De Laatste Bus P( )SITIEE-SUCI A LISTISCHE TAAK VOOR DE V.A.R.A. De vluchtelingen uit Den Helder moeten weer aan den arbeid „Perspectief is Herstel van het economische leven Voor Zomersche dagen Rotterdam gaf ruim f109.000 Cecil Freeman Cregg 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD „Weg naar liet socialisme is niet afgesloten" verklaart de voorzitter voor de microfoon wijder geworden" AMSTERDAM, 24 Juli. Heden- avond heeft de heer de Vries voor de microfoon van de V.A.R.A. een rede gehouden, waarin hij o.a. heeft gezegd, dat een storm over Europa is heengegaan en heel wat heeft ge veld wat uiterlijk krachtig scheen, maar wat innerlijk was vermolmd. De socialisten verwondert dat niet. Zij hebben al jarenlang geloofd en ook verkondigd, dat de maatschappij zich in een periode van kentering be vond en dat de maatschappelijke veran deringen zich in steeds sneller tempo zouden gaan voltrekken. Wanneer do idee. welke aan een maatschappij rich ting moet geven vermolmd en verziekt is, dan is die maatschappij tot onder gang gedoemd. De idee van het vrije spel der maatschappelijke krachten heeft zich zelf overleefd. Zn heeft in de laatste periode van haar bestaan mil- lioenen veroordeeld tot een leven van materieel© en geestelijke slavernij. Van het „vrijheid, gelijkheid, broederschap" dat de Fransche revolutie aan het einde van de achttiende eeuw predikte, was niets overgebleven. De arbeidersbewe ging kon al haar krachten inspannen zij kon de aanwezigheid Aan een per manente en massale werkloosheid niet doen verdwijnen. Zij kon oen plan van arbeid opstellen, maar vijf jaren lang heeft men het laten liggen. Eerst vlak voor den oorlog is het tot de eerste schuchtere uitvoering op onderdeelen gekomen. Het is het noodlot van de burgerlijke democratie geweest, dat zij zich aan de individualistische economie heeft vastgehouden, ook toen daarvoor geen onkel houdbaar argument meei overbleef. Wié het wezen van een zaak boven den vorm weet te stellen, zal dan ook niet treurig neerzitten bij hetgeen door den maatschappelijken storm werd ver woest. Spreker en zijn medestanders hebben het socialisme gewild, zij willen het nog met 'onverflauwde begeerte en zij hebben -zich dus af te vragen, of de weg erheen thans afgesloten is en zij zijn van het tegendeel overtuigd. Het spinnerag van het vrije spel der maatschappelijke krachten is wegge vaagd. Het perspectief is daardoor vrij ei geworden. De idee, dat het gemeenschapsbe lang gaat boven het eigen- en het groepsbelang, heeft tot dusver slechts practische toepassing op kleine schaal gevonden. Thans krijgt zij de kans van toepassing op veel grooter schaal. De heer de Vries wekte de arbeiders van Nederland op in het socialisme te blijven ge- looven en er voor te blijven arbei den. Een samenleving, die niet alleen zegt arbeiders als menschen te beschouwen, maar die het ook inderdaad doet, zal maatregelen weten te vinden om het voorbereidende werk, dat de socialis tische beweging op dit terrein heeft ge daan, tot volle ontplooii'ng te brengen Dit. geldt in het bijzonder de jeugd. De wil om een nieuw e gemeenschap te bou wen is stekker dan ooit en de jeugd is het minst gespleten door alle overwon nen tegenstellingen en verschrompelde principes, die al te veel onbeteekenende, maar angstvallig bewaarde scheidings lijnen in ons volk hebben getrokken De grootste fout in een tijd van maat schappelijke veranderingen is de doel- looze afzijdigheid. Het heeft geen nut oude vormen te betreuren, die zijn heengegaan en die niet terugkomen. Men moet niet in die fout vervallen. De toekomst ligt voor en niet achter ons en de wegen voor dezen tijd moeten worden gevonden om het socialisme na der te brengen en het te verwerkelijken. Maar los daarvan moeten maatregelen genomen worden, die den arbeider doel matiger dan tot dusver in het produc tieproces betrekken en die dus op posi tieve wijze de werkloosheid overwinnen Spreker denkt hierbij aan maatregelen als het uitvoeren van groote productieve werkobjccten. welke ongetwijfeld in ons land bestaan. Ook de uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd kan op con structieve wijze bijdragen aan het meei doelmatig gebruik van de arbeidskracht Het volksonderwijs is door de lange cri sisjaren bedenkelijk in de verdrukking geraakt. Honderden jonge onderwijzers liet men na het behalen van hun be voegdheid werkloos rondloopen Een hij na waanzinnige verspilling, die naast de vernietiging van voedingsmiddelen omdat er geen winstgevend emplooi voor te vinden was wel het sterkst het hopelooze onvermogen van het vrije spel der maatschappelijke krachten heeft gebrandmerkt. Onderwijs maai mondjesmaat voor het volkskind, tekort aan vakonderwijs, teveel jongeren als verlengstukken van de machine en werkloosheid voor de arbeiders in de kracht \an hun leven, omdat zij te duut waren op de arbeidsmarkt ziedaar het nogal troosteloos beeld van de aan passingsperiode, die het Nederlandsche volk heeft doorleden. Uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd, zoodat het alge meen vormend volksonderwijs een stuk wordt, van pnze volkskracht, zoodat ook aan de. lichamelijke opvoeding van het volkskind de noodige tijd kan worden besteed, is een eisch van de socialis tische arbeidersbeweging en zij is in de huidige omstandigheden actneeler dan ooit. Ook aan de verzorging van den ouder dom moet aandacht worden besteed. De groote staatspensioen-eisch is gestrand op bergen van theologische en andere bezwaren. Het schrikbeeld „oud en arm" voelde ieder als moreel ontoelaatbaar maar nimmer was er geld te vinden om tot een betere ouderdomszorg te komen Zoo zijn er tal van andere eischen op sociaal-economisch terrein, waarop de arbeiders uit ons land elkaar zouden kunnen vinden. Aldus zouden zij hun activiteit kun nen richten op een positief doel en ge zamenlijk kunnen meebouwen aan een nieuwe gemeenschap. De V.A.R.A. acht het haar taak als arbeiders-radio aan dit streven leiding te geven en het door middel van haai microfoon op te wekken en aan te wak keren, waar zij kan. Zij wil een eigen sociaal-economisch program ontwikke len, los van iederen invloed van poli tieke partijen en bewegingen. In een bespreking, die het dagelijksch bestuur van de V.A.R.A. Zondagmiddag had met mr. Rost van Tonningen, die zoo als men weet, door den Rijkscommissaris is benoemd tot commissaris van de S.D.A.P. en de met haar verwante organisaties, heeft het bestuur zich bereid verklaard in den zin van de zooeven afgelegde vérkla ring zijn werkzaamheden voort te zetten Niets werd gevergd, dat strijdig geoor deeld kan worden met zijn beginselen. Dc V.A.R.A. kan dus werkzaam zijn in posi tief socialistischen zin en spreker wekte alle vrienden van de V.A.R.A. op dit werk ten krachtigste te steunen. RESERVE-KAPIIEIN VEROORDEELD 's-GRAVENHAGE, 24 Juli. De krijgsraad heeft heden den reserve-kapi tein J. H. P.. die als bestuurder van een auto op 27 December op den Wouden- bergscheweg nabij de Pyramid© van Austerlitz een wielrijder had aangere den, met het gevolg dat deze aan de be komen verwondingen was bezweken, voorwaardelijk veroordeeld tot een maand hechtenis, met een proeftijd van één jaar. Geeischt. was een maand hechtenis met ontzegging voor den tijd van één jaar van de bevoegdheid tot het bestu ren van motorrijtuigen. Sociale verzekering voor werknemers hij Duitsche weermacht Verzekerden blijven hun aanspraken ten volle behouden 's-GRAVENHAGE,'24 Juli. Bij de afdeeling sociaal bestuur van het rijks commissariaat voor het bezette Neder landsche gebied is in een onlangs ge houden besprekinc tusschen vertegen woordigers van de Duitsche weermacht het ministerie van sociale zaken, de rijks verzekeringsbank en de vereeniging van raden van arbeid, de positie gere geld. die de werknemers van Nederland sche nationaliteit bij de .verschillende Duitsche weermachtsinstanties tegen over de sociale verzekeringen innemen Hierbij is principieel vastgesteld dat deze werknemers ten opzichte van het sociale verzekeringsrecht een geheel gelijke behandeling moe ten ondervinden als. degenen, die bii 'particuliere werkgevers in dienst zijn. Zij zijn daarom evengoed als deze onderworpen, overeenkomstig de geldendë Nederlandsche voor schriften der sociale verzekeringen, aan de wettelijke ziekte-, ongeval len- en invaliditeits- en ouderdoms- verzeketing. Ofschoon uit bestuurstechnische over wegingen in afwijking van de uitvoe ringsvoorschriften andere wegen voor de uitvoering van de verschillende ver zekeringen moesten worden ingeslagen, blijven de verzekerden toch hun aan spraken en daarmee hun belang op dit sociaal gebied volkomen behouden. Daarmee is het be.wijs geleverd, dat de Duitsche weermacht in Nederland haai sociale plichten als werkgeefster in ieder opzicht nakomt. Daarom kan te recht worden verwacht, dat dc werknc mers voor deze voorbeeldige sociale hou ding van de Duitsche weermacht van hun zijde het noodige begrip zullen too- nen. Bloemenkweekers mogen groenten kweeken O Nieuwe perspectieven voor Aalsmeer AALSMEER, 24 Juli. De voorzitter van den Nederlandsche Sierteelt cen trale, de heer J. Mensing, heeft van avond in de jaarvergadering der cen trale Aalsmeersche veiling medege deeld, dat de Nederlandsche Sierteelt Centrale voortaan ook aan bloemisten vergunning verleent voor het telen van groente. De uit te geven vergunningen zullen tot en met 30 Juni 1941 gelden. Voorts deelde spr. mede, dat de de viezen toewijzing voor de bloemisterij van het 3de kwartaal verviervoudigd is. Dit opent perspectieven voor een inten- sieven bloemenuitvoer op korten ter mijn naar Duitschland. Tenslotte kondigde de heer Mensing plannen aan tot sterke inkrimping der seringencultuur ten behoeve van de groenteteelt. BETALING DIVIDEND- EN TANTIèMEBELASTING 's-GRAVENHAGE, 24 Juli. Be taling van verschuldigde gelden in zake de dividend- en tantièmebelas ting zal met ingang van 1 Augus tus niét meer aan de postkantoren, doch uitsluitend bij den betrokken ontvanger der directe belastingen kunnen geschieden. Eveneens bestaat de mogelijkheid het verschuldigde te voldoen door storting resp. overschrijving op de postrekening van den bedoelden ontvanger. Maatregelen om hen in de omgeving van Den Helder onder te brengen 's-GRAVENHAGE. 24 Juli. - De moeilijkheden waarin de ge meente Den Helder verkeert ten gevolge van de vlucht van duizen den harer inwoners, hebben den secretaris-generaal van het minis terie van binnenlandsche zaken genoopt een dringend beroep te doen op de medewerking van de burgemeesters der onderscheide ne gemeenten, tot herstel, voor zooveel mogelijk van het sociale cn economische leven in die ge meente. De bevolking van Den Helder heeft zich goeddeels verspreid over geheel het land, terwijl de terugkeer belemmerd wordt door de vrees voor hernieuwde luchtaanvallen. I-Iét economische leven in Den Helder ondervindt hiervan thans zeer nadeelige gevolgen en het ge vaar is geenszins denkbeeldig dat een volkomen ontwrichting zal ontstaan, in dien niet tijdig wordt ingegrepen. Teneinde te kunnen geraken tot een beheersching van het vluchtelingen vraagstuk, welke het mogelijk zal ma ken, geleidelijk een algeheel herstel te verkrijgen, is een plan ontworpen tot onderbrenging van de gevluchte bevol king, voor zoover zij niet aanstonds naar Den Helder terugkeert, in gemeen ten, die in de omgeving van Den Helder zijn gelegen. De medewerking der burgemeesters zal kunnen worden verleend in dier voege, dat door hen de noodige aandrang wordt uitgeoefend op de in hun gemeen te verblijvende vluchtelingen, opdat de zen, voor zoover zij nog niet naar hun woonplaats terugkeeren, zich tijdelijk in een van de bovenbedoelde vluchtoord- gemeenten in de nabijheid van Den Hel der te vestigen. In verband met het groote aantal vluchtelingen zal het plan tot onderbrenging in de bedoelde vlucht oorden slechts geleidelijk in uitvoering komen. Met het oog op de economische belangen der gemeente Den Helder zullen de burgemeesters in de eer ste plaats od die vluchtelingen aan drang uitoefenen, die in normale omstandigheden een beroep of bedrijf in de gemeente. Den Helder uitoefe nen of aldaar in eenige betrekking werkzaam zijn. De commissaris afvoer burgerbevol king in de provincie Noord-Holland, Keizersgracht 588, Amsterdam is belast met het centraal verzamelen van gege vens omtrent dergelijke onderbrenging van vluchtelingen. Bij de keuze van het vluchtoord die nen belanghebbenden rekening te hou den met de wenschelijkheid van een hervatting van den dagelijkschen arbeid in Den Helder. Daarom zullen zij die in staat zijn zich per rijwiel van hel vluchtoord naar Dpn Helder te bege ven, zooveel mogelijk in de naaste om geving van Den Helder ondergebracht moeten worden, terwijl zij die gebruik zullen moeten maken van een of ander openhaar vervoermiddel, hii voorkeur hun keuze zullen moeten bepalen bij een gemeente, waarmede een trein-, tram- of autobusverbinding bestaat. De commissaris afvoer burgerbevol king zal dan aan de hand van de hem verstrekte gegevens en zooveel mogelijk de aangegeven voorkeur volgende, voor iecjer van deze vluchtelingen een vlucht oord aanwijzen en daarvan door tus- s'chenkomst van den burgemeester van de gemeente, waar hij thans verblijft, aan den vluchteling mededeeling doen en tevens aan den burgemeester der aangewezen vluchtoordgemeente. Het is de bedoeling dat de vluchte lingen, voor wie op deze wijze een vluchtoord is vastgesteld of die naar Den Helder wenschten terug te keeren, hij hun vertrek onmiddellijk worden voorzien van een bewijs van aangifte, terwijl tevens de gemeentebesturen zul len moeten zorgen voor het opzenden van inlichtingen aan de rijksinspectie van de bevolkingsregisters. Aan de vluchtelingen kan zoo noodig reisgeld ter hand worden gesteld voor rekening van het departement van bin nenlandsche zaken, terwijl voor een huisvesting en verzorging in de aange wezen vluchtoorden de on dergelijke ge vallen toepasselijke regels analoog zul len kunnen worden toegepast. ROTTERDAM-MAAS HEEFT WEER EEN RESTAURATIE Binnenkort zal er ook een semi permanent stationsgebouw verrijzen ROITERDAM, 24 Juli. In tegen woordigheid van den chef van den lijn dienst der Ned. Spoorwegen ir. Blan ken, den hoofdingenieur van weg en werken ir. van der Veen, den inspecteur der N.S. den heer Gast, de heeren Gro tepas en I-Iesse van de Déutsche Reichs bahn, een vertegenwoordiger van „Ho- recaf", den heer Philipsen, stationschef en vele anderen, is vanmiddag de nood- restauratie van station „Maas" ge opend. De gérant, de heer J. Sier, die in zijn leven met meer moeilijkheden to kampen heeft gehad, o.a. bij den groo- ten nachtelijken brand in station Maas, toen ook de restauratie vrijwel vernield is, heeft opnieuw bewezen over een groote energie te beschikken. Wederom heeft hij snel besluiten genomen en in drie weken'is een noodrestauralde opge bouwd, welk weliswaar semi-permanent is, maar a)s zoodanig gezelliger dan do oude restauratie. In de oude gebouwen van het station naast het voorloopig hulpperon is een oude soldatencantine. afkomstig uit de Peel, geplaatst en dezo fungeert nu als de nieuwe restauratie. De firma Smit en de bouwer van deze vroegere cantine ir. A. Vogel, hebben zorg gedragen voor de verplaatsing en de inrichting, waarbij men enkele détails veranderd heeft, zoo is b.v. het gebouw verrijkt met een terras. Het is een bijzonder gezellig gebouw, samen gesteld uit z.g. heracliet, een houtvezel- stof, welke een levendig aanzien ople vert; een eenvoudig frisch geschilderde latwerk langs de zolderbalken voltooit het interieur. Palmen en bloemstukken, geschonken door belangstellende rela ties, sierden de nieuwe restauratie bij de opening. Namens de Ned. Spoorwegen sprak ir. Blanker! in zeer waardeerende bewoor dingen over den ijver van den heer Sier en diens echtgenoote, die hebben bewe zen zich door niets uit het veld te laten slaan. Hij zeide dat ook de spoorwegen een voorbeeld nemen aan zijn voortva rendheid: zoo spoedig mogelijk zullen de Ned. Spoorwegen een semi-permanent stationsgebouw neerzetten, dat, zoolang het station zal bestaan dienst zal doen. voor de vrouw, Het aardige meiske op de voorpagina van het Juli-nunnner van Bever s „Mo de für Alle" me thet fel-roode blousje en vroolijk geruite rokje trekt al direct de aandacht, zoodat een ieder zijn ver wachtingen voor den inhoud hoog ge spannen heeft. En als wij het blad door bladeren, worden wij niet teleurgesteld, maar ontdekken al gauw, dat „Beyer's Mode fur Alle" juist dat bevat, wat wij noodig hebben orn onze zomer- en va- cantiegarderobe aan te vullen. Voor elke omgeving is iets te vinden: voor zee vlotte straridpakjes, voor bo.sch en hei fleurige jurkjes. Aan de onge- wenschte regenbui, die ons komt over vallen, is ook gedacht, want verschil lende regenmantels treffen we in dit nummer aan, o.a. een jasje met aan geknoopte capuchon, dat gemakelijk is mee te nemen. Zelfs voor den heer des huizes kunnen wij dit keer iets maken, nl. een sportjasje met korte broek, dat in de vacant ie ongetwijfeld zeer prac- tisch zal zijn. De middagjurkjes vertoonen al een nazomersch tintje. Heel practisch is het, wanneer men deze van wat don kerder zomerstof maakt. Nu is deze nog vrij, en wanneer men gedekte tin ten kiest, kunnen deze japonnen ge makkelijk in het najaar -"©dragen worden Op koude dagen men er dan zoo'n gezellig, gebreid lie over heen. Een snoezig voorbeeld hiervan heeft het handwerkboekje, waar men bovendien nog een alleraardigst ge breide jurk aantreft. Voor de kinderen kunnen we geluk kig nog wel steeds iets maken, daar deze kleertjes maar weinig stof vra gen. Een voorname rol speelt de over gooien Van een stevige stof gemaakt, kan deze langen tijd mee, terwijl bij. behoorende blousjes dikwijls van rest jes gemaakt kunnen worden. Ook dit keer geeft Bever's „Mode für Alle" weer aardige snufjes. Het maken van een groote. cretonnen taseh met bijpassende ceintuur zal voor niemand een moeilijke tank zijn, evenmin als die aardige pantoffeltjes, welke in de koffer weinig plaats innemen, zoodat ze gemakkelijk mee op reis genomen kunnen worden. En het is mis schien verwonderlijk, maar aan de hand van de beschrijving kunnen wij zelfs zomerschoenen maken met houten zolen. Opbrengst der plaatselijke inzameling voor nationale collecte ROTTERDAM, 24 Juli. De gisteren te Rotterdam gehouden collecte voor het Nationaal Hulpcomité heeft in totaal opgebracht 109.20S.07. Hierin is be grepen de opbrengst van de giro-inza meling, die 9.900.15 heeft opgebracht. De collecte-actie buiten de giro heeft opgebracht 64.100. De bussen-collecte te Pernis bracht op 603.96. te Hoek van Holland f 238.08 en te Rotterdam 34.365.SS. De giro-actie wordt voort gezet (Gironummer 368800). De voorzitter van het comité, mr. D. M. Bolkestein, heeft een dankwoord ge sproken aan de gevers en aan de mede werkers. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat het zwaargetroffen Rotter dam zijn vrijgevigheid nog niet heeft verloren. TOMATEN NAAR BELGIE NAALDWIJK, 24 Juli. De laatste dagen neemt de uitvoer van Nederland sche tuinbouwproducten naar België sterk toe. In hoofdzaak worden thans tomaten naar België geëxporteerd. Naar wij vernemen is de kwaliteit van deze koudekas-tohiaten over het al gemeen zeer goed. Deze merkbare toe neming van den tuinbouwexport houdt een mooie belofte voor de toekomst in. De export naar België geschiedt niet per trein, doch geheel per vrachtauto. feuilleton door 21) Was hii buiten dienst geweest, dan sou een agent er toe kunnen komen, een handje Ie helpen ten einde een vriend, die boven zijn theewater was... maar andersTenzij de dronken man na- tuurlijk was opgebracht en ziin groote vriend een borgstelling voor hem ge stort had. Maar hoe kwam de agent er dan bij te pas? Was hem een flinke fooi aangeboden om een handje te helpen? En dan die laatste brief van Henry Hamper. Het was op Dinsdagochtend geweest, dat het postkantoor dien brief door een specialen bode had laten bren gen. Dinsdagochtend! En Hamper was op Zondagavond stomdronken thuisge bracht. Hii moest btj de post eens een onderzoek instellen naar het tijdstip van posten. Had de politie-agent of de groote man dien brief misschien ge post? Maar dan zouden zij toch wel heb ben opgemerkt, dat er geen adres op de enveloppe stond! En Henry Hamper was aan gasvergif tiging ccstorven. Maar niet in Birken head Mansions Dat was absoluut uitge sloten! En juffrouw Hick had niet ge weten dat de oude naam voor dat ce- bouwencnmplex Bustroade's Buildings was. Was liet dan waarschijnlijk, dat Henry Hamper. die er pas drie weken woonde, wèl de oude naam zou ken nen? Toch had hij deze als zijn adres ln zijn brief aan de politie genoemd. Het was natuurlijk mogelijk, dat Hamper het huis nog Aan vroeger kende dat zou een verklaring kunnen geven. Nu die brief. In de kamer was toen noch inkt te vinden geweest, noch was er op zijn persoon een vulpenhouder ge vonden. Toch was die brief met inkt ge schreven! Waar en Avanneer was die geschreven? Zijn zoon was niet in staat geweest te verklaren, of dit al dan niet het geval was. En de hoed en de handschoenen. Te groot voor den kleinen Hamper. Hoe stond het daarmee? Inspecteur Hig- gins zocht bedoelde voorwerpen, welke op een tafel in zijn kamer lagen. Hij nam den hoed, in zijn hand en a'oelde onder den band aan de binnen zijde. Daar haalde hij een opgevouwen stukje courantenpapier uit, dat erin ge stoken was om den hoed wat kleiner te maken. Higgins schrok bij het besef, dat de hoed dus te groot was geweest voor zijn eigenaar, maar herinnerde zich ter stond daarop, dat hij de hoed zelf gepro- heerd had,, voordat hij wist, dat deze aan de binnenzijde was opgevuld. Hij vouw de het papier open. 't Was de \oornacri- na van een populair financieel blad Nauwelijks het soort courant, dat men hij den ouden Hamper verwacht zou hebben. En indien de hoed en de handschoe nen dan niet van Hamper waren, van wien w-aren ze dan wel? En hoe konden zij in die kamer van Bulstroadé's Buil dings gevonden worden! De meest voor de hand liggende oplossing van dezen uedachtengang was, dat de groote man, die Hamper dien Zondagavond naar huis geholpen had, ze had laten liggen. Juffrouw I-lick had verklaard, dat zij ongeveer twintig minuten bij Hamper gebleven waren. Had zij opgemerkt, of de groote man een hoed op had, toen zij weggingen? De inspecteur maakte een notitie om haar dat te vragen. Er werd op de deur geklopt en Hig gins fronste de wenkbrauwen bij deze interruptie „Wie is daar?" „Ik. mijnheer eh agent Jones", voegde de man er haastig aan toe. „Goed. Kom binnen", antwoord de de inspecteur onvriendelijk. „Waf moet je?" „Ik heb dai meisje gevolgd, mijnheer. Zij is vreeselijk overstuur. Ze zoekt iemand, vermoed ik. Ik ben juist afge lost en kreeg order, u terstond rapport uit te brengen." „Dank je." Higgins greep het stukje courant weer, dat uit den hoed was ge komen en dat hij bezig was te bestudee- ren, en de man vatte dit op als een tee- ken dat hij kon verdwijnen, wat hij dan ook deed. Jill Crawford wist dus niet, dat de jonge Hamper er vandoor was, noch waar hij heen was! Inspecteur Higgins kwam tot een be sluit. Hij greep zijn hoed en jas, sloot zijn kamer en verliet de Yard. Een kwartier later bevond hij zich te genover den heer Rayner van het bureel onbestelbare brieven. Het onderhoud duurde slechts kort, maar de inlichtingen, welke hij er ge kregen had, waren belangrijk. De blan co enveloppe was gevonden in de brie venbus fegenoACr Birkenhead Mansions om 7 uur v.m. op Maandagochtend. De brief moest dus gepost zijn na de daar aan voorafgaande lichting, op Zondag avond om elf uur. Toen de brieven ge sorteerd werden, Avas'de blanco enve loppe terzijde gelegd („uitgeschoten" noemde de heer Rayner het) voor de af deeling informaties. Maar aangezien de post-ambtenaren veel moeite besteden aan onvoldoend geadresseerde brieven en aangezien er dien ochtend een epide mie van zulke brieven 6che'en te be staan, was het eerst laat ln den avond ge\\reest, a-oordat deze enveloppe aan de beurt kwam, \a-elke naar „onbestelbare brieven" Avas doorgestuurd. Hier moest hij ook op zijn beurt wachten en bij werd niet geopend voor den colgenden ochtend. Terstond nadat de inhoud be kend was geworden, had de heer Ray ner, in plaats van dc tAveede enveloppe eveneens te .openen waartoe hij het volste recht, had een specialen bood schapper naar Scotland Yard gezonden. „Hetgeen heel vriendelijk van u was. mijnheer", zei de inspecteur. Ten eerste. Henry Hamper was dien Zondagavond zóó dronken, dat hij naar huis gebracht moest worden. Toch had hij, zonder pen of inkt, dien brief ge schreven en a-óór zeven uur den volgen den ochtend gepost. Uit zijn eigen erva ring AA'ist dc inspecteur, dat „de volgen de morgen" niet bepaald geschikt was voor het schrijven van brieven, noch voelde men zich in zulke omstandighe den gedurende den nacht geneigd om op te staan en een brief te posten. Het. was een feit, dat bet een wonder- genoemd mocht worden, indien men werkelijk vóór zeven uur wakker werd.. De tweede kwestie welke met betrek king tot dien brief was komen A'ast te staan, was, dat, tenzij de brief gepost was door een van Hampers helpers van dien avond, dit geschied was door een ander, die, om het idee meer kracht bij te zetten, dat Hamper het zelf gedaan had, zich de moeite gegeven had, den brief te gaan posten in de bus, welke Hamper naar alle. waarschijnlijkheid zelf gebruikt zou hebben. Een beetje in gewikkeld misschien, maar aldus was de redeneering van den inspecteur. „Thomas Hamper moet gevonden Avor den. Zorg daarvoor!" Inspecteur Higgins had die instructie uitgevaardigd, wel wetende, dat zulks gemakkelijker ge zegd was dan gedaan. Om te beginnen wa6 er geen enkele foto van den jongen De pers had opvallend weinig belang stelling getoond voor de zaak van zijn vader. Het archief op de Yard, waarin de couranten-knipsels welke op de zaak be trekking hadden, bewaard hieven, be vatte slechts twee berichten. Het eene, een dozijn regels groot, uit een buurt- blaadje, en het andere, onder de rubriek „Gemengd nieuws", dat slechts d.e uit spraak vermeldde. De reden was niet ver te zoeken, want zelfmoord door mid del van gasverstikking werd \-oor de courantenmenscben een alledaagsch ge beuren. De moord op de bus lag meer in hun lijn. Zoo kwam het, dat er van den jongen Hamper door actieve reporters geen foto's w aren gemaakt en een be zoek aan zijn woning leverde in dit op zicht ook geen succes op, Avant welke jongeman bewaart vandaag den dag zijn eigen foto? Toch wist de jonge Thomas Hamper iet6. Hij had verklaard, hoewel inspec teur Higgins er niet zoo heel zeker ven was, dat hij de waarheid had gesproken, dat hij een „kerel" in dat verlaten huis in de w-ijk Horton geA'olgd had. Hij had verder verklaard, dat die „kerel" aan sprakelijk was voor den dood van zijn vader. Die man moest een oude kame raad van Henry Hamper zijn. En Henry Hamper was een misdadiger. liet Ava6 daarom zeer waarschijnlijk, dat de man undicn hij bestond), dien de jonge Ham per gevolgd had, eveneens een misdadi ger was geweest. Waren er bekende misdadigers van meer dan normale afmetingen? Dozij nen. Daar had je „Stier" Edwards, „Trot* sche" Baynard, „Slager" Campbell.. zooveel als je maar hebben wilde, be dacht Higgins. Alle politiebureaux over het geheele land hadden een trieste foto ontvangen: het lichaam v«n den onbekende, zooals het op het bovendek van de bus was ge vonden. Naam, adres en verdere inlich tingen werden verzocht. Er was maar één vaag antwoord bin nengekomen en toch \oelde de inspec teur zich verplicht, dit te onderzoeken. De inspecteur van een bureau ergens op het platteland had gemeld, dat een dorpsagent bii zijn wekelijksch bezoek aan het bureau de foto herkend scheen t* hebben. Higgins had er niet veel hoop op. Toen de agent nader ondervraagd werd, scheen hij nog onzekerder dan hij was, toen hij zijn chef er het eerst over ge sproken had. De foto leek veel op een van de heeren van het groote huis: dat was alles. De inspecteur liet zich door den agent naar het hek om het groote huis bren gen en daar stuurde hii ziin geleide weg, tot groote opluchting A'an den man, die zich angstig en weinie op zijn ge mak had ge\'oeld ln'tegen v -u van zoo'n „hooge". l Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6