NIEUW PARIJS FILMS voor deze week: STADSNIEUWS „Ziekenhuisverpleging" in het jaar 1939 Zestig jaar gehuwd Oud-Amersfoort (342) Chjunda Amersf. School vereniging uit mooi Amlrstgdrt r Dank zij een nieuwe regeling kon men doorgaan met het geven van toeslag op de premie van werklooze leden Klinische hulp kan nu ook verzekerd worden Stichting Ziekenhuisverpleging BURGERLIJKE STAND J. H. van Lonkhuysen bij auto-ongeluk gewond Kamer van Koophandel Zeldzaam feest in de Coninckstraat Voor den gewonden en zieken soldaat STRAND- en PIC-NIC ARTIKELEN TENTEN LIGSTOELEN PARASOLS Voor huurtenten is tijdig reser veeren dit jaar noodzakelijk! Langestraat 35 Tel. 4501 Amersfoort rJit Stads Resolutie boeken 1770 (118) ALLEEN BIJ JOH. BOTTIN GA LANGESTRAAT 28 PEDICUREN 90 cent Groote voorraad TENNISRACKETS Medische Hulp 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 JULI 1940 X-JET jaarverslag van de stichting -11 „Ziekenhuisverpleging" bereikte ons eerst heden, hetgeen naar wij ver namen te wijten alt aan de tijdsom standigheden. Het zijn ook deze omstan digheden, die er toe hebben geleid, dat bestuur en yerlrouwensraad het besluit namen, de jaarlijksche algemeene ver gadering tot een nader te bepalen da tum uit te stellen. Aan het gedeelte, samengesteld door den secretaris, den heer J. v. d. Runt, ontlecnen we het volgende: Ook in het jaar 1939 ondervond men den deprimee renden invloed van de onzekerheid ten aanzien van de toekomst. Nochtans kan men in sommige opzichten zeggen, dat het een goed jaar is geweest voor de stichting. Het aantal verzekerden steeg met 393, op 31 December waren er in totaal 16801 ingeschreven. Vprtrek naar elders, mobilisatie en mede de veranderde toe slagregeling waren oorzaak, dat een aan tal leden meenden te moeten bedanken. Ten aanzien van do bedoelde demobili seerden merkt het verslag op, dat het niet verstandig is, den band met de stichting tijdelijk te verbreken, daar men dan ook nergens aanspraak op kan maken. De financieele reserve per lid steeg in 1939 van 2.47 tot 2,53. Het ge middelde aantal verpleegdagen per geval daalde met 0,3 de opname kosten met 10 het aantal opna men per duizend verzekerden met 6, het aantal verpleegdagen per 1000 verzekerden met 132, de verpleeg- prijs per dag steeg met V2 cent, ter wijl het bedrag per opname daalde met 1,42. De stichting is thans ook in staat de klinische hulp te verzekeren. Zij doet dit niet rechtstreeks, doch via het 6treekverband „Utrecht". Weliswaar is nog slechts sprake van een tegemoetko ming, doch zij. hoopt, dat in de toekomst uitbreiding mogelijk zal zijn. In 1938 was het nog een vraag of de organisatie door zou kunnen gaan met het geven van toeslag op de premie van werklooze leden. Mede door het feit, dat de gemeente Amersfoort een nieuwe re geling trof, acht de stichting zich nu in staat om in de toekomst de bestaande regeling na te komen. „Het mooiste zou zijn als de regeling in haar geheel zou kunnen verdwijnen", zoo lezen wij in het jaarverslag. Het bestuur was in het jaar 1939 als volgt samengesteld: H. van Raalte. voorzitter. J. v. d. Bunt, secretaris C. H. Valkenburg, penningmeester. Dr. N. van Nieuwenhuysen, 2e voorz. B. A. H. v. Ruyven, 2e secretaris. Leden waren: Mevrouw Huslage en de heeren J. Chr. de Bruin. Dr. Th. I. J. M. Deelen. Dr. C. J. W. Frijlink. G. A. L. Spelberg. A. J. Thannhauser en G. van Wijland. De vertrouwensraad bestond uit den voorzitter J. Dijkhorst, den secretaris R. A. Keijser en een zevental leden. Door dr. G. C. v. Hoften werd gedu rende 1939 de medische controle ver richt. De commissie van beroep bestond uit dr. N. v. Nieuwenhuysen, voorz. en de leden dr. H. W. Schreuder en dr. G. J. N. Vleugels Schutter. Inzake deze medische controle stelt het bestuur zich op het standpunt, dat voor al de deelnemers, die na 27 April 1938 toetraden de datum, waarop art. 12a der statuten is aangenomen geldt, dat alle aandoeningen, waarvan me disch vast staat, dat deze reeds beston den' bij toetreding als lid, niet voor re kening van de stichting kunnen komen. Bijgevoegd is voorts een accountants verklaring, gesigneerd door drs. J. C. D. Smeitink, waarin deze accoord gaat met de financieele administratie. In aan sluiting hierop verzocht de commissie van controle den penningmeester en den administrateur décharge te verleenen. l'it de toelichting bij de balans per 31 December 1939 blijkt, dat de exploi tatie-rekening een batig saldo van f 5003,62 geeft, welk resultaat relatief zeer gunstig wordt genoemd. Hieraan is het te danken, dat het reservekapi taal met ruim f 200,— toenam, niette genstaande f 5018,57 in mindering moest worden gebracht als koersverlies op ef fecten. Het volledige jaarverslag is koste loos verkrijgbaar bij de administra tie, van Asch van Wijckstraat 10, Telf. 6076. Ook wordt bet op aan vrage franco toegezonden. GEBOREN: Mekke zoon van Hindrik van Schijndel en Jitske Merema. In de nabijheid van Gouda heeft gis teren door slippen een auto-ongeval plaats gehad, waarbij betrokken waren onze stadgenoot, de heer J. II. van Lonkhuysen, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei en de heer H. Botter- weg, wethouder te Utrecht. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Gouda overge bracht De heer Van Lonkhuysen bekwam een hersenschudding en eenige blessures, de heer Botterweg bleek enkele ribben te hebben gebroken. Door het gemeentebestuur zijn be noemd tot leden van het hoofdstembu reau ter verkiezing van een lid afdee- ling Kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel in de vacature Venver, tot voorzitter G. Slevt, tot leden Dr. J. H. Scheurer, J. J. H. Haan en J. de Mots, tot plaatsvervangende leden W C. Rui tenberg. J. J. H. M. Hehenkamp en G. J. van Munster. De volgende leerlingen slaagden voor: Gymnasium: M. W. Dierdorp, M. E. Jurrissen, A. H. de Kat, G. de Kat, B. M. Keulen, J. W. v. d. Lely, M. E. v. Nieuwenhuysen, A. F. L. v. d. Spek, A. J. v. d. Spek, P. J. N. Stutterheim, J. Vermeulen, E. Young. Afgewezen één. R.H.B.S.: E. W. Bonnet, S. A. Cramer, R. W. E. v. Dam, M. W. Dierdorp, A. R. Geudeke, E. H. Goudswaard, R. C. Goudswaard, E. M. Hupkens v. d. Eist, B. E. Joustra, J. P. de Kat Angelino, A. W. Langcreis, H. C. Schmitz, R. Spencer Elce, A. C. L. Strick v. Lin- schoten, P. .T. N. Stutterheim, J. Ver steeg, J. Ziedses des Plantes, A. M. v. cl. Zuid wind. Afgewezen geen. Baarnsch Lyceum: G. Y. Beernink, I. Bock, A. R. Geudeke, E. H. Goudswaard, R. C. Goudswaard, B. E. Joustra, M. A. J. B. Kamerling, A. C. L. Strick v. Lin- schoten, P. E. Treffers, G. Wouters. Af gewezen geen. Chr. Lyceum te Zeist: F. H. A. Ze ge rs. U.l.o. Hernhutters: B. J. W. Roscam Abbing. Meisjes U.L.O.T. J. v. Drooge, C. G. Laarhuis. Gem. U.L.O.J Slok Soede Montessori Lyceum: W. S. E. Verbeek v.d. Sande. I.V.O.: J. I. H. v. d. Tol. VAN DE POLITIE De politie heeft verkeerszondaren ge waarschuwd en een drietal jongens, dat zich bezig hield met het afsteken van uurwerk, terdege onder handen ge nomen. Aangehouden werd een persoon, die nog een oude rekening te vereffenen had met de politie. Hij had de keuze tusschen f 4 subs. 2 dagen hechtenis. Hij koos de twee dagen vacantie. VAN WATERVENKEL EN WATER SCHEERLING IT VEN ALS de water scheerling is de wa- 1-/ tervenkel een echte slootplant. Zij kunnen de slooten ongemeen fruui versie ren met hun witte sclicrmbloemen. En toch zal men in Amersfoort en omtrek de waterscheerling zelden aantreffen. Hi t meest groeit zij in de veenachtige streken van Veenendaal, maar bij den linicdijk (Zwarte weg) en bij Bunschoten komt ze ook wel voor. Ciciita virosa is zeer vergiftig, vooral de wortelstok. Deze wortelstok verspreidt bij het doorsnijden voor den één aangena men en voor den ander onaangenamen geur. Deze onderaardsche stengel is dik en ligt schuin in den grond. Hij bestaat uit holle leden met daar tusschenin dwars- loopcnde schotten, zoodat hij in hokjes verdeeld is. Van binnen is hij vuilwit. Vooral de soms uit den modder losla tende en dan drijvende wortelstokken zijn zeer gevaarlijk, omdat zij wel met andere eetbare wortels verwisseld worden. Dat de waterscheerling een der meest vergiftige planten onzer flora is. blijkt wel uit het feit, dat de gifbeker van Socrates met een afkooksel van deze plant gevuld geweest moet zijn. De stengel is onbehaard, krachtig, hol rond. gestreept en wel een meter hoog. De glanzig groene lancet tot lijnvormige blaadjes zijn scherp gezaagd, terwijl de onderste bladen gesteeld zijn. Op enkele uitzonderingen na. zijn bii de schermbloemenfamilie de bloempjes ver- eenigd tot samengestelde schermen. Een verzameling van eenige gesteelde bloem pjes vormt een schermpje; een aantal de zer schermpjes vormen met elkander weer een samengesteld scherm. Wanneer aan den voet van de bloemsteeltics kleine blaadjes schutblaadjesvoorkomen, dan vormen deze een omwindscllje; de schut blaadjes aan den voet der schermpjes-ste len vormen het omwindsel. Deze schutblaadjes leveren gewichtige kenmerken op voor de onderscheiding van geslachten en soorten, vooral het feit of het omwindsel en de omwindseltfcs al of niet aanwezig zijn en de vorm en stand dezer schutblaadjes, zijn soms be slissend voor het vaststellen der soorten. De bloemen van de waterscheerling staan in groote schermen met 1025 stra len, terwijl de schermen van de waterven kel 6—14-strahg. kort gesteeld zijn en te genover de bladen staan. Bij beiden ontbreekt het omwindsel, maar de omwindscltjes zijn wel aanwezig. Bij de waterscheerling zijn ze vaak S—12-bladig en deze zijn zeer smal, lijnvormig en bij de watervenkel bestaan de omwindscltjes uit verscheiden priemvormige blaadjes. Men noemt de watervenkel ook wel Phitlandrium, hetgeen kurkmahnetje be- teekent, omdat nu het afsterven van het onderaardsche deel de binnenste mergdee- len als kurk op het water drijven. Welnu, de watervenkel komt hier alge meen in slooten voor. Men vindt ze op Liehdcrt, in de omgeving van den Hcili- genbergerweg, in de Birkt langs den Ran- denbroekerweg en heel veel in de slooten op Hoogland bij Langenoord. De schermen zijn niet zoo groot als bii de waterscheerlingbovendien is het een zeer vertakte spootplant met dunne wor tels en sterk gegroelden stengel. De dubbel tot drievoudig gevinde bla deren hebben een sterken geur van wor telloof. VIRIDIS BLOEMEN en helgekleurde papieren versieringen tooien vandaag de woning van het echtpaar L. Kerkhof— v. d. Brug. in de Coninckstraat 36. En daartoe is werkelijk alle reden, want in dit huis, dat zij al in 1904 betrokken, wordt op dezen dag hun zestigjarige echtverbintenis herdacht. Het lijkt heel wat, die vijf dozijn ja ren. maar Opoe Kerkhof is er niet erg van onder den indruk. Zi| doet alsof het er maar een handjevol zijn. Toen wij haar gisteren in haar woning op zochten, pronkten de bloemen, die de buren ten geschenke gaven, al voor de ramen. Die denken er anders over. En terecht. Zoo'n zestigjarig huwelijk is geen alledaagsche gebeurtenis. Maar als men altijd zooveel stille le vensvreugde heeft gesmaakt en zooveel werklust heeft botgevierd, als dit echt paar. gaat zoo'n tijd zoo heel vlug om„Je bent zestig jaar getrouwd vóór je er erg in hebt", zegt Opoeen zij kan 't weten Haar man doet, als wij op bezopk zijn, z'n eerlijk verdiende middagdutje, doch zijn levensgezellin van vele, vele jaren, is er om het woord voor allebei te doen. Zij is nog vol humor en strooit graag eens een grap door het gesprek. Ze vertelt, dat ze zich verteld heeft, en dat zat zoo: Er zijn acht kinderen, 33 kleinkinderen en 6 achterkleinkin derenaanvankelijk zag ze de jong ste familie-aanwinst, een knaapje van acht weken, over 't hoofd. Zoodat er dus in de telling één kleinkind te kort kwam. „Maar ik wil niemand te kort doen, ook niet zoo'n vent je van pas twee maanden, die zich trouwens nog niet eens tegen een miskenning van zijn aanwezigheid op deze wereld zou kunnen verzetten," zegt ze... Ja, de oude juffrouw Kerkhof staat op de bres voor haar gansche familie. Voor de jongste, maar even goed voor de oudste! Hoor maar eens, hoe ze er op uit is, de verdiensten van dien oud ste haar man natuurlijk te roe men. En de oude Bart Kerkhof ver dient het ook best, dat z'n tachtigja rige vrouw de loftrompet over hem uit steekt. Hij heeft tot z'n zeventigste le vensjaar (dat is nu alweer zestien jaar geleden) gewerkt van den ochtend tot den avond. Vroeger, en dan vooral 's zomers, kwam er nog wel een flink stuk van den nacht bij ook. Dan ging hij soms om halfvier weg, om pas 'e avonds om bij elven thuis te ko men „En 't werd nog wel eens la ter ook," hooren wij. Enfin: is het wonder, dat er feest is in de Coninckstraat? Vandaag zijn er heel wat handen gedrukt en is er menige gelukwensch gebracht. Wel: we voegen er ónzen ge lukwensch gaarne aan toe. Het bestuur van het Amersfoortsch comité voor den gewonden en zieken soldaat, geeft met vreugde kennis, dat van het dames-comité van den I\. B. van Oud-onderofficieren een bedrag van 15 en aan ingekomen giften een be drag van 17 is ontvangen. Het aantal gewonden en zieken, dat thans in het militair hospitaal alhier wordt verpleegd, bedraagt zeventig. ZOWAT om de andere zit ting kwam bij de Stede- raad een aanvrage binnen om tot borger voor zich zeiven en gezin te worden toegelaten. Strijk en zet volgde een goed gunstige beslissing na onder zoek door een paar leden. Nu stuitten we echter op een weige ring. Zelfs had de betrokkene met zijn gezin, zo ze hier reeds waren aangekomen, binnen 12 weken te verkassen, al was hij ook voorheen borger van Amersfoort geweest. Thans was hij Arnhemmer; u>e waren niet van hem gediend. Hel waarom werd zelfs in onze boe ken geregistreerd. Het berustte in twee Arnhemse Sententiën vonnissenDe eerste Senten tie, die van 20 Augustus 176S schrijven we voor een groot deel over; het is kostelijke kost. Vooraf de opmerking, dat wat in Amersfoort Stad en Stads Vrijheid plattclandsgedeelte) werd genoemd in Arnhem heette Stad en Schependom (rechtsge bied der stad). Verder is er sprake van Magi straat sampt Gildemeesteren. Dit is het Duitse samt teza men met. De Sententie vangt aan als volgt. „Gezien bij de Magistraat sampt Gildemeesteren der Stadt Arii' hem de genomen informatien omtrent Willem Willemsen en desselfs vrouw Aaltje Duthé burgers en inwoonderen deeser Staat, gedetineerdens alhier, mitsgaders derselven confessien en hetgeen verders in April deeses jaars (1768) wanneer deselve sig mede in detentie op de Gijselcaemer hebben bevon den, is voorgevallen, uit wel een en ander ten klaerten is geblee- ken. dat sij gedetineerdens al seedert een geruymen lijdt sig te saemen seer ergelijk hebben gecomporteertdat bijnac dae- gclijx sig met malkanderen onder ijselijke vloecken hebben geslaagen sodanig, dat derscl- v er Nabuur en door dit raascn en tieren niet alleen sijn gein- commodeert geworden, maar ook die verscheydc maaien voor ongcluckcn van Brand als anders, welke door des Ge detineerdens ongercgclthedcn scheen te sullen ontstaan, sijn bedugt geweest. Dat ofschoon den eersten Gedetineerden dooi sig veeltijds in den drank te buiten te gaan, wel occasie tot die rusien schijnt gegeeven te hebben, egt er uit alle omsta n- digheeden is koomen te hlij- eken, dat de tweede Gedeti neerde daartoe door haar op- lopentheidt en haastigheidt het meest heeft gecontribueert ge- liadt, hebbende haar man voor nog korte tijd verschijde swaare wonden met een mes toegebragt soo dat niet buiten gevaar is geweest daaraan te sterven. Dat sij gedetineerdens al meermaa- len soo door de Heeren Burge- meesleren in der tijd als de Magistraat over derselve schan delijke conduitcn op het serieu ste waren onderhouden en ge- corrigeert. Speciaal nog in April laast leden, wanneer men genoodzaakt was geweest de selve in Gijseling te sett en, dat doenmaats wet met consideratie voor derselver drie kinderen als anderen met een ernstige ver maaning waeren ontslagen." 'I Had niet mogen baten on danks alle vrijwillige onder werping en dreigende straf. Spoedig en iterativelijk (her haaldelijk) werd weer hetzelfde liedje gezongen. Zelfs op straat razen en tieren, stoten en staan. Zo iets was niet tolera bel in een land van goede Ju stitie. En werden man en vrouw door de Magistraat sampt Gil- denmcestcrcn vervallen ver klaard van het borgerschap van Arnhem en werden bei den eecondemneerd om bin nen acht dagen stad en sche pendom voor 12 jaar te verla ten. Moeder Willemsen kreeg nog een apartje. In aanmerking van haar betoonde disrespect, vilipendie (minachting) en dis- obedientie (ongehoorzaam heid) werd zij acht dagen op water en brood gezet om daar na immediaat de stad te rui men. Verder hadden de echtelie den de justitiële kosten te dra gen. De tweede Sententie is van 4 Juli 1769 en trof alleen vader Willem. Ondanks het verbod was hij toch herhaaldelijk in Arnhem verschenen, maar liep eind Juni 1769 tegen de lamp. IFas weer in Arnhem gezien. Hii had er de nacht door gebracht en wist de volgende morgen niet beters te doen dan bij öemt Gerritsen aan te too- pen en er de boel op stelten te zetten. Nu werd hetvan dik hout zaagt men planken. Onze baas werd gecondemneerd tot drie jaar confinement in het Pro vinciale Tuchthuis bij vonnis van 4 Juli 1769, waar hij voor zijn kost had te werken. Dus niet werken, niet eten. Als bij zo vele zaken zitten we ook thans weer voor een raad sel. 4 Juli krijgt hij drie jaar brommen, en in het volgende jaar verzoekt hij op 30 Augus tus om Amersfoorts borger te worden. Waren de drie jaren tot een enkel ingekrompen? Best mogelijk, want wat de man misdaan had. was toch niet zo buitengewoon, ontzaglijk ern stig. Moeder de vrouw had het bij de Magistraat nog meer verkorven. Daar zat zeker een mondje op. Het stadsbestuur van Amers foort had echter gelijk. Zo'n gezin u-as geen aanwinst. HEUNKS Uw voeten moeten een mensch e n Ieven mee! Noam doorom. wonnoor U loil hooft mot IN» voolon, vroegtijdig een voerende Supl- notortteun. U ruit Uw loven long jeugdige r voeten houden Behandeling door CHIROPODIST, volgens afspraak Qrand-Thédtre „De Zwitsersche Robinson '"POEN, meer dan een eeuw geleden. X Napoleon op het vasteland van Europa gestalte gaf aan zijn imperialis tische droomen, was Engeland nog ver zonken in een toestand van verzadigd heid. De society vierde feest op feest, de ouderen gaven het voorbeeld, de jonge ren deden hun best dit onnuttig leven voort te zetten. Zoo was het ook gesteld met de Engelsche familie Robinson. Alleen de vader had een open oog voor de misstanden en zag met leede oogen, dat zijn vrouw groote partijen uitschreef en zijn zoons weelde nastreefden en ar beid schuwden. Onverwachts neemt hij een groot be sluit en deelt tot consternatie van zijn- familie mede. dat zij naar het buitenland zullen gaan en daar een nieuw leven van handenarbeid zullen beginnen. Protesten haatten niet, tenslotte voert een brik met een lading goederen en vee hen naar el ders, met bestemming Australië. In dit land zullen zij nooit komen, een hevige storm vernielt de brik, de bemanning redt zich in een roeiboot en de familie Robinson weet zich onder groote gevaren met het vee op een onbewoond eiland te vestigen. Daar begint het nieuwe leven, veel- eischend en ontdaan van alle comfort. Al spoedig blnkt dan, dat de zoons en de moeder tot iets in staat ziin; de vader kan voor het eerst zeggen, dat hii trotsch op hen is. De film geeft een reeks van mooie beel den over alles, wat zich op het eiland af speelt, waar de Robinsons de eenige menscheliike wezens zijn. Het gedeelde leed en de ontberingen smeden een hechten band en zelfs ont staat er. wanneer na eenige jaren een schip uit de bewoonde wereld passeert, een strijd over blijven of heengaan. De twee oudste zoons zullen gaan en zich een vrouw zoeken, de rest van de familie blijft op het eiland in afwachting van kolonisten, die zullen komen en waar onder ook de eens zoo arbeidschuwe zoons, die nu uitgegroeid zijn tot krach- ti e mannen, zullen zijn. Vader Robinson heeft ziin doel bereikt! De film biedt veel suggestief spel, vooral de rollen van vader Robinson en Ernest Robinson, resp. door Thomas Mit chell en Freddie Bartholomew. Ook het spel van Edna Best als de wereldsche vrouw en moeder is treffend door de verandering, welke haar leven ten goede ondergaat. Aan komische intermezzo's ontbreekt het niet. Daarbij denken wij bv. aan do redding op het vlot met het vee. al zwemmende, in optocht er achter aan ,De Zwitsersche Robinson" ademt een frissche geest uit en is een dankbaar 011 derwerp voor karakteristiek spel geble ken. Het voorprogramma brengt o.m. een interessante Rio Rita film. Jean heeft een feilen hartstocht in zich, getemperd door veel teleurstel lingen, maar steeds weer oplaaiend. Hij slaat Lucien, die onhebbelijke „vriend" van Nelly, twee maal in 't gezicht; eerst zocht hij al handgemeen met dien chauffeur, die hem liet mee rijden naar Lc Havre, alleen omdat hij bijna een hond overreed En later slaat hij Zabel, een individu aan den rand \an den waanzin, beestachtig en verraderlijk, maar tegelijk bijna gro tesk-kinderlijk in zijn waanzin. Als hij Zabel geslagen hooft, staat «lie niet meer op alleen hoort men nog in de kelderruimte de galmende kerkmu ziek, waarvan wijlen Zabel zich zoo'n liefhebber noemde. City-Theater Havenkwartier ZOO eerlijk als in deze film een greep naar-het-leven wordt gedaan, hebben wij nog maar uiterst zelden meegemaakt Het heldere licht van de werkelijkheid valt hier meedoogenloos neer over de dingen die gebeuren moeten. gebeuren moeten! en waarom...? Een koloniaal hii wordt „Jean" ge noemd. en meer niet krijgt op den weg naar Le Havre de kans om mee te rijden met een vrachtauto. In Le H&vre, duis tere havenstad vol onontkoombare din gen, rollen zijn paar laatste levensdagen voort naar het einde: Jean ontmoet er een meisje, een meisje zooals men er in havensteden kan ontmoeten: „Jii bent niet slecht," zegt hii. „ie hebt het mooi ste karakter van allemaal... maar ook. als men jong is en van het leven heeft illen genieten, noemen de menschen je altijd slecht..." Michèle Morgan en Jean Gabin in de film „Havenkwartier" (City Theater) Jean heeft geleerd, dat zijn leven er een moet zijn van afschcid-nemen. Hij moet nu ook Neliy, van wie hij is gaan houden, verlaten: Ergens ligt een boot, klaar voor den start naar Venezuela. Maar hij komt niet verder clan de straat, er klinken een paar revol verschoten, en dan heeft Lucien, Nel ly's onhebbelijke vriend, wraak geno men. Het type Jean, het type dus, dat „niet verder clan de straat" komt, heeft wél opgang gevonden in de Fransche film van den laatsten tijd. Vooral hier vindt het door Jean Gabin prachtige vormge ving en is het geplaatst in een verbijs terend senerp doorleefd film-milieu. Hier is iemand aan 't werk geweest, die het leven aan den zelfkant, nvt zijn hartstochten, zijn verwrongen he den, zijn rauwheid en zijn prachtige men- schelijkheid kent, door en door kent. En die er ook voor uitkomt. Hierdoor is dit werk hard en meedoogenloos geworden, rauw en werkelijk, cynisch zoo men wil. Maar tegelijk vaart de geest van een vibreerende schoonheid er doorheen. Weer ziet men. dat de grootheid van de Fransche film schuilt in „het gc-baar'', dat eerlijk ïs, en evengoed verfijnd als hard kan zijn. Zij is daarom vaak, en in deze film vooral, een noodlotskunst. Jean Gabin is hier „Jean". Men kent dezen acteur, in deze film verliest hij zich volkomen in de figuur van „Jean''. Zoo absoluut ingeleefd als in die korte scène, wanneer men hem vraagt of hij, de koloniaal, wel eens een mensch ge dood heeft, zagen wij hem nimmer. Michèle Morgan speelt de rol van Nelly. Een teer vrouwelijk masker, een vertol king, die uiterst fijn werd afgestemd. Een rolletje als van Panama, dien zon derlingen, „aan de kust gespoclden" zeeman, door Delmorit, zouden we niet graag onvermeld laten. De waanzinnige figuur van 7abcl wordt uitgebeeld door Michel Simon. GRAND THéiTRE. Van Vrijdag 5 t.m. Donderdag 11 Juli vertooning van de film „De "Zwitsersche Robinson." Voorstellingen: Zondag I 45. 4U0 6.15 en 8.30 uur doorloopend Andere dagen 8 uur- Zaterdags 6 en 8.15 uur. Zater dag- en Woensdagmiddag 2.30 uui matlnée GITY THEATER. Van Vrtfdag 5 t.m Maandag 8 Juli vertooning van de film „Havenkwartier". Voorstellingen: Zondag 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Zaterdag 2.30, 6.15 en 8.15 uur. Vrijdag en Maandag 8 uur. kEMBRANPT-THEATER - Vertooning van „Gemaskerde ruiters" en „De czaar in Londen." openbare leeszaal met jeugdlees ZAAL Muurhuizen 9.. BELLAMY.BIBLIOTHEEK (kosteloos) Appelweg 6. rERHtJIS Korte Beekstraat 4. Voor alle meisjea lederen avond geopend de? Zondags van 2 uur MUSEUM FLEHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags 1012 cn 1.303 uur (Stadgenooten hebben 'a Zaterdags vrijen toegong) GILDEHUIS A.K.G Voorjaarstentoonstel ling VROUWEN ELECTR. VER. S Juli. Steri liseer- en Pasteurisecrmiddag. 2.30 uur nam. GILDEHUIS A K G. 9 Juli. Séance o. 1. t. den heer E. Benedict. 8.30 uur nam. Zondag hebben dienst de volgende ge- neesheeren: De Beaufort, Lange Bergstraat 41 Tel. 6332. Boersma, Oude Soesterweg 225. Tel. 5327. Hulp wordt alleen verstrekt voor ziektegevallen, die medische hulp drin gend noodig hebben. Zondag heeft cteenst de apotheek van Keyscr, LangestraatO. Tei. 6807 en de Java apotheek, Leusderwcg 212. Tel. 4SS7. Zondag hebben dienst de vroedvrou wen: Mej. Perk, II. v. Viandenstraat 2; Tel. 5086 en Mei. Vernhout, Soesterweg 232; tel. 3374.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5