De Laatste Bus Radiorede voor de Nationale inzameling Rond het slachtverbod voor varkens Schade-enquete-commissie Niet-ontplofte Een nadere uiteenzetting voor Rotterdam geïnstalleerd Zorg voor jeugdige werkloozen „Ook ik behoor door mijn offer tot de gemeenschap van mijn volk" bom explodeerde Radio-Programrna s NIEUWSBERICHTEN: Ir. W. H. van Leeuwen bespreekt haar taak Cecil Freeman Cregg 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 JULI 1S40 HEERLEN. 5 Juli Enkele dagen geleden waren een zestal bommen te recht gekomen in de Brunsumsche hei de in de nabijheid van de Rimburger weg. Viif daarvan ontploften doch een zesde, een z.g. blindganger, bleef lig gen, na zich ongpveer vier Mpter in den grond te hebben gehoord Nadat van politiewege voor de noodige voor zorgsmantrpgelen was gezorgd, zon Don derdagmorgen de hom door desknndi gen van dp Dnitsehe weermacht. pen Oherfeldwehpl en drie ondergeschikten onschadelijk worden gemaakt Ter plaatse bevonden zich voorts vijf werklieden van de gemeente Brunssum en politie, rlie ondpr leiding van den hoofdagent T-Iendrikx met de afzetting van het terrein waren heiast Nadat om acht uur de werkzaamhedenbij hel uitgraven van den grond waren begon nen. werd om negen uur even gepnu- seerd. Re werklieden begaven zich naar een veilig gelegen nlaata in de heide. Nauwelijks waren zij daar of een hevi- gen slag volgde De bom was plotseling ontnloft Op hef moment van de ont ploffing waren, behalve de vier Duit- sche deskundigen, in de onmiddellijke nahiiheid van de ligplaats nog aanwe zig de hoofdagent van nol'tie ITondrikx. de agent Bpx en de Nederlandsche grenscontroleur. dp heer Kraay. De ge weldige luchtdruk wierp de omstan ders tegen den grond, terwijl een hooge zuil van klei en zand in de lucht spoot. Een der Duitsche soldaten werd een eind weggeslingerd en vond daarbij den dood Alle personen werden min of meer onder neervallenden grond bedolven en allen, uitgezonderd hoofdagent Hen- drikx. liepen verwondingen op, voorna melijk aan gezicht en oogen Na een voorloopige behandeling in de verband- kamer van staatsmijn T-Iendrik moesten de gewonden ziöh onder verdere behan deling stellen van een oogspecialist te Heerlen, terwijl twee Duitsche militai ren in hef ziekenhuis aldaar moesten worden opgenomen. Tiet lijk van den verongelukten Duifschen soldaat werd naar het lijkenhuis van de staatsmijn Hendrik overgebracht. Vermoedelijk zal het stoffelijk overschot te Sittard ter aarde worden besteld. Onderhoud met den directeur van de Ned. Veehouderij Centrale 's-GRAVENHAGE, 5 Juli. In verband met het feil dat een slacht verbod is uitgevaardigd voor var kens, vond het A.N.P. den directeur van de Nedcrlandoche Veehouderij- centrale bereid een toelichting te geven over de oorzaken daarvan en de gevolgen voor de consumptie v<in varkensvlcesch. Als resultaat daarvan kan in de eerste plaats gesteld worden, dat voorloopig geen drastische verlaging van de bin- nenlandsche consumptie van varkens- vleesch noodig is en ook niet behoeft e worden verwacht, en dat voorloopig in dit opzicht geen reden tot ongerustheid behoeft te bestaan. Waarom dan dit slachtverbod is uit gevaardigd, zal men vragen De beant woording hierv<an is niet zoo eenvoudig, omdat dit samenhangt met verschillen de oorzaken. Op den voorgrond staat daarbij de vecvoederpositie, zulks in verband met den import van veevoeder van elders. Het stopzetten hiervan zal onvermijde lijk moeten leiden tot een sterke inkrim ping van den varkensstapel, tol onge veer de helft van het normale. Boven dien zal dit ook moeten leiden tot een verminderd slachtgewicht van de var kens. Ter illustratie diene het volgende: de normale jaarlijksche varkensproductie van Nederland bedraagt ongeveer 2 Deze taak aldus omschreven: „Ten spoedigste voorstellen te doen: a. Nopens de beginselen, volgen^ welke van overheidswege tegemoetkoming zal worden ver leend in verband met geleden mate- rieele oorlogsschade. b. Nopens de wijze, waarop de fi nanciering hiervan zal dienen te ge schieden", 6cheen immers van beperkten om vang Doch de aanraking met de werkelijk heid en de zich daaruit kristalliseeren- de conclusies gaven haar ook de vrij heid te bevoegdcr plaatse aanbevelingen te doen, die zij in het belang eener toe komstige schaderegeling achtte te zijn. Ongetwijfeld behoorde daartoe een nauwkeurige registratie van de op ver schillend gebied geleden schade. En toen de oorlogsschade-commissie het door de Rotterdamsche initiatiefnemers gedane aanbod mocht overbrengen, werd aan haar dp gaarne aarvaarde opdracht gegeven zich met de verdere voorberei ding der daar ter stede en elders in te stellen enquête-commissies te willen be lasten. Dat de advocaten zich beschikbaar wilden stellen om als deskundige en quêteurs leiding te geven aan deze om vangrijke registratie, was wel de grond waarop de oorlogsschade-commissie mot een gerust hart de haar zoojuist vermelde opdracht kon aanvaarden, we tende dat aldus de enquête-commissie, die de allermoeilijkste taak zou hebben te vervullen, in goede handen was. Evenals elders, is bij de uitvoering der enquête een nauwe samenwerk! vereischt met den belastingdienst, the reeds belangrijk voorbereidend werk heeft verricht. De getroffenen zien thans met groote spanning de uitkomsten der enquête tegemoet en de actie, welke de regeering daarop zal doen vol gen. Uitdrukkelijk wenecht spr. er nog de aandacht op te vestigen dat het invullen der enquête-formulie ren geen recht schept op eenigerlei schadevergoeding. Intusschen is het verheugend de be reidheid te constateeren. welke allerwe- ge bij het Nederlandsche volk aan den tlag treedt om de ramp, die over een deel der natie gekomen is, gezamenlijk te dragen. Op menig gebied wordt reeds hulp geboden, in het bijzonder door de Stichting Rotterdam 1940, die als voor beeld mocht gelden voor het werk, dat ook elders te verrichten viel. Nadat de heer van Leeuwen met deze rede de commissie had geïnstalleerd, werd het woord gevoerd door mr. J. Drost, voorzitler van de Rotterdamsche Schade-enquête-commissie en deken van de orde van advocaten in de Maas stad. Spr. dankte namens de balie voor de tot haar gesproken woorden en wees erop, dat deze balie, geheel in de lijn van haar traditie, zich geheel belange loos beschikbaar heeft gesteld, den on- derhavigen arbeid te verrichten. Nadat 6pr. een globaal overzicht had gegeven van den voorloopigcn gang van zaken, waarbij hij opmerkte, dat liet verdere werkplan daaruit moet worden opgebouwd, dankte hij allen, die op eenigerlei wijze medewerking aan de commissie vcrlecncn of hebben ver leend en sprak de hoop uit, dat dit aj- les zal leiden tot een vruchtbare samen werking cn tot een uiteindelijk goed re sultaat. Ten slotte dankte spr. den heer van Leeuwen voor het vertrouwen, dat de oorlogsschade-commissie in de Rotter damsche balie heeft gesteld en gaf hij de verzekering, dat deze balie de moei lijke en omvangrijke taak belangeloos en met ambitie zal verrichten. Hiermede was de installatiebijeen komst geëindigd. millioen stuks, waarvan l'/i millioen voor binnenlandsch gebruik en circa .">00.000 stuks voor export (d.w.z. bacon, geheel bestemd voor Engeland). Een vijfde deel van de voor binnonlandsche consumptie bestemde varkens, dus circa 300.000 stuks, is normaal besiemd voor de huisslachlingen. Door de gewijzigde vecvopderposilie zal de varkensstapel nu moeten worden teruggebracht tot on geveer een millioen stuks. Deze zullen echter geheel Ier beschikking komen van de binnenlandsche consumptie, daar de baconexport geheel is verval len Er zou dus gezegd kunnen worden, dat de productie voor binnenlandsche consumptie tot zou worden terugge bracht. maar dit betreft slechts het aantal dieren, en, zooals boven reeds gezegd, moet ook rekening worden go- houden met een verminderd slachtge wicht. In feite zal hel dus daarop neer komen, dal de binnenlandsche consump tie van varkensvlcesch terug zal moeten worden gebracht tot ongeveer de helft van het normale verbruik. Met de uitvaardiging van het slachtverbod wordt dus beoogd, dat de prijzen van het varkensvleesch in de komende maanden niet al te veel zullen dalen, terwijl daardoor ook wordt voorkomen, dat deze prij zen daarna, dus in de periode dat minder slacht varkens ter beschik king komen, al te veel zullen stij gen. Een ander doel van dit verbod is te komen tot rationeele verdecling van de voor slacht bestemde varkens over de verschillende gebieden in Nederland. Daartoe zal slechts ontheffing van het slachtverbod door de Nederlandsche vee houderijcentrale worden gegeven voor slachting in centrale slachtplaatsen. De particuliere slachtingen door slagers thuis zijn dus practisch hiermede ver vallen. Iedere centrale slachtplaats krijgt een bepaald gebied toegewezen, zoodat daar de cijfers van deze slacht plaatsen door de keuring bekend zijn, de toewijzing kan geschieden naar do bestaande behoefte. Uitdrukkelijk zij hierbij nog geconsta teerd, dat het dus niet is een vorm van distributie, doch uisluitend een ratio neele vcrdeeling van het aantal beschik bare slachtdieren, waartoe de Ned. Vee houderij Centrale alle slacht varkens op koopt en deze verdeelt over de slacht plaatsen. Deze centrale is dus het kernpunt waar alle aanbiedingen en aanvragen samenkomen. Het aantal van deze centrale slacht plaatsen zal ongeveer 200 bedragen. Hiertoe zullen worden gerekend: ge meentelijke abattoirs, gemeentelijke noodslachtplaatsen, en, waar deze niet aanwezig zijn, particuliere bedrijven. Men zal dus hoogstens afstanden von 10 lot 15 km. behoeven af te leggen, zoo dat op het gebied van het vervoer der varkens geen moeilijkheden zijn te ver wachten. Tenslotte nog de levering van de slarhtvarkens aan de Ned. Veehouderij Centrale. Hierbij is de handel ingescha keld. Zoo zullen b.v. in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland, waar de varkens tot heden bijna uitsluitend door bemiddeling van varkenshandelaren werden verkocht, alleen ingeschreven varkenshandelaren aan cle centrale leveren. In de andere provincies kunnen ook de bij een dei landbouwcrisisorganisaties georgani seerde boeren hun varkens ter levering opgeven. Voor de leveringen van den handel is een vasle commissie-vergoe ding ingesteld, terwijl voor de verschil lende groepen handelaren per week een maximum-aantal wordt gesteld voor te leveren varkens. Do prijzen van de geslachte dieren worden voor het geheele land uniform vastgesteld, terwijl de distributie van het voor consumptie bestemde varkens vleesch zal geschieden op do normale wijze via de grossiers cn de slagers. Uit deze uiteenzetting van den direc teur van de Nederlandsche Veehouderij Centrale, kan dus cle in den aanvang ge stelde conclusie worden getrokken, dal een drastische verlaging van de con sumptie van varkensvleesch voorloopig niet noodig is. ZONDAG 7 JULI JAARSVELD, 414.4 M. 8.00 NCRV. 12.00 VARA. 6.00 NCRV, 7.00 VPRO, 8-00 10.30 VARA. 8.00 Bcric.hl.cn ANP; 8 10 Schriftlezing; meditatie; 8 25 Gewijde muziek (gr.pl.); 9-30 NCRV-Kleinkoor en .orkest cn orgel 9.50 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (gr.pl.); 12 00 Esmeralda en solisten; 12.45 Berichten ANP; 1.00 VARA. orkest en soliste; 2.00 Causerie over Neder landsche Beeldhouwkunst; 2.20 Gram mu ziek; 3.00 Tuinbouwhnlfuurtjc; 3-30 Orgel spel; 4.00 Voor de kinderen; 4.15 Pianovoor dracht; 4.30 Gram.muziek; 4.45 De Ramblers 5.15 Reportage; 5.30 De Krekels; 6-00 Wij dingswoord met zang en orgelspel; 7.00 Stu- diodienst; 8 00 Berichten ANP; 8 15 Esme ralda en solist; 9-10 Rndiotooncel9.25 Brn. vour en Oharme; 10 00 Orgelspel en zang (gr.pl.); 10-1510-30 Berichten ANP. KOOTWIJK. 1875 M. AVRO.Uitzending 7-00 Berichten (Duitsoh); 7.15 Berichten (F.ngelsch); 7.30 Gram.muziek; 9 00 Altviool en orgel; 10.00 Morgenwijding; 10-15 Gram., muziek; 11.15 Berichten (Engelsch); 11.30 Berichten (Vlaamsch); 11.45 Gram.muziek; 12.30 Berichten (Duitsch); 12.45 Berichten ANP; 1.00 AVRO-Amuscmentsorkest1.45 Gram.muziek; 2.00 Berichten (Duitsch); 2.15 Omroeporkest, koor van de vereeniging ,,Dc Vrqe Gemeente" cn solisten (met toclich. ting); 3.00 Gram.muziek; 3.15 Berichten (Engelsch); 3.30 Rcnova-septel4.15 Schil derij-bespreking: 4-30 AVRO-Dansorkcst; 5 00 Berichten (Duitsch); 5-15 AVRO-Aeoli. an.orkest en solist; 6.15 Berichten (En. gclsch); 6.30 AVRO-Amusemcntsorkest en do Melody-Sisters; 7.15 Gram muziek; 8 00 Berichten (Duitsch); 8.15 Berichten ANP, eventueel Gram,muziek; 8.30 Berichten (En- gelscih); 9.30 Gram-muzick; 9-45 Berichten (Vlaamsch); 10.00 Berichten (Duitsch); 10.15 Berichten ANP, sluiting; 11-1511.30 Berichten (Engelsch). MAANDAG 8 JULI JAARSVELD, 414 4 M. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP; 8-05 W\j beginnen den dag; 815 Gram.muziek; 10 00 VPRO: Morgenwijding; 10.15 Gram.muziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Gram.muziek 12.15 KRO-orkest; 12.45 Berichten ANP, gram-muziek; 115 KRO-orkest; 2 00 Vrou wenuurtje; 3.00 Rococo-octet; 3-30 Gram.mu ziek; 5-15 KRO.Melodisten6.00 Gram mu ziek; 6.15 KRO-Melodistcn7 00 Voor do jcvgd; 7.15 Gram muziek; 7.30 „De Stads schouwburg te Amsterdam cn het Stedelijk orkest van Maastricht", vraaggesprekken; 7-50 „Het hotelbedrijf wacht U", vraagge sprek; 8.00 Berichten ANP; 8-15 Musiquctte en solisten; 9.15 Gram muziek; 9.25 Radio, tooneel; 9-55 Gram.muziek; 10.00 Wij slui ten den dag; 10.1510.25 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M- NCRV-Uitzen- ding. 7.00 Berichten (Duitsch); 7.15 Berichten (Engelsch); 7 30 Gram.muziek; 8.00 Berich ten ANP; 8.10 Schriftlezing, meditatie; 8 25 Gewijde muziek (gr.pl,); 8 35 Gram.muziek; 9.30 Berichten (Vlaamsch); 9.45 Orgelcon cert; 10.30 Gram.muziek; 10.45 Pro Arte trio; 12 10 Gram.muziek; 12 30 Berichten (Duitsch); 12-45 Berichten ANP; 1.00 De Consonanten; 1.45 Gram.muziek; 2.00 Be richten (Duitsoh); 2-15 Do Consonanten; 3.00 Gram.muziek; 3.15 Berichten (En gelsch): 3.30 Zang, fluit, orgel cn gram.mu ziek; 5.00 Berichten (Duitsch); 5.15 Am. hcmsche orkestvereeniging; 5.45 Gram.mu. ziek; 6.15 Berichten (Engelsch); 6.30 Arn- hemscho orkestvereeniging; (Om 7-00 Be richten); 7.15 Gram.muziek; 7.30 Reportage of muziek; 8-00 Berichten (Duitsch); 8.15 Berichten ANP; 8.30 Berichten (Engelsch); 8.45 Berichten (Vlaamsch); 9.00 Gemengde Zangvereoniging „Spangcns koor" (opn.); 9.15 Berichten (Engelsch); 9.30 Gram-mu ziek; 9.45 Berichten (Vlaamsch); 10.00 Be richten (Duitsch); 10.1510.25 Be'richten ANP; 11-1511.30 Beriohtcn (Engelsch). De uitzendtijden van de nieuwsberichten in het Nederlandsch, Fransch en Engolsch, op den zender Kootwijk. 1875 M.. z'o'n als volgt: 8.00— 8.15 nieuwsberichten van het A.N.P. 9.00— 9.15 berichten in het Fransch. 11.15—11.30 berichten ln het Engelsch. 12.3012.45 berichten in het Duitsch. 12.4513.00 nieuwsberichten van het A.N.P, 13 4514.00 berichten in het Fransch. 14.0014.15 berichten ln het Duitsch. 15.1535 30 berichten in het Fransch. 17.0017.15 berichten in hot Duitsch. 18.1518.30 berichten ln het Engelsch. 20.0020.15 berichten in het Duitsch. 20.1520.30 borichten in het Engelsch 20.3020.45 nieuwsberichten van het A.N.P, 21.1521 30 berichten in het Engelsch. 22.0022.15 berichten ln het Duitsch. 22.1522.30 nieuwsberichten van het A.N.P. 22.3023.15 geen uitzending. 23.1523.30 berichten in het Fransch. Tot nader order zullen de zenders Jaar§» veld en Kootwijk om 22.30, na do nieuwsbe richten van het A.N.P., sluiten, behalve dat, zooals uit bovenstaande opgave blu'kt, de zender Kootwijk om 23.15 terugkomt met be richten in het Fransch. 's-GRAVENHAGE. 5 Juli l)p -e crptaris-peneraal wnd. hoofd van hol Departement van Binnenlandsche Za ken mr. dr K J Frederiks. heeft heden de volgende radioredp gehouden ter aanbeveling van de nationale inzn meline. welkp morgpn wordt gehouden Mr. Frederiks sprak als volgt- T andgenonten. Nederlanders. Wanneer ik tot u als Nederlanders spreek dan geef ik u den schoonst en eereiilpl die er voor ons. landgenoot en op aarde hpriaaf Die litel geeft voor ons uitdrukking aan de idpe van het vadprland hef vaderland dat wij allen dragen onder hef hart. Meegesleurd in den maalstroom van het ontzaggplijk wereldgebeu ren. beleeft da' vaderland een duis teren tijd," pen groot I jed is over ons gekomen en nog dagelijks groeit dal leed in breedte en in diepte Maar leed, dat allen treft bindt nog on eindig meer dan gpmepnschappplijk gedeelde triomf. De saamhoorigheid in de volksgemeenschap wordt er door gestaald Laten wij den lag plukken Het is nu het oogenblik, dat alle Nederlanders, onverschillig wit hun verleden was, de handen moeten ineenslaan. Hoog hoven alle partij-gekrakeel rijst het beeld van het vadprland Hei is als een moeder die haar armen wijd uitspreidt om al haar kinderen te drukken aan het hart. Zij maakt gepn onderscheid De moe der vraagt niet doch gpeff slechts. I ten wij dan in dien geest plkaar slechts als Nederlanders zien. Wij mopfen dpn blik vooruit richten Toen ik enkele weken terug de ruines ging bezoeken van mijn oude vaderstad Middelburg ging er een huivering van verdriet door mij heen om het verlies van zooveel eerwaardig schoon. Maar ik heb door die puinhoopen heen kun nen zien in de toekomst en ik heb mij overtuigd dat hij veel dat voor goed voor ons verloren is. veel ook kan wor den gei ed en wepr opgebouwd in oude glorie. Zoo moeten wij de toekomst zien van ons geheele land. Niet de blik terug geeft schpppende kracht, maar wel hel geloof in de levenskracht van ons volk. Door Karei dpn Vijfden bij Pavia ge slagen. schreef zijn tegenstander, ko ning Frans 1. dat alles verloren was be halve d eer. In dc dagen, die achter ons liggen heeft het Nederlandsche volk zijn eer gered. Dat is heel veel. Maar ik zie een breeder perspectief. On ze vaderen hebben voor ons land gele den en gestreden. Zii hebben het groot gemaakt door de deugdpn. die hpn sier den. Deze deugden zijn door dp geslach ten der eeuwen op ons overgegaan als een kostelijk erfdeel en wij hebben ze niet, verguisd. In dit opzicht verwacht ik niet, dat het vlijmende woord van Schiller op ons van toepassing zal zijn. dat de groote tijd een klein geslacht baarde. Laten wij die oud-vaderlandsche deugden hooghouden, laten wij ze hpoger ops/ooten in den moeilij ken tijd, waarin wij leven. Onder die deugden is een steeds grootere plaats gaan innemen de naasten liefde, de hulp aan den lijdenden nevenmensch. Cultiveert daarom deze deugd. Omhoog de harten! Sursum Corda. En laat dan mor sen, wanneer gij uwe gave gege ven hebt, uw blijde, vrome ge dachte mogen zijn: Ook ik behoor door mijn offer tof de gemeenschap van mijn volk. Ik heb gehandeld als trouw kind van mijn vaderland, als een Soed Nederlander. 's-GRAVENVlAGE. 5 Juli. - lei lauds drukkerij is vpr.schenen een rapport in zake zorg voor jeugdige werkloozen en wederopneming van oudere werkloozen in het bedrijfsleven. Het rapport bevat een overzicht van het werk ten behoeve van de jeugdige werkloozen. zooals dat zich van 1931 af met medewerking en onder leiding van de nverh°id. ontwikkeld hpefl en voorts een overzicht van hetgeen op het ge bied van de wederopneming in het be drijfsleven (scholing, herscholing, etc is geschied. JONGEN VERDRONKEN GELEEN. 5 Juli Vanmiddag is de zeventienjarig© Arie Hermans, wonende aan den Rijksstraatweg te Geleen bij het zwemmen in het Jnlianakanaal te Urmnnd verdronken Het lijk van den jongeman kan spoedig opgehaald wor den. Het is naar de. ouderlijke woning overgebracht. SLACHTVERBOD VOOR VARKENS 's-GRAVENHAGE, 5 Juli. Het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede. dat behalve in de gemeenten, genoemd in de publica tie van 4 Juli j.l„ de centrale slacht plaatsen ook zijn gevestigd in de ge meenten Baarn en Vianen. Dank aan advocaten, die zich beschikbaar stelden als deskundige enqueteurs ROTTERDAM, 5 Juli. In het stad huis aan den Coolsingel heeft heden middag ïr. W. H. van Leeuwen, voor zitter van de commissie-oorlogsschade, de schac'e-enquète-commissie voor Rot terdam geïnstalleerd. De heer van Leeu wen heeft daarbij een rede gehouden, waaraan het volgende i6 ontleend. Het vraagstuk van de oorlogsschade, waarmede de ingestelde oorlogsschade commissie zich heeft bezig te houden, doet zich met name in Rotterdam in al zijn aangrijpendheid voor. In deze slad. die van ouds een toon beeld geweest is van opbouwende ar beid en goeden burgerzin, heeft de oor logsschade een omvang bereikt, die al het andere op dit gebied verre overtreft. Rotterdam toont ook thans zijn opbou wende krachten en de geneigdheid vnn zijn burgers om in het belang der loca io gemeenschap werkzaam te zijn. Het initiatief van de leden der Rotterdam- scho balie, onder leiding van haar de ken. legt daarvan een welsprekende ge tuigenis af. Het is niet vanzelfsprekend dat ae oorlogsschade-commissie zich met het vraagstuk der individueel geleden scha de zou hebben te bemoeien, behoudens dan den meer glohalen indruk, dien zij daarvan moest verkrijgen om haar aan vankelijke laak te kunnen vervullen. droeg hij een boufante in plaats van de gebruikelijke boord en da6. Zijn stem was eenigszins heesch, waar schijnlijk als gevolg van zijn beroep (of liever geroep). Summers vertelde hem het treurige nieuws zoo voorzichtig mogelijk. Do jongen nam het nog al kalm op. „Dood, hè? Zelfmoord?" Hij keek den agent aan. ,,U weel zekcp wel, wat hij wa6?" Summers knikte bevestigend. „Wel, dat is dan afgeloopen. Hij was nooit de kwaaiste voor me. Zelf moord!" Hij schudde langzaam bet hoofd. „Ik kan het baast niet geloo- ven." Op den bepaalden tijd vond 1* schou wing plaats. Juffrouw Hicks, uitgedost in haar beste kleercn en gekroond door een fantastischen hoed, versierd met een reusachtige veer, herkende den doode als haar huurder. Thomas Hamper identificeerde hem als zijn vader. Dr. Pape en Summers gaven verslag van de ontdekking. De politiedokter ver klaarde. dat de dood was ingetreden tengevolge van gasvergiftiging. De co roner maakte een paar opmerkingen, onverstaanbaar v'oor de meeste aan wezigen, over do doodelijke eigen schappen van koolgas en de pogingen van de groole gasmaatschappijen om een middel te vinden om de blijkbare populariteit van gas als een middel oh... om een einde tp maken aan ipmands eigen bestaan Ie bepprken. Als een mogelijk motief werd genopmd hef verlangen om voor zijn vroegere misdaden te boeten, hoewel dat. reeds, zooals de coroner opmerkte, door de uitgezeten gevangenisstraf was ge schied. Toen kwam de vraag omtrent zijn verstandelijke vermogens en omtrent den tijd van den dood aan de orde. Het was een open vraag of alle mis dadigers al of niet... eh.geestelijk onevenwichtig waren. De coroner scheen erg tevreden over die uitdruk king en herhaalde haar daarom nog eens. Geestelijk onevenwichtig. Dan ko men wij aan dien laatsten brief, dien de doode geschreven heeft; het kan een bewijs zijn van zijn geestestoestand, wanneer wij eraan herinneren, dat die was ingesloten in een enveloppe, welke onvoldoende was geadresseerd. Of „onvoldoende" is niet hei juiste woord, daar de post mededeelde, dat er in het geheel geen adres op stond. Het postkantoor nam natuurlijk aan, dat de brief door een vers'rooi-1 per snon was verzonden, maar toen deze werd geopend vond men daarin een envelopj)©, welke was geadresseerd aan onze vrienden, de Hoofdstedelijke Politie, waarvan twee vertegenwoordi gers hier aanwezig zijn. Den inhoud van dien brief kent ge. Thomas Ham- per, dip mijn diepste sympathie heeft, kan niet definitief verklaren of hpt handschrift van zijn vader is. hetgeen niet te verwonderen valt, daar hij daarvan geen voorbeeld beefj en hij bet schrift van zijn vader sinds zijn jeugd niet meer heeft gezien. Uit den inhoud van 't schrijven valt af te leiden, dat de doode van plan was zich het leven te benemen cn de politie waarschuwt niet met een onbeschermd licht de kamer Ie betreden Ik zal maar zwijgen over zijn onbehoorlijke opmer king over hetontmoeten van amb tenaren der politie in., het hierna maals „Zelfmoord tengevolge van gekrenkte geestesv ermogens." Aldus eindigde Summers eerste zaak HOOFDSTUK IV. Waarin inspecteur Higgins een paar vragen stelt Inspecteur Iliggens lag achterover in zijn stoel, zijn rechterenkel rustte op zijn linkerknie, zijn duimen staken in de armsgaten van zijn vest terwijl zijn vingers een voortdurenden roffel op zijn borst sloegen Hij zoog diepzinnig aan zijn pijp en staarde naar liet plafond., wachtend tot de ander geëindigd zou hebben. Toen zei hij: „Dank je Summers. Helder en duide lijk. Het was dus zelfmoord cn geen loos alarm. Lever je geschreven rapport in bij sergeant Mercier." Hij knikte den ander toe, die terstond verdween. Daar op greep de inspecteur naar jas en hoed. Hij vond dat het voor dien dag welletjes was' Het was een koude Novemberdag, maar ondanks dit en ondanks het feit, dat hij meer dan vijf mijl van de Yard verwijderd woonde, besloot 'hij naar huis le loopen. Hij was een athleet en wandelen was tegenwoordig zijn eenige beweging. Het was aclu uur voor hij thuis was, en negen voor hij opstond van tafel, na bet uitgebreide diner, door zijn hospita bereid, alle eer te hebben aangedaan. Daarna zonk hij behaaglitk in zijn luien stoel voor den haard, oen stp\igp whiskv-soda bij de hand, en slorp de eerste bladzijde van de laatste detective-roman op. Hij las dit genre boeken niet om hun paedagogische waarde want geen enkele romanschrij- \er kon hem zijn vak leeren; noch las hij ze vreemd genoeg voor zijn amusement, hoewel sommige van die fictieve detectives hem vaak deden glim lachen om hun stompheid of hun onfeil baarheid. Hij las dit soort lectuur louter en alleen omdat het hem interesseerde zonder dat hij zich behoefde in te span nen, cn tegenstrijdig genoeg omdat het hem wat geestelijke training ver schafte door te probeeren zelf den mis dadiger of de oplossing van liet drama te vinden. Ilij was altijd gelukkig met rijn diagnose, maar hij volgde een vast systeem! Niet dat hij eerst do laatste bladzijde las alvorons aan het boek te beginnen. O neen! Ilij koos eenvoudig de meest onwaarschijnlijke figuur, die liefst een onloochenbaar alibi had en op het moment van de misdaad mijlen ver van het tooneel van het drama verwij derd was. Indien hij aldus den misda diger niet ontdekt had, voor hij halver wege in 't boek gevorderd was begon hij het le wnardeeren. Maar do romanschrij ver moest „fair play" leveren. Geen ach- terhouden van een belangrijke, aanwij zing Int de laatste pagina. Menigmaal had Higgins om die reden een boek woest van zich af geslingerd. Het boek, dat bij nu las, was zeker hooiend! De bescheidenheid verbiedt ons den li'el te noemen. Het was zóó span nend, dat inspecteur Higgins met een 6chok ontwaakte door de telefoonbel, die plotseling rinkelde. Zijn stijve ledema ten uiirekkend spoedde hij zich naar hel toestel I „TIallo. hallo! Ja, hier Higgins. O, bent n hef. chef... Ja, ja. begrepen. Ik ga er diieal 'heen. Goeden avond, mijn heer." (Wordt vervolgd.) FEUllLEI ON door ii Weldra droogde toen de bron der originaliteit uit en werd hij gefor ceerd. Toen dr. Pape op Scotland Yard te rugkwam en hem de .vingerafdrukken >an Hamper overhandigde, was Mer ger terstond op zijn praatstoel. ,.ln vijftien seconden is het klaar, dokter. Ik zal het u laten weten, mits Lij natuurlijk in onze verzameling is vertegenwoordigd onder hen, die mis dadige instincten bezitten, zijn naam. rang en sland. Wal hij deed hoe hij Let deed „Vijftien seconden", sneed dr. Papp den woordenstroom af. „dat is tijd ge noeg. Summers zal je inlichtingen de eerste uren niet noodig hebben" ver volgde hij droogjes. Hi 1 knikte en ver liet de afdeeling. terwijl sergeant Mer ci er hem nakeek, zoo al niet met open ronnd, dan toch uiterst verbaasd Toen Summers eindelijk op Scotland )'ard terugkeerde, had Mercier dan ook rinar net ziin gewone gelijkmoedigheid kruergevondpn „Hallo, rechercheur ik zit al uren to wachten met deze gegevens. De af drukken. die je me stuurde, zijn die van Henri Hamper Drie jaar voor af persing. vlak na den oorlog, sedert dien een goeie jongen geweest, heeft tenminste geluk gehad, geen verdere veroordeelingen meer." „Dank u sergeant. Nog familie?" „Een jongen placht den ouden heer in zijn pension te bezoeken. Naam: Tho mas. Ging naar Canada, geloof ik. Neen, wacht even, hier is zijn adres: Fetterstreet, Camberwell. Iets aan de hand met den ouwe?" „Dood. dat is alles." „H'm. Nu, ik moet oens opschieten. Als je verder nog iels noodig hebt, één woord en het is al haast gedaan!" De sergeant was er kennelijk op uit om indruk te maken op dezen nieuweling aan de Yard. „Dank u, sergeant. Fetterstreet. hè. Ik denk dat ik het treurige nieuws zal moeten gaan vertellen." Fetterstreet leek nu niet bepaald een gezonde buurt, althans naar de omge- \ing te oordeelen cn had heel veel weg van de straat, waarin Berkehead Mansions gevestigd waren. Summers moest wachten tot de zoon van Henri Hamper van zijn werk terugkwam, hetgeen zooals een buurman ver klaarde. afhing van drn toestand van den handel. Thomas Hamper was een groenlenkoopman. en zijn dagtaak was geëindigd zoodra hij „los" was. F.en paar voorzichtige informaties leer den den agent, dat cle jonge Hamper een eerlijke, goeie iongen was. die waarschijnlijk wel een eigen klein winkeltje zou beginnen wanneer hij getrouwd was wat wel gauw zou ge beuren. De zaken schenen dien dag goed ge gaan te zijn, want Thomas Hamper kwam om ongeveer vijf uur naar huis. Hij was van "middelbare grootte, mis schien negentien jaar oud, met een vriendelijk, open gezicht. Zijn kleeding was lamelijk gewoontjes, en om zijn hals

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7