BRITSCHE PERS ZIET [INFLATIEGEVAAR Maatregelen tegen gevluchte Fransche staatslieden Beschermheerschap over Europeesche koloniën? MYRA. HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZWARTVOET Scherpe critiek op de begrooting van minister Kingsley Wood Churchill bij den koning RADIOKLOK VAN KONOYE Britsch convooi vernietigd Gewapende koopvaardij, schepen tot zinken gebracht KIESPIJN? Mijnhardtje Huil heelt een compromis-voorstel ingediend Urugaysclie critiek Japansche aanval op Tsjengtoe Het einde van een Britsche duikboot Materiaalschaarstë in Engeland Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 JULI 1940 LONDEN, 24 Juli. (D.N.B.) - De oorlogsbegrooting, die gisteren door Kingsley Wood in het Lager huis is ingediend, wordt door de Londensche pers scherp gecriti- seerd. De Daily Telegraph noemt de begrooting een teleurstelling. Zij beantwoordt niet aan de eischen van het oogenblik en aan de verwachtingen van het Engel- sche volk. Het is moeilijk, met den minister van financiën te vertrou wen, dat men zonder een meer practische belastingheffing aan in flatie kan ontkomen De News Chronicle spreekt eveneens vol komen openlijk van het gevaar van inflatie. Het stelsel der directe belastingen moet gewijzigd worden of men moet ge dwongen leeningen uitgeven. De Times zegt critiek te hebben, ook al toont bel Lagerhuis op bet oogenblik apathie. De Daily Herald beschouwt bet als een ge brek van de begrootffig, dat meer dan twee milliard pond geleend moet wor den. liet blad stelt voor een vermogens belasting in Ie voeren. De nieuwe be groot ing toont een gebrek niet alleen aan moed. maar ook aan fantasie. De Koning van Engeland heeft, naar de „Petit Dauphinois" uit Londen meldt, Churchill in Buck ingham Palace ontvangen voor een onderhoud van een half uur. De chef van den generalen staf van het luchtwapen, luchtmaar- schalk Cyril Newall, is eveneens door den Koning ontvangen. Een bekend 'Amerikaansch journa list, die met den Transocean-Cïlpper in de Vereenigde Staten is aangekomen heeft verklaard, dat de Britsche eilan den. bij het huidige stadium hunner oor logsvoorbereidingen, niet alleen machte loos ziin tegenover een massa-aanval van Duitsche vliegtuigen maar ook niet in staat zijn hun verzet tegen een derge- lijken luchtaanval tijdig en met succes te organiseeren. De wensch van Engeland om den oor log tegen Duitschland voort te zetten wordt te Stockholm beschouwd als een fout der Britsche politiek met ernstige gevolgen. Vooral acht men hier de verwoesten de gevolgen ernstig, die de Engelsche maatregelen tot uitbreiding \an den francstireursoorlog zullen hebben. De francstireursoorlog, waartoe de Engel sche regeering oproppf en waartoe cle burgers worden opgeleid in den wapen handel. wordt hier beschouwd als een precaire maatregel, die alleen kan ziin ontstaan uit een stemming van angst en vertwijfeling, aangezien hij moet leiden tot ondenkhare verwoestingen. Men ver wondert er zich hier over. dat Churchill en zijn raadgevers niets hebhen geleerd uit hef lot van Polen en Frankrijk, oor- al niet uit de verwoesting van War schau. „Zelfverheerlijking van den mis dadiger", „Engeland pocht: Burgers zijn het doelwit van zijn hom men". zoo luiden enkele opschriften van de Berlijnsche avondbladen, die scherpe critiek leveren op de uitla ting van de Londensche Times, dat door Engelsche luchtaanvallen op onverdedigde Duitsche steden en dorpen het moreel Aan de Duitsche bevolking wordt beïnvloed. Hierdoor wordt erkend, aldus schiiift de Deutsche Allgemeine Zeitung, dal deze nachtelijke bombardementen niet gericht zijn op militaire objecten, doch uitsluitend op de burgerbevolking. De officialise Times, aldus de Berliner Boer senzeitung. beroemt zich op de erbarme lijke en laffe daden van het Engelsche luchtwapen. dat ziin veraehtelnke aan slagen evenzeer terug betaald zal krij gen als zijn opdrachtgever*. „Tot iedere misdaad bereid", schrijft dc Angriff boven zijn artikel, dat zich met hetzelfde onderwerp bezig houdt. Moet de opmerking van Lord Halifax in zijn rede, dat de Engelschen een uitval uit hun eilandvesting zouden ondernemen en dat de neutralen niet ontgoocheld zouden worden, gczim worden in ver band met de inlerpellatie in het Lager huis, waarbij de regeering werd aange spoord met het luchtwapen Berlijn cn Rome aan te vallen? Een dergeliike oor logvoering zou geheel in de liin van de Britsche plutocraten liggen. Zouden deze vrome wensclicn werkelijk worden uitgevoerd, dan kunnen de Britsche vlie gers op een warme ontvangst bij ons re kenen. De Rorneinsche bladen keeren zich heftig tegen den franottreursoorlog. die door Engeland wordt voorbereid. Ence land aldus de „Popoio <li Roma beschouwt den oorlog, zooals Chirchill dien wil, als een massa-actie van bur gers. De Engelsche regeering verandert de burgerbevolking in franc-tireurs. De- vorming van dergelijke groepen vrij schutters is in striid mei het internatio nale recht. Een dusdanige •schending van het Volkenrecht noodzaakt tot het treffen van tegenmaatregelen Het ge volg van de onwettige F.ngplsrhe maat re. gelen zal een verschrikkelijke vernieti gingsoorlog zijn. waarvoor de Engelsche regeering alleen de schuld zal hebben te dragen. „Japan moet bevrijd worden van zijn economische afhankelijkheid" TOKIO. 24 Juli (D.N.B.) Minister president Konoye heeft gisteravond voor de radio verklaard, dat de vast beslotenheid van zijn kabinet om in 't binnenland een nieuwe orde te vestigen, steunt op de overeenstemming van op vatting tusschen dc militairen en het ministerie van huitenlandsche zaken. In dit verhand laakte Konoye de poli tieke partijen. Zij rusten op den grond slag van liberalisme en democratie en deze vorm van politiek is onvereenig- haar met de nationale Japansche poli tiek. Bovendien zijn zij steeds be- heerscht door den strijd om de macht. Dit euvel moet door een radicale front verandering worden verhojpen. Ten aan zien van de Japan*che huitenlandsche politiek verklaarde Konoye, dat het be staan van Japan moet rusten op- zijn onafhankelijke positie. De Japansche huitenlandsche poli tiek mag niet alleen worden be- heerscht door den toestand van het oogenblik, doch moet daarentegen in autonome richting op langen ter mijn worden ontworpen. Het is een levensbelang, dat Japan wordt be vrijd van de economische afhanke lijkheid van andere landen. In de eerste verklaring, die de nieu we minister van huitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft afgelegd, heeft hij o.m. gezegd: „Het nemen van besluiten over de hui tenlandsche politiek in overeenstem ming met de nationale politiek ligt in de eerste plaats bij den eersten minister en vervolgens voor een gfPot deel bij den minister van huitenlandsche zaken. Natuurlijk hebhen de ministers van oor log, marine en de andere departemen ten het recht om hun meeningen te doen hooren. De verantwoordelijkheid voor het uiteindelijke besluit berust hij don eersten minister. Aan den anderen kant is de diplomatieke techniek uiter aard een zaak, die geheel in handen moet gelaten worden van den minister van huitenlandsche zaken". PARADE TE BRUSSEL BRUSSEL, 24 Juli. (D.N.B.). Van middag is voor het Koninklijk paleis in Brussel een militaire parade gehouden, waaraan talrijke eenheden van de in en om Brussel gelegen Duitsche troepen-' deelen deelnamen. De parade werd afge nomen door den opperbevelhebber van een leger. Op de eeretribune bevonden zich verder verscheidene generaals van verschillende wapensoorten en verte genwoordigers van de marine. Zes schepen getroffen BERLIJN, 24 Juli. (D.N.B.). -- Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Vanochtend hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch convooi van vijf koop vaardijschepen. tezamen metende 17.000 ton, vernietigd. Bovendien is een ander vijandelijk koopvaardij schip van 4000 ton in brand ge bombardeerd". DUITSCH LEGERBERICH1 Bommen op Engelsche voorpostenschepen en een mijnenveger BERLIJN. 24 Juli (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft uit sterk be veiligde convooien twee gewapende vijandelijke koopvaardijschepen van in totaal 14.000 ton tot zinken gebracht. Tengevolge van de on gunstige weersomstandigheden was de bedrijvigheid van de luchtmacht gering. In Zuid-Engeland werd een aanval gedaan op eenige spoorlijnen en wegen, terwijl arsenalen met bommen werden bestookt. Bii de gewapende verkenning boven het Kanaal en aan de Zuidkust van Engeland zijn onze vliegtuigen er door het werpen van bommen in geslaagd twee voorpostenschepen en een mij nenveger tot zinken te brengen en een ander schip te beschadigen. In de Noordzee zijn onze vliegers er tn geslaagd een duikboot tot zinken te brengen. In den nacht van 23 op 24 Juli wier pen Britsche vliegtuigen op verschillen-, de plaatsen in Noord- en WestrDuitsch- iand bommen, zonder veel resultaat te bereiken. Onze nachtjagers hebben twee. ons luchtafweergeschut heeft één vijan delijk vliegtuig neergehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist. MIJNEN IN ROEMEENSCHE HAVENS BOEKAREST. 24 Juli (Reuter). De autoriteiten hebben een verbod voor de scheepvaart in de Roemeensche territo riale wateren afgekondigd. Het verbod is heden van kracht geworden. In de Zwarte-zeehavens Constantza en Sulina zijn mijnen gelegd Dan Twee stuks 1 O ct. - Twaalf stuks 50 ct. Leden van het kabinet, dat in 1939 den oorlof O verklaarde hebben bet land verlaten GENEVE, 24 Juli (D.N.B.) De Fransche ministerraad, die Dinsdag in Vichy is bijeengekomen, heeft besloten, dat alle Franschen die tusschen 10 Mei en 30 Juni zonder speciaal hevel en zonder een voldoende reden naar het buitenland zijn gegaan, van hun na tionaliteit vervallen worden verklaard. Het besluit is ook van toepassing op de echtgenoot en en kinderen der be trokkenen. De eigendom der van hun nationaliteit vervallen Franschen kan in beslag genomen worden. De op brengst wordt in de staatskas gestort. De Fransche radio heeft vandaag de namen gepubliceerd van de Fran sche ministers en afgevaardigden, die in Juni uit Bordeaux zijn ge vlucht en zich aan boord hebben hegeven van de Massilia. Zoo deelt de radio mede, dat zich on der hen vier kaïnerafgevaardigden, onder wie de vroegere staatssecretaris van het ministerie van huitenlandsche zaken, Vienot, hebhen bevonden, die op het oogenblik van vertrek in militairen dienst waren Zij zullen nu wegens hel verlaten van hun post in staat van be schuldiging worden gesteld. Met verwijzing naar de politieke verantwoordelijkheid, deelde de ra dio tenslotte mede, dat zich op de Massilia eveneens dc vroegere mi nisters Daladier, Mandei cn Cam- pinchi bevonden, die, naar uitdruk kelijk wordt opgemerkt, tot de re geering behoorden, die in 1939 den oorlog heeft verklaard. Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft de wet met betrekking tot het verlies van df Fransche nationaliteit slechts betrekking op die personen, die zonder opdracht van de bevoegde autoriteiten of zonder rechtmatige reden het grond gebied hebben verlaten. Deze bepaling zal niet automatisch worden toegepast Dp decreten, waarbij personen van hun nationaliteit vervallen worden ver klaard, zullen steeds in ieder geval af zonderlijk worden uitgevaardigd. Boven dien komt bij het verlies van de Fran sche nationaliteit voor die personen, die zich aan hun burgerplichten hebben onttrokken, nog een inbeslagneming van het vermogen. Besprekingen tusschen vertegenwoor digers der autoriteiten en leden van de Fransche industrieele vereenigingen hadden tot onderwerp het weer op gang brengen van het Fransche economische leven. Besloten is onmiddellijk een pro gramma op te stellen voor het verschaf fen van nieuwe arbeidsmogelijkheden. Het programma omvat: liet herstellen van verbindingswegen, spoorwegen, we gen en kanalen, het vervaardigen van spoorwegmateriaal, de electrificatie van spoorweglijnen, het op stapel zetten van koopvaardijschepen en visschcrschepen den herbouw van verwoeste gebieden verbetering van de landelijke woning toestanden en het bevorderen van de boschbouw- en transportindustrie, door de oprichting van houtskoolbranderijen en fabrieken voor het vervaardigen van vervangingsmiddelen voor benzine. De zuivering van Frankrijk van alle ongewenschte elementen wordt bepleil door de bladen „La France au Travail" en „Paris Soir", die het tijdstip geko men achten om het overheidsapparaat, de banken, den handel, de beurzen, de universiteiten en de pers te zuiveren. Als de grootste parasieten worden de Joden en vrijmetselaars beschouwd, die weer pogen op den voorgrond te komen De Franschen moeten eigener beweging dit euvel verhelpen en in jle eerste plaats de vrijmetselaarsloges sluiten daar deze een schuilhoek zijn van duis- terlingen. Eerst daarna kan gedacht worden aan een herstel van de sociale orde. ..Derniers Nouvelles de Paris" be pleit met nadruk liet verleenen van een schadevergoeding aan hen, die door de schuld der Fransche regeering, hun be zittingen hebben verloren en \oor een groot deel in diene ellende leven. Af doende finanneele middelen moeten door den staat onverwijld ter beschik king worden gesteld. KINDERHOEKJE 227. Myra draait zich om en loopt samen met haar vriendje weg. De vrouw merkt opeens, dat zij het aardige elfje kwijt is en schudt haar hoofd over zooveel geheimzinnig heidPeter en Myra komen onderweg langs een kinder tehuis. waar Juist een groepje uit wandelen gaat. 228. Zonder dat de kinderen het merken, loopen Peter en Myra mee. Eindelijk keeren de kinderen naar huis terug. Peter en Myra biiiven bij de poort staan. Ze weten niet of ze wel naar binnen zullen loopen en vragen om onderdak. DL COAFEREM'IF TE HAVANNA HAVANNA. 24 Juli (D.N.B.). - Op de conferentie der Amerikaansche sta ten zijn de zakelijke besprekingen be gonnen. De ABC-staten zijn niet verte genwoordigd in de commissie voor „economische samenwerking", hetgeen door velen aldus wordt uitgelegd, dal zij niet willen deelnemen aan een plan tot economische overheersching van de Vereenigde Staten op liet vasteland. In dc commissie bobben zitting Mexico. Columbia, Nicaragua, Haiti, Salvador, Cuba en Peru. Verdere commissies zijn gevormd „Voor het behoud van den vrede"', die de kwestie van het toe komstige lot van Martinique en andere Fransche kolonies zal bespreken, een neutraliteitscommissie, die technische neutraliteitsproblemen moet behande len, en de belangrijke commissie voor de „gelijkschakeling", die het laatste wobrd zal spreken over de redactie der definitieve resoluties. Op het oogenblik worden onder leiding van den minister van huiten landsche zaken. Huil, en zijn mede werker Berle in besloten zittingen met de andere delegaties de vraag stukken der Europeesche koloniën in Amerika en economische proble men besproken. Men dringt er op aan. dat zeer spoe dig een besluit zal worden genomen en men heeft derhalve bepaald, dat na Donderdagmiddag geen nieuwe resolu ties meer kunnen worden ingediend. Donderdagavond zal het materiaal, dat de conferentie van alle delegaties heeft ontvangen, geschift en onder de betref fende commissies verdeeld worden. Zaterdaga\ond zal een nieuwe voltal lige vergadering en op 30 Juli de slot zitting worden gehouden, indien het de Amerikaansche regeering gelukt de ge- wenschte besluiten aangenomen te krij gen. Met betrekking tot het be schermheerschap over de Euro peesche koloniën heeft Huil, naar verluidt, een compromis voorge steld, tusschen een algemeen man daat en een afzonderlijke controle in den vorm van een drieledige commissie. Deze commissie zal telkens gevormd worden door drie staten, die bij de betreffende kolonie uit geographisch en stra tegisch oogpunt het meeste belang hebben. In de commissie voor economische vraagstukken worden op het oogenblik technische vraagstukken ter verlichting van het inter-Amerikaansche handels- verkeer besproken, b.v. het verleenen van voorkeurstarieven, alsmede het in voeren van uniforme douane-bepalingen in alle 21 landen, zoowel wat betreft de goederennamen als de gewichtsmaten en de waardeherekeningen. De Mexicaansche delegatie stelde de eisch, dat de kapitaalsbeleggin gen van „andere" Amerikaansche landen (Vereenigde Staten) zoo be legd moeten zijn, dat zij nier tof een „imperialistische" absorheeritig van den betreffenden tak van industrie in het Jand, dat deze kapitalen heeft toegelaten, leiden. Het D.N.B. meldt uit Montevideo: Het blad „Ei Debate" schrijft over de con ferentie te Havanna o.a het volgende: De stellingen van de conferentie bet.ee- kenen eenvoudig, dat de Vereenigde Staten als groote mogendheid en ver tegenwoordiger van de Engelsche belan gen in Amerika willen probeeren de overheersching over Latijnsch Amerika te verkrijgen. Een economisch kartel zou voor Uruguay het verlies heteeke- nen \;an de economische vnjhe d ten ojizichtp van Eurooa. dat s'eeds het na- tuurlijke afzPtcebieri is geweest voor Uruguay. Op ieder gebied voelt Uru guay zich met Europa verbonden naar lichaam en ziel, geschiedenis en toe komst, belangen en cultuur. De afne mers van Uruguay, die met de zegen rijke uitwisseling van goederen ook hun cultuur en technische beschaving brachten, behooren eveneens tot de lan den van Europa. In een ander artikel schrijft hetzelf de blad, dat Duitschland zijn produc tiekracht verveelvoudigd heeft en dat het als gevolg \an het feit, dat het de voornaamste ijzererts, en kolenmijnen van Europa bezit, de grootste indus- Irieele mogendheid ter wereld is. Het is derhalve niet overdreven op te merken, dat Duitschland de grootste kooper van grondstoffen ter wereld zal worden, het geen ook voor Zuid-Amerika van de grootste beteekenis is Duitschland's po sitie op het Europeesche vasteland is thans reeds overheerschend en door het systeem van het uitwisselen van goede ren zullen voortaan zijn aankoopen van gro/idstoffen nauw verhonden zijn met den afzet van ziin industrieproducten. Deze zullen ongetwijfeld een goed afzet gebied vinden, daar zij niet op de markt worden geworpen om deviezen te ver krijgen. doch om te ruilen tegen grond stoffen. De Duitsche economische kracht en het Duitsche handelssysteem zullen een nieuwen toestand scheppen, waar mede nok in Zuid-Amerika zorgvuldig rekening gehouden zal moeten worden. DE AMERIKAANSCHE DIENSTPLICHT Voorbereidingen voor de eerste lichting worden reeds genomen WASHINGTON, 24 Juli. (D.N.B.) Verdere bijzonderheden over de invoe ring van den algemeenen dienstplicht in de Vereenigde Staten worden thans bekend uit welingelichte kringen van het ministerie van oorlog. Zooals reeds gemeld, zal hiervoor in de volgende week aan den Senaat een machtigings wet worden voorgelegd. Associated Press voegt er aan toe dat men het voornemen heeft op 1 Sept.. met de in schrijving van de dienstplichtigen te beginnen. De eerste 4ÓO.COO recruten zullen reeds op 1 October onder de wa penen worden geroepen. Overigens staat deze datum nog niet geheel vast. Niet temin is het ministerie van oorlog, on danks het debat, dat nog in den Senaat is te verwachten, toch van meening. dat deze machtigingswet zal worden aange nomen. Het ministerie is hiervan zelfs zoozeer overtuigd, dat het reeds in eiken staat de instanties heeft aangewezen, bij welke de aanmelding moet geschieden en die voorbereidingen moeten treffen voor de inschrijving van 42 millioen man en voor de oefening van ongeveer 11 millioen man. Tegelijkertijd zullen naar alle waarschijnlijkheid de staats- milities worden gemobiliseerd om zich met een deel van de oefening te heias ten. De tijd van oefening zal een jaar zijn. Met 1 April 1941 zullen nogmaals 400.900 man onder de wapenen worden geroepen en vervolgens op 1 October 1941 waarschijnlijk nog 600.000, TOKIO, 24 Juli. (Domei). - Voor het eerst in dit jaar hebben Japansche vliegtuigen een aanval gedaan op Tsjengtoe, de hoofd stad van Stsetsjwan. Zij hebben ernstige schade toegebracht aan militaire inrichtingen en munitie fabrieken. Een twaalftal Chinee- sche vliegtuigen steeg op, twee ziin door de Japanners neerge schoten. Frontbericht van het D.N.B. BERLIJN, 24 Juli (D.N.B.) Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Het is een Duitsch gevechtsvliegtuig weer eens gelukt een Britsche duikboot te vernietigen. De dramatische strijd, die in het legerbericht van vandaag wordt vermeld, was slechts kort. Tijdens de gewapende verkenning boven het Noorden van de Noordzee werd op 23 Tuli de duikboot ten Oosten van de Schotsche haven Aberdeen door het Duitsche bombardementstoestel ont dekt. Voor de tegenstander kon onderduiken en zich in veiligheid brengen, liet de aanvaller ziin toestel dalen tot op 80 meter hoogte en rekende met drie hom men af met den onderzeeër. Twee der hommen sloegen kort voor en achter de duikboot in, de derde trof het scheeps- lichaam vlak achter den toren. Eenige minuten daarna stak de boeg van de duikboot uit het water, drie of vier mi nuten later verdween de bodem lood recht in de zee. Het Duitsche toestel bleef nog geruimen lijd ter plaatse om uit te kijken naar schipbreukelingen en eventueel maatregelen te nemen om ze te doen hergen. Behalve wrakstukken van een reddingboot, olievlekken en ronddrijvende brokstukken was echter niets meer te ontdekken. STOCKHOLM. '24 Juli. (D.N.B Teneinde het verlies van den invoer van grondstoffen uit het buitenland te com- penseeren. heeft volgens een bericht van Nya Dagligt Allehanda uit Londen, het geblokkeerde Engeland ziin toevlucht moeten nemen tot een „anti-verspillings campagne". Op aanwijzing der autoritei ten worden thans de zolders van alle huizen in Engeland opgeruimd en on derzocht op waardevolle grondstoffen. Verder meldt het Zweedsche blad, dat de inzameling van aluminium met het oog op de al te geringe resultaten, is af gelast. Daar echter de behoefte aan alu minium van de Engelsche bewapening»- industrie dagelijks stijgt, hebben de offi- cieele instanties zich voorbehbuden. de inzameling op een later tijdstip te hou den. De autoriteiten hebben nieuwe maatregelen genomen met betrekking tot het verpakkingsmateriaal, waarme de men zeer zuinig zal moeten omsprin gen. Zoo moeten alle soorten blikver pakkingen voor tabak, zoetigheid enz. vervangen worden door cartonnen doos je* daar de bewapeningsindustrie groo te 'hoeveelheden blik dringend noodig heeft. Voor cigaretten mogen zelfs geen cartonnen doosjes meer worden ge bruikt. AMERIKAANSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT NEW YORK. 24 Juli. (D.N.B.). BIJ Hampton Beach in New Hampshire i0 gisteren een Amerikaansch legervlieg tuig neergestort. De piloot kwam om het leven. F1LMNIEUWS VERANDERINGEN IN HET FILMBEDRIJF Welke films er vertoond zullen worden Het feit, dat de Fransche en Engel sche films verboden en de Amerikaan sche beperkt zijn tot die, welke ook in Duitschland vertoond mogen worden, heeft groote veranderingen in het bios coopbedrijf gebracht. De kantoren van Fox, R.K.O. en Warner zijn reeds geslo ten. Columbia. Metrö-Goldwyn, Para mount en Universal zullen tesamen een kleine 70 oude films hier mogen yer- toonen, waarvan Columbia en Univer sal er ieder één (in 1936 vervaardigd) hebhen, Paramount er 38 heeft gemaakt (twaalf in '36, veertien in '37 en twaalf in '38) en Metro-Goldwvn er 23 heeft geproduceerd, te weten elf in '36, elf in 37 en zes in '38. Een kleine veertig oude films zullen voorts door Europa geleverd worden: Negentien door Italië (fweo van '36, ze ven van '37 en tien van '38), acht door Tsjeeho Slowakije (vijf uit '36 en drie uit '38), \ijf door Hnngariie (drie uit '36 en drie uit 38). voorts één Zweedsche film (uit '36). twee Poolsche films (uit '38) en één Deensche (ook uit '3S). Voorts één Japansche.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2