„ENGELAND HEEFT ZIJN LOT GEKOZEN" F ra n sche regeerin gsorganen naar Parijs terug Duitsche waarschuwing tegen franc-tireurs Groote verwoestingen in Engelsche havens De Duitsche pers over de gevonden documenten Duitschland zal thans de consequenties trekken „TIJDPERK VAN VERSTAND IS TEN EINDE" DE SITUATIE IN ENGELAND GEVARENZONES UITGEBREID - Cbautemps reist naar Amerika KONOYE OVER zijn plannen WANORDE IN GIBRALTAR Bulgaarsch-Duitsche vriendschap TURKSCHE PERS GEBREIDELD Fransch commentaar Halilax' rede op Naar aanleiding van het bewapenen van de Engelsche burgerbevolking Pembroke, Chatham, Edinburg en Aberdeen werden gebom bardeerd Het lot van de kleine landen Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 24 JULI 1940 BERLIJNSCHE PERSCOMMENTAREN BERLIJN, 23 Juli. (D.N.B.). - De avondbladen schrijven boven hun commentaren op de rede van Halifax koppen als „De beslissing is gevallen", „Engeland heeft zijn lot gekozen". Zij leggen er den na druk op, dat de verklaringen van den Britschen minister moeten worden beschouwd als een defini tieve afwijzing van het beroep, dat Adolf Hitler op het gezonde ver stand heeft gedaan. De Boersenzeitung schrijft: „Enge land heeft de uitgestoken hand terug gcstooten. Blind en doof voor alle over wegingen van het verstand en voor alle geboden van ware menschelijkheid drij ven de Engclsche machthebbers hun land naar de catastrofe, om het daarna aan anderen over te laten het met hun nalatenschap klaar te spelen. Na dat gene, wat de Brilschc minister van bui tenlandsche zaken gisteren gezegd heeft, kan Churchill als minister-president zich verdere verklaringen besparen. En geland heeft den strijd op leven en dood gekozen. Duitschland neemt daar van kennis en Duitschland zal de con sequenties daaruit trekken". Tiet Hamburger Fremdenblatt zegt „Door liet besluit, dat het Britsche ka binet heeft genomen, is snel een einde gekomen aan het tijdperk van het ver stand, dat de Fulircr hoopte nog eens tot gelding te kunnen brengen. Thans zullen de wapenen spreken. Hun scherp te zal het Britsche rijk lot verbazing brengen. Het tijdstip daarvoor zal al leen de Fülirer bepalen. Engeland hoopt nu de gebcele wereld den vrede te ont houden, doordat het in weerwil van den Duitschen oproep lot vrede, een te genstand biedt, die niet meer op mili taire doelwitten gericht kan zijn Het is immers voor dc Britsche eilanden on mogelijk geworden oenigen invloed op het Europeesche vasteland te doen gel den. De bewering, dat een overwinning van Hitier het einde zou betcekencn van alle dingen, die liet leven zijn waar de geven, wordt door de Maden afge wezen als een brutaal verzinsel, dat slechts propaganda ten doel heeft. Zij verklaren met nadruk, dat hier ten hoogste sprake kan zijn van voorrech ten der Eneelsche heersehende klassen Deze dingen ziin bekend uit de levens opvatting der Britsche plutocratie, al dus merkt de Deutsche Allgemeine Zei- tung op Daartoe belmoren ook de ren paarden, die in Canada in veiligheid gebracht zijn, terwijl voor do kinderen der armen geen schccpsruimte hesehik- baar gesteld kon worden. Duitschland strijdt voor een socialen staat en een so ciale orde van F.uropa, waarin bet be zit van de dingen, die het leven zijn vaarde geven, niet het monopolio van een enkele klasse of een enkel volk is LISSABON, 23 Juli. (D.N.B.) In Leeds zijn vandaag twee studenten ge arresteerd. die een vlugschrift me-t den volledigen tekst van de Hitler-rede uit deelden. Dit vlugschrift, dat in zeer groote oplaag bij een nog onbekende drukkerij is vervaardigd, werd via de post, als brief of krant in talrijke En gclsche industriesteden verdeeld. Dit vlugschrift is tot dusverre verspreid in Harwich, Southampton, Portsmouth, Plymouth en Devonport, waar het voor namelijk in handen van matrozen en soldaten is gekomen, alsmede in de ar beiderswijken van Manchester, Halifax, Sheffield. Hull, Bath, Birmingham en Cardiff. In Londen echijnt het vlug schrift niet verspreid te zijn. Via Stockholm meldt het D.N.B., dat een dokter in Ipswich het slachtoffer is geworden van dc militaire oefeningen der burgers. Op een weg waren vrou wen en grijsaards bezig zich te oefenen in het werpen van flesselien op de straat, teneinde te bereiken dat in geval van nood de scherven van deze fles selien dc banden van een aanrukkende gemotoriseerde colonne zullen vernie len. Verzuimd was echter posten op te stellen, zoodat de dokter John Kenne dy die bij een kraam vrouw was geroe pen, met een vaart van veertig mijl in de scherven reed. Door liet springen van zijn voorband geraakte de wagen aan het slingeren, botste tegen een te legraafpaal en kwam geheel vernield tot stilstand. Kennedy was op slag dood. OPPERSTE SOVJET 1 AUGUSTUS BIJEEN MOSKOU, 23 Juli. (D.N.B.) Naar radio-Moskou meldt, is de opperste sovjet der Sovjet-Unie tegen 1 Augustus voor ziin zevende zitting bijeengeroepen. In deze zit ling zal de opperste sovjet waarschijnlijk de kwestie van de aan sluiting der drie Ooslzeestaten bij de Sovjet-Unie, alsmede die van de aan sluiting van Bessarabië bij de Molda- vische Sovjet-republiek in behandeling nemen. Engelsche admiraliteit heeft nieuwe versperringen voor de scheepvaart gemaakt STOCKHOLM, 23 Juli. (D.N.B.). De Britsche admiraliteit heeft als gevolg van het toenemende duikbootgevaar nieuwe ingrijpen de maatregelen moeten nemen voor de geheele scheepvaart naar de Engelsche Westkust. Zij heeft zicli gedwongen gezien, de ingangen lot liet St. Geoige kanaal en tot liet Bristol Kanaal af to sluiten. Een gebied ter breedte van vijftig zee mijlen, dat loopt van Cornwall tot de Zuidkust van Engeland, is tot gevaren- zóne verklaard. Alle schepen, die havens aan de West kust van Engeland willen binnenloopen, moeten varen via het Noorderkanaal en door dc tusschen Engeland en Ierland gelegen Iersche zee. Hierdoor is de nor male handelsweg voor de scheepvaart naar Bristol, Cardiff en Zuid Wales, als mede de voornaamste route naar Liver pool opgegeven. Alle havens aan de Westkust van Engeland kunnen alleen nog via een groot en omweg om hef Noordelijkste punt van Ierland worden bereikt. Deze ingrijpende bepalingen van de Britsche admiraliteit worden beschouwd als een direct gevolg van de toegeno men bedreiging door duikbooten en van het feit dat Duitschland in het bezit is van de Fransche Kanaal-en Atlantische Oceaankust. BERLIJN'. 23 Juli (D.N.B.). Be Bulgaarsche generaal Sjekoff. die in den Wereldoorlog opperbevelhebber van het met Duitschland verbonden Bulgaarsche leger was, is te Neuilly verwelkomd door den militairen be velhebber van Parijs. Voor Tiet raad huis stond een eerecompagnie met muziek aangetreden. Als bijzondere attentie jegens den generalissimus uit den Wereldoorlog woei van het raad huis de Bulgaarsche vlag. In de zaal waarin het verdrag van Neuilly is onderteekend, zette generaal Sjekoff zijn handteekening in het gouden boek. NAAR DIENSTPLICHT IN AMERIKA WASHINGTON, 23 Juli. (D.N.B.) De militaire Senaatscommissie heeft heden de invoering van de al- gemeene dienstplicht goedgekeurd. De bijzonderheden van het desbe treffende wetsontwerp, dat de vol gende week aan den voltalligen Senaat zal worden voorgelegd, moe ten echter nog geregeld worden. Volgens de plannen van het ministe- Strenge controle op bericht geving over Jiet buitenland ISTANBOEL, 23 Juli. (D.N.B.). Minister-president Refik Say- dam heeft een persverordening uitgevaardigd, waarbij voor den huidigen tijd van crisis alle sensa- tioneele „koppen" boven buiten- landsche berichten verboden wor den. Slechts berichten uit het binnenland mogen van nu af aan in grooteren op maak worden gebracht. Berichten uit het buitenland zijn het monopolie van bet Agence Anatolie of van het hoofd bestuur van de pers. Alle berichten over diplomatieke zendingen in Turkije mo gen nog slechts door bemiddeling van het j\gcnce Anatolie of van bet hoofd bestuur van de pers worden verspreid Militaire berichten moeten eveneens eerst officieel worden goedgekeurd. Ver der is het verboden journalistieke be schouwingen te brengen over buitcn- lanrlsche staatsinrichtingen en ideolo gieën of caricaturcn en uitdrukkingen te publiceeren over het leger en dc po litiek van de bondgenooten van Turkije, indien deze daardoor belachelijk wor den gemaakt. Dezelfde beginselen gel den ook ten opzichte van Duitschland Itali? en de Sovjet-Unie. De verordening wordt onmiddellijk van kracht. GENEVE, 23 Juli (D.N.B.). De Fransche radio heeft vandaag aan het bericht over de gisteren door Halifax uitgesproken rede de volgende commen taar geknoopt: „Lord Halifax heeft dc Engelschen opgeroepen voor Engeland te bidden- Zooiets begrijpt men in Frankrijk zeei goed aan den vooravond van een Duitsch offensief op de Britsche eilan den. Maar men vraagt zich af, of Hali fax niet ook een gedeelte van zijn ge beden bad kunnen wijden aan de Fran sche zeelieden, die op dc recde van Oran laf vermoord werden Frankrijk heeft deze zeelieden betreurd. Frankrijk zal hen niet vergeten." HET DANSEN IN BERLIJN BERLIJN, 23 Juli. (D.N.B.) Bij be schikking van den Ftihrer is dansen in het openbaar op Woensdag en Zaterdag na 19 uur toegestaan. POLITIEKE MOORD TE PEKING -PEKING, 23 Juli (D.ïfe.). Te Pc- king is opnieuw een politieke moord gepleegd, Yoe Tasjoen, dc vroegere voorzitter van den stedelijken techni- schen raad, die voor kort is benoemd tot (hoofd van het kantoor voor den her opbouw is 's ochtends door drie onbe kende daders in zijn auto neergescho ten. Bijzonderheden over den daad ont breken. Hij zal de Zuid-Amerikaansche diplomaten inlichten over den toestand in Frankrijk GENèVE, 23 Juli (D.N.B.). Naai de Petit Dauphinois meent te weten, zal de Fransche minister van finan ciën, Bouthillier binnenkort naar Parijs terugkeeren en zich daar in- stalleeren. Er worden voorbereidin gen getroffen, om de groote financi- eelo instellingen als banken, beur zen, verzekeringsbedrijven enz. weer naar Parijs over te plaatsen. Volgens hetzelfde blad zal ook dc secretaris-generaal van het Fransche ministerie van verkeer, Cathala, naar Parijs gaan. Hij zal vergezeld worden van'de directeuren van het centrale be stuur, die voortaan hun functies in Pa rijs zullen uitoefenen. De Oeuvre publiceert een artikel, waarin Marcel Deat onder het opschrift „De heerschappij van de leugen" schrijft: „voor het eerst heeft Frankrijk een juiste samenvatting eener rede van den Fuehrer in den Rijksdag gekregen. Als hij voor of tijdens den oorlog sprak heeft men er steeds naar gestreefd, het volk den werkelijken inhoud te onthou den, omdat het voor de oorlogsophitsers rie van oorlog zal de eigenlijke militaire opleiding zich in het eerste jaar na het van kracht worden van de wet beper ken tot U/2 millioen mannen tusschen 21 en 30 jaar. De recruten zullen vol gens nog onbekende maatstaven geko zen worden uit een groep van ll1/» mil lioen personen. Wanneer de voorstel len aangenomen worden, zijn 42 mil lioen man tusschen 18 en 64 jaar dienstplichtig. BERLIJN, 23 Juli. (D.N.B.) On- langs moest reeds van Duitsche zijde met nadruk gewezen worden op het feit, dat de tegenwoordige maatregelen in Engeland voor den oorlog in het eigen land in tegenspraak zijn met het volkenrecht, daar zij beoogen de Engel sche burgerbevolking op te leiden tot een franc-tireursoorlog. De duidelijke waarschuwingen, die van Duitsche zijde hiertegen zijn uit gesproken, wil men in Londen, naar in Berlijn wordt opgemerkt, klaarblijkelijk in den wind slaan. Thans heeft men de beschikking over nieuwe documentaire bewijzen, dat de voorbereiding van het Engelsche volk tot het vormen van bewapende benden klaarblijkelijk met medeweten en goed vinden van de Britsche rcgcering ge schiedt. Zoo zijn. naar reeds gemeld is, b.v. in de Yereenigdc Staten foto's aange komen van het opleiden van burgers in het gebruik van alle soorten wapens. Nog opmerkelijker is het artikel van een Engelschen militairen medewerker in het veel gelezen tijdschrift „Picture Post", dat als opschrift draagt „Bewa pent de burgers." Het artikel geeft af zonderlijke aanwijzingen voor het ge bruik van wapens, het aanleggen van loopgraven en tankvallen, het bouwen van schuilplaatsen en het bestrijden van tanks. Het artikel eindigt met de woorden: „ook een buks met kruit ge laden of een geweer, dat slechts op een afstand van vijf yards doel treft, is een wapen. Bewaar het, je kunt er een Duitscher mee dooden. Ook al tref je er maar één, je hebt er dan toch toe bijgedragen Hitier te verslaan." Deze documenten toonen aan, hoe het met dc geestelijke verwarring in Enge land ges-teld is. Van Duitsche zijde her haalt men in dit verband nog eenmaal de vroegere waarschuwing onder ver wijzing naar het lot, dat den Poolschen franctireurs en moordbenden niet be spaard kon worden. Burgers, die tegenover een soldaat van de Duitsche weermacht naar de wapens grijpen, zijn, naar in Berlijn wordt verklaard niets anders dan moordenaars, waarbij het in het geheel van geen belang is, of zij het kleed van een priester dragen of dat zij voorzien zijn van een legitimatie van het Brit sche Lagerhuis. De ergste misdaad be gaat echter de Britsche regeering, die deze openlijke voorbereidingen tot het vormen van moordenaarsbenden klaar blijkelijk niet alleen duldt, doch zelfs op alle mogelijke manieren bevordert. VEERPONT TUSSCHEN DENE MARKEN EN ZWEDEN KOPENHAGEN, 23 Juli. (D.N.B.) Volgens een mededeeling van den direc teur-generaal van de Decnsche spoor wegen is de veerverbinding tusschen Denemarken en Zweden over Helsing- oer-Helsingborg tijdelijk gestaakt. zeer gevaarlijk zou zijn geweest, den ge middelden Franschman in kennis te stellen van eenigszins verstandige vre- desaanbiedingen. Vredesinitiatieven van de neutralen zijn alleen met sarcasme begroet. Evenzoo heeft de Fransche openbare meaning geen kennis gehad van de pogingen, die Italië in het werk stelde om een catastrophe te verhinde ren. Ilier komt de geheele verantwoor delijkheid der toenmalige regecringen in Frankrijk en Engeland ten volle in het licht. Men kan den aanklagers thans niet meer het zwijgen opleggen. De ver antwoordelijkheid gaat echter nog ver der terug. Reeds in September 1938 wa ren de oorlogsophitsers er bijna in ge slaagd hun doel te bereiken. Alle voor bereidselen waren reeds getroffen, de geschiedschrijvers zullen er zich ten zeerste over verbazen, hoe dc woorden en handelingen, bedoelingen en feiten in dat jaar der oorlogsvoorbereidingen stelselmatig verborgen, verdraaid of op tendentieuze wijze voorgesteld en toege licht werden. De mannen van Londen hebben bij dit spel de leiding gehad, doch alles heeft er toe bijgedragen het hun gemakkelijk te maken. De val van Paul Re.vnaud was noodig, opdat men kon beginnen met het uitspreken van dc ontzettende waarheid, zonder onnoodige omschrijvingen. Het was toen echter reeds te Iaat. Het Fransche volk heeft geleefd, gestreden en geleden onder het weerzinwekkende teeken van de leugen. Het is behandeld, alsof het minderjarig was. Het is behandeld als een kudde huurlingen. Als men aan dit alles terug denkt, stijgt de toorn. Thans is het uur van de eenvoudige, gezonde waarheid gekomen. Slechs door haar zal Frank rijk weer tot leven komen." De Fransche ambassadeur te Rio de Janeiro, Jules Henry, heeft medege deeld, dat de vroegere Fransche minis ter-president Chau temps in opdracht van de Fransche regeering een reis naar Zuid-Amerika zal maken, teneinde de diplomatieke vertegenwoordiging aldaar in te lichten over de jongste gebeurte nissen en den feitelijken toestand in Frankrijk. Coördinatie der nationale hulpbronnen TOKIO, 23 Juli. (Domei). De nieuwe minister-president Konove heeft in zijn ambtswoning een persconferentie belegd. Op de vraag waarop de nieuwe regeering in het bijzonder den nadruk wil leggen, antwoordde Konoye, dat hij in het belang der nationale ver dediging allereerst zijn aandacht zal wijden aan de nationale hulp bronnen. Deze zullen worden sa mengevat en gecoördineerd, ter wijl de buitenlandsche politiek zal worden hervormd. De nationale verdedipinfr zal offers vragen van het volk, maar Konoye ver zekerde. dat een minimum levenspeil in stand zal worden gehouden. Wat de verhouding tot de andere mogendheden betreft, verklaarde Konove hierover op een later tijdstip mededeelingen te zul len doen. Wat betreft de politiek in het Zuidelijk deel van den Pacific, verze kerde Konoye, dat hij hieraan aile aan dacht wijdt. Voorts verklaarde Konoyef dat hetgeen hij op 22 Dec. 1938 heeft gezegd over het Chineesche vraagstuk nog altiid geldt, hoewel maatregelen moeten worden getroffen om het hoofd te bieden aan veranderingen in den toestand. Terwijl hij verzekerde, dat het streven der regeering gericht moet zijn op het onderhouden van goe- BERLIJN, 23 Juli (D.N.B.). Het frontbericht van het D.N.B. luidt: In den loop van 22 Juli en in den nacht van 22 op 23 Juli heeft de acti viteit van de Duitsche bommenwerpers zich hoofdzakelijk geconcentreerd op het Britsche eiland zelf, waar van Wa les tot Noord-Schotland talrijke mili taire doelen met succes werden gebom bardeerd. In Wales waren de aanvallen ge richt tegen haven en tank-werken te Pembroke in het Zuid-Westen van het graafschap. Pembroke is een belangrijke petroleumhaven, van waaruit de industrie aan het kanaal van Bristol wordt geravi tailleerd. Van andere havens, die met Duitsche bommen werden be stookt is Chatham in Zuid-Enge- land, aan de monding van de Theems, de belangrijkste. Door de aanvallen op Edinburg en Aber deen werden de belangrijkste ha vens aan de Oostkust van Schot land bestookt. Over de uitwerking van het optreda* der Duitsche vliegers is een ciözer «te gen een belangwekkend bericht van neutrale zijde uit de Yereenigde Staten ontvangen. Nederlandse he opva renden van een voor Engclsche reke ning varend Nederlandsch schip, dat onlangs de haven van New York bereikte, verklaarden, dat de onophou delijke Duitsche bomaanvallen op de ha vens van Plymouth, Pembroke cn Cap diff daar onbeschrijfelijke verwoestiiv gen en vernielingen hebben aangericht, In deze havens zijn talrijke schepen tot zinken gebracht. EGYPTISCHE BEVOLKING TOT ZUINIGHEID GEMAAND VAN DE EGYPTISCHE GRENS, 22 Juli (D.N.B.). In de pers, de radio en in aanplakbiljetten wordt de Egypti sche bevolking tot de grootste zuinig heid aangespoord, daar pas weder aan aanvulling der voorwaarden gedacht kan worden, wanneer in de Middelland- sche Zee weder een normaal scheeps verkeer onderhouden wordt. BERLIJN23 Juli. (D.N.B.) De Maandag door het Duitsche departement van buitenlandsche zaken gepubliceerde verdere reeks documenten uit de in Frank rijk gevonden geheime stukken van den F ranse hen general en staf levert evenals dc reeds eerder gepubliceerde hei bewijs, zoo schrijft de Duitsche pers dat het het plan was van Engeland en Frankrijk om de kleine naties op meedoogenlooze w ij zo aan hun belangen op te of]eren. Nog vandaag, aldus de Berliner Boer senzeitung, zitten saboteurs als Sir Re ginald Hoare in Boekarest. Nog vandaag kan men uit Britschen mond de phra ses liooren over het gelukkig maken der volkeren, over vrijheid der volkeren en over trouw aan bondgenootschappen, welke op de meest indrukwekkende wij ze word engcïulstreerd door deze docu menten. Niet in de laatste plaats door document no. 36, door den jammerlijken roep om hulp van Re.vnaud aan Chur chill en zijn klacht over het feit, dat de Engelschen in Vlaanderen in strijd met de bevelen van Weygand teruggetrokken zijn naar de zee en hun Fransche bond genooten in den steek hebben geaten. De „ernstige gevolgen", die Rcynaud voorspelt, zijn voor Frankrijk reeds ver wezenlijkt. Ook Engeland, zoo besluit de Boersenzeitung, zal die gevolgen niet ontgaan en moeten boeten voor zijn mis dadig spel met het lot van andere vol ken. Vooral het officieele Fransche rapport over de Engelsch-Fransche plannen tegenover Roemenië onthult het beeld van een strategie, die besloten had de economische rijkdom van een Balkan- staat radicaal te vernietigen, zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung. Tot in de laatste bijzonderheid waren de ont werpen uitgewerkt om de Roemeensche oliebronnen volkomen te vernietigen. Bij deze uitwerking blijkt weer eens met de grootste duidelijkheid tot welke middelen de Engelsche politiek in staat is. Een dergelijk plan werd koelbloedig en als natuurlijk overwogen, terwijl uit Londen de betuigingen naar den Balkan werden gezonden, dat Engeland deze staten onder zijn bescherming wilde ne men. Dat ook het voorstel gedaan wordt om de douanescheepvaart stop te zet ten voltooit deze typische manoeuvre, waardoor Engeland, bezittingen, waar den en menschcn van vreemde landen wil opofferen voor zijn eigen oorlogsdoe len. In deze documenten duikt nergens een bezwaar of twijfel op, waaruit de gewe tenloosheid van dergelijke ondernemin gen ten minste in schakeeringen, aan den dag zou treden. Als vanzelfspre kend worden vreemd gebied en vreem de objecten van waarde vernietigd, wan neer daarmede de oorlog van het eigen lijf kan worden afgehouden. Aan de wereld wordt met deze ondubbelzinnige bewijzen een nieuwe spiegel voorgehou den van de methodiek der Engelsche politiek. TWEE NIEUWE AMERIKAANSCHE HULPKRUISERS WASHINGTON, 23 Juli (D.N.B.). - De Amerikaansche marine heeft, naar officieel verluidt, van de Grace-Line de 5000 ton groote schepen „Santa Barba ra" en „Santa Maria" gekocht. De sche pen zullen gebruikt worden als hulp kruisers. De koopprijs bedraagt 1.3 mil lioen dollar per stuk. de betrekkingen met alle landen, verontschuldigde Konoye zich, als hij thans vooral beteekenis hecht aan goede betrekkingen met de Sovjet-Unie, de Vereenigde Sta ten, de zuidelijke landen in den Pacific, Duitschland en Italië. Voorts deelde Konoye mede, dat hij, tenvij hij bezijr was al zijn aandacht te wijden aan de vestifcinsr van een nieuwe staatsinrichting, het keizerliik bevel om een regeering te vormen hem geheel had verrast. Spaansche schepen durven weer uit te varen ROME, 23 Juli (D.N.B.). Vluch telingen uit Gibraltar, die in Tangef zijn aangekomen, vertellen, naar Stefani meldt, dat de Britsche auto riteiten in Gibraltar sedert den laat- sten Italiaanschen luchtaanval vol komen hun hoofd verloren hebben. Er heerscht de grootste wanorde. De schade, die door den luchtaan val is veroorzaakt is grooter dan men aanvankelijk meende. Het arsenaal, verscheidene kazernes en militaire bestuursgebouwen zijn zwaar bcschaHigd en een deel der drink waterinstallaties is vernield, hetgeen thans in den zomer rampspoedige ge volgen heeft voor de waterlooze zóne. Doordat dc Engclsche controle langs de Spaansche kust aan de Middelland- sche Zee zeer verminderd is, hebben de recdcrs, wier schepen in Valencia en andere Spaansche havens tengevolge van de onrendabele zaken en de Engel sche controle stillagen, besloten een be perkt verkeer op de Middellandsche Zee te hervatten. Ook de Spaansche vis- schers. die om dezelfde redenen alleen nog een weinig winstgevend bedrijf uit oefenden in de Spaansche territoriale wateren en die slechts zelden daarbui ten durfden visschen, hebben het voor nemen hun normale bedrijf te hervat ten. NIEUWE BELASTINGEN IN ENGELAND LONDEN, 23 Juli (D.N.B.). In het Lagerhuis heeft Kingsley Wood vandaag de nieuwe aanvullende be grooting ingediend. Hij deelde mede, dat alleen in de laatste weken de uitgaven 50 millioen pond sterling hebben bedragen. In de laatste vier weken, tot 20 Juli, zijn zij zelfs ge stegen tot 57 millioen per week. Volgens deze ciifers zullen de oor logskosten voor het geheele jaar 2.800.000.000 pond bedragen. Het is echter ook mogelijk, dat zij nog hooger zullen zijn. Dc inkomsten belasting zal met één shilling verhoogd worden en negen shilling per pond be dragen, zoodra de begrooting wet zal zijn geworden. Ook de grondbelastingen zullen verhoogd worden. Verder moet een nieuwe belasting op persoonlijke uitgaven opgebracht worden. Al deze genoemde belastingen zullen tezamen ongeveer 610 millioen pond sterling op brengen. Kingsley Wood heeft verder medege deeld, dat van heden af de belasting op bier met een penny per pint een achtste gallon) verhoogd wordt. Het in voerrecht op tabak wordt morgen ver hoogd met 2 shilling per pond, dat op lichte wijnen met 25 ppnee, dat op zwa re wijnen met shilling per gallon. D* aecijns op Engelsche wijnen wordt van 3Yo op 0V2 shilling per gallon verhoogd. Ook de vermakelijkheidsbelasting voor schouwburg en bioscooptheater wordt hooger. Kingsley Wood maakte voorts bekend, dat de nieuwe inkoopsbelasting op luxe' artikelen en artikelen, die gemist kun nen worden, een derde deel \an de groothandelswaarde bedraagt, dip op kleeding, schoeisel en andere goederen alsmede op tijdschriften en boeken een zesde deel van de groWthandelswaarde Deze belasting moet 110 millioen pond per jaar opbrengen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2