Taak van het regeerings- commissariaat voor den wederopbouw Gymnasium Brandstichting te Hengelo Motorrijtuigen belasting Kent U Den Haag? Examens R.K. U.L.O, Westsingel Openbare Leeszaal en Bibliotheek PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Fruit- en Groentenveiling MARKTBERICHTEN EXPOSE VAN DR. IR. J. A. RINGERS O Het gevallen personeel onzer Luchtmacht Doodelijk ongeval op onbewaakten overweg Strikte handhaving van sluitingstijden 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 JULI 1940 Wie er bevorderd werden Aan het Johan van Oldenbamevelt Gymnasium alhier werden hevorderd van klasse I naar II: J. v. Engelsdorp Gastelaers, H R. Fischer. F. J Haan, Ja. van der Haar. Ma. Ja. Aa. Hou iepen, Aa. Klaasse Bos, J. Knappert, Ca. Ma, Kostense, C. D. Kousomaker. W. Ledel, N. J. Moll. R. G. van Ommering, P. Ostermann. J. E Parker, P. Popina, K. Smit, G. D. Stei- nebach, C. J F. Thieme, Ee. Ae. Aa. v d. Veen, E. K. Vermaas. J. Vermeulen. J. G. Wit, .T. P. M. Wensten. Voorwaardelijk: M. Germans, II. Nijhoff S. A. Via. Afgewezen: •4 leerlingen. Van klasse II naar III: - J. W. Driebergen, W. Droog. Da. Le Ferguson, M. D. Geleijnse, A. F. L Gol- terman, Ae. Za. Kool. B. N. Leverland, D. v. Nes, A. D. II. Roscam Abbing, Wn. v. d. Velde, F. H. Vrijlandt. Aa. Ma. v d. Wal, A. G. Zwart, Mij Aa. Ca. Rost v. Tonningen. A. C. v. Riel. Voorwaardelijk: G. Alberda, Ch. O. Eggink, B. B. Kloos ter, A. F. Luycx, Va. Ca. Parker. Afgewezen 7 leerlingen. Van klasse III naar IV: Ae. v d. Bijtel, D. A. Dierdorp, Hij. Aa. Driebergen, B. E. Goethart. S. T. v. Heemstra. Tha. Ce. Me. Kettlitz, D. v. Kleef, C. J. Kooiker, J. A. Labrie, T. H. Over, Th. Sogers, H. L. Senff, G. J. Burgman. Voorwaardelijk: J. M. v. Amerongen, J. J. Bilsen, Re. Aa Sietma. Afgewezen: 2 leerlingen. Van klasse IV naar V: Aa. Ma. Ca. Baan, Ma. .Te. Been, A. J. Borrcn, E. Ferguson, J. Kuipers, H. L. Nijcnhuis, La. Osterman, P. Pels Rijc- ken, C. J Rijks, J. W. Schipper, Ae. Senff, J. W. G. Vermeulen, J. de Vries. P. de Vries, Try, de Vries, L. F. Willi- genburg. Pa. Ca. Rijpma, Ja. Heyboer. Afgewezen: geen. A an klasse V naar VI: Ce. Ee. Bientjcs. S G. Brummel, Be. Ee. v. Dam, Ga. van Hoogevest, Le. Ja. Je. Houtepen, P. J. Kostense. G. v. Nieuwcnhuizen, D. N. de Rijk, Hr. Sparnaav, Aa. Ja. de Smit v. d Broecke, M. D. Tliijs, C. Tol, Sa. Fe. Witstein, A. R. v. IJlzinga Veenstra, M. Paphazy. Voorwaardelijk: X. J. Geleijnse, W. Gordijn, E. Nieolai, Ma. Ca. Nolst Trenité, K. G. v. Wijn gaarden. Afgewezen: geen. Voor het deze week gehouden Mulo examen slaagden van de R K.U.L.O. school aan den Westsingel. Voor diploma A: H. Bunnik, F. Con- sen, P. Faes, L .v. d. Ileyden, J. van Hilten, E. Moors. J. Norp, Th. Peters, H. Ramakers, D. Renkers, P. Smeets, J. v. d. Straat, A .Tammer, B. v. d. Velde, R. tVolmer. Voor diploma B: H. Coolen, D. van Dijk. Th. Groenhuysen, E. Kuyer, A. Meylof, G. v. d. Pavert. Te Amsterdam slaagde voor het exa men Apothekersassistente onze stadge- noote mej. J .B. v. d. Donker. Voor het eindexamen Biiz H.B.S. 3-j. c. F. de Munnik te Utrecht slaagden P. H. Kramer. W. F. Kramer H. W. Tulle ken, J. P. Pluim en J ,W. Stapel. Het M.U.L.O.-diploma B werd behaald door W. Blokhuis F. van Tellingen, J. Vervooren, J. Berendsen. W. Engel. A. Nijhoff en B. Hendriks. Het diploma A werd verworven door F. Slijper, H. Jimmink, Corrie Bloemen dal en O. Dekkers, allen leerlingen van de Chr. Nat. U.L.O. school aan den Leus der weg. Voor het Mulo B-examen slaagde gis teren nog D. Smit. Aantal uitgeleende banden: 5972. Aan tal bezoekers aan lees- en studiezaal: 1704. Eenige nieuwe aanwinsten: Andel, J. C. van., en O. van Andel-Rip- kc. Gezonde kinderen, evenwichtige mcnschen. 370.1 And. 1. Arondéus, W. Matthijs Maris. 927 Aro. 1. Bekman, B. Uit het land van het zwarte goud. 622 Bek. 1. Blad. D. J. liet chassis. 629 Bla. 1. Caldwell, T. Gezellen van den dood. 823.7 Cal. 1. Dommering, J., en P. de Goede. Het biljartspel. 794 Dom. 1. Dijk, B. van., en C. H. J. Küthe. Tuber culose. 616 Dijk. 1. Gatti, A. Sarangaa, de Pygmee. 917 Gat. 2. Geyerstam, G. af. Het zonnige eiland in liet hooge Noorden. 8G3.3 Gey. 3. Hevster, F. C. Rondom de telepathie. 183 Hey. 1. In aanbouw, letterkundig werk van jongeren. S10.8 In. 1. Kok, P. Reclame-schilderen en -teeke- nen. 745 Kok. 1. Kosch, A., en J. R. Miiller. Wat vind ik ciaai Paddestoelen, bessen, kruiden. 5SÓ Ko. 2. Krcisler, K Catilina. 833 7 Kr. 1. Kuvle, A. I-Iarmonika. 813.6 Ku. 2. Lapiere. R. Zoon van Han. 823.7 Lap. 1. Norcl. K. De carrière van Nanne Vijn. 813.6 Nore. 3. Rasch, .T. Ons volk, Nederlandsche volkskunde. 398 Ras. 2. Salminen, Sallv. De lange lente. 863.6 Sal. 2. Smelik. K Hollanders visschen in de Pool zee. $18 Sme. 1. Spring. II O Absalom. 823.7 Spr. 1. Vinman, J. Geologie voor den toerist 550 Vro. 1. Wittop-Koning, Martine. Eenpansge rechten. 641 Wit. 5. Zentgraaff, T-I. C. Het land der twee ri vieren. 917 Zen. 1. ZONDAG 7 Juli St. Joriskerk 10 uur v.m. ds. v. d. Berg. 6 uur n.m. ds. Gerritsen. Nieuwe Kerk 10 uur v.m. ds. Panncbakkcr, 6 uur n.m. ds. Blok. Emmakerk 10 uur v.m. ds. Blok. 6 uur n.m. ds. Blok. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. Nauta. Rusthuis „De Lichtenberg" 3 uur n.m. ds. Blok. Gasthuiskerk 1) uur v.m. dc heer v. d. Heide. Wu'kgebouw Laurens Costerplein 10 uur v.m. Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur v.m. Kinderkerk. Evang. Luth- Kerk 10.30 v.m. gecombineerde dienst met de V ,z Hervormden. Vrjjz. Hervormden Luthersche Kerk 10-30 uur v m. ds. Van Rossum. Remonstr. Gemeente 10.30 uur v.m. ds. L. B. Houtgast, te Dor drecht. (extra collecte). Doopsgezinde Gemeente Geen dienst. Geref. Kerk (Zuidsingcl) 10 uur v.m. ds. Holwerda. 5.30 uur n.m. cand. J. v. Buuren. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur v.m. cand. v. Buuren. 5.30 uur n.m. ds. B. Holwerda. Westerkerk 10 uur v.m. ds. Popma. 5.30 uur v.m. ds. Popma. Gebouw „Bethel" (Eemstraat) 10 uur kinderkerk. Vrjje Evangelische Gemeente. Gebouw „Eben Haëzer" (Muurhuizen 9a) 10 uur v.m. en 5 uur n.m. Br. Ed. W. Pera (den Haag). Elke Dinsdagavond 8 uur Bid stond o.l. van ds. J. Enter Jr. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur v.m. en 5«/a uur n.m. ds. Herngreen. Chr. Geref. Gemeente 10 uur v.m. en 5.30 n.m. ds. J. Drenth. Vrije Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 9.30 uur v.m. en 5-30 uur n.m. Godsdienst, odfening. Geref. Gemeente (Stoovestraat 11) 10 uur v.m- en 5.30 uur n.m- Godsdienst oefening. 12 Juli 7 uur: Ds. Ligtenberg, Kampen. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 10 uur v.m. H. Dienst. 6.30 uur n.ra. Vesper. Vro'c Katholieke Gemeente Geen dienst. Leger des Heils (Havik 25) 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur n.m. open. luchtsamenkomst bij de Kei n.m- 7 30 uur Verlossingssamenkomst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur Hollandsche dienst 11.15 English service. Onderwerp: God. Nicasiusstraat 4 E\angelisatie-samenkomst 5-30 uur. Amersfoortschc Borgkapel Theosofische Loge Geen dienst. Deutsohcr Gottesdienst Gasthuiskerk Westsingel 47 Geen dienst. Joziël Stoovestraat 14 Donderdag 8 uur n-m. en Zondag 6 uur n.m- Evangelisatiezending N. Vetter. Vrijz. Ohr. Jeugddienst Doopsgez. Kerk Geen dienst. HOOGLAND 10 uur v.m. ds. Posthumus Meijjes. LEUSDEN 10 uur v.m. ds. Hofstede. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscus Xaverius 't Zand 31 H H. Missen om 6.30, 8.00, 9-15 en 10.45 uur gezongen Hoogmis, 6 uur Lof. Parochie O L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H.H. Misen om 6 en 7 uur, 8,30 en 10.30 uur gezongen Hoogmis, 5 uur Lof. Parochie v. d. II. Henricus p. Borstraat 41 H. H. Missen om 7 uur, 8 en 9 uur gezongen Hoogmis, 11 uur H. Mis, 6 uur Lof. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H.H. Missen orn 7 en 8.; 10-30 uur, 6 uur Lof. uur. Hoogmis te AMERSFOORT, 5 Juli. Aardbeien 1535, Roode bessen 59, Zwartebessen 17j/215, Druiven 2639, Perziken 24 90, Kruisbessen 67, Frambozen 1424 Kersen 10—15, Meloenen 2027, Toma ten 6—10, Dubb. booncn 2529, Snijboo- nen 1532, Spinazie 49, Andijvie 16 23. Wortelen 6—10, Sla 10—30, Bielen 34 45, Tuinboonen 48. Doperwten 10 21, Peulen 1534, Peterselie 513, Sel derij 10—19, Look 1621, Komkommers 4030, Uien 80100. Postelein 36. Groene kool 47, Rabarber 3237, Ra dijs 12—11, Bloemkool 5—11, Aardappe len 5058. WIE IS DE EIGENAAR? Op het politiebureau is een koffer- schrijfmachine aangebracht, welke hier in Amersfoort gevonden is. Tot nu toe heeft de eigenaar zich niet aangemeld. Hij kan zulks alsnog doen op het bureau aan de Utrechtschestraat. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's bad bedroeg hedenmorgen 69 gr. F 20'/ï gr. C. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN AMSTERDAM. 6 Juli Dc Amsterdam- sche aardappelprijzen z\jn onveranderd. Aan voer 302.000 kg. N.V BOTERMIJN 'S-HERTOGENBQSCH 's-HERTOGENBOSCH, 5 Juli Aanvoer 13.550 KG. Hoogste prjis 1 61, laagste prijs 1.54, middel pr\js 1.59 per K.G. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE. 6 Juli. In de dagelijksche persconferentie heeft dr. ir. J. A. Ringers, regeeringscommissaris voor den wederopbouw, een uiteenzetting gegeven van het werk van het regeeringscommissanaat voor den wederopbouw. De heer Ringers herinnerde er aan. dat het weer anderhalve maand is geleden dat het commissariaat zijn omvangriike werkzaamheden aanving. Het werk nam van den aanvang direct zoodanige afmetingen aan. dat het thans mogelijk zou zijn daarover uren te spreken, zonder daarbij in détails af te dalen, zoo veelvul dig zijn de groote vraagstukken, die met het werk van den wederopbouw ten nauwste verband honden. Daarom was spr. wel gedwongen zich tot de zeer groote lijn te beperken en veel wat uiterst belangrijk is, stilzwijgend voorbij te laten gaan- P 21 Mei jl. werd het regeerings- commissariaat voor den wederop bouw ingesteld. Het doel en de bevoegd heden Van hot commissariaat zijn wel bekend, terwijl de omschrijving van den taak van den regeeringscommissaris luidt, dat deze heiast is met: liet her stel van het verkeerswezen, de droog legging van onderwaterzettingen, en den wederopbouw van steden en dorpen, en al hetgeen daarmede samenhangt. Tot den staf van toegewijde medewerkers behooren o.a. het lid van den Raad van State, oud-minister mr. .T. B. Kan als algemeen adviseur, de gep. gen.-majoor van het K.tf.I.L.. L. Chr. A. van de Kasteele, die de materiaalvoorzieningen onder zijn hoede heeft, de hoofdinge nieur van den rijkswaterstaat ir. H. W. Mouton, de ingenieur van den rijkswa terstaat dr. Z. Y. van der Meer, de di recteur van de waterleidingmij. „Over ijssel". ir. J. C. Keiler, de inspecteur van het departement van Financiën J. T. Verbaas, voor de leiding van de afdee- ling financiën en personeel, de inspec teur van den dienst voor de werkver ruiming ir. J. A. W. M. Vetter, voor de afdeeling voortzetting werken. Voor de eerste opdracht, het droogleg gen van onderwaterzettingen werd ge bruik gemaakt van de provinciale wa- terstaatsdiensten der drie provinciën, waarin deze gelegen waren. De groote voldoening werd gesmaakt, dat binnen drie weken bijna al de diepe polders, die hun water niet konden laten weg- loopen. door bemaling waren droogge legd en het landbouw- en veebedrijf daar weer voortgang kon hebben. Voor herstel van het verkeerswezen, dat door het vernielen van talrijke bruggen, geheel in de war was, waren dadelijk twee diensten paraat: voor de spoorwegen de Nederlandsche Spoorwe gen, voor de land- en waterwegen de Rijkswaterstaat. Men mag zeggen, dat met groote energie het werk is uitge voerd. Daarvan behoeven geen details te wor den vermeld. Hot spoorboekje zoowel als het herstelde water- en wegenver- keer bewijst dat het beroep op deze voor treffelijke diensten niet tevergeefs is ge weest. Nog is voor de Spoorwegen en den Rijkswaterstaat, die daarbij ge steund worden door de provinciale wa- tersfaatsdirnsten. vpcI fp dnrn. in hoofd zaak op het gebied \an bruggenbouw over de groote rivieren. De eigenlijke wederopbouw IN het voorafgaande word nog slechts gesproken over dat deel van de taak, dat misschien het best met „voorziening in eerste moeilijk- lijkheden" zou kunnen worden aan geduid. Daarnaast is er echter het weder- opbouwwerk in eigenlijken zin: het houwen van nieuwe steden en nieu we dorpen, daar, waar het oorlogs geweld zijn verwoestingen heeft aan gericht. Dit wederopbouwwerk grijpt zoowel door zijn omvang als door den aard der daarbij betrokken pro blemen diep in in het geheel van onze maatschappelijke structuur. De vraagstukken, welke zich hierbij voordoen, zijn van verschillenden aard. Men zou globaal kunnen zeg gen: de zaak heeft een lechnischen. een financieelen en een materiaal- economischen kant, terwijl zich ten slotte daarbij ook vraagstukken voordoen, verband houdende met de organisatie van den arbeid. Nu eerst over den technischen kant van het geval sprekend noemde spreker twee voorbeelden: Als eerste eenvoudig geval den herbouw van een boerderij. Deze moet toch zoo doelmatig mogelijk worden ingericht. Het nationale belang eischt dit, ook al zou het den eigenaar zelf voor het oogenblik onverschillig laten of zou deze hierop den juisten kijk missen. Als tweede voorbeeld van denzelfden vorm, doch van gpheel andere orde: het spoorwegvraagstuk Rotterdam. Dit is een zeer ingewikkeld probleem. Er ziin allerlei belangen, waarmede rekening moet worden gehouden: stedebouwkun- dige belangen, havenbelangen. verkccrs- belangen. spoorweghelangen. aestheti- sche belangen. Dit alles moet tegen el kander worden afgewogen. De nieuwe plannen moeten met zorg worden ge maakt en niet onbekookt in elkaar wor den gezet, want wat wij gaan bouwen moet. naar wij hopen, voor een eeuw of langer dienst doen. Maar aan den anderen kant moet toch snel heslist worden. Wij kunnen dus niet wachten tot zwaarwichtige commissies met hun rapporten klaar zouden zijn. Dit zijn slechts twee vraagstukken, het uiterste van eenvoud en het uiterste van ingewikkeldheid. Maar daartus- schen liggen natuurlijk duizenden ande re. Alleen al de technische leiding van het wederopbouwwerk is dus een reu zentaak. De verantwoordelijkheid voor dit alles ligt ten slotte bij het regceringscommis- sariaat. De regeeringscommissaris moet alle werken cofirdineeren, strijdende belangen met elkaar in overeenstem ming brengen, geschillen uit den weg ruimen, beslissingen nemen, enz., kort om, hij zorgt voor de groote lijn, hij is de coördinator. Ook met den financieelen kant van de zaak heeft de regeeringscommissaris be moeienis. omdat het een belangrijk deel van zijn taak is, te zorgen, dat het niet bij plannen maken blijft, doch dat er ook werkelijk wordt herbouwd. In be ginsel zijn wij het er wel over eens, dat het niet billijk zou zijn de door oorlogs geweld toegebrachte schade geheel ten laste te laten van hen, die meer direct door dit oorlogsgeweld getroffen zijn. Door het departement van Financiën wordt met kracht aan deze zaak ge werkt en met vreugde kunnen wij vast stellen. dat ten aanzien van de eerste f 10 000 schade in vele gevallen reeds een definitieve regeling kon worden ge troffen. Talloos velen weten reeds waar aan zij toe zijn, doch met het uitkeeren van schadevergoedingen zijn de nieuwe gebouwen er nog niet. De regeerings commissaris moet er daarom voor zor gen, dat de uit te kecren vergoedingen werkelijk voor herbouw gebruikt wor den en men niet van de ontvangen gel den gaat rentenieren. Dat kan niet de bedoeling zijn. Het materialen-vraagstuk "p EN misschien nog belangrijker deel van het regeeringscommis- sariaat is de zorg voor de materiaal- economie. Als gevolg van den oor log zijn voor het oogenblik veel ma terialen uiterst schaarsch. Het is dus zaak er voor to waken, dat deze kostbare materialen slechts gebruikt worden voor werkelijk belangrijke doeleinden. In de eerste plaats moet dus als het ware een bouwprogram ma worden opgesteld, waarin al de te ondernemen werken in volgorde van belangrijkheid worden ge plaatst. Hierdoor treedt „wederopbouw" nood zakelijkerwijs ver buiten het terrein van den wederopbouw in eigenlijken zin. Daarom is terecht de bepaling gemaakt, dat ook voor alle normale werken een vergunning van den regeeringscommis saris noodig is en was het ook noodig dadelijk te registreeren wat op dit oogenblik aan werken in uitvoering was. teneinde na te gaan of het ge- wenscht is, onder handen zijnde wer ken of werken, die juist waren begon nen, stop le zetten, respectievelijk te verbieden. Voor 1 Juni moesten allen, die na 17 Juni hun werk wenschten voort te zet ten, een machtiging van den regeerings commissaris vragen om na 17 Juni met hun werk te mogen doorgaan. Hierbij moest in het oog worden gehouden, dat in Nederland gewerkt moest blijven wor den en dat dus met groote voorzichtig heid een verbod moest worden gegeven. Naast het materiaalvraagstuk trad dus hier ook het sociale vraagstuk op den voorgrond en daarom zal het niet verwonderen, dat van de groote hoeveel heden werken, die onderhanden waren (wij schatten deze werken op 240 mil- liocn gulden) 95% vergunning kreeg om voortgezet to worden. Doch daarmee is ook een groot gat geslagen in de ma- teriaalvoorraad van Nederland. Wel blijft nog genoeg over om op be scheiden schaal te beginnen met weder- deropbouw, maar wij zijn zeer zeker dat. wanneer import van bouwmaterialen bezwaren blijft ondervinden, de weder opbouw zeer bemoeilijkt zal worden. Ten slotte ziin er de vraagstukken verband houdende met de organisatie van den arbeid. Het spreekt vanzelf, dat bier een nauw verband is gelegd met het regeeringscommissariaat voor den arbeid. Maar ook hier blijft directe bemoeienis van het regeeringscommis sariaat voor den wederopbouw noodig. Er zijn allerlei arbeidsvraagstukken, welke meer direct bet bouwbedrijf en ook den wederopbouw in engeren zin raken, als b.v. architectenregelingen, rc- gplingen met aannemers, e.d. Men be- g rij pc wel, dat er bij de uitvoering van epn reusachtig werk, als b.v. den weder opbouw van Rotterdam meer te pas komt dan het houden van een paar aan bestedingen. Ziin uiteenzetting besluitend, zelde Ir Ringers o.m. het volgende: Ik mag niet eindigen, zonder uit te spreken, dat ik bii mijn arbeid steeds een groote medewerking ondervind van de zijde der Dnitsche instanties, die van meet af aan begrepen hebben, dat wij in Nederland in staat zijn om veel met eigen kracht tot stand te brengen. Ik spreek mijn welgemeend en dank uit aan al degenen, die mii op zoo aangename en doeltreffende wijze ondersteunen en van wie ik zoo veel medewerking on dervind. Bij zulk een harmonieuze en eendrachtige samenwerking tusschen allen, die van goeden wille ziin. vaart ons gordo vaderland en ziin bevolking zeker wel. Onze leus zal blijven: „Met kracht aan den arbeid". OUD-BURGEMEESTER K. BARON DE WIJKERSLOOTH HILVERSUM. Naar wij vernemen, wordt hot huw olijk van mr. dr. K. Ba ron de Wljkerslooth van Weerdestein. oud-burgemeester van Hilversum, met freule E. Baronesse van Hövell tot Wes- terflier, dat heden zou worden gesloten, voorloopig uitgesteld. (De Tijd). Belooning uitgeloofd voor aanhouding van den dader HENGELO (O.), 6 Juli. In het heerenhuis Paul Krugerstraat 41 van den heer ir. K. Kroll, directeur van de N.V. Hazemeyers Fabriek van Signaalapparaten heeft gistermorgen brand op dc zolderverdieping ge woed. Het dak stortte in, terwijl het benedengedeelte van de woning aan zienlijke water- en vuurschade op liep. De schade wordt door verze kering gedekt. Een gedeelte van den inboedel ging verloren. Door het op treden van de brandweer kon het vuur spoedig worden beperkt. Er zijn vermoedens van brandstich ting. In verband hiermede beveelt de of ficier van justitie te Almelo opsporing en aanhouding van een man van het volgende signalement: Lang pl.m. 1.75 m., slank postuur, don kere gelaatskleur, mist pink en ringvin ger van een der handen, draagt bruine pet en vermoedelijk bruin costuum, bril met donkeren rand, geen baard of knevel, leeftijd tusschen 30 en 40 jaar. Was in het bezit van een adetasch. Een bedrag van 500 gulden is uitgeloofd voor diegene, die aanwijzingen geeft, welke tot 's mans arrestatie leiden. Lijst van 26 gesneuvelden oav. drie K.L.M.-vliegers In afwachting van een officieel en volledige opgave brengt „de Vliegwe reld" een lijst van in den strijd voor de verdediging van liet Vaderland gevallen personeel van de Nederlandsche Lucht macht. Het zijn: W. F. Anceaux (res. le lt. vlieger), J. L. van der As (adsp. res. off. vlieger), L. M. J. Ballangée (korporaal ludhtscliutter), P. T. Biere- ma (le lt. vlieger), L. J. W. Blomme- steijn (res. le lt. waarnemer), A. II. Bodaan (res. le lt. vlieger), O. W. Dou- wes Dekker (serg. vlieger), P. Espeet (serg. adsp. res. off. vlieger), W. Faber (le lt. waarnemer), F. Groen (res. le lt. vlieger), G. Hagen (sergeant luchtschut- ter)~ W. J. E. Künzeï (le lt. vlieger K.N.I.-leger), H. Lindner (serg. lucht- sohutter), A. J. G. Oostindië (serg.-ma- joor vlieger), H. Pauw (res. 2e lt. vlie ger), W. Roosenboom (res. It. waarne mer), G. J. E. Scheepens (2e lt. vlieger), P. C. Schoute (res. 2e lt. vlieger), A. H. Smoolenaars (res. 2e lt. vlieger), B. Swagerman Jr. (res. 2e lt. waarnemer), N. Steenbeek (res. 2e lt. vlieger), B. van Steenbergen (res. le lt. waarnemer), F. Stoovelaar (res. 2e lt. waarnemer), J C. M. Simon Thomas (res. majoor waar nemer), T. Vermeulen (2e lt. waarne mer) en J. Vonk (res. le lt. waarnemer)* Onder de gesneuvelden zijn drie K.L. M.-vliegers: Anceaux, Groen en Steen beek. Wat de andere K.L.M.-vliegers betreft: Bij het uitbreken van den oorlog was Tepas met een DC-3 in Engeland. Den vierden oorlogsdag vlogen ook Parmen- tier, Von Rosen en Wittkamp daarheen. Op onze Indiëlijn waren negen DC-3- machines met Van Dijk, Smirnoff, Blaak, Hulsobos, alle vijf do Amerikaan- sclie piloten en nog enkele anderen. Vermoedelijk zijn dezen nu allen op Java. Ook Van Balkom was onderweg, n.l. in Lissabon. De vloot in West-Inddë, te weten twee Lockheeds, twee Douglas DC-3 en een Fokker F-1S, is natuurlijk ongesoTionden. 's-GRAVENHAGE, 6 Juli. De A.N- W.B. en dc K.N.A.C. schrijven ons, dat zij de bevoegde instantie er op hebben gewezen, dat de onlangs krachtens de circulaire van 3 Juni 1940 no. 124 van liet vvnd. hoofd van het departement van financiën ingevoerde tegemoetko mende rpgeling betreffende de motorrij tuigenbelasting als gevolg van het se dert 1 Juli jl. bestaande systeem der benzine- en rijvergunningen, niet meer kan worden toegepast. Vóór genoemden datum was het mo gelijk aan de hand van de verleende vergunningen het aantal dagen waarop van don openbaren weg gebruik ge maakt was, aan te toonen. Thans ech ter is dit prartisch niet meer mogelijk. Belanghebbenden zullen uiteraard zoo veel mogelijk bun werkzaamheden zoo inrichten, dat deze dagelijks normaal voortgang kunnen vinden met dien verstande, dat de op grooteren afstand af te leggen bezoeken enz. op enkele da gen per motorrijtuig geschieden, terwijl op de overige dagen van andere ver voermiddelen gebruik gemaakt zal wor den. Zelfs een zorgvuldig bijcrehouden agenda of andere administratie levert echter geen bewijs ten aanzien van de dagen waarop het motorrijtuig is ge bezigd. De A.N.W.B en de K.N.A.C. hebben verscheidene oplossingen, teneinde uit deze moeilijkheid te geraken, in over weging ge-geven. VOOR SLACHTOFFERS IN HET BAKKERIJBEDRIJF ROTTERDAM. 6 Juli. De N V. Meel fabrieken der Nederlandsche Bakkerij stelde ter beschikking van het comité uit de nationale bakkerspatroonsbonden ƒ50.000.tot leniging van den eersten nood der bakkerspatrnons. die door den oorlogstoestand getroffen zijn. Een aantal tochten onder geleide in Juli en Augustus 's-GRAVENHAGE. 6 Juli. Kent u Den Haag? Velen zullen deze vraag on middellijk bevestigend willen beantwoor den. Inderdaad, menigeen heeft wel eens eenige dagen in de Residentie vertoefd, hetzij voor zaken of anderszins. Anderen waren misschien zoo gelukkig hun va- cantie er door te kunnen brengen. Dit houdt echter nog niet de vanzelfspre kendheid in, dat men de bezienswaardig heden, waaraan Den Haag zoo rijk is, alle heeft bewonderd. De gelegenheid doet zich nu voor, om deze fraaie stad in de nabijheid van Scheveningen met zijn zee, bosch en duin, eens beter te leeren kennen. De vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer .,'s-Gravenhage" (V.V.V.) zal nl. met medewerking van de afdeeling 's-GraN enhage van de Neder landsche Reisvereeniging in Juli en Augustus een aantal tochten onder ge leide, in en rondom Den Haag organisee- ren. Deze tochten voeren door de mooi ste en historische gedeelten van de Resi dentie en hebben tot doel het bezoek van buiten Den Haag te stirnuleercn. De meeste van deze uitstapjes worden te voet gemaakt, doch er is er ook een bij per fiets, nl. dloor de duinen naar Was senaar. Nu er geen gelegenheid bestaat om de vacantie in het buitenland door te bren gen, is het meer dan eens tijd om ons eigen land wat intensiever te leeren ken nen. Welke stad leent zich dan beter hiervoor dan Den Haag? Want heeft men de binnenstad genoegzaam bekeken, wel nu, dan is daar nog Scheveningen met zijn overvloed van vertier, zooals de Kur- hausconcerten, strandvermaak e.d. De V.V.V. 's-Gravenhage geeft boven dien couponkaarten uit. waardoor de toe rist belangrijke reductie ontvangt op de spoorwegen, toegangsprijzen enz. EMMEN, 6 Juli. Gistermiddag om ongeveer half vijf is op den onbewaakten overweg in den straatweg tusschen Noord- en Zuiclbarge (gemeente Emmen) een doodelijk ongeval gebeurd. De touw. handelaar Martens, uit Nieuw-Buinen, kwam met een zwaar beladen transport rijwiel uit Zuid-Barge. waar hij verschil lende landbouwers had bezocht. Uit de richting Emmen naderde de trein, die om 16.29 uur te Zuidbarge moest aankomen. Martens heeft waarschijnlijk den trein te laat opgemerkt, hij bevond zich al op den overweg toen hij het gevaar pas bemerk te. Vermoedeliik tengevolge van den schrik kwam hij met zijn rijwiel te val len juist voor de locomotief. Hij werd ge grepen en ongeveer vijftig meter meege sleurd. De man was op slag dood. De trein had korten tijd vertraging. 's-GRAVENHAGE, 6 Juli. De secre- taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnenlandsche Za ken, heeft aan de burgemeesters een schrijven gericht, waarin hij het volgen de mededeelt: Van Duitsche zijde is de opmerking ge maakt, dat het in verschillende gemeen ten zou voorkomen, dat aan de vastge stelde sluitingsuren niet voldoende de hand wordt gehouden. Mede uit een oog punt van de bescherming van de bevol king tegen luchtaanvallen wordt nauw gezette handhaving van de sluitingstij den noodzakelijk geacht Met klem wordt verzocht voor zoover noodig de ter* zake noodzakelijke maatregelen te ne men, om nauwgezette 'handhaving van de sluitingstijden te bevorderen. STICHTING NOORD NEDERLAND— VLAANDEREN 's GRAVENHAGE, 6 Juli. Zaterdag middag 13 Juli a.s. houdt de stichting Noord-Nederland—Vlaanderen haar al- gemeene ledenvergadering in de zaal van Meer en Bosch, einde Laan van Meerdervoort. Prof. dr. R. Speleers, oud- hoogleeraar der Vlaamsche universiteit te Gent, spreekt voor leden en belang stellenden over „De slagh der guldene sporen en de verbrokkelde Nederlan den". Des avonds vindt, bij gunstig weer in den tuin, bij ongunstige weersge steldheid in de zaal, de jaarlijksche guldensporenherdenking plaats. Spre kers zijn hierbij dr. T. Goedewaagen van Haarlem, over: „De slagh der gul dene sporen en de Vereenigde Neder landen", en de beer Florimond Gram mens van Ronse (Vlaanderen) over: „Dietschland en de daad". WEDEROM ONVOORZICHTIGEN DOOR GRANAATSCHERVEN GETROFFEN BOTTERDAM, 6 Juli. Wederom zijn gistermiddag tijdens het vuren door luchtdoelartillerie burgerpersoncn, die zich op straat bevonden, door neerval lende scherven getroffen en wel in de tweede Schansstraat en op het Piet Hein plein. Zij werden door den genees kundigen dienst verbonden. Met nadruk wordt er nogmaals op ge wezen, dat men zeer onverstandig en onvoorzichtig handelt, wanneer men zich op straat begeeft of op straat blijft tijdens het vuren van de luchtdoel artillerie. OPENBARE VERGADERING DER N.S.D.A.P. 's GRAVENHAGE. 6 Juli. De pers dienst der N.S.D.A.P. verzoekt ons mede te deelcn. dat Maandag, den 8sten Juli in den Dierentuin een groote demon stratieve vergadering zal worden gehou den. Naast den leider, majoor Kruijt, zullen verschillende sprekers, het woord voeren en belangriike vraagstukken zullen worden behandeld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6