JAPAN WENSCHT GEEN BEMIDDELING Kabinet Konoye begint vorm aan te nemen Brooddistributie voor hotels, café's en restaurants DE EEMLANDER abonnementsprijs per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per Vrijdag 19 Juli 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 17 Behandeling van Dnitschers in Indië Huil over het demo cratische programma Speciale gerechtshoven in Engeland SPACE'S EISCHEJN INZAKE GIBRALTAR TOJO MINISTER VAN OORLOG De oplossing van de Birmakwestie Uitbreiding van de politie-corpsen Publiek kan nog zonder bonnen terecht Dag der nationale wederopstanding in Spanje Zijn belangstelling niet gericht op de Amerikaansehe presidentsverkiezingen doch slechts op de buitenlandsche politiek der Ver. Staten S Graanopslagplaats in Relfast verbrand AMER3F0 ORISCfi DAGBLAD week f 0.15 Bmnenland franco per post per 3 maanden 2 85. Afzonderlijke nummers f 0 05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS DER AOVcnitiviitN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regel* 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Rijkscommissariaat kondigt represailles aan 's-GRAVENHAGE, 19 Juli. In een persconferentie heeft de persreferent van het rijkscommis sariaat, de heer Janke, represail les aangekondigd tegen in Neder land vertoevende personen, we gens de behandeling, welke onder danen van het Duitsche rijk in de Nederlandsche overzeesche ge- biedsdeelen ondervinden. Van Duitsche zijde aldus de heer Janke is herhaaldelijk gewaar schuwd dat men niet van zins was een slechte behandeling van Rijksduit- schers in Oost- en West-Indië over zijn kant te laten gaan. Doch woorden^hel pen blijkbaar niet. Tot hun spijt moe ten de Duitsche instanties thans tot daden overgaan. De verantwoordelijk heid ligt geheel bij de Indische en West-Indische instanties, welke niet hebben ingezien hoe Europeanen in koloniale gebieden behandeld moeten worden. Zij hebben ook geen begrip getoond voor de goede behandeling, welke de Nederlandsche krijgsgevan genen hier hebben ondervonden. Represailles zijn onvermijdelijk geworden. Bepaalde in Nederland vertoevende personen, van wie men moet aannemen dat hun na men in de Overzeesche gebieds- deelen een zeker begrip vertegen woordigen, zullen de gevolgen van de starre houding der overzee sche Nederlandsche bewindslie den ondervinden. WASHINGTON (D.N.B.) Met be- trekking tot het buitenlandsch-politieke deel van het democratische partijpro gramma, verklaarde Huil, dat naar zijn meening de daarin opgestelde princi pes althans naar den geest overeen stemden met de tegenwoordige politiek der Vereenigde Staten, die derhalve in de tegen woord igen zin kon worden voortgezet. Roosevelt en Huil hebben niet steeds dezelfde meeningen over de verschillende phazen van de buitenlan'd- sche politiek der Vereenigde Staten gehad. De zoo gematigde, welhaast iso lationistische formuleering in het de mocratische partijprogramma komt der halve eerder tegemoet aan de wenschen van Huil dan aan die van Roosevelt. STOCKHOLM, 19 Juli (D.N.B.) De Londensche correspondent van Svenska Dagbladet schrijft in zijn blad over de scherpe reactie, die in het Lagerhuis is gewekt tegen het door den minister van hinnenlandsche zaken ingediende wets voorstel tot oprichting van speciale ge rechtshoven. Toen de minister was be gonnen te spreken over de verordenin gen, waarmede hij de wet in praktijk wilde brengen, zou een storm zijn los gebroken. Het Lagerhuis zou zeer fel geprotesteerd hebben tegen zoo diep in grijpende wijzigingen in het Engel6che rechtssysteem, in het bijzonder tegen het feit, dat deze verandering in een enkele vergadering van het Lagerhuis en zonder gewone debatten moest, wor den aangenomen. De critiek was vooral gericht tegen de „overrompelingsmetho- d.e" van de regeering. DE „BARRY" UIT BILBAO VER TROKKEN BILBAO, 19 Juli (D.N.B De Ame- rikaansche torpedoboot jager „Barry", die eenige dagen geleden van Engclsche zijde als getorpedeerd werd aangegeven, is gisteren met talrijke Amerikanen uit Frankrijk aan boord dc haven van Bil bao uitgeloopcn. DE VERDUISTERING Zonsondergang 21.52. Zonsopgang 5.40 uur. (Zooals men weet is teder een ver plicht tusschen zonsondereune en zonsopkomst te verduisteren De bezettingsmanschappen van Narvik zijn per troepentrans portschip in Duitschland teruggekeerd, waar hun een officieele ontvangst werd bereid Op een vraag betreffende Japans in druk van de door Churchill in het La gerhuis afgelegde verklaring, heeft de woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken heden verklaard, dat deze toespraak belangwekkend was in zoo verre zij de bedoelingen van Groot-Briltannië ten aanzien van China en Japan ophelderde. Geen enkele vreemde mogendheid echter heeft zich tot Japan gewend rnet betrekking tot vredesstappen, al heeft de goeverneur der Malei6che staten, Jo nes. een radiorede van andere strekking uitgesproken. Wanneer in feite stappen gedaan zou den worden bii Japan, zoo voegde de woordvoerder hieraan toe, zouden de oorstellen bezien worden naar hun vei diensten in het licht van de heer- schende omstandigheden. Op een vraag betreffende de Japan sche voorwaarden zeide de woordvoer der, dat het thans niet het geschikte oogenblik is om daarover te spreken. Japan stelt geen belang in de Ameri- kaansche presidentsverkiezingen De belangstelling van Japan is echter ge richt op de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten, aldus de woordvoer der, in liet bijzonder voor zoover deze betrekking heeft op het Verre Oosten. Spr. hoopte, dat deze politiek op een re delijke basis zou worden geplaatst. Ja pan heeft de hoop gehad op een verbe tering der betrekkingen met de Veree nigde Staten door al zijn kaarten op ta fel te leggen. In het afgeloopen halve jaar heeft Japan gewacht op een duide lijk antwoord van de Vereenigde Staten. Zelfs nu echter, aldus de woordvoerder, moet. gezegd worden, dat het nooit te laat is. De Tokio Nitsji Nitsji schrijft, over de beweerde Engelsche vredespogingen in het Chineesch—Japansche conflict: „Japan eischt van Engeland, dat het eindelijk zijn inmenging in de Chinee- sche zaak laat varen." Het blad zet ver der uiteen, dat Japan alle krachten van de natie gebruikt voor een oplossing van het Chineesche conflict en daarom geen Britsche inmenging kan toelaten. Japan wenscht integendeel, dat Enge land zijn steun aan Tsjang Kai Tsjek volledig zal stopzetten. TOKIO, 19 Juli (Domei) Luite nant-generaal Hideki Tojo heeft de portefeuille van oorlog aangenomen in het nieuwe kabinet. Tojo is op een bericht van het departement van oorlog per vliegtuig uit Moekden te ruggekeerd. Tengevolge van slecht weer heeft zijn piachine echter bo ven Korea moeten terugkeeren naar TOKIO, 19 Juli (D.N.B.) In politieke kringen evenals in de pers wordt de grootste aandacht gewijd aan het compromis met En geland betreffende het staken van het wapentransport via Burma naar Tsjoengking. De Tokio Nitsji Nitsji schrijft, dat Engeland naar het schijnt de bedoeling heeft om met geringe offers de houding van Japan tegenover Engeland te ver zwakken en de voorloopige oplossing van de Burmakwestie voor egoistische doeleinden uit te buiten. De reden der Engelsche tegemoetkomendheid is waarheid gelegen in de kritieke positie van het moederland. Bovendien heeft Engeland geconstateerd, dat alle po gingen der Vereenigde Staten om druk op Japan uit te oefenen, zonder gevolg zijn gebleven. De Yomioeri Sjimboen constateert, dat de door Engeland toegezegde stop zetting van het transport via Burma voor den tijd van drie maanden geen concessie is, aangezien in de zomer maanden toch al geen transport moge lijk is. De Hotsji Sjimboen noemt het onbe grijpelijk, dat Japan den termijn van drie maanden zelfs ook maar aangeno men heeft. Japan moet er scherp op letten, of Engeland met zijn achterbaksche poli tiek tegenover Japan ook inderdaad zijn belofte nakomt. nders moet Japan voor het bereikc van zijn doeleinden definitieve en beslissende maatregelen nemen. Taikijoe. Eerst toen de weersomstan digheden beter werden, hervatte hij zijn reis naar Tokio. Josoeke Matsoeoka. die in het nieuwe Japansche kabinet zal optreden als mi nister van buitenlandsche zaken, is be kend geworden als leider van de Japan sche delegatie in Genève in 1933, toen lui zich keerde tegen het aannemen door den Volkenbondsraad van het rapport- Lytton over de Mandsjoerijsche kwestie. Tevens is zijn naam herhaaldelijk ge noemd in verband met de beweging, die streeft naar opheffing van de bestaande politieke partijen, welke beweging nu vrucht begint te dragen. Twee maal is hij in het Lagerhuis ge kozen, doch hij bedankte als lid en maakte propaganda voor de opheffing der politieke partijen en voor een ver nieuwing van de buitenlandsche poli tiek. De diplomaat en staatsman Mat soeoka is thans 61 jaar. Hij heeft ge studeerd aan de universiteit te Oregon. Daarna werd hii in 1904 consul te Shanghai, in 1906 directeur van de bui tenlandsche politieke afdeeling van het gouvernement-generaal van het nacht gebied Kwantoeng, in 1917 secretaris van den minister van buitenlandsche zaken, in 191S secretaris van den minis ter-president, in 1919 afgevaardigde op de vredesconferentie te Versailles, in 1927 virepresident van de Zuid-Mand- sjoerijsche spoorwegmaatschappij, in 1933 hoofd van de Japansche delegatie bij de Volkenbondsconferentie, in 1935 voorzitter van de Zuid-Mandsioerijsche spoorwegmaatschappij en in 1937 advi- seerend lid van het kabinet. Zijn functie bii den Zuid-Mandsjoerii- schen spoorweg heeft hij neergelegd in April 1939. terwijl hii in Januari 1940 is afgetreden als adviscerend lid van het kabinet. BRITSCH SCHIP DOOR JAPANSCHE VLOOT AANGEHOUDEN TOKIO (Reuter) Volgens het Japan sche Telegraaf Agentschap Domei is in de omgeving van Ningpo bij Tsjen Hai een Britsch schip door de Japansche vloot aangehouden. v De politiecorpsen in Nederland zullen met gedemobiliseerden worden aange vuld. Op de bovenste foto ziet men. lioe de lichaamslengte der candidaten voor het Amsterdamsche politiecorps nauwkeurig wordt gemeten. Op de onderste foto leggen de gegadigden een schriftelijke proeve van bekwaamheid af. MET IINGANG VAN MAANDAG 22 JULI A.S. 's-GRAVENHAGE, 19 Juli. - Tot dusverre konden de hotels, café's en restaurants enz. de voor hun bedrijf noodige hoeveelheid brood van hun leverancier (bak ker) betrekken zonder dat zij hiervoor bonnen behoefden in te leveren. Met ingang van Maandag 22 Juli a.s. is dit niet meer toege staan. De hotels, café's enz. kun nen van dien datum af uitsluitend brood bij hun leveranciers betrek ken tegen inlevering van losse bonnen, welke de hotels, café's enz. op aanvraag bij de plaatse lijke distributiediensten kunnen verkrijgen. Losse broodbonnen zullen door de distributiediensten uitsluitend worden verstrekt voor de behoefte van de hotels, café's enz. in de maand Juli. Tegelijkertijd met hun aanvraag voor losse broodbonnen moeten de hotels, cafe's enz. een aanvrage indienen ter verkrijging van een toewijzing, waar mede zij hun behoeften in de maand Augustus zullen kunnen dekken. Bii deze aanvrage moet worden aangetoond, hoe groot het broodverbruik was in de maand Augustus 1939. Er zal maximaal 75% van dit verbruik worden toegewe zen. Tot nader aankondiging mag in de hotels, café's enz. aan het pu bliek nog brood worden verstrekt, zonder dat hiervoor de bonnen van de gasten behoeven te worden ingenomen. Aangezien de bakkers voor de hoeveel, heden brood, welke zij vóór 22 Juli a.s. aan de hotels, cafe's enz. hebben inge leverd, geen bonnen in ontvangst heb ben kunnen nemen en derhalve ook geen meeltoewijzing konden verkrijgen, is bepaald, dat zij bii de distributiedien sten kunnen opgeven, hoeveel brood zij na het invoeren van de brooddistributie tot op 15 Juli j.l. aan bovengenoemde instellingen hebben afgeleverd, waarna aan hen alsnog meel toewijzingen daar voor zullen worden verstrekt. Het spreekt vanzelf, dat de juistheid van cleze opgaven streng zal worden ge controleerd en dat tegen bakkers, wier opgaven niet met de werkelijkheid mochten overeenkomen, de noodig? maatregelen zullen worden genomen. Defilé's in Barcelona en Cadiz MADRID (D.N.B.) Naar aanleiding van den verjaardag der nationale we deropstanding is te Barcelona een de file gehouden van 400.000 leden van de nationale syndicaten uit Barcelona en de provincie. Aan een soortelijke de monstratie te Cadiz hebben de minister van oorlog generaal Varela en de op perbevelhebber van het zesde militaire district, generaal Lopez Pinto, als eere- gasten deelgenomen. Ter gelegenheid van den dag der na tionale wederopstanding publiceert het staatsblad de volgende wetten: alle wee zen van nationale strijders, die tijdens den bevrijdingsoorlog gevallen zijn, krijgen, wanneer zij behoeftig zijn, be hoorlijke lijfrenten. Aan alle gemeen ten, die tijdens den bevrijdingsoorlog verwoest werden of ernstig geleden hebben en voor den herbouw door den Caudillo zijn geadopteerd, worden eco nomische faciliteiten verleend om den herbouw te bespoedigen. Ter bevorde ring van de porcelein- brons-, meubel en soortgelijke industrieën is een in stituut voor artistieke vorming en fa bricage in het leven geroepen, waar al len, die in deze branches scheppenden arbeid verrichten een behoorlijke op leiding zullen ontvangen. Het instituut beschikt over een fonds van vier mil- lioen pesetas, dat door Madrileensche zakenlieden en door den staatschef ge sticht is. TOKIO, 19 Juli. (Domei). - In g, de gebruikelijke persconferentie heeft de woordvoerder van het pel; i:- departement van buitenlandsche zaken heden verklaard, dat Japan T voor het oogenblik niet overweegt ,t om derde mogendheden uit te 71. noodigen voor goede diensten tot sj bemiddeling of interventie in (.p het Chineesch-Japansche conflict, in, Ook zou het dergelijke diensten niet toejuichen. 'iet De verklaring van Churchill DUBLIN, 19 Juli (D.N.B.) De vorige week is in Belfast een groote graanopslagplaats afgebrand, wel ke toebehoorde aan de Britsche mi litaire overheid. Men veronderstelt, dat de brandstichters leden van de I.R.A. zijn. Het is tot dusverre nog niet gelukt de daders te arresteeren. Voor de eerste maal bij monde van het hoofd der Spaansche regeering uitgesproken MILAAN, 19 Juli. (D.N.B.) De rede, waarin generaal Franco o.m. Gibraltar voor Spanje opeischte, heeft hier groe ten indruk gemaakt. De Corriere della Sera schrijft o.m., dat de vastberaden houding tegenover de democraten, het duidelijke standpunt, dat door pers en openbare meening in Spanje wordt in genomen ten opzichte van de noodzake lijkheid voor Spanje om deel te nemen aan de reorganisatie van Europa, ook wanneer dat nieuwe offers zou moeten kosten, in de energieke woorden van Franco de hoogste bekrachtiging heeft gekregen. De Popoio d' Italia schrijft, dat de redevoering bij de Spaansche be volking een levendige bevrediging heeft gewekt. Voor de eerste maal zijn de na tionale aspiraties en den eisch tot te ruggeven van Gibraltar bij monde van het hoofd der Spaansche regeering uit gesproken. De Stampa schrijft, dat Franco den falangisten beloofd heeft, dat Gibraltar naar Spanje zou terug keeren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1