Proclamatie van Nationaal herstel MYRA. HET ELFJE EN DE BOOZE KABOUTER ZW AR IA (IET Groote overwinning Ned. elftal van het Merkwaardige vondst De verhouding tot de Ned. Unie Nieuw hocfdierenveld in Artis Oor logsmon urnen t te Delft Nationale Jeugdstorm KI ND ER HO t KJ E Wanneer de jacht geopend is Nieuw openluchttheater te Amsterdam VERGADERING DER N.S.D.A.P. Nuttige oefen- oiatcli Inventariseering van groententeelt Passagiersschip beschoten Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGELAP DONDERDAG 1 AUGUSTUS T940 Nationaal Herstel en het Nederlandsche volkswelzijn 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. - Het Verbond voor Nationaal Herstel had onderstaande proclamatie ter publi catie gereed, toen het „drieman schap" zijn oproep in de bladen plaatste. Aangezien het verbond steeds het standpunt heeft ingenomen elke reéele poging tot de vorming van een eenheid te willen bevorderen, wil het ook thans geen tweedracht zaaien. Daar het echter niet ten volle overtuigd is, dat achter dit driemanschap niet de partijen staan, wil Nationaal Hei-stel voorlooplg hiertegenover een loyale afwachten de houding aannemen. Dit neemt piet weg, aldus deelt het Verbond mede, dat wij paraat staan en ten allen tilde zullen blijven opkomen, waar noodig. voor de verdediging van het Nederlandsche volkswelzijn, welke bescherming wij blijven beschouwen als onze voornaamste taak. Proclamatie. Aan het Nederlandsche Volk. Nederlanders. Ruim zeven jaar lang heeft Nationaal Herstel ons volk den weg voorbehouden, dien het had behooren te gaan. Aan vankelijk leek het nationale reveil weer klank te zullen vinden in geheel ons volk Daar in onzen parlementair gere- geerden staal alleen langs pariemental- ren weg invloed kon worden uitgeoefend op het beleid der regeering kreeg het Verbond geen kans, daar alle partijen zich tegen Nationaal Herstel keerden uit angst één of meer zetels in het par lement te verliezen Thans zullen geen partij-verkiezingen meer plaats vinden. Het een i ge en voornaamste punt waarom men ons bestreed is hiermede komen te vervallen. Het Nederlandsche volk heeft toen niet willen begrijpen: Thans zal het moeten hegrijpen. Nu tracht men allerwege den eenig juisten weg, dien der nationale eenheid, te gaan. Alle „concenlralie-pogingen" echter, hoe goed ook bedoeld, zijn tot misluk king gedoemd, omdat zij steunen op „concentratie" van oude (afgedane) par tijen of begrippen daarvan. Zij moeten stranden op het feit, dat allen nog uitgaan van groepen en volks- deelenv die, hetzij noodgedwongen hun program moeten herzien, hetzij nog steeds hun doel voorbij schieten, om dat zij niet wortelen in het oprechte Nederlandsche volkseigen. Nationaal Herstel heeft steeds ge pleit voor overkapping van het ge- heele Nederlandsche volk, voor een volledige opheffing van alle par tijen en groepen, daarbij den nat.io- nalen geest vooropstellende, ter wille van het geheele Nederlandsche volk. Ook thans roept Nationaal Herstel al len op om zich te vereenigen tot een ware Nederlandsche eenheid op grond slag van: de rijkseenheid, d.w.z. een zelfstandig Nederland, verbonden met zijn overzeosche gebieden. Den nationalen staat in tegenstelling met den partijen staat. (Organisatie van den staat op Neder- landschen volksgrondslag in organisch corporatief verband, ter verwezenlijking der samenwerking van werkgever en werknemer, met uitsluiting van den klassestrijd). Opheffing van alle partijen en groepen, d.w z het laten vallen van elke partij- of groepsstandpunt. Een Europeesch gerichte politiek, d.w.z. nauwe samenwerking op cultu reel, wetenschappelijk en economisch gebied, mei alle krachten die streven naar het scheppen van een Europeesch economisch blok. Betuigingen van adhaesi en toezending van aanmeldingsformulieren worden gaarne ingewacht: Javastraat 96, 's-Gra- venhage, telefoon 111811. "chenker is het Artis Reddingsfonds AMSTERDAM, 31 Juli De tweede schenking van het Artis Reddings Co mité aan de hoofdstedelijke dierentuin is vandaag in gebruik genomen, precies één jaar nadat de „Boerderij" werd ge opend, welke vooral voor kinderen Ar tis zooveel aantrekkelijker maukte. Het nieuwe hoefdieren veld is een be langt ijke verbetering. Met is een ruime zandojipcrvlakte, waarin de dieren zich vrij kunnen bewegen, met enkele bij- behoorende bokken en rennen, zoodat zieke of drachtige beesten afgezonderd kunnen worden, of nieuwelingen aan hun omgeving kun-nen wennen. Artis moderniseert zich meer en meer hetgeen de populaire tuin sterk ten goede komt. Het leeuwenhok, do boer derij, de apenrots en nu het hoefdieren- veld met vergete de pinquinvijver niet hebben de tuin een groote aan trekkelijkheid gegeven, in do eersto plaats voor de toeschouwers. De dieren hebben nl. nooit over hun verblijven te klagen gehad, doch liet oog van het pu bliek wil ook wat en dat dit thans vol komen bevredigend wordt is in de eerste plaats te danken aan den architect W. B. Vueendag. Het nieuwe veld is naast de apenrots aan de Papagaaienlaan gelegen. De fal len en afgesloten perken vormen een aantrekkelijk geheel, een nieuw bouw werk, dat er op gericht is practisch te zijn en een geschikt milieu voor de die ren te vormen. Het is in frissche kleu ren gehouden. Toen het \anmiddag opengesteld werd wandelde er achtereenvolgens een prachtige Waloessie-stier, twee Abes- sijnsche geiten, een aantal Lama's een viertal spcelsche ezeltjes en twee ka- rneelen, Herman en Jan, vader en zoon, het terrein op. Er was geen sprake van eerst wennen. Dc dieren voelde zich er thuis, al waren de kameelen wat bang voor den stier en hadden de ezels het op de geiten gemunt. Alles verliep heel rustig, tot groote tevredenheid van de heeren Sumer en Portielje en hun oppassers, die toch even in spanning zaten, hoe de dieren bun nieuwe omgeving zouden opvatten. De schenker, hef Artis Reddingsfonds, was vertegenwoordigd door de heeren Chris. P. van Eeghen. jhr. J. Six van Hillegom. prof. dr. L. F. de Beaufort, mr. C Sleeswijk. D. Heybroek en jhr. mr. E. W. Roèll. Wanneer straks de verkeersmoeilijk heden in Europa ojigelost zullen zijn. zal de bevolking van het hoefdierenveld worden verrijkt met twee groote wijf- jes-kamcelen en twee Watoessie-koeien, gemalinnen voor Jan. de in Artis ge boren kameel hengst en Herman de \Va- toessie-stier. Bovendien zullen nog en kele woestijn en etennevogels een plaats je op het veld vinden De dierentuin is op het oogenblik wel op zijn mooist, evenals de dieren Hef bezoek overtreft alle verwachtingen, on danks het fpit, dat vele buiten men- schen moeilijk een dagje naar Artis kunnen gaan Het wordt geplaatst op de begraafplaats Jaffa OOK BRIEFPAKJES NAAR DUITSCHLAND 's GRAVENHAGE, 31 Juli. Behalve postpakketten kunnen in het verkeer met Duitschland met ingane van 1 Aug A.s. nok briefpakjes worden verzonden Het maximum gewicht dezer pakjes be draagt 1 kg. Aangeteekende verzending van briefpakjes is niet toegelaten. DELFT. 31 Juli. Het 6e Depot Infanterie zal in samenwerking met de Delftsche burgerij op de begraaf plaats Jaffa een monument oprich ten ter nagedachtenis aan de te Delft gesneuvelde Nederlandsche militairen. De namen van alle gevallenen zullen op de naamplaten, ter weers zijden van de middengroep, worden aangebracht. Hiertoe behooren mi litairen van verschillende regimen ten en wapens, n.l. 3, 5, 6, 9, 12, 11e Regiment Infanterie, Regiment Gre nadiers, 3e en 4e regiment Huzaren en van het Korps Motordienst. Door de gelden van de cantinekassen voor dit gedenkteeken aan te wenden, werken alle militairen, die bij deze on- dcrdeelen waren ingedeeld, hieraan mede: De uitvoeringscommissie, bestaande uit res. majoor \V. Rig Ier, res. kap. J W. Bernhardi, res. kap. J. D. G. Thijs- sen vdg. W. J. van Spronsen, heeft het ontwerpen en den bouw van het monu ment opgedragen aan de firma Keuzen kamp te 's-Gravenhage, die destijds ook het monument voor wijlen H.M. de Ko ningin-moeder heeft verzorgd. De heer D. Bus uit 's-Gravenhage zal als beeldhouwer zijn medewerking ver- leenen. Het monument zal worden geplaatst aan een der hoofllanen van de begraaf plaats in de nabijheid van den Ingang. Het gemeentebestuur heeft een bij uitstek geschikt terrein ter beschikking gesteld, zoodat het gedenkteeken ten volle tot zijn recht komt. hetgeen nog verhoogd zal worden door een van ge meentewege aan te leggen beplanting, volgens de plannen van den ontwerper van het monument, den heer T. Keuzen kamp. Indien de werkzaamheden geen bij zondere stagnatie ondervinden, hoopt de uitvoeringscommissie het gedenktee ken op 21 September a.s. te kunnen ont hullen en overdragen aan de gemeente Delft. ENGELSCIIE EN FRAN8CHE MILI TAIREN MET EER TER AARDE BESTELD SCHIERMONNIKOOG, 31 Juli. On der zeer groote belangstelling is van middag op de begraafplaats voor slacht offers der zee „Vredenhof" een groep van zestien militairen, onder wie En- gelsche vliegers en Fransche officieren, die uit zee zijn aangespoeld, ter aaide besteld. De begrafenis, welke met militaire eer geschiedde, was zeer plechtig. Door dat op het eiland geen Engelsche en Fransche vlaggen aanwezig waren, kon den de kisten niet daarmede worden gedokt. Aan de graven sprak allereerst ds Kannegieter uit Krommenie en vervol gens de Duitsche Pastor Wels. Tenslotte legde de Duitsche Komman dant een krans bij het oorlogsmonu ment, waarhij hij in het kort de geval lenen herdacht. Yandaae zijn opnieuw twee lijkpn aangespoeld, waaronder dat van Engelschen vlieger. De geschiedenis van een manuscript van Gottfried Mann AMSTERDAM, 31 Juli. - De heer F. van Zanten, leider van een Internatio naal Concert Bureau in de Covert Flinckstraat, heeft gisteren een meik- waardige vondst gedaan, men tiJL» zijn muziekbibliotheek opruimde. Ongeveer acht jaar geleden kocht de heer van Zanten een partij muziek, wi 1- ke op de zolders lag van den muziek handel Alsbach en Dover. Het was een groote stupel en een deel er van ont snapte aan zijn aandacht. Er bevond zich onder deze muziek n.i. een manu script van een vioolconcert van Gott fried Mann Het is het vioolconcert opus 76, dat voor zoo ver is na ',e gaan nooit in zijn geheel is uitgegev< n. Wel het andante uit dit concept is de«tr,ds omstreeks 1900 gepubliceerd <-u ook zeer gewaardeerd. Het concer als ge heel is nooit uitgegeven, al wordt wel aangenomen, dat het gespeeld iï Mann vormde destijds n 1 niet den violist Martin Wolters en Ion zangers Orelis een trio. dat in ons gtheele land veel succes oogste. Aangezien h<.: ma nuscript zoowel een piano, nis ten or kestbegeleiding hezat, kan nnn vrije lijk aannemen, dat het concert d« or den componist en Walters wel ge peeld is. Temeer ook, dat het manuscript **a den dood van Mann in het boz.t van Martin Walters is gekomen, die het weer hij den muziekhandel heek -uider- gebracht. Johan Gottfried Hendrik .Mann werd op 15 Juli 1855 te 's-Graveiiiiage gebo ren en genoot zijn muzikale opt id'r.g aan het Koninklijke Conaervutornrn. Hij werd in 1882 directeur van hot or kest der vereenigde toonkunstenaars en was daarna kapelmeester van het v'ei- de Regiment Infantene t.J Luid-11. Hij trad later op als dirigent van de ope ra's van der Linden en de GrooJ. Behalve het genoemde cvucert com poneerde hij een aantal bekende beie ren en enkele opera's. Zij groote be kendheid hier te lande al# componist blijkt uit het feit, dat hij bij Ie K o- ningsfpesten in 1898 den kronings- marsrh romponeerde, Gottfried Mann stietf op S Februari 1904 te Koudewater. Al mogen de smaken or» muzikaal ge bied sedert 190Ö sterk gewijzigd zijn. zoodat het te betwijfelen valt of deze compositie thans nog veel belangstel ling zal hebben, is de geschiedenis van dit manuscript voor muziekliefhebbers merkwaardig. Zij zullen met belangstel ling een uitvoering tegemoet zien. Marsch door Den Haag 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. Ver scheidene afdeelingen van den Natio nalen Jeugdstorm, voornamelijk uit 's-Gravenhage en andere plaatsen van Zuid-IIolland, doch ook uit andere dee- len van Nederland, waaronder een groote afdeeling uit Amsterdam en eenige vertegenwoordigende groeiien, hebben hedenavond een gezamenlijke marsch door Den Haag (binnenstad) gemaakt, onder aanvoering van den N. J.S.-leider den heer van Geelkerken. In een hieraan te halfacht voorafge gane samenkomst in de groote zaal in den Dierentuin hoeft de heer van Geel kerken de tallooze jongens en meisjes verwelkomd. Rykscommlssaris Sevss-Inquart deed op het Malieveld persoonlijk van zijn belangstelling blijken. Daarna begaf de stoet, ter sterkte van ongeveer anderhalf duizend, zich onder groote belangstelling langs Koninginne gracht, Heerengracht, Korte Poten, Plein, Binnen- en Buitenhof. Kneuter dijk, Heulstraat en Noordeinde naar de Zeestraat, waar gedefileerd werd voor den leider dor N.S.B., lr. A. A. Mus- sert. De marsch ging tenslotte langs de Javastraat weder naar de Koninginne gracht en het Malieveld, waar de stoet werd ontbonden. 239. Bulten gekomen zoekt het kaboutertje naar zijn vriend. Tegen den avond vindt hij hem op een heuvel Hij vertelt, dot hij Myro niet meer plagen zal en naar het hosch van kabouter Zwartvoet terug wil reizen. Daarop wordt zijn vriend boos gaat met hem vechten omdat hii weer een zoede kabouter wtl worden. 240. Den heelen nacht vechten ze door, totdat de zon op komt en don houden ze op. De goede kabouter laat zijn boo- zen vriend nu in den steek. Hij vindt een vriendelijke zee meeuw, die hem mee wil nemen naar het bosch van den ka bouterkoning. Bepaling van den secreta ris-generaal, hoofd Depart. Landbouw en Visscherij 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. - De se cretaris-generaal, waarnemend hoofu van het Departement van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat in het ge heele land de jacht op onderstaande wildsoorten zal zijn geopend gedurende het tijdvak, achter de namen der wild soorten vermeld. Reebokken van 14 Augustus 1940 tot en met 7 September 1940; Reeën (bokken en geiten) van 15 Oc tober 1940 tot en met 14 November 1940; Herten en Damherten (Bokken) van 1 October 1940 tot en met 5 October 1940; Fazanten (hanen en hennen), hout snippen, korhanen, korhennen en hazen van 1 October 1940 tot en met 31 De cember 1940; Patrijzen van 1 September 1940 tot en met 31 December 1940; Ganzen, alle soorten eenden (behalve bergeenden en eidereenden), watersnip pen en meerkoeten van 14 Augustus 1910 tot en met 31 December 1940; Goudpluvieren van 1 September 1940 tot en met 31 Decemher 1910. Voorts is het vangen van de hieron der genoemde waterwildsoorten door middel van netten, waarvan het ge bruik is geoorloofd, toegestaan geduren de het tijdvak achter de namen der waterwildsoorten vermeld. Ganzen, alle soorten eenden (behal ve bergeenden en eidereenden), ater- snippen en meerkoeten van 14 Augustus 1940 tot en met 31 December 1940; Goudpluvieren van 1 September 1940 tot en met 31 December 1940. Het vangen van de hieronder genoem de waterwildsoorten door middel van eendenkooien zal zijn toegestaan gedu rende het tijdvak achter de namen ver meld. Alle soorten eenden (behalve berg eenden en eidereenden van 14 Augustus 1940 tot en met 31 December 1940. De jacht zal niet worden geopend op hertenkalveren, reekalvpren (t.w. reeën, die In den loop van het kalenderjaar zi|n geboren). zwanen, bergeenden, eidereenden, duikers, kemphanen, wul pen, scholeksters, grutto's, tureluurs en waterhoentjes. WEDER EXPRESSEZENDINGEN NAAR DUITSCHLAND 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. Met in gang van 1 Augustus is in het verkeer met Duitschland weder de verzending van expressohiieven en briefkaarten toegelaten. Geïllustreerde briefkaarten en ansichtkaarten kunnen daarheen echter niet expresse verzonden worden Geopend met een op voering van „Hans en Grietje" AMSTERDAM, 31 Juli. Sedert kort bezit de hoofdstad haar derde openluchi theater, gelegen aan de Apollolaan te genover de Merwedelaan. Het theater, dat op initiatief \an den heer Adolf Bruinsma, voorzitter van tic Vereenlgiug Apollokwartier, tot stand kwam, biedt plaats aan 500 toeschou wers en is uitgerust met een luidsore- kerinstallatie. Het tooneel is gelegen aan de zijde van de Breitnerstraat en de rij ruischende populieren, welke het tooneel afsluiten vormen een buitenge woon fraai décor. De bedoeling van de stichting is ge weest een werkgelegenheid te scheppen voor kunstenaars en bovendien het pu bliek in Amsterdam Zuid een schouw burg te geven. Het punt is prachtig, zeer rustig en uitermate geschikt vooi het doei. Theo Frenkel heeft de artistieke lei ding op zich genomen. De voorstellingen zijn verleden week aangevangen met de opvoering van „Hans en Grietje" door ..Het Kindertoo neel" Het gezelschap „Theo Bouwmees ter" zal van 4 lot 11 Augustus deze kindervoorstelling en in de middag uren voortzetten Op 5, 6. 10 en 11 Aug zullen echter ook avondvoorstellingen worden gegeven. Hei gezelschap „Blii- spelers" zal onder regie van Eduard Palmer „Romanesque", een romantische liefdesgeschiedenis van Edmond Ros tand. opvoeren, dat ongetwijfeld In de ze vestieke omgeving goed tot haar recht zal komen. Er staan nog verdere plannen op sta pel, zoodaf regelmatig goede tooneelop voeringen tot einde September in di' theater kunnen worden venvacht. Rede van dr. van Rappard NIJMEGEN, 31 Juli. Dinsdag 30 Juli heeft de N.S.N.A.P.-leider, dr. van Rappard een vergadering gehouden in de Harmonie te Nijmegen. De vergade ring werd door een honderdtal men- schen bezocht. De districtsleider Conen leidde dr. van Rappard in Dr. van Rappard gaf vervolgens een uiteenzet ling van de doelstellingen van zijn partij en betoogde o.a dal zijn par tij de eenige is, welke de Nntionaal-So- rialistische beginselen zuiver vertegen woordigt, Volgens spreker legt men in Nederland te veel den nadruk op hei nationale en te weinig op het socialis me en wel het eenig juiste socialisme, n.l, het Duitsche. Het Nederlandsche nationalisme iseerst ontslaan in den tijd, dat Adolf Hitler in Duitschland aan de macht kwam. Dr. van Rappard vroeg wat den werk- looz.e en den arbeider het nationalisme interesseert, hem boezemt alleen het socialisme helang in Tenslotte verklaarde spreker, dat wie niet onvoorwaardelijk voor Adolf Hiller is, tegen hem en zijn socialistische re volutie is en daarmede tegen het Ne derlandsche volk cn zijn arbeidersklasse BENOEMING VAN VOORZITTERS EN LEDEN DER SCHADE-ENQUETE- COMMISSIE 's-GRAVENHAGE, 31 Juli. De Com missaris der Koningin in de Provincie Utrecht heeft benoemd in de Schade-En queterCommissie ter standplaats Amersfoort, lot voorzitter tevens lid ir. F C C. baron van Tuyll van Se rooskerken van Zuvlen te Zuilen, tot lid C. Ruitenberg te Amersfoort. Zeist, tot voorzitter tevens lid G. H J. van Spanje te Utrecht, tot lid mr. P. R. Hoorweg te Utrecht. SPORT EN SPEL Laatste wedstrijd in het K.N.V.B.-liefdadig- heidstournooi AMSTERDAM, 31 Juli. Voor den laatsten wedstrijd van het Neder- landsch elftal in het liefdadigheids- tournooi georganiseerd door den K.N.V.B. ten behoeve van de oor logsslachtoffers, waarbij na Den Haag en Rotterdam thans Amster dam de tegenpartij vormde, bestond hedenavond een behoorlijke belang stelling. Het werd een vrij eenzijdi ge partij, waarin van het begin tot liet einde het Nederlandsch elftal een behoorlijk overwicht had op de Amsterdammers. Duidelijk werd hierbij gedemon streerd, dat de spelers van het Neder landsch elftal veel beter op elkander ingespeeld waren, waardoor de ploeg niet alleen homogener en productiever was, doch de spelers individueel tot be tere prestaties in staat werden gesteld. Hierin muntten vooral de beide buiten spelers Draeger cn de Harder in het bijzonder uit. Na ongeveer 10 minuten opende Ven- te na goed samenwerken met Drok de score met een onhoudbaar schot. (0—1). De Amsterdammers lieten zich hierdoor evenwel niet ontmoedigen cn trokken eveneens energiek op het Nederland sche doel af. Via het hoofd van Wierts kwam dc bal voor de voeten van Berg man, die een hard schot lostte op het doel, waar Wille het harde schot uit stekend hield. Kort daarop wist West- phal door te breken, waarna hij den bal overgaf aan den vrijstaande» Wierts, die echter niets beter wist te doen dan hard naast het doel te schieten op deze wijze een prachtige kans om te scoren missend. Een snelle doorbraak \an Drok werd door den speler zelf beslo ten met een goed schot, dat Ferwerda niet kon houden (02). Wille verliet het veld en werd vervangen door Bruis van D.W.S. Direct daarop trok het Nederlandsch elftal wederom ten aanval, waarbij de Harder den bal voor het Amsterdam- sche doel plaatste, waar Vente klaar stond om het leder in het doel te kop pen (03). Nog voor de rust werd een doorbraak van Vente besloten met een goed schot van Draeger, zoodat het Nederlandsch elftal een veilige 40 .voorsprong had weten te verkrijgen. Na de rust probeerden de Amsterdam mers het met een eenigszins gewijzigde opstelling, hetgeen aanvankelijk wel een kleine verbetering opleverde, al thans voor het doel. Slechts kort duur de dit Amsterdamsche overwicht, voor zoover er dan nog van eenig overwicht gesproken Kon worden. Spoedig had het Nederlandsch elftal het beste van het spel weer in handen. De Harder kreeg in een gunstige positie het leder toege speeld, waarna hij tenslotte ongehinderd onhoudbaar voor keeper Ferwerda het vijfde doelpunt kon scoren (05). Slechts toén St. Westphal het alleen probeerde had hii succes. Onhoudbaar voor keeper Bruis verdween de hal in het Nederlandsche doel (15). Neg steeds vormde de aanvalslinie van het Nederlandsche elftal een goed geheel, waarbij de snelle vleugels voor verras sende en fraaie momenten zorgden. Een snelle doorbraak van Draeger bracht het leder hij Drok. die daarop Vente in de gelegenheid stelde uit vrije positie te scoren (1—6). Een aanval opgezet door de Harder, bracht den bal via Ven te bij Draeger, die met een hard schot in de linkerbovenhoek van het doel keeper Ferwerda passeerde (171 Een pracht-aanval volgde, waarbij de Harder zich schitterend herstelde. Snel hracht hii den bal naar voren om ver voleens Vente in de gelegenheid te stellen te scoren. Deze stond evenwel niet voldoende vrij en gaf den bal over aan Drok, die met weinig moeite in schoot (18). Doordat Wilders hii een aanval der Amsterdammers binnen het strafschopgebied den hal met zijn han den aanraakte, werd een penalty toege kend, die door Bergman tenslotte in een doelpunt werd omgezet (28). Nog steeds bleven de gasten het beste van hef spel in handen houden. Drok trok alleen op het Amsterdamsche doel af en scoorde op prachtige wijze het negende doelpunt zonder dat de verde diging eraan te pas kwam (92). Ten slotte kreeg het publiek nog zijn zin, doordat Drok ook nog de tiende goal voor zijn rekening nam. waarom luid werd geroepen. Dank zii het uitstekende werk van De Harder, die dezen aan val leidde belandde het leder over de geheele breedte van het veld bij Drae ger, die daarop Drok in de gelegenheid stelde het tiende doelpunt te scoren (2—10) Tot het einde bleef het Neder landsch elftal absoluut in de meerder heid. COMPETITIE K.N.Z.B. Heeren: H.P.C. 3—D.W.R. 2: 2—2 (afd. T.). Mededeeling van Rijkstuin- bouwconsulent in het Westland NAALDWIJK, 31 Juli. „Leek het voorgaande jaren wel eens, of door gebrek aan afnemers men te veel produceerde, nu moet er geen plekje cultuurgrond onbenut blij ven". deelde de rijkstuinbouwcon- sulent en directeur van den proef tuin van het Znfld-Hollandsch glas- district, ir. J. M. Riemens, ons mede De bodem moet tot de hoogst mo- geleijke productie worden gebracht, waarbij vooropstellende, dat de na tuurlijke vruchtbaarheid bewaard moet blijven. Om dit doel te bereiken zullen de tuinders de noodzakelijke grondstoffen, als mest en bestrijdingsmiddelen, zoo economisch mogelijk moeten aanwen den, d.w.z. én naar hoeveelheid én naar samenstelling alleen daar toepassen, waar het nuttig effect het grootst is. Genoemde rijkstuinbouwconsulent heeft zich thans met een waarschuwing tot de kweekers in N'eerland's grootste en intensiefste tuinbouwstreek, het Zuid Hollandsch glasdistrict, gewend, waar in hij hun de noodige richtlijnen geeft teneinde de tulnhouwproductie zoo hoog en goed mogelijk te kunnen opvoeren Met klem vestigt de directeur van den proeftuin van het Zuid-Holland sche glasdistrict er de aandacht op, da» afvalstoffen, die tof mest verwerkt kun nen worden, niet verloren mogen gaan en dat kunstmeststoffen alleen aange wend mogen worden, als de bodem en het gewas er behoefte aan hebben. Twee opvarenden gedood KAMPEN, 31 Juli. - Vanmiddag is de boot „De IJssel" van den dienst Amsterdam—Zwolle door een Engelsch vliegtuig met bommen en mitrailleurvuur bestookt, waar door twee opvarenden, de heeren J. Hofman uit Kampen, sergeant bij den opbouwdienst en H. Kummer uit Zwolle, werden gedood. Vier per sonen, twee heeren en twee dames werden zwaar gewond, terwijl een aantal anderen lichtere kwetsuren opliepen. Vanmiddag te drie uur kwam de boot te Kampen aan. De opvarenden deelden mede, dat het schip, een pas sagiers- en vrachtboot, een kwartier va rens buitpn de Ketel, op het Ilsselmeer, door een Engelsch vliegluig was aan gevallen. lipt toestel kwam uit de wol ken neergedoken en wierp twee hom men omlaag, welke achter het schip In het water vielen en ontploften, zon der schade aan te richten Hel vliegtuig viel ten tweeden male aan en gooide thans drie bommen uit. welke voor het schip in het water vielen, doch niet ontploften. Nu keerde het vliegtuig voor de derde keer terug en bestookte het vaartuig met mitrailleurvuur Dit mi trailleurvuur veroorzaakte de dooden en gewonden. De geneesheer, die aan boord was ver hond de gewonden voorloopig Zwaar ge wond werden de heeren J. ten Teij uit Amsterdam en G. J. ter Pel uit Ensche de en de dames Maria Pht uit Amster rjam en Trijntje Hors uit Sassehheim De lichtgewonden hooren allen te Kam pen thuis en konden, na te zijn verbon den, naar hun woningen terugkeeren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2