Wielrijders, opgelet! SANEER DEN RUNDVEESTAPEL Sympatiek doel OPRUIMING t want dit kan ten goede komen aan varkens en aan kippen Het kracht voer-probleem valt wel mee Verspilling van eiwit Krachtvoer Dr. J. Grashuis aan het woord Krachtige organisatie bepleit Slechte betaling Saneer den rundvee stapel Pleidooi voor eenheid Wederopbouw van Boerderijen Duitsch muziekkorps geeft concert Tentoonstelling Begrafenis van Bauke Boersma Handelsdagschool Half-jaarlijksche Kunsthandel Veenendaal HOF 7 Stamkaarten meel Langs de straat Burgerlijke Stand 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 JULI 1940 STADSNIEUWS BINNEN de gemeente Hoogland, on der den rook van Amersfoort, ligt het landgoed Schothorst. In kringen, die zich bezighouden met landbouw en vee teelt, begint deze naam den laatsten tijd hoe langer hoe meer bekendheid te ge nieten. Sinds de tweede helft van het jaar 1038 is daar immers gevestigd het Instituut voor moderne veevoeding „de Schothorst". d<at onder auspiciën staat van het Centraal Bureau uit het Neder- landsch Landbouwcomité en waarvan dr. J. Grashuis de directie in handen heeft. Medewerkers aan deze instelling, die vooral in den tegenwoordigen tijd zeer veel goed werk ten behoeve van de Nederlandsche boeren en dus: in het belang van heel het volk verricht, zijn de professoren B. Sjollema en W. F. Donath. Het arbeidsterrein van dit instituut staat in deze dagen wèl in het schijn- werperiicht der actualiteit: „De Schot horst" houdt zich bezig met studiën be treffende de moderne veevoeding en daar nu, wegens het wegvallen van een zeer. groot percen'age van het gebruike lijke krachtvoer, bepaalde stoffen, die velen vroeger als bij na-onmisbaar be schouwden, door andere vervangen zul len moeten worden, verdient een weten schappelijke arbeid als deze zeer zeker alle aandacht. Rond het hoofdgebouw heeft men een model-boerderij ingericht, waar de ver schillende medewerkers hun proefne mingen niet alleen konden doen, maar waar zij tevens in slaat waren om de resultaten van hun werk direct aan de practijk te toetsen. Op dit gebied heeft men helaas de laatste maanden met te genslag te kampen gehad, want groote gedeelten weiland moesten geïnundeerd worden, een belangrijk percentage van de veestapel moest tijdelijk geëvacueerd worden en bovendien belette een tekort aan arbeidskrachten, dat de Nederland sche Heidemaatschappij haar plannen om de omgeving van het bedrijf in w erk verschaffing gereed te doen maken, kon verwerkelijken. Verschillende proeven, die al tamelijk ver gevorderd waren, werden door de verwarde situatie in het midden van Mei dan ook plotseling afgebroken. Eén echter kon doorgang vinden, dank zij het feit, dat de directie toestemming verkreeg om de eigen koeien van het bedrijf terug te zoeken. Na veertien da gen speuren slaagde zij er inderdaad in, twintig van de vier en twintig melk koeien te vinden. Toen kon professor Sjollema, die bij deze proefdieren juist onderzocht in welke mate de normale weidegang een verspilling van eiwit ver oorzaakt, zijn werk voortzetten. De voorloopige gegevens, door dit experiment verkregen, zijn zeer in teressant: Er blijkt zonneklar»*" uit, dat koeien bij goede bemesting van de weide een belangrijk overcom pleet aan eiwitten krijgen, soms- twee m<aal te veel! Vast staat, dat dit bezwaren voor de gezondheid met zich brengt, eri vast staat ook, dat hier in economischen zin van een groote verspilling gespro ken moet worden. Hoe actueel deze kwestie is, wordt duidelijk wanneer men be- denkt, dat juist dezen winter een tekort aan eiwitrijk krachtvoer on der de oogen gezien zal moeten worden. Nu is het probleem om deze onevenwichtigheid tusschen zomer- en wintervoeding zoo veel mogelijk op te heffen. Een moge lijke oplossing, die zeer veel kans van slagen heeft, wordt op het oogenblik op „de Schothorst" in de practijk beproefd: De koeien blij ven nu goeddeels op stal en krij gen daar slechts de helft van het versche gras, dat zij anders geno ten. Dit wordt aangevuld met in gekuilde gestoomde aardappelen en wat stroo. totdat de norm be reikt is. Het gras, dat op deze wijze be- -»oaard wordt, kan ingekuild wor den, hetgeen des winters uitste kend van pas kan komen ter com pensatie van het krachtvoertekort. Wij spraken hierover met den di recteur van het instituut, dr. Gras huis, die groote waardeering uitte over de uitvoerbaarheid van dit experiment. Ook in de toekomst, wanneer we weer onder normale verhoudingen leven, zoo zei hij, zal men goed doen dit systeem in eere te houden, daar men dan met min der weiland een zelfde aantal die ren kan houden, terwijl het restee- rende deel van den grond voor bouwland geschikt gemaakt kan worden. Het onderzoek naar middelen om het bezwaar van een te geringen voorraad krachtvoer te overwinnen, behoort op dit oogenblik uilteraard tot een der be langrijkste werkzaamheden van het instituut. Ten aan/ien van de moge lijkheid om dit probleem tot oplossing te brengen, liet dr. Giashuis een op timistisch geluid liooren. Tn 'het alge meen kan dit gezegd worden: Wint men in een bedrijf voldoende ruw-voe derproducten (voederbieten, gestoomde aardappels etc.) en beschikt men over genoeg kuilvoeder, dan kan met zeer weinig krachtvoer volstaan worden. De vorige winter heeft trouwens al een aanwijzing in deze richting gegeven In den beginne waren de boeren onte vreden over de rantsoeneering van het krachtvoer, maar achteraf bleken de financieele uitkomsten van het bedrijf ei gunstig door beinvloed. Menige boer kwam nota bene tot dc slotsom, dat hij eertijds te ruim met zijn krachtvoer was omgesprongen, waardoor zijn fok- dieren te vet waren geworden, hetgeen de gezondheidstoestand natuurlijk niet ten goede kwam. Daar nu de behoefte aan ruw-voeder- productcn plotseling zooveel grooter is geworden, verdient het in alle opzich ten aanbeveling, dat de bedrijven niet te eenzijdig georganiseerd worden. Zij moeten zich noodzakelijkerwijs wel richten naar een gemengd bedrijven- plan. Dit za! zeer zeker ook ten goede komen aan de geldelijke resultaten. En dat is wel noodig ook. De weideboer heeft het de laatste jaren niet direct goed gehad. Een meer intensieve ex ploitatie van den bodem kan alleen maar welkom zijn. Deze kwestie bracht ons als vanzelf op het terrein, waar sociale en econo mische factoren samen gaan. Dat deze in het boerenbedrijf lang niet altijd waren zooals zij feitelijk behooren te zijn, bleek wel uit de mededeelingen van dr. Grashuis. In de laatste jaren hebben speciaal de weideboer en de boer van het kleine gemengde bedrijf een slechte betaling voor hun arbeid gehad. Om eens een voorbeeld te noemenwanneer men de zen afgeloopen winter alles moest koo- pen voor het melkvee, dan bedroegen de fabricagekosten van één liter melk tien en een halve cent. De boer zelf ont- dat varkens en kippen niet buiten krachtvoer kunnen. Maar hiertegen over staat, dat wetenschappelijk ge leide weide- en ook gemengde be drijven genoeg ruw-voeder en kuil- producten kunnen voortbrengen om daarmee het tekort aan kracht voer voor het rundvee vrijwel ge heel te dekken. Dit beteekent. dat er krachtvoer vrijkomt voor var kens en kippen! Dit is zeer belang rijk Men mag immers niet verge ten, dat het varken met krachtvoe der veel kalorie-waarde levert in den vorm van vet. In dit opzicht kan het met glans wedijveren met de koe, zélf» wanneer men ook de melkproductie in aanmerking neemt! Ik ben van meening, zoo zei ons dr. Grashuis, dat zonder bezwaar 20 tot 25% van onzen rundveestapel opgeruimd kan worden. Daar kun nen wij slechts wel bij varen! Het heeft geen zin. tuberculeus vee, vee met infectueuze uieraandoeningen of vee met andere gebreken, die het te eenenmale voor voortplanting on geschikt maken, in leven te houden. Zij zijn immers totaal ongeschikt voor den fok. Vooral in dezen tijd is 'het dwaas heid, dergelijke runderen van voe der te voorzien. Worden ze geslacht, dan beteekent dit in de eerste plaats een saneering van de Neder landsche veeteelt, die hoognoodig is. Men denke slechts aan de toekomst mogelijkheden van den export.... Voorts moet men toch ook rekening houden met de positie van die kleine bedrijven, die zonder varkens en kip pen in groote moeilijkheden zouden ge raken. Hierdoor zou men hun zelfs vaak de laatste bestaansmogelijkheid ontnemen, terwijl zeker allerlei bedrijfs- moeilijkheden verwacht mogen worden. Men denke slechts aan het gemengde bedrijf, dat veel ondermelk van de fa briek terugkrijgt en geen varkens meer mag houden, 's Winters is ze nog terug te geven aan de koeien, maar waar moet men 's zomers dan met de onder- melk heen? Daarom is dr. Grashuis van opinie, dat men ten eerste het oog gericht moet HUIZE SCHOTHORSTwaar dr. JGrashuis en zijn medewerkers hun labo ratoria hebben. ving echter maar... 7 tot 9 cent per liter! Dus niet alleen werden de kosten niet gedekt, maar hij ontving ook geen arbeidsloon. Hij werkte niet. voor niets hij gaf geld toe! En deze zelfde melk werd in de stad verkocht voor li tot 18 cent per liter. i) Dr. Grashuis heeft van 1919 tot 1935 als veearts tn de gemeente Zelhem in den Achterhoek praktijk uitgeoefend. Daar heeft hij van nabij met kleine be drijven kennis gemaakt, waarvan de in komsten som* niet grooter waren dan f 200,— tot f 300.per jaar. Het ge volg van dergelijke toestanden is. dat thans vele boeren op te hooge laeten zitten en over te weinig bedrijfskapi taal beschikken. Dit is vanzelfsprekend een rem voor de verbetering van den landbouw, omdat de betrokkenen vaak niet eens in staat zijn, de aanschaffing van kunstmeststoffen te financieren of ander materiaal aan te schaffen, noo- dig voor een hervorming van het be drijf. In dit verband is het goed, aldue dr. Grashuis, er op te wijzen hoe noodzake lijk het is, dat de boeren zoo spoedig mogelijk geld ontvangen voor geleden schade, berokkend door het feit. dat. ge ëvacueerd \ee niet terugkeerde, land bouwwerktuigen vernield werden en hun woningen vaak een zelfde lot deel den. En tenslotte dienen zij nu toch ook geld te ontvangen voor vee, dat juist voor den oorlog aan de regeering gele verd werd. s) Er gaan in dezen tijd stemmen op, die bepleiten den rundvee-stapel in tact te houden en de varkens en kippen voor een groot deel te slachten, teneinde te gemoet te komen aan het voedseltekort Deze voorkeur voor den rundveestapel grondt men op de bewering, dat het lang duurt voor men haar weer op peil zou kunnen brengen. Varkens en kip pen echter kunnen snel genoeg gefokt w orden. Met deze argumentatie gaat dr. Grashuis niet accoord: Het is waar, houden op een saneering van den rund veestapel. Ten tweede moeten de boeren trachten, het rundvee in leven te hou den met zoo weinig mogelijk krachtvoer wat dank zij de vervangingsmogelijk- hed?n inderdaad kan! opdat het res- teerende krachtvoer ten goede kan ko men aan varkens en kippen. Deze die ren kunnen trouwens ook gedeeltelijk gevoerd worden met veel producten van het eigen bedrijf, b.v. aardappelen en ondermelk. Het volledige afslachten van die dieren zou onverantwoordelijk zijn. En een dergelijke daad, zoo zeide ons dr. Grashuis, hebben de boeren in geen enkel opzicht verdiend. Naar mijn mee ning vormen zij het beste deel van onze natie. De boerenbevolking rnag aan spraak maken op meer waardeennc, dan haar de laatste jaren in de 6teden ten deel viel. „Ik heb een half jaar op een Rijksbureau te Den Haag gewerkt en kunnen constateeren, dat de boer, van wien men zegt, d<at hij altijd klaagt, juist tot de minst klagenden gerekend mag worden. Hij is een nuchter denker, past zich gemakke lijk aan nieuwe situaties aan en neemt met minder genoegen dan eenige andere categorie der bevol king. Wanneer de boeren geza menlijk beschikken over één machtige organisatie, vrij van alle verkeerde invloeden, dan geloof ik, dat het algemeen belang.maar ook het belang van iederen boer af zonderlijk daarmee ten zeerste gediend zou zijn. En ik beschouw het als een voorrecht, voor de boe ren te mogen werken." 1) Weliswaar wordt dit, verlies 's zo mers weer iets ingehaald, doch over 't geheel kan niet van inkomsten gespro ken worden. 2) Inmiddels is, naar we vernemen met de uitbetaling hiervan een aanvang gemaakt. Belangrijke bepalingen omtrent het verduisteren In verband met de in het Verordenin genblad voor het bezette Nederlandsche gebied op 6 Juli 1940 verschenen veror dening van den Rijkscommissaris be treffende het verduisteren maakt de „Befelhshaber der Ordnungspolizei beim hóheren SS- und Polizeifuhrer" officieel bekond: De belangrijkste nieuwe bepaling van de verordening betreffende het verduis teren is», dat fietsers vanaf dit oogen blik in het donker niet meer zonder licht mogen rijden. De nieuwe verorde ning bepaalt in verband daarmee, dat ook fietsers met verduisterde verlich ting moeten rijden en dat de voorlam pen van fietsen zoodanig afgeschermd moeten zijn, dat slechts een horizontale opening van 35 cm. lengte en 1 cm. hoogte in de onderste helft het licht naar buiten schijnt. Deze bepaling heeft ten doel. den rijweg zoo te verlichten, dat de fietser veilig kan rijden en fiet sers uit tegengestelde richting de fiels als zoodanig kunnen herkennen. De maten van de opening, waardoor het licht naar buiten schijnt, komen over een met de voor het Duitsche Rijk gel dende bepalingen. Daar echter in Ne derland veel meer fietsen gebruikt wor den, wordt verwacht, dat men zich in ieder geval aan de kleinste maat, nl. 3 cm. lengte zal houden. In dit verband wordt er op gewezen, dat de vervaardigers van verduiste ringsapparaten voor voertuigen (met in begrip van fietsen) deze, alvorens zij in den handel gebracht worden ter keu ring moeten voorleggen aan de com missie voor materiaalonderzoek v. d. Rijksinspectie voor Burgerlijke Lucht bescherming. Heerengracht 23, 's-Gra- venhage. De commissie voor materiaalonder zoek controleert, of het aangeboden ver duisteringsapparaat aan de voorwaar den van de Verordening betreffende het verduisteren beantwoordt. Daarbij is het voor de verduisterings apparaten voor fietsen niet altijd nood zakelijk, dat ze onvoorwaardelijk de in par. 10 genoemde horizontale opening bezitten. De commissie voor materiaal onderzoek kan integendeel ook andere verduisteringsapparaten goedkeuren, die in de par. 10 voorgeschreven licht sterkte niet overschrijden en ook in verder opzicht aan de eischen van ver duistering beantwoorden. Allen fietsers wordt aangeraden, zich slechts verduisteringsapparaten aan te schaffen, die door de commissie voor materiaalonderzoek goedgekeurd zijn. De goedgekeurde afschermapparten zijn voorzien van een ingeponsten rechthoek van 20 mm legte en 15 mm hoogte met de letters J. L. B. en daaronder het keu ringsnummer. In den handel gebrachte verduisteringskappen, die niet voorzien zijn van deze teekens, worden be schouwd, niet aan de voorschriften te voldoen. Ten aanzien van de toepassing der verduistering zullen binnenkort verde re bekendmakingen gepubliceerd wor den. Er wordt verwacht dat de bepalin gen van de nieuwe verordening betref fende het verduisteren door de bevol king etipt nageleefd zullen worden daar het verduisteren' in laatste instantie slechts dient ter bescherming van de bevolking en haar bezittingen. Door het districtsbureau Amersfoort voor den wederopbouw van boerderijen werd opdracht gegeven voor de vervaar diging van bouwontwerpen door ver schillende architecten. Het district om vat Amersfoort, Hoogland, Stoutenburg, Leusden, Woudenberg en Scherpenzeel. De volgende opdrachten zijn reeds ver strekt. Aan H. A. Pothoven voor 30 boerde rijen, Joh. H. Blom 10, G. van Hoogevest 10. J. F. Langenhorst 10, Yellekoop 5, allen te dezer stede. Verder aan J. Pot hoven en van Wamel te Leusbroek 20, A. N. Brouwer te Soest. 18, W. van de Leek te Soest 5 en P. Beekman te Soestdijk 5 boerderijen. Op de Varkensmarkt Van acht tot halftien heeft een mu ziekkorps van de Duitsche weermacht, onder leiding van den kapelmeester Nickel gisteravond op de Varkensmarkt wederom een uitvoering gegeven, waar voor \an de zijde van het publiek groo te belangstelling getoond werd. Behal- \e uit marsehen, bestond het program ma uit concert-werken. Het valt te ver melden. dat het korps een compositie speelde van onzen stadgenoot den heer C. H. \an den Bergh. DOCTORAAL EXAMEN Ds. W. F. Golterman, doopsgezind pre dikant te dezer stede, slaagde te Utrecht voor het doctoraal examen theologie. MARKT AMERSFOORT. 19 Juli Hoendeneieren <14.50, eendeneieren 33.50, per 100 stuks. Kippen 0 70140, hanen 0.80 1.20, jonge hanen 0 400.60, jonge konij nen 0 600.70 per stuk. Biggen 1623 per stuk Aangevoerd werden ongeveer: 210.000 stuks hoendereicren, 1800 eendeneieren en 65 biggen Op Woensdag 24 Juli in de Industrie- en Huishoud school ten bate van de oorlogsslachtoffers |~")E Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool organiseert op Woensdag 24 Juli a.s. van 2.30—5.30 uur een tentoonstelling in het schoolgebouw Beekensteinschelaan. De middag is geheel door de leerlin gen zelf voorbereid. Ieder stuk is door de leerlingen gemaakt. Men heeft n.l. ge meend dat het aardiger is. wanneer een school geen geld. maar werkstukken aan de slachtoffers geeft. Deze ontvan gen nu honderden stuks pyama's, bonte schorten, kruippakjes, kinderjurken, meisjesblouses, rokken, japonnen, enz. Het materiaal voor deze werkstukken moet worden betaald. Daarvoor is geld noodig en daarom organiseert men deze tentoonstelling-bazar. De bezoekers zul len er veel van hun gading vinden, wat zii voor eigen huishouding kunnen ge bruiken of ook wegschenken. Practische wenken voor deze tijden op alle huishoudelijk gebied worden dooi de leerlingen gegeven en gedemon streerd. Er kwamen den laatsten tiid tal van vragen, zoodat men heeft gemeend uit deze behoefte aan voorlichting op deze wijze profijt te mogen trekken ten bate van de slachtoffers, dus: „Komt allen en geeft gul!" Van Centrale Werkplaats naar Commissie van Herstel Men schrijft ons: HET Comité, dat tot doel had. gelden in te zamelen voor de oprichting van een Centrale Werkplaats, is er in geslaagd, een bedrag van f 10.000.hij een te krijgen, dank zij dikwijls gulle bijdragen van talrijke schenkers. Dit be drag werd in handen gesteld van B. W. Aangezien door de volkomen gewij zigde omstandigheden de oprichting van een dergelijke werkplaats nauwelijks nog eenigen zin zou hebben, heeft het Comité het juister geacht, dat het ont vangen bedrag ter beschikking gesteld wordt van de Amersfoortsche Commis sie van Herstel. Een dergelijk voorstel werd reeds met Burgemeester en Wet houders besproken en het heeft bij deze instantie algemeene en volledige in stemming gevonden. Verreweg het meerendeel der schen kers zal trouwens dat voorstel van het Comité slechts kunnen toejuichen, om dat daardoor hun bijdragen ten goede zullen komen van talrijke zwaargetrof- fen Amersfoortsche gezinnen, welke door de verschikkelijke gevolgen van den oorlog financieelen steun dringend noodig hebben. Mochten er onder de goede gevers toch nog enkelen zijn, die de daad van het Comité niet toejuichen, dan kunnen zii vóór 28 Juli a.s. het door hen gestorte bedrag van B. en W. terugvor deren. Voor het steunen van Amersfoort sche oorlogsslachtoffers geldt echter meer dan nooit de spreuk: Die geeft wat hij heeft, Is waard dat hij leeft. Het Comité venvacht daarom met het volste vertrouwen, dat na 28 Juli a.s. de volledige som van f 10.000. door B. en W. zal kunnen worden overgedragen aan de Amersfoort sche Commissie van Herstel, aange zien het Comité zich niet kan inden ken, dat men zich niet zou kunnen vereenigen met het afstaan van een reeds geschonken bijdrage aan hen. die tengevolge van den oorlog have, goed en dikwijls zelfs gezondheid verloren hebben. In allen eenvoud is gistermiddag op de begraafplaats „Rusthof" het stoffelijk overschot van wijlen Bauke Boersma. in leven oud-stadsomroeper, ter aarde be steld. In de aula verzamelden zich familie leden en vrienden van den overledene rond de baar. Hier hield de heer Dj. A. G. v. d. Heide een korte rede. waarvoor hij tot uitgangspunt had gekozen het zes en twintigste vers van Psalm 73. In enkele woorden herdacht hij den ontslapene als vriend en als mensch. waarbij hij ook zinspeelde op den maat- schappelijken arbeid van den overle dene. Bij het graf heeft een familielid be dankt voor de belangstelling. Toelatings-examens Na gehouden examen van de gemeen telijke handelsdagschool met 4-jarigen cursus zijn toegelaten tot de le klasse: Anna G. Bakker, Baarn, Adriana Bergkamp, Cornelia C. A. Boshuizen. Anna C. Buxmann! W. van Donselaar, Nijkerk, W. van de Klashorst. Maria v. d. Koot, Ch. J. A. Kramer, Baarn. Hen- drika J. G. Kuiper. J. Kuis. A. van Lam- balgen, J. A. ter Maten, W. A. A. Reits- ma, J. v. d. Rotte. Cornelia Scihouten, W. Schreuder, M. Schrijver, Hendrika Smit. Geertruida Souwerbren, J. C. Stil lebroer. A. Toebes. G C. J. Vermeulen. W. Vonk. Johanna A. van IJken, M. C. Zwarteveen, H. L. A. Zeylmans; 2e klasse: R. de Hoog. F. A. Poot, Barneveld. 3e klasse: B. v. d. Bovenkamp, Hilversum. B. v. Koesveld. Bameveld, B. van Midden dorp, Barneveld, P. Ottervanger. Hilver sum, J. H. Vonhof, Soest. Een belastingbiljet ook TT ET blijkt, dat dc distributie een enkele ■IT maal nog wel eens kleine moeilijk heden oplevert, welke tc wijten vallen aan misverstanden of onvolkomenheden. Een lezer illustreerde dit in een brief, waarin hij zijn ervaringen uiteenzette, die in 't kort hierop neerkomen: Des morgens werd hij onvcrrichterzake teruggestuurd, daar men op het distributiekantoor inzage wenschte van stamkaart en belastingbiljet Later echter en dit wekte zijn gram schap legde men het belastingbiljet on geopend terzijde. Voorts had bedoelde le zer „in de kranten gelezen", dat kinderen na het vierde levensjaar recht zouden heb ben op een boter- en vetrantsocn van 250 gram. Dit bleek echter ook niet het geval,s onder de vijf jaar hebben kinderen slechts recht op een half rantsoen: „Er zal nog heel wat moeten gebeuren, voor wc van een geordende maatschappij kunnen spre ken", verzucht hij dan. Inderdaad: ïve zijn er op maatschappe lijk gebied nog lang niet klaar. Maar of dit nu z'n oorzaak vindt in simpele ongemak- jes als hier vermeld worden, gelooven we vooralsnog niet. Men moet oppassen, van het begrip „geordende maatschappij" geen al te gevoelig stokpaardje te maken. Deze zaak zit overigens als volgt in el kaar: Inderdaad heeft men op het distribu tiekantoor, in dit geval te allen tijde, het recht, inzage te eischen van het belasting biljet, doch het wordt eerst plicht, wan neer de betrokken ambtenaar meent zich te moeten overtuigen van dc juistheid der hem verschafte gegevens. Zoo kan het verklaard worden, dat 's avonds door den cenen ambtenaar ter zijde wordt geschoven, wat 's morgens door den anderen zelfs zou het dezelfde geweest kunnen zijn! nog ter hand werd gevraagd. Dc stam kaart heeft men noodig voor administratie ve bijzonderheden. Een vraag is natuurlijk, waarom op de formulieren voor het boter- en vetrantsoen niet duidelijk stond aangegeven, dat men beide papieren bij zich moest hebben. Ze ker zou het zakelijker geweest zijn, wan neer dit wel gebeurd wasvooral daar, niet iedereen uit zichzelf voldoende zaken man blijkt om deze documenten in dergelij ke gevallen bij zich tc steken. Wat die kwestie over den vier- en vijf jarigen leeftijd tenslotte betreft: inderdaad moet een kind vijf jaar geworden zijn, wil het recht hebben op een heel rantsoen, Wanneer in sommige kranten vier jaar, heeft gestaan, dan is dit fout geweest. P)E Amersfoortsche jeugd heeft gjst©- ren weer van zich doen weten, zij het dan op minder prettige wijze. Zoo betrapte de politie vijf knapen, die in een tuin aan de Krankeleden- straat de hoornen en ander toekomstig voedsel vertrapt had,den, om eenige pe ren te bemachtigen. In een tuin van een onbewoond perceel aan den Utrecht- scheweg waren twee jongens bezig met het plukken van onrijpe pruimen. Verder hield de jeugd huis in het bosch van Birkhoven. De politie heeft er zich toe beperkt, om den schuldigen een flinken uitbrander te geven. In een woning aan de Palmstraat is gisteren een schoorsteenbrandje uitge broken. Een agent van politie wist met behulp van de inwoners erger te voor komen. De oorzaak ligt in het stoken van geteerd hout. Het aantal wielrijders, dat weer ge waarschuwd en geverbaliseerd moest worden, wegens het bij richtingveran dering geen teeken geven was groot. Op het kantongerecht is gebleken, dat zoo'n verzuim twee gulden kost Ook waren er wielrijders, die niet stopten voor het stoplicht op de Var kensmarkt of ver over de streep halt hielden. Tenslotte vermeldde het dagboek van de politic, dat opgetreden moest wor den tegen talrijke visscherljes aan den waterkant, die niet geweten zouden hebben, dat zij hun jachtsport uitoefen den in verboden vischwater. 18 Juli 1940 GEBOREN: Christiaan Johannes, z. v. Willem Polhout en Guurtje van Drie; Jansje Hendrika, d. v. Reinardus Smit en Catharina Hendrika Versluis. ONDERTROUWD: Gerhard Herman Kortbeek en Fenna Cornelia Catharina Gerarda Verheuvel; Cornelis Antonie Wery en Tijmina Vivié; Isaak Meijer en Margje Johanna Hclana van Oosten; Klaas Groothuis en Maria Johanna Christina Gouw; Johannes Iloksbergen en Johanna Geertruida Staats; Petrus Paulus Bruna en Petronella Antonia Joanna van Dalen; Gijsbertus van den Hock en Rosalia Helena Kentin; Anto- nius Johannes Jansen en Evert ie Elings. Frederick Leonard Boer en Marie Eli sabeth de Bruin. GEHUWD: Jacobus Cornelia Veenen daal en Gerritje Johanna van Thuijl; Jan Pertrusma cn Jenncke Dorrepaal; OVERLEDEN: Gerrit Hermanus Pa ter, oud 23 jaar. ongehuwd, gesneuveld 10 Mei 1940 te Leiden; Anna Ernestine Boers, oud 49 jaar, echtgenoote van Os wald Christiaan Tulleken. TEMPERATUUR VAN HET WATER De temperatuur van het water in Pesie's bad bedroeg hedenmorgen 6S gr. F. 20 gr. C.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5