LAATSTE BERICHTEN VERKEERSPROBLEMEN TE ROTTERDAM Zware schade toegebracht De Laatste Bus HET PLEINEN- VRAAGSTUK aan „Hood" en „Ark Royal" Pétain opvolger van Lebrun Hongarije moet wachten Britsche reactie op Fransche wetswijzigingen Ernstig ongeluk bij Haarlem Oude moeilijkheden zijn verdwenen, terwijl nieuwe ontstonden MARKTBERICHTEN Het Italiaansche legerbericht De besprekingen te München Cecil Freeman Cregg Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 JULI 1940 ALS alle andere Nederlanders hebben de Rotterdammers de fiets teruggevonden. Het fietsverkeer heeft thans een omvang aan genomen als nimmer tevoren. In drommen doorkruisen de fietsers de stad in alle richtingen. Auto's rijden uiteraard niet meer, het tram verkeer heeft zich wel grootendeels, maar toch nog niet geheel her steld en waar de afstanden te groot zijn om te voet af te leggen is het de fiets of de tandem die redding moet brengen. Met het toenemen van het fietsverkeer wordt helaas ook het aan tal rijwiel-verkeersovertredingen grooter. De overtredingen van deze soort zijn zóó talrijk, dat het haast zorgwekkend is. Lang niet altijd zijn deze overtredingen aan schuld of grove nalatigheid te wijten. Veeleer is dit het gevolg van het feit, dat de Rotterdamsche bevol king eenigszins uit het lood geslagen is. De gebeurtenissen der laatste weken hebben uiteraard hun invloed gehad op het zenuwgestel der bevolking. T NTUSSCHEN past het verkeer in de a Maasstad zich op waardige wijze aan bij de andere takken van sociaal leven en den wederopbouw daarvan. De Maas stad is als bij looverslag bevrijd van een aantal nijpende verkeersproblemen, die nimmer afdoend opgelost waren en die begonnen te gelijken op Gordiaan- sche knoopen. Zoo was er het Hofplein- vraagstuk. dat uitgegroeid was tot een eomplete lijdensgeschiedenis. Uit alle hoeken en eaten trok het verkeer sa men op het Hofnlein. dal ingevolge een in uitvoering zijnd plan wel eenigszins geordend zou worden, maar dat ver keerstechnisch toch altijd een uiterst zwak punt bleef, evenals trouwens bet Van Ilogendorpsplein en de Maasbrug gen. Het nieuwe Rotterdam krijgt ver moedelijk vier zeer groote pleinen, een wereldstad waardig, te weten het Beursplein, het Hofplein, het Oostplein en het Kruisnlein. De drie eerstgenoemde pleinen bestonden reeds en zullen aanzienlijk ruimer worden. He' Kruisplein wordt een plein op het thans best- nde kruis punt KruiskadeDiergaardesingel Westersingel. Ook dit wordt een .•er groot plein, zoodanig, dat de Aert van Nesstraat in de toekomst uit zal komen on het nieuwe Kruis plein. Met deze pleinen als basis zal het mo gelijk zijn een gezond en eenvoudig op gebouwd verkeer te doen ontstaan, waardoor Rotterdam verkeerstechnisch een waar lustoord belooft te worden. Het grondbeginsel va" dit verkeer, een ver doorgevoerd eenrichtingsverkeer, wordt ook thans reeds toegepast, nu behalve d allooze fietsers en de schaar sche particuli0 auto's, de puinauto's nog de volle aandacht vragen van de verkeerspolitie. De vier toegangswegen van het drukke W ten naar den Cool- singel. Kruiskade, Aert van Nesstraat. Van Oldenbarne vel (straat en Binnen weg mogen slechts in één richting, om de beurt van en naar Jen Coolsingel worden bereden. Voorts bestaat ook in de Meent éénrichtingsverkeer, n.l. van den Coolsingel af. De Goudsche Singel ls \oor het verkeer naar den CoolsingJ in het hoofdverkecr ingeschakeld, waar mede het o.jk in het nieuwe Rotterdam toe te passen principe van een ver dooree\oerd circulatie-verkeer, is toege past. Tijdelijke verkeerspuzzles LT OEWEL dus het verkeer in Rotter- dam op het oogenblik verlost is van een paar lastige vraagstukken, zijn er. mede door de plotselinge verschui vingen in de woonwijken en de betee- kenis daarvan, wel een paar tijdelijke verkeerspuzzles ontstaan. Zoo was b.v. aanvankelijk, toen de binnenstad nog geheel gesloten was voor het verkeer, de tunnel onder de spoorbaan bij het Henegouwerplcin zwaar overbelast, zoodat hier vaak honderden fietsers in lange files wachtten. Voorts hebben Kruiskade en Binnenweg het op de snijpunten met den 's Gravendijkwal, mede als gevolg niet de aldaar in aan leg zijnde tunnels len behoeve van een rechtstreeksche verbinding met den Maastunnel, zwaar te verantwoorden gehad. Nu het geheele stadscentrum met uitzondering van het gebied be grensd door Boompjes, Beursplein, Blaak, Leuvehaven, voor het verkeer vrijgegeven is, kan het verkeer bij het Henegouwerplein en den 's-Gravendijk- wal weer normaal en zonder stagnatie verwerkt worden. Het moeilijkst ziin nu nog de ver bindingen met den Linker Maas oever. vooral, doordat op de Maas bruggen nog slechts éénrichtings verkeer, elke zijde om de beurt vijf minuten, mogelijk is. Dit is des te erger, aangezien het puin onder meer naar de Boompjes wordt ver voerd om daar in schepen te wor den geladen, die voor de verdere epeditie wijd en zijd in het land ver spreid, maar speciaal groote hoe veelheden naar de Zuiderzeewerken, zorg dragen. Verder wordt puin gereden naar de pijlers van de Maasbrug, die hiermede verstevigd wordt. Bovendien worden de al te diepe gedeelten van de rivier met puin op een gewcnschter peil gebracht, waardoor de baggerwerkzaamiieden worden verlicht en 'to water-iawl in do rivier, gebruik makend van de bestaan de strooming. verbeterd wordt. Dit al les brengt druk verkeer met zich bij de Maasbrugeen. Voegt men hierbij nog het tramverkeer, dan is het duidelijk, dat de oeververbindingen ook onder de huidige omstandigheden het teere punt van het Rotterdamsche verkeer vormen. De tram BIJ het uitbreken van den oorlog is het tramverkeer t© Rotterdam ter stond stop gezet. Gedurende de vijf da gen, dat ons land actief bij den oorlog betrokken is geweest, heeft bet tram bedrijf geheel slilgelegen. De tol, die de R.E.T. aan den oorlog heeft moeten be talen, bestond uit 17 groote autobuswa gens, een aanzienlijk verlies uiteraard, dat evenwel op het oogenblik niet zoo zwaar telt, nu het etadsautobusverkeer tot een minimum i6 beperkt. De tram wagens zijn er zeer goed afgekomen. Behalve een aantal gebroken ruiten werd aan dit materiaal geen schade ge 'eden. Wel waren natuurlijk in de ge troffen binnenstad de bovenleidingen geheel vernietigd. Met man en macht is er toen gewerkt om zoo spoedig mo gelijk een beperkt tramverkeer te her stellen. hetgeen reeds op den zeventien den Mei gelukte, toen twee kringlljnen van Schiedam naar den Eendrachtsweg in diens! werden gesteld en ook het tramverkeer op den Linker Maasoever werd hervat. Dagelijks werd dit tram- vt rkeer uitgebreid, zoodat het thane. op enkele uitzonderingen na, normaal is, behoudens een paar omleggingen. In ieder geval was de toestand reeds spoedig zoo. dat alle stadsdeelen per tram bereikbaar waren. De tram heeft het dan ook voortdurend zeer druk gehad. Zoo bedroegen de ontvangsten op een der eerste Zondagen na het bombardement t 21 000 tegen 1 17.000 normaal. De totale opbrengst over de maand Juni was slechts f 10.000 min der dan het vorige jaar. ondanks de stagnatie in het verkeer en ondanks het feit. dat er bijna geen buslijnen aangehouden zijn. In overleg met de Rijksverkeersin spectie is een regeling ontworpen voor de plaatselijke autobuslijnen, die aan vankelijk voor de R.E.T. zeer poover uitviel. Slechts de buslijn D mocht rij den en dan nog maar van Overschie tot den Noordelijken ingang van het sta tion D.P. met een kwartiersdienet. die alleen tijdens de spitsuron tot een VA minuten-dienst kon worden opgevoerd. Bovendien is ook de dienst op Delft ge handhaafd, met dien verstande, dat de bussen om de twee uur rijden in plaats van, zooals vroeger, om het half uur. Dank zij diverse besprekingen is men er in geslaagd een verder herstel van het busverkeer tot stand te brengen. Er is weer een verbinding Hevplaat—Per nis en de lijn L, die een verbinding vormde tusschen Hillcgersberg en Ke- thel is over het gedeelte Schiedam— Kethel hervat. Bij al deze buslrncn staat de gedachte voorop, dat bussen slechts daar mogen rijden, waar geen tramverbindingen zijn. Het is om deze reden, dat de zuiver locale buslijn H. de eenige R.E.T.-verbinding tusschen het Noordelijk en het Westelijk stads deel. eveneens hersteld is. Tenslotte zullen ook de buslijnen in Schiedam weer spoedig door de R.E.T. worden ge ëxploiteerd. Het stadsverkeer LT ET overig stadsverkeer wordt, zoo- als gezegd, in hoofdzaak gevormd door fietsers. Ook rijden er, zij het in zeer bescheiden mate, weer taxi's. Het rijtuig ontwaart men nog niet veel in Rotterdams straten, minder althans dan in andere steden. Ook de z.g. tvvee- tax, de fiets-tax, is tot dusver niet tot de Maasstad doorgedrongen. Late visites zijn dientengevolge te Rotterdam nog niet goed mogelijk, vooral niet sinds de verordening van kracht werd, dat rij wielen een half uur na zonsondergang niet meer op straat geparkeerd mogen worden. De tram rijdt slechts tot om streeks halfelf, de fiets mag ook niet later onbeheerd buiten slaan en lange wandelingen door de duistere stad, waar het dikwijls zeer moeilijk is zich te oriëntecren, lokt niet velen aan. Zoo wordt de Rotterdammer met zachten drang gedreven naar een tijdig naar hed gaan. hetgeen zeker in deze woeli ge dagen niet anders dan toe te jui chen is. ROTTERDAMMER MARKTBERICHT BARNEVELD BARNEVELD, 11 Juli- Pluimveemarkt: oude kippen per kg. 0.400.50; oude hanen 0.35—0.80; Jongen hanen 0 35—0.75; jonge hanen per kg. 0 45—0 50; N.H- Blauwen per kg. 0.45—0.60; jonge hennen 0-500-90; dui. ven per paar tamme 0.200.25; tamme een. den 0-15—0.40; ganzen 1.40—2; kalkoenen per kg. 0.60-0-75; tamme konijnen 0-70—1; wilde konynen 0 30—0.35; piepkuikens 0.05 ROME, 11 Juli (Sttfani). Het legerbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Uit nadere inlichtingen is zonder eeni- gen twijfel gebleken dal eenheden van ons luchtwapen tijdens de ope ralies op 8 Juli in het gebied van de Ralearen het groote Engelsche slagschip „Hood" van 42.100 bruto register ton zwaar beschadigd en in brand geschoten hebben Met vlipsrtuigmoederschip „Ark Royal" heeft eveneens twee voltreffers van zwaar kaliber op de brug gekre gen. Dit is uit de fotografische op name gebleken. Bij het zeegevecht in de Ionieche Zee heeft nog een ander Engelsch slagschip twee voltreffers met bommen van zwaar kaliher gekregen Een nader onderzoek wordt Ingesteld om nauwkeuriger gege vens le verkrijgen over de schade, welke de vijand bij dezen luchtaanval en bil de voorafgaande aanvallen ten Zuiden van Kreta geleden heeft. Gistermorgen en laat in den middag is de marinebasis van Malta opnieuw hevig met hommen bestookt. In bet kruitmagazijn en op de in de haven lig gende schepen werden branden en ont ploffingen waargenomen. Drie vtjande lijke jachtvliegtuigen werden door on ze bommenwerpers neergeschoten. Twee Italiaansche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. GENEVE, 11 Juli (D.N.B.). - In Genève verluidt, dat Lebrun, de president der Fransche republiek, eerlang zal aftreden om vervangen te worden door maarschalk Pétain. Er zou een triumviraat uit de minis ters Laval, Marquet en generaal Weygand gevormd worden. Een be" vestiging uit Vichy was tot dusver niet te verkrijgen. De Petit Dauphinois geeft interessan te bijzonderheden over de positie van maarschalk Pétain na goedkeuring van de bekende volmachten door de Natio nale Vergadering. Maarschalk Pétain zoo constateert het blad. zal in zijn per soon de volmachten van het staatshoofd en die van het hoofd der regeering ver eenigen. zooals overigens de grondwet van 1875 dit veroorlooft, welke niet uit drukkelijk de functies van een minister president heeft voorzien. TERRITORIALE GARDE IN MAROKKO OPGEHEVEN MADRID, 11 Juli. (D.N.B.) De ter ritoriale garde, die eenige maanden ge leden in het Fransche protectoraat Ma rokko is opgericht, is volgens een be richt uit Rabat thans opgeheven. •0.12; woerden 0.250.55; Aanvoer 51.500 Handel vlug- Eiermarkt: Witte eieren f 3-853-95; ge- mengde 3.954.05; bruine 41.25; eenden eieren 33.20. Aanvoer 2 570 000 stuks. Han del rCdel\jk. Veemarkt: Zeugen f 7080; drachtige zeugen 90100; schrammen 2024; biggen 1416; zware varkens 2729 ct. per pond; zouters 2628 ct. per pond; vette kalveren "!028 ct. per pond; nuchtere kalveren voor de mest 612; nuchtere kalveren 46 per stuk.Handel redelijk. MARKT SCHERPENZEEL SCHERPENZEEL, 10 Juli. Eieren aan voer 465.000. Priis witte 3.753.85, ge mengde 3.803.90, bruine 3 854, een deneieren 3. Biggen geen aanvoer. Duitschland en Italië hebben thans vóór alles belang bij behoud van den vrede in Zuid- Oost-Europa LIVOHNO, 11 Juli (Stefani). In een artikel, getiteld „Het kenmerk van de diplomatieke ontmoeting te München", schrijft Ansaldo, de di recteur van het blad Telegrafo, in een correspondentie uit Berlijn, dat de Hongaarsche regeering reeds sinds eenigen tijd heeft aangedron gen op een bespreking van den toe stand met de as-mogendheden. De bezetting van Bessarabié was voor den nationalen trots van Honga rije een soort zweepslag. Eigenlijk is het oogenblik voor deze besprekingen slecht geschikt, en wel omdat de as-mo eendheden betrokken zijn in een oor log, welke het oude Europa moet ver anderen en een nieuw Europa moet op richten, maar wat don Balkan betreft hebben zij om bijzondere redenen van dit oogenblik. er belang bij, dat daar de vrede gehandhaafd bluft. Ansaldo zegt het waarschijnlijk te achten, dat de Hongaarsche lei ders, na den binnenlandschcn toe stand te hebben uiteengezet en de gevoelens te 'hebben weergegeven ten aanzien van de nationale eischen, opnieuw de bevestiging hebben gekregen van het warme be grip dat Italië en Duitschland heb ben voor de Hongaarsche verlan gens en voor de offers, welke Hon garije zich thans getroost door met het geweer aan den voet te blijven. Die bevestiging zal stellig vergezeld zijn gegaan van de verzekering, dat de huidige status quo van den Balkan niet verstoord zal worden en dat (het tijde 'ijke offer van Hongarije niemand eenïg voordeel zal brengen. In het nieuwe Europa, dat Italië en Duitschland be zig zijn te vormen, zal Hongarije een eereplaats krijgen overeenkomstig iijn heldhaftige traditie en zijn geestelijke beteekeni6. SENEGALEEZEN WILLEN NIET VECHTEN VOOR ENGELAND LISSABON, 11 Juli. (Stefani). Uit Engeland zijn te Lissabon twee Engel sche schepen, de „Fabian" cn de „John Holt" aangekomen met 2000 Senegalee- zen aan boord, die weigeren voor En geland te vechten en die waarschijnlijk te Casablanca aan wal zullen worden gezet. GESPREKKEN OVER POLITIEK IN CLUBS TE ISTANBOEL VERBODEN ISTANBOEL, 11 Juli (D.N.B.). Her haalde heftige twistgesprekken tusschen Fransche cn Engelsche leden van de in ternationale clubs te Istanboel zijn oor zaak geweest, dat de clubbesturen beslo ten hebben politieke gesprekken tus schen leden der clubs te verbieden. LONDEN 11 Juli. De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft, dat in het huidige stadium der Fransche parlementsbesprokingen onmogelijk ge zegd kan worden, hoe de reactie in of- ficieele Britsche kringen zal zijn. Over de toekomstige staatsinrichting van Frankrijk worden thans nadere bijzonderheden bekend uit de laatste vergadering van de Nationale Vergade ring te Vichy Naar verluidt zal «le re- gerring-Pétain nog deze week een be sluit uitvaardigen, waardoor de voor- loopige samenwerking tusschen de re geering en het huidige parlpment tot het van kracht worden van de nieuwe grondwet wordt geregeld. De bevoegd heid en de activiteit van Kamer en Se naat zullen door dit besluit zeer wor den ingeperkt Reeds staat vast, dat de nieuwe grondwet door de regecring zal morden afgekondigd. De volksstemming over de grondwet, die de betcekcnis eener ratificatie zal hebben en de ver kiezingen van de vertegenwoordigende lichamen, waarin door de grondwet wordt voorzien, zullen niet samen val len, maar zullen achtereenvolgens cn onafhankelijk van elkaar worden ge houden. binnenland Een voerman gedood; direc teur der drukkerij De Spaarnestad gewond HAARLEM, 11 Juli. Op den Haar. lemmerweg tusschen Halfweg en Haar lem is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de GS-jarige voerman B. de Graaf uit Haarlem het leven heeft verloren. De heer J. W. Lucas, directeur der N.V. Drukkerij de Spaarnestad, werd bij dit ongeluk gewond. De Graaf was met een met drie paar den bespannen wagen, beladen met kis ten levensmiddelen, op weg naar Haar lem. De wagen voerde noch aan de voor- noch aan de achterzijde eertige verlich ting en daarom liep naast het voorzie paard de 37-jarige T om uit te kijken. Ter hoogte van de Liedebrug werd do wagen ingehaald door een auto, be stuurd door den heer L. Deze ontdekte het voor hem rijdende voertuig te laat, zoodat hij een botsing niet meer kon voorkomen. Door den schok werd de G. van den bok op den weg geslingerd, waar hij bewusteloos bleef liggen. De heer L. sloeg met zijn hoofd tegen de voorruit van de auto en kreeg een hersenschudding, benevens een vrij die pe hoofdwond. De politie van Haarlcm- merliede was spoedig ter; plaatse. Zij liet de beide gewond.en naar de Maria- stichting te Haarlem overbrengen. Daar is de G, kort na aankomst overleden. Dc paarden sloegen na de botsing op hol en renden met den wagen achter zich den donkeren weg af. Gelukkig was er op dat moment geen ander verkeer zoodat er geen verdere ongelukken gc- beurdon. Bij Haarlem aangekomen gaf T., die al dien tijd was meegehold, den ongel ijken strijd op. Uitgeput viel hij op straat neer, waarbij hij eenige lichte kwetsuren opliep. In een nabijzijnde po litiepost ie hij verbonden. Het hollende gespan ie tenslotte gegre pen door den 2ó-jarigen opperman P. Steffen6, die het voorste paard om den hals sprong. Hij werd op deze manier nog eenige honderden meters meege voerd, maar wiet toch de dieren tot staan te brengen. De wagen, die met een mast van de bovenleiding der tram in botsing kwam, werd licht beschadigd. Eventueel© ge tuigen, die nadere inlichtingen kunnen verstrekken, wordt verzocht zich tot de politie te Haarlemmerliede te wenden. feuilleton door 9) „Je herkent hem dus. hé? Wel. wie is het?" „Ik weet niet. wie het is. mijnheer. Maar ik heb hpm al eerder gezien op mijn bus eens of tweemaal. Eigen aardige kerel, zou ik denken. Tuinman of zoo iets. meen ik. In ieder geval droeg hij dikwijls een bloem in zijn knoopsgat." Higgins glimlachte om deze conclu sie, want indien ieder, die een bloem droeg, tuinman zou zijn, zouden er heel Kal rondlnopen. „Dikwijls?" „Nou. meneer, hij had het iedere maal dat ik hem zag En wanneer hij die hloem niet op had, als hii op de bus kwam, slak hii hem onderweg op. „Vreemd!' Higgins dacht even na en vroeg dan- „Hoeveel maal denk ie, dat je hem in totaal gezien hebt?" „Drie of vier maal." „H'm. Dat „dikwijls" mag ik wel!" merkte Higgins droog op. „En daarnet ie: eens of tweemaal." Hij wachtte •ven en ging dan voort: „Denk nu eens goed na. Bij die ge- Jegpnheid dat je hem gezien hebt. hoe laat was het dan?" De man dacht even na en antwoordde dan langzaam: •.Laat, mijnheer, laat." „Kun je niet meer precies zijn?' „Nou, meneer, voor zoover ik me kan herinneren, zou ik zeggen, dat het w'as, wanneer ik de laatste bus had." „Ah! De laatste bus!" Higgins keek den man doordringend aan. „Abso luut?" „Neen, mijnheer, ik ben er niet zeker van. Maar ik heb er zoo'n soort idee van." En daarmee moest inspecteur Higgins zich tevreden stellen. De laatste bus! Wat kon daar de bijzondere beteekenis van zijn? Zou de laatste bus op deze route vol zijn, of niet? In het algemeen gesproken was de laatste bus van iedere lijn tamelijk bezet. De directeur zou hem op dat punt kunnen inlichten. En die geschiedenis met die bloem in zijn knoopsgat en het ontbreken van ieder spoor van identiteit. Was dat moedwillig of toevallig? Er deden zich heel wat vragen aan hem voor, welke echter geen van alle ergens heen sche nen te leiden. De man zou door zijn relaties waarschijnlijk weldra als ver mist worden aangegeven en dit leek Higgins no-g het meest hoopvolle toe. Tenzij er natuurlijk iets van dien twee den passagier te hooren zou zijn. Terwijl de inspectem aldus peinsde, reed de ambulance-auto de garage bin nen cn met een sombere plechtstatig heid en alle mogelijke voorzorgen werd de ongelukkige passagier naar het lij kenhuisje vervoerd. Terwijl de ambu la nee wegreed, kw am de auto van dpn chef de garage binnen, waaruit een kleine, goed gekleede man te voor schijn kwam. „Een ongeluk?" informeerde hij. zon der zich bepaald tot iemand te wenden. „Niet precies, mijnheer', antwoordde Higgins, op de auto toestappend „Wat bedoelt u met „niet precies"? En wie bent u eigenlijk?" Inspecteur Higgins haalde zijn legi- timatiekaart te voorschijn, welke de ander las, terwijl hij lichtelijk bloosde „Inspecteur Higgins. Ah! Komt u binnen, alstublieft." Hij ging den in specteur voor naar een klein kantoor tje, waarvan hij de deur opende met een sleutel, die aan een ring hing, welke hij in zijn zak droeg Hij schoof een stoel naar voren cn wcnk'e den ander om te gaan zitten Daarop stak hij de gaskachel aan, sloot h^t raam, sloeg zijn Kraag op. rilde cn wendde zich tot Higgins. „Brrr! Het is verdraaid koud. el. wat kan ik voor u doen, mijnheer In het kort vertelde de inspecteur wat er was voorgevallen en met uit zondering van enkele malen „tjonge, tjonge" en „ach, ach" van den chef, kon hij zijn verhaal ongestoord beëin digen. „En wat verlangt u nu precies van mij. inspecteur?" „In de eerste plaats, mijnheer, bij zonderheden over deze route. X 87. Is hel een drukke lijn?'' „X 87 hè? Neen, mijnheer. Het is geen drukke lijn. Verre van dat. Moet geld bij. mijnheer. Het is, wat we noe men, een makkelijke lijn hdere con ducteur op deze lijn wordt binnen een jaar of twee ^epensionneerd. Kerels op leeftijd, die het graag een beelje ge makkelijk hebben Weinig passagiers, mijnheer. Ruïneuze lijn, noem ik het, mijnheer." „Waarom laat u die dan loopen?" „Waarom?' De chef schreeuwde het uit, terwijl z:jn oogen ue intensiteit van zijn gevoelens uitdrukten. ..Waar om? Omdat wij moeten. Indien wij al leen die lijnen lieten rijden, die hun geld opbrachten zou de helft van de bussen uit de straten van Londen ver dwijnen. Maar wij leveren service, mijnheer. En service is niet altijd voor- deelig. Maar toch hebben die slappe lijntjes één voordeel. Het stelt ons in staat verschillende van onze oudere menschen een gemakkelijk baantje te geven." Higgins had vol belangstelling naar deze peroratie geluisterd. Voor het eerst van zijn leven besefte hij, dat de London Transport Corporation een ziel had dat deze reusachtige organisa tie menschelijk genoeg was om haar ouderen employé's lichter werk te ge ven. Dan vroeg hij zich af. of het feit, dat dit een gemakkelijke lijn heette, van invloed geweest was op het feit. dat dc vermoorde man er gebruik van ge maakt had. Reisde hij boven op de bus uni hut gezelschap van andere passa giers te vermijden? Daarvan moest hij notitie, maken. „Nu, mijnheer. Nog een paar vragen. De conducteur in kwestie Charles Northcote wat kunt u me van hem vertellen?" „Norlhcote Northcote, h'm.*' De chef trok het laatje van een kaarten- kast open en liep met wijs- en midden vinger van zijn rechterhand vlug de kaarten langs, tot hij aan de lettor N kwam. Het volgende oogenblik trok hij een kaart te voorschijn. „Hier hebben we hem, inspecteur Geboren... Lieve help! Moet het volgend jaar gepen «ionneerd worden! Nog meer onkosten Maar het is een besle kerel Hepft ons van de oprichting af trouw gediend. H'm. Ik ben benieuwd of wij nog aan- gesproken kunnen worden voor eenige vergoeding. wanneer een passagipr op een van onze bussen vermoord wordt. Dat moet ik eens nakijken! Dat ont breekt er nog maar aan. Ik had er heele- maal niet aan gedacht, dat is werkelijk ernstig, inspecteur." Higgins staarde den man eenige oogenblikken geamuseerd aan. Vooi het eerst scheen de chef werkelijk ge schokt en dat via de beurs van zijn maatschappij. Hij glimlachte. „U hebt volkomen gelijk, mijnheer. Het is inderdaad hoogst ernstig. Laat ons nu eens kijken. Het is gemakkelijk genoeg, de gemiddelde snelheid uit te rekenen van die bus op de route van G!asw«ll Street tot aan de garagp hier, maar kunt li tne ook zeggen, wat de maximum snelheid op ecnig deel van de route geweest kan zijn?' „Twaalf mijl per uur, inspecteur" antwoordde dc chef prompi. „Kijk eens, dank zij uw politiebepalir.gen" hij boog beleefd „mogen wij die snel heid niet overschrijden. Sommige chauffeurs doen het misschien wel eens, maar daarvoor zijn wij niet ver antwoordelijk." „Dank u. Dat is alles, wat ik weten w ilde." Inspecteur Higgins verliet het kan toortje van den chef en vond buiten een ongeduldige» dokter Pape op zich wachten. „Schiet op. Higgins. Ik heb op je ge wacht voor het geval ik je even aan de Yard kan afzetten." „Dat is reuze vriendelijk, dokter. Een minuutje nog." De inspecleur gaf den agent nog en kele laatste instructies, terwijl hij met den garageclicf afsprak, dat de nood lottige bus de eerste dagen niet meer ingelegd zou worden. Na vervolgens de weinige bezittingen /cn den doode bijeengegaard te hebben, begaf bij zich naar den politiedokter. Een paar mi nuten later reden zij in Westelijke richting. De eerste oogenblikken werd er niets gezegd, maar dan vroeg de dokter: „Wel, Higgins, ouwe jongen, jij lie ver dan ik.' Higgins schrok op uit zijn overden kingen. maar antwoordde vriendelijk: „Wat bedoel je. dokter?" „Deze moord. Voor zoover ik er over kan oordeelen, heb je niet erg veel houvast." „O. dar weet ik nog niet. Het kon nog erger zijn, maar ja. het kon na tuurlijk ook heel wat gemakkelijker wezen." „Ik ben blij, dat je het zoo goedmoe dig opvat." „Het is niet goed, al zoo gauw de hoop op te geven, dokter. Als wij dat deden, bereikten wij nooit iets. Neem nu eens dit geval, bijvoorbeeld. Wij weten dat die kerel vermoord is tus schen een honderd meter of zoo iets voorbij de halte Fox and Hounds en de garage. Tusschen die twee punten, bedoel ik. Volgens den eersten dokter nu, die den man een half uur na aan komst van de bus onderzocht, was hij ongeveer een uur dood. De bus kwam om 11.45 binnen. Daaruit volgt dus, dat de arme kerel om ongeveer kwart over elf werd neergeschoten. Goed! Nu dan we moeten die verklaring van den dokter natuurlijk nemen voor wat ze waard is." Diggings krek even zijn metgezel aan. maar deze staarde recht voor zich uit, schijnbaar zonder dat de 'aafste woorden van den Inspecteur veel indruk op hem hadden gemaakt. Deze ging daarop verder: (Wordt vervolg)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3