch—Fransche luchtstrijdkrachten voor een aanval op Russische olie-centra Wü vrcezen dat de Russische beer ziin Turksche vrien den in den vervolge met een weinig wel gevallig oog zal beschouwen. En de Turken zullen dan ook vermoedelijk hun nerzijds wel hun best gaan doen om den slechten indruk te verzwakkenMaar in de internationale politiek gaat het ver zwakken van slechte indrukken als regel gepaard met het brengen van min of meer groote offers. De groote mogendheden ziin nu eenmaal niet in de eerste plaats philantropen. Wie dit vergeet, maakt zich schuldig aan een cardinale politieke fout en kan voor fatale misrekeningen komen te staan. Alsnog, wij vreezen. dat de Tur ken dit binnen afzienbaren tijd aan den lijve zullen ondervinden. FRANSCH—JAPANSCHE BESPRE KINGEN TE TIENTSIN TIENTSIN, 6 Juli (Domei) Donder dag zijn hier tusschen de Japnnsche en Fransche autoriteiten inleidende be sprekingen begonnen over ccn regeling Van de te Tientsin bestaande kwesties. ENGELSCHE AMBTENAREN VAN DEN VOLKENBOND NAAR SPANJE GENèVE, 6 Juli (D.N B.) Bijna alle EngpJsche ambtenaren van den Volken bond zijn dezer dagen niet autobussen uit Gcnève gevlucht. Het betreft hier in totaal ongeveer negentig personen waaronder do vroegere Fngelsche vice- secretaris-gencraal I ester De reis gaat. naar vernomen wordt, over liet onbe zette Fransche gebied naar de Spaan- sche grens. Oproep van dr. Goebbels tot de bevolking der Rijks hoofdstad BERLIJN, 6 Juli (D.N.B.) Rijks minister dr. Goebbels richt naar aan leiding van de aankomst van den Fuehrer te Berlijn een oproep tot de Berlijnsche bevolking, waarin hij zegt: „De oorlog tegen Frankrijk is ten einde. Zooals de Fuehrer in zijn rede op den doodengedenkdag van dit jaar voor speld heeft, is deze oorlog bekroond met de schitterendste overwinning der Duitsche geschiedenis. Sedert het begin van het offensief op 10 Mei verblijft de Fuehrer in zijn hoofdkwartier in het Westen. Van daaruit heeft hij de sla gen, die het oude Frankrijk verpletter den, voorbereid en ten uitvoer gebracht, thans keert hij voor het eerst na een afwezigheid van acht weken in de Rijkshoofdstad terug. Vanmiddag te 15 uu zal hij op het Anhalter station aankomen. Mannen en vrouwen van Berlijn, ik weet, dat ik een hartewensch van U allen uitspreek, wanneer ik U oproep tot een ontvangst van den Fuehrer, zooals Berlijn nog nooit gezien heeft. Met een geestdrift zonder weerga wil len wij den Fuehrer op den grond van onze milliocnenstad begroeten. Het ge jubel. dat hem op zijn weg naar de Rijkskanselarij uit honderdduizenden kelen zal tcgenklinkcn, moet de bran dende dankbaarheid tot uiting brengen, die wij namens ons gcheele volk kun nen vertolken. Berlijnsche mannen en vrouwen, bin nen enkele uren moet onze stad een enkele vlaggenzee zijn. Siert en be kranst geheel Berlijn, in het bijzonder de straten, waarlangs de weg van den Fuehrer voert. Vanmiddag te 12 uur sluiten bedrijven en kantoren, met uit zondering van liet levensmiddelenbe- drijf en de vitale en wapeningsbedrij- ven. Het werkende Berlijn marcheert in creslofen opmarsch naar den weg van den Fuehrer, die van het Anhalter sta tion over de Saarlandstrasse, Hcde- mannstrasse. Wilhelmstrasse, Wilhclm- olatz naar de Rijkskanselarij leidt. Het luiden der klokken zal den Fuehrer np zijn rit door Berlijn vergezellen. Wij allen willen hem uit ons van diepe dankbaarheid vervulde hart onzen wel komstgroet foeroenen en daarmede tot uiting brengen, hoezeer het ons ver heugt ihem weer binnen onze muren te hebben. Leve de Fuehrer. Leve ons volk en ons Rijk". STOCKHOLM, 6 Juli (D.N.B.) Het Zweedsche ministerie van buitenland- sche zaken publiceert het volgende communiqué: Door het staken van de vijandelijkheden in Noorwegen zijn de door den oorlog veroorzaakte beperkin gen in het Iransitoverkeer \an en naar Noorwegen komen te vervallen. Van nu af aan kunnen alle soorten van goede ren op de Zweedsche spoorwegen ver voerd worden. Tegelijkertijd zal toe stemming gegeven worden voor de doorréis van personen, die tot de Duit sche weermacht behooren, in dc eerst* plaats met verlof zijnde soldaten. Daar bij zullen speciaal hiervoor beschikbaai geslelde treinen gebezigd worden. HERDENKING VAN DEN GULDEN SPORENSLAG BRUSSEL, G Juli (D.N.B.) De her denking van den beroemden Gulden Sporenslag bij Kortrijk in 1302, waarbij de Fransche ridders door de Vlam en werden verslagen, zal op 11 Juli van dit jaar met bijzondere plechtigheden worden gevierd. In alle Vlaamsclie ste llen en ook in Brussel zullen groote feesten worden georganiseerd. NOG 110 000 BELGISCHE VLUCHTE LINGEN IN FRANKRIJK BRUSSEL, 6 Juli (D.N.B.) Naar het Algemeen Nieuws meldt, raamt men in België het aantal naar Frankrijk weg gevoerde of gevluchte Belgische burgers, die tot dusver nog niet ziin terugge keerd, on ongeveer 110.000. Naar het blad schrijft, bevinden deze personen zich nog steeds in Fransche kampen De vluchtelingenorganisaties stellen po gingen in het werk deze personen te doen terugkeeren. Huldigende artikelen in de Eei lijnsche bladen BERLIJN, 6 Juli (D.N BA. De Ber lijnsche ochtendbladen wijden hartelijke woorden van welkom aan den Fuhrer bij diens aankomst te Berlijn, en publicee- ren den oproep van dr. Goebbels in vet- tcn druk. De Voelkischer Beobachter schrijft: „Wanneer cle consuls van het oude Rome na zegevierende veldtochten met hun legioenen in de hoofdstad terug kwamen, bereidde her volk hun een triumphale ontvangst. Deze stad die de hegemonie oxer de oude wereld had, be wees daarmede op voorbeeldige wijze haar eerbied voor den soldatesken geest, waaraan zij haar historischen roem, en voor de kunde der veldheeren, aan wie zij de zege over haar vijanden dankte. Zoo beleeft, de hoofdstad van het Groot-Duit. sche Rijk vandaag den grootsten eeredag harer geschiedenis. De Deutsche Allgemoine Zeitung zegt: „Als overwinnaar keert Adolf Hitler te rug. Hij heeft voor deze overwinning ge werkt. zooals nog nooit de leider van een volk gewerkt heeft. Zijn militaire presta tie begon niet pas op 1 September 1939, hij heeft in de voorafgaande jaren ook zelf hot instrument geschapen, waarmede deze zege behaald kon worden: de onver gelijkelijke weermacht, weiker successen alle overwinningen uit de krijgsgeschie denis in de schaduw stelt. Hij heeft ech ter ook de politieke voorwaarden gescha pen, zoowel in de binnenJandsche als in de buitcnlandscho politiek. Wat Roon, Bismarck en Moltke omstreeks 1870 na en naast elkander tot stand brachten, hepft in dezen ooi-log Adolf Hitler als schepper der weermacht, staatsman en veldheer doen rijzen tot de prestatie van één man." De Berliner Roersenzeitung schrijft: „Wij groeten don Fuhrer heden als den eersten soldaat van het Rijk, die ons volk heeft bewaard voor de vernietiging door van haat vervulde vijanden, en als de belichaming van al dc honderdduizen den onbekende strijders, die in Polen en Noorwegen, in Nederland, In België en Frankrijk onze vaandels deden zegevie ren. Zoo groeten xvq hem ook als den lei- dor, in wiens hand thans de beslissing ligt over den inhoud, welken het Duit sche zwaard aan het laatste en beslissen- STOCKHOLM, 6 Juli. (D.N.B.) Volgens berichten uit Londen hebben de jongste besprekin gen van den Sovjet-ambassadeur Maisky met Lord Halifax en Churchill betrekking gehad op de documenten van het zesde Duit sche Witboek. Maisky zou uit naam zijner regeering om ophel dering verzocht hebben omtrent het Britsch-Fransche plan om de Russische olievelden te bombar deeren. Het Britsche ministerie van ge zondheid deelt mede: Zondag a.s. zal begonnen worden met de evacu atie van 40 000 schoolkinderen uit de kustgebieden in het Oosten en Noord-Oosten des lands. Het plan ie. de evacuatie in al deze gebieden uiterlijk Maandagavond te beëindi gen. In het parlement is een eigen verde digingscorps opgericht, dat bestaat uit leden van het Lager- en I-Ioogerhuis als mede uit parlementsverslaggevers. Er hebben zich reeds 150 personen voor dit de hoofdstuk van dezen oorlog zal geven. Zijn ijzeren vastbeslotenheid, den erf vijand van Duitschland. den opzichter der volken en gexvetenloozcn verachter van alle eeuwige waarden voor goed zijn streken af te leeren. is gemeengoed voor ons geheele volk. Daarom staat boven dezen dag van jubel en dank lammen- der dan ooit het parool: „Führer, beveel. Wij volgen." BERN, 6 Juli. (D.N.B.). Uit Vichy wordt gemeld, dat het Fransche ministerie van landsver dediging heeft medegedeeld, dat de Fransche regeering op grond van het wapenstilstandsverdrag de verplichting heeft, Franschen onderdanen te verbieden, krijgs diensten te verrichten in de legers van landen, die zich nog met Duitschland en Italië in oorlog be vinden. Overtreding van dit ver bod wordt met levenslangen dwangarbeid of met den dood ge straft. Volgens een bericht van een pers agentschap is gisteren van Fransche zijde te Washington meegedeeld, dat Britsche oorlogsschepen het Fran sche eiland Martinique blokkeeren, om de verscheping van vliegtuigen, die in de Vereenigde Staten voor Fransche rekening gebouwd zijn, te verhinderen. Het persagentschap her innert er in dit verband aan, dat Mar tinique in de veiligheidszone der Pan-Amerikaansche conferentie ligt. De Italiaansclie radio heeft gisteren in de nieuwsberichten in de Fransche taal naar aanleiding van de Engelsche veron derstelling, als zouden de as-mogendhe- den zich meester hebben willen maken van de Fransche oorlogsvloot het volgen de medegedeeld: „Duitschland en Italië zouden als over winnaars, indien zij werkelijk eenigerlei plannen gehad hadden met de Fransche oorlogsschepen, geheel andere voorwaar den in het wapenstilstandsverdrag heb ben gesteld. Het indienststellen van de Fransche oorlogsschepen met nieuwe be manningen zou niet dan na een oplei ding van verscheidene maanden van Duitsche of Italiaansche matrozen moge lijk zijn geweest. Duitschland en Italië hebben in hun oorlog tegen Engeland de Fransche oorlogsschepen in het geheel niet noodig, daar de huidige strijd met geheel andere middelen en eenheden ge. voerd zal worden." De Fransche pers over den Britschen aanval De verontwaardiging der Fransche openbare mecning over de Britsche actie hij Oran weerspiegelt zich in de opge wonden commentaren der bladen. De Pe tit Dauphinois spreekt van een „brutale en hatelijke verminking der Fransche vloot, de vrucht van den Franschen ar beid der laatste decenniën. Wij, die ons hebben opgeofferd om Engeland te red den. aldus het blad, zijn thans terugge plaatst in het verleden, dat wij niet zul len vergeten. Het is de lange geschiede nis van een land. dat zijn vrijheid zoekt tegenover de Engelsche tuchtroede. Maar waarom zouden wij ons thans nog verba, zen?" vraagt het blad. Met herinnert aan den Fransch-Brit- schcn vrede van Amiens 1802. Dit verdrag is door de Engclschcn geschonden. De Franschen zijn destijds zonder oorlogs verklaring aangevallen en Engeland heeft toen 1200 Fransche koopvaarders in beslag genomen. Maar de Franschen her inneren zich ook nog een andere actie van Engeland, die tegen Kopenhagen in 1807. Engeland, dat door het continentale stelsel in het nauw was gedreven, heeft zich ook toen aan het zwakste volk ge wroken. Het beval den prins van Dene marken de vloot uit te leveren, om de plannen van Napoleon te verijdelen. Toon de prins dit weigerde, werd Ko penhagen gebombardeerd, tot do vloot werd uitgeleverd. Later heeft Engeland geweigerd baar terug te geven. Het is thans tijd zich deze dingen te herinneren. Men heeft vaak het ineenstorten van bondge nootschappen gezien, maar weinige daar van eindigden met een schande als die van Oran. Een dergelijk optreden draagt de straf in zich zelf mede. Zweedsch commentaar In groote opmaak publiceeren de Zweedsche avondbladen het bericht van het afbreken der diplomatieke betrekkin gen tusschen Engeland en Frankrijk. In politieke kringen in de Zweedsche hoofd stad wordt dit bericht beschouwd als het natuurlijke gevolg van cle handelwijze van Engeland, niet alleen legen de Fran sche vloot bij Oran, doch in het algemeen tijdens den duur van den oorlog. Alleen reeds het feit, dat Engeland aan Polen geenerlei hulp heeft verleend, had hier een voor Engeland uiterst ongunstigen in druk gemaakt, die door rle gebeurtenis sen in Noorwegen nog versterkt xverd. Het militaire falen van Engeland op de slagvelden van Frankrijk. België en Nederland, en het niet nakomen van de toezeggingen die aan de laatste bondge- nooten zijn gedaan heeft het Engelsche prestige in alle niet vooringenomen Zweedsche kringen doodelijk getroffen. Hiertoe hebben de Duitsche onthullin gen over de plannen van Engeland in Scandinavië nog bijgedragen Li verband met de jongste gebeurte nissen schrijft Aftonbladet: Een bitteren tragisch lot vervolgt steeds de natie, waarmede Engeland vriendschaps- en alliantiebetrekkingen aanknoopt. Waar cle nederlaag niet definitief genoeg schijnt, komt de Engelsche politiek tus- schenbeide om de vernietiging te vol tooien. De nieuwe actie van Churchill tegen cle Fransche vloot maakt den in druk van een deel van een fatalistisch en onontkoombaar drama, dat her slot bedrijf nadert. Men kan zich niet vrijma ken van het gevoel, dat de wéinig eer volle overval bij Oran uit vertwijfeling is geschied. corps opgegeven. In dc kelders van Westminster worden door dit corps schietoefeningen gehouden. Alle buitenlanders zijn opgeroepen hun landkaarten uiterlijk 9 Juli bij de politie in te leveren. Indien hieraan niet wordt voldaan volgen strenge straffen. Ook Enselschen mogen nog slechts met uitdrukkelijke toestemming der politie autoriteiten landkaarten heb ben. De talrijke daden van sabotage, die den laatson tijd in Britsche wapenfa brieken zijn voorgekomen en het voort durend stijgende aantal arrestaties, hebben volgens een bericht van Goete- horgs Morgenposten in Engeland groote onrust gewekt Ren der joneste arresta ties. zoo meldt de correspondent van het blad. Is dip van een vooraanstaanden grootgrondbezitter, die tijdens den We reldoorlog een hoove nffieiersfunetie be kleedde. Volgens de Daily Mail is ook een hooge ambtenaar van het marine- arsenaal te Portsmouth gearresteerd BELGRADO. 6 Juli (D.N.B.) - l'rins- regent Paul heeft Vrijdag op zijn Slo- veensch zomerverblijf Brdo bij Krain- hurg den ministerpresident Zwetkowitsj en den plaatsvervangenden minister president dr. Matsjek in audiëntie ont vangen. In goed ingelichte politieke kringen te Belgrado neemt men aan. dat hierbij gesproken is over do wetsontwerpen met betrekking tot de organisatie van de jeugd, alsmede over een nieuw ar- heidsstatuut. Tevens zou, volgens deze kringen, ook gesproken zijn over. een ophanden zijnde reorganisatie van de regeering. In politieke kringen te Belgrado acht men den tijd nog niet gekomen voor de behandeling van het reeds sedert lang besproken vraagstuk tot vorming van een ministerie voor propaganda. BOM ONTPLOFT OP WERELD TENTOONSTELLING TE NEW YORK NEW-YORK. 6 Juli (D.N.B.). Drie leden der geheime politie ziin Donder dag gedood, en verscheidene andere ge wond, toon zij een hom, die er uitzag als een radio-ontvangtoestel, verwijderden uit het Britsche paviljoen op het terrein van de Nexv-Yorkschc wereldtentoonstel ling. De hom kwam pas buiten het pa viljoen tot ontploffing. REICHSKREDITKASSENSCHEINE IN NOORWEGEN INGETROKKEN OSLO, 6 Juli. (D.N.B.). Do Duitsche Reichskreditkassenscheinc, die in April als betaalmiddel voor de Duitsche be zettingstroepen in circulatie waren ge bracht. worden thans weer ingetrokken. Voortaan is alleen de Noorsche kroon geldig betaalmiddel. WASHINGTON. 6 Juli. (D. N B Volgens een mede- deeling van het ministerie van financiën bevindt zich thans in de Vereenigde Staien meer dan twintig milliard dollar aan goud of rond tachtig pro cent van den geheelen beken den goudvoorraad van de u e- reld. Alleen in Juni is vanuit Engeland. Frankrijk alsmede uit de neutrale Europeesche landen voor een bedrag t an meer dan 1.15 milliard dollar aan goud naar de Vereenigde Staten gestuurd. VJ ROME, 6 Juli (D.N.B.) In diploma tieke kringen te Rome worden de ge beurtenissen in Ierland met bijzondere opmerkzaamheid gevolgd. Uit het besluit van de rcgcering te Dublin, om dc Iersche havens Dublin, Cork en Duncalk onder militair gezag te plaatsen, kan, zoo verklaart men, de conclusie getrokken worden, dat dc Ier sche regeering aanleiding heeft, zich ongerust te maken over de plannon van de Londenscho regecring. De meening wint veld, dat lang gekoesterde plan nen der Londcnsche regcering om Ier land onder Britsche garantie te stellen en de Iersche havens te bezetten, in do naaste toekomst moeten worden uitge voerd. Volgens de laatste berichten heeft de regeering te Londen in dc westelijke kustplaatsen van Engeland sterke troe peneenheden geconcentreerd. De regce ring te Londen treft, naar verluidt, thans de noodige militaire voorbereidingen om elk oogenblik de Iersche havens te kunnen bezetten VERKIEZINGSPROPAGANDA IN ZWEDEN STOCKHOLM. 5 Juli (D.N.B.). Naar .Dagens Nyheter" meldt, zijn de Zweed sche partijleiders overeengekomen, dat bij de verkiezingen in het najaar voor de Tweede Kamer van den Rijksdag geen propaganda zal worden gemaakt in garnizoenen en militaire standplaatsen. Daarentegen zal verder, met uitzonde ring van radio redevoeringen, de verkie zingsstrijd gewoon verloopen. LISSABON. 5 Juli (D.N.B.). De Londensche correspondent van de World Press Union is in staat, den inhoud van een geheim verdrag tus schen de koninklijk-Britsche regce ring en den uitvoerenden raad van het Jewish Agency mee te dcclen. Dit verdrag heeft de Britsche regeo- ring reeds op 22 Juni onderteekend. Het document is in de Engelsche en de Hebreeuxvschc taal gesteld. Het draagt het karakter van een staats verdrag tusschcn souvereinc landen. In de preambule wordt gezegd, dat dc vertegenwoordigers van de koninklijk Britsche regeering en van den uitvoeren den raad van den Joodschen vrijstaat Ju daea. in den geest van de Balfour-verkla ring. waarbij den joden voor de eerste maal een nationaal tehuis plechtig is toegezegd, besloten hebben, tot een duur zame regeling der betrekkingen. Tot dit doel zijn dc volgende overeen komsten getroffen: (1) De koninklijk-Britsche regee ring erkent het Jewish Agency als de regeering van den toekomstigen Joodschen vrijstaat Judaea, die als Dominion deel zal uitmaken van de British Commonwealth of Nations, als vrij en souverein bestanddeel hiervan. De regeering van den vrij staat Judaea erkent Zijne Britsche Majesteit als koning van Judaea. (2) De Joodsche vrijstaat zal de vol ledige territoriale en politieke souverci- nilcit bezitten in een gebied, dat in hoofdzaak door de grenzen van het te genwoordige Palestina bepaald wordt. Het tegenwoordig uitsluitend door Ara bieren bewoonde Oostelijke deel van Zuid-Palcstina. het zoogenaamde Negev (Becrsjeba), wordt ingedeeld bii het emi raat Transjordaniè. dut als kroonkolonie onder het Britsche ministerie van kolo niën zal staan. De vrijstaat wordt scha deloos gesteld door het afstaan van een overeenkomstig gebied in Zuid-Syrië, waarvan de grenzen hij de herverdeeling van dit mandaatgebied nog nader zullen worden bepaald. Verder verklaart de Britsche regeering zich bereid, het hoogland van Abessinië. met uitzondering van het gebied rond het Tanameer, als kolonisatiegebied ter beschikking van den Zionistische vrij staat to stellen. De Arabische bevolking van Palestina en van Zuid-Syrië wordt binnen 12 maanden na het sluiten van den vrede naar naburige gebieden ge ëvacueerd, onder schadeloosstelling uit een nog te vormen Britsch-Zionistisch gemeenschapsfonds. (3) Terstond wordt begonnen met het vormen van een eigen Zionistische weer. macht, tot welk doel Engeland het noo dige personeel voor de opleiding en het materiaal ter beschikking stelt. Voor den duur van vijf jaren na het sluiten van den vrede zal de Britsche weermacht zich belasten met de bescherming van den vrijstaat en tot dit doel nog nader aan te wijzen vloot- en vliegtuigstcun- punten bezet houden. (4) Onder garantie van de Bank van Engeland zal een Engelsch-Zionistische holdingmaatschappij worden gevormd, xvelke alle met den overgang en den lier. houw verband houdende vraagstukken dient te regelen. Door een Britsch-Zionis tisch handelsverdrag zal het goederen verkeer tusschen Groot-Brittannic en den vrijstaat Judaea verzekerd worden. (5) De Britsche regeering garandeert de uitvoering van dit verdrag met alle te harer beschikking staande middelen. Het verdrag treedt bii de beëindiging van do oorlogshandelingen in werking en zal een integreerend deel van de toe komstige vredesverdragen vormen. Ter stond worden de noodige maatregelen getroffen om den opbouw van den zio nistische vrijstaat voor te bereiden. AANKLACHT TEGEN HOOGSTEN BELGISCHEN MILITAIREN RECHTER BRUSSEL, 6 Juli (D.N.B.) Volgens de Belgische bladen heeft de Belgische procureur-generaal een aanklacht inge diend tegen den voormaligen hoogstcn militairen rechter Ganshof van dor Meersch. die er van beschuldigd wordt een groote rol te hebben gespeeld bii de uitlevering aan Frankrijk van Belgi sche en Duitsche staatsondci dancn, ais mede van personen van andere natio naliteit. DE SPAANSCH-PORTUGEESCHE BETREKKINGEN MADRID, 6 Juli (D.N B.) De Spaan- 5che ambassadeur in Portugal, i\icoJa Franco, is Donderdag te Madrid aan gekomen. 11ij heeft reeds een langdurige bespreking gehad met den minister van buitenlandsche zaken, kolonel Beigbe- der, en met den minister vóór handei en industrie, Alarcon de la Latra.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3