Samenwerking van Frankrijk met totalitaire staten Verbeurdverklaring van het vermogen LAATSTE BERICHTEN Luchtactie op groote schaal boven Engeland Heropening- Een belangrijk De balans der Engelsche bomaanvallen Nederlandsche soldaat verongelukt ITALIAANSCH WIELRIJDERS OPGELET! der beurzen Den Haag bracht bijna f 100.000 bijeen Aanpassing op politiek en economisch gebied bepleit om gezamenlijken opbouw mogelijk te maken initiatief van Laval INDIEN HET TEGEN DUITSCHLAND WORDT GEBRUIKT 83 huizen vernield Het Duitsche legerbencht LEGERBERICHT Op 15 Juli a.s. Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 8 JULI 1940 AAR het Fransche persbureau Ha- vas mededeelt heeft de plaatsver vangende minister-president der Fran- ache regeering, Laval, het initiatief ge nomen voor een stap. die het geheele politieke en sociale leven \an Frank rijk rëvolutionneert. Hii heeft een re solutie voorbereid om die voor te leg gen aan de Nationale Vergadering Deze resolutie behelst de opheffing van de parlementaire grondwet en vol machten voor minister-president Pó- tain tot afkondiging van een „nieuwe grondwet van den Franschen staat". In verschillende vergaderingen der in Vichy vertoevende parle mentsleden heeft Laval voor deze resolutie gepleit met er op te wij zen, dat Frankrijk zijn nieuwe regime moet aanpassen aan de totalitaire staten, opdat de samen werking met hen tot welzijn van het land weer normaal zal wor den. De nieuwe grondwet zal geen slaaf- sche navolging zijn. maar rekening houden met het Fransche karakter en den wederopbouw van het land \ergo- makkelijken. Vrii van iedere reaction- naire strekking zal de grondwet zeer ver reikende sociale beginselen verwe zenlijken. De staat zal zijn souvereine autoriteit krijgen met gelijktijdig be houd van het recht, den arbeid, het ge zin en het vaderland. Deze hervorming maakt de op heffing van de tot dusverre bestaan hebbende partijen noodzakelijk, welke venangen moeten worden door een eenheidspartij. Het gaat naar Laval ten slofte betoogde, om een „werkelijke revolutie in onze historie". Naar Havas vermoedt zal de aanvaarding der resolutie door de Nationale Vergadering wel aan geen twijfel onderhevig zijn. De Fransche dagbladen bespre ken uitvoerig den Engelschen aanval van Mers el Kebir. De Figaro schrijft: „De affaire van Mers el Kebir wijzigt den toe stand. Het is Frankrijk van nu af veroorloofd aan zijn eigen toe komst te denken. Wanneer de ka nonnen der Home-fleet Fransche oorlogsschepen beschadigen, heb ben zij ons een tegenprestatie ge leverd: de herwonnen vrijheid der Fransche diplomatie". Kamer en Senaat komen 9 Juli bijeen Naar de Fransche radio bericht, heeft de regeering-Pétain besloten Kamer en Senaat op Dinsdag O Juli bijeen te roe pen. De demobilisatie-order van de voor dienst in her leger opgeroepen Fransche parlementsleden is op 3 Juli in werking getreden. Zii kunnen dien tengevolge aan de beraadslagingen \an de Nationale Vergadering deelnemen. Uit Vichy wordt gemeld, dat daar steeds meer parlementsleden aan komen om deel te nemen aan de a.s. opening van het parlement. On der hen overhcerscht algemeen de opvatting, dat de oude vooroorlog- sche partijen haar rol ten einde hebben gespeeld. Voor de opening van de Nationale Vergadering, roept zij de afgevaar digden per radio op zich zoo snel mo gelijk naar Vichy te begeven. Geen Duitsche censuur op Fransche berichten Het Fransche minister-presidium heeft door de Fransche radio een com muniqué gepubliceerd, waarin de ge ruchten, welke in het buitenland zijn verspreid en volgens welke alle door de Fransche regcering uitgegeven be richten onderworpen zouden zijn aan een voorafgaande censuur van de Duit sche bezettingsautorileitpn, volstrekt ongegrond worden genoemd. In het bi- zonder wordt er op gewezen dat geen Fransche communiqué's en ook gom radioberichten in Frankrijk op eeniger- lei wijze vóór de publicatie en ver spreiding aan een Duitsche censuur moeten worden voorgelegd. De Fransche minister van landbouw heeft instructies gegeven over de voor genomen demobilisatie van de in het Fransche leger dienstdoende landbou wers en landbouwarbeiders. De demo bilisatie moet in een snel tempo ton uitvoer worden gelegd. Tevens heeft de minister een dringend beroep ge richt tot de Fransche hoeren, waarin gezegd wordt, dal tegenwoordig voor Frankrijk geen mogelijkheden bestaan om levensmiddelen in te voeren. Daar om kunnen de boeren nog eenmaal door het opvoeren der productie het land redden. BUITENLANDSCHE VLAGGEN IN ARGENTINIË VERBODEN BUENOS AIRES, 7 Juli. (D.N.B.) - De Argentijnsche regcering heeft het uithangen van buitenlandsche vlaggen tezamen met de Argentijnsche vlag naar aanleiding van den aanstaanden nationalen feestdag verboden. Er wordt op gewezen, dat door dezen maatregel incidenten in verband met de huidige internationale spanningen, moeten worden vermeden. ENGELSCH MILITAIR ATTACHE IN ISTANBOEL AANGEKOMEN ISTANBOEL, 7 Juli. (D.N.B.) De Engelsche militaire attaché in Bulga rije, kolonel Ross, is alhier aangeko men. Hij zal hier besprekingen voeren met verscheidene aanwezige Engelsche officieren, die gedeeltelijk behooren tot het Levantlcger. AMBASSADEUR BULLIT IN SPANJE AANGEKOMEN MADRID. 7 Juli. (D.N.B.) De am bassadeur der Vereenigde Staten in Frankrijk, Bullit, is op doorreis naar de Vereenigde Staten alhier aange komen. TOESTAND VAN REYNAUD ERNSTIG VICHY, 7 Juli. Naar Havas ver neemt, geeft de gezondheidstoestand van Reynaud aanleiding tot ernstige bezorgdheid. De Fransche oud-premier werd dezer dagen slachtoffer van een auto ongeluk. BINNENLAND In het kort meldden wij reeds (in een deel onzer vorige oplage) de afkondi ging van een verordening betreffende het verbeurdverklaren van vermogen. PAR. 1 luidt: Het vermogen van personen of vereenigingen, die een streven, dat gericht is tegen het Duitsche volk of het Rijk, bevorderd hebben, bevorderen of van wie mag wor den aangenomen, dat zij zulk een streven in de toekomst zullen be vorderen, kan geheel of ten deele verbeurd verklaard worden. Het zelfde geldt voor goederen en rechten, die ter bevordering van het in alinea 1 genoemde streven gediend hebben, dienen of ge schikt zijn om te dienen. PAR. 2: 1. De organen* der Duitsche veiligheidspolitie kunnen, ter voorbe reiding van de verbeurdverklaring, een vermogen, een goed of een recht voor- loopig in beslag nemen. De inbeslag neming geschiedt door openbare be kendmaking of door schriftelijke meüe- deeling aan den eigenaar van liet ver mogen, den directen bezitter van bet goed of den eigenaar van het recht. 2. De organen der Duitsche veilig heidspolitie kunnen tegelijk met of na de inbeslagneming een voorloopigen be heerder voor het in beslaggenomen ver mogen, het inbcslaggcnomen goed of het inbeslaggenomen recht, aanstellen. De voorloopige beheerder kan de gewo ne, in het kader van een behoorlijk be heer passende maatregelen nemen. 3. Door de inbeslagneming verliezen de in alinea 1, tweedon zin, genoemde personen de bevoegdheid om over het inbeslaggenomenc zonder goedkeuring van het orgaan, dat de inbeslagneming heeft bepaald, of in het geval, dat een voorloopige beheerder aangesteld is, van den voorloopige» beheerder, te be schikken. 4. Wanneer van een in beslaggenomen goed of van een inbeslaggenomen recht in een openbaar register ten behoeve van 't rechtverkecr aanteekening wordt gehouden, moet de inbeslagneming op eisch van het orgaan, dat de inbeslag neming heeft bepaald, of in het geval dat een voorloopig beheerder is aange steld, van den voorloopigen beheerder, Ruim honderd dooden in een maand tijds Van Duitsche zijd* heeft men ons een overzicht gegeven van h t effect dat de Engelsche luchtaanvallen op Nederland in den tijd van 1 Juni tot 4 Juli hebben gesorteerd. Van ie 191 gevallen, waarin door Engelsche vliegtuigen bommen werden uitge worpen, was 90 procent gericht op niet-militaire doelwitten In de meeste evallen werd du*, uiteraard de burgerbevolkin- getroffen. Tot heden telde men 103 dooden, 9S zwaar den en 19 licht gewon den, waarbij de héél licht gewonden niet zijn niecgcteld. Een aantal burgers is dakloos gewor den, omdat S3 woonhuizen geheel ver nield werden. 167 woonhuizen werden zwaar beschadigd, terwijl meer dan 100 woningen lichter beschadigd werden. Voorts moesten 2 scholen, 3 ziekenhui zen'en 1 krankzinnigengesticht het ont gelden Tenslotte werden 2 kerken en 2 begraafplaatsen getroffen. In meer dan honderd gevallen kwamen de bommen op het open veld, op weiden, op het strand c.d terecht. Hierbij werden 5 paarden en 21 koeien gedood. Zeven maal ondernamen Engelsche vlicgtui gen aanvallen op rijdende treinen, die uitsluitend dienden voor het vervoer van de civiele bevolking. In 8 gevallen werden leidingen van gas, water of elec- frisch licht getroffen. Vele seinhuisjes en slagboomen werden vernield. Ópk veerbooten werden aangevallen. Voorts werd één haven van zeil booten en één voetbalveld geraakt. Uit een laag vlie gende Engelsche machine werd het vuur geopend op een ouden man en twee kinderen, die alle drie gedood wer den. Ook onschuldige visschersbooten, die op open zee aan het visschen waren werden bestookt. DE RAAD VAN STATE 's GRAVENHAGE, 7 Juli. De eerste verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied is afge kondigd in het 9e verordeningenblad. Paragraaf 1 daarvan luidt: De Raad van State geeft zijn schriftelijke advie zen ter zake van geschillen van bestuur aan den secretaris-generaal van het ter zake bevoegde departement van alge meen bestuur, N.S.B.-ERS IN INDIë Van betrouwbare zijde wordt aan den persdienst der N.S.B. medegedeeld, dat de leden der N.S.B. in Ned.-Indië op Maandag 1 Juli jl. uit de interneerings- kampen zijn ontslagen. terstond kosteloos in het register wor den aang-eteekend. 5. Een inbeslaggenomen goed of een inbeslaggenomen recht kan niet te goe der trouw verkregen worden, wanneer ten aanzien daarvan een aanteekening, als in alinea 4 vermeld, bestaat of de inbeslagneming openbaar bekend is ge maakt. 6. De inbeslagneming moet worden op geheven, wanneer zij naar het oordeel van het orgaan, dat de inbslagneming bepaald heeft, met het oog op de om standigheden van het geval, noodeloos of onmogplijk is geworden. De opheffing van de inbeslagneming geschiedt op de zelfde wijze, als waarop de inbeslagne- ming is geschied (alinea l.Mweede zin). Is een aanteekening, aangeduid in ali nea 4, geschied, dan moet deze terstond kosteloos worden doorgehaald. PAR. 3. Bevindt zich een goed op het tijdstip van de inbeslagneming daarvan niet in het daadwerkelijk bezit van den eigenaar, dan kan het niet verbeurd verklaard worden, wanneer de eigenaar binnen één maand aan den hoogeren S.S.- en politieleider, of in het geval, dat een voorloopige beheerder is aange steld. aan dezen, van zijn recht kennis geeft, tenzij de eigenaar de bedoeling heeft gehad om door de. overgave van het goed het in par. 1 genoemde streven te bevorderen. PAR. 4. De verbeurdverklaring ge schiedt bij beschikking van den Rijks commissaris of van de door hem aange wezen instanties. De verbeurdverklaring wordt van kracht cloor de openbare be kendmaking of door dc mededeeling daarvan aan den betrokkene. Par. 2, alinea 4, vindt overeenkomstige toepas sing. Het verbeurdverklaarde wordt ge bruikt voor doeleinden van alge meen belang in het bezette Neder landsche gebied. De Rijkscommissa ris vaardigt ten aanzien hiervan bijzondere voorschriften uit. PAR. 5. Vereenigingen van personen, van welke vereenigingen het vermogen wordt verbeurdverklaard, zijn ontbon den. Liquidatie vindt niet plaats. JAR. 6. De aansprakelijkheid voor de schulden van den eigenaar van een ver beurdverklaard vermogen en voor de verplichtingen, die aan verbeurdver klaarde goederen en rechten verbonden zijn, blijft bestaan, voor zoover deze door de lioegrootheid van het vermogen of door de verkoopwaarde der goederen en rechten gedekt zijn Rechten op ver beurdverklaarde zaken blijven bestaan. In het geval dat de schulden de baten overtreffen, moet het verbeurdverklaar de overeenkomstig het gekiende Neder landsche faillissementsrecht onder de, ingevolge alinea 1 rechthebbende schuldciscliers worden verdeeld. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging (dus Juli). Auto slipte, sloeg over den kop en geraakte te water Duitsche officier werd gewond DIEMEN, 7 Juli. Op den Muiderstraatweg, nog in de be bouwde kom van de gemeente Diemen, is vanmorgen omstreeks kwart voor negen een zeer ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat den Nederlandschen soldaat W. J. van Twisk uit Amsterdam, het leven heeft gekost. Van Twisk was te Bussum gelegerd en had vandaag zijn vrijen dag, welke hij hij zijn familie in de hoofdstad zou doorbrengen. Tezamen met zijn vriend M. F. Moorees, eveneens een soldaat van de luchtdoel-artillerie, vertrok hij vanmorgen uit Bussum in een Duit- schen militairen personenauto, welkp bestuurd werd door een Duitschen lui tenant, die zoo vriendelijk was hen in zijn auto mee naar Amsterdam te ne men Mnorees, die in Delft thuis be hoort, wilde een bezoek brengen aan zijn vroegere legerplaats te Amstel veen. Over den kop geslagen Op den Muiderstraatweg, waar het ongeluk gebeurde, is men bezig liet wegdek te vernieuwen. Hier door was de weg erg hobbelig, ter wijl de regen het wegdek zeer glad had gemaakt. Toen de auto in ma tigen vaart Diemen naderde, is zij gaan slippen. De officier verloor de macht over het stuur en de wa gen botste tegen ijzeren balken, welke in den berm langs de Mui- dertrekvaart liggen. De auto sloeg over den kop en kwam midden in de vaart, juist waar deze met de Weespertrekvaart samen komt, te recht. Onmiddellijk 6choten omstanders met twee roeibootjes toe. Onder hen bevond zich de badmeester van het zwembad in de Diemerplas, Piet van der Made, en de kolcnhandelaar C. Heek, die beiden in de omgeving van de plaats van het ongeluk wonen. Zii bedachten zich geen oogenblik en sprongen te wa ter. Inmiddels had de Duitsche offi cier, die met het hoofd door .de voor ruit was geslagen doch niet ernstig ge wond was, kan6 gezien dc auto te ver laten. Hij werd onmiddellijk naar den wal gebracht, evenals de soldaat Moo rees. die na hem kans zag zich zelf te redden. Het was niet mogelijk van Twisk uit de auto, welke op een zij kant was komen te liggen, in het ter plaatse ongeveer twee mter diepe wa ter, te bereiken. Vergeefsche hulp Kort na het ongeluk paseeerde een Duitsche militaire vrachtauto en de hierin aanwezige soldaten wisten na twintig minuten hard werken, de auto naar den wal te trekken. Nadat het slachtoffer er uit was gehaald, pasten de artsen dr. W. van Balfoort en A. J. J. van Gcmert kunstmatige ademhaling toe, waarbij zij gebruik maakten van zuurstofapparaten. Het mocht echter niet baten. De beide andere inzittenden van de verongelukte auto, zijn een nabij gele gen melkhuis binnengebracht, waar zij van droge kleeren zijn voorzien en de verschillende verwondingen, welke de luitenant had opgeloopen, zijn ver bonden. Met slachtoffer is per particuliere ziekenauto naar het lijkenhuisje in Diemen overgebracht. Het stoffelijk overschot is in beslag genomen en zal ter beschikking van den officier van jusiitie worden gesteld. Om halftien arriveerde uit de hoofd stad een kraanwagen en ecu man- schappenwagen van de brandweer. Deze hebben de auto uit het water ge haald. MR N. C. THERON MULDER OVERLEDEN ZUTPHEN, 7 Juli. Op 63-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden mr. N. C. Theron Mulder, griffier bij de Arrondissements rechtbank te Zutphen* Mr. Theron Mulder promoveerde 7 Juli 1910 te Leiden. 15 Juni 1914 werd hij benoemd tot griffier bij het Kantonge recht te Brielle, daarna was hij griffier bij dc rechtbank te Zierikzce. Na ophef fing van dit college in 1923. werd hij benoemd tot griffier bij de rechtbank te Zutphen. TEXTIELWINKELS GAAN EEN PAAR DAGEN SLUITEN In verband met de verdere distribu tiemaatregelen zal een inventarisatie van de in de winkels voorradige hoe veelheden textielgoedere» plaats vin den. Hiertoe zal het noodig zijn dat de winkels, die textiel waren verkoopen, en kele dag ensluiten, vermoedelijk onge veer vier. Wanneer dc textielwinkels hun poorten gesloten zullen houden is nog niet vastgesteld. Echter zal het al len na de opruiming, die, zooals men weet, duurt van 15 Juli tot 1 Augustus. REGELING VARKENSDISTRIBUTIE LEEUWARDEN. 7 Juli. - De Neder landsche Bond van Varkenshandelai en heeft zich telegrafisch tot den Regee- ringscommissaris voor de veehouderij, den heer Louwes, gewend, met betrek king tot de regeling van de varkens distributie. BERLIJN, 8 Juli. (D.N.B) - Het opperbevel van de Weer macht maakt bekend: „Dui'-.che duikbooten hebben in het zeege bied voor de Spaansche kust 21.500 bruto registerton vijandelij ke koopvaardijscheepsruimtc tot zinken gebracht, waaronder het bewapende Britsche stoomschip „San Fernando" van 13.000 bruto registerton. Het luchtwapen heeft in Enge land o.a. de spoorwegwerken van Brighton, kust batterij en op het eiland Wight, haveninstallaties en barakken te Falmouth, alsmede in stallaties van de wapenindustrie te Middelsborough en New-Castle met bommen bestookt. Aan de Zuidkust van Engeland werden convooien en scheepsconcen- traties aangevallen. Het gelukte hierbij 2 koopvaardijschepen en 1 transportvaartuig tot zinken te brengen, en andere sohepen zwaar te beschadigen. Britsche vliegtuigen wierpen overdag, zonder succes, eenige bommen uit bo ven West Duitsohland. Nachtelijke aan vallen op Noord- en West-Duitscnland veroorzaakten slechts geringe mate- rieele schade. Twee burgers werden ge dood. De totaio verliezen van den vij and bedroegen gisteren li vliegtuigen. Daarvan werden in luchtgevechten bo ven het Kanaal 10 Britsohe jachtvlieg tuigen van het type Spitfire neergescho ten. Twee andere toestellen werden el ders in luchtgevechten neergehaald, ter wijl de resteerende 2 machines door luchtdoelgeschut werden neergeschoten. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. ERGENS IN ITALIË, 8 Juli (Stefani) Met legerbericlit van het Ilaliaansche hoofdkwartier luidt als volgt: De lucht aanvallen op de marincbascs van Mal ta en Alexandrië werden gisteren met zeer groote successen hervat. Twee van onze toestellen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Aan de grens van Cvre- naica speelden zich gevechten af tegen vijandelijke gemotoriseerde en geblin deerde formaties, waarvan er eenige vernield werden. De gevechten verlie pen in ons voordeel. Een gevechtswa gen en een geblindeerde auto werden buit gemaakt. Zooals later kon worden vastgesteld zijn tijdens de •aanvallen van 5 Juli op Tobroek drie \ijandclijke vliegtuigen neergeschoten en is een vierde machi ne vermoedelijk getroffen. In Oost-Afrika heeft ons luchtwapen verkenningsvluchten en aanvallen on dernomen tot voorbij Cassala en ge motoriseerde afdeelingen gebombar deerd. Bovendien werden de vijande lijke vliegvelden te Amalakal en Perim met hommen bestookt. BINNENLAND Belangrijke nieuwe bepalin gen over de verduiste ring "s-GRAVENHAGE, 8 Juli. Ter aan- vulling van de nieuwe verduisterings verordening van den Rijkscommissa ris, opgenomen in het Verordeningen blad voor het bezette Nederlandsche gebied op 6 Juli 1910, maakt de bevel hebber van de „Ordnungspolizei beim hoheren SS- unci Polizeifuhrer" offi cieel het volgende bekend: Dc voornaamste nieuwe bepaling van de verduisteringsverordening is. dat fietsers terstond na liet invallen der duisternis niet meer zonder licht nugen rijden. Paragraaf 10 van de verordening bepaalt daarover, dat ook de fietsers met verduisterde lichten moeten rijden en dat dc lantaarns van de fielseis zoo bedekt moeten zijn, dat een 3 tot 5 cen timeter lange en 1 c.M, hooge rechthoe kige opening het licht uit de beneden helft van dc lantaarn doorlaat. Door deze bepaling i*. een zoodanige verlichting van den rijweg beoogd, dat den wielrijder veilig rijden mogelijk is en tegenliggers het rijwiel als zoodanig kunnen herkennen. De afmetingen van de toegelaten lichtspleet komen over een met de in Duitschland geldende be palingen. Daar in Nederland veel meer van fietsen gebruik wordt gemaakt, wordt verwacht, dat in ieder geval slechte de kleinste spleetlengte, name lijk die van drie centimeter, z«al worden toegepast. In samenwerking hiermede wordt er cp gewezen, dat de vervaardigers van verduisteringsmateriaal voor voertui gen, fietsen inbegrepen, dit, voor het in den handel wordt gebracht, bij dc ma teriaal keuringecommissie van de Rijks inspectie voor de bescherming der bur gerbevolking tegen aanvallen uit de lucht, Meerengracht 23, Den Maag, ter goedkeuring moeten voorleggen. De materiaalkeuringscomraissie con troleert of het aangeboden verduiste- ringsmiddcl beantwoordt aan de be doelingen van de verduisteiingsveror- dening. Daarbij is het voor vercluiste- ringsmiddelen voor fietslantaarns niet steeds noodig dat zij bepaald de in pa ragraaf 10 genoemde rechthoekige lichtspleet hebben. De commissie kan ook andere verduisteri ïgsmiddelen goedkeuren, die de in paragraaf 1U voorgenomen lichtsterkte niet over schrijden en ook overigens aan de voorschriften voor de verduistering voldoen. Allen wielrijders wordt aanbevolen slechts verduisteringsmid/lelen aan te schaffen, die door de keuringscommissie zijn goedgekeurd De goedgekeurde af- schcrmingsmiddelen zijn gemerkt met eon ingeponste.u rechthoek van 20 hij 15 milimcfer met de letters J.L.B. en daar onder het keuringsnummer. In den han del gebrachte afschermingskappen, die 's-GRAVENHAGE, 8 Juli De wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën deelt mede, dat de beur zen voor den geld- en fondsenhan del op Maandag 15 Juli 1940 wor den heropend. Ter opneming in de dagelijksche noteering in de prijscouranten der beurzen, van genoemden dag af, zij door hem aangewezen de vol gende fondsen t.w.: ■3 pet. Nederlandsche Staatslee- ning 1936; 4 pet. Nederlandsche Staatslee- ning 1940 I O (met belastingfacili- teit); 4 pet. Nederlandsche Staatslee- ning 1940 II (zonder belastingfaci liteit) 4 pet. Nederlandsche Staatsiee- ning 1940 II (met belastingfacili teit). 's GRAVENHAGE, 6 Juli. Over het resultaat van de natio nale inzameling, voor wat Den Haag betreft, bestaat alle reden tot tevredenheid. De opbrengst van de straat- en de huizencollecte was 62.107 en per giro werd 37.116 ontvangen. In het geheel is de opbrengst in Den Haag derhalve 99.223. De collectecommissie hoopt, dat door nog een aantal nakomende stortingen op haar postgironum mer 388900, de 100.000 als totale opbrengst zal worden bereikt of overschreden. De dap was begonnen met twee enve loppen. elk 1000.inhoudende. Bo vendien werden op deze wijze twee gif ten van f 500.ontvangen. Uit de collectebussen kwamen eenige bankbiljetten van f 100.—. vele van f 50.— en talloozen van 25— en 10— te voorschijn. Verder een 25-tal gouden tientjes en vijfjes. Niet alleen de Hagenaars, maar ook de Duitsche militairen hebben algemeen hun bijdragen geschonken. VIJF BOMMEN OP RIJNSBURG RIJNSBURG, 7 Juli. - Zaterdag zijn in de omgeving van Rijnsburg door een Engelsch vliegtuig een vijftal bommen geworpen Een daarvan kwam op een weiland tot ontploffing, tengevolge waarvan een landbouwer, de 30-jarige N. van Egmond. die ter plaatse aan het werk was. en een paard werden gedood. dit merk nie* dragen, gelden als niet in overeenstemming met de voorschriften. Over de handliaving van de verduis tering zullen binnenkort verdere be kendmakingen volgpn. Er wordt ver wacht. dat de bepalingen van de nieu we verduisterings-verordening door de bevolking zeer nauwgezet zullen mor den nagekomen, want ten slotte dient de verduistering slechts de bescher ming van de bevolking en van haar eigendom.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3