Het onvolprezen Abcouder meer wordt OUDERAMSTEL OPPERDE HET DENKBEELD Bijenteelt en fruitteelt gaan hand in hand I TWEE AUTO's op elkaar gebots Het bijenbataljon treedt aan Plaquette Jan v. Kan Allerwegen rees het verzet MEER CONTACT GEWENSCHT Benzine-moeilijklieden voor de tuinders 2e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 JULI 1940 Drie ernstig gewonden LEIDSCHENDAM, 19 Juli. - Aan dec Veurschestraatweg nabii Scha ken bosct heeft gistera\ond omstreeks halftwaa: uur een ernstig auto-ongeval plaats g» had. Om 11 uur ging de adjudant T gekwartierd bij den heer Zuidwijk aai uen Veurschestraatweg voor de laatst maal inspecteeren of het militaire aut< park in orde was. In de auto. welke bi stuurd werd door den adjudant, hadtb: ook nog plaats genomen de sergeant li de 22-jarige mejuffrouw J. en haaj 17-jarige zuster T. Men is toen gereden tot de „Goude; Leeuw" te Voorschoten, waarna de rugweg werd aanvaard. Nabii de Frek» laan kwam uit de richting Leidschen dam links van den weg rijdende een nu litaire vrachtauto bestuurd door dei soldaat B. Met donderend geraas k\v men de beide wagens met elkaar botsing. De vrachtauto werd aan rechtervoorzijde zwaar beschadigd, te; wijl de personenwagen als het wan werd opgerold. Toen men de inzittenden uit de pers* nenwagen had bevrijd en inmiddels dokters Revers en Zeeland ter plaat; waren gekomen, bleek, dat de adjudant T. zwaar gewond was en inwendiw kneuzingen had opgeloopen, sergeant was slechts licht gewond aan het hoofd mej. J. Z. bleek een arm te hebben broken en talrijke hoofdwonden te heb ben gekregen, haar zuster T. kreeg eet hersenschudding verschillende schaal wonden en klaagde over ernstige pij in haar borst. De soldaat-bestuurde van de vrachtauto had schijnbaar ge» nerlei verwondingen opgeloopen. doe! was spoorloos verdwenen. Nadat de beide dokters de eerste hult hadden verleend zijn de adjudant T. er de beide dames Z. ter opname naar Antonius Hove te Voorburg vervoerd de sergeant L. is naar zijn kwartier v er voerd. Door de gemeente-politie is proce; verbaal opgemaakt. Verschillende omwonenden, welk reeds ter ruste waren, werden zelfs o een afstand van ruim 100 meter d<™ den hevigen slag wakker en verkeerde in de meening dat een bom was ingf slagen. De verkoop van vleeschwarei op Zondag te Amsterdam verboden AMSTERDAM, 19 Juli. Afgekon digd is de door den gemeenteraad Amsterdam vastgestelde en than goedgekeurde wijziging van de veror dening op de winkelsluiting ten aan zien van den verkoop van uitgesnedei fijne vleeschwaren op Zondag in win kels. waar uitsluitend of in hoofdzaa! uitgesneden fijne vleeschwaren en/< belegde broodjes ten verkoop in voo: raad zijn. Voortaan zullen op Zondag in de ge noemde winkels slechts belegde brood jes mogen worden verkocht. De ver koop van enkel uitgesneden fijn vleeschwaren in deze winkels op Zon dag is verboden. r-l'i dc Nederlandsche Ambachtskuii op de Leipziger Messe Reeds in vroege tijden heeft Xede: land zich op de vervaardiging van arti« tiek handwerk toegelegd en daarmed welverdiend een wereldreputatie kregen. Het waren Nederlandsche koor lieden, die aan deze producten in lie buitenland bekendheid verschaften. W vinden hen in vroegere eeuwen hierm» de op de internationale handelsplaatse: waar zij de genoemde voortbrengsel? ruilden tegen andere goederen, waaraa men in Nederland behoefte had. Nog hi den ten dage bestaan oude prenten e documenten, die betrekking hebben o dezen handel. Ook thans wordt de ambachtskunst Nederland druk beoefend. Zij geniet al zoodanig waardeering, maar de uitvoe der geproduceerde artikelen ontmoet' tot dusver tal van moeilijkheden. Hf valt daarom toe te juichen, dat voor ee: belangrijken nijverhedstak als de hie vermelde nieuwe wegen worden ingesli gen en nieuw afzetgebied wordt gezoch Op de internationale Leipziger-Me: welke van 25 tot 29 Augustus gehoud" wordt, zal de Nederlandsche ambacht kunst voor het eer9t met een collectiev tentoonstelling aanwezig zijn. Tn dit k fernationale milieu, met inzendingen ui ongeveer 20 verschillende landen, duidellijk worden aangetoond op wel hoog peil zich de ambachtskunst in N derland bevindt. AANGIFTE VAN VOOR DE DUITSCH WEERMACHT BEREDEN MOTOR RIJTUIGEN s-GRAVENHAGE. 18 Juli. Nat aanleiding van de bekendmaking va de Duitsche weermacht, dat alle mok rijtuigen, welke voor de Duitsche wee macht worden bereden en zich nog h vinden in garages en reparatiewed plaatsen, ten spoedigste door de honde» Tl; dier garages en werkplaatsen moet? ju worden opgegeven bij het wachtkonp mando Kraut, Mauritskade -ri3 den Ha; telefoon 117780, vernemen wij nader, dl het hier slechts betreft wagens, die de colonne Kraut hebben gereden en d ten onrechte in garages en re pa rak werkplaatsen staan. Deze oproep is schied om de regelmatige teruggave wagens aan de eigenaars te kunnen b werkstellige»». 1 de zeker de moeite van het probeert waard, nog afgezien van de groote voo deelen, die het den fruitteler in de to* Je komst ongetwijfeld zal brengen. Na' ons bekend is, hebben reeds tal va fruittelers op deze wijze zeer aardii resultaten weten te bereiken. Voordat men echter zoover is, dat aantal bij eenvolken groot genoeg is dat is het bij lange na nog niet om boomgaarden in ons vaderland in voorjaar te kunnen Jjestrijkcn. komt nog heel wat kijken.'En laat de bijeaha der en fruitteler dan eefst via hun otp nisaties meer dan tot nog toe met elke in contact komen, opdat zii weten wat aan elkaar hebben in het besef, dat bii(i teelt en fruitteelt hand in hand gaan .i, Je EERVOL ONTSLAGEN BURGEMEESTERS 's-GRAVENHAGE, 18 Juli. Bij be sluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandscbe zaken is aan jhr. mr. Th. E. Serraris, op zijn verzoek, met ingang van 16 Juli 1940, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Ginneken en Ba vel is, met ingang van 16 Juli 1940 aan H. van der Veen eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Willemstad; is aan J. Vogels, op zijn verzoek, met ingang van 15 Juli 1940, eervol ontslag vei'leend als burgemeester der gemeente Leende; is aan mr. dr. K. L. C. M. I. baron de Wijkerslooth de Weerdesteijn, op zijn verzoek, met ingang van 11 Juli 1940, eervol ontslag verleend als burgemees- ter der gemeente Hilversum; is aan A. F. Hanssens, op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus 1940, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Stavenisse, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen. Zaterdagmiddag onthulling te Noordwijk Zaterdagmiddag as. zal in den muur rondom een villa aan den Noordelijken boulevard van Noordwijk een plaquette onthuld en aan de gemeente overgedra gen worden ter nagedachtenis van den groot eu Noordwijkschen redder van menschenlevens en schipbreukelingen Jan v. Kan, die verleden jaar in dit dorp is overleden. Het initiatief tot deze plaquette is ge nomen door een kleine commissie, be staande uit den oud-Noordwijker (thans in Maartensdijk) J. J. van Capelle, en de Noordwijkschc ingezetenen J. v. Gilse en E. Urlus, onder de bezielende leiding van den eerstgenoemde, die ook bij de onthulling het woord zal voeren. De plaquette, een bronzen borstbeeld en face van den gehuldigde, is vervaar digd door de Utrechtsche beeldhouwster mej. v. Beeck Calkoen. Op de borst van v Kan prijken de afbeeldingen der on derscheidingen. die hem in binnen- en buitenland dank zij z'n moedige en on- verschrokken prestaties, in den loop der jaren zijn geworden. thans er weinig waarde aan hechten (of is het laksheid?), terwijl het voor beide groepen zoo niet een vitaal levensbe lang, dan toch een kwestie van de eerste orde is. Wel gaat men langzamerhand inzien, dat de bijen- en fruitteelt meer behooren samen te gaan. maar van da den in die richting blijkt nog niet al te veel. De bijenhouder zegt: Laten de fruittelers tot mij komen. De fruit teler daarentegen vraagt: Hoe kom ik aan goede bijenvolken? Waarom deze terughoudendheid, waar het feit, dat een verhuizing van bijen volken in het voorjaar naar de bon gerds beide partijen veel voordeel brengt, toch algemeen bekend moet worden verondersteld? In de maanden April en Mei zijn vele bijenvolken immers tot een nutteloos nietsdoen gedoemd. Brengt men de vol ken in dezen tijd over naar de bloeiende kersen- en perenboomgaarden, dan is zelfs van het armzaligste bijenvolk nog iets te maken, terwijl de bijen intus- schen voor de bevruchting der bloesems zorg dragen. De suikerpot te hulp geroepen AAR wat doen nu tal van imkers? Zii roepen in het voorjaar den suikerpot te hulp, niet beseffende, dat de voedering met gedenatureerde suiker slechts als een noodmaatregel mag worden beschouwd. De bijen zijn met deze zoete substantie toch al heel slecht geholpen, daar het haar slechts door de verzamelde voorraden stuifmeel mogelijk wordt een goed broed- nest te ontwikkelen. En die zullen de biien zelf wel opdoen, maar dan moet de imker ze daartoe ook in de gelegenheid stellen. De terughoudendheid van de bijen houders is overigens wel te verklaren, want velen hebben met de lood-arsenaat- bespuitingen van de boomgaarden niet al te beste ervaringen opgedaan. Maar hier kan de fruitteler de helpende hand bieden. Men behoeft maar even bii de bevoegde instanties aan te kloppen en die weg is heusch wel bekend om een middeltje te weten te komen, waar door de noodzakelijke bongerdbespuiting geen dood en verderf zaait onder de bijenvolken. Intusschen wordt ook het doodelijke gevaar van een loodarsenaat- bespuiting in bijenteeltkringen meer malen in twijfel getrokken. Maar hoe het ook zij, deze moeilijk heid is door onderling overleg gemakke lijk te overbruggen. En waarom zou de bijenhouder zijn volken dan in het voor jaar op een terrein houden waar voor de bijen niets te halen valt, terwijl de imker er elders geld mee kan ver dienen? Voor den fruitteler, die de bijen voor de bevruchting van de bloesems drin gend noodig hebben, bestaat er overi gens ook wel andere methode dan de oude beproefde, die den bijenhouder in staat stelt zijn volken in de boomgaar den te plaatsen tot beider voordeel. Die manier komt hier op neer, dat de fruit telers zelf biien gaan houden, hoewel daar verschillende moeilijkheden bij komen kijkpn en bovendien kennis van zaken vereischt wordt. Oppassen is de boodschap HTDCH zal het die richting op moeten, want ook in het gun stigste geval zullen de 250.000 in Nederland levende bijenvolken lang niet alle boomgaarden kunnen be strijken, zoodat men eerstdaags bij een eventueeie afdoende oplossing van het probleem voor de noodzaak komt te staan om bijen te telen. Dan komt men weer terug op den vraag van den fruitteler: Maar boe kom ik dan aan bijen? Het antwoord is een voudig. Men stelt zich in verbinding met een imker of men koopt een paar volken op de jaarlijksehe bijenmarkten. De beestjes zullen dan zelf wel zorgen, dat men spoedig in een behoorlijk aan tal hijenkolonies zit. Men kan hier pro- fiteeren van de in dit geval „goede" zwerm-eigenschap der bijen. Wil men hierdoor dus tot een ver meerdering van het aantal bijenvolken komen, dan blijft oppassen de bood schap, want ook dan kunnen er zich tal van onverwachte moeilijkheden voor doen. Neen. wij merkten het reeds op, de fruitteler moet wel verstand hebben van de wonderlijke dingen in de bijen wereld. Maar voor liefhebbers is het A BCOUDER MEERLangs den drukken straatweg naar dfx Amsterdam ligt daar, blinkend in de zon, de wijde waterplas, omzoomd door wuivend riet; bootjes schommelen her en der ver spreid, vastgestoken aan staken, en geduldige visschers staren er, mediteerend als Bhoeddisten, naar hun dobber; verderop, aan de oevers van de schilderachtige Angstel en de breede Holendrecht liggen er de jachten gemeerd van touristen uit alle deelen des lands. Juichend klinken uit de bassins van de zweminrichting de kreten van de baders en baadsters, die in het kristalheldere water verfris- sching zoeken; in de verte scheren de B.M.'s en zes-meters laag over het water, de zeilen gebold in den wind. Abcouder meer Duizenden en nog eens duizenden Amsterdam mers trekken er des Zondags heen, op de fiets of met den trein, eindelooze rijen achter elkaar, zeilers, visschers, roeiers, zwemmers, of menschen, die niets anders begeeren dan den heerlijken, vrijen zonnigen dag in het gras te liggen, tusschen de lissen en de boter bloemen, starend naar de wolken, die als kasteelen torenen in de blauwe lucht, ver van alle rumoer en alledaagsch gejaag, oneindig ver van de beslommeringen van het werk in de groote stad. Abcouder meer, recreatie-oord van ontelbaar velen... "IV /T AAR nu is er in het gemeen- TVJ. tehuis van Ouder-Amstel een woord gevallen, dat de natuur- en watersportliefhebbers van mid den-Nederland ernstig heeft ver ontrust; men heeft er het denk beeld geopperd, het Abcouder meer te doen dempen, omdat men daar een geschikt werkverrui mingsobject in zag. Reeds is tegen dit plan in breede kringen verzet gerezen, in het bijzonder in de gemeente Abcoude, die er uit den aard der zaak een groot belang bij heeft, dat dit watersportcentrum bij uitstek behouden blijft. Trouwens, het zal niet zoo cemakke- lijk. gaan, om de voor demping noodige toestemmingen te verkrijgen, want de zaak zit zóó, dat het meer juist ligt op de grens van de gemeenten Abcoude en Ouderamstel. zoodat de eene gemeente niet willekeurig den bestaanden toe stand kan veranderen, zonder met de nevengemeente in conflict te komen. En men kan wel op ziin vingers natel len, dat de gemeente Abcoude nimmer toestemming zal verleenen. om tot dem ping over te gaan, want daardoor zou zii zich zelf als het ware amputeeren, een van haar bronnen van bestaan om zeep helpen. Maar er is nog meer. De plas is na melijk eigendom van de gemeente Am sterdam. zoodat er geen enkele verande ring in den waterstaatkundigen toe stand mogelijk is. zonder dat het ge meentebestuur van de hoofdstad des lands daarin toestemt. En ten slotte gebruikt het hoog heemraadschap Amstelland het Ab couder meer als boezemwater, en nu hebben wij het maar zelden gehoord, dat een hoogheemraadschap er in toestemde, dat de mogelijkheid van zijn uitwatering verkleind werd. Te meer, waar Amstelland geen be maling kent. zoodat men de verminder de mogelijkheid van loozing niet zou kunnen compenseeren door een verhoo ging van do hemalingscapaciteit. Alles bij elkaar genomen, zullen er dus wel eenige belemmeringen uit den weg dienen te worden ge ruimd. vóór men tot een even tueeie demping zou kunnen over gaan; wij kunnen wel zeggen, dat het vrijwel ondenkbaar zou zijn, dat inderdaad eenig plan al deze hindernissen zou weten te over winnen. Maar gesteld, dat inderdaad de plan nen doorgang zouden vinden, wat zou dan het nuttig effect zijn van al deze moeite? Men zou ongeveer zeventien bun der land winnen van hoogst twijfelach tige kwaliteit. De menschen, die het we ten kunnen, de bewoners van de om liggende gronden, en de zwemmers in het meer. zij kunnen u vertellen, dat de bodem bestaat uit een veenlaag, die voor landbouw of veeteelt totaal on bruikbaar zou zijn. En gesteld, dat hier inderdaad een boerenbedriif gevestigd z.ou kunnen worden, dan nog zou de daaruit voortvloeiende werkgelegenheid niet opwegen tegen de geweldige scha de. die het verdwijnen van dit water- snortcentrum voor de neringdoenden van Abcoude zou meebrengen. Ten slotte moeten alle plannen in- z.ake werkverruiming ingezonden worden aan den cultuurtechnischen dienst, welke er zijn fiat aan dient te geven. Wij kunnen ons niet voor stellen. dat een project tot demping van het Abcouder meer eenige kans zou maken, gezien de geweldige na- deelen, welke tegenover de zeer schaarsche voordèelen gesteld zou den kunnen worden. T~A EZER dagen wandelden wij met den J-y burgemeester, Mr. S. P. baron Ben tin c k, langs de oevers van het meer, en met hem geraakten wij opnieuw on der de bekoring van dit waarlijk uniek stukje natuurschoon. Een bolle westen wind joeg over het water, zoodat de gol- \en klotsten tegen de zware oeverbe schoeiing, maar de visschers staarden even rustig als altijd naar hun dobbers, en overal rond de plas zagen wij de jachten gemeerd liggen. Burgemeester Benfinck vertelde ons nog. dat de gemeente Abcoude ten krachtigste stelling zal nemen tegen het voornemen van Ouderamstel. en alles in het werk zal stellen, om dit onheil af te wenden. Ook deelde hij ons mede. dat de iepen langs den rijksstraatweg, die een zoo integreerend deel van het landschap uitmaken, natuurlijke omlijs ting van het water als zii vormen, even eens op de nominatie hebben gestaan om te verdwijnen. Vanwege den Rijks waterstaat heeft men enkele maanden celeden plannen ontworpen tót verbete ring van den straatweg, waarbij de aan alle automobilisten bekende vrij scher pe bochten weggewerkt zouden worden. Daarbij zouden de prachtige iepen, die den straatweg omzoomen, ge rooid dienen te worden, en tegen dit voornemen heeft het gemeentebe stuur eveneens pi"otest aangetee- kend. In verband met den interna tionalen toestand heeft dit werk voorloopig geen doorgang gevonden, zoodat de boomen alsnog zijn blijven staan. Dit is echter nog geen defini tieve redding, en de burgemeester blijft ook in dit opzicht waakzaam. Nu is het inderdaad een feit, dat de urgentie van een werk als dit, in aan merking genomen, dat men reeds een begin heeft gemaakt met den aanleg van den nieuwen rijksweg van Utrecht naar Amsterdam, lang zoo groot niet meer is als voorheen. Over enkele jaren zal het snelverkeer nieuwe banen kiezen, en de tourist, die naar Abcoude rijdt, zal zich gaarne de moeite getroosten, even vaart te minderen, wanneer hij het dorp na dert, om te genieten van het onvolpre zen vergezicht over de glinsterende, gol vende plas... Interessant is nog de kwestie van het eigendomsrecht op het Abcouder meer, dat sedert eeuwen en eeuwen bij de ge meente Amsterdam heeft berust. Op 15 Juni 1619 namelijk gaf het kapittel van St. Pieter te Utrecht het meer in erf pacht aan Amsterdam, dat belang had bij een goeden waterweg naar Utrecht. En in het jaar 1904 kocht Amsterdam de erfpacht, zoodat deze gemeente het Ab couder meer in vollen eigendom ver wierf. De suikerpot heeft men niet noodig in het land van melk en honing lil E opkomst van de bijenhou- derij de laatste jaren in Nederland is voor een groot deel te danken aan de enorme uitbrei ding van onze fruitcultuur. Hier door ontstond immers een flink tekort aan bijen en tevens werd aan de eenigszins gedrongen posi tie van de bijenhouders voorgoed een einde gemaakt. De bij gaat een gewild handelsartikel worden, omdat men nu niet alleen van haar verzamelde honing profiteert, maar bovendien haar arbeidskracht voor be- stuivingsdoeleinden kan worden inge schakeld. Door deze nieuwe en belang rijke factor van omwenteling willen wij niet spreken in de fruit- zoowel als de bijenteelt, gaat men gelukkig in zien. dat de belangen van beide onder nemingen parallel loopen. Maar natuurlijk zijn er moeilijkheden. Daar steekt overigens niets in, want zonder overwonnen moeilijkheden is nog nooit een goede samenwerking tot stand gekomen. Het vreemde is even wel, dat én hijenhouder én fruitteler, die moeilijkheden niet erkennen. al- De bloeiende boomgaarden zijn in het voorjaar een heerlfik oord voor de bijen, die van bloem tot bloem vliegen en aldus zorgen voor de bestuiving en honing voorraad in eigen nest. De Nederlandsche Tuinbouw, officieel orgaan van den Nederlandschen Tuin- dersbond, schrijft: Van \erschillcnde veilingen in Zuid- Holland ontvingen wij klachten zoowel over weigeringen van een vergunning tot het gebruik van benzine, of over de hoeveelheid, welke toegewezen wordt aan hen, die in het bezit van een ver gunning zijn. Het centraal bureau heeft zich hieromtrent in verbinding gesteld met den betreffenden rijksinspecteur voor het verkeer en aangedrongen op een zoodanige behandeling van de aan- vragen der tuinders, dat een zoo goed mogelijke verwerking van onze produc ten gewaarborgd is. In vele gevallen is immers de tuin der voor bet vervoer van zijn produc ten naar de veiling op zijn auto aange wezen. Waar men hPt evengoed met paard en wagen kan doen. dient dat ook zeker te geschieden. We hebben trou wens den indruk, dat dit ook geschiedt. Er zijn echter zeer vele tuinders, die in de onmogelijkheid verkeeren om anders dan met een auto hun producten aan te voeren. Voor hen is het alternatief: of per auto aanvoeren of heelemaal niet aai>voeren en hun producten laten ver rotten. Dit laatste mag natuurlijk nim mer geschieden. Dit zou met het oog op onze voedselvoorziening en onzen uit voer naar Duitschland niet verantwoord zijn. Wij meenden daarom dan ook te mo gen aandringen op een voorziening van het transport van onze tuinbouwproduc ten, waardoor dit zoo goed mogelijk ver- loopen kan. Dat is een algemeen be lang. Op één ding willen wij echter nog wij-- zen. Het vervoer moet uit het oogpunt van benzineverbruik zoo oeconotnisch mogelijk plaats hebben. Het moet niet voorkomen, dat tuinders uit dezelfde omgeving ieder met een half geladen wagen aan de veiling komen. Dat zou benzineverspilling zijn. Zij moeten in plaals daarvan zooveel mogelijk hun transport combineeren. Zij kunnen dan om beurten hun auto beschikbaar stel len. wat weer heel wat benzine kan be sparen. Bovendien is dat in hun eigen voordeel. Zii maken immers onkosten Wij zijn er van overtuigd, dat ook onze veilingshesturen in deze richting werk zaam zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 8