Berlijnsche divisie terug in de Rijkshooidstad SUCCESSEN VAN HET DUIKBOOTWAPEN Een origineel vacantieplan van V.V.V. Actiei optreden in Polen en den Boven-Elzas De verkiezing Roosevelt van tot candidaat V ergaderingvan JN at ionaal Front te Nijmegen Oude reservisten bleken gelijkwaardig aan jonge actieve troepen, verklaart generaal Fromm Room voor zieken Een officier in arrest gesteld Nederlandse lie gezant te Boedapest overleden Gibraltar met succes gebombardeerd GENERAAL FRANCO ONTVANGT UIT DE STAATSCOURANT De Japanners bezetten Tsjingbai p* ZUIDSINGEL 45 AMERSFOORT - TEL. 5584 EEN ATTRACTIEVE VORM OM „ER ES UIT TE VLIEGEN" Een nieuw soort stempelaars MARKTBERICHTEN Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 JULI 1940 BERLIJN, 18 Juli. (D.N.B.) - Onder het feestelijk gelui der klok ken is vandaag de eerste divisie Berlijnsche en Brandenburgsche troepen met de lauwerkransen sran hun glorierijke overwinningen in Polen en Frankrijk door de Bran denburger Tor in de Rijkshoofd stad aangekomen. Op liet fraai versierde Pariser Platz werden zij verwelkomd in naam van den Fuehrer, de Rijksregeering en de Berlijnsche bevolking door den gouw leider van Berlijn, rijksminister dr. Goebbels, en namens de Duitsche weermacht door den generaal der ar tillerie Fromm. Onder een onbeschrijfe lijk gejubel der bevolking marcheerden de troepen met bloemen overladen twee uur lang door de historische straat van de rijkshoofdstad Unter den Linden. Voor aan de weerszijden van het Pa riser Plalz opgerichte eerelribune'6, die voor de vertegenwoordigers van staat weermacht en partij, de familieleden van de Berlijnsche gesneuvelden en ge wonden, de arbeiders in de Berlijnsche wapenfabrieken alsmede voor de bin nen- en huitenlandsche pers waren ge reserveerd, hadden de Berlijnsche ge wonden met hun verpleegsters een eere plaats gekregen. Om 18 00 uur reed de commandant van de Berlijnsche divisie in een met bloemen overladen auto in lang/aam tempo door de middelste boog van de Brandenburger Tor. Hierachter volgde als eerste deel van de binnontrekkende troepen een regiment infanterie met zijn staf. Namens de wreermacht wer den zij hier verwelkomd door den be velhebber van hel vervanginesleger, generaal der artillerie Fromm. Daarna bracht rijksminister Goebbels hun de eerste groet van het vaderland. Toespraak van dr. Goebbels „Toen gij in Augustus van het vorige jaar naar de wapens greept, aldus de minister, zijl.gij een onbekend lot tege moet gegaan. Een oorlog, die ons na tionaal bestaan moest vernietigen, was het Rijk opgedrongen. Onze vijanden wilden ons de sociale, culturecle, eco nomische en nationale opbloei van ons land niet gunnen, die met het ovorne- men van de macht door don Fuehrer was ingeluid. Zij wilden opnieuw, even als in 1914, het Rijk omsingelen, door een overmachtige coalitie ons overval len, onze nationale moraal ondermijnen, onze vrouwen en kinderen door een laf fe blokkade aan een langzamen honger dood prijsgeven en ons dan door een binnenlandse he revolutie de wapens uit de handen slaan. Dit gemeene plan hebben wij en hebt vooral gij soldaten, verijdeld. Meer dan de helft van U heeft reeds in den Wereldoorlog het leven van Duitschland met uw eigen leven gedekt en beschermd. Hoeveel anders was het toen dan nu. Toen deze oorlog uitbrak, was de omsingeling reeds mislukt. De ver vooruitziende politiek van den Fuehrer had den r.ng, dien onzen vij anden om het Rijk wilde leggen, doen springen. De blokkade, waarmede men ons gedreigd heeft, werd door het ge weld van onze wapens zeer spoedig in een worgende tegenblokkade veranderd. Gij trokt als soldaten van de modern ste weermacht, die de wereld geschiede nis kent. te velde. Gij waart niet de bes te wapens uitgerust. Officier of soldaat, gij waart vervuld van de beste solda- ten-moraal. Gij behoefdet niet te vree zen, dat U in het beslissende uur vanuit het vaderland den dolk in den rug ge- stooten zou wrorden. De binncnlandsche revolutie, waarop onze vijanden reken den, zal eeuwig op zich laten wachten. In den rug gedekt door een vastbcslo- tencn tot offers bereid vaderland, kunt gij den zegetocht door Polen beginnen. Gij vocht heldhaftig aan de Brahe en op de Tucheler heide. Gij hebt den strengsten winter in het gouvernement- generaal medegemaakt. Gij zijl naar het Westen gelrokken, toen daar het uur der beslissing gekomen wag. Gij hebt bet uwe er toe bijgedragen. Frankrijk in een moedigen stormloop te verslaan. Na een dagen langen zegerijken door braak door de voor onneembaar gehou den Maginotlinie. hebt gij het gevangen nemen van 71.000 Franschen kunnen melden. Gij behoeft U in geen enkel uur, zoo als in 1917 en 191S, voor het vaderland te schamen. Wii in het vaderland heb ben gewerkt, zooals men slechts werken kan. Ook in December 1018 werd gij, soldaten van de toenmalige legers, op deze plaats, ontvangen. Landsverraders en joden hebben Tl toen ontvangen. In Liiin begroetingsreden verklaarden zij den oorlog, dien gii \Vi jaar mei een belden moed. zooals de wereldgeschiede nis dien tot dusverre nog niet kende, bad gestreden voor een zinnelooze mas sa-slacht nart ij.. Gij. soldaten van onzen oorlog, vindt daarentegen bet vaderland zoo terug als IJ het verlaten hebt. En diegenen, die in uwe voorwaarts stormende rijen vielen, ziin nief gestorven voor een leeg schijnbeeld, doch voor het grootere, mooiere, vriio vaderland. Wii buigen ons in eerbied voor bet heldhaftige of fer. dat zij voor hel Rijk en zijn toe- komsi hebben gebracht Wij groeten hun familieleden en beloven hun, dal bun ditmaal werkelijk de dank van het vaderland zal geworden. Nog is de oor log niet ten einde. Ziin laatste étappe moet nog gewonnen worden. Dan zul len de vredesklokken in het vaderland luiden, dan zullen wii een grooter Rijk en een beter Europa opbouwen. Toespraak van generaal Fromm Bi.i de verwelkoming der Berlijnsche divisie heeft ook de generaal der artil lerie Fromm onder meei gezegd: „Uw trotsch'e divisie, opgesteld als een der eerste reservedivisi.es, heeft de oude stelling bevestigd dat de oude reservis ten gelijkwaardig aan de jonge actieve troepen zijn. Gii hebt daarmede aange toond. dat onze oopersto bevelhebher op elk oogenhlik zooveel soldatpn kan hebben als hij wil. Twee slagen rijzen omhoog uit uw rijk krijgsmansleven: de strijd op de Tucheler heide, waarmede gij Duitschland heroverd hebt, cn het overtrekken van den Boven-Rijn en de gevechten in den Boven-Elzas, die U in oud Duitsch gebied gebracht hebben. De oudste van diegenen onder U, die in den Wereldoorlog reeds vier jaar voor Duitschland hebben gestreden, zullen thans den grijzen wapenrok voor altijd afleggen. Hen geldt onze bijzondere dank. De anderen zullen met verlof gaan, daarna terugkomen en zich voor bereiden voor nieuwe opdrachten, die de Fuehrer het leger gegeven heeft. Wanf nog voeren wij oorlog. Gij blijft voortdurend bereid, de eindoverwinning te be vecht en voor Fuehrer, volk en vaderland." NEW VORK, 18 Juli (D.N.B.). In het middelpunt van de belangstelling der New Yorksche pers staal dc aanwij zing van Roosevelt tot candidaat voor het presidentschap voor de democrati sche partij. De reactie van de bladen is verdeeld. Terwijl do New York Daily News zonder voorbehoud applaudiseert, doen andere bladen, zooals de Daily Mirror en de New York Herald Tribune, een zeer kritisch geluid hooren. Ook de in partij-politiek opzicht on afhankelijke New York Times komt rond uit voor haar teleurstelling over de verkiezing van Roosevelt tot candi daat voor een derden termijn. Het blad verwijt Roosevelt gebroken te hebben .met de Amerikaansche tradilie. Het is duidelijk, dat Roosevelt, eon derde ambtsperiode heeft gewild, omdat hij overtuigd is van zijn „onmisbaarheid". De New York Herald Tribune ver klaart, dat. de democratische partijdag de Amerikaansche overlevering met de voeten heeft getreden en een dictaluur uitoefent, zooals men die in de politie ke geschiedenis van dc Verecnigde Sta ten nog nimmer hoeft aanschouwd. Machtshonger heeft Roosevelt bewogen door intriges achter de schermen elke concurrentie onmogelijk Ie maken. De democratische gedelegeerden te Chicago hebben een hevel van het Witte Huis voorgelegd gekregen en hun eenige taak was dat te ratificeeren. Met een verkie zing naar vrije democratische begrip pen heeft dat alles niets uit te staan. De Daily Mirror noemt den partijdag „het meeste beschamende schouwspel der Amerikaansche partijpolitiek". President Roosevelt heeft, naar verluidt, aan het democratische partijcongres voorgesteld minister van landbouw, Wallace, te benoe men tot candidaat voor het vice- presidentschap, nadat zoowel de minister van huitenlandsche zaken, Cordell Huil, als senator Byrnes do candidal uur van de hand hebben gewezen. De democratische senator Burka heeft vandaag aangekondigd, dat hij uit de democratische partij treedt en den re- publikeinschen candidaat voor het. pre sidentschap. Willkie, zal ondersteunen. In ccn brief aan Willkie verklaarde Burka, dat ook talrijke andere demo craten uit protest tegen hel aanvaarden van een derde ambtstermijn, dat zij een inbreuk op de traditie achten, voor Willkie zullen stemmen. BRITSCHE TORPEDOJAGER VER LOREN GEGAAN LONDEN, 18 Juli (D.N.B.). De Britsche admiraliteit meldt het verlies van den torpedojager „Imogen". Deze bodem had een watervcrplaatsing van 1.370 ton en een bezetting van 113 man. KONING VAN ENGELAND PETER VAN GRIEKSCHEN PRINS LONDEN, 18 Juli (Reuter). Koning George VI zal peter zijn van den zoon van kroonprins Paul van Griekenland die den naam Constantijn zal krijgen. BEPERKING VAN TREINVERKEER IN HONGARIJE OPGEHEVEN BOEDAPEST, 18 Juli (D.N.B.)De beperkingen in liet personenverkeer per spoor, die begin Juli van kracht waren geworden in verband met do mobilisatie maatregelen, worden op 20 Juli opgehe ven. Het treinverkeer zal dan weer nor maal zijn. ENGELSCHEN STOKEN IN FRANSCH MAROKKO TANG F, R. 18 Juli (D.N.B.). Vreem de vliegtuigen hebben volgens een be richt uit Rabat, boven Franseh Marok ko strooibiljetten uitgeworpen, die in de Fransehe taal waren gesteld en waar in propaganda werd gemaakt voor En geland en voor het Fransehe emigran tencomité te Londen. NIJMEGEN, 18 Juli. Donderdag avond is in de groote zaal van de Har monie een druk bezochte besloten ver gadering van Nationaal Front (leider Arnold Meyer) gehouden. Enkele hon derden genoodigden, waaronder vele middenstanders, weiclen welkom gehee- ten door den afdeelingsleider ir. J. M v. cl. Wetering, die aanspoorde, in de zen bewogen tijd niet aan den kant te blijven staan, doch nu te werken voor een nieuwen geordenden staat. Vervolgens sprak de gouwleider voor Gelderland, de lieer J. A. A. Doek. Het onderwerp van zijn rede was „Nationaal Frout is Nederlands behoud". Spreker schetste den strijd van Nationaal Front legen de politieke partijen, tegen het grootkapitaal, tegen trustvorming cn andere grootmachten, welke het volks belang en den staat bedreigen. Hij hield verder ccn betoog voor den corporatie ven staat en een vrij Nederland, dat zal komen en waarin ieder Nederlandoi zijn plicht doet en zijn juiste taak ver vult. Na de rede beantwoordde spreker een dertigtal vragen. Hierbij werd vooral den nadruk gelegd op doel, streven en toekomst van Nationaal Front. De lieer Doek deed vooral uitkomen, dat Natio naal Front ieder Nederlander gaarne in zijn midden zal opnemen, doch niet zal zwichten voor eischen, welke een partij leider, hoe groot ziin aanhang ook moge zijn, zal stellen Nationaal Front aan vaardt lederen Nederlander, die bezield is met een geest van waarachtige soli dariteit cn geeft hem do plaats, welke hem krachtens bekwaamheid en werk kracht toekomt. Spreker betoogde ten slotte, dat geen nieuwe wijn in oude zakken moet worden gedaan en wan Peer het welzijn van de bevolking dit eischt, zullen oude zakken worden op geruimd. De vergadering, welke een zeer ordelijk verloop had, werd besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. Verkrijgbaar op een bewijs van den huisarts 's-GRAVENHAGE, 19 Juli. Hoe moet men, als men op medisch voorschrift room moet gebruiken, te werk gaan, nu een verkoopverbod voor room is afge kondigd,? Hiervoor is een voorloopige regeling getroffen. Men kan zich voor het ver krijgen van room wenden tot zijn gewo nen leverancier, onder overlegging van een verklaring van zijn huisarts of spe cialist, dat het gebruik van de daarin vermelde boeveelheid room dagelijks voor den betrokkene noodzakelijk is we gens zijn gezondheidstoestand. De leverancier mag, indien hij produ cent van zuivel- en melkproducten is, voor dit doel room bereiden en afleve ren, indien daartoe schriftelijk vergun ning is verleend door den directeur der afdceling zuivelcontröle der Nederland- sche Zuivelcentrale in de betrokken pro vincio. Aan deze vergunning kunnen voorwaarden worden verbonden. Indien de leverancier niet zelf produ cent is, als vorenbedoeld kan hij dezen room na overlegging van de betreffende medische verklaring betrekken van een producent, die voor de bereiding en af levering toestemming heeft verkregen. Wegens dood van een N.S.B.-er Naar het „Nationale Dagblad" meldt, is volgons ccn mededeeling van den auditeur-militair aan den afweerdienst der N.S.B. de officier, die bekend heeft het N.S.B.-lid J. Rademakers te hebben doodgeschoten, in arrest gesteld. De zaak is naar den krijgsraad verwezen. De heer Rademakers werd als lid der N.S.B. op 9 Mei in arrest gesteld. Hij werd onder het gemeentehuis te Kessel gevangen gezet. In den ochtend van den tienden Mei werd hij door een schot in het achterhoofd gedood. De afweerdienst der N.S.B. heeft nog klachten ingediend wegens moord op zes personen. De schuldigen zijn tot nog toe niet ontdekt. Gisterochtend te negen uur is de Nederlandsche gezant te Boedapest, mr. G. W. Baron de Vos van Steen- wijk op 45-jarigen leeftijd in een zie kenhuis te Boedapest overleden aan de gevolgen van een blinde darm ontsteking. Mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk werd op 14 Mei 1895 te De Wijk in Drenthe geboren. Na in Leiden in de rechten te hebben gestudeerd, trad hij in 1917 in den diplomatieken dienst en was achtereenvolgens werkzaam te So fia, Washington, Constantinopel, Parijs. Rome en te 's-Gravcnhage. In 1935 werd hij benoemd tot gezant te Peking, welke standplaats hij het vo rig jaar met Budapest verwisselde. BERLIJN, 19 Juli (D.N.B.). Het op perbevel van de weermacht maakt be kend: Het Duitsche duikbootwapen heeft verdere successen geboekt. Een duik boot boorde vijandelijke, scheepsruimte der koopvaardij met een inhoud van 31.300 br. reg. ton in den grond, een tweede duikboot slaagde er in een groot gewapend koopvaardijschip, dat in 0011 krachtig beveiligd convooi voer, tot zin ken te brengen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben wederom met groot succes aanvallen ondernomen op vliegvelden, havenin stallaties en barakkenkampen in Enge land, benevens op schepen, voor de kus ten van Noord-Schotland en in het Ka naal. Vier koopvaardijschepen met een inhoud van in totaal 12 tot 14.000 rog. (br.) ton zijn door inslaande bommen tol zinken gebracht, 12 koopvaardijsche pen en 2 patrouillcbootcn werden voor een deel zoo zwaar beschadigd, dat ver wacht kan worden, dat verscheidene schepen tol aal verloren zijn. Naar achteraf bekend wordt, is het op 17 Juli gelukt een vijandelijke duik boot mei inslaande bommen tot zinken te brengen. In Noord- en West-Duitschland vor- hinderde*de Duitsche afweer den vijand des nachts op doeleri gerichte bommen neer te werpen, zoodat slechts geringe persoonlijke en matérieele schade ont stond. Lucht-afwccrgeschut schoot daar bij drie vijandelijke toestellen neer. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 12 vliegtuigen cn 2 versperringsballons. Hiervan werden 7 vliegtuigen in luchtgevechten en 5 door luchtafweergeschut neergehaald. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Het Italiaansche legerbericht: ERGENS IN ITALIË, 19 Juli. (Stefani). Legerbei ich't no. 40 van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Ondanks de slechte weersomstandig heden heeft een afdeeling van onze luchtmacht, na een vlucht van 3200 k.m. \an haar basis, Gibraltar bereikt en daarop het arsenaal en de andere mili taire doelen met succes gebombardeerd. Een vijandelijk schip, dat door onze ludhtmacht werd verrast, toen het poog de het Kanaal van Sicilië te passeeren, werd door twee bommen getroffen en zoo zwaar beschadigd, dat het door de bemanning moest worden verlaten. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee is een vijandelijke duik boot tot zinken gebracht. MADRID, 19 Juli (D.N.B.) Ter ge legenheid van den nationalen feestdag heeft generaal Franco gisteren in het kasteel La Granja bij Madrid het 'corps diplomatique ontvangen, de leden der regeering, de nationale raden, de leden der politieke commissie der Falange, hooge vertegenwoordigers van partij en staat benevens van de drie onderdeden der weermacht en van de hoogste auto riteiten van Madrid. De caudillo verwel komde tezamen met zijn eclitgcnoote de gasten. Het stedelijk orkest van Madrid speelde Spaansche, Duitsche en Italiaan sche muziek. Het prachtige kasteelpark was schitterend verlicht. DE BALTISCHE VERKIEZINGEN REVAL, 18 Juli (D.N.B.). Volgens ccn definitieven uitslag van de verkie zingen in Estland hebben 84.1 pet. van de stemgerechtigden aan de verkiezin gen deelgenomen. Hiervan hebben 548.G31 of 92.8 pet. gestemd voor den can didaat van den bond van het arbeidende volk. Bij vroegere verkiezingen bedroeg het percentage van het aantal deelne niers nooit meer dan 60 tot 70 pet. Landbouwhoogeschool 's-GRAVENHAGE, IS Juli. Bij be schikking van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw cn visscherij is voor liet tijd vak van 1 Juni 1910 tot cn met 31 Mei 1941, benoemd tot tijdelijk assistent «aan de landbouwhoogeschool te Wageningcn ir. J. Doeksen. aldaar. WACHTPARADE IN DEN HAAG 's-GRAVENHAGE, 18 Juli. Dc mar seden van het Berlijnsche wachtbatal- jon vormen daar ter stede een onmis bare noot in het stadsleven. Deze mar- schen, welke op gezette tijden plaats vinden, trekken steeds veel bekijks. Den Haag zal nu ook een dergelijke bijzon derheid krijgen. Het hier gelegen wacht- bataljon, d.i. het hij den staf van den weermachtbe vel hebber bchoorende troo- pendetachement, zal eiken Woensdag cn Zaterdag te 13 uur langs het Plein defi- leeren, voorafgegaan door een muziek corps. Aanval op Ningpoe vordert snel SJANGHAI, 19 Juli (D.N.B.). Japan sche marinetroepen hebben Tsjingbai, de havenstad vap Ningpoe aan het Zui delijk gedeelte van de Ilangtsjaubocht, bezet. Hierdoor heeft Japan de contróle verkregen over den voor de Tsjoeng king-regeering belangrijken verkeersweg van Sjanghai naar het binnenland van China. Terwijl do Japansche aanval uit (ie Golf van I-langtsjau op Ningpoe, door de bezetting van verschillende forten bij Tsjingbai snel vordert, zijn de operaties voor de blokkade van de Chineescho kust sedert Woensdag ook uitgebreid, tot dén sector Fockien, waar 40 mijl ton noorden van Amoy Japansche eenheden aan land zijn gegaan en meer dan 20 k.m. landinwaarts doordrongen. Tegelij kertijd zijn Japansche eerahe&en geland op 20 mijl ten oosten van Tsjoeanlsjau die eveneens succes hebben behaald. exposeert heden de nieuwste ontwerpen Moderne slaapkamer ameublementen In Miaccoré, Mahonie, Matpoü, Avo-diré (ge waterd Afrikaanse!) citroen), IJsberken. Fabriekon te NIJKERK. T 7 LIEG er es uitl Ga met vacantie! 't Zijn de bekende leuzen die de V.V.V. thans alom laat hooren. Aleer dan ooit heeft men er behoefte aan, „er es uit te vliegen", met vacantie te gaan, de nerveuze spanningen van dezen tijd te ontvlie den, zich eens los te maken van zorgen en beslommeringen van eiken dag. Naar het buitenland gaan is nu uitgesloten. Voor velen, zéér velen zelfs, beleekent dit een groote teleurstelling. Maarlaat men dit toch ook weer niet al te somber inzien. Alles in het leven heeft twee kanten. Welnu, dit gedwongen verblijf in eigen land heeft ook zijn voordeelen, ja, heeft zelfs iets aantrekkelijks, al zullen velen het misschien slechts noode willen bekennen ofzelfs ontkennen. Maar hoe het ook zij: men reist nu in eigen land en men zal voor het eerst of bij vernieuwing de schoonheid van ons land genieten. GA er es uit: Ga met vacantie! Dat zegt ook V.V.V., cn ze weet dit ook attractief te maken. Zoo heeft de Provinciale Bond van Vereenigingen van Vreemdelingenverkeer in Utrecht een plan ontworpen om het „er es uitvlie gen" te animeeren en het „met vacantie gaan" aantrckkcliiker tc maken. De directeur van de V.V.V., de heer J. C. Wilbrcnninck, heeft daaromtrent vanmorgen in een persconferentie eenige nadere mededeelingen gedaan. V.V.V. heeft namelijk een plan ontwor pen. dat de vacanticgangers tot stempe laars" maakt- Een nieuwe en aantrekke lijke categorie stempelaars, wel te ver staan! Iedere vacantiegangeroud of jong. zoo wel de sportieve tippelaar, de tweewielige weggebruiker als de degelijke eomfor- genietende dieselganger, zal van dit stem pelaarsplan" kunnen profitceren. Een attractief plan O ET hecle plan, dat wel. zeer at tractief is opgesteld, komt in 't kort hierop neer: Men koopt bij de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer (in Utrecht bij het Verkeershuis aan dc Cathrij- nebrug, in andere plaatsen bij do V.V.V.-besturen) tegen betaling van een gulden een „bewijs van deelne ming", dat moet worden voorzien van naam cn adres, alsmede foto van den eigenaar. Dit moet naar het Verkeershuis worden opgezonden, waarna men het afgestempeld terug ontvangt. En bovendien krijgt men er een Gids der provincie Utrecht, een Tochtenboek en een plattegrond van de provincie bij cadeau. Met dit „bewijs van deelneming" op zak gaat men op reis. Hoe? Dat moet men zelf weten. Elk middel is geoor loofd. Waarheen'? Naar een 27 plaat sen in onze provincie of minder, in dien men dit verlangt. In dit plan zijn de volgende steden en dorpen „Ingescha keld": Abcoude. Amerongen, Amersfoort, Baarn, Benschop, Bilthoven-De Bilt, Brcu kelen, BunschotenSpakenburg, Den Dolder, Doorn, Drlebergen-Rijsen- burg, Haarzuilens, I-Iarmelcn, Jutfaas, I.oenen, i/oosdrecht, Maarn-Maarsbërgen, Maarssen, Maartensdijk. Montfoort, Oudewaler, Soest, Utrecht, Vreeswijk, Wijk bij Duurstede, IJsselstein en Zeist. A/J ET liet bewijs van deelneming meldt 1 1 men zich aan b0 een der in het boekje vermelde adressen V.V.V.-kanto ren of gemeentehuizen waar er een stempel in wordt gegeven, ten bewijze dat men in de belief jende gemeente inderdaad is geweest. De tocht kan in elk der plaatsen worden aangevangen, doch de stempels moeten worden verzameld in de periode van 20 Juli lot f October a.s.. De tocht behoeft niet in dén stuk tc worden uitgevoerd, doch kan zoo vaak als men wil en voor onbe paald cn tiid worden onderbroken. Men is verplicht in de genoemde plaatsen het boekje te laten afstempelen en na beëindi ging van den tocht moet het cantrMcbooXic (bewijs van deelname) uiterlijk op 1 Oc tober a.s. worden opgezonden aan het Verkeershuis te Utrecht- Fraaie prijzen Voor het verzamelen van alle stempels wordt een zilveren penning toegekend, voor 22 stompels een ver zilverde penning cn voor 16 stem pels een bronzen penning. Extra prijzen, waarvan de toeken ning afhankelijk is van het aantal bezochte plaatsen, worden beschik baar gesteld voor de beste foto, ge durende den tocht gemaakt, voor het beste verslag over den tocht en voor het aardigste pundicht. Men ziet dus: aan attracties geen ge brek! Met initiatief van den Prov. Bond van Vereenigingen van Vreemdelingenver keer Utrecht zal ongetwijfeld door velen worden toegejuicht en aan animo voor dit origineele plan zal het evenmin ont breken. OMTREK GELDLEENING BUNSCHOTEN BUNSCHOTEN, 19 Juli. Naar wij- vernemen heeft het college van B. en W. te Bunschoten het voornemen de nieuwe gcldleening k f 30.000 ter ver betering van straten en wegen door af schriften van schuldleeningen groot 500 en 1.000 onderhands te plaatsen. Aflossing der leening zal geschieden in tien jaar. De rente bedraagt 4/4 procent" ONVEILIG TERREIN NABIJ HARDERWIJK HARDERWIJK, 18 Juli. Van Zat?r- dag a.s. af zullen dagelijks schietoefe ningen met luchtafweerbatterijcn wor den gehouden, waardoor een gebied ten N.N.W. van Harderwijk, gelegen binnen ccn cirkelsector van 125 "graden breed- 'e waarvan het cirkel-mid.delpunt 4J4 km. ten O.N.O. van Harderwijk ligt cn waarvan de slraal 18 km. bedraagt, on veilig zal zijn. Anders uitgedrukt, zul een 125 graden brcode in N.N.W. rich ting loopende sector, van een cirkel met een straal van 18 km. uit een punt, 4J4 km. ten O.N.O. van Harderwijk gelegen, getrokken, onvei'ig zijn. ALKMAAR. 19 Juli. Aangevoerd 28 Jtta. pels, zijnde S0 000 kg. Fabriekskaas kleine ƒ34, Boerenkaas kleine ƒ30, boerenkaas com missie 30 per 50 kg. Handel vlug.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3